Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ενοχλήσεις λαπαροσκόπησης?


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!

Έχουν περάσει 3 μήνες ακριβώς από τη λαπαροσκόπηση που έκανα. Το θέμα που με απασχολεί είναι ότι εδώ και δύο ημέρες, για πρώτη φορά, με έχει τρελλάνει η τομή στον αφαλό. Με τραβάει το δέρμα και με τσιμπάει διαρκώς.:ohmy: Γνωρίζεται αν έχει να κάνει με αλλαγή καιρού? Όπως π.χ. λένε οι κοπέλες που έχουν κάνει καισαρική ότι τους τσιμπάει όταν χαλάει ο καιρός? Τι να κάνω? Υπομονή ή να μιλήσω στο γιατρό μου? Ευχαριστώ που με ακούσατεμ ή μάλλον, που με διαβάσατε!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία μου,

έχω κάνει 2 φορές λαπαροσκόπηση αλλά δεν μου είχε παρουσιαστεί

καμία ενόχληση, ούτε στις τομούλες ούτε πουθενά...

Να σκεφτείς ,1 μήνα μετά την τελευταία επέμβαση, έμεινα έγκυος

και λόγω του ότι ήμουν πολύ αδύνατη

η κοιλιά μου φούσκωσε πολύ γρήγορα αλλά τα ραμματάκια όλα είχαν θρέψει...

Δεν παίζει ρόλο η αλλάγη του καιρού

(εμπειρικά απαντώ)...

Κάνε ενα τηλ στον γιατρό σου...

Ισως χρειάζεται λίγη ενυδάτωση η περιοχή........

Μασαζάκι έκανες τοπικά στα ράμματακια σου?

Δεν θα σου έχουν φύγει εντελώς τα σημάδια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Marimari μου, όσο μπορώ ενυδατώνω την περιοχή της κοιλιάς μετά το ντουζ, κάνω μασάζ με body-lotion ή με λαδάκι.. Πάντως, τα σημάδια τα έχω ακόμη, είναι ορατά και στα τρία σημεία... Ο γιατρός μου είχε πει ότι ως το καλοκαίρι θα φύγουν, ωστόσο μέχρι στιγμής τα έχω, ειδικά του αφαλού φαίνεται πολύ... Μάλλον θα πρέπει να του τηλεφωνήσω για τα τσιμπήματα... Σ΄ευχαριστώ κοριτσάκι μου, να είσαι καλά!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhspera...ego den exo na doso apanthsh sto thema soy, apla mia erothsh tha htela na kano.poso soy stoixhse h laparoskopish;;;;ego thn trith tha kano ysteroskopisi k o giatros moy, moy eipe kalo tha htan na kano k laparoskopisi alla moy fanhke arketa megalo to poso...k ta dyo moy eipe oti tha htan mono diagnostika xoris epembash k htele 3000Eyro..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι βρε αγάπη ,

κάνε ένα τηλ/κι...

Έγω πάντως και από τις 2 επεμβάσεις

δεν έχω καθόλου σημάδια...

Να ασκείς ελαφριά πίεση με τον δείκτι σου, κυκλικά,

πάνω στα ράμματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ γλυκειά μου, δεν ήξερα ότι πρέπει να κάνω μασάζ επάνω στις τομές για να φύγουν τα σημαδάκια... Φιλάκια!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχω κανει και εγω λαπαροσκοπηση πριν 8 μηνες περιπου.το πρωτο τριμηνο με ενοχλουσε και εμενα η τομη στον αφαλο.οταν μιλησα με τον γιατρο μου (αλλα και με τον ξαδερφο μου που ειναι χειρουργος)μου ειπαν οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα και οτι θα περασει οπως και εγινε.οσο για τα σημαδακια θα δεις οτι καθε μηνας που περναει θα τα κανει και πιο αχνα.βεβαια παρε ενα τηλ τον γιατρο σου γιατι αυτο θα σε κανει να αισθανεσαι σιγουρη....φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...