Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική: Γεννημα ή Ευγονια;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλή Σαρακοστή.  Θα ήθελα να μάθω την γνώμη σας ή αν έχετε εμπειρία από το Γέννημα ή από την Ευγονια. Σκεφτόμαστε με τον σύζυγό μου την εξωσωματική.  Προσπαθουμε εδώ και 2 χρόνια για μωράκι αλλά δυστυχώς ακόμα δεν... Εγώ είμαι 37 και ο σύζυγος μου 45. Έχουμε κάνει εξετάσεις , το σπερμοδιαγραμμα  ήταν μια χαρά,  η ΑΜΗ νορμάλ σε υψηλα επίπεδα πριν 1.5 χρόνο που την είχα ελέγξει,  η σαλπιγγογραφια οκ με διαβατες σάλπιγγες.  Αλλά ο καιρός περνάει,μεγαλώνουμε και σκεφτόμαστε μα προχωρήσουμε σε εξωσωματική μην χάνουμε άλλο χρόνο. Τον Οκτώβρη κάναμε και μια αποτυχημενη σπερματεγχυση. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τις απαντήσεις σας.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/3/2024 at 7:22 ΜΜ, ο/η Marilou87 είπε:

Καλησπέρα σας και καλή Σαρακοστή.  Θα ήθελα να μάθω την γνώμη σας ή αν έχετε εμπειρία από το Γέννημα ή από την Ευγονια. Σκεφτόμαστε με τον σύζυγό μου την εξωσωματική.  Προσπαθουμε εδώ και 2 χρόνια για μωράκι αλλά δυστυχώς ακόμα δεν... Εγώ είμαι 37 και ο σύζυγος μου 45. Έχουμε κάνει εξετάσεις , το σπερμοδιαγραμμα  ήταν μια χαρά,  η ΑΜΗ νορμάλ σε υψηλα επίπεδα πριν 1.5 χρόνο που την είχα ελέγξει,  η σαλπιγγογραφια οκ με διαβατες σάλπιγγες.  Αλλά ο καιρός περνάει,μεγαλώνουμε και σκεφτόμαστε μα προχωρήσουμε σε εξωσωματική μην χάνουμε άλλο χρόνο. Τον Οκτώβρη κάναμε και μια αποτυχημενη σπερματεγχυση. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τις απαντήσεις σας.  

Καλημέρα , η τελευταία μου εξωσωματική έγινε στο Γέννημα και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη από το περιβάλλον . Οι κοπέλες είναι πάρα πολύ ευγενικές και σε προσέχουν πάρα πολύ , το περιβάλλον τους είναι πάρα πολύ καθαρό και οικογενειακό θα έλεγα δεν χάνεσαι μέσα στο πλήθος και έχουν και μια πάρα πολύ καλή εμβρυολόγο , πολύ επεξηγηματική και μπορείς να κάνεις ραντεβού μαζί της και να σου εξηγ΄ήσει πολλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/3/2024 at 7:22 ΜΜ, ο/η Marilou87 είπε:

Καλησπέρα σας και καλή Σαρακοστή.  Θα ήθελα να μάθω την γνώμη σας ή αν έχετε εμπειρία από το Γέννημα ή από την Ευγονια. Σκεφτόμαστε με τον σύζυγό μου την εξωσωματική.  Προσπαθουμε εδώ και 2 χρόνια για μωράκι αλλά δυστυχώς ακόμα δεν... Εγώ είμαι 37 και ο σύζυγος μου 45. Έχουμε κάνει εξετάσεις , το σπερμοδιαγραμμα  ήταν μια χαρά,  η ΑΜΗ νορμάλ σε υψηλα επίπεδα πριν 1.5 χρόνο που την είχα ελέγξει,  η σαλπιγγογραφια οκ με διαβατες σάλπιγγες.  Αλλά ο καιρός περνάει,μεγαλώνουμε και σκεφτόμαστε μα προχωρήσουμε σε εξωσωματική μην χάνουμε άλλο χρόνο. Τον Οκτώβρη κάναμε και μια αποτυχημενη σπερματεγχυση. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τις απαντήσεις σας.  

Καλησπέρα Μαριλου. Έκανα εξωσωματική πριν από 4 σχεδόν χρόνια για λόγους προεμφυτευτικης διάγνωσης στην Ευγονία. Έμεινα πολύ ευχαριστημένη κ τα κατάφερα με την πρώτη εμβρυομεταφορά. Ο Λαινας ασχολείται πολύ με την έρευνα κ είναι up to date σε ό τι πιο σύγχρονο, είναι άνθρωπος πάνω απ' όλα κ σίγουρα δεν σε βλέπει ως εμπόρευμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/3/2024 at 7:22 ΜΜ, ο/η Marilou87 είπε:

Καλησπέρα σας και καλή Σαρακοστή.  Θα ήθελα να μάθω την γνώμη σας ή αν έχετε εμπειρία από το Γέννημα ή από την Ευγονια. Σκεφτόμαστε με τον σύζυγό μου την εξωσωματική.  Προσπαθουμε εδώ και 2 χρόνια για μωράκι αλλά δυστυχώς ακόμα δεν... Εγώ είμαι 37 και ο σύζυγος μου 45. Έχουμε κάνει εξετάσεις , το σπερμοδιαγραμμα  ήταν μια χαρά,  η ΑΜΗ νορμάλ σε υψηλα επίπεδα πριν 1.5 χρόνο που την είχα ελέγξει,  η σαλπιγγογραφια οκ με διαβατες σάλπιγγες.  Αλλά ο καιρός περνάει,μεγαλώνουμε και σκεφτόμαστε μα προχωρήσουμε σε εξωσωματική μην χάνουμε άλλο χρόνο. Τον Οκτώβρη κάναμε και μια αποτυχημενη σπερματεγχυση. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τις απαντήσεις σας.  

 

στις On 20/3/2024 at 2:43 ΜΜ, ο/η nefeli1980 είπε:

Καλημέρα , η τελευταία μου εξωσωματική έγινε στο Γέννημα και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη από το περιβάλλον . Οι κοπέλες είναι πάρα πολύ ευγενικές και σε προσέχουν πάρα πολύ , το περιβάλλον τους είναι πάρα πολύ καθαρό και οικογενειακό θα έλεγα δεν χάνεσαι μέσα στο πλήθος και έχουν και μια πάρα πολύ καλή εμβρυολόγο , πολύ επεξηγηματική και μπορείς να κάνεις ραντεβού μαζί της και να σου εξηγ΄ήσει πολλά.

Καλησπέρα @Marilou87

Θα ακούσεις πολλές και διάφορες γνώμες. Εγώ προσωπικά στο Γεννημα δεν έμεινα ευχαριστημένη καθόλου. Οι μόνοι που θεωρώ πως είναι σοβαροί άνθρωποι είναι η εμβρυολόγος όπως λέει η @nefeli1980 και ο ίδιος ο Μαντ...δης.

Κατα τ'άλλα δεν έχω περάσει καλά εκει μέσα. Ένιωσα μια τεράστια πίεση απο το λογιστήριο που επιμένει κάθε τρεις και λίγο για το οικονομικό και με απότομο τρόπο και δεν ένιωσα καμία κατανόηση. Με αποτέλεσμα να μη θέλω να τους βλέπω καθόλου. Ο γιατρός σε παραπέμπει εκεί, επομένως δεν έχεις να κάνεις στο οικονομικό θέμα με τον γιατρό (το παίζουν good cop - bad cop).

Είχα ακούσει για την αυστηρότητα του λογ/ριου, αλλά αυτό εμένα με ξεπέρασε. 

Επίσης με ενόχλησε πάρα πολύ το κομμάτι, "εσωρουχάκι, καρεκλίτσα, ποδαράκια, αποδειξούλα, αιματάκι κτλ" εμένα στην ηλικία που είμαι και με το παρελθόν που έχω, δεν μου αρέσει να μου μιλάνε οι μαιες/κοπέλες με υποκορουστικά -άκι κτλ λες και είμαι μικρό παιδάκι. Θέλω λίγη σοβαρότητα και πόσο μάλλον όταν είμαι και μεγαλύτερη σε ηλικία (40άρα) απο τις περισσότερες.

Μιας και λεω "αιματάκι" δεν κόβουν παραπεμπτικά και κάνουν τις αιματολογικές στο κέντρο. Σημαίνει πως ένας υπέρηχος 50€ συν 20€ πάνω κάτω για αιματολογικές, μια επίσκεψη μπορεί να σου κοστίσει...

Ο Μαντ...δης εξαιρετικός αλλά δεν τα κάνει όλα ο ίδιος. Άλλος ωοληψία, άλλος υπέρηχο κτλ...

Δεν θα σου πω να μην πας εκεί. ξέρω ανθρώπους που πέτυχαν και θα σου πουν τα καλύτερα.

Εγώ πάλι θα σου πω το άλλο, κάνε ενα μικρό τουρ. Πήγαινε να δεις τους γιατρούς, κάνε ένα ραντεβού και με στο Γεν...μα και στην Ευγ..ία αλλά και σε άλλους δυο αν χρειαστεί και αποφάσισε ποιος σου κάνει καλύτερα. 

Καλή επιτυχία!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τις 3 που μπήκατε στον κόπο να μου απάντησετε, να είστε καλά! @hope501ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες ,ήσουν πολύ αναλυτική, κ εμείς έτσι το σκεφτόμαστε να κάνουμε ένα τουρ, να τους αξιολόγησουμε, να εχουμε μια πρώτη εντύπωση πριν καταλήξουμε.  @Vivi.Nik.σ ' ευχαριστώ πολύ , και μεις έχουμε ακούσει καλά λόγια για τον κ.Λαινα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη επιτυχία σας εύχομαι @Marilou87

Ό,τι επιπλέον ερωτήσεις έχεις για διάφορα θέματα της εξωσωματικής μπορείς να μπεις στα αντίστοιχα θέματα ή και σε πιο παλιά θέματα των προηγούμενων ετών. Ίσως βρεις και απαντήσεις πάνω σε διάφορες εξετάσεις και διάφορα θέματα για να προετοιμαστείς 

https://mammyland.com/topic/35804-mellontikes-manoules-eksosomatikis-2024/

https://mammyland.com/topic/33671-mellontikes-manoules-eksosomatikis-2023-sia-oeepeae/

https://mammyland.com/topic/31535-mellontikes-manoules-eksosomatikis-2022/#comment-1218227

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Raf123 ποτε θα μας αποκαλύψεις το φύλο;;;; Ποτε θα κρυφοκοιτάξεις το χαρτάκι;;;;;
    • Καλά έχω κοιλιά που είχα στην πρώτη στον 6 μήνα. Αλλά και στον δεύτερο είχα γενικά πολύ μεγαλύτερη κοιλιά απ το πρώτο.  Ευτυχως λόγω διατροφής για τον διαβήτη δεν έχω πάρει κιλά μόνο τούρλωσα 🤣🤣🤣🤣 Γύρω στις 18 με 20 εβδομάδες θυμάμαι κι εγώ αλλά ανυπομονώ… μου αρέσει αυτή η αίσθηση!!!!!
    • Εμένα έχει κόψει γεύματα με γάλα.. πίνει τη μισή ποσότητα πλέον απ' ότι έπινε πριν. Πάει πολύ καλά το blw! Τρώει τα πάντα μόνος του και δε κάνει gagging αλλά εννοείται ότι κάθε φορά γίνεται σα λαδοποντικας 🤣 γιατί τρίβει τα μαλλιά του στα λάδια 🤯 οπότε σχεδόν μετά το μεσημεριανό κάνει μπάνιο 🤣  Πέρασε όντως ο καιρός.... Κι ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το ζω και δεν είναι όνειρο.... 💙  Δεν είμαστε σίγουροι αν θέλουμε 2ο παιδί, ίσως μετά από 3-4 χρόνια.... Ήταν πολλά τα χρόνια που κάναμε εξωσωματική οπότε θέλουμε λίγο να ηρεμήσουμε και να ευχαριστηθουμε αυτό που ζούμε τώρα! Να ξεπεταχτεί ο μικρός και βλέπουμε...   
    • καλημέρα κορίτσια πως είστε ; Εγω θα έλεγα να παρεις αυτήν που σου άρεσε και αν είναι και η πιο οικονομική ακόμα καλύτερα 😊
    • Κι εμένα! Τούρλα! Κι επειδή δεν είχα εμετούς, τα χω πάρει τα 3.5 kg μου. Δε θέλω να ξέρω πόσο θα πάει αυτό το τρίμηνο με τους ρυθμούς που τα παίρνω.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...