Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χαμηλος πλακούντας


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες...βρίσκομαι στην 25η εβδ ,σμρ στο καθορισμένο ραντεβού μ είπε ότι ακόμα έχω χαμηλό πλακούντα,επιχειλιο, από την αρχή μας το έλεγε και για αυτό μας απαγόρεψε τις επαφές ,αλλά μέχρι σήμερα νόμιζα ότι θα είχε ανέβει κάπως.. στεναχωρεθηκα,μ είπε ότι μπορεί να δω αίμα,όχι σίγουρα βέβαια απλά έχω πιο πολλές πιθανότητες με τον χαμηλό,αν κάποια κοπέλα είχε στην αρχή πως εξελίχθηκε μετά?ανέβηκε, παρέμεινε εκεί??δε με νοιάζει η καισαρική αν χρειαστεί αλλά να γεννηθεί ο μπεμπης μας  και να ειναι καλα helpoppp

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/5/2023 at 8:45 ΜΜ, ο/η louu είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες...βρίσκομαι στην 25η εβδ ,σμρ στο καθορισμένο ραντεβού μ είπε ότι ακόμα έχω χαμηλό πλακούντα,επιχειλιο, από την αρχή μας το έλεγε και για αυτό μας απαγόρεψε τις επαφές ,αλλά μέχρι σήμερα νόμιζα ότι θα είχε ανέβει κάπως.. στεναχωρεθηκα,μ είπε ότι μπορεί να δω αίμα,όχι σίγουρα βέβαια απλά έχω πιο πολλές πιθανότητες με τον χαμηλό,αν κάποια κοπέλα είχε στην αρχή πως εξελίχθηκε μετά?ανέβηκε, παρέμεινε εκεί??δε με νοιάζει η καισαρική αν χρειαστεί αλλά να γεννηθεί ο μπεμπης μας  και να ειναι καλα helpoppp

Καλησπέρα!

Βρίσκομαι στην 31η εβδομάδα και από την αρχή (Α αυχενική) είδαμε ότι έχω χαμηλό οπίσθιο πλακούντα και μήκος τραχήλου τελευταία μέτρηση 3.8 εκατοστά. Ωστόσο λόγω πρόωρων συσπάσεων από την 15η εβδομάδα μου (!) λαμβάνω συστηματικά προγεστερόνη των 200mg και διατηρεί σε ανεκτά επίπεδα τον τράχηλο. 

Μου έχουν απαγορευτεί οι επαφές εξ ολοκλήρου από την 15η εβδομάδα, όπως και κάθε είδους γυμναστική, ακόμα και το πολύωρο περπάτημα. Με μεγάλη υπομονή καθημερινά περιμένω απλά να περάσει ο καιρός.. 

Γνωρίζω πως κορίτσια με πολύ χαμηλό πλακούντα προσέχουν όσο μπορούν στη καθημερινότητα (δε σηκώνουν βάρη για παράδειγμα) και κάποιες έκαναν επιτυχώς και περίδεση (είναι μια μικρή επέμβαση) για να διασφαλίσουν ότι ο τράχηλος παραμένει κλειστός (αφορά όσες έχουν κοντό μήκος τραχήλου).

Με προσοχή και ακολουθώντας τις οδηγίες του γιατρού σου, θα γίνεις τελειόμηνη θεωρώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπερα το ίδιο έχω κ εγώ. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό μην σε τρομάζει καθόλου. Κ εγώ έχω χαμηλό πλακουντα επιστημονικά μου είπε πως γλυφει τον τράχηλο. Αυτό ανεβαίνει με τις εβδομάδες. Και όντως στις 24 που πήγα ήτανε χαμηλός και ανέβηκε λίγο τώρα στις 31 που είμαι. Το έχουν πολλες γυναίκες με τον πλακουντα αυτό το θέμα. Άλλες τον έχουν και πιο χαμηλά και πάνε όλα καλά! Με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...