Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΝΕΠΙΤΥΧΗΣ ΩΟΛΗΨΙΑ


annoufi

Recommended Posts

Καλησπέρα κι από εμένα! Μόλις έμαθα ότι η πρώτη φορά που έκανα ωοληψια ήταν αποτυχημένη. Είμαι 36 ετών με χαμηλή ΑΜΗ (1,6). Ξεκίνησα βραχυ πρωτόκολλο με femara και puregon αλλά αναπτύχθηκαν μόνο 3 ωαρια. Από τα 3 ο γιατρός πήρε τα 2 στην ωοληψια, και κανένα από αυτά δεν ήταν καλό. Τις puregon τις σταματήσαμε γιατί είδαμε ότι δεν ανταποκριθηκε ο οργανισμός καθώς στον πρώτο υπέρηχο είχα μόνο ένα ωαριο. Η οιστραδιολη ήταν καλή και έδειχνε ότι τουλάχιστον αυτό το ένα ωαριο ήταν καλό αλλά τζίφος.. είχε καμία παρόμοια εμπειρια; είμαι πραγματικά απογοητευμενη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην απογοητεύεσαι, γιατί δεν είναι όλοι οι μήνες ίδιοι. Ίσως σε κάποιο επόμενο κύκλο να έχεις περισσότερα ωάρια. Όταν λες κανένα δεν ήταν καλό, εννοείς ότι κανένα δεν γονιμοποιήθηκε ή έκανες έλεγχο και κανένα δεν ήταν καλής ποιότητας; Στατιστικά πάντως, καταλαβαίνεις, ΄ότι είναι δύσκολο να πετύχει αυτό το ένα μόνο. 

Μου έχει τύχει παρόμοια κατάσταση στην πρώτη ωοληψία μου κ εμένα, που ακόμη ήμουν άσχετη και δεν ήξερα ακριβώς τι παίζει. Με φεμάρα και menopur πήγα κι εγώ, συντηρητικά, είδαμε αρχικά 3 ωάρια και τελικά πήρε δύο και γονιμοποιήθηκε το ένα. Δεν ξαναέκανα φεμάρα από τότε. Σε επόμενο κύκλο είχα 8 ωάρια και πήγε πολύ καλύτερα η διαδικασία, κάποια πήραμε, κάποια χάσαμε, με φουλ menopur αυτή τη φορά όμως.

Στην amh μην δίνεις πολλή σημασία. Από μόνη της δεν λέει πολλά. Είναι συνδυασμός κι άλλων τιμών. Ίσως πρέπει να δοκιμάσεις άλλα φάρμακα, για να δεις πώς θ'ανταποκριθείς. Αλλά μην απογοητεύεσαι, υπομονή και σωστά βήματα χρειάζονται, με τη συμβουλή του γιατρού σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η annoufi είπε:

Καλησπέρα κι από εμένα! Μόλις έμαθα ότι η πρώτη φορά που έκανα ωοληψια ήταν αποτυχημένη. Είμαι 36 ετών με χαμηλή ΑΜΗ (1,6). Ξεκίνησα βραχυ πρωτόκολλο με femara και puregon αλλά αναπτύχθηκαν μόνο 3 ωαρια. Από τα 3 ο γιατρός πήρε τα 2 στην ωοληψια, και κανένα από αυτά δεν ήταν καλό. Τις puregon τις σταματήσαμε γιατί είδαμε ότι δεν ανταποκριθηκε ο οργανισμός καθώς στον πρώτο υπέρηχο είχα μόνο ένα ωαριο. Η οιστραδιολη ήταν καλή και έδειχνε ότι τουλάχιστον αυτό το ένα ωαριο ήταν καλό αλλά τζίφος.. είχε καμία παρόμοια εμπειρια; είμαι πραγματικά απογοητευμενη

Καλημέρα και από μένα! Καταρχήν να σου πω ότι 1,6 (σε mg) δεν ειναι χαμηλή ΑΜΗ εκτός και αν εννοείς pmol. Εγώ είχα φαντάσου 0,3mg (περίπου 2pmol). Εγώ πήγα στην πρώτη οωληψία με bemfola (γεννόσημο υποκαταστατο του gonal). Από τα 8 ή 9 ωαρια που πηρε ο γιατρος (πια δε θυμαμαι) μολις 2 γονιμοποιήθηκαν (ενω 5 ηταν ωριμα) κ προεκυψαν 2 πολυ μετρια εμβρυα τα οποια καταψυξαμε. Σε επόμενο κύκλο που πήγα για έλεγχο και να δουμε αν θα προχωρησω σε μεταφορα ειδαμε καπου 20 ωαρια, τεραστια αλλαγη! Φυσικα καποια ηταν πολυ μικρα κλπ αλλα καταφερε να παρει (παλι με το ιδιο ακριβως φαρμακο) 11 ωριμα ωαρια. Απο αυτα παλι μολις 5 γονιμοποιηθηκαν αλλα όλα προχωρησαν σε βλαστοκύστες, τα καταψυξαμε, μεταφεραμε 1 (δεν ηθελα 2) και τωρα εχω ενα παιδακι.

Θέλω να πω ότι κύκλος από κύκλος μπορει να ειναι πολυ διαφορετικός. Πρέπει ο γιατρός να σε έχει από κοντά κ να πετύχετε τον καλο κύκλο! δλδ αυτόν που θα εχεις μεγαλυτερο αποθεμα στις ωοθηκες. Αν ξεκινας με 2-3 ωαρια ο,τι φαρμακο και αν παρεις αυτό δεν θα αλλάξει...  Δυστυχώς θέλει πολλή υπομονή η διαδικασια αυτη που εχουμε μπει.

Να θυμασαι οτι όσο καιρο ασχολουμαι και ακουω για την εξωσωματική είτε εδώ μέσα είτε στην προσωπική μου ζωή, όλες στο τέλος πέτυχαν! ακόμη και αυτές που έμοιαζαν αδύνατες ως περιπτώσεις. Οπότε μην απογοητευεσαι και συζητα με το γιατρο να βαλετε ενα καλο προγραμμα. Αν νιωθεις οτι δεν σε καλυπτει αλλαξε! Αλλες φτανουμε πιο ευκολα άλλες πιο δυσκολα αλλα να θυμασαι οτι θα πετυχεις!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Καλημέρα και από μένα! Καταρχήν να σου πω ότι 1,6 (σε mg) δεν ειναι χαμηλή ΑΜΗ εκτός και αν εννοείς pmol. Εγώ είχα φαντάσου 0,3mg (περίπου 2pmol). Εγώ πήγα στην πρώτη οωληψία με bemfola (γεννόσημο υποκαταστατο του gonal). Από τα 8 ή 9 ωαρια που πηρε ο γιατρος (πια δε θυμαμαι) μολις 2 γονιμοποιήθηκαν (ενω 5 ηταν ωριμα) κ προεκυψαν 2 πολυ μετρια εμβρυα τα οποια καταψυξαμε. Σε επόμενο κύκλο που πήγα για έλεγχο και να δουμε αν θα προχωρησω σε μεταφορα ειδαμε καπου 20 ωαρια, τεραστια αλλαγη! Φυσικα καποια ηταν πολυ μικρα κλπ αλλα καταφερε να παρει (παλι με το ιδιο ακριβως φαρμακο) 11 ωριμα ωαρια. Απο αυτα παλι μολις 5 γονιμοποιηθηκαν αλλα όλα προχωρησαν σε βλαστοκύστες, τα καταψυξαμε, μεταφεραμε 1 (δεν ηθελα 2) και τωρα εχω ενα παιδακι.

Θέλω να πω ότι κύκλος από κύκλος μπορει να ειναι πολυ διαφορετικός. Πρέπει ο γιατρός να σε έχει από κοντά κ να πετύχετε τον καλο κύκλο! δλδ αυτόν που θα εχεις μεγαλυτερο αποθεμα στις ωοθηκες. Αν ξεκινας με 2-3 ωαρια ο,τι φαρμακο και αν παρεις αυτό δεν θα αλλάξει...  Δυστυχώς θέλει πολλή υπομονή η διαδικασια αυτη που εχουμε μπει.

Να θυμασαι οτι όσο καιρο ασχολουμαι και ακουω για την εξωσωματική είτε εδώ μέσα είτε στην προσωπική μου ζωή, όλες στο τέλος πέτυχαν! ακόμη και αυτές που έμοιαζαν αδύνατες ως περιπτώσεις. Οπότε μην απογοητευεσαι και συζητα με το γιατρο να βαλετε ενα καλο προγραμμα. Αν νιωθεις οτι δεν σε καλυπτει αλλαξε! Αλλες φτανουμε πιο ευκολα άλλες πιο δυσκολα αλλα να θυμασαι οτι θα πετυχεις!!! 

Καλησπέρα. Να σε ρωτήσω, μια που το ανέφερες, το bemfola είπες ότι είναι υποκατάστατο του gonal? Και για ποιο λόγο να δώσει ένας γιατρός το γενόσημο? Σ' εσένα ήταν αποτελεσματικό, όπως κατάλαβα.

Ρωτάω επειδή πριν λίγες μέρες έδωσε αυτό ακριβώς το φα΄ρμακο σε φίλη που ξεκίνησε τώρα την διαδικασία εξωσωματικής και με ρωτούσε αν γνωρίζω γι' αυτό. Δεν το είχα ακούσει ποτέ και μου έκανε εντύπωση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/3/2023 at 8:07 ΜΜ, ο/η RAM21 είπε:

Καλησπέρα. Να σε ρωτήσω, μια που το ανέφερες, το bemfola είπες ότι είναι υποκατάστατο του gonal? Και για ποιο λόγο να δώσει ένας γιατρός το γενόσημο? Σ' εσένα ήταν αποτελεσματικό, όπως κατάλαβα.

Ρωτάω επειδή πριν λίγες μέρες έδωσε αυτό ακριβώς το φα΄ρμακο σε φίλη που ξεκίνησε τώρα την διαδικασία εξωσωματικής και με ρωτούσε αν γνωρίζω γι' αυτό. Δεν το είχα ακούσει ποτέ και μου έκανε εντύπωση. 

Πρόκειται για την ίδια ακριβώς ουσία. Σε μελέτες έχει φανεί ότι δεν υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά στο αποτέλεσμα. Ο βασικός λόγος είναι το κόστος (πχ χρειάστηκα μια ένεση κ την αγόρασα με 70 ευρώ, όχι 300) κ φυσικά ποια εταιρία έχει έρθει σε επαφή με κάποιο γιατρό κ του έχει παρουσιάσει κ συστήσει ένα φάρμακο. Το συγκεκριμένο είχε καλά αποτελέσματα σε πολλές. Όμως υπάρχουν κ πιο εξελιγμενα, είναι τι ταιριάζει σε κάθε οργανισμό τελικά. Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/3/2023 at 9:57 ΜΜ, ο/η RAM21 είπε:

Μην απογοητεύεσαι, γιατί δεν είναι όλοι οι μήνες ίδιοι. Ίσως σε κάποιο επόμενο κύκλο να έχεις περισσότερα ωάρια. Όταν λες κανένα δεν ήταν καλό, εννοείς ότι κανένα δεν γονιμοποιήθηκε ή έκανες έλεγχο και κανένα δεν ήταν καλής ποιότητας; Στατιστικά πάντως, καταλαβαίνεις, ΄ότι είναι δύσκολο να πετύχει αυτό το ένα μόνο. 

Μου έχει τύχει παρόμοια κατάσταση στην πρώτη ωοληψία μου κ εμένα, που ακόμη ήμουν άσχετη και δεν ήξερα ακριβώς τι παίζει. Με φεμάρα και menopur πήγα κι εγώ, συντηρητικά, είδαμε αρχικά 3 ωάρια και τελικά πήρε δύο και γονιμοποιήθηκε το ένα. Δεν ξαναέκανα φεμάρα από τότε. Σε επόμενο κύκλο είχα 8 ωάρια και πήγε πολύ καλύτερα η διαδικασία, κάποια πήραμε, κάποια χάσαμε, με φουλ menopur αυτή τη φορά όμως.

Στην amh μην δίνεις πολλή σημασία. Από μόνη της δεν λέει πολλά. Είναι συνδυασμός κι άλλων τιμών. Ίσως πρέπει να δοκιμάσεις άλλα φάρμακα, για να δεις πώς θ'ανταποκριθείς. Αλλά μην απογοητεύεσαι, υπομονή και σωστά βήματα χρειάζονται, με τη συμβουλή του γιατρού σου.

Δεν έκανα γονιμοποίηση, κατάψυξη ωαριων θέλω να κάνω! Τις menopur μου τις απέκλεισε εμένα γιατί λέει δεν παράγουν ποιοτικά ωαρια. Επίσης μου είπε πως με τόσο χαμηλή ΑΜΗ (1,67) μέχρι 2-3 να μπορούν να παραχθούν. Μου πρότεινε να πάμε σε φυσικό κύκλο κι αν δούμε ότι μεγαλώνουν κάποια ωαρια να τα ενισχύσουμε με ενέσεις. Αν και την επόμενη φορά όμως το ωαριο που παράγει ο οργανισμός είναι τζουφιο τότε υπάρχει κάποια δυσλειτουργια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/3/2023 at 12:25 ΜΜ, ο/η Tokyo είπε:

Καλημέρα και από μένα! Καταρχήν να σου πω ότι 1,6 (σε mg) δεν ειναι χαμηλή ΑΜΗ εκτός και αν εννοείς pmol. Εγώ είχα φαντάσου 0,3mg (περίπου 2pmol). Εγώ πήγα στην πρώτη οωληψία με bemfola (γεννόσημο υποκαταστατο του gonal). Από τα 8 ή 9 ωαρια που πηρε ο γιατρος (πια δε θυμαμαι) μολις 2 γονιμοποιήθηκαν (ενω 5 ηταν ωριμα) κ προεκυψαν 2 πολυ μετρια εμβρυα τα οποια καταψυξαμε. Σε επόμενο κύκλο που πήγα για έλεγχο και να δουμε αν θα προχωρησω σε μεταφορα ειδαμε καπου 20 ωαρια, τεραστια αλλαγη! Φυσικα καποια ηταν πολυ μικρα κλπ αλλα καταφερε να παρει (παλι με το ιδιο ακριβως φαρμακο) 11 ωριμα ωαρια. Απο αυτα παλι μολις 5 γονιμοποιηθηκαν αλλα όλα προχωρησαν σε βλαστοκύστες, τα καταψυξαμε, μεταφεραμε 1 (δεν ηθελα 2) και τωρα εχω ενα παιδακι.

Θέλω να πω ότι κύκλος από κύκλος μπορει να ειναι πολυ διαφορετικός. Πρέπει ο γιατρός να σε έχει από κοντά κ να πετύχετε τον καλο κύκλο! δλδ αυτόν που θα εχεις μεγαλυτερο αποθεμα στις ωοθηκες. Αν ξεκινας με 2-3 ωαρια ο,τι φαρμακο και αν παρεις αυτό δεν θα αλλάξει...  Δυστυχώς θέλει πολλή υπομονή η διαδικασια αυτη που εχουμε μπει.

Να θυμασαι οτι όσο καιρο ασχολουμαι και ακουω για την εξωσωματική είτε εδώ μέσα είτε στην προσωπική μου ζωή, όλες στο τέλος πέτυχαν! ακόμη και αυτές που έμοιαζαν αδύνατες ως περιπτώσεις. Οπότε μην απογοητευεσαι και συζητα με το γιατρο να βαλετε ενα καλο προγραμμα. Αν νιωθεις οτι δεν σε καλυπτει αλλαξε! Αλλες φτανουμε πιο ευκολα άλλες πιο δυσκολα αλλα να θυμασαι οτι θα πετυχεις!!! 

Καλησπέρα! Ναι pmol εννοώ. Ο γιατρός μου είπε πως με τόσο χαμηλή ΑΜΗ κι ο επόμενος κύκλος λίγα ωάρια θα δώσει (το πολύ 3), για αυτό να πάμε σε φυσικό κύκλο. Κι αν και την επόμενη φορά είναι τζουφια τότε μάλλον υπάρχει κάποια δυσλειτουργια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Επόμενο υπέρηχο σε 1 εβδομάδα. Μου έγραψε και τις εξετάσεις του προγεννητικου να κάνω στο μεσοδιάστημα.  Η μαμά μου χάρηκε πολύ, αλλά τώρα με ζαλίζει, θα την πάρω εγώ, θα απλώσω εγώ τα ρούχα, μη εσύ αυτό και μη εκείνο 😂 Και δεν έχω χειρότερο πράγμα από αυτό, αλλά ξέρω ότι το κάνει από αγάπη.. Αναμένουμε και τα δικά σου ευχάριστα τώρα από το ραντεβού σου ♥️  Εσύ τι πέρασες και πολύ ζόρικα το πρώτο τρίμηνο. Ελπίζω να μην μου αρχίσουν και εμένα οι εμετοί.. Ήδη σκέφτομαι μελλοντικά με την κοιλιά πως θα κοιμιζω την μικρή, που προς ώρας την κάνω πάνω κάτω στο σαλόνι αγκαλιά..  Εσένα η κορούλα σου έχει αντιληφθεί διαφορά στη στάση σου απέναντι της, με τις αγκαλιές κλπ;  Εγώ είμαι 7+5 τώρα, αλλά σκέψου ότι την προηγούμενη εβδομάδα που ακούσαμε καρδιά, δεν ήταν τόσο δυνατά και αυτό ακριβώς με αγχωσε. Άδικα προφανώς. Οπότε όχι κορίτσι μου, να μην αγχωθεις αν πας Παρασκευή και δεν την ακούσετε!! Αφού ξεκίνησαν και οι ναυτιες όλα θα είναι τέλεια και το σπορακι σου θα μεγαλώνει 🤗 ♥️♥️🧿🧿 Σε ευχαριστώ πολύ!! Την επόμενη Δευτέρα θα πάω πάλι μαζί με τις εξετάσεις που με έχει βάλει να κάνω. Ειλικρινά, ακόμα μου φαίνεται απίστευτο ότι είμαι έγκυος, ίσως επειδή προσπέρασα αυτό το στάδιο με τις χοριακες κλπ!! Με το καλό να υποδεχτείς και εσύ την μπεμπουλα σου γερή και υγιή στην αγκαλιά σου ♥️ 
    • Κορίτσια εμένα ο τράχηλος είναι πάντα εκεί στο 4,5.. αναρωτιέμαι αν θα μικρύνει για να γεννήσω..😕 Απ' ότι διάβασα γύρω στο 3,5 είναι ο μέσος όρος για αυτές τις εβδομάδες..μόνη μου τονίζω το έψαξα δεν είναι απάντηση γιατρού..μη σας παραπλανήσω..
    • Μια χαρά είσαι, τι να πω κι εγώ; 😀
    • Μα του είχα πει στην επίσκεψη ότι έχω λίγο τσιμπημένο ζαχαρο και στην πρώτη εγκυμοσύνη το ίδιο και ότι δεν είχα κάποιο θέμα σοβαρό με ρώτησε αν πήρα ινσουλίνη ειπα όχι απλά προσεχα λίγο την ζάχαρη και υδατάνθρακα και ότι κάνω μετρησεις με μηχανάκι αν ήταν θα μου έλεγε να τα στείλω μόλις βγουν 🤷‍♀️
    • @Mommyel εμένα κορίτσι μου ήταν 35,1 και εμένα από την κοιλιά το μέτρησε εσενα ποσο είναι; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...