Μετάβαση σε περιεχόμενο

👼🏻 ❤️ Μωράκια Ιανουαρίου 2024 ❤️ 👼🏻


Recommended Posts

στις On 8/7/2023 at 3:23 ΜΜ, ο/η Giasemi_92 είπε:

Καλησπέρα! Όλο δουλεύω και δεν πρόλαβα να σας γράψω! Κάναμε αυχενική, ο υπέρηχος είπε ο ιατρός έδειξε καλά αποτελέσματα και μου είπε να δώσω κ αίμα για papA και free beta hcg. Μου εξήγησε ότι βαζουν μετά σε ένα πρόγραμμα τις μετρήσεις απο τον υπέρηχο και τις εξετάσεις αίματος μαζί με τα στοιχεία, βάρος εβδομάδα κύησης αν καπνίζεις αν πήρες φάρμακα κλπ και σ βγάζει κάποια πιθανότητα. Σήμερα μ ήρθαν τα αποτελέσματα απο τις αιματολογικές του τις έστειλα και περιμένω ! 🙈🙈

 

εσεις πως πάτε ;; Έχει πέσει σιωπή εδώ και ανησυχώ π πήγατε όλες ; 
 

 

Πολύ χαίρομαι! Εγώ αύριο θα κάνω την αυχενική το πρωί. Έχω φουλ άγχος, ελπίζω να είναι όλα καλά. Μάθατε το φύλο;;; Από εδώ κ πέρα το ανακοίνωνετε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια..Εγώ τώρα είμαι στην 11η εβδομάδα κι έχω κλείσει για αυχενική σε δυο εβδομάδες..

Πως είστε εσείς;🌸

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Sofiii είπε:

Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια..Εγώ τώρα είμαι στην 11η εβδομάδα κι έχω κλείσει για αυχενική σε δυο εβδομάδες..

Πως είστε εσείς;🌸

Με το καλό κορίτσι μου! Εγώ έκανα χθες την αυχενική, βγήκαν όλα καλά κ μου έφυγε ένα τεράστιο άγχος. Από την δουλεία έχει σταματήσει καμία σας; ξέρετε μήπως το ποσό που θα παίρνουμε αν βγούνε επαπειλουμενη; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/7/2023 at 9:24 ΜΜ, ο/η Vicky. είπε:

Πολύ χαίρομαι! Εγώ αύριο θα κάνω την αυχενική το πρωί. Έχω φουλ άγχος, ελπίζω να είναι όλα καλά. Μάθατε το φύλο;;; Από εδώ κ πέρα το ανακοίνωνετε; 

Ελααα μμμ! Πες μας πως πήγε η αυχενική ! Εύχομαι όλα καλά ❤️

 

δε μας είπε το φύλο είπε σε έναν μήνα θα μπορεί να πει.. Οποτε εικάζω πως είναι κοριτσάκι γτ συνήθως μ λένε τα αγοράκια τα βρίσκουν στην αυχενική !

 

 

σημερα μ έγραψε ο ιατρός να ξεκινήσω κ σίδηρο κ ασβέστιο 😁 δε μ φτάνει η δυσκοιλιότητα τώρα θα την επιβαρύνει κ ο Σίδηρος 😬😬😬

 

να σου πω έχω την εντύπωση ότι γύρω όλοι ειδικά στη δουλειά το έχουν καταλάβει γτ δε βγαίνω τόσο συχνά στην πίστα (λόγω καυσαερίων ) κ μάλλον ασυνείδητα χαϊδεύω την κοιλιά μ γτ μ φωνάζουν αν σκύβω ή σηκώσω κάτι 🙈🙈 εγώ επειδή ακόμα νιώθω ανασφαλεια (από τη φύση μ δύσπιστη ) ότι όλα βαίνουν καλώς απορρίπτω τις φήμες κ λέω όχι δν είμαι 😎 μέχρι ν τρουλωσει η κοιλιά 😜😜😜

 

ανυπομωνω για τα νέα σου από την αυχενική !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Sofiii είπε:

Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια..Εγώ τώρα είμαι στην 11η εβδομάδα κι έχω κλείσει για αυχενική σε δυο εβδομάδες..

Πως είστε εσείς;🌸

Καλωωως τηνααα! Συγχαρητήρια κορίτσι μου!! Πως πάει η εγκυμοσύνη σου; Το πρώτο και εσένα ;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Vicky. είπε:

Με το καλό κορίτσι μου! Εγώ έκανα χθες την αυχενική, βγήκαν όλα καλά κ μου έφυγε ένα τεράστιο άγχος. Από την δουλεία έχει σταματήσει καμία σας; ξέρετε μήπως το ποσό που θα παίρνουμε αν βγούνε επαπειλουμενη; 

Αχ μπράβο μπράβο..Κι εγώ το περιμένω πως και πως για να μου φύγει το άγχος..

Δεν γνωρίζω καθόλου για το ποσο..Θα το ψάξω όμως..

Εγω δεν έχω σταματήσει καθόλου τημ δουλειά γιατί είναι δίκη μας η επιχείρηση όποτε τώρα για την σεζόν επικρατεί ένας πανικός..💃🏽

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/7/2023 at 9:24 ΜΜ, ο/η Vicky. είπε:

Πολύ χαίρομαι! Εγώ αύριο θα κάνω την αυχενική το πρωί. Έχω φουλ άγχος, ελπίζω να είναι όλα καλά. Μάθατε το φύλο;;; Από εδώ κ πέρα το ανακοίνωνετε; 

Πως πως με την αυχενική;; 
Ευχομαη όλα καλά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Giasemi_92 είπε:

Καλωωως τηνααα! Συγχαρητήρια κορίτσι μου!! Πως πάει η εγκυμοσύνη σου; Το πρώτο και εσένα ;; 

Φτου φτου πάει τέλεια ..

Περα από το πρησμένο στήθος δεν καταλάβω τίποτα..Έχει σταματήσει και το καφέ εδώ και πολύ πολύ καιρό όποτε όλα συνεχίζουν καλά ❤️
 

Το πρώτο ναι..Είχα μια παλινδρομη αρχές του χρόνου και μετά τσουπ μας ξανά έτυχε 🥰

 

Εσυ πως είσαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/7/2023 at 2:24 ΜΜ, ο/η Giasemi_92 είπε:

Ελααα μμμ! Πες μας πως πήγε η αυχενική ! Εύχομαι όλα καλά ❤️

 

δε μας είπε το φύλο είπε σε έναν μήνα θα μπορεί να πει.. Οποτε εικάζω πως είναι κοριτσάκι γτ συνήθως μ λένε τα αγοράκια τα βρίσκουν στην αυχενική !

 

 

σημερα μ έγραψε ο ιατρός να ξεκινήσω κ σίδηρο κ ασβέστιο 😁 δε μ φτάνει η δυσκοιλιότητα τώρα θα την επιβαρύνει κ ο Σίδηρος 😬😬😬

 

να σου πω έχω την εντύπωση ότι γύρω όλοι ειδικά στη δουλειά το έχουν καταλάβει γτ δε βγαίνω τόσο συχνά στην πίστα (λόγω καυσαερίων ) κ μάλλον ασυνείδητα χαϊδεύω την κοιλιά μ γτ μ φωνάζουν αν σκύβω ή σηκώσω κάτι 🙈🙈 εγώ επειδή ακόμα νιώθω ανασφαλεια (από τη φύση μ δύσπιστη ) ότι όλα βαίνουν καλώς απορρίπτω τις φήμες κ λέω όχι δν είμαι 😎 μέχρι ν τρουλωσει η κοιλιά 😜😜😜

 

ανυπομωνω για τα νέα σου από την αυχενική !!! 

Όλα ήταν τέλεια μου έφυγε ένα τεράστιο άγχος που κουβαλούσα! Εμάς μας είπαν κ το φύλο! Μάλλον είναι κοριτσακιιιιι!!!!! Εντωμεταξύ εγώ ήμουν σίγουρη ότι θα ήταν αγοράκι (κανένα μητρικό ένστικτο 🤣) Όλο κοιτάω τις φώτο του υπερήχου κ το χαζεύω! Μακάρι να είχα υπέρηχο στο σπίτι να το βλέπω συνέχεια 😍😍😍 Αχ κορίτσια μου πολύ μου αρέσει που είμαστε μαζί σε αυτό! Είναι καμιά από Θεσσαλονίκη; μπορεί να γεννήσουμε μαζί! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/7/2023 at 6:58 ΜΜ, ο/η Sofiii είπε:

Φτου φτου πάει τέλεια ..

Περα από το πρησμένο στήθος δεν καταλάβω τίποτα..Έχει σταματήσει και το καφέ εδώ και πολύ πολύ καιρό όποτε όλα συνεχίζουν καλά ❤️
 

Το πρώτο ναι..Είχα μια παλινδρομη αρχές του χρόνου και μετά τσουπ μας ξανά έτυχε 🥰

 

Εσυ πως είσαι; 

Ωωωω είδες λένε εχε πίστη κάτι ξέρουν.. ήρθε αμέσως το θαυματακι σου για να μείνει ❤️ μπράβο !! 
 

Τώρα που μπήκα κ επίσημα στον τέταρτο μήνα σιγά σιγά έχω παραπάνω ενέργεια γιατί τους πρώτους τρεις μήνες ζορίστηκα με τη δουλειά και τη νύστα πολύ.. γιατί κάνω μια δουλειά π πρέπει να έχεις συνέχεια καθαρό μυαλό και να είσαι σε εκγρηγορση. 
 

μ σήμερα ξεκίνησα τις αμπούλες με το σίδηρο κ φυλικο οξύ φρίκη σκέτη μόλις την ήπια μ ήρθε ν κάνω εμετό κ ανέβηκαν όλα πάνω 😞😞 δεν ξέρω πως θα αντέξω να πίνω αυτή την αηδία για τους επόμενους 5 μήνες. Ίσως μιλησω με τον ιατρό να μ τα γράψει σε χάπια γτ ποτε δν πήγαινα καλά με οτιδήποτε φαρμακευτικό σε υγρό .. 

 

κατα τα αλλα όλα καλά η κοιλιτσα ακόμη δεν έχει φανεί πολύ, καλά είμαι κ πολύ αδύνατη κ το πρώτο τρίμηνο έτρωγα μόνο φρούτα 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/7/2023 at 11:14 ΠΜ, ο/η Vicky. είπε:

Με το καλό κορίτσι μου! Εγώ έκανα χθες την αυχενική, βγήκαν όλα καλά κ μου έφυγε ένα τεράστιο άγχος. Από την δουλεία έχει σταματήσει καμία σας; ξέρετε μήπως το ποσό που θα παίρνουμε αν βγούνε επαπειλουμενη; 

Ααα τώρα το είδα ότι την έκανες ήδη ! Μπράβο που πήγαν όλα καλά ησυχάσαμε κάπως  μετά τις αυχενικές όντως. 
ειδε μήπως φύλο ο ιατρός ; Εμένα π τον ρώτησα (γτ δν είναι ο δικός μ ιατρός ήταν ένας ειδικός στις αυχενικές) με ξέκοψε κ λέει είναι νωρίς ακόμα 😒 ενώ ξέρω ότι συνήθως στην αυχενική φαίνεται και το λένε .. ειδικά αν είναι αγόρι ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από μένα κορίτσια!

εμεις πήγαμε την Παρασκευή να το δούμε, όλα ήταν καλά και την Τρίτη θα πάμε για αυχενική! Όταν ρώτησα για το φύλο και μένα μου το ξέκοψε ο γυναικολόγος αν και κατάλαβα ότι έχει υποψία απλά δεν μπορεί να πει με σιγουριά! Τα συμπτωματα και μένα έχουν σταματήσει.. αυτό που έχω έντονα είναι δυσκοιλιότητα και μ έγραψε φυτικές ίνες! 
Τωρα περιμένουμε την αυχενική μήπως μας δώσει εκεί κανένα στοιχείο!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Τι κάνετε.? Εχω έναν γιο 2 χρονών και τώρα είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου. Την Πέμπτη που μας πέρασε κάναμε την αυχενική διαφάνεια και μας είπε και το φύλλο. Κοριτσάκι αυτή τη φορά 💗 την πρώτη μου γέννα την είχα στο Ρέα. Τώρα πηγαίνω στην ίδια γυναικολόγο που είναι ακόμα στο Ρέα αλλά σκέφτομαι να γεννήσω σε δημόσιο της Αττικής (είμαι από επαρχία). Τώρα που πήραν αύξηση όλα τα μαιευτήρια μου φαίνονται παρά πολλά τα λεφτά για γέννα ξανά σε ιδιωτικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/7/2023 at 3:06 ΜΜ, ο/η Mom-to-be είπε:

Καλησπέρα και από μένα κορίτσια!

εμεις πήγαμε την Παρασκευή να το δούμε, όλα ήταν καλά και την Τρίτη θα πάμε για αυχενική! Όταν ρώτησα για το φύλο και μένα μου το ξέκοψε ο γυναικολόγος αν και κατάλαβα ότι έχει υποψία απλά δεν μπορεί να πει με σιγουριά! Τα συμπτωματα και μένα έχουν σταματήσει.. αυτό που έχω έντονα είναι δυσκοιλιότητα και μ έγραψε φυτικές ίνες! 
Τωρα περιμένουμε την αυχενική μήπως μας δώσει εκεί κανένα στοιχείο!

 

Καλημέρα 🥰❤️

 

Πως πήγε η αυχενική ; 
ναι μάλλον αν δεν είναι σίγουροι δε θέλουν να το πουν.. ούτε εμάς μας είπε. Σήμερα είμαι 15+2 έχω την άλλη Πέμπτη υπέρηχο π θα είμαι 16+2 ίσως καταφέρει να δει κάτι 🥰 

 

παιρνεις και σίδηρο; Κ αυτός μ προκαλεί δυσκοιλιότητα. Δοκίμασε ακτινίδια, με βοήθησαν πολύ και τώρα πάω στο μπανιο σχεδόν κάθε μέρα σπανίως να χάσω μια δυο μέρες.

 

εμένα κορίτσια τ κακο είναι ότι δεν όρεξη για φαγητό. Ανέκαθεν υπήρξα τέρμα κακοφαγη με ιστορικό ανορεξίας (δε το κάνω εσκεμμένα για να μην παχύνω απλά στρεσαρομαι δεν τρώω επίσης είναι ελάχιστα τα φαγητά π τρώω. Όλο το πρώτο τετράμηνο της εγκυμοσύνης τ έχω βγάλει με φρούτα, φέτα, πατάτες κ λαχανικά. Καρπούζι, αγγούρια κεράσια να τι τρώω κάθε μέρα. Από κρέας καταφέρνω να με αναγκάσω να φάω λίγο κιμά 😪 φοβάμαι μην κάνω κακο στο μωρό. Αφού αντί να παίρνω βάρος έχω χάσει 3 κιλά (ύψος 177 βάρος τώρα 63) 

ο ιατρός μου είπε αν δν πάρω μέχρι τον πέμπτο μήνα έστω ένα κιλό θα πρέπει να δω πάλι ψυχολόγο. (Λόγω ιστορικού με την ανορεξια) 

Ωστόσο έχει άπειρη ζέστη και δε βοηθάει στο να θέλω να φάω. Για να μην πω και γ τη δουλειά π με στρεσάρει στο έπακρο. 
 

Οι κοιλίτσες σας πως πάνε; Εμένα πετάχτηκε λίγο μικρό κοιλιδακι 🥰🥰 ασυνείδητα τη χαϊδεύω συνέχεια 🙈 λες κ έχω καμία τεράστια κοιλουμπα 😈 

Κατά τα αλλα όλα κυλάνε ήρεμα 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/7/2023 at 4:37 ΜΜ, ο/η Xristina biman είπε:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Τι κάνετε.? Εχω έναν γιο 2 χρονών και τώρα είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου. Την Πέμπτη που μας πέρασε κάναμε την αυχενική διαφάνεια και μας είπε και το φύλλο. Κοριτσάκι αυτή τη φορά 💗 την πρώτη μου γέννα την είχα στο Ρέα. Τώρα πηγαίνω στην ίδια γυναικολόγο που είναι ακόμα στο Ρέα αλλά σκέφτομαι να γεννήσω σε δημόσιο της Αττικής (είμαι από επαρχία). Τώρα που πήραν αύξηση όλα τα μαιευτήρια μου φαίνονται παρά πολλά τα λεφτά για γέννα ξανά σε ιδιωτικό.

Ωωω με το καλό ❤️ τέλειο αυτό πρώτα αγοράκι και μετά κοριτσάκι 🥰 

Όσο για το νοσοκομείο δεν έχω εικόνα να σου πω, καθώς είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη. Αυτό που ξέρω πάντως είναι ότι μόλις ζοριστούν στις ιδιωτικές κλινικές τρέχουν τις έγκυες στο νοσοκομείο. Τώρα τα χαιλικια με το να έχεις ξεχωριστό δωματιο κλπ δε νομίζω να είναι κάτι απαραίτητο καθώς είναι μερικές μέρες κ ίσως κάνει καλό να είσαι με άλλες έγκυες. Εγώ ο μοναδικός λόγος π θα πάω σε ιδιωτική κλινική είναι γτ ο ιατρός μου δε συνεργάζεται με το νοσοκομείο κι νιώθω ασφαλής κ ήρεμη με αυτόν. Γτ χάρη σε αυτόν καταφέραμε κιόλας να πιάσουμε τ μωράκι μας μετά απο 2,5 χρόνια προσπάθειας. Αυτός με χειρούργησε να βγάλει τον πολύποδα.. Οποτε θέλω εκείνον. Δε βρίσκω πάντως κανένα μειονέκτημα η άλλο λόγο να πρέπει ντε και καλά να γεννήσεις σε ιδιωτική κλινική. Αλλά ίσως να ψάξεις στα φόρουμ στο Ίντερνετ κοπέλες π έχουν εμπειρία με γεννα στο συγκεκριμένο νοσοκομείο. Κ ίσως να βρεις απο τώρα κάποιο ιατρό εκεί να σε βλέπει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Giasemi_92 είπε:

Καλημέρα 🥰❤️

 

Πως πήγε η αυχενική ; 
ναι μάλλον αν δεν είναι σίγουροι δε θέλουν να το πουν.. ούτε εμάς μας είπε. Σήμερα είμαι 15+2 έχω την άλλη Πέμπτη υπέρηχο π θα είμαι 16+2 ίσως καταφέρει να δει κάτι 🥰 

 

παιρνεις και σίδηρο; Κ αυτός μ προκαλεί δυσκοιλιότητα. Δοκίμασε ακτινίδια, με βοήθησαν πολύ και τώρα πάω στο μπανιο σχεδόν κάθε μέρα σπανίως να χάσω μια δυο μέρες.

 

εμένα κορίτσια τ κακο είναι ότι δεν όρεξη για φαγητό. Ανέκαθεν υπήρξα τέρμα κακοφαγη με ιστορικό ανορεξίας (δε το κάνω εσκεμμένα για να μην παχύνω απλά στρεσαρομαι δεν τρώω επίσης είναι ελάχιστα τα φαγητά π τρώω. Όλο το πρώτο τετράμηνο της εγκυμοσύνης τ έχω βγάλει με φρούτα, φέτα, πατάτες κ λαχανικά. Καρπούζι, αγγούρια κεράσια να τι τρώω κάθε μέρα. Από κρέας καταφέρνω να με αναγκάσω να φάω λίγο κιμά 😪 φοβάμαι μην κάνω κακο στο μωρό. Αφού αντί να παίρνω βάρος έχω χάσει 3 κιλά (ύψος 177 βάρος τώρα 63) 

ο ιατρός μου είπε αν δν πάρω μέχρι τον πέμπτο μήνα έστω ένα κιλό θα πρέπει να δω πάλι ψυχολόγο. (Λόγω ιστορικού με την ανορεξια) 

Ωστόσο έχει άπειρη ζέστη και δε βοηθάει στο να θέλω να φάω. Για να μην πω και γ τη δουλειά π με στρεσάρει στο έπακρο. 
 

Οι κοιλίτσες σας πως πάνε; Εμένα πετάχτηκε λίγο μικρό κοιλιδακι 🥰🥰 ασυνείδητα τη χαϊδεύω συνέχεια 🙈 λες κ έχω καμία τεράστια κοιλουμπα 😈 

Κατά τα αλλα όλα κυλάνε ήρεμα 

 

Να σου πω την αλήθεια και εγώ που τρώω και βόδι στην καθισια μου έχασα και εγώ 3 κιλά! Και εγώ έτσι την βγάζω με ρύζι μακαρόνια και φρούτα.. γενικά φαν του κρέατος δεν είμαι, θα φάω μια στο τόσο. Εγώ είμαι στις 12+4 εβδομάδες και παίρνω μόνο το φυλλικό οξύ και μάλλον θα πάρω Σαλοσπίρ (δεν έχω καταλάβει τον λόγο).
Εμενα με άγχωσαν λίγο τα αποτελέσματα από τα αιματολογικά της αυχενικής. Μου έβγαλε πιθανότητα 1 στις 3654 ενώ από τον υπέρηχο ήταν 1 στις 12.683. 
Δεν έχω μιλήσει ακόμα με τον γιατρο αλλά έχω διαβάσει όλα τα σαιτ.. από τον υπέρηχο όλα ήταν καλά.. Λογικά αύριο θα μιλήσω και ίσως αποφασίσω να κάνω την nipt. 
Κατα τα άλλα, εγώ κοιλιά δεν καταλαβαίνω γιατί υπηρχε από πριν 😂

Γενικά εφόσον δεν μπορείς να φας δοκίμασε πιο μικρές μερίδες με λίγο κρέας και λαχανικά ή κάτι που μπορεί να φαγωθεί και κρύο ώστε να μην νιώθεις αυτή τη ζέστη του φαγητού.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Mom-to-be είπε:

Να σου πω την αλήθεια και εγώ που τρώω και βόδι στην καθισια μου έχασα και εγώ 3 κιλά! Και εγώ έτσι την βγάζω με ρύζι μακαρόνια και φρούτα.. γενικά φαν του κρέατος δεν είμαι, θα φάω μια στο τόσο. Εγώ είμαι στις 12+4 εβδομάδες και παίρνω μόνο το φυλλικό οξύ και μάλλον θα πάρω Σαλοσπίρ (δεν έχω καταλάβει τον λόγο).
Εμενα με άγχωσαν λίγο τα αποτελέσματα από τα αιματολογικά της αυχενικής. Μου έβγαλε πιθανότητα 1 στις 3654 ενώ από τον υπέρηχο ήταν 1 στις 12.683. 
Δεν έχω μιλήσει ακόμα με τον γιατρο αλλά έχω διαβάσει όλα τα σαιτ.. από τον υπέρηχο όλα ήταν καλά.. Λογικά αύριο θα μιλήσω και ίσως αποφασίσω να κάνω την nipt. 
Κατα τα άλλα, εγώ κοιλιά δεν καταλαβαίνω γιατί υπηρχε από πριν 😂

Γενικά εφόσον δεν μπορείς να φας δοκίμασε πιο μικρές μερίδες με λίγο κρέας και λαχανικά ή κάτι που μπορεί να φαγωθεί και κρύο ώστε να μην νιώθεις αυτή τη ζέστη του φαγητού.. 

πρώτον, μην ντρέπεσαι καθόλου. Πάρε τον ιατρό σου και ζητα να σου εξηγήσει τα αποτελέσματα. Γνωρίζω καλά από αυτά τα άγχη κι πρέπει όσο πιο γρήγορα να το ξεφορτώνεσαι. Πάρε τον ιατρό σου και πες ιατρέ επειδή ανησυχώ μπορείτε να μ πείτε ; Επίσης εγώ νομίζω τ 1/3654 είναι πολυ μικρή πιθανότητα. Βέβαια, γιατρός δν είμαι θα μας το επιβεβαίωσε η ο δικός σου. 
εγώ θυμάμαι μόλις μ τα έστειλαν επι τόπου έστειλα στο βαιμπερ φωτογραφία τα αποτελέσματα στον ιατρό κ γτ είχα σκάσει…

 

 

τι είναι τα Σαλοσπίρ ; Δεν ακούγονται για συμπλήρωμα… κ εγώ στο πρώτο τρίμηνο μέχρι και την 14η εβδομάδα έπαιρνα μόνο φολικο εδώ κ μια εβδομάδα ξεκίνησα σίδηρο με φολικο αμπούλες και μ έχει γράψει κ ασβέστιο αλλά αυτό δε το πίνω ακόμα γτ βλέπω έχει ασπαρτάμη μέσα 🤪

 

 

οσο γ τ φαγητό ζηλεύω όλες όσες έχετε όρεξη όλη μ τη ζωή. Γτ με αναγκάζω σχεδόν πάντα να φάω με το ζόρι. Τώρα φαντάσου ποσο πιο δύσκολο είναι στην εγκυμοσύνη φοβερή καταπίεση. Σίγουρα ακούγεται αστείο σε κάποιον πχ π προσπαθεί να χάσει κιλά αλλά αλήθεια.. είναι .. φακντ απ 🙈🙈

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/7/2023 at 8:56 ΠΜ, ο/η Giasemi_92 είπε:

πρώτον, μην ντρέπεσαι καθόλου. Πάρε τον ιατρό σου και ζητα να σου εξηγήσει τα αποτελέσματα. Γνωρίζω καλά από αυτά τα άγχη κι πρέπει όσο πιο γρήγορα να το ξεφορτώνεσαι. Πάρε τον ιατρό σου και πες ιατρέ επειδή ανησυχώ μπορείτε να μ πείτε ; Επίσης εγώ νομίζω τ 1/3654 είναι πολυ μικρή πιθανότητα. Βέβαια, γιατρός δν είμαι θα μας το επιβεβαίωσε η ο δικός σου. 
εγώ θυμάμαι μόλις μ τα έστειλαν επι τόπου έστειλα στο βαιμπερ φωτογραφία τα αποτελέσματα στον ιατρό κ γτ είχα σκάσει…

 

 

τι είναι τα Σαλοσπίρ ; Δεν ακούγονται για συμπλήρωμα… κ εγώ στο πρώτο τρίμηνο μέχρι και την 14η εβδομάδα έπαιρνα μόνο φολικο εδώ κ μια εβδομάδα ξεκίνησα σίδηρο με φολικο αμπούλες και μ έχει γράψει κ ασβέστιο αλλά αυτό δε το πίνω ακόμα γτ βλέπω έχει ασπαρτάμη μέσα 🤪

 

 

οσο γ τ φαγητό ζηλεύω όλες όσες έχετε όρεξη όλη μ τη ζωή. Γτ με αναγκάζω σχεδόν πάντα να φάω με το ζόρι. Τώρα φαντάσου ποσο πιο δύσκολο είναι στην εγκυμοσύνη φοβερή καταπίεση. Σίγουρα ακούγεται αστείο σε κάποιον πχ π προσπαθεί να χάσει κιλά αλλά αλήθεια.. είναι .. φακντ απ 🙈🙈

 

 

 

 

Καλημέρα!!! 
Το χαζό μου το κεφάλι όπως πάντα έκανε σενάρια μόνο για να αγχώνομαι…

Μετά τις αιματολογικές της αυχενικής βγαίνει μια γενικευμένη πιθανότητα που είναι συνδιασμος του υπερήχου και των αιματολογικών. Η οποία βγήκε πολύ πολύ μικρότερη 1 στις 12500. Με πηρε και ο γιατρός να μου εξηγήσει οποτε μου έφυγε μεγάλο άγχος. 
Το Σαλοσπίρ είναι ασπιρίνη ουσιαστικά η οποία αραιώνει το αίμα. Στην αυχενική μετρώντας τη ροη του αίματος προς το μωρό μάλλον είδε κάτι (ότι το αίμα είναι πιο πηχτό) και δεν το βοηθάει να μεγαλώνει με τους ρυθμούς που πρέπει… επίσης όπως είπα σε άλλο ποστ λόγω του ότι έχω παραπανίσια κιλά υπάρχει κίνδυνος να ανεβάσω πίεση. Οποτε όλα αυτά τα προλαμβάνει κατά κάποιο τρόπο το Σαλοσπίρ.

Μεχρι στιγμής όλα καλά! Τώρα ανυπομονούμε για το φύλο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mom-to-be είπε:

Καλημέρα!!! 
Το χαζό μου το κεφάλι όπως πάντα έκανε σενάρια μόνο για να αγχώνομαι…

Μετά τις αιματολογικές της αυχενικής βγαίνει μια γενικευμένη πιθανότητα που είναι συνδιασμος του υπερήχου και των αιματολογικών. Η οποία βγήκε πολύ πολύ μικρότερη 1 στις 12500. Με πηρε και ο γιατρός να μου εξηγήσει οποτε μου έφυγε μεγάλο άγχος. 
Το Σαλοσπίρ είναι ασπιρίνη ουσιαστικά η οποία αραιώνει το αίμα. Στην αυχενική μετρώντας τη ροη του αίματος προς το μωρό μάλλον είδε κάτι (ότι το αίμα είναι πιο πηχτό) και δεν το βοηθάει να μεγαλώνει με τους ρυθμούς που πρέπει… επίσης όπως είπα σε άλλο ποστ λόγω του ότι έχω παραπανίσια κιλά υπάρχει κίνδυνος να ανεβάσω πίεση. Οποτε όλα αυτά τα προλαμβάνει κατά κάποιο τρόπο το Σαλοσπίρ.

Μεχρι στιγμής όλα καλά! Τώρα ανυπομονούμε για το φύλο! 

Μα κ εμένα καλή μ φάνηκε η πιθανότητα. Κοιτα, μην ανησυχείς μιλάς σε άνθρωπο που ενώ από πάντα και πάντα είμαι αυτή π ότι και αν γίνει είμαι κρύα κ αδιάφορη κ ψύχραιμη σαν φυδι (είναι κ ο χαρακτήρας μ έτσι αλλά το απαιτεί κ η δουλειά μου) μόλις έμεινα έγκυος δν ξέρω τι φρίκη με έχει πιάσει. Το οτιδήποτε το ξεψαχνίζω στο Ίντερνετ πανικοβάλλομαι αγχώνομαι κάνω σενάρια φαντασιόπληκτα κ εννοείται πάντα τα χειρότερα σενάρια 😬😬😬 καταρχήν να σου πω το χειρότερη τους πρώτους τρεις μήνες δεν είπα σε κανένα γ την εγκυμοσύνη γτ γ κάποιο λόγο νόμιζα ότι κάτι θ πάει στραβά 🙈🙈🙈 μάλλον η μητρότητα τα κάνει αυτά.. από το άγχος μας βλέπουμε τα χειρότερα σενάρια.. εχω κατέβει να κάνω υπέρηχο σε (γενικό ιατρό /χειρουργό !!!!) Κυριακή βράδυ (κανεις Γυναικολογος δν ήταν διαθέσιμος) για να δει αν χτυπάει η καρδιά του μωρού γιατί - είχε ξεπρηστει το στήθος μ! Τι να σ πω τώρα, τρελα με κορδέλα ο ιατρός για να με καθησυχάσει μ έκανε προφανώς τον υπέρηχο αλλά μ είπε αν δν ηρεμήσω τ μωρό θα έχει μια μαμα π θα βρεθεί στο τρελάδικο 😂😂😂

απλά το θέλαμε τόσο πολύ. Το προσπαθούσαμε 2,5 χρόνια κ ακόμα ν τ χωνέψω ότι έγινε το θαύμα 🤪 τώρα π μεγαλώνει σιγά σιγά η κοιλιτσα νομίζω χω αρχίσει να ησυχάζω. 15 εβδομάδων κ 4 ημερών σήμερα κ παρατηρώ 2-3 μέρες έχω αρχίσει να τρώω τ κατιτις με όρεξη, στρογγυλεύει η κοιλιά ανέβηκε προς τον οφαλο η μήτρα φοβερό κ είναι αισθητή  !!! 
 

κοριτσια όλα καλά θα πάνε σε λίγους μήνες πρώτα ο θεός θα κρατάμε τα μικρά μας μπεμπέ και πλέον θα αγχωνόμαστε κ θα σπέρνουμε πανικό για τους κολικούς, τα δόντια κλπ 🙈🙈

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου εγώ σας ζηλεύω που χάσατε κιλά! Εγώ έχω πάρει ήδη 3! Και αυτό γιατί όλο αυτό το διάστημα με τους εμετούς ήθελα να τρώω μόνο ψωμιά γιατί ήταν το μόνο που με ανακουφιζε. Ελπίζω από εδώ κ πέρα να είμαι καλύτερα αλλά έχω τρομερή όρεξη. Ξυπνάω μέχρι το βράδυ στον ύπνο μου επειδή πεινάω! Μόνο σε μένα αυτά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Vicky. είπε:

Κορίτσια μου εγώ σας ζηλεύω που χάσατε κιλά! Εγώ έχω πάρει ήδη 3! Και αυτό γιατί όλο αυτό το διάστημα με τους εμετούς ήθελα να τρώω μόνο ψωμιά γιατί ήταν το μόνο που με ανακουφιζε. Ελπίζω από εδώ κ πέρα να είμαι καλύτερα αλλά έχω τρομερή όρεξη. Ξυπνάω μέχρι το βράδυ στον ύπνο μου επειδή πεινάω! Μόνο σε μένα αυτά; 

Παναγίτσα μ είσαι πολύ τυχερή ! Εμένα η ζυγαριά μου κάθε μέρα και πιο λίγα δείχνει, εχθές έλεγε 63 από 68 π ξεκίνησε η εγκυμοσύνη.. βέβαια, έχω να πω ότι τρεις μέρες τώρα έχει ανοίξει λίγο η όρεξη κ τρώω σιγά σιγά. Ευτυχώς γτ είχα αγχωθεί για το μωρό.. 

 

πριν την εγκυμοσύνη στα κιλά ήσουν εντάξει ; 
 

 

επισης κορίτσια μάλλον 2-3 μέρες τώρα μεγαλώνει η μήτρα το μωρό δν ξέρω τι γντ, αλλά έχω έτσι σαν τραβήγματα στην κοιλιά να το πω δν ξέρω σα να τεντώνεται κ από χαμηλά π ήταν έχει ανεβει πιο ψηλά η κοιλιτσα 🙈

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Giasemi_92 είπε:

Παναγίτσα μ είσαι πολύ τυχερή ! Εμένα η ζυγαριά μου κάθε μέρα και πιο λίγα δείχνει, εχθές έλεγε 63 από 68 π ξεκίνησε η εγκυμοσύνη.. βέβαια, έχω να πω ότι τρεις μέρες τώρα έχει ανοίξει λίγο η όρεξη κ τρώω σιγά σιγά. Ευτυχώς γτ είχα αγχωθεί για το μωρό.. 

 

πριν την εγκυμοσύνη στα κιλά ήσουν εντάξει ; 
 

 

επισης κορίτσια μάλλον 2-3 μέρες τώρα μεγαλώνει η μήτρα το μωρό δν ξέρω τι γντ, αλλά έχω έτσι σαν τραβήγματα στην κοιλιά να το πω δν ξέρω σα να τεντώνεται κ από χαμηλά π ήταν έχει ανεβει πιο ψηλά η κοιλιτσα 🙈

Εγώ ξεκίνησα 66 κιλά κ ήδη είμαι 69. Αυτό που λες ότι ανέβηκε η κοιλιά το βλέπω κ εγώ εδώ κ λίγες μέρες. Φαίνεται να ανέβηκε προς τα πάνω κ να φούσκωσε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Vicky. είπε:

Εγώ ξεκίνησα 66 κιλά κ ήδη είμαι 69. Αυτό που λες ότι ανέβηκε η κοιλιά το βλέπω κ εγώ εδώ κ λίγες μέρες. Φαίνεται να ανέβηκε προς τα πάνω κ να φούσκωσε! 

Αυτό νομίζω είναι το φυσιολογικό λέει ένα κιλό το μήνα, Οποτε μην ανησυχείς νομίζω είσαι μια χαρά στα κιλά !! 


ναι από ότι διάβασα επειδή μεγαλώνει η μήτρα κ το μωρό  πάει προς τα πάνω

🥰🥰 εμένα είναι πολύ μικρούλα ακόμη αλλά την ξεχωρίζεις  ήδη φαίνεται 😍😍😍 

 

Αχ ποτε θα αρχίσουν να κουνιούνται να τα νιώθουμε άραγε και πως θα καταλάβουμε ότι είναι κούνημα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/7/2023 at 8:09 ΜΜ, ο/η Vicky. είπε:

Όλα ήταν τέλεια μου έφυγε ένα τεράστιο άγχος που κουβαλούσα! Εμάς μας είπαν κ το φύλο! Μάλλον είναι κοριτσακιιιιι!!!!! Εντωμεταξύ εγώ ήμουν σίγουρη ότι θα ήταν αγοράκι (κανένα μητρικό ένστικτο 🤣) Όλο κοιτάω τις φώτο του υπερήχου κ το χαζεύω! Μακάρι να είχα υπέρηχο στο σπίτι να το βλέπω συνέχεια 😍😍😍 Αχ κορίτσια μου πολύ μου αρέσει που είμαστε μαζί σε αυτό! Είναι καμιά από Θεσσαλονίκη; μπορεί να γεννήσουμε μαζί! 

Και εγώ Θεσσαλονίκη!!!

Και εμείς κάναμε Αυχενική κ όλα καλά. Μας είπε 80% αγόρι αλλά επειδή κάναμε και nipt γιατί είχα αγχωθεί εγώ εκεί το επιβεβαίωσαν. Αλλά και στον υπέρηχο προχθές το είδε κ ο γιατρός μου. 

 

Οπότε η μικρή μου θα αποκτήσει αδερφούλη!

 

Για κιλά που λέτε εγώ ήδη είμαι στα μείον 6 με τους εμετούς..  απαλευτη κατάσταση. Όλοι μου λένε δε πειράζει γιατί χάνεις βάρος κτλ κ δε θα βαρύνεις αλλά η ψυχούλα μου το ξέρει πως αντέχω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/7/2023 at 10:36 ΠΜ, ο/η Opheliav είπε:

Και εγώ Θεσσαλονίκη!!!

Και εμείς κάναμε Αυχενική κ όλα καλά. Μας είπε 80% αγόρι αλλά επειδή κάναμε και nipt γιατί είχα αγχωθεί εγώ εκεί το επιβεβαίωσαν. Αλλά και στον υπέρηχο προχθές το είδε κ ο γιατρός μου. 

 

Οπότε η μικρή μου θα αποκτήσει αδερφούλη!

 

Για κιλά που λέτε εγώ ήδη είμαι στα μείον 6 με τους εμετούς..  απαλευτη κατάσταση. Όλοι μου λένε δε πειράζει γιατί χάνεις βάρος κτλ κ δε θα βαρύνεις αλλά η ψυχούλα μου το ξέρει πως αντέχω.. 

Α τι καλά!!! Που θα γεννήσεις; εγώ στο γενεσις. Το nipt γιατί το έκανες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...