Μετάβαση σε περιεχόμενο

Β επιπέδου σε μια εβδομάδα και άγχος !


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους !! 

Σε μια εβδομάδα έχω την Β επιπέδου . Θα είμαι 22 εβδομάδων και τριών ημερών. Η αυχενική μου ήταν πολύ καλή ,έχοντας  πολύ πολύ χαμηλές πιθανότητες για όλα τα σύνδρομα.  Είμαι 32 χρόνων και είναι το πρώτο μας μωράκι, αγοράκι από ότι είδαμε πριν μια εβδομάδα . Δεν μπορώ όμως να ηρεμήσω , παρόλο που ο μικρός είναι υγιέστατος , ότι κάτι θα δείξει η Β επιπέδου . 

Πώς το αντιμετωπίσατε αυτό το άγχος ? 🥲

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σου πω με απόλυτη ειλικρίνεια ότι εμένα άρχισε να περνάει αφού άρχισα να καταλαβαίνω το μωρό, κάτι το οποίο άργησε γιατί έχει πρόσθιο πλακούντα. Πολύ χαρακτηριστικά θα σου πω ότι όταν πήγα στο σπίτι μου μετά τη β επιπέδου, ο άντρας μου μπήκε ξεντυθηκε κλπ και εγώ στεκομουν σαν το χαζό μπροστά στην πόρτα με το μπουφάν και τα παπούτσια για να συνειδητοποιήσω ότι όλα πήγαν καλά. Και μετά πέρασαν άλλες 2 ώρες για να χαρώ. Και να ξέρεις σαν άνθρωπος δεν είμαι αγχωδης καθόλου! Τώρα που προσπαθούμε για δεύτερο παιδάκι σκέφτομαι ότι ότι είναι να γίνει θα γίνει αγχώνομαι δεν αγχώνομαι αλλά έτσι δεν ξεαγχωνεσαι το ξέρω. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Sindywindy είπε:

Καλημέρα σε όλους !! 

Σε μια εβδομάδα έχω την Β επιπέδου . Θα είμαι 22 εβδομάδων και τριών ημερών. Η αυχενική μου ήταν πολύ καλή ,έχοντας  πολύ πολύ χαμηλές πιθανότητες για όλα τα σύνδρομα.  Είμαι 32 χρόνων και είναι το πρώτο μας μωράκι, αγοράκι από ότι είδαμε πριν μια εβδομάδα . Δεν μπορώ όμως να ηρεμήσω , παρόλο που ο μικρός είναι υγιέστατος , ότι κάτι θα δείξει η Β επιπέδου . 

Πώς το αντιμετωπίσατε αυτό το άγχος ? 🥲

Δεν είσαι η μόνη που έχει αυτο το άγχος.  Όλες με τη ψυχή στο στόμα φτάνουμε στο γιατρο. Θα σκέφτεσαι ότι οι πιθανότητες με βάση τις εξετάσεις κ την ηλικία σου είναι με το μέρος σου. Καλά αποτελέσματα κ μια τελειομηνη εγκυμοσυνη σου εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Zenia 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zenia z είπε:

Δεν είσαι η μόνη που έχει αυτο το άγχος.  Όλες με τη ψυχή στο στόμα φτάνουμε στο γιατρο. Θα σκέφτεσαι ότι οι πιθανότητες με βάση τις εξετάσεις κ την ηλικία σου είναι με το μέρος σου. Καλά αποτελέσματα κ μια τελειομηνη εγκυμοσυνη σου εύχομαι!

Ευχαριστώ πολύ για την εμψύχωση και για τις ευχές ! Μακάρι να υπήρχε τρόπος να πηγαίνουμε χαλαρά. Και υπάρχουν γυναίκες που όντως πάνε χαλαρά σε όλες τις εξετάσεις . Τις ζηλεύω απίστευτα !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/3/2024 at 10:32 ΠΜ, ο/η Sindywindy είπε:

Καλημέρα σε όλους !! 

Σε μια εβδομάδα έχω την Β επιπέδου . Θα είμαι 22 εβδομάδων και τριών ημερών. Η αυχενική μου ήταν πολύ καλή ,έχοντας  πολύ πολύ χαμηλές πιθανότητες για όλα τα σύνδρομα.  Είμαι 32 χρόνων και είναι το πρώτο μας μωράκι, αγοράκι από ότι είδαμε πριν μια εβδομάδα . Δεν μπορώ όμως να ηρεμήσω , παρόλο που ο μικρός είναι υγιέστατος , ότι κάτι θα δείξει η Β επιπέδου . 

Πώς το αντιμετωπίσατε αυτό το άγχος ? 🥲

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και εγώ πήγαινα σε όλους τους μεγάλους υπερήχους με τρόμο...Στην πρώτη εγκυμοσύνη προκειμένου να ελέγξω το άγχος μου είχα συνεχώς κλειστά τα μάτια μου. Δεν το συζητώ όταν σταμάτησαν να μιλάνε οι γιατροί ή κοίταζαν κάτι με προσοχή εγώ πίστευα ότι θα μου πουν κάτι κακό και κόντευα να λιποθυμήσω .Στην δεύτερη τώρα πριν λίγο κάπως πιο ψύχραιμα αλλά εάν είναι στον χαρακτήρα σου να αγχώνεσαι αυτό δεν σου φεύγει....Σκέψου ότι οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου και ότι το άγχος μεταφέρεται και στο μωράκι σου. Να είσαι ήρεμη και να φας σοκολάτα πριν την εξέταση γιατί εάν δεν κινείται ο μπέμπης θα ξημερωβραδιαστειτε εκεί! Επίσης σε εμένα έκαναν και κολπικό υπέρηχο στην β επιπέδου για να δουν τον τράχηλο. Απλά σε προετοιμάζω...Με το καλό το μωρό σου και όλα θα πάνε κατ' ευχήν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η barb2019 είπε:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και εγώ πήγαινα σε όλους τους μεγάλους υπερήχους με τρόμο...Στην πρώτη εγκυμοσύνη προκειμένου να ελέγξω το άγχος μου είχα συνεχώς κλειστά τα μάτια μου. Δεν το συζητώ όταν σταμάτησαν να μιλάνε οι γιατροί ή κοίταζαν κάτι με προσοχή εγώ πίστευα ότι θα μου πουν κάτι κακό και κόντευα να λιποθυμήσω .Στην δεύτερη τώρα πριν λίγο κάπως πιο ψύχραιμα αλλά εάν είναι στον χαρακτήρα σου να αγχώνεσαι αυτό δεν σου φεύγει....Σκέψου ότι οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου και ότι το άγχος μεταφέρεται και στο μωράκι σου. Να είσαι ήρεμη και να φας σοκολάτα πριν την εξέταση γιατί εάν δεν κινείται ο μπέμπης θα ξημερωβραδιαστειτε εκεί! Επίσης σε εμένα έκαναν και κολπικό υπέρηχο στην β επιπέδου για να δουν τον τράχηλο. Απλά σε προετοιμάζω...Με το καλό το μωρό σου και όλα θα πάνε κατ' ευχήν!

Καλημερα και ευχαριστω για την απαντηση!! 


Λογω εκτακτου ταξιδιου του συζηγου  , την καναμε χθες τελικα και ηταν ολα καλα δοξα τον Θεο!! Οντως μεγαλη εξεταση. Κοιτανε τα παντα!!! Και μου κανανε και εμενα ενδοκοπλικο υπερηχο . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/3/2024 at 9:38 ΠΜ, ο/η Sindywindy είπε:

Καλημερα και ευχαριστω για την απαντηση!! 


Λογω εκτακτου ταξιδιου του συζηγου  , την καναμε χθες τελικα και ηταν ολα καλα δοξα τον Θεο!! Οντως μεγαλη εξεταση. Κοιτανε τα παντα!!! Και μου κανανε και εμενα ενδοκοπλικο υπερηχο . 

Μπράβο κορίτσι μου, με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω ολες σας για τις απαντησεις σας !!!! Ολα πηγαν καλα και εχουμε εναν μπεμπη μεγαλο μεγαλο και υπερκινητικο . Τον νιωθω πλεον καθε μερα καλα καλα. Ελπιζω να καταφερω να ηρεμησω λιγο απο εδω και περα αν και ξερω ηδη οτι το αγχος δεν θα φυγει μεχρι να τον κρατησω στην αγκαλια μου . Ευχομαι  τα καλυτερα για ολες σας κοριτσια μου!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...