Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φαίνεται η υδροσάλπιγγα στον υπέρηχο;


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια, ο γιατρός μου, είδε στον υπέρηχο που έκανα ότι έχω υγρό στη μία σάλπιγγα. Μ' άγχωσε πολύ, αλλά μετά σκέφτηκα ότι αυτό, νομίζω, φαίνεται μόνο με σαλπιγγογραφία. Είναι έτσι, ή φαίνεται και στον υπέρηχο;

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Αγαθούλα. Εγώ εδώ και 4-5 χρόνια έχω μια μικρή κύστη έξω απο την δεξιά μου ωοθήκη, σχεδόν κολλημένη πάνω της. Ο γιατρός μου μου είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό, πρόκειται για υδατίδα κύστη, αθώα δηλαδή, που έχει μέσα νερό. Στον έλεγχο που έκανα τον προηγούμενο Νοέμβριο παρατήρησε ότι είχε λιγάκι μεγαλώσει. Τοτε ήταν που μου ανέφερε ότι μπορεί να πρόκειται για υδροσάλπιγγα και αν μεγαλώσει κι αλλο πρέπει να την αφαιρέσουμε λαπαροσκοπικα για να μην με ταλαιπωρήσει αργότερα. Όπως καταλαβάινεις τα έκανα πάνω μου!!!! Είμαι 30 ετών και είχα σκοπό να βάλω μπρος για παιδί. Σκέφτηκα να κάνω την επέμβαση χωρίς να περιμένω το αν θα μεγαλώσει ή όχι, προληπτικά, αμέσως μόλις θα τέλειωνε η περίοδος μου τον Δεκέμβριο και αυτό γιατί φοβήθηκα μήπως η υδροσάλπιγγα σήμαινε δυσκολία στη σύλληψη.

Με πρόλαβε μια εγκυμοσύνη. Προσπαθήσαμε για πρώτη φορά με τον άνδρα μου και έπιασα αμέσως!!! Δυστυχώς η εγκυμοσύνη μου δεν είχε αίσιο τέλος, για άλλους λόγους από την "κύστη" αυτή, όπως με διαβεβαίωσε ο γιατρός.

Εν κατακλείδι : ίσως αυτό που βλέπει να είναι υδροσάλπιγγα, εμένα το υπέθεσε με την υπερηχογραφική εικόνα. Αν ήταν πάντως, δεν με εμπόδισε να συλλάβω αμέσως. Ζήτα τον γιατρό σου να το παρακολουθήσει για να σου φύγει η ιδέα. Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

agathoula έγραψε:

Γειά σας κορίτσια, ο γιατρός μου, είδε στον υπέρηχο που έκανα ότι έχω υγρό στη μία σάλπιγγα. Μ' άγχωσε πολύ, αλλά μετά σκέφτηκα ότι αυτό, νομίζω, φαίνεται μόνο με σαλπιγγογραφία. Είναι έτσι, ή φαίνεται και στον υπέρηχο;

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων ..

Καλημερα agathoula!

Κι εγω τον Φεβρουαριο του 2008 πηγα στον γιατρο (οχι τον δικο μου καποιον αλλο γιατι η δικια μου γιατρος ελειπε) και μου εκανε υπερηχο που μου βρηκε υδροσαλπιγγα. Για την ακριβεια 2 γιατροι εκ των οποιων ο ενας αμφισβητησε την εγκυροτητα του υπερηχου μου ζητησε να κανω σαλπιγγογραφια. Υποψιαζονταν υγρο στην δεξια πλευρα και μου συνεστησαν να την κανω.Εγω δεν την εκανα γιατι ειχαν σπασει τα νευρα μου με τοοσες εξετασεις! Κι εγω ειχα ψιλοφρικαρει ΟΜΩΣ μην ανησυχεις...Ο υπερηχος δεν ειναι παντα εγκυρος (πρωτον) και καμια φορα και η σαλπιγγογραφια δεν ειναι απαραιτητη οπως στην δικη μου περιπτωση που εμεινα εγκυος 4 μηνες μετα τον Ιουνιο.Γεννησα πριν μια βδομαδα την κορουλα μου...

agathoula μου την εχω χιλιοπει την ιστορια μου. Μην πανικοβαλλεσαι.

Αν θελεις να την κανεις την σαλπιγγογραφια κανε την για να ηρεμησεις.

Αλλα οποιο κι αν ειναι το αποτελεσμα δεν ειναι η καταστροφη.

Η γιατρος μου που με ανελαβε αφ'οτου εμεινα εγκυος καθως και ο ενας απο τους προηγουμενους γιατρους που του ειχα πολυ εμπιστοσυνη με καθησυχασαν λεγοντας πως και με μια σαλπιγγα ειναι ολα εφικτα.

Ζωντανο παραδειγμα εγω.Ξερω γυναικα που με μια σαλπιγγα εκανε 3 παιδια.

Και παλι σου λεω ηρεμησε.Σου μιλαει μια ιδια περιπτωση που τα εχω φαει με το κουταλι κοριτσι μου.

Ξανασυμβουλευσου και καποιον αλλον γιατρο...

Μην βιαζεσαι να απογοητευτεις. Κανε κι αλλον υπερηχο κι αν εχεις παλι αμφιβολιες τοτε να κανεις σαλπιγγογραφια.

Αυτη ειναι η αποψη μου που τα εζησα καπως παρομοια.

Ο,τι χρειαστεις, εδω ειμαστε....

ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...