Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΕΜΒΟΛΙΩΝ


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ

ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗΣ ΙΛΑΡΑΣ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΟΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΔΗΛΩΘΕΙ ΛΕΥΧΑΙΜΙΑ (ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν εχω ακουσει κατι τετοιο,εξαλλου δεν υπαρχει μονο του το εμβολιο της ιλαρας αλλα το τριπλο MMR λεγεται και λενε καποιοι οτι μπορει να προκαλεσει αυτισμο......αλλα και παλι στις περιπτωσεις που ηδη υπαρχει αλλα δεν εχει εκδηλωθει ακομα!!!!!!!!οποτε κανεις δε ξερει!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΑΧΕΠΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΝΟΣΗΛΕΥΕΤΕ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ ΜΑΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΛΕΥΧΑΙΜΙΑ ΤΥΠΟΥ Α ΕΙΝΑΙ 4 ΧΡΌΝΩΝ

ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΕΧΤΕΣ ΣΤΗ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΑ 7 ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΝΟΣΗΛΕΥΟΝΤΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ,ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ΤΗΝ ΝΟΣΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 2 ΔΟΣΗ ΤΟΥ ΕΜΒΟΛΙΟΥ ΜΜR .

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΤΕΡΓΙΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουραγιο στον μικρουλη και στα αλλα παιδακια..

Παραθετω καποιες πληροφοριες-αποψεις για τα εμβολια

http://mamalydia.wordpress.com/tag/%CE% ... %B9%CE%B1/

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/vac ... ruths.html

Με απασχολει κι εμενα το θεμα αν και δεν εχω παιδακι..

Καθε επιλογη εχει ρισκο και το θεμα θελει αρκετη μελετη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θέμα των εμβολίων έχει ξανασυναντηθεί και εδώ πριν κανένα μήνα νομίζω, στο φόρουμ, όχι τόσο παλιά για να ξεχαστεί! Εγώ είμαι μια από τις μαμάδες που επέλεξαν να μην κάνουν κανένα εμβόλιο στο παιδί τους. Ξέρω πολλές περιπτώσεις γονιών και γιατρών που είναι κατά των εμβολιασμών αλλά και κάποια γιατρό, κόρη ενός άλλου πολύ γνωστού γιατρού στην Αθήνα , που παραλίγο να χάσει τη δουλειά της στο Παίδων γιατί αρνιόταν να εμβολιάσει τα παιδάκια! Η άρνηση πολλών γονιών να εμβολιάσουν τα παιδιά τους είναι ένα ζήτημα που έχει συζητηθεί σε "υψηλό" επίπεδο, για όποια ενδιαφέρεται, είμαι στη διάθεσή της σε π.μ.

Ανησυχίες και αμφισβητήσεις για τα εμβόλια εκφράζονται συνεχώς, δεν είναι κάτι νέο ή άγνωστο! Είναι τεράστια τα χρηματικά ποσά που έχουν δοθεί και δίδονται σε αποζημιώσεις από δικαστήρια για βλάβες ή θανάτους που προκλήθηκαν από εμβολιασμούς, με θύματα παιδιά κυρίως αλλά και ενήλικες, σε όλο τον κόσμο. Ένα βιβλίο έναυσμα για να ψάξεις είναι το "Εμβολιασμοί, μια επιχείρηση βασισμένη στο φόβο", του Dr. Gerhard Buchwald, βασισμένο σε προσωπική του εργασία, έρευνες αλλά και μεγάλη επιστημονική βιβλιογραφία. Στο διαδίκτυο θα βρεις πολλές τέτοιες αναφορές και έρευνες. Κάθε άλλο παρά πρωτάκουστο είναι το "θέμα" των εμβολιασμών! Κοίτα και τις διευθύνσεις που σου έδωσε η apis, είναι πολύ καλές. Εύχομαι να πάνε όλα καλά με το παιδάκι (και τα υπόλοιπα).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ίδιο πράγμα σκεφτόμουν και εγώ πριν ακόμα γεννήσω. Τελικά αποφάσισα να προχωρήσω στον εμβολιασμό του παιδιού μου αν και έχω ακούσει πολλά! Δεν κατακρίνω αυτό που κάνουν άλλες μανούλες (που δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους) και δεν θέλω με τίποτα να παρεξηγηθώ. Έχω μία γνωστή η οποία είναι φανατικά κατά των εμβολίων αλλά με το σκεπτικό "γιατί να εμβολιάσω το δικό μου παιδί και να το θέσω σε κίνδυνο εφόσον είναι εμβολιασμένα όλα τα άλλα παιδιά;", πράγμα που θα το θεωρούσε νομίζω ο καθένας απαράδεκτο. Μάλιστα το είπε και στα μούτρα μου. Όταν όμως τη ρώτησα αν θα πήγαινε το παιδί της στην Αφρική χωρίς εμβόλια, εκεί κόλλησε... και δεν μου απάντησε. Δικαίωμα του καθενός είναι το πως θα μεγαλώσει το παιδί του... ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ / ΤΟΥ / ΣΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.

Ακόμα και οικογενειακός μας φαρμακοποιός που είναι και ομοιοπαθητικός επιμένει ότι κάποια εμβόλια πρέπει να γίνονται όπως αυτό της ηπατίτιδας, της μηνιγγίτιδας και κάποιο ακόμα που δεν το θυμάμαι!

Επίσης μία άλλη ερώτηση. Τι γίνεται σε περίπτωση εγγραφής σε παιδικό, νηπιαγωγείο, δημοτικό; Δεν ζητούν το μπλε βιβλιάριο;

Επαναλαμβάνω ότι δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με καμία. Ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει πιο σωστό για το παιδί του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θεωρώ πως χάρη στον εμβολιασμό πολλές ασθένειες έχουν εκλείψει. Σίγουρα κάποιες φορές υπάρχουν παρενέργειες και πολύ σοβαρές μάλιστα. Αλλά στατιστικά είναι σπανιες. Άλλωστε μπορεί κάποιος να πεθάνει και από μια απλή ασπιρίνη, είναι λίγο και θέμα συγκυριών. Τα οφέλη του εμβολιασμού είναι σημαντικά περισσότερα από τα μεινονεκτήματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pepa έγραψε:

Το ίδιο πράγμα σκεφτόμουν και εγώ πριν ακόμα γεννήσω. Τελικά αποφάσισα να προχωρήσω στον εμβολιασμό του παιδιού μου αν και έχω ακούσει πολλά! Δεν κατακρίνω αυτό που κάνουν άλλες μανούλες (που δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους) και δεν θέλω με τίποτα να παρεξηγηθώ. Έχω μία γνωστή η οποία είναι φανατικά κατά των εμβολίων αλλά με το σκεπτικό "γιατί να εμβολιάσω το δικό μου παιδί και να το θέσω σε κίνδυνο εφόσον είναι εμβολιασμένα όλα τα άλλα παιδιά;", πράγμα που θα το θεωρούσε νομίζω ο καθένας απαράδεκτο. Μάλιστα το είπε και στα μούτρα μου. Όταν όμως τη ρώτησα αν θα πήγαινε το παιδί της στην Αφρική χωρίς εμβόλια, εκεί κόλλησε... και δεν μου απάντησε. Δικαίωμα του καθενός είναι το πως θα μεγαλώσει το παιδί του... ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ / ΤΟΥ / ΣΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.

Ακόμα και οικογενειακός μας φαρμακοποιός που είναι και ομοιοπαθητικός επιμένει ότι κάποια εμβόλια πρέπει να γίνονται όπως αυτό της ηπατίτιδας, της μηνιγγίτιδας και κάποιο ακόμα που δεν το θυμάμαι!

Επίσης μία άλλη ερώτηση. Τι γίνεται σε περίπτωση εγγραφής σε παιδικό, νηπιαγωγείο, δημοτικό; Δεν ζητούν το μπλε βιβλιάριο;

Επαναλαμβάνω ότι δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με καμία. Ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει πιο σωστό για το παιδί του.

Εγώ και βέβαια δεν θεωρώ ότι τα παιδιά που έχουν κάνει εμβόλια είναι προστατευμένα από τις μεταδοτικές ασθένειες και άρα έτσι δεν κινδυνεύουν τα ανεμβολίαστα. Οι γονείς που σκέφτονται έτσι φοβούνται απλώς τις παρενέργειες των εμβολίων (που δεν είναι καθόλου σπάνιες) αλλά πιστεύουν στα οφέλη τους. Εγώ πιστεύω ότι τα εμβόλια δεν προστατεύουν και μόνο κακό μπορούν να κάνουν, είτε το κακό αυτό είναι προφανές και άμεσο είτε μεταγενέστερο και λιγότερο εμφανές και "αποδείξιμο.

Γι'αυτό και επέλεξα να μην εμβολιάσω το παιδί μου. Επιπλέον κανείς δεν μπορεί να υποχρεώσει τους γονείς να εμβολιάσουν το παιδί τους εφόσον δεν το θέλουν (και έτσι συμβαίνει και στην πράξη). Σε πμ είμαι στη διάθεση οποιασδήποτε θέλει περισσότερες λεπτομέρειες.

Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει στο θέμα αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μεχρι σήμερα κανενας εθνικός οργανισμος δεν εχι βγει να μας πει οτι με κάποιο εμβόλοι κινδυνευουν τα παιδια μας μαλιστα σε καποια φαση που υπηρχε καποιο προβλημα με το φαρμακο που χρησιμοποιουσαν για το πνευμονοκοκο το απεσυραν .ολοι οι οργανισμοι μας μιλανε θετικα για τους εμβολιασμους και αν δεν ηταν όλα αυτα τα παιδια στη Αφρικη αλλα και σε άλλες χωρες υποαναπτυκτες δεν θα πεθαιναν αν ειχαν εμβολιαστει.

Ο εμβολιασμος κατα τη γνωμη μου ειναι σημαντικος τωρα αν κάποιος γονεςα ειναι αντιθετος ειναι προσωπικο δικαιωμα του αλλα δεν ξερω σε περιπτωση που δημιουργηθει κάποιο προβλημα τι θα κανει.

Επισης παιδια τα οποια δεν ειναι εμβολιασμενα ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

εκτος και αν υπαρχει προβλημα υγειας του παιδιου που δεν πρεπει να κανουν εμβολια .Αυτο που ειπν για το εμβόλιο το mmr πορει να φταει το συγκεκριμενο φαρμακο αλλα υπαρχουν πολλα σκευασματα διαφορω εταιριων .Για παραδειγμα εμενα ο γιος μου εχιε κανει τη πρωτη δόση ανεμοβλογιας και τωρα που μετακομισαμε ειναι να κανει τη δευτερ και επειδη μετακομισα πηγαμε α το κανουμε σε αλλο υγειονομικο σταθμο .Πηγαν λοιπον να μου δωσουν αλλο φαρμακο γιατι και καα το πρωτο θα αργουσε να ερθει και όταν μιλησα με τη παιδιατρο μου ειπε να μη δεχτω να περιμενω να ερθει το ιδιο φαρμακο .Οπως καταλαβαινεις κυκλοφορουν πολλα και πολλοι εχουν κέρδος και για να γεμισουν τις τσεπες τους δεν τους νοιαζει αν κινδινεψουν μικρα παιδακια .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...