Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ


ΦΑΝΗ26

Recommended Posts

Η Αμίλια είναι το πιο μικρό μωρό που έχει γεννηθεί ποτέ

Η Αμίλια γεννήθηκε τον περασμένο Οκτώβριο στο Μαϊάμι των Ηνωμένων Πολιτειών, όταν η μητέρα της μετρούσε μόλις 22 εβδομάδες κύησης. Ζύγιζε μόνο 284 γραμμάρια και οι γιατροί της έδιναν μηδαμινές ελπίδες επιβίωσης. Εκείνη, όμως, κατάφερε να τους διαψεύσει.

"Πριν έμοιαζε σαν μωρό, αλλά τώρα αρχίζει και δένει το κορμάκι της. Είναι στρουμπουλή. Την νιώθω αφράτη. Υπάρχει μεγάλη διαφορά στο μέγεθός της τώρα. Την νιώθω όταν την κρατάω. Πριν νόμιζα ότι δεν την είχα στην αγκαλιά μου. Τώρα όμως την νιώθω, κινείται", δήλωσε η μητέρα της.

Οι γιατροί το ονομάζουν "μωρό θαύμα", καθώς κατάφερε να καταρρίψει ένα ιατρικό ρεκόρ. Σύμφωνα με το Πανεπιστήμιο της Αϊόβα, όπου ειδικεύεται στα πρόωρα μωρά, είναι το πιο μικρό μωρό που έχει γεννηθεί ποτέ στον κόσμο. Η μητέρα της την ονόμασε Αμίλια, που στα Λατινικά σημαίνει "μαχητής".

Η επιβίωση της Αμίλια γέμισε χαρά τον ιατρικό κόσμο που τα τελευταία χρόνια σημειώνει τεράστια βήματα προόδου στην φροντίδα των πρόωρων μωρών.

post-5701-13873934653918_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΜΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ ΘΑΥΜΑΤΑ...ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΩΡΟΥΛΙ ΗΤΑΝ ΓΡΑΦΤΟ ΤΟΥ ΑΠ ΤΗΝ ΡΧΗ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ!!

ΘΕΕ ΜΟΥ,ΕΧΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΓΕΡΑ...ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΙΣ ΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΜΑΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φοβερο!!!!Αυτο θα πει θεληση για ζωη!!!Να ναι καλα βεβαια και οι γιατροι που το βοηθησαν....Απιστευτο!!Να ναι καλα το μικρουλη και οσο για το ονομα του αξιζει γιατι οντως εδωσε μαχη να κρατηθει!!:-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια επαθα πλακα!!!!τι πατουσακια ειναι αυτα!απιστευτο!!!μακαρι το μωρακι αυτη η μινιατουρα να ειναι καλα,να ζησει και να ειναι γερο και δυνατο.Το ευχομαι με την καρδια μου!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουαουυυυ......

Έμεινα κάγκελο!! Τι ποδαράκια μικρούλια είναι αυτά... Αγαπουλίνο μου... Να ναι πάντα γερό και υγειη στην ζωή της... Και να έχει όλη την τύχη του κόσμου...

Κορίτσια, όταν το είδα ένιωσα το μπέμπη μου πιο έντονα.. Λέτε να κατάλαβε την συγκίνηση και την ευχή που έδωσα στο μωράκι??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dallia έγραψε:

Κορίτσια, όταν το είδα ένιωσα το μπέμπη μου πιο έντονα.. Λέτε να κατάλαβε την συγκίνηση και την ευχή που έδωσα στο μωράκι??

Και βέβαια ένιωσε τη συγκίνηση dallia!

Με το καλό ο μπεμπούκος σου!

Αχ Παναγιά μου, ακόμα ένα θαύμα σου! Δεν έχω λόγια..

Ας είναι καλά η Αμίλια όπως κι όλα τα παιδάκια του κόσμου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...