Μετάβαση σε περιεχόμενο

​☘️​💖​ Μωράκια Σεπτεμβρίου 2023 ​💖​☘️ ​


Recommended Posts

@Watermelon εγώ παίρνω τ4 κατά τις 6.30 που ξυπνάω πάντα για τουαλέτα, 9 κάνω ινοχεπ, από το πρωινό μέχρι κατά τις 12.30 δε τρώω τίποτα για να πάρω το  σίδηρο, φυλλικό,β12, μετά από μια ώρα τρώω μεσημεριανό και μετά το μεσημεριανό παίρνω d κ ασβέστιο. Μαγνήσιο το βράδυ μετά το φαγητό. Εσύ πως τα παίρνεις ; Στο σίδηρο σου έχουν πει άδειο στομάχι και μετά να περιμένεις 1 ώρα για να φας; Και μετά το σίδηρο καθόλου γαλακτοκομικά 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Εμάς στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μας είχαν γράψει για ομάδα αίματος και στους δύο. 

Άμα είσαι περίεργος και αγχωδης αυτά παθαίνεις. Διαβάζεις ιατρικά Νέα. Χαχαχαχ

Τέλεια! @Emily2και εγώ 0+ έχω :P

@Watermelon και εγώ κάπως έτσι είμαι! 🙄😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Μην σε πάρω στο λαιμό μου. Δεν ξέρω. :P

Ξέρω σίγουρα για τις γυναίκες που είναι με ρέζους αρνητικό και για την περίπτωσή μου που είμαστε και οι δύο με ρέζους θετικό. 

 

Να την ρωτήσεις και να επιμείνεις. Και εγώ έτσι κάνω αν θέλω κάτι. Αν διάβασα σωστά κάποια στιγμή, είδα ότι το σαλοσπιρ πάντως δεν δίνεται για θρομβοφιλια. Αλλά για προεκλαμψία. Τέτοιο θέμα έχεις? Γιατί αν θυμάμαι καλά είχες πει ότι μετά θα ξεκινήσεις αντιπηκτικες? Σόρρυ αν θυμάμαι λάθος...

και εγώ στην αιμστολογο από τον Μάιο που είχα πάει την ρωταγα οδηγίες για τον τοκετό λόγω των ενέσεων. Καλά μου λέει τι βιάζεσαι? Θέλω να ξέρω της είπα :P

Τελικά δεν μου είπε πολλά. Λίγο απ'εξω απ'εξω. Οδηγίες θα μου δώσει τέλη Ιουλίου μου είπε. 

κοιλίτσα έχω και εγώ. Και να μην τους έχω πει σε κάποιους ότι είμαι έγκυος πλέον με ρωτάνε αυτοί. Είναι ολοφάνερο. 

από κιλά πώς είστε? Εγώ νομίζω έχω πάρει 7-8 και είμαι στον 7ο. (27+2)

Εγώ είμαι 25+3 και έχω πάρει 4 κιλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Emily2 είπε:

Κορίτσια από συμπληρώματα τι παίρνετε ;και πως τα βολεύετε μέσα στη μέρα ;;; 

@Emily2 pregnacare plus πρωϊ, μαγνήσιο μεσημέρι, βράδυ, σίδηρο πρωί+βράδυ, salospir απόγευμα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Α τέλεια ! Κι εγώ τα ίδια! + Β12. Πως τα έχεις βολεψει με ώρες και φαγητά ;;; 

7:30 παίρνω Τ4

8 κάνω την innohep  (την ώρα εκείνη τρώω πρωινό)

Κατά τις 10 παίρνω φιλισιν. 

Κατά τις 11 το πρώτο μαγνήσιο

12+ το ασβέστιο. ( Το οποίο αν το ξεχάσω το παίρνω το απόγευμα)

Μετα το μεσημεριανό παίρνω D3 (οπότε την θυμάμαι 😕

Μαγνήσιο το βράδυ πριν πέσω για ύπνο

Και τα ξημερώματα που πάω τουαλέτα κατά τις 3-3:30 παίρνω το σίδηρο.  Οπότε μέχρι το επόμενο γεύμα (8 το πρωί) έχουν περάσει πολλές ώρες οπότε τρώω ο,τι θέλω. 

Ο σίδηρος γενικά συνδιαζεται καλύτερα με χυμό αν θες. Γαλακτοκομικά είχα ξεχάσει να ρωτήσω γιατί δεν με απασχόλησε αφού τον παίρνω τετοια ώρα. Μόνο το Τ4 με χυμό πορτοκάλι μου είπε η ενδοκρινολόγος να μην τα συνδιαζω γιατί δεν απορροφάται καλά το Τ4. 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχετε πάρει φωτιά σήμερα! Δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω όλα!!Να σας ρωτήσω, φεριτινη πόσο έχετε? Εγώ είχα 11 Μαίου γύρω στο 70 κ τώρα πήγε 39.9. Εγώ ανησυχώ αλλά ο ενδοκρινολόγος χτες είπε είναι εντάξει κ ο γυναικολόγος που του έστειλα είπε ότι είναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη. Πόσο θα φτάσει?? 

Εμένα δεν μου έχει δώσει οδηγίες πώς να πίνω σίδηρο κ τα υπόλοιπα. Λέτε να τα παίρνω λάθος κ να μην κάνουν δουλειά?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Emily2 9 το πρωι euthyrox, μια ώρα μετά το πρωινό σίδηρο με φυλλικό οξύ, μετά το μεσημεριανό μαγνήσιο, κατά τις 9 το βράδυ ασβέστιο και πριν κοιμηθώ pregnall και ω3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η marinaki23 είπε:

Κορίτσια έχετε πάρει φωτιά σήμερα! Δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω όλα!!Να σας ρωτήσω, φεριτινη πόσο έχετε? Εγώ είχα 11 Μαίου γύρω στο 70 κ τώρα πήγε 39.9. Εγώ ανησυχώ αλλά ο ενδοκρινολόγος χτες είπε είναι εντάξει κ ο γυναικολόγος που του έστειλα είπε ότι είναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη. Πόσο θα φτάσει?? 

Εμένα δεν μου έχει δώσει οδηγίες πώς να πίνω σίδηρο κ τα υπόλοιπα. Λέτε να τα παίρνω λάθος κ να μην κάνουν δουλειά?

 

Πες μας και εσύ το πρόγραμμα των συμπληρωμάτων σου. 

Εγώ φεριτινη δεν έχω κοιτάξει καθόλου στην εγκυμοσύνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

7:30 παίρνω Τ4

8 κάνω την innohep  (την ώρα εκείνη τρώω πρωινό)

Κατά τις 10 παίρνω φιλισιν. 

Κατά τις 11 το πρώτο μαγνήσιο

12+ το ασβέστιο. ( Το οποίο αν το ξεχάσω το παίρνω το απόγευμα)

Μετα το μεσημεριανό παίρνω D3 (οπότε την θυμάμαι 😕

Μαγνήσιο το βράδυ πριν πέσω για ύπνο

Και τα ξημερώματα που πάω τουαλέτα κατά τις 3-3:30 παίρνω το σίδηρο. 

Εσύ πως τα παίρνεις?

 

 

Τα έγραψα σε μήνυμα πιο πάνω . 

Σου είπε για το σίδηρο ο γιατρός ότι είναι οκ να το παίρνεις εκείνη την ώρα; Δεν χρειάζεται να φας κάτι ; Τελειως άδειο στομάχι και πριν και μετά; Να το βάλω κι εγώ εκεί τότε γιατι με ζοριζει το μεσημέρι μετά φαγητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η marinaki23 είπε:

Κορίτσια έχετε πάρει φωτιά σήμερα! Δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω όλα!!Να σας ρωτήσω, φεριτινη πόσο έχετε? Εγώ είχα 11 Μαίου γύρω στο 70 κ τώρα πήγε 39.9. Εγώ ανησυχώ αλλά ο ενδοκρινολόγος χτες είπε είναι εντάξει κ ο γυναικολόγος που του έστειλα είπε ότι είναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη. Πόσο θα φτάσει?? 

Εμένα δεν μου έχει δώσει οδηγίες πώς να πίνω σίδηρο κ τα υπόλοιπα. Λέτε να τα παίρνω λάθος κ να μην κάνουν δουλειά?

 

Εγώ φερριτινη 24!! Πριν ένα μήνα! Και τώρα περιμένω και αυτες που έκανα σήμερα να βγουν και οι υπόλοιπες που αν πήγε ο αιματοκρίτης εκεί, φαντάζομαι που θα έφτασε η φερριτινη. Βέβαια εχ και στίγμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Πες μας και εσύ το πρόγραμμα των συμπληρωμάτων σου. 

Εγώ φετινή δεν έχω κοιτάξει καθόλου στην εγκυμοσύνη. 

Ούτε εμένα μου έχουν βάλει ποτέ να ελέγξουμε φεριτινη. Μόνο αιματοκρίτη που σήμερα που έκανα εξετάσεις είχα 33,8.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

@Emily2 9 το πρωι euthyrox, μια ώρα μετά το πρωινό σίδηρο με φυλλικό οξύ, μετά το μεσημεριανό μαγνήσιο, κατά τις 9 το βράδυ ασβέστιο και πριν κοιμηθώ pregnall και ω3

Το euthyrox τι είναι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η anna1122 είπε:

Α είναι για τον θυρεοειδή, αντίστοιχο με το Τ4.

Μου είπε η ενδοκρινολόγος ότι από το τ4 θέλει 4 ώρες μακριά όλα τα υπόλοιπα. Δηλαδή φυλλικό ,σίδηρο κτλπ μετά από 4 ώρες. Για αυτό με δυσκολεύει το που να τα βάλω. Εσένα δε σου έβαλε τέτοιο περιορισμό; 

Ρε παιδιά μια κοινή γραμμή... 😂😂😂 Θα μας τρελάνουν στο τέλος 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Πες μας και εσύ το πρόγραμμα των συμπληρωμάτων σου. 

Εγώ φετινή δεν έχω κοιτάξει καθόλου στην εγκυμοσύνη. 

@Watermelon Ε το θέμα είναι ότι δεν έχω ακριβώς πρόγραμμα... Όταν ξυπνήσω αμέσως παίρνω σίδηρο κ pregnacare (θα φάω μετά από 1.5 ώρα περίπου το πρωινό στη δουλειά)

Μετά όποτε το θυμηθώ το μαγνήσιο το μεσημέρι -απογευμα. 

Κατά τις 7 σαλοσπιρ

Τον δεύτερο σίδηρο κ μαγνήσιο όποτε το θυμηθώ το βράδυ 😳😳

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Μου είπε η ενδοκρινολόγος ότι από το τ4 θέλει 4 ώρες μακριά όλα τα υπόλοιπα. Δηλαδή φυλλικό ,σίδηρο κτλπ μετά από 4 ώρες. Για αυτό με δυσκολεύει το που να τα βάλω. Εσένα δε σου έβαλε τέτοιο περιορισμό; 

Ρε παιδιά μια κοινή γραμμή... 😂😂😂 Θα μας τρελάνουν στο τέλος 😂😂

Χαχαχ όχι δε μου είπε κάτι τέτοιο. Χάπι για θυρεοειδή παίρνω τα τελευταία 20 χρόνια και πάντα ήξερα πως πρέπει να το πάρεις πρωι όταν ξυπνήσεις με άδειο στομάχι και να μη φας ούτε πιεις τίποτα για μια ώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άλλη μια ερώτηση... Το σίδηρο σας έχει πει να μην το συνδιασετε με γαλακτοκομικά ;;;

@marinaki23το σαλοσπιρ σου έχει πει ότι πρέπει να έχεις φάει πριν το πάρεις; Εμένα μου είπε όχι νηστική , πάντα να έχω φάει κάτι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Άλλη μια ερώτηση... Το σίδηρο σας έχει πει να μην το συνδιασετε με γαλακτοκομικά ;;;

@marinaki23το σαλοσπιρ σου έχει πει ότι πρέπει να έχεις φάει πριν το πάρεις; Εμένα μου είπε όχι νηστική , πάντα να έχω φάει κάτι 

@Emily2 δεν μου έχει πει κάτι. Μάλλον θα του στείλω ένα μήνυμα να τον ρωτήσω. 

Ούτε για το σίδηρο έχει πει κάτι..🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Τα έγραψα σε μήνυμα πιο πάνω . 

Σου είπε για το σίδηρο ο γιατρός ότι είναι οκ να το παίρνεις εκείνη την ώρα; Δεν χρειάζεται να φας κάτι ; Τελειως άδειο στομάχι και πριν και μετά; Να το βάλω κι εγώ εκεί τότε γιατι με ζοριζει το μεσημέρι μετά φαγητα.

Ναι ναι. Ρώτησα τον γυναικολόγο και μετά την ενδοκρινολόγο. Απλά ήθελε η δεύτερη, ο σίδηρος και το Τ4 να απέχουν 2 ώρες. Επίσης εγώ παιρνω το legofer και μου κάθεται τέλεια στο στομάχι. Σαν να μην το έχω πάρει. Για το Τ4 θέλει αυστηρά να μην φας για μισή ώρα. Οπότε για αυτό τρώω στις 8 που ξεκινάω δουλειά. Τέλος ,ναι το σίδηρο με άδειο στομάχι πρέπει να το πάρουμε για καλύτερη απορρόφηση. Αυτό μου είχε πει. Γενικά με βολεύει τα ξημερώματα που πάω τουαλέτα γιατί πολλές προϋποθέσεις μαζεύτηκαν και πολλές ώρες αποχής το ένα με το άλλο και δεν μου έφτανε η μέρα. :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Ούτε εμένα μου έχουν βάλει ποτέ να ελέγξουμε φεριτινη. Μόνο αιματοκρίτη που σήμερα που έκανα εξετάσεις είχα 33,8.

Και εγώ τελευταία φορά είχα 33 αιματοκρίτη. Και μου αύξησε το σίδηρο σε 2. Αλλά δεν το τηρώ. Το ξεχνάω το δεύτερο. Εσένα σου αύξησε το σίδηρο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Και εγώ τελευταία φορά είχα 33 αιματοκρίτη. Και μου αύξησε το σίδηρο σε 2. Αλλά δεν το τηρώ. Το ξεχνάω το δεύτερο. Εσένα σου αύξησε το σίδηρο?

Σήμερα έκανα εξετάσεις και έστειλα τα αποτελέσματα, λογικά αύριο θα μάθω αν θα μου αυξήσει τη δοσολογια 😐

Θα σου πω μόλις μάθω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια..Τελείωσα και με την καμπύλη..αχ αχ αύριο κλαίνε…φίλε μου υδατάνθρακα θα σε αποχαιρετήσω…Θα σας ενημερώσω αύριο..επίσης, μίλησα με τη γενετίστρια και μου είπε ότι η συγκεκριμένη μετάλλαξη που έχω δεν σχετίζεται με την κλασική κυστική ίνωση και είτε έχει ο άντρας μου κλασική κυστική ίνωση είτε έχει μετάλλαξη σαν τη δική μου,δεν επηρεάζει πουθενά!Επιτέλους δεν περιμένω τουλάχιστον αλλά αποτελέσματα παρά μόνο την καμπύλη…προς το παρόν τουλάχιστον να ανασάνω…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Καλημέρα κορίτσια..Τελείωσα και με την καμπύλη..αχ αχ αύριο κλαίνε…φίλε μου υδατάνθρακα θα σε αποχαιρετήσω…Θα σας ενημερώσω αύριο..επίσης, μίλησα με τη γενετίστρια και μου είπε ότι η συγκεκριμένη μετάλλαξη που έχω δεν σχετίζεται με την κλασική κυστική ίνωση και είτε έχει ο άντρας μου κλασική κυστική ίνωση είτε έχει μετάλλαξη σαν τη δική μου,δεν επηρεάζει πουθενά!Επιτέλους δεν περιμένω τουλάχιστον αλλά αποτελέσματα παρά μόνο την καμπύλη…προς το παρόν τουλάχιστον να ανασάνω…

Όλα καλά θα πάνε! Στην προηγούμενη καμπύλη που έκανες τι αποτελέσματα είχες στο 0,60,120 και ανησυχείς τόσο πολύ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Όλα καλά θα πάνε! Στην προηγούμενη καμπύλη που έκανες τι αποτελέσματα είχες στο 0,60,120 και ανησυχείς τόσο πολύ;

Ανησυχεί π γιατρός μου γενικά για το συγκεκριμένο,.δεν γράφω τιμές γτ ο κάθε γιατρός δίνει τις μετρήσεις που νομίζει…ήμουν όμως εντός των μετρήσεων κ πολύ πιο κάτω,δεν υπήρχε πρόβλημα τότε…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...