Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 11 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Κορίτσια μου βγήκε η τραγική μου καμπύλη! Αν και το περίμενα..οι τιμές είναι:

νηστείας 94, 60’ 189 και 120’ 152..όλα είναι ανεβασμένα όποτε δύσκολα γλιτώνω την ινσουλίνη..περιμένω και την απάντηση της ενδοκρινολόγου μου..

Δεν είναι τόσο τραγική βρε κορίτσι... Με διατροφή θα το πάτε αρχικά λογικά να δείτε αν ανταποκρίνεται ο οργανισμός.Η κάνεις ήδη διατροφή;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Δεν είναι τόσο τραγική βρε κορίτσι... Με διατροφή θα το πάτε αρχικά λογικά να δείτε αν ανταποκρίνεται ο οργανισμός.Η κάνεις ήδη διατροφή;;;

Ναι κάνω ήδη διατροφή από τον δεύτερο μήνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Κορίτσια μου βγήκε η τραγική μου καμπύλη! Αν και το περίμενα..οι τιμές είναι:

νηστείας 94, 60’ 189 και 120’ 152..όλα είναι ανεβασμένα όποτε δύσκολα γλιτώνω την ινσουλίνη..περιμένω και την απάντηση της ενδοκρινολόγου μου..

Ναι ειναι οντως ανεβασμένες για μετά από διατροφη!δεν πειράζει όμορφη μου μην πτοείσαι, από ότι μου έχει πει ο γιατρός μου δεν είναι κάτι τραγικό η ινσουλινη, μόνο να μάθεις πως λειτουργεί όλο αυτό συνδυαστικά με την διατροφή!! Όπως και να χει εννοείται θα περιμένεις ότι σου πει ο ενδοκρινολόγος, πότε δεν ξέρεις, ίσως και σου συνεχίσει και την διατροφή η στην αλλάξει!!Δυναμη και θετική σκεψη 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Ναι κάνω ήδη διατροφή από τον δεύτερο μήνα!

Ο,τι και να σου πει θα το ακολουθήσεις και θα πάνε όλα καλά κοριτσακι μου❤️❤️🙏🙏 Να μας πεις τι σου είπε αύριο, στέλνουμε θετική ενέργεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Ναι ειναι οντως ανεβασμένες για μετά από διατροφη!δεν πειράζει όμορφη μου μην πτοείσαι, από ότι μου έχει πει ο γιατρός μου δεν είναι κάτι τραγικό η ινσουλινη, μόνο να μάθεις πως λειτουργεί όλο αυτό συνδυαστικά με την διατροφή!! Όπως και να χει εννοείται θα περιμένεις ότι σου πει ο ενδοκρινολόγος, πότε δεν ξέρεις, ίσως και σου συνεχίσει και την διατροφή η στην αλλάξει!!Δυναμη και θετική σκεψη 🙂

Τι να κάνω θα το αντέξω και αυτό! Υπομονή..ας είναι το τελευταίο ελπίζω και εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Ο,τι και να σου πει θα το ακολουθήσεις και θα πάνε όλα καλά κοριτσακι μου❤️❤️🙏🙏 Να μας πεις τι σου είπε αύριο, στέλνουμε θετική ενέργεια 

Ευχαριστώ πολύ! Θα σας ενημερώσω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γύρισα από τον γιατρό.

24 κ 3 και είμαστε 702 γρ. Όλα καλά δόξα το θεό. 

Την άλλη βδομάδα λοιπόν πάω και εγώ για καμπύλη. Μου είπε και εμένα να έχω μαζί λεμόνι. Την προηγούμενη μέρα απλά να έχω φάει μέχρι τις 9 το βραδινό και όχι γλυκό (το βράδυ)

Απλά μου είπε ότι τα 6 κιλά που έχω παρει συνολικά είναι πολλά. Σόκ εγώ!!!!ξέχασα όμως να ρωτήσω πόσα θα έπρεπε να πάρω? Μου φάνηκε υπερβολή. 

Επίσης μου είπε να κάνω περπάτημα. Η αλήθεια είναι ότι το έχω αφήσει τελείως το περπάτημα γιατί φοβόμουν λόγω συσπάσεων κλπ. Αλλά όλα μια χαρά και μάλιστα ΠΡΕΠΕΙ λέει γιατί αν συνεχίσω έτσι θα πάρω συνολικά 20 κιλά. 

Μα δεν είναι υπερβολή όπως τα ακούτε?  Ξενέρωσα να πω την αλήθεια. 

Παρ'ολα αυτά μου είπε να τρώω αυγά που δεν έχουν θερμίδες και μακαρόνια να προτιμώ ολικής. Μαντεψτε ποια πήγε σουπερ μάρκετ μετά αχαχαχα. 

Επίσης για τον θηλασμό μου είπε για μαία αν θέλω αλλά μου είπε ότι στο νοσοκομείο δείχνουν κι εκεί τα βασικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια γύρισα από τον γιατρό.

24 κ 3 και είμαστε 702 γρ. Όλα καλά δόξα το θεό. 

Την άλλη βδομάδα λοιπόν πάω και εγώ για καμπύλη. Μου είπε και εμένα να έχω μαζί λεμόνι. Την προηγούμενη μέρα απλά να έχω φάει μέχρι τις 9 το βραδινό και όχι γλυκό (το βράδυ)

Απλά μου είπε ότι τα 6 κιλά που έχω παρει συνολικά είναι πολλά. Σόκ εγώ!!!!ξέχασα όμως να ρωτήσω πόσα θα έπρεπε να πάρω? Μου φάνηκε υπερβολή. 

Επίσης μου είπε να κάνω περπάτημα. Η αλήθεια είναι ότι το έχω αφήσει τελείως το περπάτημα γιατί φοβόμουν λόγω συσπάσεων κλπ. Αλλά όλα μια χαρά και μάλιστα ΠΡΕΠΕΙ λέει γιατί αν συνεχίσω έτσι θα πάρω συνολικά 20 κιλά. 

Μα δεν είναι υπερβολή όπως τα ακούτε?  Ξενέρωσα να πω την αλήθεια. 

Παρ'ολα αυτά μου είπε να τρώω αυγά που δεν έχουν θερμίδες και μακαρόνια να προτιμώ ολικής. Μαντεψτε ποια πήγε σουπερ μάρκετ μετά αχαχαχα. 

Επίσης για τον θηλασμό μου είπε για μαία αν θέλω αλλά μου είπε ότι στο νοσοκομείο δείχνουν κι εκεί τα βασικά. 

Μία χαρά!!!! Με το καλό να έρθει και η καμπύλη σου τώρα!!τι να σου πω εμένα νορμάλ μου φαίνονται, δεν είναι πολλά τα 6 κιλα θεωρώ! Ίσως το είπε όπως το λένε οι γιατροί ξερεις, να μην ξεφύγεις  και πάρεις κι άλλα, αυστηρος ο γιατρός σου σαν τον δικό μου αλλά δεν πειράζει, γιατί πάντα σε καλό βγαίνει αυτο!!! Μην ξενερώνεις για τα κιλά σιγά, αφού θα τρως τις μακαρονάδες σου και θα περπατας είσαι πολύ καλά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια γύρισα από τον γιατρό.

24 κ 3 και είμαστε 702 γρ. Όλα καλά δόξα το θεό. 

Την άλλη βδομάδα λοιπόν πάω και εγώ για καμπύλη. Μου είπε και εμένα να έχω μαζί λεμόνι. Την προηγούμενη μέρα απλά να έχω φάει μέχρι τις 9 το βραδινό και όχι γλυκό (το βράδυ)

Απλά μου είπε ότι τα 6 κιλά που έχω παρει συνολικά είναι πολλά. Σόκ εγώ!!!!ξέχασα όμως να ρωτήσω πόσα θα έπρεπε να πάρω? Μου φάνηκε υπερβολή. 

Επίσης μου είπε να κάνω περπάτημα. Η αλήθεια είναι ότι το έχω αφήσει τελείως το περπάτημα γιατί φοβόμουν λόγω συσπάσεων κλπ. Αλλά όλα μια χαρά και μάλιστα ΠΡΕΠΕΙ λέει γιατί αν συνεχίσω έτσι θα πάρω συνολικά 20 κιλά. 

Μα δεν είναι υπερβολή όπως τα ακούτε?  Ξενέρωσα να πω την αλήθεια. 

Παρ'ολα αυτά μου είπε να τρώω αυγά που δεν έχουν θερμίδες και μακαρόνια να προτιμώ ολικής. Μαντεψτε ποια πήγε σουπερ μάρκετ μετά αχαχαχα. 

Επίσης για τον θηλασμό μου είπε για μαία αν θέλω αλλά μου είπε ότι στο νοσοκομείο δείχνουν κι εκεί τα βασικά. 

Watermelon εμενα μου φαίνεται υπερβολικός. 6 κιλά δεν είναι καθόλου πολλά. Εξαρτάται βέβαια και με ποσα ξεκίνησες αλλα και παλι. Δεν ξέρω τι να σου πω. Και σιγά μην πάρεις 20. Εξαρτάται τον οργανισμό αλλα εγώ πάντα τα περισσότερα τα έπαιρνα στο δεύτερο τρίμηνο, στο τελευταίο τρίμηνο όχι τόσα. Τώρα τι να πω δεν είμαι γιατρός αλλα μερικοί γιατροί νομίζω είναι υπερβολικοι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η pepe90 είπε:

Ναι κάνω ήδη διατροφή από τον δεύτερο μήνα!

Κορίτσι μου δεν μου φαίνονται τραγικές οι τιμές, ειναι ναι ανεβασμένες αλλα μπορεί με διατροφή να τα καταφέρεις χωρίς ινσουλίνη. Εγώ στον πρώτο είχα διαβήτη κύησης, δηλαδή στην καμπύλη στις 27 εβδομάδες μου βγήκε η τιμή μετά τις 2 ώρες εκτός ορίων. Με διατροφή αυστηρή και τρία τσιμπήματα την ημέρα το είχα υπό έλεγχο και δε χρειάστηκα ινσουλίνη, ούτε έκανα μεγάλο μωρό. Καλή επιτυχία, να δούμε τι θα σου πουν κι οι γιατροι σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Sonia12 είπε:

Κορίτσι μου δεν μου φαίνονται τραγικές οι τιμές, ειναι ναι ανεβασμένες αλλα μπορεί με διατροφή να τα καταφέρεις χωρίς ινσουλίνη. Εγώ στον πρώτο είχα διαβήτη κύησης, δηλαδή στην καμπύλη στις 27 εβδομάδες μου βγήκε η τιμή μετά τις 2 ώρες εκτός ορίων. Με διατροφή αυστηρή και τρία τσιμπήματα την ημέρα το είχα υπό έλεγχο και δε χρειάστηκα ινσουλίνη, ούτε έκανα μεγάλο μωρό. Καλή επιτυχία, να δούμε τι θα σου πουν κι οι γιατροι σου! 

Τι να πω..απλά σκέφτομαι ότι κάνω διατροφή αυστηρή και ενώ το είχα ρυθμισμένο τώρα ξέφυγε..βέβαια εδώ και ένα μήνα είμαι σχεδόν κλινήρης όποτε παίζει το ρόλο του και αυτό..μακάρι τι να πω…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Τι να πω..απλά σκέφτομαι ότι κάνω διατροφή αυστηρή και ενώ το είχα ρυθμισμένο τώρα ξέφυγε..βέβαια εδώ και ένα μήνα είμαι σχεδόν κλινήρης όποτε παίζει το ρόλο του και αυτό..μακάρι τι να πω…

 

στις πριν 12 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Τι να πω..απλά σκέφτομαι ότι κάνω διατροφή αυστηρή και ενώ το είχα ρυθμισμένο τώρα ξέφυγε..βέβαια εδώ και ένα μήνα είμαι σχεδόν κλινήρης όποτε παίζει το ρόλο του και αυτό..μακάρι τι να πω…

Ναι σίγουρα η ακινησία δε βοηθάει...τι να πω βρε κορίτσι μου. Να δεις τι θα σου πουν κι οι γιατροί. Μη ξεχνάς πάντως ότι αυτή η γλυκόζη που μας δίνουνε είναι μια τεράστια ποσότητα ζάχαρης μονομιάς. Οπότε μην απογοήτευεσαι αν ο οργανισμός έχει μια μικρή δυσκολία να διαχειριστεί αυτήν την ποσότητα. Αν κάνεις διατροφουλα λογικά δε θα τρως τέτοιες ποσότητες ζάχαρης μονομιάς και θα βοηθάς τον οργανισμό σου να κρατάει το ζάχαρο σε καλά επίπεδα. Εμένα οι τιμές δε μου φάνηκαν εκτοξευμενες πάντως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sonia12 είπε:

 

Ναι σίγουρα η ακινησία δε βοηθάει...τι να πω βρε κορίτσι μου. Να δεις τι θα σου πουν κι οι γιατροί. Μη ξεχνάς πάντως ότι αυτή η γλυκόζη που μας δίνουνε είναι μια τεράστια ποσότητα ζάχαρης μονομιάς. Οπότε μην απογοήτευεσαι αν ο οργανισμός έχει μια μικρή δυσκολία να διαχειριστεί αυτήν την ποσότητα. Αν κάνεις διατροφουλα λογικά δε θα τρως τέτοιες ποσότητες ζάχαρης μονομιάς και θα βοηθάς τον οργανισμό σου να κρατάει το ζάχαρο σε καλά επίπεδα. Εμένα οι τιμές δε μου φάνηκαν εκτοξευμενες πάντως. 

Ευχαριστώ! Θα δω τι θα μου πουν και οι γιατροί! Ελπίζω να τη γλιτώσω..θα δούμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Sonia12 είπε:

Watermelon εμενα μου φαίνεται υπερβολικός. 6 κιλά δεν είναι καθόλου πολλά. Εξαρτάται βέβαια και με ποσα ξεκίνησες αλλα και παλι. Δεν ξέρω τι να σου πω. Και σιγά μην πάρεις 20. Εξαρτάται τον οργανισμό αλλα εγώ πάντα τα περισσότερα τα έπαιρνα στο δεύτερο τρίμηνο, στο τελευταίο τρίμηνο όχι τόσα. Τώρα τι να πω δεν είμαι γιατρός αλλα μερικοί γιατροί νομίζω είναι υπερβολικοι. 

Ξεκίνησα από 68 κιλά. Εντάξει είναι λίγο ψείρας ο γιατρός με αυτό το θέμα αλλά εντάξει δεν πειράζει. Είμαι και εγώ πολύ τυπική οπότε αν κόψω κάποια περιττά θα πάω καλά. Εννοείται μου είπε να μην πεινάω αλλά να τσεκαρω λίγο τις ποσότητες. Να μην τρώω μεγάλα γεύματα π.χ μεσημεριανό. Αλλά να τρώω πολύ σαλάτα με το κυρίως, για να μειώσω την ποσότητα του μεσημεριανού και μετά από κάνα 2ωρο αν ξανά πεινάω να φάω κάποιο σνακ/φρούτο. 

Θα το ξεκινήσω από σήμερα. Έφτιαξα και ζελέ που είναι απαχο, όταν έχω λιγούρες να τρώω αυτό. 

Τι να πω .. θα δούμε πως θα πάει. Προς το παρόν θα ξεκινήσω περπάτημα από αύριο :P

Μου είπε πάντως, ότι μας βάζουν γλυκόζη γιατί είναι στάνταρ η ποσότητα γλυκαντικου (75γρ) και πάνω σε αυτή την ποσότητα έχουν γίνει όλες οι έρευνες. Οπότε αν μας έβαζαν μια απλή πάστα, δεν θα ξέραμε πόσο ζάχαρη έχει μέσα. Βέβαια του έδωσα λέει ωραία ιδέα. Να φτιάξει κάποιος λέει μια τύπου Μερέντα με στάνταρ ζάχαρη. Επιχειρηματικό μυαλό. Να το σκεφτούμε κορίτσια :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Sonia12 είπε:

Watermelon εμενα μου φαίνεται υπερβολικός. 6 κιλά δεν είναι καθόλου πολλά. Εξαρτάται βέβαια και με ποσα ξεκίνησες αλλα και παλι. Δεν ξέρω τι να σου πω. Και σιγά μην πάρεις 20. Εξαρτάται τον οργανισμό αλλα εγώ πάντα τα περισσότερα τα έπαιρνα στο δεύτερο τρίμηνο, στο τελευταίο τρίμηνο όχι τόσα. Τώρα τι να πω δεν είμαι γιατρός αλλα μερικοί γιατροί νομίζω είναι υπερβολικοι. 

Ξεκίνησα από 68 κιλά. Εντάξει είναι λίγο ψείρας ο γιατρός με αυτό το θέμα αλλά εντάξει δεν πειράζει. Είμαι και εγώ πολύ τυπική οπότε αν κόψω κάποια περιττά θα πάω καλά. Εννοείται μου είπε να μην πεινάω αλλά να τσεκαρω λίγο τις ποσότητες. Να μην τρώω μεγάλα γεύματα π.χ μεσημεριανό. Αλλά να τρώω πολύ σαλάτα με το κυρίως, για να μειώσω την ποσότητα του μεσημεριανού και μετά από κάνα 2ωρο αν ξανά πεινάω να φάω κάποιο σνακ/φρούτο. 

Θα το ξεκινήσω από σήμερα. Έφτιαξα και ζελέ που είναι απαχο, όταν έχω λιγούρες να τρώω αυτό. 

Τι να πω .. θα δούμε πως θα πάει. Προς το παρόν θα ξεκινήσω περπάτημα από αύριο :P

Μου είπε πάντως, ότι μας βάζουν γλυκόζη γιατί είναι στάνταρ η ποσότητα γλυκαντικου (75γρ) και πάνω σε αυτή την ποσότητα έχουν γίνει όλες οι έρευνες. Οπότε αν μας έβαζαν μια απλή πάστα, δεν θα ξέραμε πόσο ζάχαρη έχει μέσα. Βέβαια του έδωσα λέει ωραία ιδέα. Να φτιάξει κάποιος λέει μια τύπου Μερέντα με στάνταρ ζάχαρη. Επιχειρηματικό μυαλό. Να το σκεφτούμε κορίτσια :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Κοιτα εχω καταλάβει ειναι 2 οι "τακτικές"... Καποιοι δινουν το ποτηράκι με νερο που βαζεις μεσα τη γλυκόζη και ανακατεύεις...και καποιοι άλλοι δίνουν αυτό το μπουκαλάκι (σαν lucozade) με γευση πορτοκάλι ή λεμόνι. Οπότε ίσως στη πρώτη περίπτωση το λεμόνι που θα έχεις μαζί σου βοηθάει γιατι δίνει γευση εκεί που δεν έχει. Μπορείς να πάρεις τηλεφωνο πρώτα εκέι που θα πας και να ρωτήσεις αν ειναι το μπουκαλάκι η το ποτήρι με τη γλυκόζη για να ξέρεις. Εγω το έκανα στο Ιασ΄ώ οπότε οποια πάει εκει να ξέρει ειναι το μπουκαλάκι με γευση πορτοκάλι χαχαχ
Συμφωνω για την μανουλα σου αν μπορει να έρθει...Εγω δεν είχα καποιον αλλά ισως εκείνο το τεταρτακι που με βάρεσε θα με ανακούφιζε αν είχα καποιον δίπλα μου, αλλά και πάλι δεν παραπονιέμαι μια χαρα πέρασε κι αυτο!!! φτου φτου!! Οπως και άλλες κοπελες δεξια αριστερά μου μια χαρά φαινόντουσαν τουλαχιστον. 

Θα παρω να ρωτησω, εχεις δικιο! Μωρε εμεις εδω ειμαστε ενα μεγαλο χωριο... Στο μικροβιολογικο θα ειναι τα παππούδια, δεν παιζει σαν ενδεχομενο να ειναι καποια κοπελα να πω μια κουβεντα.. 

Το σημαντικο ειναι που καταφερες να ηρεμήσεις και κράτησε μονο 15 λεπτα η αναστάτωση σου και δεν ταράχτηκε το μωρο ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια γύρισα από τον γιατρό.

24 κ 3 και είμαστε 702 γρ. Όλα καλά δόξα το θεό. 

Την άλλη βδομάδα λοιπόν πάω και εγώ για καμπύλη. Μου είπε και εμένα να έχω μαζί λεμόνι. Την προηγούμενη μέρα απλά να έχω φάει μέχρι τις 9 το βραδινό και όχι γλυκό (το βράδυ)

Απλά μου είπε ότι τα 6 κιλά που έχω παρει συνολικά είναι πολλά. Σόκ εγώ!!!!ξέχασα όμως να ρωτήσω πόσα θα έπρεπε να πάρω? Μου φάνηκε υπερβολή. 

Επίσης μου είπε να κάνω περπάτημα. Η αλήθεια είναι ότι το έχω αφήσει τελείως το περπάτημα γιατί φοβόμουν λόγω συσπάσεων κλπ. Αλλά όλα μια χαρά και μάλιστα ΠΡΕΠΕΙ λέει γιατί αν συνεχίσω έτσι θα πάρω συνολικά 20 κιλά. 

Μα δεν είναι υπερβολή όπως τα ακούτε?  Ξενέρωσα να πω την αλήθεια. 

Παρ'ολα αυτά μου είπε να τρώω αυγά που δεν έχουν θερμίδες και μακαρόνια να προτιμώ ολικής. Μαντεψτε ποια πήγε σουπερ μάρκετ μετά αχαχαχα. 

Επίσης για τον θηλασμό μου είπε για μαία αν θέλω αλλά μου είπε ότι στο νοσοκομείο δείχνουν κι εκεί τα βασικά. 

Τι ωραια νεα!! 

Μια χαρα ο κουκλος!!

Μας ειπε τα ιδια εν τω μεταξυ! στο ειπα οτι θα σου πει να πας μετα απο μια εβδομαδα για την καμπυλη? Χαχαχα!

Αλλά με συγχωρεις, σου ειπε μα@@@κια για τα 6 κιλα. Δλδ εμενα με εκραξε αλλα εγω εχω παρει 11. Εμενα μου εβαλε φρένο και ειχε δικιο. Αλλά τα 6 ειναι σαν να ειναι 1 κιλο το μηνα εως εδω που ειμαστε. Το οποιο ειναι οκ... Δεν θα φτασεις τα 20 προς Θεου. 

Απλά οι γιατροί δεν θέλουν να παρουμε πολλά κι εχουν δικιο. Αλλά μην σε στεναχωρεί! Σε καμια περιπτωση μην σε στεναχωρει, οφειλουν να το πουν και το λενε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Ξεκίνησα από 68 κιλά. Εντάξει είναι λίγο ψείρας ο γιατρός με αυτό το θέμα αλλά εντάξει δεν πειράζει. Είμαι και εγώ πολύ τυπική οπότε αν κόψω κάποια περιττά θα πάω καλά. Εννοείται μου είπε να μην πεινάω αλλά να τσεκαρω λίγο τις ποσότητες. Να μην τρώω μεγάλα γεύματα π.χ μεσημεριανό. Αλλά να τρώω πολύ σαλάτα με το κυρίως, για να μειώσω την ποσότητα του μεσημεριανού και μετά από κάνα 2ωρο αν ξανά πεινάω να φάω κάποιο σνακ/φρούτο. 

Θα το ξεκινήσω από σήμερα. Έφτιαξα και ζελέ που είναι απαχο, όταν έχω λιγούρες να τρώω αυτό. 

Τι να πω .. θα δούμε πως θα πάει. Προς το παρόν θα ξεκινήσω περπάτημα από αύριο :P

Μου είπε πάντως, ότι μας βάζουν γλυκόζη γιατί είναι στάνταρ η ποσότητα γλυκαντικου (75γρ) και πάνω σε αυτή την ποσότητα έχουν γίνει όλες οι έρευνες. Οπότε αν μας έβαζαν μια απλή πάστα, δεν θα ξέραμε πόσο ζάχαρη έχει μέσα. Βέβαια του έδωσα λέει ωραία ιδέα. Να φτιάξει κάποιος λέει μια τύπου Μερέντα με στάνταρ ζάχαρη. Επιχειρηματικό μυαλό. Να το σκεφτούμε κορίτσια :P

Ρεεεεε δεν θα το πιστεψεις!! Εφτιαξα ζελε κι εγω χθες!!

Ενταξει εγω εσενα σε αγαπω, νομιζω οτι εχουμε τηλεπάθεια, δεν ξερω κατι καπως καποτε ειμαστε αδελφες ψυχές ❤️ 

Επισης εμεις χθες πηγαμε περπατημα, πηραμε το σκυλίνο μας και καναμε ενα μισαωρο, 35 λεπτα για να εφαρμοσω κι εγω το περπατημα που επεβαλε η γιατρίνα μου... Ωραια ηταν, τωρα που φτιαχνει ο καιρος. Εσεις εκει εχετε την παραλία σας, επιβαλλεται να κανεις τη βολτα σου καθε απογευμα ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Τι ωραια νεα!! 

Μια χαρα ο κουκλος!!

Μας ειπε τα ιδια εν τω μεταξυ! στο ειπα οτι θα σου πει να πας μετα απο μια εβδομαδα για την καμπυλη? Χαχαχα!

Αλλά με συγχωρεις, σου ειπε μα@@@κια για τα 6 κιλα. Δλδ εμενα με εκραξε αλλα εγω εχω παρει 11. Εμενα μου εβαλε φρένο και ειχε δικιο. Αλλά τα 6 ειναι σαν να ειναι 1 κιλο το μηνα εως εδω που ειμαστε. Το οποιο ειναι οκ... Δεν θα φτασεις τα 20 προς Θεου. 

Απλά οι γιατροί δεν θέλουν να παρουμε πολλά κι εχουν δικιο. Αλλά μην σε στεναχωρεί! Σε καμια περιπτωση μην σε στεναχωρει, οφειλουν να το πουν και το λενε

Έλα ντε βρε παιδί μου... Και εγώ απόρησα ότι του φάνηκαν πολλά! Τι να πω. Θα ξεκινήσω περπάτημα δίπλα στην θάλασσα να ηρεμώ και λίγο και βλέπουμε :P α. Ωραία. Εμένα δεν μου είπε πόση ώρα. Ούτε γω ρώτησα. Το ξέχασα τελείως. Θα το εφαρμόσω και εγώ κάνα μισαωρακι τότε :P φτιφτιαχνει και η διάθεση με το περπάτημα. Τώρα που ανοίγει και ο καιρός :)

Εντάξει δεν θα κλάψω κιόλας χαχα. Αλλά δεν πειράζει. Ήταν ένα σκουντηγμα για να έχω το νου μου γενικά. 

εσύ διατροφικά τι θα περιορίσεις? 

αχ ναι , έχουμε πολλά κοινά ♥️ 

Πες μου ότι έφτιαξες και ζελέ ανανά? Γιατί εγώ αυτό έφτιαξα. Χαχα 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Σε όσες μετράτε το ζάχαρο και έχετε μηχάνημα μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο αξιόπιστο; Διάβασα για το contour της bayer. Βασικά θέλω κάτι αξιόπιστο γιατί απ’ ότι φάνηκε το δικό μου δεν ειναι καθόλου. Επίσης τελικά δεν γλιτώνω την ινσουλίνη απ’ ότι μου είπε η ενδοκρινολόγος γιατί και οι τρεις τιμές είναι παθολογικές.
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Έλα ντε βρε παιδί μου... Και εγώ απόρησα ότι του φάνηκαν πολλά! Τι να πω. Θα ξεκινήσω περπάτημα δίπλα στην θάλασσα να ηρεμώ και λίγο και βλέπουμε :P α. Ωραία. Εμένα δεν μου είπε πόση ώρα. Ούτε γω ρώτησα. Το ξέχασα τελείως. Θα το εφαρμόσω και εγώ κάνα μισαωρακι τότε :P φτιφτιαχνει και η διάθεση με το περπάτημα. Τώρα που ανοίγει και ο καιρός :)

Εντάξει δεν θα κλάψω κιόλας χαχα. Αλλά δεν πειράζει. Ήταν ένα σκουντηγμα για να έχω το νου μου γενικά. 

εσύ διατροφικά τι θα περιορίσεις? 

αχ ναι , έχουμε πολλά κοινά ♥️ 

Πες μου ότι έφτιαξες και ζελέ ανανά? Γιατί εγώ αυτό έφτιαξα. Χαχα 

 

Ειχα ενα βερυκοκο κι ενα ρόδι. Αλλά μέσα στο καλοκαιρι τις αγοράζω όλες τις γεύσεις! Οποτε κάποια στιγμή θα φτάσω και στον ανανά :P

Ναι ενα μισαωρο ειναι οκ, το παν ειναι να ακους το σωμα σου γιατι εισαι εγκυος, δεν πας να χτισεις αντοχή. Κι αν θελησεις να σταματησεις 5 λεπτα να το κανεις. Και να εχεις ενα μπουκαλακι νερο. Δεν χρειαζεται κατι τρομερο, δεν θα πας να κανεις περπατημα 1 ωρα και μιαμιση. Αλλα μιση ωρα, τρια τεταρτα μια βολτα ειναι καλα αρκει να γινεται τακτικα. 

Εγω τίποτα δεν θα περιορίσω. Τρωω μια χαρα, απλά τσιμπολογάω. Οχι "κακά" πράγματα, στο σπιτι δεν εχω τιποτα με περιττες ζαχαρες κτλ. Αλλα πχ θα τσιμπησω 2-3 αμυγδαλα, θα κοψω λιγη σπιτικη μπαρα βρωμης που φτιαχνουμε. Κατι τετοια κάνω. Αλλα απο το Πασχα που ειχα παρει κιλα επειδη εφαγα κουλουρια, εχω παρει μονο 1 κιλο απο τοτε, αρα θεωρω πως κατι κανω καλά. Τωρα ενα παγωτο που τρωω την Κυριακη δεν το κόβω. Και της το ειπα δλδ. Θα προσθεσω το περπατημα και θα ζυγιζομαι καθε 4-5 μερες να ελεγχω λιγο καλυτερα.

Δεν φοβαμαι για απο δω και περα, με τοσα φρουτα που θα βγουν σε λιγο δεν θα λυγουρευομαι πιτσες και πατατάκια. Θα κοβω τα πεπονια μου και τα καρπουζια μου και θα ειμαι Happy!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χθες μιλουσα με την κουμπαρα μου και κολλητη μου. Μου ειπε στα απαραιτητα που πρεπει να εχω για μολις ερθω απο το ΙΑΣΩ.

  • 1 κουτι πάνες 1 νουμερο μικρο πακετο γιατι συνηθως δεν αλλαζουμε μαρκα μην κάνει το μωρό ευαισθησία - αυτή μου πρότεινε το harmonie της Pampers
  • Sudocream
  • Καθαρο οινοπνευμα και γαζες για να καθαριζουμε τον αφαλό
  • Γάλα, μπιμπερό και πιπίλα μου λέει ότι σου πει ο παιδιατρος γιατι ο καθενας ακολουθεί δικά του
  • Λανολίνη για τις θηλές
  • Να αγοράσω λεει κι ενα χειροκινητο θήλαστρο να το εχω μηπως χρειαστεί και ψάχνω 

Μου ειπε οχι μωρομάντηλα γιατι σε τοσο μωρά δεν κάνει, πρεπει να της πλένω τον πισινό με ζεστό νερό και καθαρή πετσέτα.

Αυτά απο τα του φαρμακειου. Εχετε κάτι αλλο εσεις που πιστευεται οτι πρεπει να προσθεσουμε? Μου ειπε βεβαια πως ειναι νωρις και πως οτι θυμαται θα μου προσθέτει! 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Χθες μιλουσα με την κουμπαρα μου και κολλητη μου. Μου ειπε στα απαραιτητα που πρεπει να εχω για μολις ερθω απο το ΙΑΣΩ.

  • 1 κουτι πάνες 1 νουμερο μικρο πακετο γιατι συνηθως δεν αλλαζουμε μαρκα μην κάνει το μωρό ευαισθησία - αυτή μου πρότεινε το harmonie της Pampers
  • Sudocream
  • Καθαρο οινοπνευμα και γαζες για να καθαριζουμε τον αφαλό
  • Γάλα, μπιμπερό και πιπίλα μου λέει ότι σου πει ο παιδιατρος γιατι ο καθενας ακολουθεί δικά του
  • Λανολίνη για τις θηλές
  • Να αγοράσω λεει κι ενα χειροκινητο θήλαστρο να το εχω μηπως χρειαστεί και ψάχνω 

Μου ειπε οχι μωρομάντηλα γιατι σε τοσο μωρά δεν κάνει, πρεπει να της πλένω τον πισινό με ζεστό νερό και καθαρή πετσέτα.

Αυτά απο τα του φαρμακειου. Εχετε κάτι αλλο εσεις που πιστευεται οτι πρεπει να προσθεσουμε? Μου ειπε βεβαια πως ειναι νωρις και πως οτι θυμαται θα μου προσθέτει! 🤣

Όχι πιστεύω είσαι μια χαρά δεν χρειάζομαστε κάτι άλλο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Χθες μιλουσα με την κουμπαρα μου και κολλητη μου. Μου ειπε στα απαραιτητα που πρεπει να εχω για μολις ερθω απο το ΙΑΣΩ.

  • 1 κουτι πάνες 1 νουμερο μικρο πακετο γιατι συνηθως δεν αλλαζουμε μαρκα μην κάνει το μωρό ευαισθησία - αυτή μου πρότεινε το harmonie της Pampers
  • Sudocream
  • Καθαρο οινοπνευμα και γαζες για να καθαριζουμε τον αφαλό
  • Γάλα, μπιμπερό και πιπίλα μου λέει ότι σου πει ο παιδιατρος γιατι ο καθενας ακολουθεί δικά του
  • Λανολίνη για τις θηλές
  • Να αγοράσω λεει κι ενα χειροκινητο θήλαστρο να το εχω μηπως χρειαστεί και ψάχνω 

Μου ειπε οχι μωρομάντηλα γιατι σε τοσο μωρά δεν κάνει, πρεπει να της πλένω τον πισινό με ζεστό νερό και καθαρή πετσέτα.

Αυτά απο τα του φαρμακειου. Εχετε κάτι αλλο εσεις που πιστευεται οτι πρεπει να προσθεσουμε? Μου ειπε βεβαια πως ειναι νωρις και πως οτι θυμαται θα μου προσθέτει! 🤣

Σε ένα σεμινάριο που είχα παρακολουθήσει για την φροντίδα νεογνού έλεγε πάντως ότι τα τσισα καλό είναι να το πλένουμε έστω μόνο με νεράκι (όχι μωρομαντηλο) και τα κακακια να τα σκουπίζουμε στην έσχατη αν είμαστε έξω με μωρομαντηλο αλλά μετά οπωσδηποτε με νερό και σαπούνι. Δηλαδή το μωρομαντηλο να είναι η λύση του "έξω" όχι για το σπίτι. 

Επίσης για το θηλαστρο που παρακολούθησα σεμινάριο, έλεγε η μαία ότι δεν είναι ανάγκη να το έχουμε μαζί μας. Μπορούμε να το αγοράσουμε σε δεύτερο χρόνο αν χρειαστεί. Βέβαια με την τόση ανασφάλεια και τα "νέα" δεδομένα που έρχονται δεν ξέρω τι θα κάνω. Θα ρωτήσω και φίλες αν και η κάθε μία είναι διαφορετική περίπτωση. 

Όντως με οινόπνευμα λέει καθαρίζουμε το πρώτο διάστημα το σημείο του αφαλού του μωρού όσο ακόμα έχει το μανταλάκι μέχρι να πέσει ο ομφάλιος λώρος. Δεν θυμάμαι πολλά γιατί τα έχω σημειώσει σε χαρτί. 

Ναι ναι έχεις δίκιο. Χαλαρά θα πάω. Για βόλτα. Όχι για να γυμναστω - αδυνατίσω. Αχ καλά που μου το θύμησες. Θα πάω να πάρω ξηρούς καρπούς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Χθες μιλουσα με την κουμπαρα μου και κολλητη μου. Μου ειπε στα απαραιτητα που πρεπει να εχω για μολις ερθω απο το ΙΑΣΩ.

  • 1 κουτι πάνες 1 νουμερο μικρο πακετο γιατι συνηθως δεν αλλαζουμε μαρκα μην κάνει το μωρό ευαισθησία - αυτή μου πρότεινε το harmonie της Pampers
  • Sudocream
  • Καθαρο οινοπνευμα και γαζες για να καθαριζουμε τον αφαλό
  • Γάλα, μπιμπερό και πιπίλα μου λέει ότι σου πει ο παιδιατρος γιατι ο καθενας ακολουθεί δικά του
  • Λανολίνη για τις θηλές
  • Να αγοράσω λεει κι ενα χειροκινητο θήλαστρο να το εχω μηπως χρειαστεί και ψάχνω 

Μου ειπε οχι μωρομάντηλα γιατι σε τοσο μωρά δεν κάνει, πρεπει να της πλένω τον πισινό με ζεστό νερό και καθαρή πετσέτα.

Αυτά απο τα του φαρμακειου. Εχετε κάτι αλλο εσεις που πιστευεται οτι πρεπει να προσθεσουμε? Μου ειπε βεβαια πως ειναι νωρις και πως οτι θυμαται θα μου προσθέτει! 🤣

Εγώ θα σου πω εκτός από αυτά να φροντίσεις να έχεις στησει την αλλαξιερα με σελτεδακι πάνω,κοντά σε βρύση και να έχεις πολλά καθαρα σελτεδακια και μπουρνουζακια έτοιμα γτ τα νεογέννητα κάνουν κακακια 10 φορές την ημέρα και λερώνονται πολύ, μπορεί μέχρι να γυρίσετε από το μαιευτήριο να τα έχει κάνει και να θέλει αλλαγμα μην σας πιάσει πανικός εκείνη την ώρα και δεν ξέρετε τι να κάνετε...(παθουσα γι'αυτό μιλάω🤣). Επίσης μπορεί να τα κάνει στη διαδρομή μέχρι την βρύση που θα το πλύνεις(πολύ πιθανό) και να σου λερώσει πέντε μπουρνουζακια μόνο την πρώτη μέρα ... 

Μπουκάλια μην αγοράσεις αμέσως γτ μπορεί να μην τα χρειαστείς, αλλά αν έχεις αποφασίσει να μη θηλάσεις η να κάνεις μεικτή διατροφή να πάρεις εκτός απο μπουκάλια και αποστειρωτη. Γενικά μπορείς να δεις πως πηγαίνει από το μαιευτήριο με το θηλασμό και να πεταχτεί ο σύζυγος να πάρει ο,τι δεις ότι χρειάζεσαι. Το κυριότερο είναι να είστε σε ετοιμότητα για τα κακακια,όλα τα άλλα βρίσκονται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...