Μετάβαση σε περιεχόμενο

Στα μέσα της Άνοιξης ο Απρίλης, πολλά σποράκια στις κοιλίτσες μας να στείλει 🌸🌼


Recommended Posts

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Τι καλά!!! Πόσο όμορφο αυτό! Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις θηλές μου. Απλά επειδή λένε όλες για τον πόνο, αν δεν αντέχεται είναι μια λύση! Στην μπέμπα έχω πίστη απ' όταν είδα τη θετική χοριακή!!! Ξέρω πως οι 2 μας θα είμαστε αχτύπητο δίδυμο κι όταν έρθει στην αγκαλιά μου. 

Εύχομαι να πιάσει καλά η μικρή και να μην ταλαιπωρηθεις. Απλά σου λέω αν μπορείς να τις αποφύγεις γιατί δημιουργούν σύγχυση θηλών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Girly ακριβώς μετα τις διακοπες του Πάσχα! Πως θα περασουν οι μερες ουτε θα καταλάβεις!! Ευχομαι αυτη η φορα να ειναι η τελευταία σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Εύχομαι να πιάσει καλά η μικρή και να μην ταλαιπωρηθεις. Απλά σου λέω αν μπορείς να τις αποφύγεις γιατί δημιουργούν σύγχυση θηλών.

Αυτό το άκουσα για τις πιπίλες και τα μπιμπερό. Με τις ψευδοθηλές επειδή έχουν τη μυρωδιά σου δεν επηρεάζεται λένε! Ελπίζω να μην χρειαστώ τίποτα απο αυτά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Katiana1987 είπε:

Αυτό το άκουσα για τις πιπίλες και τα μπιμπερό. Με τις ψευδοθηλές επειδή έχουν τη μυρωδιά σου δεν επηρεάζεται λένε! Ελπίζω να μην χρειαστώ τίποτα απο αυτά!

Ένα θα σου πω, έχω επίπεδες θηλές, με ερεθισμό είναι μια χαρά. Γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο, οι μαίες ήθελαν ντε και καλά να χρησιμοποιήσω ψευδοθηλες για ήταν κρίμα να μην θηλάσω όπως έλεγαν. Εγώ έβαλα σουτιέν θηλασμού και ήταν μία χαρά. Το μωρό δεν πήρε ξένο γάλα και παρόλο που ήμουν από καισαρική το είχα και την πρώτη νύχτα πάνω μου και νυχθημερόν να θηλάζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Θα προσπαθήσω να είναι μαζί μου, ναι. Αλλά κι αν δεν είναι στον τοκετό θα βοηθήσει μετά με το θηλασμό και τις πρώτες οδηγίες για την περιποιήση του βρέφους!

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τα όμορφα σου λόγια! Εδώ μέσα παίρνουμε δύναμη η μία απο την άλλη!!! 

Έχεις δίκιο. Αφού ο στόχος μου είναι ο αποκλειστικός θηλασμός... θα τα καταφέρω! Υπάρχουν πια και οι ψεύδοθηλες για τις φορές που δεν ίσως δεν αντέχεις τον πόνο. Και μου είπαν ότι βοηθούν πολύ χωρίς να είναι "εθιστικές" ή να δημιουργούν μπέρδεμα!!!

Ναι για τις πρωτες ημερες μπορείς να βάλεις ψευδοθηλη! Κ εγώ είχα μου έδωσαν στην κλινικη γιατί οι θηλές μου ήταν μέσα κ με βοήθησαν για να βγουν έξω…εμένα πάντως δεν έπαθε καμία σύγχυση ούτε με τη ψευδοθηλη ούτε με το μπιμπερό του έδινα στήθος έτρωγε του έδινα μπιμπερό πάλι έτρωγε 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Να είσαι καλά! Μου δίνετε δύναμη όλες σας εδώ μέσα και αυξάνεται η πίστη μου στο ότι έχω κάνει τη σωστή επιλογή!!! Κι εμείς μαζί θα κοιμόμαστε τους πρώτους μήνες σίγουρα! Εννοώ στο ίδιο κρεβάτι. Μετά που θα αρχίσει να κοιμάται καλύτερα το βράδυ θα είναι δίπλα μου στην κούνια της.

Αυτό κάναμε κ μεις! Και ξέρεις πόσο βόλεψε ο θηλασμός όσο κοιμόταν στο κρεβάτι μου; Ξάπλα και οι δύο, δεν θυμάμαι να στερήθηκα ύπνο εκείνο τον καιρό! Τώρα την έχω στο λίκνο της δίπλα στο κρεβάτι μου, απλά σηκώνομαι για να την θηλάζω, οπότε και ξυπνάω για τα καλά. 

Εγώ είχα άγχος όπως όλες πιστεύω, για το αν θα βάλει βάρος. Ειχα νοικιάσει μια επαγγελματική ζυγαριά στην αρχή και το παρακολουθούσα γιατί βαριομουν να σημειώνω θηλασμούς, πάνες, χρόνους κλπ. Το άφησα να με πάει μόνο του το μωρό, όπως ήθελε, όσο και όποτε ήθελε. Και αυτή τη στιγμή έχω ένα μωρό 8,5 κιλά 6 μηνών (και χοντρούλα και ψηλή για την ηλικία της 🤣🤣🥰🥰). 

Για να μην τσακωθείς με κανέναν, αρκεί να λες κάτι του στυλ "το καλύτερο για το μωρό μου το ξέρω εγώ και ο παιδίατρος" και μην αφήνεις πολλά περιθώρια για υποδείξεις και σχόλια. Εγώ τώρα αναμένω σιγά σιγά να ακούσω πότε θα αποθηλασω μιας και αρχίσαμε στερεές, και έχω έτοιμες τις απαντήσεις μου, οι οποίες δεν θα είναι και πολύ ευγενικές. Στον άντρα μου κάποια στιγμή είχα πει μεταξύ σοβαρου και αστείου "κουμάντο στα δικά σου βυζιά " 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Αυτό κάναμε κ μεις! Και ξέρεις πόσο βόλεψε ο θηλασμός όσο κοιμόταν στο κρεβάτι μου; Ξάπλα και οι δύο, δεν θυμάμαι να στερήθηκα ύπνο εκείνο τον καιρό! Τώρα την έχω στο λίκνο της δίπλα στο κρεβάτι μου, απλά σηκώνομαι για να την θηλάζω, οπότε και ξυπνάω για τα καλά. 

Εγώ είχα άγχος όπως όλες πιστεύω, για το αν θα βάλει βάρος. Ειχα νοικιάσει μια επαγγελματική ζυγαριά στην αρχή και το παρακολουθούσα γιατί βαριομουν να σημειώνω θηλασμούς, πάνες, χρόνους κλπ. Το άφησα να με πάει μόνο του το μωρό, όπως ήθελε, όσο και όποτε ήθελε. Και αυτή τη στιγμή έχω ένα μωρό 8,5 κιλά 6 μηνών (και χοντρούλα και ψηλή για την ηλικία της 🤣🤣🥰🥰). 

Για να μην τσακωθείς με κανέναν, αρκεί να λες κάτι του στυλ "το καλύτερο για το μωρό μου το ξέρω εγώ και ο παιδίατρος" και μην αφήνεις πολλά περιθώρια για υποδείξεις και σχόλια. Εγώ τώρα αναμένω σιγά σιγά να ακούσω πότε θα αποθηλασω μιας και αρχίσαμε στερεές, και έχω έτοιμες τις απαντήσεις μου, οι οποίες δεν θα είναι και πολύ ευγενικές. Στον άντρα μου κάποια στιγμή είχα πει μεταξύ σοβαρου και αστείου "κουμάντο στα δικά σου βυζιά " 😂😂😂

Εγω στους 8 μήνες ηθελα να αποθηλασω αλλά η παιδιατρος μου ειπε να κάνω λίγο υπομονή ακόμα.. άντε και ο άντρας μου λίγο υπομονή ακόμα εεε έφτασε + 5 μήνες 😳 σύνολο 13 μήνες.. εεε μετά έφτασα στα όρια μου δεν πηγαινε άλλο δεν άντεχα άλλο..

Έχεις μεγάλο παιδάκι να την χαίρεσαι την μικρούλα σου.. ελπίζω ο νονός ή νονά να έχει μπράτσα να την σηκώσει στην βάφτιση 😅 

εμενα τώρα είναι 19 μηνών 12 κιλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Naty_ είπε:

Κορίτσι για πες μου για τις αντιπηκτικές είσαι εντάξει τις κάνεις ακόμη; Διαβάζω διάφορα ότι αν έχεις ετεροζυγωτία σε MTHFR ΄(όπως εγώ) δεν χρειάζεται να τις κάνεις, αλλά εμένα η αιματολόγος μου είχε πει ότι εντελώς προληπτικά και για ψυχολογικούς λόγους να τις κάνω. Δεν ξέρω αν στέκει και πολύ αυτό. Γενικά είμαι λίγο κατά του να παίρνω φάρμακα πολλά χωρίς λόγο πόσο μάλλον τώρα που είναι κι ένα σποράκι στην κοιλιά. Αλλά από την άλλη, το διακινδυνεύεις; 

Εμένα ο γιατρός μου τις έδωσε καθαρά προληπτικά,δεν έχω κάτι δλδ αλλά στην τελική κακό δε κάνουν!!εντάξει στην αρχή ψέματα δε θα πω,δυσκολεύτηκα...Τώρα όμως είμαι μια χαρά,σε λίγες μέρες μπαίνω στον 7ο και συνεχίζω κανονικά μέχρι να μπω στον 9ο λογικά 😁🤗🧿🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Ένα θα σου πω, έχω επίπεδες θηλές, με ερεθισμό είναι μια χαρά. Γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο, οι μαίες ήθελαν ντε και καλά να χρησιμοποιήσω ψευδοθηλες για ήταν κρίμα να μην θηλάσω όπως έλεγαν. Εγώ έβαλα σουτιέν θηλασμού και ήταν μία χαρά. Το μωρό δεν πήρε ξένο γάλα και παρόλο που ήμουν από καισαρική το είχα και την πρώτη νύχτα πάνω μου και νυχθημερόν να θηλάζει.

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Ναι για τις πρωτες ημερες μπορείς να βάλεις ψευδοθηλη! Κ εγώ είχα μου έδωσαν στην κλινικη γιατί οι θηλές μου ήταν μέσα κ με βοήθησαν για να βγουν έξω…εμένα πάντως δεν έπαθε καμία σύγχυση ούτε με τη ψευδοθηλη ούτε με το μπιμπερό του έδινα στήθος έτρωγε του έδινα μπιμπερό πάλι έτρωγε 🤷‍♀️

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Αυτό κάναμε κ μεις! Και ξέρεις πόσο βόλεψε ο θηλασμός όσο κοιμόταν στο κρεβάτι μου; Ξάπλα και οι δύο, δεν θυμάμαι να στερήθηκα ύπνο εκείνο τον καιρό! Τώρα την έχω στο λίκνο της δίπλα στο κρεβάτι μου, απλά σηκώνομαι για να την θηλάζω, οπότε και ξυπνάω για τα καλά. 

Εγώ είχα άγχος όπως όλες πιστεύω, για το αν θα βάλει βάρος. Ειχα νοικιάσει μια επαγγελματική ζυγαριά στην αρχή και το παρακολουθούσα γιατί βαριομουν να σημειώνω θηλασμούς, πάνες, χρόνους κλπ. Το άφησα να με πάει μόνο του το μωρό, όπως ήθελε, όσο και όποτε ήθελε. Και αυτή τη στιγμή έχω ένα μωρό 8,5 κιλά 6 μηνών (και χοντρούλα και ψηλή για την ηλικία της 🤣🤣🥰🥰). 

Για να μην τσακωθείς με κανέναν, αρκεί να λες κάτι του στυλ "το καλύτερο για το μωρό μου το ξέρω εγώ και ο παιδίατρος" και μην αφήνεις πολλά περιθώρια για υποδείξεις και σχόλια. Εγώ τώρα αναμένω σιγά σιγά να ακούσω πότε θα αποθηλασω μιας και αρχίσαμε στερεές, και έχω έτοιμες τις απαντήσεις μου, οι οποίες δεν θα είναι και πολύ ευγενικές. Στον άντρα μου κάποια στιγμή είχα πει μεταξύ σοβαρου και αστείου "κουμάντο στα δικά σου βυζιά " 😂😂😂

Αχαχαχαχαχαχα!!! Εγώ το έχω πολύ με τις σημειώσεις! Σκέψου ότι έχω γραμμένες όλες τις ημερομηνίες περιόδου μου απο την αρχή μέχρι τώρα και όσα χρόνια έπαιρνα αντισυλληπτικά... όλες τις ημερομηνίες αρχής και τέλους. Να σου ζήσει Παναγία μου η μικρή σου!!! Για τον αποθηλασμό δε θα έχω πρόβλημα γιατί δε θα είμαι κοντά στους δικούς μου ούτως ή άλλως. Μόνο οι πρώτες μέρες είναι το θέμα μέχρι να μπορέσω να πάρω τη μικρή και να πάμε σπίτι μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Εγώ σκέφτομαι να ακολουθήσω την παλιά πατροπαράδοτη μέθοδο (καθότι και λίγο μεγάλη!!!😂) το σημειωματάριο με στυλό και χαρτί. Και για τις πάνες και για το θηλασμό.

Νομίζω πρέπει να σημειώνουμε κι από ποιο στήθος θηλάσαμε για να παίρνει κι απτά δύο! Κι εγώ για σημειωματάριο με βλέπω 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Θα προσπαθήσω να είναι μαζί μου, ναι. Αλλά κι αν δεν είναι στον τοκετό θα βοηθήσει μετά με το θηλασμό και τις πρώτες οδηγίες για την περιποιήση του βρέφους!

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τα όμορφα σου λόγια! Εδώ μέσα παίρνουμε δύναμη η μία απο την άλλη!!! 

Έχεις δίκιο. Αφού ο στόχος μου είναι ο αποκλειστικός θηλασμός... θα τα καταφέρω! Υπάρχουν πια και οι ψεύδοθηλες για τις φορές που δεν ίσως δεν αντέχεις τον πόνο. Και μου είπαν ότι βοηθούν πολύ χωρίς να είναι "εθιστικές" ή να δημιουργούν μπέρδεμα!!!

Εγώ είχα εφαρμογή για το θηλασμό πόση ώρα θήλασαν από ποιο στήθος το καθένα κλπ… Σχετικά με τη ψευδοθηλη κ τη σύγχυση εμένα τα δίδυμα τον πρώτο μήνα που σου ειπα κ νωρίτερα έπιναν υποχρεωτικά ξένο κ μετά θήλαζαν. Η δε κόρη μου επειδη ήταν πολύ αδύναμη κ δε μπορούσε να πιάσει θήλαζε με ψευδοθηλη ενάμιση μήνα. Πιπίλα από τον πρώτη μέρα κ τα δυο. Ούτε σύγχυση έπαθαν ούτε τίποτα.. Σχετικά με τον πόνο εγώ αγάπη δεν πονούσα. Σίγουρα έχει να κάνει κ με τις αντοχές της κάθε μιας μας αλλά το κυριότερο είναι να πιάσει σωστά το μωρό. Εμένα μ έσωσε η μαία μου!! Τα καλύτερα λεφτά που έδωσα ποτε μου αλήθεια!! Όλα θα πάνε καλά κοριτσάκι μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Naty_ είπε:

Βρε κορίτσια μπερδεύτηκα, τελευταία περίοδο είχα 30/3. Η μία εφαρμογή που έχω στο κινητό λέει πως είμαι στην 5η + 2 μέρες ενώ μία άλλη (premom) λέει ότι είμαι στην 4η + 2 μέρες. Βέβαια αυτά παίζουν, στην προηγούμενη εγκυμοσύνη αλλιώς τα έβγαζε η εφαρμογή τελικά αλλιώς ήταν. 

Στις τιμές από το μικροβιολογικό γράφει 4η: 9,5-750 και η 5η ξεκινάει από 217 κι εγώ έχω 127, άρα δεν νομίζω να είμαι στην 5η όπως λέει η μία εφαρμογή

Η 2η νομίζω είναι σωστή βάσει την ΤΕΡ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

Νομίζω πρέπει να σημειώνουμε κι από ποιο στήθος θηλάσαμε για να παίρνει κι απτά δύο! Κι εγώ για σημειωματάριο με βλέπω 🙂

Ναι ναι... Πρέπει να σημειώνουμε και απο ποιο και πόση ώρα. 

στις πριν 32 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Εγώ είχα εφαρμογή για το θηλασμό πόση ώρα θήλασαν από ποιο στήθος το καθένα κλπ… Σχετικά με τη ψευδοθηλη κ τη σύγχυση εμένα τα δίδυμα τον πρώτο μήνα που σου ειπα κ νωρίτερα έπιναν υποχρεωτικά ξένο κ μετά θήλαζαν. Η δε κόρη μου επειδη ήταν πολύ αδύναμη κ δε μπορούσε να πιάσει θήλαζε με ψευδοθηλη ενάμιση μήνα. Πιπίλα από τον πρώτη μέρα κ τα δυο. Ούτε σύγχυση έπαθαν ούτε τίποτα.. Σχετικά με τον πόνο εγώ αγάπη δεν πονούσα. Σίγουρα έχει να κάνει κ με τις αντοχές της κάθε μιας μας αλλά το κυριότερο είναι να πιάσει σωστά το μωρό. Εμένα μ έσωσε η μαία μου!! Τα καλύτερα λεφτά που έδωσα ποτε μου αλήθεια!! Όλα θα πάνε καλά κοριτσάκι μου!!!

Έχω γνωρίσει 2 που η μία εξ αυτών κάνει και διαδικτυακά μαθήματα ΄θηλασμού. Ότι χρειαστεί θα το κάνω γιατί το θέλω πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια όσες έχετε ήδη παιδάκια, θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Η μικρή μου, ενώ ξεκίνησε καλά με τις τροφές (αλεσμενα), πλέον δεν τρώει ούτε μπουκιά. Αν της δώσω ενα  κομμάτι φρούτο όμως, δείχνει τεράστιο ενδιαφέρον και προσπαθεί να το φάει. Έχω ψάξει αρκετά για το blw, αλλά πρώτον το φοβάμαι και δεύτερον ειλικρινά δεν έχω το κουράγιο να κάνω μπάνιο το μωρό μετά από κάθε γευμα, ούτε να κάνω γενική την κουζίνα. 

Είχε κάποια από εσάς θέμα με τα αλεσμένα; Έχει δοκιμάσει κάποια το blw να μου πει την εμπειρία της; Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ το θέμα, να κάνω υπομονή ή να μην το παλεύω άδικα με τα αλεσμένα αφού δεν τα θέλει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Κορίτσια όσες έχετε ήδη παιδάκια, θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Η μικρή μου, ενώ ξεκίνησε καλά με τις τροφές (αλεσμενα), πλέον δεν τρώει ούτε μπουκιά. Αν της δώσω ενα  κομμάτι φρούτο όμως, δείχνει τεράστιο ενδιαφέρον και προσπαθεί να το φάει. Έχω ψάξει αρκετά για το blw, αλλά πρώτον το φοβάμαι και δεύτερον ειλικρινά δεν έχω το κουράγιο να κάνω μπάνιο το μωρό μετά από κάθε γευμα, ούτε να κάνω γενική την κουζίνα. 

Είχε κάποια από εσάς θέμα με τα αλεσμένα; Έχει δοκιμάσει κάποια το blw να μου πει την εμπειρία της; Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ το θέμα, να κάνω υπομονή ή να μην το παλεύω άδικα με τα αλεσμένα αφού δεν τα θέλει...

Στο παιδί μου ακολούθησα την μέθοδο. Αλεσμένα έτρωγε για πολύ λίγο την φρουτοκρεμα, τίποτα άλλο. Όσον αφορά το blw, θέλει υπομονή και επιμονή. Μπάνιο δεν χρειάζεται κάθε φορά αλλά σίγουρα θα καθαρίζεις αυτά που θα πετάει. Έχει γενικά μεγάλα πλεονεκτήματα σαν μέθοδος, βλέπεις τεράστια πρόοδο με τον καιρό. Εγώ δεν μετανιώνω που την επέλεξα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/4/2024 at 10:30 ΠΜ, ο/η Naty_ είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ όλες πραγματικά! Εύχομαι για όλες ο επόμενος μήνας να είναι γεμάτος θετικά τεστ 🥰 

Εγώ για την ώρα είμαι συγκρατημένη και ήρεμη. Αύριο λογικά θα κάνω χοριακή, έχω ένα άγχος ψέματα δε θα πω. Όποιος έχει καεί φυσά και το γιαούρτι λένε 😅 Αλλά έχω την αίσθηση πως όλα θα πάνε καλά!

Την περασμένη φορά μετά την παλίνδρομη έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλία και βρέθηκα θετική σε 2 μεταλλάξεις MTHFR ετεροζυγώτης. Παίρνω φολικό αλλά η αιματολόγος μου είχε πει πως όταν ξαναμείνω έγκυος εντελώς προληπτικά και για να νιώθω εγώ σίγουρη θα κάνω αντιπηκτικές ενέσεις. Επίσης μου είπε πως δεν σημαίνει πως η αποβολή ήρθε απαραίτητα από αυτά τα γονίδια που βρέθηκαν, μπορεί να είναι και ασύνδετα.

Έχετε παρόμοια εμπειρία με κάτι αντίστοιχο; 

Καλησπέρα Naty μ. Συγχαρητήρια για το θετικό τεστ, εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη. Εκανα κ εγω εξετάσεις θρομβοφιλιας κ βρέθηκα θετική έτεροζυγωτης σε 2 μεταλλάξεις MTHFR. Αιματολόγους που  ρωτησα τον εξωσωματικό μ κ τον γυναικολόγο μ μ ειπαν πως χρειάζεται μόνο Filicin να παίρνω. Αντιπηκτικές εκανα μεχρι την 10 εβδ που ήταν το πρωτόκολλο της εξωσωματικής μ μετα μ τις έκοψε κ αυτες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Κορίτσια όσες έχετε ήδη παιδάκια, θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Η μικρή μου, ενώ ξεκίνησε καλά με τις τροφές (αλεσμενα), πλέον δεν τρώει ούτε μπουκιά. Αν της δώσω ενα  κομμάτι φρούτο όμως, δείχνει τεράστιο ενδιαφέρον και προσπαθεί να το φάει. Έχω ψάξει αρκετά για το blw, αλλά πρώτον το φοβάμαι και δεύτερον ειλικρινά δεν έχω το κουράγιο να κάνω μπάνιο το μωρό μετά από κάθε γευμα, ούτε να κάνω γενική την κουζίνα. 

Είχε κάποια από εσάς θέμα με τα αλεσμένα; Έχει δοκιμάσει κάποια το blw να μου πει την εμπειρία της; Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ το θέμα, να κάνω υπομονή ή να μην το παλεύω άδικα με τα αλεσμένα αφού δεν τα θέλει...

Εμένα ο δικός μου ξεκινήσαμε τροφή από 5.5 μηνών, του τα άλεθα γιατί πήγαινε βρεφικό κ ήθελαν αλεσμένα. 7 μηνών έτυχε να πάμε παιδίατρο κ τον είδε να κάνει μασητικη κίνηση κ μ λέει ξεκινάς να τα πατάς με το πιρούνι κ τα μαλακα  τα δίνεις σε κομματακια αν θες…τελικά από αλεσμένα πήγαμε σε κομματακια χωρις να πατάω τίποτα… ήμουν με άδεια όλο τον Αύγουστο κ έτσι είχα τον χρόνο να ασχοληθώ με το μωρό σε κομματακια…δίνε του μαλακα κομματακια έχει σελίδες π λένε τις κοπές κ άρχισε με κάτι μαλακό πχ μπανάνα, αβοκάντο, το κρέας δίνε το αρχικά σε κιμα, ρύζια φακές κ τέτοια δεν χρειάζονται άλεσμα είναι μικρά ή κριθαράκι. Δεν ξέρω κ τι έφαγε το παιδάκι σου. Ψαρι το έδινα σε κεφτέδες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Κορίτσια όσες έχετε ήδη παιδάκια, θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Η μικρή μου, ενώ ξεκίνησε καλά με τις τροφές (αλεσμενα), πλέον δεν τρώει ούτε μπουκιά. Αν της δώσω ενα  κομμάτι φρούτο όμως, δείχνει τεράστιο ενδιαφέρον και προσπαθεί να το φάει. Έχω ψάξει αρκετά για το blw, αλλά πρώτον το φοβάμαι και δεύτερον ειλικρινά δεν έχω το κουράγιο να κάνω μπάνιο το μωρό μετά από κάθε γευμα, ούτε να κάνω γενική την κουζίνα. 

Είχε κάποια από εσάς θέμα με τα αλεσμένα; Έχει δοκιμάσει κάποια το blw να μου πει την εμπειρία της; Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ το θέμα, να κάνω υπομονή ή να μην το παλεύω άδικα με τα αλεσμένα αφού δεν τα θέλει...

Εγώ στρώνω σεντόνι κάτω από το κάθισμα φαγητού και όταν τελειώσει η όλη διαδικασία διότι πλέον τρώει με τα δάχτυλα ή με πιρούνι, απλά τιναζω το σεντόνι και το έχω σε μια άκρη στην κουζίνα. Έχουμε ψίχουλα συχνά φέρνω γυναίκα κάθε 15 μέρες για γενική όπου παίρνω τη μικρή 21 μηνων πλέον και εξαφανιζομστε στην παιδική χαρά ώσπου να τελειώσει το καθάρισμα. Για κάποια χρόνια όταν τρώνε έχεις το messy playing, οποτε ψίχουλα, ακαθαρσίες κλπ θα είναι μέσα στο πρόγραμμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η evaioan είπε:

Εγώ στρώνω σεντόνι κάτω από το κάθισμα φαγητού και όταν τελειώσει η όλη διαδικασία διότι πλέον τρώει με τα δάχτυλα ή με πιρούνι, απλά τιναζω το σεντόνι και το έχω σε μια άκρη στην κουζίνα. Έχουμε ψίχουλα συχνά φέρνω γυναίκα κάθε 15 μέρες για γενική όπου παίρνω τη μικρή 21 μηνων πλέον και εξαφανιζομστε στην παιδική χαρά ώσπου να τελειώσει το καθάρισμα. Για κάποια χρόνια όταν τρώνε έχεις το messy playing, οποτε ψίχουλα, ακαθαρσίες κλπ θα είναι μέσα στο πρόγραμμα. 

Συγγνώμη για την άσχετη παρέμβαση... εγώ που περιμένω το πρώτο μου παιδάκι... ανυπομονώ γι' αυτό το "χάος" που βλέπω σε άλλα σπίτια με παιδιά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Συγγνώμη για την άσχετη παρέμβαση... εγώ που περιμένω το πρώτο μου παιδάκι... ανυπομονώ γι' αυτό το "χάος" που βλέπω σε άλλα σπίτια με παιδιά!!!

Καλά δεν μπορείς να φανταστείς όταν πάμε έξω σε καλά μέρη και τρώμε που τα κάνει όλα ρόιδο γύρω γύρω και οι σερβιτόροι γελούν και παίζουν μαζί της. Πατάτες τηγανιτές, ντοματουλες όλα στο πάτωμα και να θέλουν φωτογραφία με το προσωπάκι της γεμάτο κέτσαπ 😂😂😂 στην αρχή έλεγα θα μας διώξουν τώρα έχουμε στέκια με τη μικρή και τον σύζυγό που της κάνουν δωράκια και παιχνίδια όταν πάμε για ποτάκι οι μεγάλοι και για club (sandwich) η μικρή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Εγώ στρώνω σεντόνι κάτω από το κάθισμα φαγητού και όταν τελειώσει η όλη διαδικασία διότι πλέον τρώει με τα δάχτυλα ή με πιρούνι, απλά τιναζω το σεντόνι και το έχω σε μια άκρη στην κουζίνα. Έχουμε ψίχουλα συχνά φέρνω γυναίκα κάθε 15 μέρες για γενική όπου παίρνω τη μικρή 21 μηνων πλέον και εξαφανιζομστε στην παιδική χαρά ώσπου να τελειώσει το καθάρισμα. Για κάποια χρόνια όταν τρώνε έχεις το messy playing, οποτε ψίχουλα, ακαθαρσίες κλπ θα είναι μέσα στο πρόγραμμα. 

Ναι σωστά κ εγώ ξέχασα να σου πω για το σεντονι κ εγώ του απλώνω κ γενικά δεν πετάει πολλά στο πάτωμα τα πιο πολλά είναι στο κάθισμα. Αν δεν θέλω να λερώσει τα ρούχα του, αγόρασα από σειν αυτες τις σαλιαρες π είναι σαν ρούχο του τη φοράω @Elli13

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Εμένα ο δικός μου ξεκινήσαμε τροφή από 5.5 μηνών, του τα άλεθα γιατί πήγαινε βρεφικό κ ήθελαν αλεσμένα. 7 μηνών έτυχε να πάμε παιδίατρο κ τον είδε να κάνει μασητικη κίνηση κ μ λέει ξεκινάς να τα πατάς με το πιρούνι κ τα μαλακα  τα δίνεις σε κομματακια αν θες…τελικά από αλεσμένα πήγαμε σε κομματακια χωρις να πατάω τίποτα… ήμουν με άδεια όλο τον Αύγουστο κ έτσι είχα τον χρόνο να ασχοληθώ με το μωρό σε κομματακια…δίνε του μαλακα κομματακια έχει σελίδες π λένε τις κοπές κ άρχισε με κάτι μαλακό πχ μπανάνα, αβοκάντο, το κρέας δίνε το αρχικά σε κιμα, ρύζια φακές κ τέτοια δεν χρειάζονται άλεσμα είναι μικρά ή κριθαράκι. Δεν ξέρω κ τι έφαγε το παιδάκι σου. Ψαρι το έδινα σε κεφτέδες 

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Εγώ στρώνω σεντόνι κάτω από το κάθισμα φαγητού και όταν τελειώσει η όλη διαδικασία διότι πλέον τρώει με τα δάχτυλα ή με πιρούνι, απλά τιναζω το σεντόνι και το έχω σε μια άκρη στην κουζίνα. Έχουμε ψίχουλα συχνά φέρνω γυναίκα κάθε 15 μέρες για γενική όπου παίρνω τη μικρή 21 μηνων πλέον και εξαφανιζομστε στην παιδική χαρά ώσπου να τελειώσει το καθάρισμα. Για κάποια χρόνια όταν τρώνε έχεις το messy playing, οποτε ψίχουλα, ακαθαρσίες κλπ θα είναι μέσα στο πρόγραμμα. 

 

στις πριν 11 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Στο παιδί μου ακολούθησα την μέθοδο. Αλεσμένα έτρωγε για πολύ λίγο την φρουτοκρεμα, τίποτα άλλο. Όσον αφορά το blw, θέλει υπομονή και επιμονή. Μπάνιο δεν χρειάζεται κάθε φορά αλλά σίγουρα θα καθαρίζεις αυτά που θα πετάει. Έχει γενικά μεγάλα πλεονεκτήματα σαν μέθοδος, βλέπεις τεράστια πρόοδο με τον καιρό. Εγώ δεν μετανιώνω που την επέλεξα.

Έκατσα χτες μέχρι πολύ αργά και διάβαζα για κοπές και τα σχετικά. Κατέβασα και μια εφαρμογή που τα δείχνει αναλυτικά για κάθε ηλικία. Εμένα τώρα είναι 6 μηνών + 1 εβδομάδας,  οπότε έχει φάει σε αλεσμένα λίγα φρουτάκια και πατάτα καρότο κολοκύθι. Αύριο ξεκινάμε το μοσχάρι βάσει της 3ημερης εισαγωγής που πρότεινε η παιδίατρος. Δηλαδή εκ των πραγμάτων έχει δοκιμάσει πολύ λίγα πράγματα, αλλά ήδη φαίνεται να μην της αρέσει ούτε η υφή των αλεσμενων, ούτε να την μπουκωνω εγώ. Θέλει να πιασει μόνη της το κουτάλι, αλλιώς το κοιτάει με σηκωμένο φρύδι και σφραγισμένο στόμα 😂

Ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής: Στα λαχανικά είχε πει η παιδίατρος να βάζουμε λαδακι και λεμόνι. Στα κομμάτια φαντάζομαι δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό, σωστά; 

Δεν μπαίνετε στον πειρασμό στην αρχή να τα "βοηθήσετε" καθοδηγώντας το φαγητό στο στοματακι τους; 😂 Μπορεί να είναι χαζή ερώτηση, αλλά θα παλεύω με τον εαυτό μου να μην το κάνω 😂😂 

Σε φιλικά σπίτια, ή πχ σε μια καφετέρια τι κάνετε αν πρέπει να τα ταισετε; Και εννοώ όταν είναι τόσο μικρά, γιατί φαντάζομαι μετά δεν θα γίνεται ο ίδιος χαμός αφού θα είναι πιο επιδέξια με τα χεράκια τους.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Κορίτσια όσες έχετε ήδη παιδάκια, θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Η μικρή μου, ενώ ξεκίνησε καλά με τις τροφές (αλεσμενα), πλέον δεν τρώει ούτε μπουκιά. Αν της δώσω ενα  κομμάτι φρούτο όμως, δείχνει τεράστιο ενδιαφέρον και προσπαθεί να το φάει. Έχω ψάξει αρκετά για το blw, αλλά πρώτον το φοβάμαι και δεύτερον ειλικρινά δεν έχω το κουράγιο να κάνω μπάνιο το μωρό μετά από κάθε γευμα, ούτε να κάνω γενική την κουζίνα. 

Είχε κάποια από εσάς θέμα με τα αλεσμένα; Έχει δοκιμάσει κάποια το blw να μου πει την εμπειρία της; Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ το θέμα, να κάνω υπομονή ή να μην το παλεύω άδικα με τα αλεσμένα αφού δεν τα θέλει...

Καλημέρα! Σαν να διαβάζω την ιστορία μας! Αυτό που έκανα εγώ, επειδή φοβόμουν άπειρα μην μου πνίγει, έκοβαν σε πολύ πολύ μικρά κομμάτια φαγητό ή φρούτα κ της τα έδινα εγώ. Οπότε έλεγχα πόση ποσότητα μπαίνει στο στόμα κ το μέγεθος της μπουκιας! Έτσι, τάισμα στο τάισμα πλέον τα τρώει σχεδόν όλα τελείως μόνη της! Αν δεν φοβόμουν τον πνιγμό, ίσως είχα κάνει κι εγώ blw, αλλά φοβάμαι 😂😂 κ στην 2η έχω σκοπό το ίδιο σενάριο να κάνω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

 

 

Έκατσα χτες μέχρι πολύ αργά και διάβαζα για κοπές και τα σχετικά. Κατέβασα και μια εφαρμογή που τα δείχνει αναλυτικά για κάθε ηλικία. Εμένα τώρα είναι 6 μηνών + 1 εβδομάδας,  οπότε έχει φάει σε αλεσμένα λίγα φρουτάκια και πατάτα καρότο κολοκύθι. Αύριο ξεκινάμε το μοσχάρι βάσει της 3ημερης εισαγωγής που πρότεινε η παιδίατρος. Δηλαδή εκ των πραγμάτων έχει δοκιμάσει πολύ λίγα πράγματα, αλλά ήδη φαίνεται να μην της αρέσει ούτε η υφή των αλεσμενων, ούτε να την μπουκωνω εγώ. Θέλει να πιασει μόνη της το κουτάλι, αλλιώς το κοιτάει με σηκωμένο φρύδι και σφραγισμένο στόμα 😂

Ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής: Στα λαχανικά είχε πει η παιδίατρος να βάζουμε λαδακι και λεμόνι. Στα κομμάτια φαντάζομαι δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό, σωστά; 

Δεν μπαίνετε στον πειρασμό στην αρχή να τα "βοηθήσετε" καθοδηγώντας το φαγητό στο στοματακι τους; 😂 Μπορεί να είναι χαζή ερώτηση, αλλά θα παλεύω με τον εαυτό μου να μην το κάνω 😂😂 

Σε φιλικά σπίτια, ή πχ σε μια καφετέρια τι κάνετε αν πρέπει να τα ταισετε; Και εννοώ όταν είναι τόσο μικρά, γιατί φαντάζομαι μετά δεν θα γίνεται ο ίδιος χαμός αφού θα είναι πιο επιδέξια με τα χεράκια τους.

 

Όπως αισθάνεσαι πιο ασφαλής, πχ σε φιλικά σπίτια πάρε το σεντονακι μαζί σου και στρώσε το αν είναι να φάτε εκεί. Σε καφετέρια κόψε τα μικρά κομμάτια, ζητα καρεκλάκι για μωρά και άσε τα στα χεράκια της. Τα μισά θα πάνε κάτω,δεν πειράζει. Στο τέλος προσφέρομαι να σκουπίσω πριν φύγουμε, πάντα μου λένε όχι δεν πειράζει. Εσύ με τη μικρή σου θα βάλετε τις βάσεις ανά περίοδο πως θα τρώει. Ακολουθείς το μωρό. Αν τρώει καλά στην πορεία θα μεταβειτε εύκολα και σε φρέσκο γάλα. Εμάς επειδή τρώει λίγα πράγματα της δίνω γάλα σκόνη διότι έχει βιταμίνες, αν την αφήσω μόνο γλυκά και τηγανιτές πατάτες θα τρώει. Κάθε παιδί έχει το tempo του. Ακολουθείς δεν μπορείς να κάνεις πολλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...