Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 13 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια επειδή είδα λέτε για την ΠΗΤ δεν έχει σημασία πότε είναι, απλά σου λένε στο περίπου ποτέ θα γεννήσεις. Σχεδόν ποτέ δεν γέννας εκείνη ακριβώς την ημέρα. Μπορεί ο τοκετος να έρθει νωρίτερα η και αργότερα ακόμα. Απλά αν δουνε ότι περνάει η ημερομηνία και δεν έρχεται το μωράκι (υπάρχουν και αυτά τα πεισματάρικα) σε πάνε για πρόκληση συνήθως.  Αυτά αν πας για φυσιολογικό τοκετό. Αν πας για καισαρική σε αφήνουν μέχρι νομίζω 38-39 εβδομαδα το πολύ οπότε μια εβδομάδα νωρίτερα από την ΠΗΤ.

Στους υπερήχους αλλάζει η ΠΗΤ ανάλογα το βάρος του μωρού δηλαδή αν είναι λίγο πιο βαρύ από την ημερομηνία που είσαι(κατά μέσο όρο) σου λένε ότι μεταφέρεται νωρίτερα η ΠΗΤ. Αλλά δεν έχει καμία σημασία γιατί αλλά μωράκια θα γεννηθούν 2.5 κιλά και άλλα 4.5. Εμείς μετράμε την αρχική μας ΠΗΤ βάση τελευταίας περιόδου. Ελπίζω να σας κάλυψα (αν ενδιαφέρετε καμία🤣🤣)

Αν αργησει ο ΦΤ ειναι καλα. Εμενα ετσι η κολλητη μου, ειχε φαει ολο τον 9ο μηνα και πηγαν απο το προηγουμενο βραδυ, ετοιμαστηκε και το πρωι της εσπασαν τα νερα, της έβαλαν τεχνητούς πόνους, τι ωραια! Όχι να πονάς και να τρέχεις στο ΙΑΣΩ 🤣 Εύχομαι να με πάει ετσι κι εμενα να σου πω την αλήθεια! Γιατί ακουω κάτι παλαβά... μια,στον στενο μου κυκλο, της είχαν σπάσει τα νερά και δεν το κατάλαβε το ουφο (όχι οτι την είχα για πιο έξυπνη), η άλλη πήγε στο νοσοκομειο, σε δημόσιο γέννησε, νομιζω Αλεξάνδρα και της ειπαν δεν γεννάς φύγε και ενω είχε πόνους ανά 8 λεπτά την ε΄διωξαν. Γύρισαν σπιτι, ειδε αίμα και ξαναπήγε και ειχε ήδη 8 εκατοστά διαστολή 😬 

Κάτι τέτοια ακούω και λεω άσε να μείνει στην κοιλιά και πάμε εμείς να της πούμε να κάνει εμφάνιση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Αν αργησει ο ΦΤ ειναι καλα. Εμενα ετσι η κολλητη μου, ειχε φαει ολο τον 9ο μηνα και πηγαν απο το προηγουμενο βραδυ, ετοιμαστηκε και το πρωι της εσπασαν τα νερα, της έβαλαν τεχνητούς πόνους, τι ωραια! Όχι να πονάς και να τρέχεις στο ΙΑΣΩ 🤣 Εύχομαι να με πάει ετσι κι εμενα να σου πω την αλήθεια! Γιατί ακουω κάτι παλαβά... μια,στον στενο μου κυκλο, της είχαν σπάσει τα νερά και δεν το κατάλαβε το ουφο (όχι οτι την είχα για πιο έξυπνη), η άλλη πήγε στο νοσοκομειο, σε δημόσιο γέννησε, νομιζω Αλεξάνδρα και της ειπαν δεν γεννάς φύγε και ενω είχε πόνους ανά 8 λεπτά την ε΄διωξαν. Γύρισαν σπιτι, ειδε αίμα και ξαναπήγε και ειχε ήδη 8 εκατοστά διαστολή 😬 

Κάτι τέτοια ακούω και λεω άσε να μείνει στην κοιλιά και πάμε εμείς να της πούμε να κάνει εμφάνιση! 

Κοίτα, έχω ζήσει και τα δύο, πρώτη κόρη έσπασαν τα νερά ... Πίστεψέ με θα το καταλάβεις, έτρεχαν σαν να κατουραω (με το συμπάθειο κιόλας) και έχεις ειδικά στην πρώτη γέννα πολυυυυ χρόνο για να πας μαιευτήριο. Άλλες κοπέλες σκέψου έρχονται από επαρχεία δύο ώρες δρόμο στην Αθήνα αφού τις πιάσουν οι πόνοι. Ε λοιπόν αφού μου έσπασαν τα νερά γέννησα μετα από 14 ώρες.... 

Τη δεύτερη φορά πήγα με πρόκληση 41 εβδομαδα μέσα σε τρεις ώρες είχα γεννήσει. Η εμπειρία μου;καλύτερα ο,τι γίνεται φυσικά και θα το απολαύσεις περισσότερο και ενέχει και λιγότερο κίνδυνο να πας για καισαρική τελικά. Είναι μαγική εμπειρία ο τοκετός και η διαδικασία, όταν γεννήσεις θα το καταλάβεις, είναι το πιο ωραίο συναίσθημα που θα νοιώσουμε ποτέ στη ζωή μας πιστεύω. Έρχονται ωραίες στιγμές.... Εγώ να σκεφτείς στενοχωριέμαι που θα είναι η τελευταία μου φορά που θα το ζήσω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

 

Παντως βρε κοριτσια, εμενα βασει περιοδου εφαρμογης εγκυμοσυνης  που εχω μου εβγαζε εξ αρχης 9/8! Οποτε δεν παραξενευομαι!! 

Τώρα συντονιστήκάμε για τα καλά😂!!! Έχουμε μόνο μια μερα διαφορά 22+1 εσύ και 9/8 22+2 εγώ 8/8!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Κοίτα, έχω ζήσει και τα δύο, πρώτη κόρη έσπασαν τα νερά ... Πίστεψέ με θα το καταλάβεις, έτρεχαν σαν να κατουραω (με το συμπάθειο κιόλας) και έχεις ειδικά στην πρώτη γέννα πολυυυυ χρόνο για να πας μαιευτήριο. Άλλες κοπέλες σκέψου έρχονται από επαρχεία δύο ώρες δρόμο στην Αθήνα αφού τις πιάσουν οι πόνοι. Ε λοιπόν αφού μου έσπασαν τα νερά γέννησα μετα από 14 ώρες.... 

Τη δεύτερη φορά πήγα με πρόκληση 41 εβδομαδα μέσα σε τρεις ώρες είχα γεννήσει. Η εμπειρία μου;καλύτερα ο,τι γίνεται φυσικά και θα το απολαύσεις περισσότερο και ενέχει και λιγότερο κίνδυνο να πας για καισαρική τελικά. Είναι μαγική εμπειρία ο τοκετός και η διαδικασία, όταν γεννήσεις θα το καταλάβεις, είναι το πιο ωραίο συναίσθημα που θα νοιώσουμε ποτέ στη ζωή μας πιστεύω. Έρχονται ωραίες στιγμές.... Εγώ να σκεφτείς στενοχωριέμαι που θα είναι η τελευταία μου φορά που θα το ζήσω....

Καλε σου λέω οχι απλά δεν το κατάλαβε αλλά πήγε κ για μπάνιο στη θάλασσα, την επομενη έκανε τις δουλειε΄ς της και κατα το μεσημέρι σκέφτηκε να παρει το γιατρό τηλέφωνο... Δεν ξερω τι να σκεφτώ!! Χαχαχαχα!!

Εχεις δικιο, σε αλλες περιπτωσεις ρισκαρεις με καισαρικη. Κοίτα, δεν θα πω οχι σε καισαρική. Δεν την προτιμώ ούτε εγώ ούτε η γιατρός μου, αλλά αν δει οτι κάτι συμβαίνει δεν θα της πω κι οχι προσπαθησε κι αλλο με ΦΤ. Ό,τι είναι καλύτερο για τη μπέμπα και για εμένα εκείνη την ώρα, εκείνο και θα κάνω.

Ιδανικά, δεν θελω καισαρική γιατί είμαι φοβιτσιάρα οσο δεν παει και δεν θελω να εχω την τομή, οχι για αισθητικούς λόγους, αλλά γιατί τρέμω στην ιδέα ότι θα εχω ράμματα και πληγή που θα πρέπει να φροντίσω. Με λούζει κρύος ιδρώτας, σκέψου ότι ειμαι προσεκτική πάντα σαν άνθρωπος γιατί δεν θέλω να κοπώ, να γδαρθώ, να μην δω αίμα. 

Αντέχεις βρε και για 4ο παιδι?? Εισαι πολύ δυνατή αγαπη μου!!  ❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! Από αυτή τη βδομάδα παρατηρώ έντονη πίεση χαμηλά και μόνιμη συχνοουρια ( είχα ήδη βέβαια από τα πρώτα κιόλας συμπτώματα εγκυμοσύνης αλλά τώρα σχεδόν διαρκώς θέλω τουαλέτα). Έκανα πάλι πρόσφατα καλλιέργεια ούρων και βγήκε στείρα. Έβγαλε βέβαια αιμοσφαιρίνη+ αλλά δεν είδα το γιατρό ανήσυχο. Καλλιέργειες κολπικού καθαρές κ αυτές. Τράχηλος κλειστός 3,1 cm. Πιέζει όμως η μήτρα που μεγαλώνει αρκετά (εκεί αποδίδει την ενόχληση και το βάρος που νιώθω ο γιατρός). Στο μεταξύ το μωρό είναι με το κεφάλι κάτω και τις 2 τελ.φορες που πήγα. Ίσως όλο το βάρος πάει εκεί. Μου φαίνεται και νωρίς για τέτοια συμπτώματα βάρους και έντονης πίεσης. Στην πρώτη εγκυμοσύνη μετά τον 7ο-8ο μήνα είχα τέτοια θέματα. Στο μεταξύ σήμερα ειμαι 21 εβδ.ακριβως, τώρα θεωρητικά μπαίνω στον 6ο μήνα? Και αν ναι πως γίνεται αφού μήνα αλλάζω στις 18?? Πολύ μπλέξιμο αυτό το πράγμα πραγματικά!! Τέλος θα πιάσω το θέμα των κιλών ξανά, εγώ είμαι και επισήμως +7...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mummy2be είπε:

Καλε σου λέω οχι απλά δεν το κατάλαβε αλλά πήγε κ για μπάνιο στη θάλασσα, την επομενη έκανε τις δουλειε΄ς της και κατα το μεσημέρι σκέφτηκε να παρει το γιατρό τηλέφωνο... Δεν ξερω τι να σκεφτώ!! Χαχαχαχα!!

Εχεις δικιο, σε αλλες περιπτωσεις ρισκαρεις με καισαρικη. Κοίτα, δεν θα πω οχι σε καισαρική. Δεν την προτιμώ ούτε εγώ ούτε η γιατρός μου, αλλά αν δει οτι κάτι συμβαίνει δεν θα της πω κι οχι προσπαθησε κι αλλο με ΦΤ. Ό,τι είναι καλύτερο για τη μπέμπα και για εμένα εκείνη την ώρα, εκείνο και θα κάνω.

Ιδανικά, δεν θελω καισαρική γιατί είμαι φοβιτσιάρα οσο δεν παει και δεν θελω να εχω την τομή, οχι για αισθητικούς λόγους, αλλά γιατί τρέμω στην ιδέα ότι θα εχω ράμματα και πληγή που θα πρέπει να φροντίσω. Με λούζει κρύος ιδρώτας, σκέψου ότι ειμαι προσεκτική πάντα σαν άνθρωπος γιατί δεν θέλω να κοπώ, να γδαρθώ, να μην δω αίμα. 

Αντέχεις βρε και για 4ο παιδι?? Εισαι πολύ δυνατή αγαπη μου!!  ❤️❤️ 

Α καλά....δεν έσταζε τίποτα από εκεί κάτω;;;🤣🤣☀️🤣🤣

Βέβαια ο,τι πει ο γιατρός εκείνη την ώρα εννοείται, κι εγώ τώρα αν δεν γυρίσει ο μπέμπης τι θα κάνω;θα πάω με καισαρική. Αλλά είναι το μετα πολύ πιο δύσκολο ρε παιδί μου έβλεπα και τα κορίτσια στο μαιευτήριο που ήταν δίπλα μου από καισαρική και δεν μπορούσαν να κουνηθουνε πονουσανε πολύ. Μακάρι να μας βοηθήσει όλες ο θεός και να πάμε φυσιολογικα..

Όχι όχι όχι φυσικά και δεν αντέχω 🤣🤣🤣 γι'αυτό και είμαι σίγουρη ότι θα είναι η τελευταία μου γέννα. Αλλά μια στεναχώρια υπάρχει που δεν θα το ξαναζήσω.

Όπως και να τα φέρει εκείνη η ώρα θα είναι μαγικά! Αντέχουμε τα πάντα εμείς οι γυναίκες είμαστε δυνατές!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Από αυτή τη βδομάδα παρατηρώ έντονη πίεση χαμηλά και μόνιμη συχνοουρια ( είχα ήδη βέβαια από τα πρώτα κιόλας συμπτώματα εγκυμοσύνης αλλά τώρα σχεδόν διαρκώς θέλω τουαλέτα). Έκανα πάλι πρόσφατα καλλιέργεια ούρων και βγήκε στείρα. Έβγαλε βέβαια αιμοσφαιρίνη+ αλλά δεν είδα το γιατρό ανήσυχο. Καλλιέργειες κολπικού καθαρές κ αυτές. Τράχηλος κλειστός 3,1 cm. Πιέζει όμως η μήτρα που μεγαλώνει αρκετά (εκεί αποδίδει την ενόχληση και το βάρος που νιώθω ο γιατρός). Στο μεταξύ το μωρό είναι με το κεφάλι κάτω και τις 2 τελ.φορες που πήγα. Ίσως όλο το βάρος πάει εκεί. Μου φαίνεται και νωρίς για τέτοια συμπτώματα βάρους και έντονης πίεσης. Στην πρώτη εγκυμοσύνη μετά τον 7ο-8ο μήνα είχα τέτοια θέματα. Στο μεταξύ σήμερα ειμαι 21 εβδ.ακριβως, τώρα θεωρητικά μπαίνω στον 6ο μήνα? Και αν ναι πως γίνεται αφού μήνα αλλάζω στις 18?? Πολύ μπλέξιμο αυτό το πράγμα πραγματικά!! Τέλος θα πιάσω το θέμα των κιλών ξανά, εγώ είμαι και επισήμως +7...

Καλημέρα κορίτσι μου , στον έκτο θα μπεις σε μια εβδομάδα νομίζω (22η)..

Βάρος κι εγώ νοιωθω ειδικά όταν πάω τουαλέτα νομίζω ότι θα βγει.... Είναι φυσιολογικό θεωρώ ειδικά αν δεν ανησυχει και ο γιατρός σου. Και ο τράχηλος σου μια χαρά μου φαίνεται!!!

Με τα κιλά έχω ένα μήνα να ζυγιστω αλλά δεν τα έχω πάει πολύ καλά κι εγώ αυτη τη φορά....Αλλά θα τα χάσουμε έχουμε τόσα να αγχωνόμαστε αυτο είναι το λιγότερο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου , στον έκτο θα μπεις σε μια εβδομάδα νομίζω (22η)..

Βάρος κι εγώ νοιωθω ειδικά όταν πάω τουαλέτα νομίζω ότι θα βγει.... Είναι φυσιολογικό θεωρώ ειδικά αν δεν ανησυχει και ο γιατρός σου. Και ο τράχηλος σου μια χαρά μου φαίνεται!!!

Με τα κιλά έχω ένα μήνα να ζυγιστω αλλά δεν τα έχω πάει πολύ καλά κι εγώ αυτη τη φορά....Αλλά θα χάσουμε έχουμε τόσα να αγχωνόμαστε αυτο είναι το λιγότερο!!

@Eir_ma καλημέρα! Την άλλη Παρασκευή θα έχω κλείσει την 22 (14/4) άρα στις 18/4 θα ειμαι στην 23. Δε βγαίνει σου λέω 😂 χαχα. Μωρέ δεν αγχώνομαι μόνο τόσο  για το πώς θα τα χάσουμε αλλά για τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μην έχουμε θέματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Από αυτή τη βδομάδα παρατηρώ έντονη πίεση χαμηλά και μόνιμη συχνοουρια ( είχα ήδη βέβαια από τα πρώτα κιόλας συμπτώματα εγκυμοσύνης αλλά τώρα σχεδόν διαρκώς θέλω τουαλέτα). Έκανα πάλι πρόσφατα καλλιέργεια ούρων και βγήκε στείρα. Έβγαλε βέβαια αιμοσφαιρίνη+ αλλά δεν είδα το γιατρό ανήσυχο. Καλλιέργειες κολπικού καθαρές κ αυτές. Τράχηλος κλειστός 3,1 cm. Πιέζει όμως η μήτρα που μεγαλώνει αρκετά (εκεί αποδίδει την ενόχληση και το βάρος που νιώθω ο γιατρός). Στο μεταξύ το μωρό είναι με το κεφάλι κάτω και τις 2 τελ.φορες που πήγα. Ίσως όλο το βάρος πάει εκεί. Μου φαίνεται και νωρίς για τέτοια συμπτώματα βάρους και έντονης πίεσης. Στην πρώτη εγκυμοσύνη μετά τον 7ο-8ο μήνα είχα τέτοια θέματα. Στο μεταξύ σήμερα ειμαι 21 εβδ.ακριβως, τώρα θεωρητικά μπαίνω στον 6ο μήνα? Και αν ναι πως γίνεται αφού μήνα αλλάζω στις 18?? Πολύ μπλέξιμο αυτό το πράγμα πραγματικά!! Τέλος θα πιάσω το θέμα των κιλών ξανά, εγώ είμαι και επισήμως +7...

Αχ κι εγωωωω! +7! χαχαχα! ειμαι ομως 19η εβδομαδα! Εφαγα ομως κοριτσια, ειχαμε γενεθλια, τουρτες εφαγα. Τωρα παλι γυρισα στη διατροφή μου για να μην φορτώσω κι αλλα! 

Σχετικα με τον μηνα, εμενα μου εχει γραψει 20η εβδομαδα 19/4 αλλαγη μηνα. Αρα μήπως εχεις αλλαξει μήνα ήδη? Γιατι εχω μια λίστα, μου εχει γραψει ημερομηνιες και διπλα εβδομαδα. και παει

22/2 - 12 εβδομαδες

22/3 - 16

19/4 - 20

17/5 - 24

14/6 - 28

Αρα, με βαση αυτο που βλεπω εχεις αλλαξει μηνα ηδη. Εχεις μπει στον 6ο μηνα εδω και μια εβδομαδα. Εισαι 5 μηνων + 1 εβδομαδα. Όχι? Τι μπερδεμα παναγια μου!!!! 

Θελω να ρωτησω για τον τραχηλο ομως. Εγω, ειχα 4 εκατοστα τραχηλο απο την 17η+6 που με ειδε. Ειναι καλο αυτο ή κακό? Μαλιστα δεν εβλεπε καλα γτ καθοταν η μπεμπα μπροστα και καναμε κολπικο και με μετρησε. 

Για την συχνοουρια δεν ξερω αγαπη μου τι να σου πώ.. Ειλικρινά δεν έχω ιδέα (ίσως ακόμα :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Α καλά....δεν έσταζε τίποτα από εκεί κάτω;;;🤣🤣☀️🤣🤣

Βέβαια ο,τι πει ο γιατρός εκείνη την ώρα εννοείται, κι εγώ τώρα αν δεν γυρίσει ο μπέμπης τι θα κάνω;θα πάω με καισαρική. Αλλά είναι το μετα πολύ πιο δύσκολο ρε παιδί μου έβλεπα και τα κορίτσια στο μαιευτήριο που ήταν δίπλα μου από καισαρική και δεν μπορούσαν να κουνηθουνε πονουσανε πολύ. Μακάρι να μας βοηθήσει όλες ο θεός και να πάμε φυσιολογικα..

Όχι όχι όχι φυσικά και δεν αντέχω 🤣🤣🤣 γι'αυτό και είμαι σίγουρη ότι θα είναι η τελευταία μου γέννα. Αλλά μια στεναχώρια υπάρχει που δεν θα το ξαναζήσω.

Όπως και να τα φέρει εκείνη η ώρα θα είναι μαγικά! Αντέχουμε τα πάντα εμείς οι γυναίκες είμαστε δυνατές!!!!

Ελα ντε???? δεν χαμπάριασε??? Ασε με, δεν ξερω, χανω πάσα ιδέα με την νοημοσύνη... Πως δεν στέγνωσε το παιδί, δεν λες???

Το πιστευω, είχαν μια τομή, πως να ειναι οι καημένες? Κορδωτές? 

Βέβαια άλλη μια στην οικογενεια μας, γέννησε με καισαρική στο ΙΑΣΩ και την επομενη μέρα πήρε την τσάντα της και πήγε στο avenue. ο γιατρός της μόλις του το είπε, γιατί την άκουσε, μια μέρα χειρουργημένη γονάτισε μετά, την έκραξε. Μου σηκώθηκε τώρα μεγάλη γυναίκα, δεν ηταν κανα 20χρονο, να παει να ψωνίσει στα μαγαζιά... Ειπαμε!!!

Σαφώς και αντέχουμε τα πάντα, είμαστε γεννημένες για τα δύσκολα, αλλά για αυτο και η φύση εχει προνοησει να ξεχνάμε τον πόνο της γέννας. ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Αχ κι εγωωωω! +7! χαχαχα! ειμαι ομως 19η εβδομαδα! Εφαγα ομως κοριτσια, ειχαμε γενεθλια, τουρτες εφαγα. Τωρα παλι γυρισα στη διατροφή μου για να μην φορτώσω κι αλλα! 

Σχετικα με τον μηνα, εμενα μου εχει γραψει 20η εβδομαδα 19/4 αλλαγη μηνα. Αρα μήπως εχεις αλλαξει μήνα ήδη? Γιατι εχω μια λίστα, μου εχει γραψει ημερομηνιες και διπλα εβδομαδα. και παει

22/2 - 12 εβδομαδες

22/3 - 16

19/4 - 20

17/5 - 24

14/6 - 28

Αρα, με βαση αυτο που βλεπω εχεις αλλαξει μηνα ηδη. Εχεις μπει στον 6ο μηνα εδω και μια εβδομαδα. Εισαι 5 μηνων + 1 εβδομαδα. Όχι? Τι μπερδεμα παναγια μου!!!! 

Θελω να ρωτησω για τον τραχηλο ομως. Εγω, ειχα 4 εκατοστα τραχηλο απο την 17η+6 που με ειδε. Ειναι καλο αυτο ή κακό? Μαλιστα δεν εβλεπε καλα γτ καθοταν η μπεμπα μπροστα και καναμε κολπικο και με μετρησε. 

Για την συχνοουρια δεν ξερω αγαπη μου τι να σου πώ.. Ειλικρινά δεν έχω ιδέα (ίσως ακόμα :D

Έχω μπει στον 6ο και δεν το ξέρω? Μακάρι τι να πω, δικαιολογούνται τότε και τα κιλά καπως!!Σημασία έχει να κάνουμε λίγο κρατει μη ξεφύγουμε και τελείως γιατί μετά θα αρχίσουν και πόνοι στη μέση και πολλά άλλα... Εγώ πάντως οταν τον ρωτάω για μήνες με κοιτάει μυστήρια 👽 και ετσι αποφεύγω. Ο τράχηλος σου είναι σούπερ! Εγώ ξεκίνησα 3,6 στην αυχενική σκεψου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Έχω μπει στον 6ο και δεν το ξέρω? Μακάρι τι να πω, δικαιολογούνται τότε και τα κιλά καπως!!Σημασία έχει να κάνουμε λίγο κρατει μη ξεφύγουμε και τελείως γιατί μετά θα αρχίσουν και πόνοι στη μέση και πολλά άλλα... Εγώ πάντως οταν τον ρωτάω για μήνες με κοιτάει μυστήρια 👽 και ετσι αποφεύγω. Ο τράχηλος σου είναι σούπερ! Εγώ ξεκίνησα 3,6 στην αυχενική σκεψου. 

Εγώ κορίτσια προσπαθώ με βάση αυτήν την εικόνα να βγάλω άκρη για μήνες και εβδομάδες.. αλλά δεν καταλαβαίνω το εξής για παράδειγμα : εγώ τώρα είμαι 20+1 στην 21η εβδομάδα. Μπαίνω στον 6ο την επόμενη Πέμπτη που αλλάζω εβδομάδα ή μόλις κλείσω και την 22η και μπω στην 23η; 😋Η λογική μου αυτό μου λέει... 

ημερολόγιο-εγκυμοσύνης.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Εγώ κορίτσια προσπαθώ με βάση αυτήν την εικόνα να βγάλω άκρη για μήνες και εβδομάδες.. αλλά δεν καταλαβαίνω το εξής για παράδειγμα : εγώ τώρα είμαι 20+1 στην 21η εβδομάδα. Μπαίνω στον 6ο την επόμενη Πέμπτη που αλλάζω εβδομάδα ή μόλις κλείσω και την 22η και μπω στην 23η; 😋Η λογική μου αυτό μου λέει... 

ημερολόγιο-εγκυμοσύνης.jpg

Έλα ντε... Εν τω μεταξύ από τη σύλληψη εμένα πχ που έγινε τέλος Νοεμβρίου έχουν περάσει μόλις 4+ μήνες. Άρα διανύω τον 5ο για τουλ 2-3 εβδ.ακομη. Μπέρδεμα πραγματικό, δεν ξέρω...Κανονικά αφου γεννάμε σε 4,5 μήνες θα έπρεπε να είμαστε 4,5 μηνών. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tonia40 είπε:

Έχω μπει στον 6ο και δεν το ξέρω? Μακάρι τι να πω, δικαιολογούνται τότε και τα κιλά καπως!!Σημασία έχει να κάνουμε λίγο κρατει μη ξεφύγουμε και τελείως γιατί μετά θα αρχίσουν και πόνοι στη μέση και πολλά άλλα... Εγώ πάντως οταν τον ρωτάω για μήνες με κοιτάει μυστήρια 👽 και ετσι αποφεύγω. Ο τράχηλος σου είναι σούπερ! Εγώ ξεκίνησα 3,6 στην αυχενική σκεψου. 

τι να σου πω βρε κοριτσαρα! ετσι που τα γραφουν κι αυτοι οι γιατροι, αντε βγαλε ακρη! Χαχαα! 

Ισχυει πρεπει να ειμαστε λιγο πιο εγκρατείς γιατί παραπέρα δεν θα μπορουμε να ελεγξουμε το βαρος ευκολα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Εγώ κορίτσια προσπαθώ με βάση αυτήν την εικόνα να βγάλω άκρη για μήνες και εβδομάδες.. αλλά δεν καταλαβαίνω το εξής για παράδειγμα : εγώ τώρα είμαι 20+1 στην 21η εβδομάδα. Μπαίνω στον 6ο την επόμενη Πέμπτη που αλλάζω εβδομάδα ή μόλις κλείσω και την 22η και μπω στην 23η; 😋Η λογική μου αυτό μου λέει... 

ημερολόγιο-εγκυμοσύνης.jpg

Με βαση αυτο, εμενα η γιατρος μου εχει κανει λαθος στις εβδομαδες! 😆

Γιατι βαζουν παραπανω εβδομαδες σε καποιους μηνες? Εμενα δεν το μετρησε ετσι, κι ομως βγαινουν οι εβδομαδες με την ΠΗΤ της αυχενικης! 

Πιάσε το αυγο και κουρευτο θα πω εγώ, για να ειμαστε και στο κλιμα των ημερών!! Χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Με βαση αυτο, εμενα η γιατρος μου εχει κανει λαθος στις εβδομαδες! 😆

Γιατι βαζουν παραπανω εβδομαδες σε καποιους μηνες? Εμενα δεν το μετρησε ετσι, κι ομως βγαινουν οι εβδομαδες με την ΠΗΤ της αυχενικης! 

Πιάσε το αυγο και κουρευτο θα πω εγώ, για να ειμαστε και στο κλιμα των ημερών!! Χαχαχαχα

Ο.τι να ναι. Εγώ λέω τις εβδομάδες και όλοι μου λένε "μην μου λες με εβδομάδες , μήνα πες ! " .... Αν μπορούσα χριστιανε μου να πω μήνα , θα έλεγα 😂😂 αχχχχ ωραία κόκκινα αυγουλάκια..θα έτρωγα κάνα δυο τωρα😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Ο.τι να ναι. Εγώ λέω τις εβδομάδες και όλοι μου λένε "μην μου λες με εβδομάδες , μήνα πες ! " .... Αν μπορούσα χριστιανε μου να πω μήνα , θα έλεγα 😂😂 αχχχχ ωραία κόκκινα αυγουλάκια..θα έτρωγα κάνα δυο τωρα😂😂😂

ε ναι, λες κι εσυ ενα μηνα στο περιπου, μηπως θα θυμουνται μετα τι τους λέμε? 

Είναι η στάνταρ ερώτηση. Λες ειμαι εγκυος, σου λένε, πόσο μηνών? Λες ξερω γω, ειμαι στον 5ο. Επομενη ερωτηση :΅ Τι έχεις? Μπεμπη ή μπέμπα? Λες ξερω γω "μπεμπα".

Ε απο κει κι επειτα ξεκινουν σχολια....

Πόσο νευριάζω??? Πόσο!!!! Εγω ξέρεις, χαμογελάω με το στομα κλειστό, ξέρεις, λίγο ειρωνεία, λίγο αν το ανοιξω τωρα δεν θα ξαναπουμε καλημερα... Τετοια φάση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα, διανύω την 19η βδομάδα και στον χθεσινό έλεγχο της γυναικολόγου μου μου ανάφερε ότι ο πλακούντας είναι πρόσθιος προδρομικός, αγχώθηκα γιατί προκαλεί αιμορραγία και πρόωρο τοκετό.. φυσικά μου είπε ότι μπορεί να αναίβει.. έχει τύχει σε κάποια απο εσάς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Κορίτσια μου!!!! Χαμος βλεπω και σήμερα οι συζητήσεις!!! Μπραβο Μπραβο!! Λοιπον αγαπημένη @Tonia40 και εγω το παω πάντα με το πινακάκι που έβαλε η @Amp92 Οπότε σήμερα που είμαι 23+2 ξερω και λέω πως ειμαι στον 6ο μήνα. Οταν ημουν 21+6 έλεγα πως ειμαι ακόμα στον 5ο οπως ειναι και στο πινακάκι...δηλαδη και 26+6 θα λεω ακομα 6ο μήνα. Οσον αφορά τα κιλά να θυμήσω πως ο γιατρος μου στο φάκελο με τις πληροφορίες που μου ειχε δωσει στην αρχή τα είχε χωρίσει ανά τρίμηνο , δηλαδη 2+4+6, με την σκεψη οτι στα 12 κιλάκια ειμαστε καλα.  Δεν φαντάζομαι να πιστευει καμια σας πως τηρήθηκε αυτό από εμένα????? Εγω λοιπον 23+2 σήμερα είμαι 8 κιλά...και την τελευταια εβδομάδα προσέχω παααρα πολύ!!!! Αυτό που μου έκανε εντυπωση και εδω ίσως βοηθήσει η @Marika31 και τα κορίτσια που κάνουν διατροφή λόγω σακχάρου, είναι πως ενώ εδω και μια εβδομάδα εχω προοσε΄ξει φουλ την διατροφή μου (0 γλυκο, 0 ζημαρικά, 0 ψωμια, πατατατακια, μπισκοτα, πιτσες κλπ) περίμενα πως θα εχω χάσει και τίποτα και εγω ειμαι καθε μέρα στα ίδια....μιλάμε και στο γραμμάριο ακριβως ιδια! χαχα Μηπως χανω μεν αλλα επειδη μεγαλωνει και το μωρο τωρα πιο γρηγορα δεν φαινεται...Καλά οχι οτι θελω να χασω , αυτο μας ελειπε κι απο πάνω, απλά με τέτεια αλλαγή διατροφής αυτο φανταζόμουν και μου έχει κάνει εντυπωση...Τελος παντων, παντως προσέχω πολύ τωρα και γενικα ακούμε για 15-20 κιλα σε εγκυμοσυνες καθημερινά αλλα κατα βάθος ξερω πως δεν ειναι καλό.
Σε άλλα νέα ΄σήμερα πήρα το βιβλιο Καταπληκτικκή Μαμά (0-12 μηνών) και ανυπομονώ να το ξεκινήσω το σουκού!!! Το βρηκα στο Πολιτεία Βιβλιοπωλείο σε πολυ΄ καλή τιμή.
Οσο για την ΠΗΤ εγω εχω 6/8 (αυτο που μου έχουν πει την πρωτη μέρα) όμως στην α αυχενική λέει 2/8, το ίδιο και στην β αυχενική... Νομίζω αλλάζει και με την υπερηχογραφική ηλικία. Εσεις έχετε διαφορά μεταξύ της ηλικίας βασηΤΕΡ και της ηλικίας βαση υπερήχου?? εμενα το λέει πάντα στις φωτο...στους υπερήχους είναι πάντα 3 μέρες μεγαλύτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας βρε κορίτσια, χαμοοοςς τι έχετε γράψει 😄, είχα πέσει σε λήθαργο!! Είχα γυναικολόγο σήμερα και κουράστηκα!!τα βρήκε όλα τέλεια, μετάγγιση θα κάνω την επόμενη φορά!! Για τα κιλά με μάλωσε, ειπε οτι δεν του αρέσει που είμαι μείον(έχω και κάνα δυο εμετους ανά 2η εβδομάδα) πρέπει να φάω και να παραμερισω για λίγο την δίαιτα να φάω περισσότερη ποσότητα γτ πρεπει να πάρω κιλα, όχι για το μωρό αλλά για μένα!! Έπρεπε ήδη να είμαι συν έξι είπε και θέλει να πάρω γύρω στα 12!Η μπέμπουλα είναι μια χαρά! Εντωμεταξύ με τον διαβήτη υπάρχει μια σύγχυση, είχα και ενδοκρινολογο χθες αλλά τι να πρώτογράψω εδώ, μακάρι να μπορούσα να σας τα πω από κοντά!! Εν συντομία η καμπύλη γεύματος, γλυκοζιλιωμενη κλτπ που σας είχα γράψει βγήκαν οντως πολύ καλές δλδ φαίνεται ότι δεν έχω κάτι. Οι μετρήσεις που κάνω με το ένα μηχάνημα όμως είναι υπογλυκαιμικες και με το άλλο το μηχάνημα είναι ανεβασμενες🤔 οπότε ο ενδοκρινολογος επιμένει πως πρέπει να καταλάβουμε τι συμβαίνει και λέει να συνεχίσω κανονικά δίαιτα και τρυπήματα ενώ ο γυναικολόγος μου είπε εμπιστευομαστε τις εξετάσεις και όχι τα μηχανήματα και αυτό που βλέπουμε στον υπερηχο, ότι δλδ είναι όλα ρολοι και πρέπει να φάω γτ στο τέλος θα μου ζητήσει να φάω κάνα τσουρεκι μπας κι σνεβάσω λίγο σάκχαρο 😂. Πραγματικά έχω τρελαθεί τι να σας λεω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Γειά σας βρε κορίτσια, χαμοοοςς το έχετε γράψει 😄, είχα πέσει σε λήθαργο!! Είχα γυναικολόγο σήμερα και κουράστηκα!!τα βρήκε όλα τέλεια, μετάγγιση θα κάνω την επόμενη φορά!! Για τα κιλά με μάλωσε, ειπε οτι δεν του αρέσει που είμαι μείον(έχω και κάνα δυο εμετους ανά 2η εβδομάδα) πρέπει να φάω και να παραμερισω για λίγο την δίαιτα να φάω περισσότερη ποσότητα γτ πρεπει να πάρω κιλα, όχι για το μωρό αλλά για μένα!! Η μπέμπουλα είναι μια χαρά! Εντωμεταξύ με τον διαβήτη υπάρχει μια σύγχυση, είχα και ενδοκρινολογο χθες αλλά τι να πρώτογράψω εδώ, μακάρι να μπορούσα να σας τα πω από κοντά!! Εν συντομία οι καμπύλη γεύματος, γλυκοζιλιωμενη κλτπ που σας είχα γράψει βγήκαν οντως πολύ καλές δλδ φαίνεται ότι δεν έχω κάτι. Οι μετρήσεις που κάνω με το ένα μηχανημα είναι υπογλυκαιμικες και με το άλλο το μηχάνημα είναι ανεβασμενες🤔 οπότε ο ενδοκρινολογος επιμένει πως πρέπει να καταλάβουμε τι συμβαίνει και λέει να συνεχίσω κανονικά δίαιτα και τρυπήματα ενώ ο γυναικολόγος μου είπε εμπιστευομαστε τις εξετάσεις και όχι τα μηχανήματα και αυτό που βλέπουμε στον υπερηχο, ότι δλδ είναι όλα ρολοι και πρέπει να φάω γτ στο τέλος θα μου ζητήσει να φάω κάνα τσουρεκι μπας κι σνεβάσω λίγο σάκχαρο 😂. Πραγματικά έχω τρελαθεί τι να σας λεω

@irini02αυτό με τα κιλά πιστεύω ότι είναι νωρίς ακόμη!! Συνέχισε έτσι και θα έχει αποτέλεσμα! Μακαρόνια και ψωμί μπορείς να φας αν θέλεις αλλά περιορισμένα, δλδ 2 φέτες ολικης 30γραμμαριων ημερησιως και μακαρόνια ένα φλιτζάνι βρασμένα πάλι ολικής αλλά θα τα ευχαριστιεσαι χωρίς ενοχες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

@irini02αυτό με τα κιλά πιστεύω ότι είναι νωρίς ακόμη!! Συνέχισε έτσι και θα έχει αποτέλεσμα! 

Τώρα αυτό με τους μήνες και τις εβδομάδες εγώ ξέρω ότι όταν μπεις 22η με 26η σημαίνει ότι μπαίνεις 6ο μήνα!! Εμένα η πητ δεν έχει αλλάξει ποτέ και ούτε γίνεται νομίζω αυτό γτ είναι πάντα στάνταρ με βάση την τελευταία μας περίοδο, εβδομάδες μου αλλάζουν λόγω απόκλισης υπερηχου!! @Tonia40 εσύ πότε είχες τελευταία περίοδο και στην τελευταία επίσκεψη ποσων εβδομάδων σε έβγαλε ο γιατρός? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Τώρα αυτό με τους μήνες και τις εβδομάδες εγώ ξέρω ότι όταν μπεις 22η σημαίνει ότι μπαίνεις 6ο μήνα!! Εμένα η πητ δεν έχει αλλάξει ποτέ και ούτε γίνεται νομίζω αυτό γτ είναι πάντα στάνταρ με βάση την τελευταία μας περίοδο, εβδομάδες μου αλλάζουν λόγω απόκλισης υπερηχου!! @Tonia40 εσύ πότε είχες τελευταία περίοδο και στην τελευταία επίσκεψη ποσων εβδομάδων σε έβγαλε ο γιατρός? 

Καλησπέρα Μαρίκα μου, τέλεια τα νέα σου από το γιατρό! Βάλε κάνα κιλό άντε, να σου δώσω εγώ 😂?? Λοιπόν τεπ έχω 11/11/22, η αυχενική με έβγαλε ακριβώς με Πητ 18/8. Τελ.φορα ο γιατρός με έβγαλε 20+2 ( ήμουν 20+3). Γενικά όμως πάντα ο γιατρός με έβγαζε 1-2 μέρες μπροστά. Τώρα βάση τεπ είμαι 21 εβδ.ακριβως. Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι μήνα αλλάζω στις 18. Τώρα αύριο θα είμαι 21+1 άρα θα διανύω την 22. Πόσο είμαι τελικά???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Marika31 δεν μας ειχες πει οτι εισαι και μειον να το ξερουμε να μην σου μιλαμε!! 🤣 

@irini02 να μας πεις εντυπωσεις για το βιβλίο, να το παρουμε αν αξιζει!! ❤️ 

@Tonia40 δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο που λες, οτι αλλάζεις μήνα καθε 18 του μήνα. Εμάς μας είπε πως εφοσον τελευταια περιοδο ειχα Τεταρτη, αλλαζω εβδομαδα καθε Τετάρτη οπότε με βαση αυτο μου υπολογισε την αλλαγή μήνα καθως άλλοι μήνες εχουν 30, άλλοι 31 και μας επιασε και ο Φλεβαρης που ειχε 28 μέρες. Και μου μοιαζει λογικό να σου πω την αληθεια. Όχι οτι εχω καταλαβει βεβαια τι παιζει και με αυτο που αλλοι μηνες κυησης εχουν 4 κι αλλοι 5 εβδομαδες, τι μαθηματικά ειναι αυτά μωρε??? 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Καλησπέρα Μαρίκα μου, τέλεια τα νέα σου από το γιατρό! Βάλε κάνα κιλό άντε, να σου δώσω εγώ 😂?? Λοιπόν τεπ έχω 11/11/22, η αυχενική με έβγαλε ακριβώς με Πητ 18/8. Τελ.φορα ο γιατρός με έβγαλε 20+2 ( ήμουν 20+3). Γενικά όμως πάντα ο γιατρός με έβγαζε 1-2 μέρες μπροστά. Τώρα βάση τεπ είμαι 21 εβδ.ακριβως. Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι μήνα αλλάζω στις 18. Τώρα αύριο θα είμαι 21+1 άρα θα διανύω την 22. Πόσο είμαι τελικά???

Ωραία και γω αυτό ήξερα  ότι με βάση την ΠΗΤ αλλάζουμε μήνα  αλλά δεν ισχύει γτ ούτε οι μήνες είναι ίδιοι και υπάρχουν και οι αποκλίσεις με το υπερηχογραφημα!! Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως εσύ αλλάζεις εβδομάδα κάθε Σάββατο οπότε στον 6ο μπαίνεις στις 15/4 άσε όλα τα υπόλοιπα, έχεις δλδ και καλά μια υπόκλιση 3 ημερών!! Και εγώ τόσο έχω σκέψου υποτίθεται πως και γω αλλάζω αύριο μήνα 8/4 γιατί έχω ΠΗΤ 8/8 όμως σήμερα είμαι ήδη 22 +3.καταλαβες???το σωστό είναι αυτό που σου λέει ο γιατρός, θα δεις και την Μ Τετάρτη ίσως πάλι να αλλάξει λίγο αυτό με βάση τις μετρήσεις του μωρου αλλά ίσως και όχι, πάντως είσαι 21η σήμερα  και μπαινεις έκτο το Σάββατο 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...