Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πολυκυστικές ωοθήκες


Butterfly98

Recommended Posts

Κορίτσια μου καλημέρα!

Έχω πολυκυστικές ωοθήκες, από την πρώτη φορά που αδιαθέτησα η περίοδος μου δεν ήταν ποτέ σταθερή (δηλαδή 4-5-6-7+ μήνες) μέχρι τώρα. Πλέον όμως είμαι στην προσπάθεια για μωράκι και αυτό το κάνει εξαιρετικά δύσκολο. Προχθές πήγα στην γυναικολόγο και μου είπε ότι έχω χοντρό ενδομήτριο και πιστεύει ότι ίσως είμαι έγκυος ή θα αδιαθετήσω σύντομα.

Σήμερα έκανα τεστ ωορρηξίας και βγήκαν 2 γραμμούλες η μια όμως είναι λίγο πιο αχνή (όχι πολύ πιο αχνή αλλά δεν είναι το ίδιο με την άλλη). Αν κάνω αύριο τεστ και οι γραμμούλες είναι το ίδιο έντονες σημαίνει έχω ωορρηξία; Και αν είναι πιο αχνή σημαίνει ήταν πιο πριν; 
Επίσης αν κάποια είχε παρόμοιο θέμα με εμένα με τις πολυκυστικές θα χαρώ πολύ να ακούσω τι την βοήθησε 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Butterfly98 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα!

Έχω πολυκυστικές ωοθήκες, από την πρώτη φορά που αδιαθέτησα η περίοδος μου δεν ήταν ποτέ σταθερή (δηλαδή 4-5-6-7+ μήνες) μέχρι τώρα. Πλέον όμως είμαι στην προσπάθεια για μωράκι και αυτό το κάνει εξαιρετικά δύσκολο. Προχθές πήγα στην γυναικολόγο και μου είπε ότι έχω χοντρό ενδομήτριο και πιστεύει ότι ίσως είμαι έγκυος ή θα αδιαθετήσω σύντομα.

Σήμερα έκανα τεστ ωορρηξίας και βγήκαν 2 γραμμούλες η μια όμως είναι λίγο πιο αχνή (όχι πολύ πιο αχνή αλλά δεν είναι το ίδιο με την άλλη). Αν κάνω αύριο τεστ και οι γραμμούλες είναι το ίδιο έντονες σημαίνει έχω ωορρηξία; Και αν είναι πιο αχνή σημαίνει ήταν πιο πριν; 
Επίσης αν κάποια είχε παρόμοιο θέμα με εμένα με τις πολυκυστικές θα χαρώ πολύ να ακούσω τι την βοήθησε 😊

Καλημέρα!! Η ορμόνη της ωορρηξίας ανεβαίνει 1-2 μέρες πριν γίνει η ωορρηξία. Οπότε, αν το θετικό τεστ το δεις σήμερα πχ, σημαίνει ότι θα πρέπει να έχεις επαφές από σήμερα και 2 μέρες μετά, σίγουρα! Εγώ χρησιμοποιούσα το ψηφιακό τεστ και με βοηθούσε γιατί έβλεπα την φατσούλα κ ήξερα πως είναι θετικό. Εφόσον όμως δεν έχεις σταθερο κύκλο και δεδομένου ότι τα ψηφιακά είναι πανάκριβα, μπορείς για αρχή να χρησιμοποιείς τις ταινίες και όταν αρχίσει να σκουραίνει η γραμμή να κάνεις τα ψηφιακά. Το λέω για να σε βοηθήσει για αρχή να καταλάβεις τι παίζει με τα τεστακια. Επίσης, εμένα με βοήθησε να κρατάω ημερολόγιο συμπτωμάτων την ημέρα του θετικού τεστ και τις τριγύρω μέρες, ώστε να μάθω το σώμα μου κ να καταλαβαίνω την ωορρηξία και χωρίς τεστ. 
Για τις πολυκυστικες δε γνωρίζω να σου πω, αλλά σου εύχομαι καλή επιτυχία και το επιθυμητό αποτέλεσμα σύντομα! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Butterfly98 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα!

Έχω πολυκυστικές ωοθήκες, από την πρώτη φορά που αδιαθέτησα η περίοδος μου δεν ήταν ποτέ σταθερή (δηλαδή 4-5-6-7+ μήνες) μέχρι τώρα. Πλέον όμως είμαι στην προσπάθεια για μωράκι και αυτό το κάνει εξαιρετικά δύσκολο. Προχθές πήγα στην γυναικολόγο και μου είπε ότι έχω χοντρό ενδομήτριο και πιστεύει ότι ίσως είμαι έγκυος ή θα αδιαθετήσω σύντομα.

Σήμερα έκανα τεστ ωορρηξίας και βγήκαν 2 γραμμούλες η μια όμως είναι λίγο πιο αχνή (όχι πολύ πιο αχνή αλλά δεν είναι το ίδιο με την άλλη). Αν κάνω αύριο τεστ και οι γραμμούλες είναι το ίδιο έντονες σημαίνει έχω ωορρηξία; Και αν είναι πιο αχνή σημαίνει ήταν πιο πριν; 
Επίσης αν κάποια είχε παρόμοιο θέμα με εμένα με τις πολυκυστικές θα χαρώ πολύ να ακούσω τι την βοήθησε 😊

Καλημέρα κορίτσι μου 

εγω έχω Πολυκυστηκες δεν είχα ποτε σταθερό κύκλου 30-35 καποιες φορες και 40

θα σου πω εγω λίγο στην ιστορία μου

ξεκίνησα τις προσπάθειες όταν ήμουν 31,5.. στους 6 μήνες είχα μια βιοχιμικη αποβολή ήταν πολύ νωρίς ίσα ίσα ενα θετικό τεστ εγκυμοσυνης  είχα μόνο αλλά είχε γίνει η σύλληψη..  

αρχισα μετά τα τεστ ωορρηξιας.. έφτασα σε σημείο να φτάσω στις 52 μερες χωρίς περίοδο και προσπαθούσα 1 χρόνο.. κάπου εκεί λέω δεν πάει άλλο βρήκα γιατρό γιατί ειχα αλλάξει τόπο κατοικίας και έπρεπε να βρω από αρχή γιατρό 

Ξεκίνησα με ορμονικές εξετάσεις τα βασικά δηλαδή.. και με στέλνει ο γυναικολογος σε ενδοκρινολόγο

Το αποτέλεσμα ; Είχα ανεβασμένη προλακτινη 32 και αυτός ήταν  ο λόγος που δεν έκανα ποιοτική ωορρηξία ειχα θετικά τεστ αλλά το ωάριο μου δεν ήταν ποιοτικά καλό 

πηρα χάπι για την προλακτινη και βιταμίνες inofert plus που βοηθάει στην ωορρηξια.. 

Μα αυτά και μα αυτά έφτασα να προσπαθώ  1,5 χρόνο 

σε 1,5 μήνα με την θεραπεία της ενδοκρινολόγου έμεινα εγκυος και τώρα έχω ένα κοριτσάκι 7 μηνών 

η γνωμη μου είναι να βρεις έναν καλό ενδοκρινολόγο οι γυναικολόγοι δεν το έχουν τόσο με της ορμόνες μας να κανείς εξετάσεις ορμονικές.. εγω προσωπικά το μετάνιωσα που άφησα έτσι 1 χρόνο να πάει χαμένος γιατί λένε αν είσαι κάτω τον 35 σε αφηνουν οι γιατροί 1 χρόνο χωρίς εξετάσεις πάνω τον 35 6 μήνες.. 

επισης και η κουμπάρου έχει Πολυκυστηκες είναι εγκυος 4 μηνών και εκείνη της ήρθε πιο γρήγορα από εμένα η εγκυμοσύνη 

εύχομαι καλή επιτυχία και να ξέρεις πως εμείς με Πολυκυστηκες μπορούμε να μείνουνε έγκυες απλά ίσως χρειαστεί περισσότερο χρόνο από καποιες κοπέλες που δεν έχουν.. υπομονή και όλα θα έρθουν 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Έχω πολυκυστικές ωοθήκες. Έχω περάσει 12 μήνες στο παρελθόν εκ των οποίων τους 8 είχα μονάχα περίοδο. Πολλοί γυναικολόγοι μου είπαν ότι θα δυσκολευτώ να μείνω έγκυος με φυσική σύλληψη ακριβώς επειδή δεν μπορώ να υπολογίσω τις ημέρες ωορηξίας. ΄Καταφύγαμε με τον πρώην σύζυγό μου στην εξωσωματική, όπου είχαμε 2 αποτυχημένες. Χωρίσαμε, χαλάρωσα στο μέγιστο βαθμό, σχεδόν έπεισα τον εαυτό μου ότι ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑ και ξαφνικά έμεινα έγκυος φυσιολογικά.

Το παραπάνω σου το αναφέρω μόνο και μόνο για να σου γνωστοποιήσω ακόμα ένα περιστατικό από τα τόσα που θα έχεις μάθει ήδη φαντάζομαι, όπου γυναίκα με Σύνδρομο Πολυκυστικών Ωοθηκών έγινε μανούλα!

Να έχεις πίστη στο θεό, δύναμη και εσωτερική ηρεμία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/4/2023 at 8:44 ΠΜ, ο/η Butterfly98 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα!

Έχω πολυκυστικές ωοθήκες, από την πρώτη φορά που αδιαθέτησα η περίοδος μου δεν ήταν ποτέ σταθερή (δηλαδή 4-5-6-7+ μήνες) μέχρι τώρα. Πλέον όμως είμαι στην προσπάθεια για μωράκι και αυτό το κάνει εξαιρετικά δύσκολο. Προχθές πήγα στην γυναικολόγο και μου είπε ότι έχω χοντρό ενδομήτριο και πιστεύει ότι ίσως είμαι έγκυος ή θα αδιαθετήσω σύντομα.

Σήμερα έκανα τεστ ωορρηξίας και βγήκαν 2 γραμμούλες η μια όμως είναι λίγο πιο αχνή (όχι πολύ πιο αχνή αλλά δεν είναι το ίδιο με την άλλη). Αν κάνω αύριο τεστ και οι γραμμούλες είναι το ίδιο έντονες σημαίνει έχω ωορρηξία; Και αν είναι πιο αχνή σημαίνει ήταν πιο πριν; 
Επίσης αν κάποια είχε παρόμοιο θέμα με εμένα με τις πολυκυστικές θα χαρώ πολύ να ακούσω τι την βοήθησε 😊

Εφόσον είδε χοντρό ενδομητριο και πιστεύει πως μπορεί να είσαι έγκυος γιατί δεν κάνεις τεστ εγκυμοσύνης και κάνεις τεστ ωορρηξίας;; επίσης θα σε συμβούλευα να δεις ενδοκρινολογο, κάποιες φορές βοηθάει στην αντιμετώπιση των πολυκιστικων. Εύχομαι να είσαι έγκυος, να μας λες τα νέα σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/4/2023 at 8:44 ΠΜ, ο/η Butterfly98 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα!

Έχω πολυκυστικές ωοθήκες, από την πρώτη φορά που αδιαθέτησα η περίοδος μου δεν ήταν ποτέ σταθερή (δηλαδή 4-5-6-7+ μήνες) μέχρι τώρα. Πλέον όμως είμαι στην προσπάθεια για μωράκι και αυτό το κάνει εξαιρετικά δύσκολο. Προχθές πήγα στην γυναικολόγο και μου είπε ότι έχω χοντρό ενδομήτριο και πιστεύει ότι ίσως είμαι έγκυος ή θα αδιαθετήσω σύντομα.

Σήμερα έκανα τεστ ωορρηξίας και βγήκαν 2 γραμμούλες η μια όμως είναι λίγο πιο αχνή (όχι πολύ πιο αχνή αλλά δεν είναι το ίδιο με την άλλη). Αν κάνω αύριο τεστ και οι γραμμούλες είναι το ίδιο έντονες σημαίνει έχω ωορρηξία; Και αν είναι πιο αχνή σημαίνει ήταν πιο πριν; 
Επίσης αν κάποια είχε παρόμοιο θέμα με εμένα με τις πολυκυστικές θα χαρώ πολύ να ακούσω τι την βοήθησε 😊

Η αδερφή μου με πολυκυστικές ΄κάποιες φορές έκανε μήνες να δει περίοδο, είχε φτάσει το μέγιστο και τους 7 μήνες χωρίς περίοδο!!! Ο γιατρός της είχε πει ότι θα δυσκολευτεί..κι όμως έμεινε έγκυος αμέσως! Αφού όταν τον πήρε τηλ για ραντεβού δεν το πίστευε!!! 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...