Μετάβαση σε περιεχόμενο

4 μέρες καθυστέρηση + αρνητικό τεστ


Θέτις Κ.

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα! 👋

Έπειτα από μια παλλίνδρομη κύηση στην αρχή της χρονιάς και αποβολή με φαρμακευτική αγωγή από την γυναικολόγο μου, ξεκινήσαμε τις προσπάθειες μετά από δύο κύκλους έπειτα απ' την αποβολή. 

Πλέον βρισκόμαστε στο πέμπτο μήνα προσπαθειών (Νοέμβριος 2023) και έχω καθυστέρηση 4 μέρες. Τους προηγούμενους μήνες, Αυγούστο, Σεπτέμβριο και Οκτώβριο έκανα και τεστ ωορρηξίας που έδειχναν ότι έχω ωορρηξία μεταξύ 15η-16η μετά του κύκλου. Παρόλα αυτά ο κύκλος μου για όλα αυτό το διάστημα ήταν 26-27 μέρες, οπότε το διάστημα μεταξύ της ωορρηξίας μέχρι την πρώτη μέρα της περιόδου ήταν μικρή περίπου 10-11 μέρες. Η γυναικολόγος μου έγραψε να κάνω τεστ προγεστερόνης την 23η μέρα του περασμένου κύκλου (Οκτώβριου) όπου και επιβεβαιώθηκε ότι είχα ωορρηξία κι έτσι μου είπε να μην ανησυχώ που είναι μικρό αυτό το διάστημα διότι συμβαινει κι εφόσον το τελευταίο τετράμηνο έχω σταθερά περίοδο κάθε 26-27μερες δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. 

Ερχόμαστε στο Νοέμβριο λοιπόν που αποφασίζω να μη κάνω πια τεστ ωορρηξίας εφόσον ξέρω πλέον περίπου ποιες μέρες είναι γόνιμες και επειδή μου προσέθεταν άγχος. Είχαμε επαφές κατα τη διάρκεια των γόνιμων ημερών και μία ακόμα 2-3 μέρες μετά (κατά προσέγγιση). Η αναμενόμενη περίοδος ήταν να έρθει λοιπόν στις 20/11/2023 (27η μέρα) και μέχρι σήμερα είναι άφαντη.

20/11: ήπιες κράμπες χαμηλά, ευαίσθητες θηλές 

21/11: ήπιες κράμπες, πονοκέφαλος, έντονος πόνος στο στήθος 

22/11: πιο έντονες κράμπες, πόνος που διοχετεύεται στους μηρούς και χαμηλά στη μέση (πίστευα ότι θα έρθει περίοδος από στιγμή σε στιγμή και προετοιμάστηκα αλλά δεν...), υπνηλία στη δουλειά και ΄ζαλη
23/11 (σήμερα): οι κράμπες υποχώρησαν σε σχέση με χθες, νιώθω λίγο πόνο στη μέση χαμηλά και έχω λίγη ναυτία, ζάλη και γι'αυτό έκανα το τεστ. Δυστυχώς αρνητικό.... 🥺

Να σημειωθεί ότι το τεστ που χρησιμοποίησα είναι σε μορφή ταινίας που ήρθε στο ίδιο πακέτο με τα τεστ ωορρηξίας (easy@home - ζω στο εξωτερικό). Επίσης έχω υποθυρεοειδισμό ρυθμισμένο εδώ και 14 χρόνια απλά πρόσφατα αυξήσαμε ελάχιστα τη δόση του χαπιού μου λόγω του ότι βρίσκομαι σε διαδικασία σύλληψης - από 50mg σε 75mg Levothyroxine.

 

Τι λέτε; εγώ πιστεύω ότι απλά καθυστέρησε η περίοδος (ίσως λόγω του χαπιού;) αλλά θέλω και να ελπίζω σ ένα θαύμα... Με πόνεσε πολύ η προηγούμενη απώλεια και μου πήρε καιρό να σταθώ στο πόδια μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Θέτις! Δυστυχώς δεν ξέρω για τον θυρεοειδή τίποτα...

Τι έγινε όμως τελικά; Γιατί έχουν περάσει μέρες από τις 23/11.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακόμη η περίοδος άφαντη  (8 μέρες καθυστέρηση πλέον). Έχω κάνει από τότε κι άλλα 2 τεστ από φαρμακείο και βγήκαν αρνητικά. Πλέον πιστεύω ότι απλά καθυστέρησε ίσως λόγω της αυξημένης δόσης του χαπιού του θυροειδούς γιατί αλλιώς δεν εξηγείται...
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/11/2023 at 11:30 ΠΜ, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Ακόμη η περίοδος άφαντη  (8 μέρες καθυστέρηση πλέον). Έχω κάνει από τότε κι άλλα 2 τεστ από φαρμακείο και βγήκαν αρνητικά. Πλέον πιστεύω ότι απλά καθυστέρησε ίσως λόγω της αυξημένης δόσης του χαπιού του θυροειδούς γιατί αλλιώς δεν εξηγείται...
 

Κρίμα που δεν είσαι έγκυος 😕 Ε μάλλον αυτό θα είναι. Ίσως αλλάξει τώρα ο κύκλος σου.

Καλή επιτυχία στις προσπάθειες σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ' ευχαριστώ πολύ @Eliza Kats! 10η μέρα σήμερα και τίποτα... Η ενδοκρινολόγος είπε ότι δεν ευθύνεται η αύξηση της δόσης τελικά αν δεν υπάρχουν άλλα συμπτώματα (δηλαδή πέραν της απουσίας της περιόδου). Είμαι πολύ μπερδεμένη, δεν έχω καν συμπτώματα ότι θα μου έρθει περίοδος και από χθες έχω διαφανή υγρά όπως αυτές οι εκκρίσεις των γόνιμων ημερών - κάτι μου λέει ότι το σώμα μου έχει μπερδευτεί κάπου κι ίσως να έχω ωορρήξια τώρα αντί της 15ης-16ης μέρας που έχω συνήθως. 🤷‍♀️

Τα γράφω εδώ σε περίπτωση που κα΄ποια άλλη κοπέλα βιώνει το ίδιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 weeks later...

Γειά σου κορίτσι...

Δεν ξέρω τελικά αν σου ήρθε ή όχι η περίοδος αλλά ήθελα να σου πω την δική μου εμπειρία όταν έμεινα έγκυος στο δεύτερο παιδί. Την είχα γράψει και παλιότερα εδώ μέσα...

Νοέμβριος λοιπόν του 2018 και εγώ μετά την γέννηση του 1ου παιδιού ήμουν με σταθερό κύκλο 30 ημερών (παλιότερα λόγω πολυκυστικών είχα άστατο κύκλο). 1η μέρα καθυστέρησης, λοιπόν, κάνω τεστ αρνητικό, 5η μέρα αρνητικό, 10η μέρα αρνητική χοριακή (οριακά αρνητική). Ο γιατρός βέβαιος ότι δεν είμαι έγκυος...

20η μέρα καθυστέρησης και έχω ένα τελευταίο τεστ στο σπίτι και λέω θα το κάνω...ε δεν γίνεται !!!!

Και τελικά ήμουν έγκυος....και τώρα έχω ένα πεντάχρονο γλύκα στο σπίτι!

Να τονίσω ότι όλο αυτό το διάστημα εγώ ήμουν σίγουρη ότι είμαι έγκυος...αλλά δεν μπορούσα να το επιβεβαιώσω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/12/2023 at 8:23 ΠΜ, ο/η ditaki είπε:

Γειά σου κορίτσι...

Δεν ξέρω τελικά αν σου ήρθε ή όχι η περίοδος αλλά ήθελα να σου πω την δική μου εμπειρία όταν έμεινα έγκυος στο δεύτερο παιδί. Την είχα γράψει και παλιότερα εδώ μέσα...

Νοέμβριος λοιπόν του 2018 και εγώ μετά την γέννηση του 1ου παιδιού ήμουν με σταθερό κύκλο 30 ημερών (παλιότερα λόγω πολυκυστικών είχα άστατο κύκλο). 1η μέρα καθυστέρησης, λοιπόν, κάνω τεστ αρνητικό, 5η μέρα αρνητικό, 10η μέρα αρνητική χοριακή (οριακά αρνητική). Ο γιατρός βέβαιος ότι δεν είμαι έγκυος...

20η μέρα καθυστέρησης και έχω ένα τελευταίο τεστ στο σπίτι και λέω θα το κάνω...ε δεν γίνεται !!!!

Και τελικά ήμουν έγκυος....και τώρα έχω ένα πεντάχρονο γλύκα στο σπίτι!

Να τονίσω ότι όλο αυτό το διάστημα εγώ ήμουν σίγουρη ότι είμαι έγκυος...αλλά δεν μπορούσα να το επιβεβαιώσω!!!

Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου που μοιράστηκες την ιστορία σου 💖 Τελικά μου ήρθε περίοδος μετά από 13 ημέρες καθυστέρησης - γενικά έχω σταθερό κύκλο όπως έγραψα και πιο πάνω, απλά μάλλον κάτι περίεργο συνέβη στον κύκλο του Νοέμβρη. Είτε απουσία ωορρηξίας είτε η καθυστέρηση οφειλόταν στην απώλεια 3 κιλών σε συνδυασμό με την αυξημένη δόση της αγωγής για το θυροειδή που παίρνω 🤷‍♀️ Τώρα που ρυθμίστηκαν όλα αυτά ελπίζω το 2024 να μου φέρει το rainbow baby που τόσο περιμένουμε 🌈👶🤞

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...