Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κυτταρομεγαλοϊός


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια .. Είμαι στην 21 εβδομάδα και πήρα σήμερα αποτελέσματα εξετάσεων και το igm στον κυτταρομεγαλοϊό  βγήκε θετικό 1.22IV, να σας πω ότι τον έχω περάσει προ εγκυμοσύνης και έχω αντισώματα αλλά και τον Φλεβάρη που πάλι είχα κάνει εξετάσεις ήταν στο 1.14IV και με άγχωσε το γεγονός ότι ανέβηκε εστω και αυτές τις λίγες μονάδες.. από το μικροβιολογικό μου είπαν ότι μπορεί να μην είναι  τίποτα  ότι μερικές φορές δειχνει παραπάνω και να το συζητήσω  με τον γιατρό μου που  μου είπε να μην ανησυχώ και να την επαναλάβω σε 20 μέρες .. αλλα πως να μην ανησυχώ ;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα κορίτσι.. και εμένα το ένα βγήκε θετικό και το άλλο αρνητικό. Μου είπε ο γιατρός επανεξέταση σε 2 βδομάδες.. Τελικά έκανες επανεξέταση? Είναι όλα καλά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Ioanna E. είπε:

Καλημέρα κορίτσι.. και εμένα το ένα βγήκε θετικό και το άλλο αρνητικό. Μου είπε ο γιατρός επανεξέταση σε 2 βδομάδες.. Τελικά έκανες επανεξέταση? Είναι όλα καλά?

Πριν μείνω εγκυος είχα κάνει προ γενετικό έλεγχο και ειχα δει ότι έχω igg δηλαδή αντισώματα επαναλαβα σε 2 εβδομάδες και έδειξε ότι είναι παλιά λοίμωξη και μετά που έμεινα έγκυος όταν έκανα τις εξετάσεις μου πάντα το igm θετικό η αμφίβολο πράγμα που δεν μας ανησύχησε γιατί έχω αντίσωματα .. επίσης το igm μπορεί να παραμείνει θετικό μέχρι και δώδεκα μήνες από την λοίμωξη… αν βγήκε το igg θετικό τότε είσαι κομπλέ αν βγήκε το igm μόνο θετικό τότε πρέπει να μιλήσεις άμεσα με τον γιατρο σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η maraki20 είπε:

Πριν μείνω εγκυος είχα κάνει προ γενετικό έλεγχο και ειχα δει ότι έχω igg δηλαδή αντισώματα επαναλαβα σε 2 εβδομάδες και έδειξε ότι είναι παλιά λοίμωξη και μετά που έμεινα έγκυος όταν έκανα τις εξετάσεις μου πάντα το igm θετικό η αμφίβολο πράγμα που δεν μας ανησύχησε γιατί έχω αντίσωματα .. επίσης το igm μπορεί να παραμείνει θετικό μέχρι και δώδεκα μήνες από την λοίμωξη… αν βγήκε το igg θετικό τότε είσαι κομπλέ αν βγήκε το igm μόνο θετικό τότε πρέπει να μιλήσεις άμεσα με τον γιατρο σου 

Μόνο το igg είναι θετικό... σήμερα έτσι και αλλιώς έχω ραντεβού με τον γιατρό οπότε θα μου το εξηγήσει και από κοντά.. μη σου πω πιο πολύ αγχώθηκα με αυτά που διάβασα στο ίντερνετ 🤣 ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...