Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κοκτέιλ χωρίς αλκοόλ;


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχετε να προτείνετε κάποιο κοκτέιλ χωρίς αλκοόλ το οποίο πίνατε όσο ήμασταν/ είστε έγκυος ;

Είναι το μοναδικό που μου επιτρέπει ο γιατρός μου και είμαι άσχετη από αυτά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Γεωργία Π. είπε:

Καλησπέρα,

Έχετε να προτείνετε κάποιο κοκτέιλ χωρίς αλκοόλ το οποίο πίνατε όσο ήμασταν/ είστε έγκυος ;

Είναι το μοναδικό που μου επιτρέπει ο γιατρός μου και είμαι άσχετη από αυτά. 

Βασικά αν πας κάπου έχουν μια μεγάλη λίστα με κοκτέιλ χωρίς αλκοόλ..θα βρεις σίγουρα κάτι που να σου αρέσει 😀 με το καλοοο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Γεωργία Π. είπε:

Καλησπέρα,

Έχετε να προτείνετε κάποιο κοκτέιλ χωρίς αλκοόλ το οποίο πίνατε όσο ήμασταν/ είστε έγκυος ;

Είναι το μοναδικό που μου επιτρέπει ο γιατρός μου και είμαι άσχετη από αυτά. 

Καλησπέρα, κάθε μαγαζί έχει τον δικό του κατάλογο, εγώ απλά σαν παρατήρηση τους λέω πάντα ν μην βάλουν φύλλα από μέντα κ τα σχετικά κ κομμάτια φρούτων με φλούδες, γιατί δεν ξέρω πως τα πλένουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Βασικά αν πας κάπου έχουν μια μεγάλη λίστα με κοκτέιλ χωρίς αλκοόλ..θα βρεις σίγουρα κάτι που να σου αρέσει 😀 με το καλοοο

Ευχαριστώ πολύ!! Έλεγα μήπως υπήρχε προσωπική εμπειρία 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Rena92 είπε:

Καλησπέρα, κάθε μαγαζί έχει τον δικό του κατάλογο, εγώ απλά σαν παρατήρηση τους λέω πάντα ν μην βάλουν φύλλα από μέντα κ τα σχετικά κ κομμάτια φρούτων με φλούδες, γιατί δεν ξέρω πως τα πλένουν. 

Πολύ σωστή, δε το είχα σκεφτεί!

Ευχαριστώ πολύ ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Γεωργία Π. είπε:

Πολύ σωστή, δε το είχα σκεφτεί!

Ευχαριστώ πολύ ♥️

Εγώ έβγαινα πολύ όταν ήμουν έγκυος (και πριν και μετά 😂). Έπινα έξω μπύρα χωρίς αλκοόλ (αγαπημένη μου από τις απλές ήταν η Heineken αλλα έχω πιει και στο εξωτερικό και σε λίγα μέρη κάποιες IPA χωρίς αλκοόλ που πραγματικά είναι τόσο γευστικές που δεν καταλαβαίνεις ότι είναι χωρίς). Από κοκτέιλ το πιο κλάσικ που θα βρεις σχεδόν παντού όπου κάνουν κοκτέιλ είναι το μοχιτο χωρίς αλκοόλ με γεύσεις συνήθως που ειδικά αν δεν έχεις θέμα με το σάκχαρο είναι μια χαρά. Όπως είπαν μπορείς να ρωτήσεις τι κάνουν χωρίς και να σου πουν γιατί στο κάθε μέρος είναι διαφορετικό. Απλά το μοχιτο είναι από τα βασικά. Επίσης, επειδή το πρόβλημα με το πλύσιμο είναι σε ο, τι μπορεί να έχει περιττώματα (για τοξοπλασμα) είναι πολύ σπάνιο ο δυόσμος, τα λαιμ κλπ που χρησιμοποιουν στα κοκτειλς να έχει έρθει σε επαφή με κάτι τέτοιο. Τέλος, ενώ το αλκοόλ δεν προτείνεται στην κύηση έχει φανεί ότι να πιεις αραιά και που ένα ποτάκι δεν επηρεάζει την κύηση. Απλά σίγουρα όχι να κάνεις κεφάλι (άρα ακόμα και με το ένα ποτό να είσαι φαγωμένη) γιατί αυτό που περνάει είναι ποσοστό του αλκοόλ του αίματος (αυξάνεται ή μειώνεται με το πόσο γρήγορα πίνεις, πόσο γεμάτο είναι το στομάχι κλπ). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω προσωπική εμπειρία απλά να σου πω ότι όλα αυτά τα κοκτέιλ ( με αλκοόλ 'η χωρις) έχουν πολύ ζάχαρη. Να το προσέχεις! Εγώ προτιμώ στην περίοδο της εγκυμοσύνης να πινω την κλασσική σόδα . Δεν είναι το αγαπημένο μου αλλά με δροσίζει και μου αρκεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...