Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποβολή


genim

Recommended Posts

Καλησπέρα, διαβάζω καιρό το φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας και για τη δική μου περίπτωση. Μπήκαμε με το σύζυγο στη διαδικασία της εξωσωματικής. Το άγχος ήταν μεγάλο. Στο παρελθόν είχα αντιμετωπισει περιστατικά κρίσεων πανικού κάποιες φορές. Αφού έγινε η διαδικασία και είχαμε το αποτέλεσμα της χοριακή θετικό, το άγχος παρέμενε καθημερινά για την εξέλιξη. Μια μέρα πριν τον πρώτο υπέρηχο, έπαθα ξανά κρίση πανικού και φοβήθηκα πολυ. Την επόμενη μέρα πήγα για τον υπέρηχο,ήμουν 5w+3, είδαμε σάκο και όλα ήταν τέλεια κατά τα λεγόμενα του γιατρού. Την επόμενη μέρα είχα αιμορραγία και αποβολή. Και το ερώτημα είναι πιστεύετε ότι η κρίση πανικού οδήγησε στην αποβολή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσι μου. Λυπάμαι πολύ για την κατάληξη... όμως όχι προσωπικά δεν πιστεύω ότι η κρίση πανικού ευθύνεται για την αποβολή. Και γενικά το άγχος που λένε και ξαναλένε με την πρώτη ευκαιρία ότι ευθύνεται και μας αγχώνουν ακόμη περισσότερο με αυτό, δεν πιστεύω ότι έχει τη δύναμη να προκαλέσει αποβολή. Ναι μπορεί λόγω άγχους να υπάρξει καθυστέρηση στη στη σύλληψη, να προσπαθείς και να μην έρχεται εύκολα. Αλλά όχι και αποβολή. Μη τρελαθούμε τελείως. Ήταν να γίνει και έγινε. Το πιθανότερο λόγω χρωμοσωμικών ανωμαλιών. Είναι πολύ σύνηθες. Η φύση και το σώμα μας ξερει...

Μη το βάζεις κάτω. Πάρε το χρόνο σου και ξαναπροσπαθησε. Κάνε και θετικές σκέψεις να χαλαρώσεις όσο μπορείς. Καλή δύναμη! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Η άποψή μου είναι ότι θα πρέπει αρχικά να αντιμετωπίσεις τις κρίσεις πανικού με τη βοήθεια κάποιου ειδικού. Θα σε βοηθήσει να μάθεις να διαχειρίζεσαι το άγχος σου. Άγχος έχουμε όλες και όλοι οι άνθρωποι σε οποιαδήποτε φάση της ζωής μας. Δεν ποστεύω ότι ο γιατρός μπορεί να απαντήσει με σιγουριά για το εάν η κρίση πανικού οδήγησε σε αποβολή. Παρόλα αυτά, πριν την εγκυμοσύνη, κατά τη διάρκεια αυτής αλλά και μετά τη γέννα όλοι μα όλοι οι γιατροί συμβουλεύουν τις γυναίκες να ΜΗΝ αγχώνονται.

Να σου δίνει ο θεός δύναμη. Εχω βιώσει 2 αποβολές και καταλαβαίνω ακριβώς πως αισθάνεσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσι μου!Με καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι το αγχος,ακομα και το βαρυ ευθυνεται για αποβολη..Για αλλες περιπτωσεις ενδεχομενως να ειναι προβλημα αλλα αν απεβαλες απλα επειδη εχεις αγχος,καμια δεν θα εκανε παιδι! Δεν ξερω αν η κριση πανικου αντιμετωπιζεται καπως,ή εχει καποιο μυστικο να την καταπολεμησεις,αλλα σιγουρα ηταν η ατυχη συγκυρια πιστευω κι οχι αυτο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! 

Θα πω την αποψη μου, απο προσωπικη εμπειρία με τις κρίσεις πανικου΄. 

Καταρχάς χρειαζεσαι ψυχανάλυση ανεξάρτητα απο την εγκυμοσύνη. Η κριση πανικού είναι ένα καμπανάκι, το σώμα προειδοποιεί για κατι που το υποσυνείδητο έχει πονέσει, αιμορραγεί και πρέπει να το φέρουμε στο συνειδητό ώστε να καταφέρουμε να πάμε παρακάτω. 

Θα πας σε έναν ψυχαναλυτη, θα κάνεις συνεδρίες και θα λύσεις το θέμα των κρίσεων. Αρκεί φυσικά να το θέλεις. Στον ψυχαναλυτη πάμε αποφασισμένοι να δουλέψουμε με τον εαυτό μας. Διαφορετικά, δεν πάμε καθολου.

Μια κρίση πανικού δεν ειναι ικανή να "ριξει" ένα μωρό. Πόσο μάλλον όταν αυτό είναι ακόμα μερικά κύτταρα. Εκτός αν μιλάμε για μια κρίση που είχε ως συνέπεια μια πτώση, ένα ατύχημα κτλ κτλ. Ενα πιο μεγάλο μωρο, θα νιώσει την ταραχή μιας κρίσης, θα ανεβασει παλμους, θα κινηθει ατακτα στην κοιλιά, αλλά ως εκει. Τώρα, αν μιλάμε για 2 κρίσεις πανικου την εβδομάδα, τοτε δεν γνωρίζω τι συνεπειες μπορει να εχει. 

Οι κρίσεις πανικού και οι κρίσεις άγχους γενικότερα ειναι παράγοντες που μπορεί να επηρρεάσουν την σύλληψη γενικότερα, πόσο μα΄λλον της υποβοηθουμενης. Αυτό, θα το κρίνει ο ψυχαναλυτη΄ς ομως. Εμεις δεν μπορούμε να σου πούμε ούτε ναι ούτε όχι. 

Λες οτι παθαινες κρισεις πανικου και τωρα επανηλθαν. Ειχες δει καποιον ειδικό τότε ή απλά έτυχε και πέρασαν? Σε καθε περίπτωση, απαντήσεις σε ένα τετοιο θέμα θα στις δώσει ο ειδικός ψυχικής υγείας. Να ξεκαθαρίσω πως ειμαι μηχανικός, δεν προσπαθω να διαφημίσω τους ψυχαναλυτές προς όφελος μου ή του κλάδου. 

Θεωρώ όμως πως η βοηθεια του ψυχαναλυτη είναι πολύτιμη, καθώς ξέρω απο πρώτο χέρι πως οι κρίσεις πανικού μπορεί να στοιχειώσουν τη ζωή κάποιου ανθρώπου. ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η genim είπε:

Καλησπέρα, διαβάζω καιρό το φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας και για τη δική μου περίπτωση. Μπήκαμε με το σύζυγο στη διαδικασία της εξωσωματικής. Το άγχος ήταν μεγάλο. Στο παρελθόν είχα αντιμετωπισει περιστατικά κρίσεων πανικού κάποιες φορές. Αφού έγινε η διαδικασία και είχαμε το αποτέλεσμα της χοριακή θετικό, το άγχος παρέμενε καθημερινά για την εξέλιξη. Μια μέρα πριν τον πρώτο υπέρηχο, έπαθα ξανά κρίση πανικού και φοβήθηκα πολυ. Την επόμενη μέρα πήγα για τον υπέρηχο,ήμουν 5w+3, είδαμε σάκο και όλα ήταν τέλεια κατά τα λεγόμενα του γιατρού. Την επόμενη μέρα είχα αιμορραγία και αποβολή. Και το ερώτημα είναι πιστεύετε ότι η κρίση πανικού οδήγησε στην αποβολή;

Όχι κορίτσι μου δεν έφταιξε η κρίση πανικού για την απώλεια του εμβρύου σου. Αποβολές σε τόσο μικρή εβδομάδα προκαλούνται συνήθως από γονιδιακά προβληματικά έμβρυα. 

Ωστόσο προσπάθησε να το μετριασεις το άγχος σου με την βοήθεια ενός ειδικού. Για να έχεις γενικότερα μια καλύτερη ποιότητα ζωής γιατί το άγχος γενικά μόνο καλό δεν κάνει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...