Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ερώτηση για εξέταση Doppler κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Γεια σας, θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σε αυτό το φόρουμ για την εξέταση doppler που έκανα πρόσφατα. Είμαι 35 ετών και περιμένω το πρώτο μου παιδί. Τα συμπεράσματα της επίσκεψης ήταν τα εξής:

- Διάγνωση: Μεγαλύτερο για την ηλικία του-σε βάρος- έμβρυο
- Συστάσεις: Επανεξέταση με υπέρηχο σε 3 εβδομάδες
- 76η % θέση ανάπτυξης
- Οριακή διάταση δεξιού νεφρού: 6,3 χιλ και οπίσθιου δεξιού κέρατος της πλάγιας κοιλίας του εγκεφάλου. Το εύρημα αυτό συνδέεται με λοιμώξεις της μητέρας όπως κυτταρομεγαλοιού, τοξόπλασμα, ερυθρά και παρβοιό, οπότε καλό είναι κάποια από αυτά να ξαναελεγθούν ανάλογα με την φορεία.
- Η κόμβωση στην αριστερή μητριαία αρτηρία δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη διαχείριση, δεδομένης της καλής ανάπτυξης του εμβρύου.
- Μήκος τραχήλου 37 χιλ.

Ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, αλλά εγώ ανησυχώ για τη διάταση του νεφρού και του εγκεφάλου. Έχω κάνει όλες τις ανοσολογικές εξετάσεις και βγήκαν αρνητικές. Υπάρχει περίπτωση να έχω κάποια λοίμωξη που δεν ανιχνεύθηκε; Μήπως πρέπει να κάνω και άλλες εξετάσεις; Τι συνέπειες μπορεί να έχουν αυτά τα ευρήματα για την υγεία και την ανάπτυξη του μωρού μου;

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η tamis είπε:

Γεια σας, θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σε αυτό το φόρουμ για την εξέταση doppler που έκανα πρόσφατα. Είμαι 35 ετών και περιμένω το πρώτο μου παιδί. Τα συμπεράσματα της επίσκεψης ήταν τα εξής:

- Διάγνωση: Μεγαλύτερο για την ηλικία του-σε βάρος- έμβρυο
- Συστάσεις: Επανεξέταση με υπέρηχο σε 3 εβδομάδες
- 76η % θέση ανάπτυξης
- Οριακή διάταση δεξιού νεφρού: 6,3 χιλ και οπίσθιου δεξιού κέρατος της πλάγιας κοιλίας του εγκεφάλου. Το εύρημα αυτό συνδέεται με λοιμώξεις της μητέρας όπως κυτταρομεγαλοιού, τοξόπλασμα, ερυθρά και παρβοιό, οπότε καλό είναι κάποια από αυτά να ξαναελεγθούν ανάλογα με την φορεία.
- Η κόμβωση στην αριστερή μητριαία αρτηρία δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη διαχείριση, δεδομένης της καλής ανάπτυξης του εμβρύου.
- Μήκος τραχήλου 37 χιλ.

Ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, αλλά εγώ ανησυχώ για τη διάταση του νεφρού και του εγκεφάλου. Έχω κάνει όλες τις ανοσολογικές εξετάσεις και βγήκαν αρνητικές. Υπάρχει περίπτωση να έχω κάποια λοίμωξη που δεν ανιχνεύθηκε; Μήπως πρέπει να κάνω και άλλες εξετάσεις; Τι συνέπειες μπορεί να έχουν αυτά τα ευρήματα για την υγεία και την ανάπτυξη του μωρού μου;

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας.

Καλησπέρα! Αν και δεν είχα τέτοια ευρήματα, θα σου πω ότι κ σε εμένα στο ντοπλερ η μικρή φάνηκε με πολύ λιγότερο βάρος από όσο θα έπρεπε, για την ακρίβεια ήταν στο 10%! Ε και αγχώθηκα γιατί μου είπανε επανεξέταση σε 2 βδομάδες και αν δεν έχει βάλει βάρος πάμε με καισαρική νωρίτερα. Γιατί όμως δεν έβαζε βάρος δεν υπήρχε εξήγηση, μητριαίες αρτηρίες φυσιολογικές, εξετάσεις δικές μου όλες φυσιολογικές. Κλάμα εγώ, άγχος κλπ, ε πήγα σε δυο βδομάδες, είχε βάλει ελάχιστο βάρος και όλα τα υπόλοιπα φυσιολογικά. Ε δε βιαστήκαμε, είπαμε αφού παίρνει αυτό το λίγο, το παρακολουθούμε με απλούς υπερήχους και προχωράμε. Και όλα κύλησαν ομαλά. Αυτό που θέλω να σου πω είναι να μην αγχώνεσαι και στενοχωριέσαι από τη στιγμή που δεν αγχώνεται ο γιατρός σου. Επίσης και οι δικές σιυ εξετάσεις είναι φυσιολογικές. Οπότε δεν υπάρχει προς το παρόν εξήγηση για τα ευρήματα αυτά και πιστεύω (χωρισ να είμαι γιατρός) πως μετά από 3 εβδομάδες θα έχει «στρώσει» η αναλογία. Αλλά επειδή καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου, πήγαινε να ξανακάνεις τις αιματολογικές, τουλάχιστον να σου φύγει η ιδέα μη τυχόν έγινε λάθος στο εργαστήριο.

Σε κάθε περίπτωση εγώ θα σου ευχηθώ να απολαύσεις το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου και με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...