Μετάβαση σε περιεχόμενο

1 εβδομάδα στο νοσοκομείο


Recommended Posts

Κοοοριιτσιααα χεεελπ κουράγιοοοο

ειμαι ήδη μια εβδομάδα στο νοσοκομείο με έντονες συσπάσεις (εως και 100αρες) και ενδοφλέβια  φάρμακο και λογικά θα πάει έτσι μέχρι να γεννήσω δηλαδή σε 3 μήνες αν τα καταφέρω να φτάσω μέχρι εκεί δηλαδή , το κακό είναι ότι τις πρώτες μέρες δεν είχα ιδιαίτερο πόνο αλλά τις τελευταίες 3 μέρες νιώθω έντονα χαμηλά σαν να με κόβει κάτι σαν ένα πολύ σφυκτο παντελόνι ειδικά το βράδυ πιο πολύ και μερικές φορές μέσα στην μέρα  προσπαθώ να μην με αγχώνει πίνω ουτροτζεσταν κάθε μερα πρωί βράδυ με τον όρο κλασικά μου τον έχουν πάει στο 50 αλλά και πάλι με κυριεύει ο φόβος για να μην γίνει κατι τουλάχιστον εως να μπω στον 7ο σε 2 εβδομάδες..μέχρι και φλέβα μου άλλαξαν γιατί δεν υπήρχε τεράστια διαφορά με τις συσπάσεις μου και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατι … γιατί από τόσο νωρίς… γιατί τόσο μεγάλες (παρόλο που δεν τις καταλαβαίνω όλες ούτε νιώθω κανένα φρικτό πόνο σαν να μου κόβεται η ανάσα κάπως) γιατί να γίνονται…. Και γενικά ένα γιατί που δεν μπορεί να μου το απαντήσει κανείς και το μόνο που θέλω είναι να γεννήσω ένα υγείες παιδί.. 

συγνώμη για το πρήξιμο ήθελα κάπου να τα πω 😢

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

Δεν ξερω πως να βοηθησω, αλλά θελω να σου πω πως εισαι στις προσευχές μας 🙏 και σου στελνουμε όλη μας την αγαπη να υπομεινεις το μονοπάτι που βαδίζεις ❤️ 

Υγιές μωράκι θα γεννησεις, να εισαι σιγουρη για αυτο ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου γλυκό! Αααχ δυστυχώς δεν υπάρχει απάντηση για τις συσπάσεις μας...εγώ νομίζω ότι είναι λίγο η ανατομία, λίγο οι κινήσεις του μωρού, λίγο η γενικότερη κινητικότητα της μήτρας, όλα αυτά τέλος πάντων που τις προκαλούν...

Με το φάρμακο πώς ανταπεξέρχεται ο οργανισμος σου ως προς τις ταχυκαρδίες; Το πρεπάν δε σου βάζουν; Αν δεν κάνεις ταχυκαρδίες εσύ κ το μωρό με την 50αρα δόση κ δεν ανεβαίνει η πίεσή σου, ρώτα τον γιατρό αν γίνεται να σου αυξήσει τη δόση...με όλο το θάρρος το λέω αυτό γιατί εμένα για να με πιάσει το φάρμακο ανεβάσαμε τη δόση στο 80 κ το 90. φυσικά λίγο λίγο την ανεβάζανε κ όχι απότομα. Αλλά πολύ βασικό δε μ επηρέαζε καθόλου το φάρμακο ούτε εμένα ούτε το έμβρυο. Δεν κάναμε ταχυκαρδίες, δεν ανέβηκε η πίεση.

Αυτο που περιγράφεις για το σφίξιμο που νοιώθεις τα βράδια το είπες στον γιατρό σου; Μπόρεσε να καταλάβει τι μπορεί να σημαίνει; Σφίξιμο πάντως ενοιωθα κ εγώ στην περιοχή της μήτρας κατά τη σύσπαση.

Το παιδάκι σου θα γεννηθεί υγιέστατο να ξέρεις! Μη μου στενοχωριέσαι ψυχή μου, θα δεις όλα καλά θα πάνε στο τέλος...απλά τα ατιμούτσικα τα μικρακια μας είπαν να μας τυραννήσουν από την κοιλιά ακόμη! ☺️

Θα δεις ότι κ στον 7ο θα μπεις κ στον 8ο κ στον 9ο! Απλά προσπάθησε να ηρεμήσεις κ να ρωτάς τον γιατρό για ό,τι σε αγχώνει! Αλλά κ τις μαίες να ρωτάς. Σίγουρα δεν είναι γιατροί, αλλά κ αυτές έχουν δει τόσα τα μάτια τους που ξέρουν πέντε πράγματα παραπάνω...

Και μη ξαναπείς ότι μας πρήζεις! Να γράφεις κάθε φορά που νοιώθεις την ανάγκη για να μοιράζεται κατά κάποιο τρόπο ο φόβος κ η αγωνία σου...

Σου στέλνω μεγάλη αγκαλιά!! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Bestrong είπε:

Κορίτσι μου γλυκό! Αααχ δυστυχώς δεν υπάρχει απάντηση για τις συσπάσεις μας...εγώ νομίζω ότι είναι λίγο η ανατομία, λίγο οι κινήσεις του μωρού, λίγο η γενικότερη κινητικότητα της μήτρας, όλα αυτά τέλος πάντων που τις προκαλούν...

Με το φάρμακο πώς ανταπεξέρχεται ο οργανισμος σου ως προς τις ταχυκαρδίες; Το πρεπάν δε σου βάζουν; Αν δεν κάνεις ταχυκαρδίες εσύ κ το μωρό με την 50αρα δόση κ δεν ανεβαίνει η πίεσή σου, ρώτα τον γιατρό αν γίνεται να σου αυξήσει τη δόση...με όλο το θάρρος το λέω αυτό γιατί εμένα για να με πιάσει το φάρμακο ανεβάσαμε τη δόση στο 80 κ το 90. φυσικά λίγο λίγο την ανεβάζανε κ όχι απότομα. Αλλά πολύ βασικό δε μ επηρέαζε καθόλου το φάρμακο ούτε εμένα ούτε το έμβρυο. Δεν κάναμε ταχυκαρδίες, δεν ανέβηκε η πίεση.

Αυτο που περιγράφεις για το σφίξιμο που νοιώθεις τα βράδια το είπες στον γιατρό σου; Μπόρεσε να καταλάβει τι μπορεί να σημαίνει; Σφίξιμο πάντως ενοιωθα κ εγώ στην περιοχή της μήτρας κατά τη σύσπαση.

Το παιδάκι σου θα γεννηθεί υγιέστατο να ξέρεις! Μη μου στενοχωριέσαι ψυχή μου, θα δεις όλα καλά θα πάνε στο τέλος...απλά τα ατιμούτσικα τα μικρακια μας είπαν να μας τυραννήσουν από την κοιλιά ακόμη! ☺️

Θα δεις ότι κ στον 7ο θα μπεις κ στον 8ο κ στον 9ο! Απλά προσπάθησε να ηρεμήσεις κ να ρωτάς τον γιατρό για ό,τι σε αγχώνει! Αλλά κ τις μαίες να ρωτάς. Σίγουρα δεν είναι γιατροί, αλλά κ αυτές έχουν δει τόσα τα μάτια τους που ξέρουν πέντε πράγματα παραπάνω...

Και μη ξαναπείς ότι μας πρήζεις! Να γράφεις κάθε φορά που νοιώθεις την ανάγκη για να μοιράζεται κατά κάποιο τρόπο ο φόβος κ η αγωνία σου...

Σου στέλνω μεγάλη αγκαλιά!! ❤️❤️❤️

Ταχυκαρδίες δεν έκανα θεωρώ νομίζω..το βράδυ μερικές φορές νιώθω μια ένταση και την καρδιά μου να χτυπάει σε όλο μου το σωμα αλλά γενικά καλά και είναι στο 50 ο ορος…ούτε πίεση έχω κάνει από ότι μ λένε …το μωρό δεν το ακουνε στον καρδιοτοκογραφο επειδή είναι μικρή η κύηση μόνο 2-3 φορές το έχουν βάλει ταυτόχρονα και με αυτό που μετράει της συσπάσεις..και ποιος θα μου εγγυηθεί ότι το μωρό θα είναι καλά με τόσο φάρμακο ..το σκέφτομαι και αυτό .. είμαι σε  δημόσιο νοσοκομείο και φοβάμαι λίγο.. μου είπαν ότι είναι επειδή μεγαλώνει η μήτρα και το μωρό..τώρα δεν ξέρω … με αγχώνει που όταν τις ρωτάω ακόμα και τις μαιες κάτι οσο αφορά τις συσπάσεις δεν ξέρουν να μου απαντήσουν και γιατί κνω τόσο μεγάλες συσπάσεις .. με κάνει να νιώθω ότι η κατάσταση μου είναι πολύ κακή .. μακάρι να μπω και να φτάσω μέχρι το τέλος μακάρι Παναγία μ και σε ευχαριστώ μονο που απάντησες και έδωσες σημασία να σαι καλά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η maraki20 είπε:

Ταχυκαρδίες δεν έκανα θεωρώ νομίζω..το βράδυ μερικές φορές νιώθω μια ένταση και την καρδιά μου να χτυπάει σε όλο μου το σωμα αλλά γενικά καλά και είναι στο 50 ο ορος…ούτε πίεση έχω κάνει από ότι μ λένε …το μωρό δεν το ακουνε στον καρδιοτοκογραφο επειδή είναι μικρή η κύηση μόνο 2-3 φορές το έχουν βάλει ταυτόχρονα και με αυτό που μετράει της συσπάσεις..και ποιος θα μου εγγυηθεί ότι το μωρό θα είναι καλά με τόσο φάρμακο ..το σκέφτομαι και αυτό .. είμαι σε  δημόσιο νοσοκομείο και φοβάμαι λίγο.. μου είπαν ότι είναι επειδή μεγαλώνει η μήτρα και το μωρό..τώρα δεν ξέρω … με αγχώνει που όταν τις ρωτάω ακόμα και τις μαιες κάτι οσο αφορά τις συσπάσεις δεν ξέρουν να μου απαντήσουν και γιατί κνω τόσο μεγάλες συσπάσεις .. με κάνει να νιώθω ότι η κατάσταση μου είναι πολύ κακή .. μακάρι να μπω και να φτάσω μέχρι το τέλος μακάρι Παναγία μ και σε ευχαριστώ μονο που απάντησες και έδωσες σημασία να σαι καλά ❤️

Λογικές οι σκέψεις σου για τις επιδράσεις του φαρμάκου! Κ εγώ αυτά σκεφτόμουν κ μ έζωναν τα φίδια. Αλλά όπως έγραψα όλα καλά με το μωράκι. Δε του άφησε κάτι ούτε κ σε άλλο μωρό απ όσο ξέρω κ απ όσο το έψαχνα τότε.

Για το δημόσιο νοσοκομείο να μη σε παίρνει από κάτω κ νομίζεις ότι δεν είσαι σε καλά χέρια. Διότι το πρωτόκολλο που ακολουθείται για τις περιπτώσεις σαν τη δική μας είναι το ίδιο, είτε είσαι σε δημόσιο είτε σε ιδιωτικό. Στο ιδιωτικό δε θα σου έκαναν κάτι παραπάνω απ ότι σου κάνουν ήδη στο δημόσιο. Επίσης και ακόμη πιο σημαντικό, σε περίπτωση (που το απευχόμαστε εννοείται) προωρότητας, είναι προτιμότερο να είσαι στο δημόσιο γιατί αν χρειαστεί επιπλέον φροντίδα το νεογνό (τύπου μενν) μπορούν να την παρέχουν ενώ στο ιδιωτικό πιο δύσκολα. Έχω ακούσει περιπτώσεις που μεταφέρουν νεογνά από το ιδιωτικό στο δημόσιο γιατί δεν μπορούν να παρέχουν πιο εξειδικευμένη φροντίδα. Αυτό για το «κακό» σενάριο. Που όπως βλέπεις το κακό το έχω σε εισαγωγικά. Γιατί ακόμη και πρόωρα να γεννήσεις μπορεί το μικράκι σου να μη χρειαστεί κάτι επιπλέον πέραν μιας θερμοκοιτίδας.

Οπότε όσο μπορείς εστίασε στα θετικά! 

Η σκέψη μου μαζί σου κορίτσι μου 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Λογικές οι σκέψεις σου για τις επιδράσεις του φαρμάκου! Κ εγώ αυτά σκεφτόμουν κ μ έζωναν τα φίδια. Αλλά όπως έγραψα όλα καλά με το μωράκι. Δε του άφησε κάτι ούτε κ σε άλλο μωρό απ όσο ξέρω κ απ όσο το έψαχνα τότε.

Για το δημόσιο νοσοκομείο να μη σε παίρνει από κάτω κ νομίζεις ότι δεν είσαι σε καλά χέρια. Διότι το πρωτόκολλο που ακολουθείται για τις περιπτώσεις σαν τη δική μας είναι το ίδιο, είτε είσαι σε δημόσιο είτε σε ιδιωτικό. Στο ιδιωτικό δε θα σου έκαναν κάτι παραπάνω απ ότι σου κάνουν ήδη στο δημόσιο. Επίσης και ακόμη πιο σημαντικό, σε περίπτωση (που το απευχόμαστε εννοείται) προωρότητας, είναι προτιμότερο να είσαι στο δημόσιο γιατί αν χρειαστεί επιπλέον φροντίδα το νεογνό (τύπου μενν) μπορούν να την παρέχουν ενώ στο ιδιωτικό πιο δύσκολα. Έχω ακούσει περιπτώσεις που μεταφέρουν νεογνά από το ιδιωτικό στο δημόσιο γιατί δεν μπορούν να παρέχουν πιο εξειδικευμένη φροντίδα. Αυτό για το «κακό» σενάριο. Που όπως βλέπεις το κακό το έχω σε εισαγωγικά. Γιατί ακόμη και πρόωρα να γεννήσεις μπορεί το μικράκι σου να μη χρειαστεί κάτι επιπλέον πέραν μιας θερμοκοιτίδας.

Οπότε όσο μπορείς εστίασε στα θετικά! 

Η σκέψη μου μαζί σου κορίτσι μου 😘

Εχεις ένα δίκιο ..Σε ευχαριστώ πολύ πάντως ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Emily2 είπε:

@maraki20πως είσαι ;;; Πως περνάνε οι μέρες ; 

Το παλεύω μέρα με την μέρα το περνάω και αλλιώς .. σκέφτομαι  να τους πω να μου αυξήσουν το φάρμακο Γιατί νιώθω ότι κάνω συσπάσεις μέσα στην μέρα και ψιλό ζορίζομαι .. κατά τα αλλά ολα κυλάνε σταθερά  θεωρώ … περιμένω κάθε δεύτερη μέρα να έρχεται ο άντρας μου να μ δίνει δύναμη και κουράγιο … σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον 🥳

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η maraki20 είπε:

Το παλεύω μέρα με την μέρα το περνάω και αλλιώς .. σκέφτομαι  να τους πω να μου αυξήσουν το φάρμακο Γιατί νιώθω ότι κάνω συσπάσεις μέσα στην μέρα και ψιλό ζορίζομαι .. κατά τα αλλά ολα κυλάνε σταθερά  θεωρώ … περιμένω κάθε δεύτερη μέρα να έρχεται ο άντρας μου να μ δίνει δύναμη και κουράγιο … σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον 🥳

Έχεις και πόνους ταυτόχρονα με τις συσπάσεις ;

Το να σου πει κάποιος υπομονή δεν έχει νόημα ξέρω πόσο δύσκολο είναι πόσο μάλλον για σένα που είσαι και μέσα στο νοσοκομείο. Είναι λογικό και να κουραστείς και να ξεσπάσεις και όλα! Να σκέφτεσαι μόνο το μωράκι σου και να περνάνε οι μέρες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις πριν 4 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

@maraki20πως είσαι ; Είσαι ακόμα στο νοσοκομείο;

Ακοοομαααα και ακοοομααα :(

πως να είμαι ;;; Το παλεύω τουλάχιστον έχουν μειωθεί η συσπάσεις και ποσό μάλλον οι μεγάλες.. κατά τα αλλά τίποτα νεότερο από εβδομάδα λογικά που έχω τον μηνιαίο έλεγχο στον υπέρηχο θα μιλήσω με τον γιατρό να δω αν θα αλλάξει κάτι αλλά δεν νομίζω .. σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον ❤️

Εσυ ολα καλά ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

@maraki20 σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα κορίτσι;

Μόλις μπήκα στην 27η 

ειμαι εδώ από την 24

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η maraki20 είπε:

Ακοοομαααα και ακοοομααα :(

πως να είμαι ;;; Το παλεύω τουλάχιστον έχουν μειωθεί η συσπάσεις και ποσό μάλλον οι μεγάλες.. κατά τα αλλά τίποτα νεότερο από εβδομάδα λογικά που έχω τον μηνιαίο έλεγχο στον υπέρηχο θα μιλήσω με τον γιατρό να δω αν θα αλλάξει κάτι αλλά δεν νομίζω .. σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον ❤️

Εσυ ολα καλά ;

Πολύ καλό ότι μειώθηκαν οι συσπάσεις! Τι σου δίνουν από φάρμακα ; 

Καλα κι εγώ ,στο σπίτι! Χαίρομαι όταν ραντεβού με κανέναν γιατρό γιατί βγαίνω βόλτα 😂είναι η έξοδος μου, έτσι το λέω για να χαίρομαι. 

Από συσπάσεις κι εγώ πολύ καλά , δεν κάνω πολλές . 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Πολύ καλό ότι μειώθηκαν οι συσπάσεις! Τι σου δίνουν από φάρμακα ; 

Καλα κι εγώ ,στο σπίτι! Χαίρομαι όταν ραντεβού με κανέναν γιατρό γιατί βγαίνω βόλτα 😂είναι η έξοδος μου, έτσι το λέω για να χαίρομαι. 

Από συσπάσεις κι εγώ πολύ καλά , δεν κάνω πολλές . 

 

Prepar σε όρο ενδοφλέβια..

Θέλω τόσο να πάω σπίτι :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η maraki20 είπε:

Prepar σε όρο ενδοφλέβια..

Θέλω τόσο να πάω σπίτι :(

Να σκέφτεσαι ότι φτάνεις στο 1ο μαξιλαράκι, την 28η εβδομάδα! Και πού ξέρεις μπορεί να χαλαρώσει κι ο γιατρός & να σου κάνει έκπληξη με αδειόχαρτο! Αλλά κ αυτό να μη συμβεί, να μη το βάζεις κάτω. Το σημαντικό είναι ότι πέρασες τις κρίσιμες εβδομάδες! Τώρα όλα γίνονται πιο εύκολα θα το δεις!

Τη δόση ακόμη στο 50 την έχουν ή την αύξησαν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/7/2023 at 10:32 ΜΜ, ο/η Bestrong είπε:

Να σκέφτεσαι ότι φτάνεις στο 1ο μαξιλαράκι, την 28η εβδομάδα! Και πού ξέρεις μπορεί να χαλαρώσει κι ο γιατρός & να σου κάνει έκπληξη με αδειόχαρτο! Αλλά κ αυτό να μη συμβεί, να μη το βάζεις κάτω. Το σημαντικό είναι ότι πέρασες τις κρίσιμες εβδομάδες! Τώρα όλα γίνονται πιο εύκολα θα το δεις!

Τη δόση ακόμη στο 50 την έχουν ή την αύξησαν;

Αυτό σκέφτομαι αλλά νιώθω και συσπάσεις και αγχώνομαι, χαρτί με τίποτα το μόνο που σκεφτόμαστε είναι να κερδίζουμε χρόνο να μεγαλώνει το μωράκι τίποτα άλλο! Στο 60 μου το ανέβασαν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/7/2023 at 10:26 ΜΜ, ο/η maraki20 είπε:

Μόλις μπήκα στην 27η 

ειμαι εδώ από την 24

Ευτυχώς είσαι πολύ κοντά στην 28η. Κουράγιο! Είναι πολύ δύσκολο να είσαι τόσο καιρό στο νομό 😕 Γράφε μας να μαθαίνουμε νέα σου, να περνάει και η ώρα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι καλησπέρα, ελπίζω όλα να πάνε καλά. Θέλω να σε ρωτήσω αν είσαι στο νοσοκομείο μόνο λόγω των συσπάσεων ή συντρέχει και κάποιος άλλος λόγος. ΅Εγώ έκανα Β επιπέδου και μου βγήκε ο τράχηλος 19mm και μου έχει πει ο γιατρός μου να μείνω στο σπίτι, ξεκούραση, κυρίως κρεβάτι. Τώρα είμαι 23+5 και έχω μεγάλη αγωνία. Δεν μπορώ να καταλάβω αν έχω σπασμούς ή όχι. Εσύ πως το κατάλαβες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...