Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΡΟΩΡΑ ΜΩΡΑ


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΩΡΟ ΜΩΡΑΚΙ?

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΣΕ ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΔΟΝΤΑΚΙΑ,ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΤΑΘΕΙ ΚΑΘΙΣΤΟΣ Η ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΣΤΕΡΕΑ ΤΡΟΦΗ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ΠΟΤΕ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ

ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

post-7176-13873934654625_thumb.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η κουνιάδα μου έχει πρόωρα μωράκια και είναι πολύ χαριτωμένα!!!

Να σου πω οτι κάποια πράγματα θα τα κάνουν λίγο πιο αργά από τα παιδάκια που γεννηθήκανε στους 9 μήνες!

Όχι, όμως και όλα!

Περπατήσανε στον 1 χρόνο (πολύ γρήγορα)!

Τώρα είναι 22 μηνών και είναι πανέμορφα!

Μιλάνε, παίζουνε, τραγουδάνε...

Το μόνο που δεν είναι καλό για την ηλικία τους είναι οτι τρώνε το φαγητό αλεσμένο!

Ειδικά το κοριτσάκι πνίγεται αν της δώσεις το φαγητό κανονικά!

& κάνουν διάφορες ιατρικές εξετάσεις για να παρακολουθούν τα πάντα!

Βέβαια, καλύτερος σύμβουλος είναι ο παιδίατρος!

Αυτός τα ξέρει καλυτερα από όλους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα, χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη σε όλα τα κορίτσια εδώ, μα κυρίως στις @Eliza Kats @peacock που με ταγκάρατε! Συγχωρέστε με αλλά μπαίνω αρκετά αραιά, λόγω του ότι είμαι καρα-full time mom, το μεγαλώνω ουσιαστικά μόνη μου και τώρα που θέριεψαι, βοήθειά μου! Αυτή τη στιγμή κοιμάται κ σας γράφω. Λοιπόν, από που να ξεκινήσω.. Αρχικά από τον 9ο μήνα, έχουμε βγάλει συνολικά 6 δόντια. 4 πάνω κέντρο και 2 κάτω κέντρο. ΄Οπως διαβάζω και εσάς τα "κουνέλια" σας μια χαρά δοντάκια έβγαλαν! Όπως και εσείς, τον έγραψα κ γω βρεφονηπιακό σταθμό από Σεπτέμβριο και μου φαίνεται αρκετά νωρίς, αλλά θα πρέπει να συνεχίσω το διδακτορικό μου και να προετοιμαστώ και για εργασία. Θα ήθελα να ήταν μπαμ 1.5 χρονών, να περπατάει κ να μιλάει, αλλά δε πειράζει.. Ας ελπίζουμε ότι δε θα μας αρρωσταίνουν τόσο εύκολα όσο μου περιγράφουν άλλοι γονείς. Από φαγητό, ακόμα τρώμε τα πάντα αλεσμένα. Ακόμα και το αυγό του, δε το θέλει κομματάκια, αλλά μπλενταρισμένο και μάλιστα μέσα στη φρουτόκρεμα.. (φρούτα+αυγό μαζί δηλαδή ένα πράμα). Δεν έχουμε δοκιμάσει ακόμα όσπρια, γιαούρτι και φυστικοβούτυρο. Αλλά σιγά σιγά θα τα εντάξω κ αυτά. Εσείς? Πείτε μου όσες δίνεται κομματάκια το φαγητό, ποια μέθοδο είδατε να αποδίδει. Πάνω στο τραπεζάκι της καρεκλίτσας φαγητού του, ακόμα και αν του τα παρουσιάσω εκεί, απ΄λά παίζει μαζί τους ή τα εκτοξεύει ολόγυρα και δε τα βάζει στο στόμα. Να κάνω και ένα μικρό update για όσες θυμούνται.. Οι κολλικοί μας σταμάτησαν εντελώς όταν ήταν 4 μηνών και 1 εβδομάδας. Θήλασα συνολικά 1.5 μήνα και μετά έδινα φόρμουλα. Από 6 μηνών δίνω μόνο τη βιολογική της Hipp. Ακόμα παίρνω χάπι καθημερινά για τον προδιαβήτη. Το πρωινό μου σάκχαρο είναι γύρω στο 99, με το χάπι.   Και σχετικά με την απόκτηση 2ου μωρού, θα μου άρεσε πολύ η ιδέα, ΑΛΛΑ: Ακόμα προσπαθώ να συνέλθω από θέματα κούρασης-έλλειψης ύπνου-έλλειψης προσωπικού χρόνου κλπ, διότι δεν είχαμε/έχουμε βοήθεια. Επίσης το σώμα μου τώρα σιγά σιγά επανακτάει την παλιά του ενέργεια και θέλω να του δώσω χρόνο να επανέλθει πλήρως. Πολλές φορές όταν περπατάω έξω, χαίρομαι τόοοοοσο πολύ που δεν είμαι έγκυος και έχω την ελευθερία μου! Δε με πειράζει να έχω ένα παιδί. Περισσότερο με νοιάζει αν το ίδιο θα ήθελε να έχει ένα αδερφάκι, γιατί κακά τα ψέμματα ήταν όμορφο που μεγάλωσα με την αδερφή μου. Αν και στις 15 Ιουνίου θα κλείσω τα 39 μου ΄έτη, θεωρώ πως έχοντας υγεία και μια σχετικά καλή φυσική κατάσταση, ίσως στο μέλλον (2-3 χρόνια μετά) να επαναλάμβανα όλη αυτή τη ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ. Δεν είναι και λίγο να κυοφορείς ένα μωρό. Και μάλιστα, όταν έχεις διαβήτη κύησης υπό ινσουλίνη (με όλο το άγχος που αυτό συνοδεύει) ή συσπάσεις από τον 4ο μήνα και να σου επιβάλλουν να μην περπατάς, να μη σηκώνεις βάρη κλπ. Δεν είναι λίγο αυτό~ Εάν είχα πιο εύκολη κύηση, ίσως να είχα άλλη στάση. Επίσης μου πήρε πολύ καιρό να συνέλθω και από την καισαρική, σωματικά και ψυχικά. Ίσως εάν είχα κάνει φυσιολογικό και είχα αναρρώσει από την 1η εβδομάδα, να μη μου έμοιαζε βουνό η όλη διαδικασία κύησης και τοκετού.       
    • Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι έτσι είναι η καρδούλα στην αρχή!! Ειδες έκανες όλα αυτά άρα το μωράκι είναι γερό!!! Όποτε απόλαυσε το ζήσε το να είσαι αισιόδοξη!!! Κ στις 2 μ εγκυμοσύνες όταν το έμαθα κ Εγώ γυμναστήριο κανονικά βάρη κ λεω άμα έκανα αυτά τα πράγματα αυτά τα μωρά ήρθαν για να μείνουν!!! Τώρα δεν προσέχω καν τρεχω ένα 17μηνο από πίσω όλη την ώρα, δουλεύω επίσης πάω κ γυμναστική δεν έχω καν χρόνο να σκεφτώ ότι ειμαι εγκυος!! Όποτε άμα είναι ένα μωράκι να κρατηθεί θα κρατηθεί ότι κ να κανεις ❤️
    • Εγώ δε περασα κάποια διαταραχή αλλά πιστεύω κάποιο ψυχολογικό θα το περασα κ για αυτό κ εγώ φοβαμαι! Κ Εγώ πάντα προσέχω ακόμα κ Στην εγκυμοσύνη κ τώρα κ πριν δεν σταμάτησα τη γυμναστική κ τη διατροφή βέβαια για εγκυμοσύνη αλλά σου είπα πάω σε διατροφολόγο γιατί αγχώνομαι γιατί δεν θέλω να βάλω πολλά κιλά κ μετά να μην μπορώ να τα χάσω! Αλλά από την άλλη σκέφτομαι οτι δεν πρέπει να καταπιέζομαι αν θέλω να φάω κάτι θα το φάω κ έτσι κ κάνω, οπως λέει κ η @Elli13 τα κιλά είναι κ κατακράτηση πολλες φορες κ φεύγουν χωρις να το καταλάβεις! Εγώ είχα τον γάμο μου πέρσι κ είχα βάλει στόχο ότι μέχρι το γάμο θα τα χάσω όλα κ τα έχασα όλα πολύ πιο γρήγορα κ όλοι μ έλεγαν κ εμένα ότι αδυνάτισα πιο πολύ από ότι ήμουν, απλά ξεφούσκωσα θεωρώ…! Μην αγχώνεσαι κ περισσότερα να βάλεις σίγουρα θα τα χάσεις μπροστά στο θαύμα σου αυτά είναι περιττα!!! Α επίσης ξέχασα στο τελευταίο τρίμηνο κ εγώ δεν έβαλα πολλά μπορεί 5 κιλα μόνο γιατί τα αλλά 7 τα είχα βάλει στο δεύτερο τρίμηνο 
    • Μην αγχώνεσαι για τα κιλά δεν είναι τίποτα κ εγώ θα σου πω τα πιο πολλά μπαίνουν στο β τρίμηνο. Κ εγώ αγχώνομαι κ πάω κ σε διατροφολόγο στο πρώτο μου παιδάκι έχασα κιλά στο πρώτο τρίμηνο τώρα έβαλα 2 όλοι μ λένε είμαι καλά ούτε π φάνηκαν, σήμερα ζυγίζομαι αλλά 2 θεε μου αν βάζω κάθε 2εβ από 2 θα γεννήσω κ θα ειμαι 100 κιλά λεω 😂…πολλες φορες τα κιλά είναι κ κατακράτηση! Καποιες φορες η ζυγαριά θα σε δείξει κ περισσότερα από ότι είσαι…στη πρώτη μου έβαλα 12 κιλά κ τα έχασα όλα μέχρι να γίνει το μωρό 5 μηνών! Στόχος μου είναι ο ίδιος…αλλα κ 15-16 να βάλω μου είπε ξ γιατρος είναι φυσιολογικό! Μην αγχώνεσαι κιλά είναι και φεύγουν ❤️ απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου κ να τρως υγειηνα τώρα αν θες να φας κ κάτι τις παραπάνω δεν χάθηκε ο κοσμος ! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...