Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κιλά μωρό 3 μηνών


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θα ήθελα την γνώμη σας. 

Το μωράκι μου είναι 3μηνων έχει ύψος 62 εκ. και ζύγιζε 4.800. Γεννήθηκε 3.020 κιλά και 51 εκ ύψος και φεύγοντας από το νοσοκομείο είχε πάει στα 2.920.

Θηλάζουμε αποκλειστικά και τρώει περίπου κάθε 1μιση ώρα. Βρέχει 5-6 πάνες.

Η παιδίατρος μου είπε ότι για το ύψος του δεν είναι καλά τα κιλά του και με βάση την καμπύλη στο βιβλιάριο υγείας είναι στο όριο. Μου πρότεινε να αντλω μετά από κάθε γεύμα έξτρα 40μλ και να τα δίνω μετά από τον επόμενο θηλασμό με σκοπό το στήθος να παράγει περισσότερο γάλα και το μωρό να πίνει πιο πολύ. Το προσπάθησα αλλά ο δικός μου μετά από το θηλασμό δεν θέλει τίποτα άλλο , τον πίεσα και το αποτέλεσμα ήταν να κάνει εμετό.... 

Γενικά έχει και παλινδρομήσεις από σχεδόν όταν γεννήθηκε...

Έχω αγχωθει πολύ μήπως κάτι συμβαίνει και δεν παιρνει βάρος...

Να σας πω επίσης ότι είναι ένα πολύ ευδιάθετο μωρό και δεν διακρίνω κάποιο πρόβλημα...

Έχει ή είχε κάποια αντίστοιχο θέμα??

ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η dafni94 είπε:

Καλησπέρα.

Θα ήθελα την γνώμη σας. 

Το μωράκι μου είναι 3μηνων έχει ύψος 62 εκ. και ζύγιζε 4.800. Γεννήθηκε 3.020 κιλά και 51 εκ ύψος και φεύγοντας από το νοσοκομείο είχε πάει στα 2.920.

Θηλάζουμε αποκλειστικά και τρώει περίπου κάθε 1μιση ώρα. Βρέχει 5-6 πάνες.

Η παιδίατρος μου είπε ότι για το ύψος του δεν είναι καλά τα κιλά του και με βάση την καμπύλη στο βιβλιάριο υγείας είναι στο όριο. Μου πρότεινε να αντλω μετά από κάθε γεύμα έξτρα 40μλ και να τα δίνω μετά από τον επόμενο θηλασμό με σκοπό το στήθος να παράγει περισσότερο γάλα και το μωρό να πίνει πιο πολύ. Το προσπάθησα αλλά ο δικός μου μετά από το θηλασμό δεν θέλει τίποτα άλλο , τον πίεσα και το αποτέλεσμα ήταν να κάνει εμετό.... 

Γενικά έχει και παλινδρομήσεις από σχεδόν όταν γεννήθηκε...

Έχω αγχωθει πολύ μήπως κάτι συμβαίνει και δεν παιρνει βάρος...

Να σας πω επίσης ότι είναι ένα πολύ ευδιάθετο μωρό και δεν διακρίνω κάποιο πρόβλημα...

Έχει ή είχε κάποια αντίστοιχο θέμα??

ευχαριστώ.

Καλησπέρα! Να σου ζήσει το μωράκι!

Γιατρός δεν είμαι αλλά μαμά που θηλάζει αποκλειστικά 11 μήνες ακριβώς. Αυτό που γνωρίζω τόσο γύρω από τον αποκλειστικό θηλασμό όσο κ από την παιδίατρό μας η οποία τυγχάνει να είναι κ πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού, είναι πως τα αποκλειστικά θηλάζοντα βρέφη έχουν διαφορετική ανάπτυξη από τα βρέφη που σιτίζονται με μικτή διατροφή ή αποκλειστικά με φόρμουλα. 

Τους πρώτους 4 μήνες η πρόσληψη βάρους ενος αποκλειστικά θηλάζοντος βρέφους κυμαίνεται από 400 κάτι γρ έως 900 γρ περίπου. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό το μωράκι σου βάζει 600 περίπου γρ το μήνα, οπότε είναι οκ. Εδώ να σημειώσω ότι οι καμπύλες ανάπτυξης στο πίσω μέρος του βιβλιαρίου δεν είναι βασισμένες στα αποκλειστικά θηλαζοντα βρέφη οπότε δεν μπορούμε να βασιστούμε σε αυτές.

Κατα τη γνώμη μου, εφόσον η παιδίατρος θεωρεί ότι είναι λίγα τα κιλά κ εφόσον γνωρίζει ότι βρέχει ικανοποιητικές πάνες, γιατί δε σας βάζει να κάνετε εξετάσεις παρά συστήνει να τρώει έξτρα το παιδί; Γιατί οι πάνες του δείχνουν ότι τρώει επαρκή ποσότητα. Γνώμη μου να απευθυνθείς κ σε άλλον παιδίατρο ο οποίος όμως να γνωρίζει από θηλασμό. Γιατί πολλοί δηλώνουν υπέρ, στην πράξη όμως γνωρίζουν ελάχιστα έως καθόλου με αποτέλεσμα πολλές φορές να σαμποτάρεται ο θηλασμός. Όπως κ να έχει όταν βλέπουμε ότι τρώει το παιδί αλλά δεν παίρνει βάρος (που απ ότι γνωρίζω δεν ισχύει στην περίπτωση σας γιατί παίρνει βάρος, απλά είναι κ ψηλό μωρό τι να κάνουμε τώρα), κανονικά κάνουμε εξετάσεις (πχ για καμιά ουρολοίμωξη).

Τέλος σου παραθέτω σχετικό πινακακι για την πρόσληψη βάρους των αποκλειστικά θηλαζοντων βρεφών τους πρώτους μήνες ζωής τους. Να το χαίρεσαι το μωράκι σου! ❤️

FB55EEE3-A440-49ED-AEFD-A8D31A9D79B9.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η dafni94 είπε:

Καλησπέρα.

Θα ήθελα την γνώμη σας. 

Το μωράκι μου είναι 3μηνων έχει ύψος 62 εκ. και ζύγιζε 4.800. Γεννήθηκε 3.020 κιλά και 51 εκ ύψος και φεύγοντας από το νοσοκομείο είχε πάει στα 2.920.

Θηλάζουμε αποκλειστικά και τρώει περίπου κάθε 1μιση ώρα. Βρέχει 5-6 πάνες.

Η παιδίατρος μου είπε ότι για το ύψος του δεν είναι καλά τα κιλά του και με βάση την καμπύλη στο βιβλιάριο υγείας είναι στο όριο. Μου πρότεινε να αντλω μετά από κάθε γεύμα έξτρα 40μλ και να τα δίνω μετά από τον επόμενο θηλασμό με σκοπό το στήθος να παράγει περισσότερο γάλα και το μωρό να πίνει πιο πολύ. Το προσπάθησα αλλά ο δικός μου μετά από το θηλασμό δεν θέλει τίποτα άλλο , τον πίεσα και το αποτέλεσμα ήταν να κάνει εμετό.... 

Γενικά έχει και παλινδρομήσεις από σχεδόν όταν γεννήθηκε...

Έχω αγχωθει πολύ μήπως κάτι συμβαίνει και δεν παιρνει βάρος...

Να σας πω επίσης ότι είναι ένα πολύ ευδιάθετο μωρό και δεν διακρίνω κάποιο πρόβλημα...

Έχει ή είχε κάποια αντίστοιχο θέμα??

ευχαριστώ.

Καλησπέρα.. να σου ζήσει το μωράκι σου!!! Εμένα ο γιος μου όταν γεννήθηκε ήταν στην κατώτερη καμπύλη βάρους και αυτήν ακολουθούσε μέχρι και 4 μηνών μετά ανέβηκε σιγά σιγά.. ήταν όμως ψηλός.. συγκεκριμένα 3 μηνών ήταν 62 εκ και βάρος 5080.. ακόμα και τώρα 15 μηνών είναι ένα ψηλόλιγνο παιδάκι..

στη δική μας περίπτωση είχε σοβαρή παλινδρόμηση λόγω αλλεργίας στην πρωτεϊνη του αγελαδινού.. ανεξάρτητα όμως από αυτό ακόμα και όταν το αντιμετωπίσαμε αυτό δεν συμβαδιζε ιδιαίτερα το ύψος με το βάρος αλλά ο παιδίατρος μου είχε πει ότι σε τόσο μικρό μωρό αυτό δεν τους ανησυχεί.. σωστό ή λάθος δεν ξέρω αλλά σκέψου ότι στο βιβλιάριο μου σημείωνε μόνο στις καμπύλες βάρος και ύψος ανά ηλικία. τώρα κοντά στο χρόνο άρχισε να μου σημειώνει την καμπύλη που είναι για βάρος ανάλογα με το ύψος... Η δική σας γιατρός δηλαδή που το αποδίδει? Ότι δεν τρώει αρκετά? Απ'ότι κατάλαβα δεν έχει βρει κάτι παθολογικό ευτυχώς..

πάντως να σου πω κατά τη γνώμη μου αυτό που σου είπε να αντλείς 40 μλ κλπ εμένα κάπως περίεργο μου ακούγεται.. προς θεού δεν είμαι ειδική αλλά από αυτά που κατάλαβα θηλάζοντας 15 μήνες τώρα.. το μωράκι σου είναι ήδη 3 μηνών, ο θηλασμός έχει εδραιωθεί και το στήθος παράγει όσο γάλα ακριβώς χρειάζεται να φάει το μωρό σου λογικό δεν είναι να μη θέλει άλλο και να στο βγάζει όταν το πιεζεις? Όταν θα έχει ανάγκη για περισσότερο γαλατάκι μεγαλώνοντας θα στο αυξήσει μόνο του μέσα σε δύο τρεις μέρες θηλάζοντας περισσότερο.. εγώ σε θέματα θηλασμού αν και ο παιδίατρος μας το κατέχει το θέμα, έπαιρνα ταυτόχρονα και τη γνώμη μαίας, συμβούλου θηλασμου.. ίσως αν έπαιρνες και μια δεύτερη γνώμη παιδιατρου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/7/2023 at 6:22 ΜΜ, ο/η dafni94 είπε:

Καλησπέρα.

Θα ήθελα την γνώμη σας. 

Το μωράκι μου είναι 3μηνων έχει ύψος 62 εκ. και ζύγιζε 4.800. Γεννήθηκε 3.020 κιλά και 51 εκ ύψος και φεύγοντας από το νοσοκομείο είχε πάει στα 2.920.

Θηλάζουμε αποκλειστικά και τρώει περίπου κάθε 1μιση ώρα. Βρέχει 5-6 πάνες.

Η παιδίατρος μου είπε ότι για το ύψος του δεν είναι καλά τα κιλά του και με βάση την καμπύλη στο βιβλιάριο υγείας είναι στο όριο. Μου πρότεινε να αντλω μετά από κάθε γεύμα έξτρα 40μλ και να τα δίνω μετά από τον επόμενο θηλασμό με σκοπό το στήθος να παράγει περισσότερο γάλα και το μωρό να πίνει πιο πολύ. Το προσπάθησα αλλά ο δικός μου μετά από το θηλασμό δεν θέλει τίποτα άλλο , τον πίεσα και το αποτέλεσμα ήταν να κάνει εμετό.... 

Γενικά έχει και παλινδρομήσεις από σχεδόν όταν γεννήθηκε...

Έχω αγχωθει πολύ μήπως κάτι συμβαίνει και δεν παιρνει βάρος...

Να σας πω επίσης ότι είναι ένα πολύ ευδιάθετο μωρό και δεν διακρίνω κάποιο πρόβλημα...

Έχει ή είχε κάποια αντίστοιχο θέμα??

ευχαριστώ.

Καλησπέρα να σου ζήσει και εγω μαμα με αποκλειστικό θηλασμό 11 μηνών κοριτσάκι 

εμενα η παιδιατρος μου είναι σύμβουλος θηλασμού και εμένα μου είπε ότι δεν ισχύουν οι καμπύλες αναπτύξεις σε μωρά με αποκλειστικό θηλασμό 

σε όλα όσα σου είπε η @Bestrong συμφωνώ και εγω μην τα ξανά γράφω και κουράζω στα έγραψε πολύ ωραία 😊

από την προ τελευταία μέτρηση με την τελευταία δεν έχει πάρει βαρος το παιδί;


5-6 πανες την μέρα είναι μια χαρά αρα τρώει το παιδάκι σου 

Εγω θηλαστρο δεν μπήκα καν στην διαδικασία να αγοράσω η γιατρος μου είπε αφού ολη μερα είμαι με το παιδι το θηλαστρο δεν χρειάζεται 

ο καλυτερος τροπος για να αυξηθεί η παραγωγή σου στο γαλα είναι να θηλάζει το μωρο σου.. τίποτα άλλο ούτε θήλαστρα ούτε τίποτα.. και όταν θα έρθει εκείνη η ώρα να αυξηθεί και άλλο το γαλα σου θα το κάνει το μωρακι σου εκείνο ξέρει καλύτερα ποτε και πως πρέπει να γίνει, παντως σίγουρα όχι με το θηλαστρο, άσε που με το θηλαστρο μπορείς να έχεις και τα αντίθετα αποτελέσματα απο αυτα που θέλεις  

και να ξέρεις ότι ένα πολύ μεγάλο ποσοστό γυναικών δεν μπόρεσαν να θηλάσουν γιατί οι γιατροί δεν τις καθοδήγησαν σωστά.. 

Όπως είπαν και τα κορίτσια ίσως καλό θα είναι να πάρεις και άλλη γνωμη και αν μπορείς να βρεις γιατρο που να ειναι σύμβουλος  θηλασμού ακόμα καλύτερα 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Bestrong @Sandyb @Elk Σας ευχαριστώ πολύ να χαίρεστε και εσείς τα παιδάκια σας!! 

Το συζητήσαμε και με τον άντρα μου και θα πάρουμε και άλλη μια γνώμη καθώς δεν είναι το μόνο που μας είπε και μας φάνηκε περίεργο (ή και μας άγχωσε). 

Πόσο ισχύει αυτό που λέτε για τον θηλασμό ότι "σαμποτάρεται" αν δεν ξέρει ο εκάστοτε γιατρός...πολλές φορές σκέφτηκα να βάλω ξένο για να δω αν θα πάρει λίγα κιλά...

@Sandyb μας ανέφερε και εμάς η παιδίατρος μήπως έχει αλλεργία στο αγελαδινό γάλα που πίνω εγώ, λόγω της παλινδρόμησης....μπορώ να σε ρωτήσω πως το αντιμετωπίσατε? Σταμάτησες μόνο τα γαλακτοκομικά?

Επίσης μας είπε ότι πρώτα θα δούμε να αυξήσουμε την παραγωγή γάλακτος σε μένα ώστε να τρέφεται πιο πολύ το παιδί (λογικά νομίζει ότι δεν τρώει πολύ..?!) και μετά θα δούμε αν υπάρχει καποιο παθολογικό πρόβλημα όπως ουρολοίμωξη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η dafni94 είπε:

@Bestrong @Sandyb @Elk Σας ευχαριστώ πολύ να χαίρεστε και εσείς τα παιδάκια σας!! 

Το συζητήσαμε και με τον άντρα μου και θα πάρουμε και άλλη μια γνώμη καθώς δεν είναι το μόνο που μας είπε και μας φάνηκε περίεργο (ή και μας άγχωσε). 

Πόσο ισχύει αυτό που λέτε για τον θηλασμό ότι "σαμποτάρεται" αν δεν ξέρει ο εκάστοτε γιατρός...πολλές φορές σκέφτηκα να βάλω ξένο για να δω αν θα πάρει λίγα κιλά...

@Sandyb μας ανέφερε και εμάς η παιδίατρος μήπως έχει αλλεργία στο αγελαδινό γάλα που πίνω εγώ, λόγω της παλινδρόμησης....μπορώ να σε ρωτήσω πως το αντιμετωπίσατε? Σταμάτησες μόνο τα γαλακτοκομικά?

Επίσης μας είπε ότι πρώτα θα δούμε να αυξήσουμε την παραγωγή γάλακτος σε μένα ώστε να τρέφεται πιο πολύ το παιδί (λογικά νομίζει ότι δεν τρώει πολύ..?!) και μετά θα δούμε αν υπάρχει καποιο παθολογικό πρόβλημα όπως ουρολοίμωξη....

Και πώς θα καταλάβει η γιατρός πόσο γάλα παράγεις; Από το θήλαστρο; Το θήλαστρο δε δίνει σαφείς ενδείξεις για την παραγωγή μας και ειδικά το οικιακό. Και αυτό στο λέω με βεβαιότητα γιατί εκεί κοντά στον 4ο μήνα είχα αγοράσει ένα οικιακό θήλαστρο ώστε να βγάζω λίγο γάλα για όταν χρειαστεί να λείψω, να μπορεί κάποιος άλλος να ταίσει το μωρό. Ε λοιπόν, έχοντας μάλιστα κ υπερπαραγωγή κατά το πρώτο 6μηνο (από φυσικού μου), υπήρχαν μέρες που ναι έβγαζα 120 μλ στο 10λεπτο από ένα στήθος, αλλά υπήρχαν κ άλλες που έβγαζα 40-50 μλ με το ζόρι! Και ξαναλέω, είχα υπερπαραγωγή (το στήθος μου δεν προλάβαινε να αδειάσει μετά από κάθε θηλασμό, ξανά γέμιζε στο τέταρτο).

Επίσης εχε υπόψη σου πως η συχνή χρήση οικιακού θηλάστρου μπορεί να σου μειώσει την παραγωγή, γιατί το οικιακό θήλαστρο δε δίνει το ερέθισμα που χρειάζεται το στήθος για να παράξει γάλα. Για «αύξηση» της παραγωγής είθισται να χρησιμοποιείται νοσοκομειακό θήλαστρο που μ αυτό ομωσ ελλοχεύει ο κίνδυνος της υπερπαραγωγής κ κατ επέκταση πιθανής μαστίτιδας, αν δε τηρείται συγκεκριμένο πρωτόκολλο αντλήσεων, αναλογως της περίπτωσης. 

Ορθά αποφασίσατε να πάρετε κ άλλη γνώμη κορίτσι μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η dafni94 είπε:

@Bestrong @Sandyb @Elk Σας ευχαριστώ πολύ να χαίρεστε και εσείς τα παιδάκια σας!! 

Το συζητήσαμε και με τον άντρα μου και θα πάρουμε και άλλη μια γνώμη καθώς δεν είναι το μόνο που μας είπε και μας φάνηκε περίεργο (ή και μας άγχωσε). 

Πόσο ισχύει αυτό που λέτε για τον θηλασμό ότι "σαμποτάρεται" αν δεν ξέρει ο εκάστοτε γιατρός...πολλές φορές σκέφτηκα να βάλω ξένο για να δω αν θα πάρει λίγα κιλά...

@Sandyb μας ανέφερε και εμάς η παιδίατρος μήπως έχει αλλεργία στο αγελαδινό γάλα που πίνω εγώ, λόγω της παλινδρόμησης....μπορώ να σε ρωτήσω πως το αντιμετωπίσατε? Σταμάτησες μόνο τα γαλακτοκομικά?

Επίσης μας είπε ότι πρώτα θα δούμε να αυξήσουμε την παραγωγή γάλακτος σε μένα ώστε να τρέφεται πιο πολύ το παιδί (λογικά νομίζει ότι δεν τρώει πολύ..?!) και μετά θα δούμε αν υπάρχει καποιο παθολογικό πρόβλημα όπως ουρολοίμωξη....

συγνώμη, έχει υποψίες για αλλεργία στα γαλακτοκομικά και σου λέει να τρωει περισσότερο? Η πρώτη οδηγια που δίνουν συνήθως για την παλινδρόμηση αρχικά είναι να κάνουμε συχνά και ΜΙΚΡΑ γευματα... συμφωνώ με τη @Bestrong γι'αυτό που λέει για τα θηλαστρα.. 

εμένα ο μικρός δεν έβγαζε απλώς γουλιτσες όπως τα περισσότερα μωράκια, έβγαζε αρκετή ποσότητα και πολλές φορές ανάμεσα στα γεύματα.. άρχισε να μη μπορεί να κοιμηθεί, να πνίγεται και να πετάγεται από τον ύπνο του μόλις τον άφηνα στο κρεβατάκι  και αμέσως μετά άρχισε να αρνείται να φάει.. ξεκινούσε να θηλάζει και μόλις κατάπινε άρχιζε να κλαίει και δεν ήθελε άλλο γιατί λόγω της έντονης παλινδρόμησης έπαθε οισοφαγίτιδα και πονούσε ο καημένος.. όμως ο παιδίατρος μας είπε ότι σε τόσο μικρό μωρό δεν δείχνει κάποια εξέταση με βεβαιότητα αν υπάρχει αλλεργία, κρίνουν από τα συμπτώματα, έχω ακούσει κάποιες μαμάδες ότι έχουν κάνει εξετάσεις στα παιδάκια τους, δεν γνωρίζω να σου πω τι είναι σωστό..

εμας μας έδωσε ένα σιροπακι για την οισοφαγίτιδα να μην πονάει και μου έκοψε μοσχάρι, όλα τα γαλακτοκομικά και τα κρυφά όπως αλλαντικά και πολλά άλλα.. μέχρι τότε δεν ήξερα σε πόσα τρόφιμα υπάρχουν ίχνη γαλακτομικων, είχα τρελαθεί να διαβάζω ετικέτες.. σε λίγες εβδομάδες το παιδάκι είχε ηρεμήσει εντελώς (θέλει κάποιο χρόνο να αποβάλλει ο οργανισμός τα γαλακτοκομικά) και μετά τον 4ο μήνα άρχισε να παίρνει και πιο πολύ βάρος.. ακόμα και την εισαγωγή στερεών την κάναμε διαφορετικά.. με άλλη σειρά και πρώτα έβαζε σε εμένα ένα ένα τρόφιμο και μετά από κάνα δυο εβδομάδες στον μικρό.. πήγε όμως πολύ καλά και πλέον τρώει τα πάντα χωρίς πρόβλημα..

Ακόμα και δίκιο να έχει η παιδίατρος σας, πρώτα πρέπει να αποκλεισει τα παθολογικα αιτία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...