Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου 2024❣️👣🤰


Recommended Posts

στις On 30/12/2023 at 12:16 ΠΜ, ο/η Anahit είπε:

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες!!

Χθες εκανα κ εγω την β επιπεδου... δυστυχως ειχαμε ενα ευρημα, λεγεται αποκλινουσα δεξια υποκλειδιος αρτηρια, αλλιως ARSA. Μας προτινε η εμβρυολογος να κανω αμνιοπαρακεντηση γιατι το συγκεκριμενο ευρημα, αν και ΜΟΝΑΔΙΚΟ, συσχετιζεται με το συνδρομο ντι τζορτζ κ λιγο λιγοτερο με το νταουν... παρολο που μ ειπαν οι γιατροι οτι ειναι σπανιο συνδρομο κ οτι με ενα μονο ευρημα ειναι ακομα πιο σπανιο, εγω εχω αγχωθει τοσο πολυ γιατι πργματικα δεν την θελω την καταραμενη την αμνιοπαρακεντηση...

Σημερα πηγα κ σε παιδοκαρδιολογο η οποια με διαβεβαιωσε οτι δεν υπαρχει κανενα αλλο προβλημα στην καρδια της μπεμπας κ οτι μπορει να ζησει μια απολυτα φυσιολογικη ζωη!! 

Μενει μονο να αποφασισω για την αμνιο...

Κ πηγαιναν ολα τα τοσο καλα γαμωτο...

Καλημέρα και καλή χρονιά!!! 

Έγκυος σε δίδυμα εγώ και είχα το ίδιο εύρημα στη β επιπέδου στο ένα από τα δύο μωράκια. Όλοι οι γιατροί είναι καθησυχαστικοί, αλλά η αμφιβολία υπάρχει σίγουρα. Το κακό σε εμάς είναι ότι στα δίδυμα δεν είναι τόσο αξιόπιστη η εξέταση νιπτ, ωστόσο θα κάνουμε για μεγαλύτερη ασφάλεια, καθώς δε θέλω να θέσω σε κίνδυνο και το άλλο μωρό με την αμνιοπαρακέντηση.

Εύχομαι να είναι όλα καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/12/2023 at 7:11 ΜΜ, ο/η mariza85 είπε:

Καλησπέρα!

Καλή χρονιά να έχουμε!

Μαλλον θα ειναι μια ανατομικη παραλλαγη χωρις κατι αλλο. Αλλα οταν σου λενε οτι υπαρχει η σπανια πιθανοτητα να σχετιζεται με συνδρομο τοτε ειναι δυσκολο να ηρεμησεις.

Δεν ειχες κανει nipt στην 14η εβδομαδα κύησης ? Αν ειχες κανει θα ησουν και εσυ και ο γιατρος σου πιο ησυχοι... βεβαια κοστιζει 450 ευρω και δεν το συστηνουν στη ρουτινα. Εγω ειχα κανει το nipt veracity καθως ειμαι τωρα 38. Και απο οτι βλεπω ανιχνευει και down και το diGeorge.

Αλλα τωρα επειδη εισαι σε προχωρημενη κυηση σου λενε κατευθειαν για αμνιοπαρακεντηση.

Αλλα πιστευω οτι θα ειναι μια μεμονωμενη ανατομικη παραλλαγη. 

Ευχομαι να περασεις μια ηρεμη και ομορφη πρωτοχρονια! Και να σκεφτεσαι θετικα! Πιστευω οτι δεν θα ειναι κατι. Αλλα η αποφαση ειναι δικη σου και του γυναικολογου σου. Ειναι η 1η σου εγκυμοσυνη?

Να εισαι αισιοδοξη σκεψου να αγχωνεσαι και εσυ και το μωρακι και να ειναι μια απλη ανατομικη παραλλαγη?

Βεβαια θεωρητικα μπορεις να κανεις και τωρα το  nipt veracity αλλα θα παρεις απαντηση σε 2 εβδομαδες. Και η αμνιοπαρακεντηση εχει πιο μεγαλη ευαισθησια και ειδικοτητα απο το nipt και βγαινει πιο γρηγορα. Πχ για down σου λενε αυθημερον ενω για digeorge δεν ξερω εκει μπορει να θελει 2-3 βδομαδες να δωσουν απαντηση... δεν ξερω.. και δεν θα θελει ο γιατρος να καθυστερησει τοσο τη διαγνωση.

Που πιστευω στο τελος θα ειναι υγιες το μωρακι σου αλλα λιγο διαφορετικο το αγγειακι του! Θα ειναι ξεχωριστουλη!

Καλησπερα! Καλη χρονια με υγεια!!

Σ'ευχαριστω που εισαι τοσο θετικη ❤️ Στην 14η εβδομαδα δεν εκανα νιπτ γιατι τα αποτελεσματα της αυχενικης ηταν παρα πολυ καλα και ειμαι κ 28 χρονων οποτε δεν χρειαστηκαν περαιτερω εξετασεις.. αυτο το θεματακι με την αρτηρια μας ηρθε λιγο ουρανοκατεβατο, δεν το περιμεναμε!!! 

Ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη ναι και ειναι ολα πολυ καινουργια για μενα!! 

Σε λιγες μερες εχω ραντεβου με την γιατρο μου για να αποφασισω εν τελει τι θελω να κανω.. Ειμαι θετικη δεν λεω και το νιωθω οτι το μπεμπε μου ειναι καλα, το διαισθανομαι 🥺

Ενα καλο που ακουσα βεβαια απο την εμβρυοκαρδιολογο ειναι οτι αν αποκλισουμε το συνδρομο ντι τζωρτζ, η μικρη μου, περα απο το οτι θα εχει μια φυσιολογικη ζωη χωρις επιπτωσεις, θα ειναι λεει κ πολυ εξυπνη γιατι θα ρεει περισσοτερο αιμα προς τον εγκεφαλο 😅 Κραταω αυτο εγω και προχωραμε αισιοδοξοι 🤞❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Georgia131313 είπε:

Καλημέρα και καλή χρονιά!!! 

Έγκυος σε δίδυμα εγώ και είχα το ίδιο εύρημα στη β επιπέδου στο ένα από τα δύο μωράκια. Όλοι οι γιατροί είναι καθησυχαστικοί, αλλά η αμφιβολία υπάρχει σίγουρα. Το κακό σε εμάς είναι ότι στα δίδυμα δεν είναι τόσο αξιόπιστη η εξέταση νιπτ, ωστόσο θα κάνουμε για μεγαλύτερη ασφάλεια, καθώς δε θέλω να θέσω σε κίνδυνο και το άλλο μωρό με την αμνιοπαρακέντηση.

Εύχομαι να είναι όλα καλά.

Καλησπερα!! Καλη χρονια ευχομαι με υγεια πανω απο ολα!!

Θα ηθελα να σε ρωτησω, οταν λες οτι ειναι καθησυχαστικοι οι γιατροι.. τι ακριβως σου λενε? Γιατι εμενα ναι μεν ειναι καθησυχαστικοι αλλα σε καποια πραγματα λιγο διεφεραν οι αποψεις...

Επισης, που θα κανεις νιπτ κ αν γνωριζεις κ μια τιμη? 

Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να ακουσουμε κ οι δυο μας οτι τα μωρακια μας ειναι υγιεστατα με μια απλη παραλλαγη στην καρδουλα τους (η οποια θα τα κανει κ πιο εξυπνα 😋) και τιποτα παραπανω!!! 

Να μας πεις τα νεα σου, που σιγουρα θα ειναι θετικα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/1/2024 at 11:43 ΜΜ, ο/η Anahit είπε:

Καλησπερα! Καλη χρονια με υγεια!!

Σ'ευχαριστω που εισαι τοσο θετικη ❤️ Στην 14η εβδομαδα δεν εκανα νιπτ γιατι τα αποτελεσματα της αυχενικης ηταν παρα πολυ καλα και ειμαι κ 28 χρονων οποτε δεν χρειαστηκαν περαιτερω εξετασεις.. αυτο το θεματακι με την αρτηρια μας ηρθε λιγο ουρανοκατεβατο, δεν το περιμεναμε!!! 

Ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη ναι και ειναι ολα πολυ καινουργια για μενα!! 

Σε λιγες μερες εχω ραντεβου με την γιατρο μου για να αποφασισω εν τελει τι θελω να κανω.. Ειμαι θετικη δεν λεω και το νιωθω οτι το μπεμπε μου ειναι καλα, το διαισθανομαι 🥺

Ενα καλο που ακουσα βεβαια απο την εμβρυοκαρδιολογο ειναι οτι αν αποκλισουμε το συνδρομο ντι τζωρτζ, η μικρη μου, περα απο το οτι θα εχει μια φυσιολογικη ζωη χωρις επιπτωσεις, θα ειναι λεει κ πολυ εξυπνη γιατι θα ρεει περισσοτερο αιμα προς τον εγκεφαλο 😅 Κραταω αυτο εγω και προχωραμε αισιοδοξοι 🤞❤️

Μάλλον πήγαμε στην ίδια εμβρυοκαρδιολόγο. Κι εμάς μας είπαν ότι θα είναι πιο έξυπνη λόγω αυτού αλλά το θεωρώ "άτοπο" σαν αστείο, τη στιγμή που στην έκθεσή της μας γράφει για γενετικό έλεγχο. 

Για το νιπτ δεν έχουμε καταλήξει γιατί είναι πιο περίεργα στα δίδυμα. Περιμένω από τον γιατρό να μας πει πού.

Θέλω να πιστεύω ότι θα είναι όλα μια χαρά αλλά το άγχος και η αμφιβολία θα υπάρχουν μέχρι να γεννηθούν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια!!! Μπαίνω και γω στην ομαδα με ΠΗΤ τον Απρίλη!!!

Πως τα πάτε με τις καούρες;;; Εγώ 27 εβδομάδων εχω ακόμα ναυτίες και αηδία, εμετούς μερικές φορές και ΚΑΥΡΕΣ!!! Καίγομαι στον οισοφάγο και στο στόμα απο τις καούρες και δε μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/1/2024 at 7:34 ΜΜ, ο/η Αντωνίτα είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκια!!! Μπαίνω και γω στην ομαδα με ΠΗΤ τον Απρίλη!!!

Πως τα πάτε με τις καούρες;;; Εγώ 27 εβδομάδων εχω ακόμα ναυτίες και αηδία, εμετούς μερικές φορές και ΚΑΥΡΕΣ!!! Καίγομαι στον οισοφάγο και στο στόμα απο τις καούρες και δε μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ!!! 

Καλησπεραα,

Κ εγω υποφερω απο καουρες, ειδικα οταν ξαπλωνω απο την δεξια πλευρα η ανασκελα δεν παλευεταιιι.. υπομονη μονο 😋

Εγω θα ηθελα να ρωτησω.. το στηθος σας ποναει καθολου? Γιατι εμενα ενω ξεκινησα με πολυ εντονο πονο και πρηξιμο τωρα τιποταα, δεν ποναει καθολου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/1/2024 at 6:41 ΜΜ, ο/η Georgia131313 είπε:

Μάλλον πήγαμε στην ίδια εμβρυοκαρδιολόγο. Κι εμάς μας είπαν ότι θα είναι πιο έξυπνη λόγω αυτού αλλά το θεωρώ "άτοπο" σαν αστείο, τη στιγμή που στην έκθεσή της μας γράφει για γενετικό έλεγχο. 

Για το νιπτ δεν έχουμε καταλήξει γιατί είναι πιο περίεργα στα δίδυμα. Περιμένω από τον γιατρό να μας πει πού.

Θέλω να πιστεύω ότι θα είναι όλα μια χαρά αλλά το άγχος και η αμφιβολία θα υπάρχουν μέχρι να γεννηθούν!!

Σιγουρα θα ειναι μια χαρα τα μωρακια μας!! Θετικη σκεψη μονο!! 

 

Κανατε τελικα νιπτ? Εχετε καποιο νεο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/1/2024 at 7:34 ΜΜ, ο/η Αντωνίτα είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκια!!! Μπαίνω και γω στην ομαδα με ΠΗΤ τον Απρίλη!!!

Πως τα πάτε με τις καούρες;;; Εγώ 27 εβδομάδων εχω ακόμα ναυτίες και αηδία, εμετούς μερικές φορές και ΚΑΥΡΕΣ!!! Καίγομαι στον οισοφάγο και στο στόμα απο τις καούρες και δε μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ!!! 

Καλημερα,

Εγω εχω πολλες συσπασεις και μετραμε συχνα το τραχηλο.

Αυτο που περιγραφεις ειναι γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση, το παθαινω και γω. Ειναι λογω του μωρου και της μητρας που πιεζουν το στομαχι.

Προσπαθησε να κανεις μικρα γευματα να μην ξαπλωνεις μετα το φαγητο να βαζεις 2 μαξιλαρια και να μενεις καθιστη μεχρι να σου περασει και μετα να ξαπλωνεις. Και γενικα να αποφευγεις τροφες που προκαλουν παλιδρομηση, ιπως καφες, σοκολατα, πιτες με φυλλο πχ τυροπιτα, γλυκα με φυλλο και σιροπι οπως μπακλαβας, και αλλες τροφες που προκαλουν γοπ. 

Μολις μπω στην 32η εβδομαδα εχουμε κλεισει απο τωρα ενα ραντεβου για το   doppler.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/1/2024 at 5:57 ΜΜ, ο/η Anahit είπε:

Καλησπεραα,

Κ εγω υποφερω απο καουρες, ειδικα οταν ξαπλωνω απο την δεξια πλευρα η ανασκελα δεν παλευεταιιι.. υπομονη μονο 😋

Εγω θα ηθελα να ρωτησω.. το στηθος σας ποναει καθολου? Γιατι εμενα ενω ξεκινησα με πολυ εντονο πονο και πρηξιμο τωρα τιποταα, δεν ποναει καθολου!

Καλησπερα,

Καλυτερα να ξαπλωνουμε απτην αριστερη πλευρα. Οσο το δυνατον λιγοτερο απο την δεξια πλευρα ή ανασκελα γιατι τωρα που εχει μεγαλωσει η κοιλια μας πιεζεται η κατω κοιλη φλεβα. Το γραφει στις συμβουλες του το Ιασω...

Εχεις προγραμματισει doppler?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/1/2024 at 10:12 ΜΜ, ο/η mariza85 είπε:

Καλησπερα,

Καλυτερα να ξαπλωνουμε απτην αριστερη πλευρα. Οσο το δυνατον λιγοτερο απο την δεξια πλευρα ή ανασκελα γιατι τωρα που εχει μεγαλωσει η κοιλια μας πιεζεται η κατω κοιλη φλεβα. Το γραφει στις συμβουλες του το Ιασω...

Εχεις προγραμματισει doppler?

Γνωριζω, απλα μετα απο αρκετη ωρα στα αριστερα δεν παλευεται, πιανομαι.. οποτε για λιγο αλλαζω προς δεξια η ανασκελα αλλα κ αυτα με ενοχλουν λογω καουρας 😅 αστα να πανε.

Εντωμεταξυ εγω εχω κ το αλλο το κουλο κ περιεργο, οταν ξαπλωνω στα δεξια, νιωθω ενα περιεργο μουδιασμα - ενοχληση κατω απο το δεξι στηθος.. σαν εντονο μυρμιγκιασμα ενα πργμα, ΠΟΛΥ σπαστικο αλλα δεν ξερω τον λογο. Ελπιζω να θυμηθω να ρωτησω τη γιατρο 😛

Ντοπλερ οχι ακομα, την Τεταρτη μπαινω 3ο τριμηνο. Λογικα στο επομενο ραντεβου με την γυναικολογο, 1η Φλεβαρη θα προγραμματιστει κ αυτο. Προς το παρον εχω να κανω μεθαυριο καμπυλη σακχαρου και ξανα ολες τις αιματολογικες, τοξοπλασμα κλπ.

Αντε να δουμε τι αλλο θα ακουσουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...