Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πνιγμός από γάλα


Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπέρα, η κορούλα μου είναι 40 ημερών (και κάτι) τώρα και έχουμε ένα θέμα, πνίγεται κατά την διάρκεια είτε του θηλασμού είτε όταν τρώει με μπιμπερό. Συμβαίνει συχνά, δλδ μια φορά μέσα στην μέρα μπορεί να πνιγεί. Κάποιες φορές είναι ελάχιστο και βήχει άλλες πάλι της κόβεται η ανάσα και περνάνε μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να επανέλθει. Την γυρνάω και την χτυπάω ελαφριά στην πλατουλα αλλά μέχρι να επανέλθει χάνω χρόνια από την ζωή μου. 

Γενικοτερα όταν τρώει με λαιμαργία το παθαίνει, επίσης νομίζω κρατάει γάλα στο στόμα της και μετά πάει να πιει και πνίγεται.

Συμβαίνει σε καμία σας; και αν ναι πως αντιμετωπίζετε ; κυριολεκτικά κάθε φορά που το παθαίνει μου κόβονται τα πόδια. Πλέον φτάνει η ωρα του φαγητού και τρομάζω και στην ιδέα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Cat96 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα, η κορούλα μου είναι 40 ημερών (και κάτι) τώρα και έχουμε ένα θέμα, πνίγεται κατά την διάρκεια είτε του θηλασμού είτε όταν τρώει με μπιμπερό. Συμβαίνει συχνά, δλδ μια φορά μέσα στην μέρα μπορεί να πνιγεί. Κάποιες φορές είναι ελάχιστο και βήχει άλλες πάλι της κόβεται η ανάσα και περνάνε μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να επανέλθει. Την γυρνάω και την χτυπάω ελαφριά στην πλατουλα αλλά μέχρι να επανέλθει χάνω χρόνια από την ζωή μου. 

Γενικοτερα όταν τρώει με λαιμαργία το παθαίνει, επίσης νομίζω κρατάει γάλα στο στόμα της και μετά πάει να πιει και πνίγεται.

Συμβαίνει σε καμία σας; και αν ναι πως αντιμετωπίζετε ; κυριολεκτικά κάθε φορά που το παθαίνει μου κόβονται τα πόδια. Πλέον φτάνει η ωρα του φαγητού και τρομάζω και στην ιδέα.

Γεια σου μανούλα! Εγώ επειδή είχα πολύ ροή το πάθαινε σε κάθε θηλασμό. Το παθαίνει ακόμα (6,5 μηνών) όταν έχει παλινδρόμηση και της ανεβαίνει το φαί μέχρι το στόμα. 

Αρχικά μην αγχώνεσαι γιατί δεν πνίγονται τόσο εύκολα. Σιγά σιγά θα μάθουν να διαχειρίζονται τη ροή. 

Έπειτα μπορείς πριν από κάθε θηλασμό να βγάζεις λίγο γάλα (με το χέρι κατά προτίμηση, αλλιώς θηλαστρο) ώστε να μην έχει τόση ροή και κατά προτίμηση να μην κάνει συντριβάνια το γάλα. Αυτό θα την βοηθήσει να θηλάζει πολύ πιο άνετα! Για το μπιμπερο ίσως να δοκιμάσετε κάποια άλλη θηλή με πιο χαμηλή ροή. Μπορεί να μπερδεύεται και με το στήθος και να ρουφάει δυνατά για αυτό να πνίγεται. Εγώ ας πούμε επειδή της έδινα λίγες φορές μπιμπερο και πνιγόταν, είχα βρει ένα που έμοιαζε με στήθος (της chicco) και με αυτό δεν πνιγόταν. 

Μην ανησυχείς, σε λίγο καιρό θα ρυθμιστεί η παραγωγή σου και δεν θα έχεις τόσο έντονη ροή.

Καλούς θηλασμους μανούλα!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Cat96 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα, η κορούλα μου είναι 40 ημερών (και κάτι) τώρα και έχουμε ένα θέμα, πνίγεται κατά την διάρκεια είτε του θηλασμού είτε όταν τρώει με μπιμπερό. Συμβαίνει συχνά, δλδ μια φορά μέσα στην μέρα μπορεί να πνιγεί. Κάποιες φορές είναι ελάχιστο και βήχει άλλες πάλι της κόβεται η ανάσα και περνάνε μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να επανέλθει. Την γυρνάω και την χτυπάω ελαφριά στην πλατουλα αλλά μέχρι να επανέλθει χάνω χρόνια από την ζωή μου. 

Γενικοτερα όταν τρώει με λαιμαργία το παθαίνει, επίσης νομίζω κρατάει γάλα στο στόμα της και μετά πάει να πιει και πνίγεται.

Συμβαίνει σε καμία σας; και αν ναι πως αντιμετωπίζετε ; κυριολεκτικά κάθε φορά που το παθαίνει μου κόβονται τα πόδια. Πλέον φτάνει η ωρα του φαγητού και τρομάζω και στην ιδέα.

Μου είναι οικεία η εικόνα που περιγράφεις απλά θυμάμαι που μετά το φαγητό μέχρι 12 μηνών την χαιδευα 10 λεπτά κυκλικά στην πλάτη να ρευτει. Εμένα έβγαζε γουλιες μέχρι 13 μηνών περίπου. Πρόσεχε μόνο όχι μπρούμυτα το βράδυ στο κρεβάτι πριν ρευτει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...