Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σύγκριση Δημόσιου & Ιδιωτικού Μαιευτήριου στην Αθήνα και επιλογή Μαιευτήρα-Γυναικολόγου


Recommended Posts

Χαιρετώ όλες τις μαμάδες, υποψήφιες και μη.

Μαμά εγώ δεν θα γίνω όντας άνδρας, όμως ελπίζω όμως πως θα γίνει η γυναίκα μου, και επειδή είναι αλλοδαπή και προς το παρόν όχι πολύ εξοικειωμένη με την ελληνική γλώσσα, γράφω στο φόρουμ σας.

Το ζήτημα που έχουμε είναι ποια είναι η καλύτερη επιλογή Μαιευτηρίου στην Αθήνα, δημόσιο ή ιδιωτικό, αναφορικά με το ιατρικό μόνο κομμάτι και όχι με το ξενοδοχειακό, καθώς σίγουρα εκεί θα είναι καλύτερο στο ιδιωτικό αλλά από την άλλη δεν την πειράζει ιδιαίτερα. Η γυναίκα μου έρχεται από χώρα που έχουν καλό δημόσιο σύστημα υγείας και φοβάται πως στον ιδιωτικό τομέα μπορούν να κάνουν πρόσθετες ενέργειες μόνο για να τις χρεώσουν επιπρόσθετα, με συνέπεια να υπάρχει κίνδυνος υγείας για το βρέφος και πως στο δημόσιο θα υπάρχουν πιο έμπειροι γιατροί. Εμένα προσωπικά οι λίγοι γνωστοί μου νέοι γονείς έχουν πάει όλοι σε ιδιωτικό μαιευτήριο και μάλλον θα το προτιμούσα καθώς εκτιμώ πως θα υπάρχει καλύτερη αντιμετώπιση για το θέμα της γλώσσας καθώς οι επικοινωνίες θα γίνονται στα αγγλικά, αν και εγώ φοβάμαι λίγο το θέμα της ανούσιας πρόσθετης περίθαλψης με σκοπό την έξτρα χρέωση.

Μετά τίθεται το θέμα της επιλογής Μαιευτήρα-Γυναικολόγου που θα χρησιμοποιησουμε. Η προφανής λύση είναι η σύσταση από γνωστούς και δευτερευόντως από πλατφόρμες όπως Doctoranytime. Στην περίπτωση που απευθυνθούμε σε δημόσιο μαιευτήριο μπορεί να υπάρχει γιατρός που κάνει ιδιωτικά επισκέψεις προ του μαιευτηρίου και εάν ναι πως μπορώ να τον ξεχωρίσω από αυτούς που πηγαίνουν μόνο σε ιδιωτικά?

Το κόστος όπως έχω καταλάβει είναι περίπου σαν τάξη μεγέθους περίπου 2000 ευρώ για γιατρό και εξετάσεις και άλλα 2000 ευρώ για μαιευτήριο, παρακαλώ διορθώστε με εάν κάνω λάθος.

Οποιαδήποτε πρόσθετη άποψη είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Goneas1 είπε:

Χαιρετώ όλες τις μαμάδες, υποψήφιες και μη.

 

Μαμά εγώ δεν θα γίνω όντας άνδρας, όμως ελπίζω όμως πως θα γίνει η γυναίκα μου, και επειδή είναι αλλοδαπή και προς το παρόν όχι πολύ εξοικειωμένη με την ελληνική γλώσσα, γράφω στο φόρουμ σας.

 

Το ζήτημα που έχουμε είναι ποια είναι η καλύτερη επιλογή Μαιευτηρίου στην Αθήνα, δημόσιο ή ιδιωτικό, αναφορικά με το ιατρικό μόνο κομμάτι και όχι με το ξενοδοχειακό, καθώς σίγουρα εκεί θα είναι καλύτερο στο ιδιωτικό αλλά από την άλλη δεν την πειράζει ιδιαίτερα. Η γυναίκα μου έρχεται από χώρα που έχουν καλό δημόσιο σύστημα υγείας και φοβάται πως στον ιδιωτικό τομέα μπορούν να κάνουν πρόσθετες ενέργειες μόνο για να τις χρεώσουν επιπρόσθετα, με συνέπεια να υπάρχει κίνδυνος υγείας για το βρέφος και πως στο δημόσιο θα υπάρχουν πιο έμπειροι γιατροί. Εμένα προσωπικά οι λίγοι γνωστοί μου νέοι γονείς έχουν πάει όλοι σε ιδιωτικό μαιευτήριο και μάλλον θα το προτιμούσα καθώς εκτιμώ πως θα υπάρχει καλύτερη αντιμετώπιση για το θέμα της γλώσσας καθώς οι επικοινωνίες θα γίνονται στα αγγλικά, αν και εγώ φοβάμαι λίγο το θέμα της ανούσιας πρόσθετης περίθαλψης με σκοπό την έξτρα χρέωση.

 

Μετά τίθεται το θέμα της επιλογής Μαιευτήρα-Γυναικολόγου που θα χρησιμοποιησουμε. Η προφανής λύση είναι η σύσταση από γνωστούς και δευτερευόντως από πλατφόρμες όπως Doctoranytime. Στην περίπτωση που απευθυνθούμε σε δημόσιο μαιευτήριο μπορεί να υπάρχει γιατρός που κάνει ιδιωτικά επισκέψεις προ του μαιευτηρίου και εάν ναι πως μπορώ να τον ξεχωρίσω από αυτούς που πηγαίνουν μόνο σε ιδιωτικά?

 

Το κόστος όπως έχω καταλάβει είναι περίπου σαν τάξη μεγέθους περίπου 2000 ευρώ για γιατρό και εξετάσεις και άλλα 2000 ευρώ για μαιευτήριο, παρακαλώ διορθώστε με εάν κάνω λάθος.

 

Οποιαδήποτε πρόσθετη άποψη είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη!

 

Καλησπερα μελλοντικε μπαμπα!

Θα σου πω την εμπειρια μου οταν γεννησα πριν 3 χρονια!

Ο γυναικολογος μου ειναι ιδιωτικος στο Ιασω..Οταν εμεινα εγκυος ημουν ακριβως στα ιδια διλημματα,τι να διαλεξω και που γερνει η ζυγαρια..

Προσωπικα μετα απο πολυ ψαξιμο και γνωμες,κατεληξα στο Ελενα λογω του οτι μαζι με το Αλεξανδρα εχουν τις καλυτερες υποδομες αν (χτυπα ξυλο) συμβει κατι κι υπηρχε κι η δυνατοτητα να εχω μονοκλινο με καποια πολυ μιλκρη ημερησια χρεωση(50-70€)..Αφου λοιπον μετα απο συστασεις βρηκα εναν γυναικολογο στο Ελενα,οντως με ανθρωπινο προσωπο και εμπειρια,το συζητησα με τον δικο μου ιδιωτικο γυναικολογο για να μου πει τη γνωμη του καθοτι κι εγω ειμαι λιγο φοβιτσιαρα με εξετασεις,ποσο μαλλον με γενν..Κι η γνωμη του ηταν να παω στο Ελενα γιατι καλο μεν το Ιασω,αλλα πληρωνεις "ξενοδοχειο"..

Η εμπειρια μου λοιπον με το Ελενα ειναι η καλυτερη.

Ολα πηγαν καλα,εκανα οτι εξετασεις επρεπε να κανω χωρις να κοιτανε πως να ανεβει το "κασε" καθοτι δημοσιο,τα δωματια τα μονοκλινα δεν ειχαν τιποτα να ζηλεψουν απο τα ιδιωτικα με την ανακαινιση οροφου που ειχαν κανει κι ολα κατ'ευχην πηγαν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα. Με το καλό να γίνεις μπαμπάς! Στο εύχομαι ολόψυχα!

Η αλήθεια είναι ότι όλα ξεκινούν απ' τον γιατρό. Θεωρώ ότι πρώτα πρέπει να επιλέξετε έναν γιατρό που θα εμπιστεύεστε και θα παρακολουθεί τη γυναίκα σου και στη συνέχεια, όταν με το καλό έρθει εγκυμοσύνη, θα σας πει αυτός αν συνεργάζεται με δημόσιο ή ιδιωτικό μαιευτήριο. Αν όμως είναι κριτήριό σας στην επιλογή γιατρού το μαιευτήριο, τότε πρέπει να κάνετε μια έρευνα και μερικά ραντεβού. 

Προσωπικά γέννησα στο Ιασώ, δεν έχω καμιά εμπειρία από το δημόσιο, αλλά και πάλι σε ιδιωτικό θα πήγαινα. Επειδή πιστεύω ότι τα μεγάλα ιδιωτικά μαιευτήρια της Αθήνας είναι αξιόπιστα και προσφέρουν και υπηρεσίες που προσωπικά δεν θεωρώ πολυτέλεια, αλλά αναγκαίες για μια επίτοκο. Φροντίδα, στοργή κι έναν καλό λόγο απ' τις νοσηλεύτριες (στα ιδιωτικά είναι ευγενέστατες κι εξυπηρετικές), καλό φαγητό, καθαριότητα, ησυχία, επιλογή μονόκλινου ή δίκλινου, να παρέχονται τα πάντα σε αναλώσιμα και να μη φέρνεις απ' το σπίτι κ.α. Ίσως παρέχονται και στα δημόσια όλα αυτά, δεν ξέρω, όμως εγώ τα θεωρώ σημαντικά και καθόλου ξενοδοχειακά. Καθεμιά όμως είναι διαφορετική. Έχω φίλη που γέννησε στο Έλενα τρία παιδιά κι έμεινε απόλυτα ευχαριστημένη. Στο πρώτο δεν της έβαλαν επισκληρίδιο, δεν την κράτησαν καν για τους πρώτους πόνους, την έστειλαν σπίτι και γύρισε κάποιες ώρες αργότερα. Παρολ' αυτά πήγε εκεί και στα επόμενα παιδιά της. Εγώ τα ακούω αυτά και φρίττω. 

Πιστεύω ότι καλοί γιατροί υπάρχουν παντού, δεν έχει να κανει με το μαιευτήριο. 

Αποκεί και πέρα, στα ιδιωτικά οι τιμές είναι αναρτημένες και στα σάιτ των μαιευτηρίων, ξέρεις τι πληρώνεις προτού μπεις, εκτός να τύχει κάτι έκτακτο (ω μη γένοιτο). Χονδρικά 2500- 2800 ευρώ είναι το μαιευτήριο και 1800- 2000 περίπου αμοιβή γιατρού - μαίας. Επαναλαμβάνω, για Αθήνα. Επιπλέον αυτών, εμείς δεν πληρώσαμε τίποτα, ούτε κρυφές χρεώσεις είχε το Ιασώ, ούτε μας ανάγκασαν να κάνουμε εξετάσεις που δεν θέλαμε (είχαμε κάνει τα πάντα βέβαια στην εγκυμοσύνη), πάντα σε συνεννόηση με τον γιατρό μας. Θηλασμό μου έδειξαν και οι μαίες εκεί όταν ζήτησα βοήθεια - παρόλο που υπάρχει η φήμη ότι τα ιδιωτικά δεν προωθούν τον μητρικό θηλασμό- και την διπλανή μου στο δωμάτιο μες στη νύχτα την βοηθούσαν οι κοπέλες να θηλάσει, που ο μπέμπης έκλαιγε και δυσκολευόταν. Εγώ αυτή την εμπειρία είχα στο ιδιωτικό.

Όσο για τις εξετάσεις εγκυμοσύνης, έχω υπολογίσει ότι εμάς μας πήγαν γύρω στις 2500 τα πάντα όλα (εξετάσεις τριμήνων, αιματολογικές, επισκέψεις σε γιατρούς, έξτρα εξετάσεις για σύνδρομα, NIPT test κτλ). Όλα όμως τα κάναμε ιδιωτικά και με ό,τι λίγο μου κάλυπτε ο ΕΟΠΠΥ. Καλή επιτυχία σε ό,τι επιλέξετε και με το καλό να έρθει το μπεμπάκι σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ θερμά τις δύο μαμάδες για τις απαντήσεις σας, χαίρομαι και οι δύο είχατε θετική εμπειρία!

Έχω ακούσει και από άλλους το θα πάτε όπου συνεργάζεται ο γυναικολόγος της, αλλά στην δική μας περίπτωση θα πρέπει να επιλέξουμε Γυναικόλόγο τώρα καθώς την παρακολοθούσε γιατρός στην χώρα καταγωγής της όλα αυτά τα χρόνια, για αυτό ξεκινάω την συζήτηση λίγο πιο νωρίς για να είμαστε έτοιμοι.

@Sofia86 Για δημόσιο και εγώ στο Έλενα κλίνω σαν όνομα και ιστορία, οπότε έχω δύο ερωτήσεις:

α) Ισχύει ότι δεν κάνουν επισκληριδίο στο δημόσιο ή είναι urban legend?

β) Με τον γιατρό πως τον βλέπατε? Σε ιδιωτικό του ιατρείο, στα πρωινά ή απογευματινά εξωτερικά? Επίσης σημαντικό είναι για πως τον βρήκατε, θα ήθελα να μάθω μήπως υπάρχει κάπου μήπως λίστα γιατρών γιατί από το Doctoranytime δεν μπορώ να καταλάβω ποιοι συνεργάζονται με ποιό μαιευτήριο...

γ)Το μονόκλινο ήταν δύσκολο να κάνεις κράτηση όπως έχω ακούσει ή απλά το δηλώνεις, πληρώνεις και μπαίνεις?

@RAM21 Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, λίγο πολύ είναι η εικόνα που μου περιέγραψαν φίλοι που είχαν εμπειρία στο Ιασώ και είναι η επικρατέστερη έπιλογή σε ιδιωτικό λόγω πληθώρας καλών εμπειριών αλλά και απόστασης. Έχω πάει αρκετές φορές σε επισκεπτήρια οπότε είναι μία σχετικά οικεία εικόνα σε μένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν εμεινα εγκυος επελεξα να παω ιδιωτικα και γεννησα στο ιασω μιας και εκει ηταν ο γιατρος μου. Γεννησα εκτάκτως με καισαρικη τομη επειδη υπηρχε θεμα σοβαρο. Ολα πηγαν καλα δεν μας χρεωσαν τιποτα στα κρυφα ουτε μας αναγκασαν να κανουμε εξετασεις χωρις λογω στο μωρο. Ειχε καλη καθαριοτητα, καλο περιβαλλον, το φαγητο ηταν λιγο μετριο αλλα ενταξει ηταν καλο, η μαιες βοηθουσαν πολυ οσο μπορουσαν και αυτες, επειδη εκανα καισαρικη με βοηθουσαν να σηκωθω, να με αλλαξουν, να με βοηθησουν και παραλληλα να με καθοδηγησουν για το παιδι οποτε οταν βγηκαμε ειμασταν προετοιμασμενοι. Οταν με το καλο ερθει η ωρα για το δευτερο εκει θα ξανα παω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα συμφωνώ απόλυτα με την @eva96 και εγώ απόλυτα ευχαριστημένη με το Ιασω. Γέννησα τέλος Οκτωβρίου εκεί. 

 

Ενώ είχα ξεκινήσει την εγκυμοσύνη μου στο Ελενα Βενιζέλου έφυγα από εκεί τρέχοντας.......Η γιατρός ήθελε τρελη αμοιβή μετρητά μαύρα όχι μόνο για την γέννα αλλά κ σε κάθε επίσκεψη κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου. Ήθελε να γεννήσω με καισαρική χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα υγείας εγώ ή το έμβρυο και βασικά δεν με ρωτήσε τι θέλω. Οι συνθήκες αντιμετώπισης από το προσωπικό όχι και πολύ ευγενικές σε έκαναν λες κ θέλουν να σε ξεπεταξουν, ήταν ένα μεγάλο εργοστάσιο κ ήσουν απλά ένα περιστατικό.  

 

Ετσι πήγα στο ιδιωτικό να γεννήσω.... 

 

Με έπιασαν οι πόνοι κ πήγα μες την νύχτα τρομαγμένη και με εξυπηρέτησαν άμεσα όσπου να έρθει η μαία μου κ ο γιατρός. Γέννησα φυσιολογικά... Ένιωσα τόση ασφάλεια εκεί με όλες τις ειδικότητες του προσωπικού και ήταν όλοι πολλοί φιλικοί παρόλο που είχαν πολύ δουλειά, για εμένα ήταν όλα άψογα, έκαναν την γέννηση του πρώτου μου παιδιού μια αξέχαστη εμπειρία ζωής. βέβαια κοστίζει αρκετά πάρα πανω από το δημόσιο αλλά το ξέραμε από την αρχή που πάμε... Ήταν όλα ξεκάθαρα και κανένας δεν μας πίεσε να δώσουμε πάρα πάνω χρήματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 9/1/2024 at 11:48 ΠΜ, ο/η Goneas1 είπε:

Ευχαριστώ θερμά τις δύο μαμάδες για τις απαντήσεις σας, χαίρομαι και οι δύο είχατε θετική εμπειρία!

Έχω ακούσει και από άλλους το θα πάτε όπου συνεργάζεται ο γυναικολόγος της, αλλά στην δική μας περίπτωση θα πρέπει να επιλέξουμε Γυναικόλόγο τώρα καθώς την παρακολοθούσε γιατρός στην χώρα καταγωγής της όλα αυτά τα χρόνια, για αυτό ξεκινάω την συζήτηση λίγο πιο νωρίς για να είμαστε έτοιμοι.

@Sofia86 Για δημόσιο και εγώ στο Έλενα κλίνω σαν όνομα και ιστορία, οπότε έχω δύο ερωτήσεις:

α) Ισχύει ότι δεν κάνουν επισκληριδίο στο δημόσιο ή είναι urban legend?

β) Με τον γιατρό πως τον βλέπατε? Σε ιδιωτικό του ιατρείο, στα πρωινά ή απογευματινά εξωτερικά? Επίσης σημαντικό είναι για πως τον βρήκατε, θα ήθελα να μάθω μήπως υπάρχει κάπου μήπως λίστα γιατρών γιατί από το Doctoranytime δεν μπορώ να καταλάβω ποιοι συνεργάζονται με ποιό μαιευτήριο...

γ)Το μονόκλινο ήταν δύσκολο να κάνεις κράτηση όπως έχω ακούσει ή απλά το δηλώνεις, πληρώνεις και μπαίνεις?

@RAM21 Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, λίγο πολύ είναι η εικόνα που μου περιέγραψαν φίλοι που είχαν εμπειρία στο Ιασώ και είναι η επικρατέστερη έπιλογή σε ιδιωτικό λόγω πληθώρας καλών εμπειριών αλλά και απόστασης. Έχω πάει αρκετές φορές σε επισκεπτήρια οπότε είναι μία σχετικά οικεία εικόνα σε μένα.

Καλημέρα! Είμαι στο τέλος του 8ου μήνα και πρόκειται να γεννήσω στο Αλεξάνδρα με νεαρο γιατρό ο οποίος είναι ακαδημαϊκος (κι ως εκ τούτου μπορεί να διατηρεί και ιδιωτικό ιατρείο). Ξεκίνησα το πρώτο 5μηνο της εγκυμοσύνης με ιδιώτη γιατρό που με παρακολουθούσε χρόνια για τις τυπικές γυναικολογικές εξετάσεις και συνεργάζεται με μεγάλο ιδιωτικό μαιευτήριο της Αθήνας. Τελικά άλλαξα γιατρό αφού μεταξύ άλλων διαπίστωσα ότι ο πρώτος με έστελνε στο μαιευτήριο για ψύλλου πήδημα προκειμένου να κάνω ακριβές εξετάσεις που εκ των υστέρων απεδείχθη -αφου πήρα τρεις επιπλέον διαφορετικές γνώμες- ότι ήταν αχρειαστες και υπερβολικές. 

Τον νέο γιατρό τον επισκέπτομαι τα απογεύματα ιδιωτικά στο ιατρείο μιας και έχει και πιο σύγχρονα μηχανήματα εκεί. 

Στο Αλεξάνδρα θα βρείτε και δωρεάν μαθήματα για μέλλοντες γονείς (εμείς παρακολουθούμε στη Φαιναρέτη). Διάβασα μάλιστα ότι ίσως υπάρχει η δυνατότητα για αποκλειστική μαία, αλλά δεν το έχω τσεκάρει

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...