Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ζάχαρο στην εγκυμοσύνη διατροφή


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια . Θα ήθελα να μοιραστ μαζί σας ένα θέμα που με απασχολεί και θα ήθελα να ακουσβ της σχετικες εμπειρίες σας. Είμαι στον δεύτερο μήνα κύησης..πριν έιχα προδιάθεση για ζάχαρο..φυσικά όταν πήγα στον γυναικολόγο μου , μου πρότεινε να πάω σε έναν ενδοκρινολόγο διαβητολογο..πήγα σε δύο.. με.τον πρώτο δεν έμεινα ευχαριστημένη..μου απαγόρευσε σχεδόν να τρώω τα πάντα..με αποτέλεσμα να πεινάω κάθε μία ώρα σε σημείο που αν δεν έτρωγα ήθελα να κάνω εμετό..έτσι άλλαξα γιατρό..ο δεύτερος δεν μου απαγόρευσε τίποτα σχεδόν. Απλώς να τρώω σε συγκεκριμένες ποσοτητες. Απ όλα και από λίγο.  . . Μου φάνηκε περίεργο. Ειδικά όταν Μ είπε για βράδυ να τρώω αγα με δύο φέτες ψωμί μου έκανε εντύπωση ενώ ο άλλος μυ απαγόρευσε το ψωμί..μέχρι που απάντησε ότι αν δεν τρώω από όλα και όσο πρέπει το μωρό μου δεν θα μεγαλώσει..αν δεν ρυθμιστεί με την διατροφή θα κάνω ινσουλινη..είχατε κάποια παρόμοια περίπτωση:;: 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω, επειδή έχω μια μικρή προδιάθεση η οποία θέλει παρακολούθηση, ακολουθώ κάποιους βασικούς κανόνες και μια διατροφή που μου έδωσε ο ενδοκρινολόγος μου και μια καθηγήτρια φυσιολογίας που με παρακολουθεί. Δεν είναι τόσο αυστηρή (έχει, να φανταστείς, και ψωμί ολικής στο πρωινό και στο μεσημεριανό, τορτίγια ολικής με τυρί και σαλάτα το βράδυ κλπ.), ακόμα και οι περιορισμοί που έχει κάπως προσαρμόζονται εξατομικευμένα στις δικές μου ανάγκες. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι πρέπει τα γεύματα να είναι συχνά, δεν πρέπει να πεινάς! Νομίζω πως φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα κάτι τέτοιο! Θα σου πρότεινα να εμπιστευτείς τον δεύτερο γιατρό, σίγουρα θα πρέπει να τρως απ' όλες τις ομάδες τροφίμων. Με το μέτρο και τη σύνεση που πρέπει. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/8/2023 at 8:44 ΜΜ, ο/η eirini Papadopoulou είπε:

Καλησπέρα κορίτσια . Θα ήθελα να μοιραστ μαζί σας ένα θέμα που με απασχολεί και θα ήθελα να ακουσβ της σχετικες εμπειρίες σας. Είμαι στον δεύτερο μήνα κύησης..πριν έιχα προδιάθεση για ζάχαρο..φυσικά όταν πήγα στον γυναικολόγο μου , μου πρότεινε να πάω σε έναν ενδοκρινολόγο διαβητολογο..πήγα σε δύο.. με.τον πρώτο δεν έμεινα ευχαριστημένη..μου απαγόρευσε σχεδόν να τρώω τα πάντα..με αποτέλεσμα να πεινάω κάθε μία ώρα σε σημείο που αν δεν έτρωγα ήθελα να κάνω εμετό..έτσι άλλαξα γιατρό..ο δεύτερος δεν μου απαγόρευσε τίποτα σχεδόν. Απλώς να τρώω σε συγκεκριμένες ποσοτητες. Απ όλα και από λίγο.  . . Μου φάνηκε περίεργο. Ειδικά όταν Μ είπε για βράδυ να τρώω αγα με δύο φέτες ψωμί μου έκανε εντύπωση ενώ ο άλλος μυ απαγόρευσε το ψωμί..μέχρι που απάντησε ότι αν δεν τρώω από όλα και όσο πρέπει το μωρό μου δεν θα μεγαλώσει..αν δεν ρυθμιστεί με την διατροφή θα κάνω ινσουλινη..είχατε κάποια παρόμοια περίπτωση:;: 

Δικό μου άτομο και στις δύο εγκυμοσύνες της είχε διαβήτη. Ο ενδοκρινολόγος που πήγαινε της έδωσε διατροφή κανονικά. Στην μία την ακολουθούσε κατά γράμμα και πήγαινε με το σταυρό στο χέρι, στην δεύτερη ήταν λίγο πιο χαλαρή απλά μετρου΄σε το ζάχαρος της τακτικά. Αυτό που έκανε 100% είναι ότι αντικατέστησε όλους τους λευκούς υδατάνθρακες με ολικής άλεσης. Μακαρόνια και ψωμί ολικής, ρύζι άγριο κλπ. και πρόσεχε πολύ τα φρούτα και φυσικά τα γλυκά. Άλλωστε και όσοι έχουν διαβήτη ή αντίσταση στην ινσουλίνη το ίδιο κάνουν. Τρώμε τα πάντα ισορροπημένα και προτιμάμε τρόφιμα με χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη αλλά ακόμα και τρόφιμα που δεν έχουν χαμηλό γλυκαιμικό πάλι τα απολαμβάνουμε με μέτρο και σύνεση. Αν ο ενδοκρινολόγος σου δεν σου έδωσε διατροφή μπορείς να απευθυνθείς σε έναν διατροφολόγο να σου δώσει ένα πλάνο ειδικά σχεδιασμένο για το τρίμηνο που διανύεις και τις ανάγκες σου.  

Το ψωμί δεν είναι ο εχθρός, η κατανάλωση χωρίς μέτρο είναι το πρόβλημα. Φυσικά και πρέπει να τρως απ όλα όχι γιατί δεν θα μεγαλώσει το μωρό αλλά για να μην έχεις γενικότερα επιπλοκές και ελλείψεις. Μην ξεχνάς πως στην εγκυμοσύνη ένας άλλος οργανισμός τρέφεται από εσένα και πρώτα θα έχεις εσύ ελλείψεις και επιπλοκές που θα επηρεάσουν και το μωρό σου στην πορεία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/8/2023 at 8:44 ΜΜ, ο/η eirini Papadopoulou είπε:

Καλησπέρα κορίτσια . Θα ήθελα να μοιραστ μαζί σας ένα θέμα που με απασχολεί και θα ήθελα να ακουσβ της σχετικες εμπειρίες σας. Είμαι στον δεύτερο μήνα κύησης..πριν έιχα προδιάθεση για ζάχαρο..φυσικά όταν πήγα στον γυναικολόγο μου , μου πρότεινε να πάω σε έναν ενδοκρινολόγο διαβητολογο..πήγα σε δύο.. με.τον πρώτο δεν έμεινα ευχαριστημένη..μου απαγόρευσε σχεδόν να τρώω τα πάντα..με αποτέλεσμα να πεινάω κάθε μία ώρα σε σημείο που αν δεν έτρωγα ήθελα να κάνω εμετό..έτσι άλλαξα γιατρό..ο δεύτερος δεν μου απαγόρευσε τίποτα σχεδόν. Απλώς να τρώω σε συγκεκριμένες ποσοτητες. Απ όλα και από λίγο.  . . Μου φάνηκε περίεργο. Ειδικά όταν Μ είπε για βράδυ να τρώω αγα με δύο φέτες ψωμί μου έκανε εντύπωση ενώ ο άλλος μυ απαγόρευσε το ψωμί..μέχρι που απάντησε ότι αν δεν τρώω από όλα και όσο πρέπει το μωρό μου δεν θα μεγαλώσει..αν δεν ρυθμιστεί με την διατροφή θα κάνω ινσουλινη..είχατε κάποια παρόμοια περίπτωση:;: 

Εγω είχα θέμα με το ζαχαρο ήμουν λίγο πάνω πάω σε ενδοκρινολόγο μου δίνει μια απαράδεκτη διαιτα για τις δικές μου ανάγκες καταρχάς πεινούσα, η διατροφη μου είχε μέσα υδατάνθρακα ολικής αλλά μικρες ποσότητες δεν μου έφταναν.. 

Κάνω β επιπέδου το μωρο στις μετρησεις να μου βγαίνει μικρότερο.. μου το είπε και εμβρυολογος και ο γυναικολόγος ότι είναι μικρό 

Πάω ενδοκρινολόγο 6,5 μηνών είχα πάρει 4 κιλά,  όταν με είδε με ρώτησε αν πεινάω με την διατροφη, της ειπα ότι ναι πεινάω..

και μου λέει το εξής το μωρο είναι μικρότερο δεν φταίει το ζαχαρο.. το ζαχαρο ευθύνεται για τα μεγάλα μωρα..
αλλά αν δεν τρέφεσαι καλα μου λέει τότε μπορεί να επηρεάσεις το μωρο και να μην αναπτύσσετε σωστά

όπως καταλαβαίνεις προσπαθούσα να τηρήσω μια διατροφη με αποτέλεσμα να πεινάω και αντί για καλό να κάνω κακο στο μωρο.. μπορεί να έτυχε και να έτρωγα τα πάντα και πάλι να είχα μικρότερο μωρο κανείς δεν ξέρει να μου το απαντήσει αυτό

Εγω μετά από αυτό παράτησα τα πάντα δεν ξανά μέτρησα ζαχαρο έτρωγα όσο ηθελα απο φαγητό και προσεχα λίγο την ζάχαρη έτρωγα όμως και το παγωτινι μου.. 

Με λίγα λόγια λύση για το ζαχαρο δεν είχα βρει και ούτε ξέρω να σε συμβουλέψω απλα πρέπει να βρεις μια μέση λύση ίσως ένα διατροφολόγος να σε βοηθούσε πάντως το να τα κόψεις όλα σίγουρα δεν βοηθάει

Με το καλό! 🍼 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...