Μετάβαση σε περιεχόμενο

το μωρό μου παίρνει πολύ αργά βάρος


Recommended Posts

καλησπέρα σας , το μωράκι μου γεννήθηκε 19/9 4630 kg και 54 ποντουσ φυσιολογικά !! και βγήκαμε από το μαιευτήριο 4220 . το πρώτο 2 μηνο στο πρώτο εμβόλιο ήταν 5640 και σήμερα 2 μήνες μετά είναι 6300 και είναι 65 . θηλάζω αποκλειστικά . είναι ένα πολύ χαρούμενο μωρό δεν γκρινιάζει ούτε κλαίει πολύ . έχω απελπιστεί γιατί όλοι με πιέζουν να δώσω συμπλήρωνα . η παιδιατρος μου λέει να περιμένουμε να μπούμε στις τροφές . στις καμπύλες είμαστε στο πορτοκαλί . Καμία σκέψη ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/1/2024 at 8:23 ΜΜ, ο/η kristina1204 είπε:

καλησπέρα σας , το μωράκι μου γεννήθηκε 19/9 4630 kg και 54 ποντουσ φυσιολογικά !! και βγήκαμε από το μαιευτήριο 4220 . το πρώτο 2 μηνο στο πρώτο εμβόλιο ήταν 5640 και σήμερα 2 μήνες μετά είναι 6300 και είναι 65 . θηλάζω αποκλειστικά . είναι ένα πολύ χαρούμενο μωρό δεν γκρινιάζει ούτε κλαίει πολύ . έχω απελπιστεί γιατί όλοι με πιέζουν να δώσω συμπλήρωνα . η παιδιατρος μου λέει να περιμένουμε να μπούμε στις τροφές . στις καμπύλες είμαστε στο πορτοκαλί . Καμία σκέψη ;

Να σου ζήσει κοπέλα μου! Εγώ θα σου έλεγα να ακούσεις την γιατρό σας και αν έχεις δεύτερες σκέψεις να ρωτήσεις κανέναν ακομα έναν παιδίατρο..ποιος σε πιέζει να δώσεις και ξένο;; Μια χαρά μου ακούγεται το μωράκι σου αλλά γιατρός δεν ειμαι..δεν μεγαλώνουν όλα το ίδιο..και εμένα η πρώτη μου αδυνατούλα μας λέει ο παιδίατρος είναι αλλά ποτέ δεν μου είπε για συμπληρώματα εφόσον αυξανόταν το βάρος ή το ύψος της..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι καλησπέρα!

Αν η ίδια η γιατρός λέει πως δεν χρειάζεται προς το παρόν συμπλήρωμα, οι υπόλοιποι με ποια ειδίκευση ακριβώς το προτείνουν;

Τα αποκλειστικά θηλαζοντα βρέφη τείνουν να μην ακολουθούν την ίδια καμπύλη ανάπτυξης με τα βρέφη που σιτίζονται με φόρμουλα, χωρίς αυτό φυσικά να σημαίνει ότι κάτι πάει λάθος. Αρκεί το μωράκι να ακολουθεί τη δική του καμπύλη ανάπτυξης. 

Απο τα κιλά που μας γράφεις φαίνεται ότι το μωράκι σου παίρνει το βάρος που προβλέπεται για τα αποκλειστικά θηλαζοντα βρέφη. Σου παραθέτω παρακάτω σχετικό πίνακα. Ίσως το δεύτερο δίμηνο να είναι λίγο πιο κάτω από το «όριο», αλλά έχει πάρει πολύ ύψος!

Εάν πάλι ανησυχείς, πάρε γνώμη κ από έναν ακόμη παιδίατρο, αρκεί φυσικά να γνωρίζει από θηλασμό (γιατί δυστυχώς δε γνωρίζουν όλοι με αποτέλεσμα να δίνουν λανθασμένες οδηγίες κ να σαμποτάρουν άθελά τους τον θηλασμό). 

image.jpeg.ac0f8dbf1bf9cc8711c41e3d70ad4821.jpeg

Η @Xrisa95αν δεν κάνω λάθος γνωρίζει αρκετά επί του θέματος κ ίσως μπορεί να σε συμβουλέψει πιο κατάλληλα.

Σε κάθε περίπτωση η γνώμη μου είναι ότι τα πας περίφημα! 😊

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Bestrong είπε:

Κορίτσι καλησπέρα!

Αν η ίδια η γιατρός λέει πως δεν χρειάζεται προς το παρόν συμπλήρωμα, οι υπόλοιποι με ποια ειδίκευση ακριβώς το προτείνουν;

Τα αποκλειστικά θηλαζοντα βρέφη τείνουν να μην ακολουθούν την ίδια καμπύλη ανάπτυξης με τα βρέφη που σιτίζονται με φόρμουλα, χωρίς αυτό φυσικά να σημαίνει ότι κάτι πάει λάθος. Αρκεί το μωράκι να ακολουθεί τη δική του καμπύλη ανάπτυξης. 

Απο τα κιλά που μας γράφεις φαίνεται ότι το μωράκι σου παίρνει το βάρος που προβλέπεται για τα αποκλειστικά θηλαζοντα βρέφη. Σου παραθέτω παρακάτω σχετικό πίνακα. Ίσως το δεύτερο δίμηνο να είναι λίγο πιο κάτω από το «όριο», αλλά έχει πάρει πολύ ύψος!

Εάν πάλι ανησυχείς, πάρε γνώμη κ από έναν ακόμη παιδίατρο, αρκεί φυσικά να γνωρίζει από θηλασμό (γιατί δυστυχώς δε γνωρίζουν όλοι με αποτέλεσμα να δίνουν λανθασμένες οδηγίες κ να σαμποτάρουν άθελά τους τον θηλασμό). 

image.jpeg.ac0f8dbf1bf9cc8711c41e3d70ad4821.jpeg

Η @Xrisa95αν δεν κάνω λάθος γνωρίζει αρκετά επί του θέματος κ ίσως μπορεί να σε συμβουλέψει πιο κατάλληλα.

Σε κάθε περίπτωση η γνώμη μου είναι ότι τα πας περίφημα! 😊

 

Ακριβώς αυτό. Σε εμάς. Τώρα στον 8 έχασε κιόλας όχι απλά δεν πήρε γτ ξεκίνησε να σηκώνεται μπουσουλαει κτλ προσωπικά έλεγχαν τις πάνες αν έχουμε βρεγμένες πάνες τότε όλα καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/1/2024 at 7:23 ΜΜ, ο/η kristina1204 είπε:

καλησπέρα σας , το μωράκι μου γεννήθηκε 19/9 4630 kg και 54 ποντουσ φυσιολογικά !! και βγήκαμε από το μαιευτήριο 4220 . το πρώτο 2 μηνο στο πρώτο εμβόλιο ήταν 5640 και σήμερα 2 μήνες μετά είναι 6300 και είναι 65 . θηλάζω αποκλειστικά . είναι ένα πολύ χαρούμενο μωρό δεν γκρινιάζει ούτε κλαίει πολύ . έχω απελπιστεί γιατί όλοι με πιέζουν να δώσω συμπλήρωνα . η παιδιατρος μου λέει να περιμένουμε να μπούμε στις τροφές . στις καμπύλες είμαστε στο πορτοκαλί . Καμία σκέψη ;

Μια χαρά είναι το μωράκι σου .. γεννησα 12.05 4690γρ και 53 πόντους (🫣)  εάν έχετε πάνες μέσα στη μέρα να μη σε ανησυχεί καθόλου φυσικά και να μη δώσεις ξένο . Αφού χορταινει το μωράκι σου. Αλλιώς θα έκλαιγε. Και εφόσον σύμφωνει και η παιδίατρος δεν έχεις θέμα. 

Στα δικά μας τα μωράκι που είναι μακροσωμα έχουμε ελαστικότητα να χάσουμε κιλακια αυτό που έλεγε και ο παιδίατρος της προάλλες. Επειδή είναι 8μηνων και αντί να βάλει έχασε κιόλας 500 γρ όμως δε μας αγχωνει ούτε για δείγμα. Άλλωστε θέλουμε κάπου στους 12 μήνες να ήμαστε 12 κιλά. Αν έβαζε το μωράκι σου σφαίρα πολλά κιλακια θα μιλούσαμε μετά για παιδική παχυσαρκία. (Και πίστεψέ με θα είχαμε θεματακι) μπέμπης 8 μηνών ζυγίζει τώρα 10 κιλα ,  με βάρος γέννησης 4690 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/1/2024 at 8:23 ΜΜ, ο/η kristina1204 είπε:

καλησπέρα σας , το μωράκι μου γεννήθηκε 19/9 4630 kg και 54 ποντουσ φυσιολογικά !! και βγήκαμε από το μαιευτήριο 4220 . το πρώτο 2 μηνο στο πρώτο εμβόλιο ήταν 5640 και σήμερα 2 μήνες μετά είναι 6300 και είναι 65 . θηλάζω αποκλειστικά . είναι ένα πολύ χαρούμενο μωρό δεν γκρινιάζει ούτε κλαίει πολύ . έχω απελπιστεί γιατί όλοι με πιέζουν να δώσω συμπλήρωνα . η παιδιατρος μου λέει να περιμένουμε να μπούμε στις τροφές . στις καμπύλες είμαστε στο πορτοκαλί . Καμία σκέψη ;

Δεν γράφω πια στο φόρουμ αλλά μπήκα για να σε εμψυχώνω..εμένα γεννήθηκε 17/9 3130 η Μπέμπα…βγήκαμε ακριβώς τρια κιλά..τεσσάρων μηνών ήταν 5750 και 67 πόντους..μεικτή διατροφή..δυο ξένα γεύματα και τέσσερα δικά μου…ο γιατρός μ δεν εγ χώνεται καθόλου..εγώ λιγάκι ναι…γτ γνκ πρέπει μα την πιέσω για να φαει..είναι πολύ χαρούμενο παιδάκι μόνο μην της δώσεις να φαει αν δεν θέλει..νευριάζει..ο γιατρός μ είπε ότι 12 μηνών θέλει να είναι 9,5-10 κιλά το πολύ…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/1/2024 at 8:23 ΜΜ, ο/η kristina1204 είπε:

καλησπέρα σας , το μωράκι μου γεννήθηκε 19/9 4630 kg και 54 ποντουσ φυσιολογικά !! και βγήκαμε από το μαιευτήριο 4220 . το πρώτο 2 μηνο στο πρώτο εμβόλιο ήταν 5640 και σήμερα 2 μήνες μετά είναι 6300 και είναι 65 . θηλάζω αποκλειστικά . είναι ένα πολύ χαρούμενο μωρό δεν γκρινιάζει ούτε κλαίει πολύ . έχω απελπιστεί γιατί όλοι με πιέζουν να δώσω συμπλήρωνα . η παιδιατρος μου λέει να περιμένουμε να μπούμε στις τροφές . στις καμπύλες είμαστε στο πορτοκαλί . Καμία σκέψη ;

Καλησπέρα, κι εμένα η κόρη μου είναι αδυνατουλα αλλά δεν αγχωνομαστε καθόλου. Αδύνατη ήμουν σαν μωρό και είμαι ακόμα και εγώ χωρίς κάποιο πρόβλημα στη ζωή μου. Γεννήθηκε 3.060, βγήκε 2.800 και πήρε γρήγορα βάρος τον 1ο μήνα και από εκεί και πέρα έπαιρνε τόσο όσο ώστε να παραμένει στην καμπυλη της που επίσης είναι εκεί γύρω στην πορτοκαλί. Μετα τον 3ο-4ο μήνα θήλαζα κι έδινα ένα 90ml ξένο γάλα σχεδόν κάθε μέρα γιατί δεν είχα αρκετό (η μικρή πεινούσε κι άλλο και δεν είχα χρόνο και υπομονή να θηλάζω με συνέπεια για να μου αυξηθεί). Σηκώθηκε και νωρις και περπάτησε και γενικά είναι αεικίνητη και ανεξάρτητη από 10-11 μηνών οπότε πού να πάρει βάρος μετά; Τώρα στους 18 μήνες ήταν 82 εκ και 9.600. Η γιατρός μας δεν αγχώνεται καθόλου και μου λέει μπράβο της, αναλογίες μοντέλου.

Εγώ αυτό που θέλουμε να έχουμε στρουμπουλά μωρά για να είμαστε ήρεμοι δεν το έχω καταλάβει. Φυσιολογικό μωρό μπορεί να είναι ένα πιο στρουμπουλο και ένα πιο αδύνατο. Μην αγχώνεσαι καθόλου και μην ακούς τον κάθε άσχετο. Αν το παιδί φαίνεται χορτασμενο (φαίνονται αυτά) και ούτε καν ο γιατρός δε λέει κάτι συνέχισε έτσι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ ! 

μου δώσατε κουράγιο γιατι ήμουν μέσα στην ανασφάλεια κάθε φορά που ζυγίζαμε τον μπέμπη !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...