Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ-ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ-ΦΟΒΙΕΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θα ηθελα την βοηθεια σας που πιστευω θα μου ειναι πολυτιμη..Διανύω τον 7ο μηνα της κυησης, επειτα απο πολλές δυσκολιες που μου παρουσιαστηκαν στην εγκυμοσυνη...εδω κ 2 μηνες κανω κρισεις πανικου...με εχει πιασει φοβερα καταθλιπτικη διαθεση ιδιως απο το πρωι μεχρι το απογευμα τις περισσοτερες μερες..και πολλες παραλογες φοβιες..να σημειωσω οτι εκανα ψυχοθεραπεια πριν ξεκινησουν ολα αυτα για αλλο λογο...κ επειτα στην πορεια μου παρουσιαστηκαν αυτα τα συμπτωματα..Επισκεφτηκα επιπλεον αλλες 2 ψυχιατρους ειδικευμενες στην κυηση..δεν κρινουν προς στιγμην οτι πρεπει να παρω αγωγη αλλα υπαρχει αυτο το ενδεχομενο.Μπορειτε να μου πειτε κοριτσια μου που αντιμετωπίσατε κατι αναλογο ή που χρειαστηκε αγωγη πως πηγε ολο αυτο το θεμα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα γενικά με πιάνουν κρίσεις πανικού αλλά καταγράφω τι με αγχώνει σε ένα ημερολόγιο και πιθανούς τρόπους αντιμετώπισης και ηρεμώ. Φυσικά πέρασα αρκετό άγχος στην εγκυμοσύνη δεδομένου ότι είχα μόνο τον άντρα μου κοντά μου και το καθόλου υποστηρικτικο σόι του, αλλά οκ τελικά γράφοντας εδώ στο σαιτ πέρασε η περίοδος αυτή και γέννησα την κόρη μου. Να γράφεις τι σε αγχώνει εδώ και θα χαλαρώνεις. Εμένα πχ η πεθερά μου στην 34η εβδομάδα κύησης μου λέει "το αγχώνεσαι; το μωρό ξεσκατισμα και τάισμα θέλει", βέβαια δεν την είδα το ίδιο χαλαρή χτες που της ανακοίνωσα ότι θα επιστρέψω στη δουλειά και πρέπει ξαφνικά να ασχοληθεί με την 13 μηνών εγγονή της (εννοείται έχω βρει νταντά). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η ioli84 είπε:

Καλησπέρα σας, θα ηθελα την βοηθεια σας που πιστευω θα μου ειναι πολυτιμη..Διανύω τον 7ο μηνα της κυησης, επειτα απο πολλές δυσκολιες που μου παρουσιαστηκαν στην εγκυμοσυνη...εδω κ 2 μηνες κανω κρισεις πανικου...με εχει πιασει φοβερα καταθλιπτικη διαθεση ιδιως απο το πρωι μεχρι το απογευμα τις περισσοτερες μερες..και πολλες παραλογες φοβιες..να σημειωσω οτι εκανα ψυχοθεραπεια πριν ξεκινησουν ολα αυτα για αλλο λογο...κ επειτα στην πορεια μου παρουσιαστηκαν αυτα τα συμπτωματα..Επισκεφτηκα επιπλεον αλλες 2 ψυχιατρους ειδικευμενες στην κυηση..δεν κρινουν προς στιγμην οτι πρεπει να παρω αγωγη αλλα υπαρχει αυτο το ενδεχομενο.Μπορειτε να μου πειτε κοριτσια μου που αντιμετωπίσατε κατι αναλογο ή που χρειαστηκε αγωγη πως πηγε ολο αυτο το θεμα; 

Κορίτσι μου,

 

ποια είναι η ρίζα του προβλήματος ;

Προσπάθησε να βρεις ασχολίες που σ αποσπούν την προσοχή και σου είναι ευχάριστα. Πχ εγώ διαβάζω βιβλία, πάω θάλασσα ή ακούω μουσική ή πάω έξω με φίλους. Οτιδήποτε που σε κάνει να ξεχνιέσαι κ να μην έρχεσαι αντιμέτωπη με κακές σκέψεις. Πρέπει να το παλέψεις, οφείλεις να συνέλθεις όσο σκληρη και αν ακούγομαι για τη ζωή π κουβαλάς μέσα σου. Επίσης πχ όταν με πιάνουν κακές σκέψεις η άγχος στρες στη δουλειά χαϊδεύω την κοιλιά μ κ λέω «δε θα σκάσω για τίποτα, περιμένω τ θαύμα μου» και με βοηθάει κ αυτό να ηρεμήσω..

 

επισης σημαντικό ρολο παίζουν οι άνθρωποι κοντά μας , σε στηρίζουν σε αγαπούν σε προσέχουν ;  
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω κ γω παρόμοιο πρόβλημα. Διανύω τον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης κ βιώνω μια παρόμοια κατάσταση. Κυρίως το βράδυ κ το μεσημέρι που θα πάω να ξαπλώσω θα σηκωθώ με ανησυχία. Έχω ξεκινήσει να μιλάω σε ειδικό πρόσφατα αλλά ακόμα είναι πολύ νωρίς για να έχω κάποιο αποτέλεσμα. Νιώθω την ανάγκη να συναναστραφώ κ να κάνω φιλίες γιατί εκεί που κατοικώ δεν έχω κανέναν εκτος του συζύγου μου. Μπορείτε να προτείνετε ιδέες για συμμετοχή σε ομαδικές δραστηριότητες ή κατι παρόμοιο που θα μπορούσε να βοηθήσει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/8/2023 at 12:52 ΜΜ, ο/η ioli84 είπε:

Καλησπέρα σας, θα ηθελα την βοηθεια σας που πιστευω θα μου ειναι πολυτιμη..Διανύω τον 7ο μηνα της κυησης, επειτα απο πολλές δυσκολιες που μου παρουσιαστηκαν στην εγκυμοσυνη...εδω κ 2 μηνες κανω κρισεις πανικου...με εχει πιασει φοβερα καταθλιπτικη διαθεση ιδιως απο το πρωι μεχρι το απογευμα τις περισσοτερες μερες..και πολλες παραλογες φοβιες..να σημειωσω οτι εκανα ψυχοθεραπεια πριν ξεκινησουν ολα αυτα για αλλο λογο...κ επειτα στην πορεια μου παρουσιαστηκαν αυτα τα συμπτωματα..Επισκεφτηκα επιπλεον αλλες 2 ψυχιατρους ειδικευμενες στην κυηση..δεν κρινουν προς στιγμην οτι πρεπει να παρω αγωγη αλλα υπαρχει αυτο το ενδεχομενο.Μπορειτε να μου πειτε κοριτσια μου που αντιμετωπίσατε κατι αναλογο ή που χρειαστηκε αγωγη πως πηγε ολο αυτο το θεμα; 

Καλησπέρα κοπέλα μου και ευχαριστώ για την απάντηση. Τις κρισεις πανικου κουτσά στραβά τις διαχειρίζεται! Το θέμα είναι ότι με πιάνει ένα έντονο καταθλιπτικό συναίσθημα που μου ρίχνει την διάθεση σε χάλια βαθμό.Εννοειται κάνω ψυχοθεραπεια...άλλαξα ψυχίατρο γιατί ο πρώτος με ζόρισε πάρα πολύ.. γενικότερα μέχρι χτες υπήρχε μια βελτίωση.. σήμερα πάλι την ίδια χάλια διαθεση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/8/2023 at 7:04 ΜΜ, ο/η Mary90 είπε:

Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω κ γω παρόμοιο πρόβλημα. Διανύω τον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης κ βιώνω μια παρόμοια κατάσταση. Κυρίως το βράδυ κ το μεσημέρι που θα πάω να ξαπλώσω θα σηκωθώ με ανησυχία. Έχω ξεκινήσει να μιλάω σε ειδικό πρόσφατα αλλά ακόμα είναι πολύ νωρίς για να έχω κάποιο αποτέλεσμα. Νιώθω την ανάγκη να συναναστραφώ κ να κάνω φιλίες γιατί εκεί που κατοικώ δεν έχω κανέναν εκτος του συζύγου μου. Μπορείτε να προτείνετε ιδέες για συμμετοχή σε ομαδικές δραστηριότητες ή κατι παρόμοιο που θα μπορούσε να βοηθήσει;

Καλησπέρα κοπέλα μου!εμένα δεν είναι μόνο ανησυχία.. είναι φοβίες που με έχουν πιάσει οτι αν έχω αυτο το απαίσιο καταθλιπτικό συναίσθημα πως θα ασχοληθώ με το μωρό.. παράλογα πράγματα για μένα μιας κ το περίμενα πως κ πως επειδή έχω περάσει πάρα πολλά στην κυηση..που μένεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/8/2023 at 11:25 ΠΜ, ο/η Giasemi_92 είπε:

Κορίτσι μου,

 

ποια είναι η ρίζα του προβλήματος ;

Προσπάθησε να βρεις ασχολίες που σ αποσπούν την προσοχή και σου είναι ευχάριστα. Πχ εγώ διαβάζω βιβλία, πάω θάλασσα ή ακούω μουσική ή πάω έξω με φίλους. Οτιδήποτε που σε κάνει να ξεχνιέσαι κ να μην έρχεσαι αντιμέτωπη με κακές σκέψεις. Πρέπει να το παλέψεις, οφείλεις να συνέλθεις όσο σκληρη και αν ακούγομαι για τη ζωή π κουβαλάς μέσα σου. Επίσης πχ όταν με πιάνουν κακές σκέψεις η άγχος στρες στη δουλειά χαϊδεύω την κοιλιά μ κ λέω «δε θα σκάσω για τίποτα, περιμένω τ θαύμα μου» και με βοηθάει κ αυτό να ηρεμήσω..

 

επισης σημαντικό ρολο παίζουν οι άνθρωποι κοντά μας , σε στηρίζουν σε αγαπούν σε προσέχουν ;  
 

Καλησπέρα κοπέλα μου.δεν ξέρω τι φταίει.κανω ψυχοθεραπεία όσο διάστημα με έχει πιάσει αυτό το απαίσιο καταθλιπτικό συναίσθημα.. οι κρίσεις πανικού παλεύονται.. πέρασα πάρα πολλά στην κυηση..ήταν δίδυμα.. έχασα το 1...αιμορραγια 3-4 μήνες κλινηρης...παγκρεατιτιδα..ένα θέμα με την καρδιά μου παρουσιαστηκε όπου ανέβασα 230 σφυξεις...γενικότερα ζορίστηκα πολύ.. κ μετά ήρθαν όλα αυτά...καταθλιπτικό έντονο συναίσθημα.. φοβίες...και κρισεις πανικου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια μου ..... Φαίνονται σούπερ για 7η  ημέρα μετα την ωορρηξία πιστεύω 🥰🥰🥰
    • Μπορείς να βάλεις κ στα κομμάτια… τα αλεσμένα τα κανεις σαν σούπα; Εμένα δε του άρεσαν τα έφτυνε του άρεσε να είναι πιο πυκνή σούπα σαν βελουτε ας πούμε!    θα του δείξεις εσυ πως τρώει αν θες καθοδηγείς εγώ μπορεί κ να το έκανα αλλά έκανα ότι έτρωγα κ εγώ κ έτσι κ έμαθε!    εμενα πλέον για να τον ταΐσω πρέπει να πεινάει πολύ διαφορετικά τσιρίζει θέλει να τρώει μονος του…  Στα εστιατόρια κτλ του έχω πάντα το πιάτο του π είναι βεντούζα κ του βάζω πάντα μέσα στο πιάτο ότι θέλει να φάει, τα κνει λίγο χαλια στο πάτωμα αλλά εννοείται τα μαζεύω μετά γιατί ντρέπομαι  θα βρείτε τον ρυθμό σας κ οπως είπαν τα κορίτσια το παιδί σε καθοδηγει… εμεις τώρα προσπαθούμε να μάθει το πιρούνι 😂 συνέχεια του πέφτουν από το πιρούνι 
    • Καλημέρα ραμ μου! Εννοείται προχωράμε δυναμικά 🥰 αύριο βρήκα νοσοκομείο που έχει χειρουργικό κ είναι κοντά μου κ θα πάω να το δω! Μακάρι να είναι κάτι απλό όπως λές... Πήγε κ ο άντρας μου για σπερματοδιαγραμμα γιατί έχει να κάνει δύο χρόνια σχεδόν να δούμε που είμαστε κ μετά ανδρολογο να μιλήσει μήπως χρειαστεί βιταμίνες... Οπότε θα το παλέψουμε λίγο μόνοι μας κ ποιος ξέρει μπορεί να τα καταφέρουμε...🙏
    • Όπως αισθάνεσαι πιο ασφαλής, πχ σε φιλικά σπίτια πάρε το σεντονακι μαζί σου και στρώσε το αν είναι να φάτε εκεί. Σε καφετέρια κόψε τα μικρά κομμάτια, ζητα καρεκλάκι για μωρά και άσε τα στα χεράκια της. Τα μισά θα πάνε κάτω,δεν πειράζει. Στο τέλος προσφέρομαι να σκουπίσω πριν φύγουμε, πάντα μου λένε όχι δεν πειράζει. Εσύ με τη μικρή σου θα βάλετε τις βάσεις ανά περίοδο πως θα τρώει. Ακολουθείς το μωρό. Αν τρώει καλά στην πορεία θα μεταβειτε εύκολα και σε φρέσκο γάλα. Εμάς επειδή τρώει λίγα πράγματα της δίνω γάλα σκόνη διότι έχει βιταμίνες, αν την αφήσω μόνο γλυκά και τηγανιτές πατάτες θα τρώει. Κάθε παιδί έχει το tempo του. Ακολουθείς δεν μπορείς να κάνεις πολλά. 
    • Καλημέρα! Σαν να διαβάζω την ιστορία μας! Αυτό που έκανα εγώ, επειδή φοβόμουν άπειρα μην μου πνίγει, έκοβαν σε πολύ πολύ μικρά κομμάτια φαγητό ή φρούτα κ της τα έδινα εγώ. Οπότε έλεγχα πόση ποσότητα μπαίνει στο στόμα κ το μέγεθος της μπουκιας! Έτσι, τάισμα στο τάισμα πλέον τα τρώει σχεδόν όλα τελείως μόνη της! Αν δεν φοβόμουν τον πνιγμό, ίσως είχα κάνει κι εγώ blw, αλλά φοβάμαι 😂😂 κ στην 2η έχω σκοπό το ίδιο σενάριο να κάνω!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...