Μετάβαση σε περιεχόμενο

Aαφαίρεση ινομυωμάτων & γυμναστική


Recommended Posts

Καλημέρα,

Είμαι καινούργια στο forum και χωρίς παιδί ακόμα, αλλά επειδή είδα ότι συζητάτε θέματα ποικίλης γυναικολογικής ύλης κι ελπίζω σε καλύτερες μέρες όσον αφορά το παιδί :-) είπα να θέσω κι εγώ το θέμα μου μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι...

Έκανα πριν λίγες μέρες επέμβαση για αφαίρεση ινομυωμάτων με ανοιχτή επέμβαση (λαπαροτομία) λόγω της θέσης τους. Ο γιατρός μου μού είπε ότι η τομή είναι αντίστοιχη με αυτή της καισαρικής. Το πρόβλημά μου είναι ότι τώρα που βρίσκομαι στην ανάρρωση παρατηρώ ότι η κοιλιά μου έχει αλλάξει πάρα πολύ .... λογικό θα μου πείτε μετά από μια τέτοια επέμβαση.

Υπάρχει η τομή κι ακριβώς από πάνω η κοιλιά κάνει κάτι σαν μια 'σακούλα'.

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς έχει κάνει κάτι αντίστοιχο να μου πει την εμπειρία της.

Επίσης, τι γυμναστική θα μπορούσα να κάνω για να το αντιμετωπίσω αυτό?

Ο γιατρός μου είπε ότι σε 2 εβδομάδες από τη μέρα που έβγαλα τα ράμματα (3 δηλαδή από τη μέρα της επέμβασης) θα μπορούσα να ξεκινήσω κοιλιακούς, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν μπορω να το κάνω διότι τώρα έχω κλείσει 2 εβδομάδας από την επέμβαση, αλλά ακόμα έχω λίγα πονάκια στην τομή και δεν θέλω και φοβάμαι να τη ζορίσω.

Σας ευχαριστώ! Να είστε καλά!

Φιλιά

Σ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ!!

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΚΥΣΤΗΣ ΣΤΗΝ ΩΟΘΗΚΗ (ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ). ΒΑΣΙΚΑ ΕΙΧΑ ΔΥΟ ΜΙΚΡΕΣ ΤΡΥΠΟΥΛΕΣ ΜΙΑ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ. ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΦΟΥΣΚΩΜΑ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΤΑ ΒΑΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ. ΚΑΝΕ ΑΚΟΜΑ ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το καλωσόρισμα! :-)

Να σου πως την αλήθεια. Λέω να ξεκινήσω σε χαλαρούς ρυθμούς με ένα περπάτημα και μετά αναλόγως τις αντοχές μου να προσθέσω κανά ποδήλατο ή τρέξιμο κι ελπίζω μέχρι το καλοκαίρι να έχει επανέλθει :-)

Η μόνη περίπτωση που θα δεχτώ να μην έχει επανέλθει η κοιλιά μου είναι να έχει και μωράκι μέσα ;-)

Πολλά φιλιά

Σ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...