Μετάβαση σε περιεχόμενο

Στα μέσα της Άνοιξης ο Απρίλης, πολλά σποράκια στις κοιλίτσες μας να στείλει 🌸🌼


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Αποφάσισα να προχωρήσω με την πρόκληση ωορρηξίας κορίτσι μου, όχι περαιτέρω εξετάσεις για και έξιν αποβολές. Είπε ότι μπορούμε είτε να κάνουμε το πρωτόκολλο για διεύρυνση και έξιν αποβολών, είτε πάμε με την πρόκληση και παρακολούθηση όπως θα κάνουμε ούτως ή άλλως πριν προκύψει αυτή η εγκυμοσύνη. Και πήρα την απόφαση να πάμε με το δεύτερο σενάριο. Βαρέθηκα τις εξετάσεις γιατί μου βγάζουν κάτι αρνητικό πλέον, ότι τις κάνω γιατί φοβάμαι ότι έχω κάτι κακό κτλ. έχουμε κάνει ήδη πάρα πολλές και όλα βγαίνουν φυσιολογικά. Έχουμε δύο φυσικές συλληψεις, οπότε επέλεξα να αποδώσω ο,τι έγινε στο σενάριο της χρωμοσωμικης ανωμαλίας που κατά 98% μου είπαν όλοι οι γιατροί αυτός είναι ο λόγος, και παμε δυναμικά με πρόκληση κι ο,τι γίνει. Θα έρθω και Ελλάδα το Μάϊο οπότε είπα ας κάνουμε την πρόκληση αυτό το μήνα κι αν δεν έχουμε εγκυμοσύνη, ίσως κάνω τη διεύρυνση στην Ελλάδα ή όταν επιστρέψουμε θα κάνουμε εξετάσεις για θρομβοφιλια και καρυότυπο. Δε ξέρω αν έπραξα σωστά, αλλά αυτό ένιωσα εκείνη τη στιγμή και αυτό θα έκανε κι ο σύντροφος μου ο οποίος όταν μιλήσαμε στο τηλ μου είπε ότι αυτό θα επέλεγε κι ο ίδιος. Ελπίζω για το καλύτερο ❤️

Και εγω στην θέση σου αυτό θα διάλεγα κορίτσι μου 

εύχομαι να παν όλα καλά και να έρθει το μωρακι σας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Θέτις Κ. αα συγνώμη εγω καταλαβα λαθος. Να συνεχισετε ναι! Οπως κρινετε καλύτερα. Εύχομαι να ερθει η 3η κυηση και να ειναι η τυχερη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

@Diwni @Kate1992 Αποφάσισα να προχωρήσω με την πρόκληση ωορρηξίας κορίτσι μου, κι όχι περαιτέρω εξετάσεις για καθ' έξιν αποβολές. Είπε ότι μπορούμε είτε να κάνουμε το πρωτόκολλο για διεύρυνση καθ έξιν αποβολών, είτε πάμε με την πρόκληση και παρακολούθηση όπως θα κάνουμε ούτως ή άλλως πριν προκύψει αυτή η εγκυμοσύνη. Και πήρα την απόφαση να πάμε με το δεύτερο σενάριο. Βαρέθηκα τις εξετάσεις γιατί μου βγάζουν κάτι αρνητικό πλέον, ότι τις κάνω γιατί φοβάμαι ότι έχω κάτι κακό κτλ. έχουμε κάνει ήδη πάρα πολλές και όλα βγαίνουν φυσιολογικά. Έχουμε δύο φυσικές συλληψεις, οπότε επέλεξα να αποδώσω ο,τι έγινε στο σενάριο της χρωμοσωμικης ανωμαλίας που κατά 98% μου είπαν όλοι οι γιατροί αυτός είναι ο λόγος, και παμε δυναμικά με πρόκληση κι ο,τι γίνει. Θα έρθω και Ελλάδα το Μάϊο οπότε είπα ας κάνουμε την πρόκληση αυτό το μήνα κι αν δεν έχουμε εγκυμοσύνη, ίσως κάνω τη διεύρυνση στην Ελλάδα ή όταν επιστρέψουμε θα κάνουμε εξετάσεις για θρομβοφιλια και καρυότυπο. Δε ξέρω αν έπραξα σωστά, αλλά αυτό ένιωσα εκείνη τη στιγμή, και ο σύντροφος μου, ο οποίος όταν μιλήσαμε στο τηλ μου είπε ότι αυτό θα επέλεγε κι ο ίδιος. Ελπίζω για το καλύτερο ❤️

Νομίζω οι βιοχημικές δν ανήκουν στις καθεξιν αποβολές! Η αδερφή μ είχε κάνει για θρομβοφιλια γιατί είχε δυο πάλινδρομες και στο τρίτο άκουσε καρδιά και μετά σταμάτησε! 
κ γώ την πρόκληση θ επέλεγα στη θεση σ  και θ απέδιδα τις βιοχημικές σε τυχαίο γεγονός ! Ευχομαι ν πάνε όλα κατευχην και σύντομα ν δούμε και πάλι το θετικό σ τεστακι αλλά και μια τεράστια χοριακη που θ συνεχίσει ν μεγαλωωωωνει 🙏❤️😍🤰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Kate1992 είπε:

Νομίζω οι βιοχημικές δν ανήκουν στις καθεξιν αποβολές! Η αδερφή μ είχε κάνει για θρομβοφιλια γιατί είχε δυο πάλινδρομες και στο τρίτο άκουσε καρδιά και μετά σταμάτησε! 
κ γώ την πρόκληση θ επέλεγα στη θεση σ  και θ απέδιδα τις βιοχημικές σε τυχαίο γεγονός ! Ευχομαι ν πάνε όλα κατευχην και σύντομα ν δούμε και πάλι το θετικό σ τεστακι αλλά και μια τεράστια χοριακη που θ συνεχίσει ν μεγαλωωωωνει 🙏❤️😍🤰

Η πρώτη ήταν παλινδρόμη, έκανα πρόκληση αποβολής στην 11η εβδομάδα, ενώ το έμβρυο είχε σταματήσει η καρδούλα του απ' την 9η... Κυρίως λόγω αυτού μου είπε κι η γιατρός σήμερα ότι κατά 98% είναι θέμα του εμβρύου και στη μία και στη δεύτερη περίπτωση, οπότε κάπως έτσι απ' τα λεγόμενά της ένιωσα κι εγώ ότι καλύτερα να προχωρήσω με το πλάνο της πρόκλησης και να αποδώσω τις απώλειες σε τυχαίο γεγονός... Στην αδελφή σου τελικά βρέθηκε θρομβοφιλια; Λυπάμαι πολύ για τις απώλειες της 😥

Σ ευχαριστώ για τη συμπαράσταση! Εύχομαι και σε σένα καλή ανάρρωση κορίτσι μου, καλώς σου είπε κι ο γιατρός, πάρε αυτό τον κύκλο να αναρρώσεις πλήρως και το σώμα σου να επανέλθει, είχες ταλαιπωρηθεί και με τη δουλειά σου, και το Μάϊο θα πάει καλά η πρόκληση 🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Και εγω στην θέση σου αυτό θα διάλεγα κορίτσι μου 

εύχομαι να παν όλα καλά και να έρθει το μωρακι σας 

 

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Θέτις Κ. αα συγνώμη εγω καταλαβα λαθος. Να συνεχισετε ναι! Οπως κρινετε καλύτερα. Εύχομαι να ερθει η 3η κυηση και να ειναι η τυχερη!!!

Να 'στε καλά κορίτσια μου ❤️ είμαι αισιόδοξη! Είπε ότι η πρόκληση δίνει ένα έξτρα 5-14% στις πιθανότητες μας λόγω ηλικίας (είμαστε 32) και της συνολικής υγείας μας, οπότε βλέπουμε! Κι αν όχι, θα δούμε τότε τι θα κάνουμε. Πήρα μόλις και τις ενέσεις, ξεκινάμε από σήμερα 💪 θα κάνω 75U/ml κάθε μέρα μέχρι και την επόμενη Τετάρτη και Πέμπτη 11/04 θα πάω να με δει υπερηχογραγικά και να μου δώσει οδηγίες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η anna_30 είπε:

Είναι ότι καλύτερο άκουσα σήμερα.. ❤️ σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες!

Εύχομαι τα καλύτερα κορίτσι μου μέσα από την καρδιά μου! Η γιατρός μου ακούγεται υπέροχη και πανω απ όλα ανθρωπος..είμαι σίγουρη ότι μαζί θα καταφέρετε αυτό που λαχταράς :) 

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Πολύ ωραία τα νέα σου!!! Μην αγχώνεσαι με το σάκχαρο πάλι! Αφού βλέπετε όλα καλά μην αγχώνεσαι πολύ!!! Εννοείται θα φας κ το γλυκακι σου κ το παγωτο σου!!! 

Πολύ σημαντικό να εχεις γιατρους αισιόδοξους, να σου δίνουν θάρρος κ να σε ξε αγχώνουν!!! Είμαι σογουρη ότι θα τα καταφέρεις κ εσυ κ ολες σας κορίτσια!!! 

 

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Tina23 είπε:

Πόσο χαίρομαι κορίτσι μου για αυτή την ωραία τελικά εξέλιξη...και σε ευχαριστούμε για τον αέρα αισιοδοξίας... (μεταξύ μας βούρκωσα 🥹🥹🥹 διαβάζοντας το...) 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου ❤️ μου τελείωσαν οι αντιδράσεις για σήμερα, αλλά ήθελα να σας ευχαριστήσω για τη στήριξη και το χρόνο που αφιερώνετε να απαντήσετε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Κοριτσια μου σας ευχαριστώ για αυτό το κύμα συμπαράστασης και την μεγάλη αγκαλια που μου κάνετε έστω και νοητά! Τα βλέπω όλα μαύρα και καμία ηλιαχτίδα αισιοδοξίας καμία! 1μιση χρόνο προσπάθειας με μεγάλη ταλαιπωρία ( παρακολούθηση ωορρηξιας με φυσικές επαφές, χάπια διέγερσης, ενέσεις , σπερματεγχυνσεις  ) . Μια βιοχημικη μετά από σπερματεγχυνση και τώρα μια παλινδρομη μετά από σπερματεγχυνση! Πως να σκεφτώ θετικα πως; 
ο γιατρός μου είπε ότι τώρα έχω 60% πιθανοτητες να μείνω έγκυος με επαφές μόνοι μας αλλά ο σύντροφος θα ξεκινήσει τα ταξιδια με την δουλειά όποτε δύσκολο να συμπίπτουν οι γόνιμες και με το να είναι εδώ! Αυτή η αναμονη με σκοτώνει! Η δόση αισιοδοξίας θα ήταν αυτή να ξεκινήσω άμεσα τις προσπάθειες αλλά αν λείπει ο σύντροφος πως θα γίνει; Πφφφ ελπιζω να μας βοηθησει η Παναγία να απαλύνει την πονο μας και να μας δώσει κουράγιο και δύναμη να συνεχισουμε 🙏

Κορίτσι μου ΄ό,τι και να πω είναι λίγο.
Λύπάμαι ειλικρινά πολύ για αυτό που σου συνέβει, μακάρι να μπορούσα να σου πάρω λίγο από τον πόνο ή να σου δώσω συμβουλές για το πως να πας παρακάτω...
Ο χρόνος μόνο γιατρεύει, πάρε τώρα όσο χρόνο θες να συνέλθεις, και σωματικά και ψυχολογικά.
Αν χρειάζεσαι κάπου να μιλήσεις είμαι εδώ,
και φυσικά στην ομάδα στο facebook https://www.facebook.com/groups/1125643150846154 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Η πρώτη ήταν παλινδρόμη, έκανα πρόκληση αποβολής στην 11η εβδομάδα, ενώ το έμβρυο είχε σταματήσει η καρδούλα του απ' την 9η... Κυρίως λόγω αυτού μου είπε κι η γιατρός σήμερα ότι κατά 98% είναι θέμα του εμβρύου και στη μία και στη δεύτερη περίπτωση, οπότε κάπως έτσι απ' τα λεγόμενά της ένιωσα κι εγώ ότι καλύτερα να προχωρήσω με το πλάνο της πρόκλησης και να αποδώσω τις απώλειες σε τυχαίο γεγονός... Στην αδελφή σου τελικά βρέθηκε θρομβοφιλια; Λυπάμαι πολύ για τις απώλειες της 😥

Σ ευχαριστώ για τη συμπαράσταση! Εύχομαι και σε σένα καλή ανάρρωση κορίτσι μου, καλώς σου είπε κι ο γιατρός, πάρε αυτό τον κύκλο να αναρρώσεις πλήρως και το σώμα σου να επανέλθει, είχες ταλαιπωρηθεί και με τη δουλειά σου, και το Μάϊο θα πάει καλά η πρόκληση 🤞

Ναι της αδερφής μ βρέθηκε θρομβοφιλια και έκανε τις ένεσει τις αντιπηκτικές μ το που έβλεπε θετικό τεστ! Έτσι κ απέκτησε τα δυο τηα αγγελούδια. 
 

ναι κ εγώ αυτό σκέφτηκα! Ν είναι καλά το σωμα μου γιατί όσο ν ναι και αυτό σε αυτή τη κατάσταση τώρα ν φορτωθεί κ ορμόνες και αντιβίωση πάει το ανοσοποιητικό θα βαρέσει κόκκινο! 
Ενέσεις σ έδωσε  ν κανείς; Όχι χάπια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Kate1992 είπε:

Ναι της αδερφής μ βρέθηκε θρομβοφιλια και έκανε τις ένεσει τις αντιπηκτικές μ το που έβλεπε θετικό τεστ! Έτσι κ απέκτησε τα δυο τηα αγγελούδια. 
 

ναι κ εγώ αυτό σκέφτηκα! Ν είναι καλά το σωμα μου γιατί όσο ν ναι και αυτό σε αυτή τη κατάσταση τώρα ν φορτωθεί κ ορμόνες και αντιβίωση πάει το ανοσοποιητικό θα βαρέσει κόκκινο! 
Ενέσεις σ έδωσε  ν κανείς; Όχι χάπια; 

Αχ τι πέρασε κι αυτή η κοπέλα! Να χαίρεται τα παιδάκια της, ορίστε κι άλλη μια ιστορία που δε το έβαλε κάτω, μαχήτρια και η αδερφή σου, και να που τώρα χαιρεται τα ουράνια τόξα της ❤️

Ενέσεις είναι στη δική μου περίπτωση, αυτές που θα ξεκινήσω σήμερα είναι με FSH για διέγερση των ωοθυλακίων απ' ό,τι κατάλαβα, μετά υπέρηχο 10η μέρα του κύκλου να δουμε που βρισκόμαστε και μετά θα κάνω τις ενέσεις Ovitrelle που συμβάλλουν στην τελική ωρίμανση, υπέρηχο ξανά να τσεκάρουμε χιλιοστά και να μας πει πότε να χουμε επαφές. Μετά θ αρχισω προγεστερόνη για να προετοιμαστεί το ενδομήτριο. Τώρα τα βήματα απ τις Ovitrelle και μετά θα μου τα εξηγήσει καλύτερα την επόμενη φορά, είπε να μη με μπερδέψει, αλλά κάπως έτσι νομίζω είναι το πλάνο. Εσένα με χάπια θα σου είχε πει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Αχ τι πέρασε κι αυτή η κοπέλα! Να χαίρεται τα παιδάκια της, ορίστε κι άλλη μια ιστορία που δε το έβαλε κάτω, μαχήτρια και η αδερφή σου, και να που τώρα χαιρεται τα ουράνια τόξα της ❤️

Ενέσεις είναι στη δική μου περίπτωση, αυτές που θα ξεκινήσω σήμερα είναι με FSH για διέγερση των ωοθυλακίων απ' ό,τι κατάλαβα, μετά υπέρηχο 10η μέρα του κύκλου να δουμε που βρισκόμαστε και μετά θα κάνω τις ενέσεις Ovitrelle που συμβάλλουν στην τελική ωρίμανση, υπέρηχο ξανά να τσεκάρουμε χιλιοστά και να μας πει πότε να χουμε επαφές. Μετά θ αρχισω προγεστερόνη για να προετοιμαστεί το ενδομήτριο. Τώρα τα βήματα απ τις Ovitrelle και μετά θα μου τα εξηγήσει καλύτερα την επόμενη φορά, είπε να μη με μπερδέψει, αλλά κάπως έτσι νομίζω είναι το πλάνο. Εσένα με χάπια θα σου είχε πει;

Ναι εμένα μ χάπια μ χε πει! Δν υπάρχει λόγος μ λέει ν ξεκινήσουμε κατευθείαν με ενέσεις! Θα πάμε με χάπια τη πρώτη φορά και αναλόγως την ανταπόκριση μετά θ πάμε με ενέσεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Kate1992 είπε:

Ναι εμένα μ χάπια μ χε πει! Δν υπάρχει λόγος μ λέει ν ξεκινήσουμε κατευθείαν με ενέσεις! Θα πάμε με χάπια τη πρώτη φορά και αναλόγως την ανταπόκριση μετά θ πάμε με ενέσεις! 

Μάλιστα, μάλλον θα σου δώσει κλομιφαινη ή λετροζολη - τα βλέπω σε κάτι Αμερικανίδες 😅 εγώ να σου πω την αλήθεια δε ρώτησα γιατί ενέσεις ή γιατί χάπια, ο,τι μου δώσανε πήρα. Δε ξέρω και ποια είναι η διαφορά, άρα μπορεί να παίζει ρόλο το πρωτόκολλο από χώρα σε χώρα 🤷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου !

επιστρέφω από τη γυναικολόγο είμαι 11 μέρα του κύκλου! Αυτό το κύκλο είπαμε να παρακολουθήσουμε την ωορρηξία μου και να κάνουμε μια ενεσουλα την οvittrelle για να εχουμε στοχευμενες επαφές!

Και ενώ είδε πολλά ωάρια μου είπε ότι δεν βλέπει κάποιο κυρίαρχο ακόμα και αυτό της κάνει εντύπωση! Μου λέει μπορεί να έχεις κάθε μήνα ωορρηξια πόνους και τα σχετικά αλλά εν τέλη το ωάριο να μη σκάει! Λεγόμενοι ανωορεκτκιτοι κυκλοι..Και έχω αγχωθεί πολύ!

Εγώ νόμιζα με τα τεστ ωορρηξιας ότι σκάει το ωάριο! Αλλά μάλλον αυτό δείχνει ότι απλά μεγαλώνει???

Κατάλαβα καλά? Βοηθήστε με λίγο!

Δηλαδή κάνουμε τεστ και τι μας δείχνει το πικ  Ότι υπάρχει ένα ωάριο η ότι σκάει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Kate1992 είπε:

Ναι εμένα μ χάπια μ χε πει! Δν υπάρχει λόγος μ λέει ν ξεκινήσουμε κατευθείαν με ενέσεις! Θα πάμε με χάπια τη πρώτη φορά και αναλόγως την ανταπόκριση μετά θ πάμε με ενέσεις! 

Εγώ είμαι με πρόκληση αυτό το μήνα. Κλομιφαινη πήρα. Έχω δοκιμάσει και ταμοξιφαινη. Βρίσκομαι σε 2η μερα ΜΤΩ. Ας ελπίζω σε κάτι θετικό αυτό το μήνα 🙏

 Τις ενέσεις τις δίνουν αν χρειαστεί αργότερα. Ξεκινάς κυρίως από τα απλά φάρμακα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η flowerv είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου !

επιστρέφω από τη γυναικολόγο είμαι 11 μέρα του κύκλου! Αυτό το κύκλο είπαμε να παρακολουθήσουμε την ωορρηξία μου και να κάνουμε μια ενεσουλα την οvittrelle για να εχουμε στοχευμενες επαφές!

Και ενώ είδε πολλά ωάρια μου είπε ότι δεν βλέπει κάποιο κυρίαρχο ακόμα και αυτό της κάνει εντύπωση! Μου λέει μπορεί να έχεις κάθε μήνα ωορρηξια πόνους και τα σχετικά αλλά εν τέλη το ωάριο να μη σκάει! Λεγόμενοι ανωορεκτκιτοι κυκλοι..Και έχω αγχωθεί πολύ!

Εγώ νόμιζα με τα τεστ ωορρηξιας ότι σκάει το ωάριο! Αλλά μάλλον αυτό δείχνει ότι απλά μεγαλώνει???

Κατάλαβα καλά? Βοηθήστε με λίγο!

Δηλαδή κάνουμε τεστ και τι μας δείχνει το πικ  Ότι υπάρχει ένα ωάριο η ότι σκάει??

Εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με σένα κορίτσι μου. Τα τεστ δεν με βοήθησαν πολύ. Ενώ νομίζα ότι κάνω ωορρηξία, τελικά διαπίστωσα ότι κάνω αρκετούς ανωορρηκτικους κύκλους λόγω ΣΠΩ μετά από υπερηχογραφικη παρακολούθηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η nobody είπε:

Εγώ είμαι με πρόκληση αυτό το μήνα. Κλομιφαινη πήρα. Έχω δοκιμάσει και ταμοξιφαινη. Βρίσκομαι σε 2η μερα ΜΤΩ. Ας ελπίζω σε κάτι θετικό αυτό το μήνα 🙏

 Τις ενέσεις τις δίνουν αν χρειαστεί αργότερα. Ξεκινάς κυρίως από τα απλά φάρμακα.

Ναι αυτό κατάλαβα κ γώ ! Δν υπάρχει λόγος μ λέει ν ξεκινήσουμε από ενέσεις κατευθείαν ! Ξεκινάμε πιο ηπια με χάπια και ανάλογα την ανταπόκριση βλέπουμε!βεβαια αυτό το μήνα ακυρώθηκε λόγω τ ότι είμαι άρρωστη και δν θ έχουμε καλη ανταπόκριση μ είπε ο γιατρός επειδή θ πάρω κ αντιβίωση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kate1992 είπε:

Ναι αυτό κατάλαβα κ γώ ! Δν υπάρχει λόγος μ λέει ν ξεκινήσουμε από ενέσεις κατευθείαν ! Ξεκινάμε πιο ηπια με χάπια και ανάλογα την ανταπόκριση βλέπουμε!βεβαια αυτό το μήνα ακυρώθηκε λόγω τ ότι είμαι άρρωστη και δν θ έχουμε καλη ανταπόκριση μ είπε ο γιατρός επειδή θ πάρω κ αντιβίωση 

Δεν πειράζει κορίτσι μου. Πας δυναμικά τον επόμενο μήνα με πρόκληση. Κάνε τις επαφές σου κι αυτόν τον μήνα κι ότι γίνει. Εγώ έχω κάνει 6 προκλήσεις από τον Σεπτέμβριο. Ελπίζω ακόμα στην πρόκληση, πριν προχωρήσω σε εξωσωματική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η nobody είπε:

Εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με σένα κορίτσι μου. Τα τεστ δεν με βοήθησαν πολύ. Ενώ νομίζα ότι κάνω ωορρηξία, τελικά διαπίστωσα ότι κάνω αρκετούς ανωορρηκτικους κύκλους λόγω ΣΠΩ μετά από υπερηχογραφικη παρακολούθηση.

Δεν έχω ΣΠΩ και με τα τεστ έβγαζα πάντα άκρη 14-16 μετά του κύκλου 2 μέρες συνεχόμενα θετικό!

Άρα δε καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η flowerv είπε:

Δεν έχω ΣΠΩ και με τα τεστ έβγαζα πάντα άκρη 14-16 μετά του κύκλου 2 μέρες συνεχόμενα θετικό!

Άρα δε καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα! 

Τότε δεν γνωρίζω. Πιθανόν για πιο στοχευμένα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η nobody είπε:

Τότε δεν γνωρίζω. Πιθανόν για πιο στοχευμένα! 

Ειλικρινά δε ξέρω! Έχω απογοητευτεί και κουραστεί! Ο καιρός περνάει και εγώ μένω στάσιμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η flowerv είπε:

Δεν έχω ΣΠΩ και με τα τεστ έβγαζα πάντα άκρη 14-16 μετά του κύκλου 2 μέρες συνεχόμενα θετικό!

Άρα δε καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα! 

Κι εγώ θα σου έλεγα μήπως έχεις ΣΠΩ αλλά αφού δεν έχεις τέτοια διάγνωση τότε δε ξέρω που μπορεί να οφείλονται οι ανωορρηκτικοί κύκλοι... Πάντως κι εγώ που πρόσφατα μου είπαν ότι έχω πολυκυστική εικόνα/μορφολογία, έχω κάθε μήνα θετικό ωορρηξίας αλλά δυστυχώς αυτό δε σημαίνει ότι σκάει το αυγουλάκι τελικά. Διότι η ειδικός γονιμότητας μου εξήγησε ότι τα τεστ ωορρηξίας ανιχνεύουν την ορμόνη LH που ουσιαστικά είναι η ορμόνη που εκρίνεται σε ιδιαίτερη αύξηση όταν δίνει ο εγκέφαλος σήμα στην ωοθήκες να ωριμάσουν. Έπειτα η ορμόνη FSH είναι αυτή που είναι υπεύθυνη για την ωρίμανση των ωοθυλακίων και το σκάσιμο του αυγού μετά. Οπότε μου είχε εξηγήσει ότι το σύστημα μεταξύ εγκεφάλου και ωοθηκών δουλέυει (θετικό τεστ) αλλά από εκεί και πέρα είναι άλλες ορμόνες που ευθύνονται για την ωρίμανση του ωαρίου... Τι σε συμβούλευσε η γιατρός σου; πως θα κινηθείς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η flowerv είπε:

Ειλικρινά δε ξέρω! Έχω απογοητευτεί και κουραστεί! Ο καιρός περνάει και εγώ μένω στάσιμη!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Εμένα μου είπαν οι γιατροί που πήγα ότι τα τεστ πολλές φορές δεν δείχνουν σωστά χωρίς παραπάνω λεπτομέρειες που λέει η @Θέτις Κ.. Οπότε εκεί ένιωσα μονόδρομος είναι για μένα η παρακολούθηση και η πρόκληση.

Ευχαριστούμε @Θέτις Κ. για την επεξήγηση. Κατάλαβα πάνω κάτω πως λειτουργεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Κι εγώ θα σου έλεγα μήπως έχεις ΣΠΩ αλλά αφού δεν έχεις τέτοια διάγνωση τότε δε ξέρω που μπορεί να οφείλονται οι ανωορρηκτικοί κύκλοι... Πάντως κι εγώ που πρόσφατα μου είπαν ότι έχω πολυκυστική εικόνα/μορφολογία, έχω κάθε μήνα θετικό ωορρηξίας αλλά δυστυχώς αυτό δε σημαίνει ότι σκάει το αυγουλάκι τελικά. Διότι η ειδικός γονιμότητας μου εξήγησε ότι τα τεστ ωορρηξίας ανιχνεύουν την ορμόνη LH που ουσιαστικά είναι η ορμόνη που εκρίνεται σε ιδιαίτερη αύξηση όταν δίνει ο εγκέφαλος σήμα στην ωοθήκες να ωριμάσουν. Έπειτα η ορμόνη FSH είναι αυτή που είναι υπεύθυνη για την ωρίμανση των ωοθυλακίων και το σκάσιμο του αυγού μετά. Οπότε μου είχε εξηγήσει ότι το σύστημα μεταξύ εγκεφάλου και ωοθηκών δουλέυει (θετικό τεστ) αλλά από εκεί και πέρα είναι άλλες ορμόνες που ευθύνονται για την ωρίμανση του ωαρίου... Τι σε συμβούλευσε η γιατρός σου; πως θα κινηθείς;

Αυτό προσπάθησε να μου εξηγήσει αλλά τώρα το κατάλαβα καλύτερα κορίτσι μου ! Εγώ νομίζα  βλέπεις θετικό τεστ σκάει το ωάριο! Όλα καλά όλα ωραία! Αλλά δεν ειναι έτσι, προφανώς!

Σήμερα ήταν η πρώτη μας παρακολούθηση Δευτέρα πρωί θα είναι η δεύτερη φορά να δούμε εάν θα ωριμάσει κάποιο και το επόμενο βήμα είναι η ένεση ovitrelle και οι στοχευμενες επαφές ! 

Αν δε πετύχει σε 2 κύκλους αυτό! Θα κάνουμε υστεροσκόπηση είναι η τελευταία λύση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η flowerv είπε:

Αυτό προσπάθησε να μου εξηγήσει αλλά τώρα το κατάλαβα καλύτερα κορίτσι μου ! Εγώ νομίζα  βλέπεις θετικό τεστ σκάει το ωάριο! Όλα καλά όλα ωραία! Αλλά δεν ειναι έτσι, προφανώς!

Σήμερα ήταν η πρώτη μας παρακολούθηση Δευτέρα πρωί θα είναι η δεύτερη φορά να δούμε εάν θα ωριμάσει κάποιο και το επόμενο βήμα είναι η ένεση ovitrelle και οι στοχευμενες επαφές ! 

Αν δε πετύχει σε 2 κύκλους αυτό! Θα κάνουμε υστεροσκόπηση είναι η τελευταία λύση! 

Γιατί υστεροσκοπηση;; Έχετε κάνεις τις υπόλοιπες βασικές εξετάσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η nobody είπε:

Γιατί υστεροσκοπηση;; Έχετε κάνεις τις υπόλοιπες βασικές εξετάσεις;

Τα έχουμε κάνει όλα! Έτσι θέλω να πιστεύω! Τώρα θα κάνω και την αμη !

Υστεροσκόπηση μου είπε σαν τελευταία λύση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η flowerv είπε:

Τα έχουμε κάνει όλα! Έτσι θέλω να πιστεύω! Τώρα θα κάνω και την αμη !

Υστεροσκόπηση μου είπε σαν τελευταία λύση! 

Πιθανόν ο γιατρός σε πάει βήμα βήμα μετά από ένα ευλογο χρονικό διάστημα ελεύθερων επαφών. Πρώτα είναι η παρακολούθηση και οι στοχευμένες επαφές, μετά η πρόκληση κλπ. Τι να σ πω. Προσπαθείτε καιρό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...