Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υστεροσκοπιση


Recommended Posts

Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν κανατε υστεροσκοπιση πριν την εμβρυομεταφορα! Και τι εμπειρία έχετε;  Είναι προγραμματισμένο να κάνω αυτές τις μέρες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, 

Έχω κάνει 3 φορές υστεροσκοπηση διαγνωστική - όχι επεμβατική. 

Σου χορηγείται μέθη όπως στην ωοληψια, κοιμάσαι και όταν ξυπνήσεις θα έχεις λίγο αίμα. 

Δεν είναι κάτι φοβερό... 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά! ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοπέλα μου, εγώ έκανα ένα μήνα πριν την ετ καθώς είδαμε ένα μικρό πολύποδα κατά τη διέγερση. Σαν διαδικασία δεν είναι κάτι, με μέθη γίνεται κ μετά έχεις ελάχιστες ενοχλήσεις κ λίγο αιματακι. Εμένα μου έκανε παράλληλα κ scratching του ενδομητρίου το οποίο λένε ότι βοηθάει στην εμφύτευση. Πάντως η ετ πέτυχε κ έπιασαν κ τα 2 τα σπορακια που τώρα είναι 3 χρονών τερατάκια❤️💙!!! Με το καλό να σου πάνε όλα κοπέλα μου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annie! είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου, εγώ έκανα ένα μήνα πριν την ετ καθώς είδαμε ένα μικρό πολύποδα κατά τη διέγερση. Σαν διαδικασία δεν είναι κάτι, με μέθη γίνεται κ μετά έχεις ελάχιστες ενοχλήσεις κ λίγο αιματακι. Εμένα μου έκανε παράλληλα κ scratching του ενδομητρίου το οποίο λένε ότι βοηθάει στην εμφύτευση. Πάντως η ετ πέτυχε κ έπιασαν κ τα 2 τα σπορακια που τώρα είναι 3 χρονών τερατάκια❤️💙!!! Με το καλό να σου πάνε όλα κοπέλα μου!!! 

ωωωω τι ωραία! Να σου ζήσουν τα μωρά σου να είναι γερά!

και εμένα λέει θέλει να δει την περιοχή και να την προετοιμάσει! Σευχαριστω παρά πολύ!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις πριν 17 ώρες, ο/η peacock είπε:

Καλησπέρα, 

Έχω κάνει 3 φορές υστεροσκοπηση διαγνωστική - όχι επεμβατική. 

Σου χορηγείται μέθη όπως στην ωοληψια, κοιμάσαι και όταν ξυπνήσεις θα έχεις λίγο αίμα. 

Δεν είναι κάτι φοβερό... 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά! ☺️

Καλησπέρα και σευχαριστω πολύ!!! ❤️  ❤️ 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, κι εγώ έκανα υστεροσκόπηση λόγω ανεξήγητης υπογονιμότητας και μακάρι να την είχα κάνει νωρίτερα! Βρέθηκε μια φλεγμονή στο ενδομήτριο, πήρα ένα σχήμα αντιβιώσεων και τώρα είμαι στην 8η εβδομάδα κι ακόμα δεν το πιστεύω ότι τα κατάφερα🙏!!! Μην το φοβάσαι καθόλου, είναι φυσικά ένα χειρουργείο αλλά ο γιατρός σου θα έχει πλήρη εικόνα για το αν είναι όλα καλά!

Εύχομαι καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια είχατε κάνει αποτυχημένες εμφύτευσης και σας οδήγησαν σε αυτή την εξετάση ; Γιατί εγώ ετοιμάζομαι για Τρίτη εξωσωματικη ! Στην οποία λένε έχω κακής ποιότητας ωάρια ! Την πρώτη έκανα  2 βλαστοκύστες δεν είχα εμφύτευση και την δεύτερη 1 πάλι χωρίς εμφύτευση ! Έχω ρευματοειδή αρθρίτιδα στο ιστορικό μου !  Και είναι 30 μόλις τα έκλεισα ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Καλησπέρα, κι εγώ έκανα υστεροσκόπηση λόγω ανεξήγητης υπογονιμότητας και μακάρι να την είχα κάνει νωρίτερα! Βρέθηκε μια φλεγμονή στο ενδομήτριο, πήρα ένα σχήμα αντιβιώσεων και τώρα είμαι στην 8η εβδομάδα κι ακόμα δεν το πιστεύω ότι τα κατάφερα🙏!!! Μην το φοβάσαι καθόλου, είναι φυσικά ένα χειρουργείο αλλά ο γιατρός σου θα έχει πλήρη εικόνα για το αν είναι όλα καλά!

Εύχομαι καλή επιτυχία!

Χαίρομαι παρά πολύ για σένα!! και σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! είμαι λίγο φοβητσιάρα και το σκεφτομαι πολύ!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα...είχα κάνει κι εγώ υστεροσκοπηση για αφαίρεση πολύποδα μήτρας...με μέθη με είχε βάλει μισή ώρα ήταν και το απόγευμα ήμουν σπίτι μου δεν πονάγα καθόλου κι όλα μια χαρά μην ανησυχείς δεν είναι τίποτα ίσα ίσα που καθαρίζει και η μήτρα ! Μετά από 3 μήνες έμεινα έγκυος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η μαμά12345 είπε:

Καλησπέρα...είχα κάνει κι εγώ υστεροσκοπηση για αφαίρεση πολύποδα μήτρας...με μέθη με είχε βάλει μισή ώρα ήταν και το απόγευμα ήμουν σπίτι μου δεν πονάγα καθόλου κι όλα μια χαρά μην ανησυχείς δεν είναι τίποτα ίσα ίσα που καθαρίζει και η μήτρα ! Μετά από 3 μήνες έμεινα έγκυος!

ωωω μπράβο! σευχαριστω πολύ νιώθω καλύτερα που το έχουν κάνει και άλλες κοπέλες χωρίς πρόβλημα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/5/2024 at 2:55 ΜΜ, ο/η tinkvick είπε:

Κορίτσια είχατε κάνει αποτυχημένες εμφύτευσης και σας οδήγησαν σε αυτή την εξετάση ; Γιατί εγώ ετοιμάζομαι για Τρίτη εξωσωματικη ! Στην οποία λένε έχω κακής ποιότητας ωάρια ! Την πρώτη έκανα  2 βλαστοκύστες δεν είχα εμφύτευση και την δεύτερη 1 πάλι χωρίς εμφύτευση ! Έχω ρευματοειδή αρθρίτιδα στο ιστορικό μου !  Και είναι 30 μόλις τα έκλεισα ! 

Εγώ καλή μου είναι πρώτη φορά που κάνω εξωσωματική! Έκανα 2 ωοληψιες και έχω στην κατάψυξη 5 εμβρυακια που περιμένουν αλλά δεν περνάει σε εμβρυομεταφορα αν δεν μου κάνει αυτή την εξέταση και είναι καθέτως! Εγώ αν μπορούσα να την αποφύγω θα το έκανα γιατί φοβάμαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Rasa είπε:

Εγώ καλή μου είναι πρώτη φορά που κάνω εξωσωματική! Έκανα 2 ωοληψιες και έχω στην κατάψυξη 5 εμβρυακια που περιμένουν αλλά δεν περνάει σε εμβρυομεταφορα αν δεν μου κάνει αυτή την εξέταση και είναι καθέτως! Εγώ αν μπορούσα να την αποφύγω θα το έκανα γιατί φοβάμαι 

Να μην φοβάσαι καθόλου.  Για εμένα καλώς επιμένει ο γιατρός σου να την κάνεις. Χρειάζεσαι καλά εμβρυακια κ ένα φιλικό περιβάλλον για να τα υποδεχτεί.  Κ αν έχεις φλεγμονές ενδομητρίτιδα κτλ κανένα συμπτωμα δε θα έχεις κ τα εμβρυακια σου θα πανε χαμένα.  Μια που θα κλείσεις τα μάτια σου με τη μέθη κ μια που θα ξυπνήσεις.  Λιγο αιματάκι όπως είπαν τα κορίτσια τίποτα περισσότερο.  Εύχομαι να είσαι μια χαρά κ να προχωρήσεις άμεσα σε ετ.❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/5/2024 at 2:55 ΜΜ, ο/η tinkvick είπε:

Κορίτσια είχατε κάνει αποτυχημένες εμφύτευσης και σας οδήγησαν σε αυτή την εξετάση ; Γιατί εγώ ετοιμάζομαι για Τρίτη εξωσωματικη ! Στην οποία λένε έχω κακής ποιότητας ωάρια ! Την πρώτη έκανα  2 βλαστοκύστες δεν είχα εμφύτευση και την δεύτερη 1 πάλι χωρίς εμφύτευση ! Έχω ρευματοειδή αρθρίτιδα στο ιστορικό μου !  Και είναι 30 μόλις τα έκλεισα ! 

Εύχομαι να είναι η τρίτη κ η τυχερή σου κορίτσι μου! Δεν ειναι απαραίτητο να έχεις αποτυχημένες ετ για να στο προτείνουν. Κάποιοι γιατροι το ζητάνε εξ αρχης άλλοι στη συνέχεια. Καλέ 30 χρόνων είσαι πόσο κακής ποιότητας να είναι.  Την ποιότητα την καθορίζει η ηλικία. Εντάξει κάπου πρέπει να αποδώσουν την αποτυχία κ πάντα φταίει η ποιότητα ενώ στη ουσία δεν ξέρουν κ αυτοί γιατί δεν έγινε.. θέλει κ λιγο τύχη, αν υποθέσουμε ότι οι γιατροι τα έχουν κάνει όλα σωστά. Αλλά τι πιθανότητα υπάρχει να μας πούνε ααα κατι δεν υπολόγισα σωστα  εγώ φταίω; καμία!! Άρα η ποιότητα που είναι πολύ γενικό κ φεύγει κ το βαρος από πάνω μας είναι ότι πρέπει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/5/2024 at 2:55 ΜΜ, ο/η tinkvick είπε:

Κορίτσια είχατε κάνει αποτυχημένες εμφύτευσης και σας οδήγησαν σε αυτή την εξετάση ; Γιατί εγώ ετοιμάζομαι για Τρίτη εξωσωματικη ! Στην οποία λένε έχω κακής ποιότητας ωάρια ! Την πρώτη έκανα  2 βλαστοκύστες δεν είχα εμφύτευση και την δεύτερη 1 πάλι χωρίς εμφύτευση ! Έχω ρευματοειδή αρθρίτιδα στο ιστορικό μου !  Και είναι 30 μόλις τα έκλεισα ! 

Εγω έκανα λόγω πολύποδα, βρήκαμε εναν μικρούλη κατά τη διάρκεια της διέγερσης. Ο εξωσωματικός σου τι λεει; Πέρα από το κακής ποιότητας ωάρια; Πως έβγαλε το συμπέρασμα; Πόσες καταβολές είχες στους πρώτους υπερήχους σε κάθε διέγερση; Πόσα ωοθηλάκια αναπτύχθηκαν και εν τέλη πόσα ωάρια πήρανε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Zenia z είπε:

Να μην φοβάσαι καθόλου.  Για εμένα καλώς επιμένει ο γιατρός σου να την κάνεις. Χρειάζεσαι καλά εμβρυακια κ ένα φιλικό περιβάλλον για να τα υποδεχτεί.  Κ αν έχεις φλεγμονές ενδομητρίτιδα κτλ κανένα συμπτωμα δε θα έχεις κ τα εμβρυακια σου θα πανε χαμένα.  Μια που θα κλείσεις τα μάτια σου με τη μέθη κ μια που θα ξυπνήσεις.  Λιγο αιματάκι όπως είπαν τα κορίτσια τίποτα περισσότερο.  Εύχομαι να είσαι μια χαρά κ να προχωρήσεις άμεσα σε ετ.❤

Σ ευχαριστώ πολύ! Αύριο μπαίνω το πρωί!! Μακάρι να τα δει καλά!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/5/2024 at 10:33 ΜΜ, ο/η Rasa είπε:

Εγώ καλή μου είναι πρώτη φορά που κάνω εξωσωματική! Έκανα 2 ωοληψιες και έχω στην κατάψυξη 5 εμβρυακια που περιμένουν αλλά δεν περνάει σε εμβρυομεταφορα αν δεν μου κάνει αυτή την εξέταση και είναι καθέτως! Εγώ αν μπορούσα να την αποφύγω θα το έκανα γιατί φοβάμαι 

Μπράβο κορίτσι μου! Κατάφερες να φτιάξεις 5 εμβρυάκια;; Έκανες και δεύτερη ωοληψία, βλέπω, που μάλλον πήγε καλύτερα απ' την πρώτη. Άντε, να κάνεις και την υστεροσκόπηση, αφού την θεωρεί απαραίτητη και μετά είσαι έτοιμη για ετ! Λίγο έμεινε. Κι εγώ είχα κάνει υστεροσκόπηση πριν την πρώτη ετ μου και πέτυχα. Ίσως συνέβαλε κι αυτό! Καλή επιτυχία σε όλα!! Είμαι πολύ χαρούμενη για σένα που τα κατάφερες τόσο καλά ως εδώ!😉❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου! Κατάφερες να φτιάξεις 5 εμβρυάκια;; Έκανες και δεύτερη ωοληψία, βλέπω, που μάλλον πήγε καλύτερα απ' την πρώτη. Άντε, να κάνεις και την υστεροσκόπηση, αφού την θεωρεί απαραίτητη και μετά είσαι έτοιμη για ετ! Λίγο έμεινε. Κι εγώ είχα κάνει υστεροσκόπηση πριν την πρώτη ετ μου και πέτυχα. Ίσως συνέβαλε κι αυτό! Καλή επιτυχία σε όλα!! Είμαι πολύ χαρούμενη για σένα που τα κατάφερες τόσο καλά ως εδώ!😉❤️

 Ναιιι τα κατάφερα… η Δεύτερη φορά είχε πάει πολύ καλύτερα από την πρώτη! Δεν το πίστευα ούτε εγώ ούτε ο γιατρός ότι ήταν τόσα καλά και γονιμοποιήθηκαν κιόλας! Θυμάσαι είχε μεγάλη απογοήτευση! Τελικά την έκανα και εγώ την υστεροσκοπιση όλα πήγαν δεν βρέθηκε κάτι περίεργο και προχωράμε! Φόβο φόβο πάω τι να κάνω… αφού έμπλεξα 😂  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...