Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Ναι είναι πολύ με στίγμα!! Εγώ έπεσα αιμοσφαιρινη 9 και 29 αιματοκρίτη και έκανα μια μετάγγιση την Πέμπτη μετά την περιδεση που έκανα! Στην αρχή φοβήθηκα πόλυ αλλά με καθυσηχασε και η αιματολογος μου ότι είναι αναπόφευκτο σε άτομα με στίγμα, δεν βοηθάει ο σιδηρος και πολύ! Εγώ με 3 φορές τη μέρα σίδηρο και έπεφτα επικίνδυνα... Οπότε κάναμε για να προλάβουμε τα χειρότερα, να σου πω ένιωσα αμέσως καλύτερα σαν να έκανα γενικό service.😄 Πήγα κατευθείαν 33

Ααα εσύ έκανες και επέμβαση..σωστά !

Εε αναπόφευκτο ήταν ... Θα σε έβαζαν σίγουρα φιάλη!! Οπότε τώρα είσαι φουλ ενέργεια 😄😄 !!

έχεις δίκιο πάντως για τον σίδηρο.. νομίζω δεν απορροφάται καθόλου εύκολα από εμάς με το στίγμα.. 

Τωρα τι.. πώς είσαι ..? σου είπαν να προσέξεις κάτι.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Veli είπε:

Ααα εσύ έκανες και επέμβαση..σωστά !

Εε αναπόφευκτο ήταν ... Θα σε έβαζαν σίγουρα φιάλη!! Οπότε τώρα είσαι φουλ ενέργεια 😄😄 !!

έχεις δίκιο πάντως για τον σίδηρο.. νομίζω δεν απορροφάται καθόλου εύκολα από εμάς με το στίγμα.. 

Τωρα τι.. πώς είσαι ..? σου είπαν να προσέξεις κάτι.. 

 

Η περιδεση ειναι εντελώς αναίμακτη απλώς πέφτω συνεχώς σε αιμοσφαιρινη γτ δεν μου απορροφάται ο σιδηρος, παρόλα αυτά συνεχίζω να τον παίρνω γτ έτσι πρέπει! Ευτυχώς ρε κοριτσι μου είναι καλύτερα τα πράγματα από ότι περίμενα, μου είπε όχι ακινησία γιατί θα έχουμε άλλα προβλήματα αργότερα και θα χρειαστούν αντιπηκτικες, μου είπε να περπατάω να κάνω κανονικά το πρόγραμμα μου αλλά τίποτα από δουλειές με βάρος, ψώνια πλυντήρια, πιάτα τέτοια και να ξεχάσω βασικά ότι έχει συμβεί, ακόμα και την περιδεση γιατί ψυχολογικά θα επηρεάζομαι. Αν τα αφήσω όλα πίσω μου θα φτάσουμε άνετα μέχρι 39η εβδομάδα μου λέει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/2/2023 at 5:27 ΜΜ, ο/η Marika31 είπε:

Γειά σου κορίτσι μου!!! Εγώ έκανα χθες περιδεση βγήκα σήμερα και πήγαν όλα καλά!! Ζαλάδα έχω και γω ξαφνική από την προηγούμενη εβδομάδα και κατάλαβα ότι μου έπεσε ο αιματοκρίτης αλλά έχω κ στίγμα εγώ! Σήμερα όμως μου έκαναν μια μετάγγιση και ίσιωσα λιγο! Ειναι φυσιολογικές οι ζαλάδες,να κοιτάς τον αιματοκρίτη σου γιατί οι περισσότερες υποφέρουμε από αναιμια κύησης στο δεύτερο τριμηνο

Γεια σου @Marika31, μόλις έπεσα στην ανάρτηση σου και θα ήθελα να σε ρωτήσω αν επιτρέπεται πως ήταν η διαδικασία ; Χθες μου βρήκαν και εμένα ανεπάρκεια τραχήλου … Εξαιρετικά μικρός 2 εκατοστά και είμαι 19 εβδομάδα , από ότι όλα δείχνουν θα κάνω και εγώ περίδεση τραχήλου ..

Ποσο καιρό σου πήρε να συνέλθεις ; Έκανες ολική νάρκωση ; Αιμορραγίες κτλ ; Για εμένα βασικά δεν φοβάμαι αλλά για το μπεμπινι μου μήπως υποστεί σοκ . ❤️

Σου εύχομαι με το καλό μια τελειομηνη εγκυμοσύνη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Mademoiselle είπε:

Γεια σου @Marika31, μόλις έπεσα στην ανάρτηση σου και θα ήθελα να σε ρωτήσω αν επιτρέπεται πως ήταν η διαδικασία ; Χθες μου βρήκαν και εμένα ανεπάρκεια τραχήλου … Εξαιρετικά μικρός 2 εκατοστά και είμαι 19 εβδομάδα , από ότι όλα δείχνουν θα κάνω και εγώ περίδεση τραχήλου ..

Ποσο καιρό σου πήρε να συνέλθεις ; Έκανες ολική νάρκωση ; Αιμορραγίες κτλ ; Για εμένα βασικά δεν φοβάμαι αλλά για το μπεμπινι μου μήπως υποστεί σοκ . ❤️

Σου εύχομαι με το καλό μια τελειομηνη εγκυμοσύνη .

Γειά σου κορίτσι μου!! Η περιδεση είναι εντελως αναίμακτη διαδικασία που διαρκεί μόλις ένα τέταρτο!! Υποτίθεται μετά από 2 ώρες μπορείς να πας σπίτι σου εγώ έμεινα μια μέρα λόγω και αιματοκρίτη και γενικά ήμουν αδύναμη. Ενώ στην αρχή μου είπαν για επισκληριδιο λόγω του ότι είναι πιο ασφαλής για το μωράκι από ότι ολική ναρκωση, την ημέρα της επέμβασης με διαβεβαίωσαν πως θα διαρκέσει πολύ λιγα λεπτά οπότε και η ολική νάρκωση με απλά μυοχαλαρωτικα είναι απόλυτα ασφαλής διαδικασία για το μωρο έτσι επέλεξα ολική νάρκωση γιατί φοβάμαι πολύ την επισκληριδιο και ήταν και το ότι θα ήμουν ξύπνια και θα είχα αίσθηση του χρονου κι αυτό με αγχωνε! Είσαι πολύ τυχερή που το βρήκες τώρα που είναι νωρίς και θα κάνεις την επέμβαση σου και θα είσαι μια χαρα.. Εγώ πρόπερσυ που δεν το ήξερα γέννησα ένα αγορακι 23η εβδομαδα. Θα χρειαστείς μόνο 1-2 σερβιέτες γιατί την πρώτη μέρα βγάζεις μερικές σταγόνες αίματος (αμελητέα ποσότητα) και για τις επόμενες 2-3 μερες θα βγάζεις πιο καφε(παλιό αιμα). Επίσης  μου είπαν ότι σε μια τέτοια διαδίκασια το τελευταίο που επηρεάζεται είναι το μωρό! Εύχομαι να σου πάνε όλα τέλεια και σύντομα να κρατήσεις το μπεμπάκι σου, να είσαι δυνατη και ψυχραιμη γιατί είναι το παν θεωρώ! Ότι χρειαστείς είμαι εδώ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Γειά σου κορίτσι μου!! Η περιδεση είναι εντελως αναίμακτη διαδικασία που διαρκεί μόλις ένα τέταρτο!! Υποτίθεται μετά από 2 ώρες μπορείς να πας σπίτι σου εγώ έμεινα μια μέρα λόγω και αιματοκρίτη και γενικά ήμουν αδύναμη. Ενώ στην αρχή μου είπαν για επισκληριδιο λόγω του ότι είναι πιο ασφαλής για το μωράκι από ότι ολική ναρκωση, την ημέρα της επέμβασης με διαβεβαίωσαν πως θα διαρκέσει πολύ λιγα λεπτά οπότε και η ολική νάρκωση με απλά μυοχαλαρωτικα είναι απόλυτα ασφαλής διαδικασία για το μωρο έτσι επέλεξα ολική νάρκωση γιατί φοβάμαι πολύ την επισκληριδιο και ήταν και το ότι θα ήμουν ξύπνια και θα είχα αίσθηση του χρονου κι αυτό με αγχωνε! Είσαι πολύ τυχερή που το βρήκες τώρα που είναι νωρίς και θα κάνεις την επέμβαση σου και θα είσαι μια χαρα.. Εγώ πρόπερσυ που δεν το ήξερα γέννησα ένα αγορακι 23η εβδομαδα. Θα χρειαστείς μόνο 1-2 σερβιέτες γιατί την πρώτη μέρα βγάζεις μερικές σταγόνες αίματος (αμελητέα ποσότητα) και για τις επόμενες 2-3 μερες θα βγάζεις πιο καφε(παλιό αιμα). Επίσης  μου είπαν ότι σε μια τέτοια διαδίκασια το τελευταίο που επηρεάζεται είναι το μωρό! Εύχομαι να σου πάνε όλα τέλεια και σύντομα να κρατήσεις το μπεμπάκι σου, να είσαι δυνατη και ψυχραιμη γιατί είναι το παν θεωρώ! Ότι χρειαστείς είμαι εδώ... 

Ευχαριστώ κούκλα μου για την απάντηση ..Λυπάμαι  πολύ που έχασες έτσι άδικα το μωράκι σου .  Αλλά αυτό θα το κρατήσεις στην αγκαλίτσα σου ❤️💕 Τώρα σου επιτρέπεται  να κινείστε κανονικά και να κανείς ας πούμε δουλίτσες σπιτιού; Και θα γεννήσεις με φυσικό τρόμο μετά ; Χαίρομαι πολύ  που η διαδικασία δεν είναι κάτι σοβαρό ☺️  


Με θεωρώ πραγματικά παρα πολύ τυχερή γιατί κάθε 3 και λίγο είμαι στο νοσοκομείο για παρακολούθηση και εκτός αυτού και στη γιατρό μου, για εντελώς άλλο λόγο  ( λόγω υπερδιέγερσης ωοθηκών ) . Χθες λοιπόν είχα το επαναληπτικό ραντεβού μου στο νοσοκομείο για εκατοστή φορά, και έπεσα αυτή τη φορά σε έλληνα γιατρό ( μένω  Γερμανία ) ο οποίος το είδε  αμέσως, και δεν το βλέπανε τόσοι και τόσοι άλλοι που με εξετάζουν κάθε εβδομάδα συν του ότι δεν το είδαν ούτε στην αυχενική . Πραγματικά οι Έλληνες γιατροί είναι μακράν οι καλύτεροι με διαφορά και θεωρώ ότι είχα άγιο που μου έτυχε αυτός  . Από χθες έχω παραμείνει στο νοσοκομείο για εξετάσεις και αύριο θα μου πούνε ακριβώς το θα κάνουμε .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Mademoiselle είπε:

Ευχαριστώ κούκλα μου για την απάντηση ..Λυπάμαι  πολύ που έχασες έτσι άδικα το μωράκι σου .  Αλλά αυτό θα το κρατήσεις στην αγκαλίτσα σου ❤️💕 Τώρα σου επιτρέπεται  να κινείστε κανονικά και να κανείς ας πούμε δουλίτσες σπιτιού; Και θα γεννήσεις με φυσικό τρόμο μετά ; Χαίρομαι πολύ  που η διαδικασία δεν είναι κάτι σοβαρό ☺️  


Με θεωρώ πραγματικά παρα πολύ τυχερή γιατί κάθε 3 και λίγο είμαι στο νοσοκομείο για παρακολούθηση και εκτός αυτού και στη γιατρό μου, για εντελώς άλλο λόγο  ( λόγω υπερδιέγερσης ωοθηκών ) . Χθες λοιπόν είχα το επαναληπτικό ραντεβού μου στο νοσοκομείο για εκατοστή φορά, και έπεσα αυτή τη φορά σε έλληνα γιατρό ( μένω  Γερμανία ) ο οποίος το είδε  αμέσως, και δεν το βλέπανε τόσοι και τόσοι άλλοι που με εξετάζουν κάθε εβδομάδα συν του ότι δεν το είδαν ούτε στην αυχενική . Πραγματικά οι Έλληνες γιατροί είναι μακράν οι καλύτεροι με διαφορά και θεωρώ ότι είχα άγιο που μου έτυχε αυτός  . Από χθες έχω παραμείνει στο νοσοκομείο για εξετάσεις και αύριο θα μου πούνε ακριβώς το θα κάνουμε .. 

Να σαι καλά.....και γω σε ευχαριστώ!!!κινουμαι και σηκώνομαι κανονικά αλλά δεν με αφήνει καμία δουλειά του σπιτιού, δεν πρέπει να σηκώνω καθόλου βάρους. Οπότε περπατημα, βολτιτσες και ξεκούραση οπότε χρειάζεται, τέτοια πράγματα! Μετά γεννας κανονικά, αν πας φυσιολογικά σου κόβουν το ραμμα εκείνη τη στιγμή μέσα σε ένα λεπτό και ξεκινά ο τοκετός. Να σου πάνε όλα κατ ευχην, να δρομολογήθει σύντομα   η επέμβαση και  να γυρίσεις σπίτι σου πιο ήρεμη για να κάνεις ονειρα για το παιδάκι σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια! 

Εμεις αυριο παμε για αυχενικη και ανυπομονω οσο δεν φανταζεστε!!

Να σας ρωτησω, πριν ενοχλησω για αλλη μια φορα τη γιατρο :P τι τρωμε απο θαλασσινα την καθαρα Δευτερα? 

Δεν μιλαω για μυδια, στρειδια, δεν μου αρεσουν. Αλλά καλαμαρι, χταποδι και γαριδες που τις λατρευω, τις τρωμε?? Εντελως τυχαια πηρα και γαριδες χθες στο σουπερ μαρκετ να κανω γαριδομακαροναδα αυριο γιατι την λιμπίστηκα :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα κοριτσια! 

Εμεις αυριο παμε για αυχενικη και ανυπομονω οσο δεν φανταζεστε!!

Να σας ρωτησω, πριν ενοχλησω για αλλη μια φορα τη γιατρο :P τι τρωμε απο θαλασσινα την καθαρα Δευτερα? 

Δεν μιλαω για μυδια, στρειδια, δεν μου αρεσουν. Αλλά καλαμαρι, χταποδι και γαριδες που τις λατρευω, τις τρωμε?? Εντελως τυχαια πηρα και γαριδες χθες στο σουπερ μαρκετ να κανω γαριδομακαροναδα αυριο γιατι την λιμπίστηκα :D

Καλήμερα!!!!! Ήρθε η ώρααα 😃 να πάνε όλα τέλεια!!! Τι φλέβα χτύπησες τώρα με την γαριδομακαροναδα.... Και γω τα έχω απορία αυτά, νομίζω πως χταπόδι καλαμάρι δεν κάνει, γαριδες μάλλον κάνει!! Ας μας πει κάποια που γνωρίζει.... Εγώ για να είμαι σίγουρη λέω να ψησω μια τσίπουρα και σαλατα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Εννοειται επιτρεπονταιιιιι και γαριδες και καλαμαρια και χταποδιιι ❤️ 

Χαχαχαχα τι καλααα..... Σαγαπω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Marika31 Ευχαριστω πολύ κοριτσάκι μου!! 

@vou.95 Νομιζω κι εγω πως μου ειχε πει ναι και για τις γαριδες και για τα μαλάκια. Αλλά πάει καιρος και η μνημη μου δεν βοηθάει πολύ τωρα τελευταια για να ειμαι ειλικρινης!! 

Θυμάμαι σίγουρα οτι οχι μεγαλα ψάρια γιατι κρατάνε βαρέα μέταλλα. Πχ τσιπουρα πελαγίσσια τρώμε, λαυράκι τρώμε, όλα τα μικρά ψάρια τα τρώμε. Τρώμε μπακαλιάρο ας πουμε αν ειναι αλιευμένος απο τη θαλασσα τη δικια μας κι οχι αυτα τα κατεψυγμενα. Δεν τρώμε ξιφια, δεν τρώμε συχνα σολωμό. 

Πολυ μπερδευτικά ειναι ολα αυτα!! 

Πχ με τα αλλαντικά μου είπε η γιατρός αν θελω να φαω λιγο γαλοπούλα να παρω fouantre που ειναι ολο το μπουτι κι οχι απο τα άλλα που ειναι συμπιεσμένες πάστες. 

Δεν εχω φαει ομως, πηρα φουαντρε κι εχω φαει μια φετα μονο σε μια σαλατουλα. 

Ααααχ, κανουμε οτι μπορουμε για αυτα τα πλασματακια ❤️ Ελπιζω να ειναι ευχαριστημενα εκει μεσα!! 🥰

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η vou.95 είπε:

Προσωπικα μονο τα μεγαλα ψαρια μου εχει απαγορεψει οπως ειπες ξιφια καρχαρια πχ σε σουσι . σολωμο τετοια ... Τα λαχανικα μου ειχε πει να τρωω μονο σπιτι μου να τα πλενουμε καλα, αλλα επειδη ειχα περασει τοξοπλασμα (δεν εχω ιδεα ποτε) και εχω αντισωματα μου ειπε φαε κανονικα και εξω . Γαλοπουλα δεν ανεφερε κατι, τρωω καθε μερα στο τοστ μου! Γενικα δεν μου εχει απαγορεψει τιποτα, και για τα γλυκα επειδη του ειχα πει τρωω πολλα, με ειχε βαλει να κανω απο τον 2ο μηνα την καμπυλη με γλυκοζη ανα μια ωρα  και ημουν κομπλε .και μου ειπε φαε κανονικα αλλα μη το παρακανεις και παρεις κιλα χαχαχ... Εχθες εκανα τις επαναληπτικες (23 εβδομαδες πλεον) και ολα καλα το ζαχαρωω.. δεν μπορω να αντισταθω στα γλυκα.Βεβαια και για τα κιλα που φοβοταν εχω παρει 5 εως τωρα ...Αλλα τιποτα δεν εχω κοψει....

Εγω 13η εβδομαδα σημερα και βλέπω μολις 1μιση κιλο επανω και χαρηκα για αυτό.

Λαχανικα οπως λες μου ειπε με προσοχη. Δηλαδη μου ειπε φαε απο μαγαζια που εμπιστευεσαι. Πχ το σ/κ που ειχαμε παει εκδρομη προτιμησα να παρουμε χωριατικη ωστε να φαω περισσοτερο αγγουρι, η ντομάτα επισης μου κανει εμενα πιο ασφαλης απο τα μαρουλια. Αλλά δεν θα παραγγειλω μια σιζαρς ας πουμε που τη λαχταρω :D

Το προβλημα με τη γαλοπουλα μου εξηγησε πως γενικα δεν κανει καλο, οχι μονο στις εγκυες. Κι αυριο στο μωρο, οταν αρχισει να τρωει τα παντα. Γιατι βαζουν οοοοοτι βρουν, κανουν αυτη τη παστα και τα κανουν τετραγωνα. Οποτε μου ειπε 1000 φορες να παρεις λιγο φουαντρε που ειναι λιγοτερο επεξεργασμενο. 

Εγω που ειμαι γενικα γλυκατζου, τωρα δεν τα ζηταω πολυ. Θα φαω, αλλά θα κρατηθω κιολας. Θα κανω δλδ μονη μου γλυκα, θα κανω καποιο κεικ με λιγοτερη ζαχαρη ή θα κανω μια μηλοπιτα, θα κανω μπριος με μελι, θελω να πω πως δεν θα παρω τα μπισκοτα στο σουπερ, ή τα βουτυματα που ζηλευω στο φουρνο :D :D :D Πιο μεγαλη εμμονη εχω αποκτησει με τα πατατακια στο φουρνο, με το γιαουρτι και τα μυρωδικά 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vou.95 είπε:

Το καταλαβαινω απο την αποψη οτι εχουν υψηλά ποσοστα συντηριτικων και αλατιου που εννοείται ότι κανουν κακο στη διατροφή όχι μόνο μιας εγκυου  αλλα και ενος συνηθισμένου ανθρωπου... Δε θα συμβει και κατι ομως αν φας μια στο τοσο και λιγη ποσοτητα .. Πρεπει να τρωμε απο ολα οπως μου εχει πει ο γιατρος μου αλλα κ η μαμα μου (εννοειται ακουω κ την μανουλα) . και χαρακτηριστικα μου ειπε ο γιατρος στην αρχη που του ελεγα κανει εκεινο κανει το αλλο (γιατι ο αντρας μου ειναι σεφ και ειμαι μονιμα με φαγητο και δοκιμες που κανει στα μαγαζι του κτλ , ναι σπανια μαγειρευω εγω ) και μου λεει ο γιατρος : κοριτσι μου εγκυος εισαι , οχι αρρωστη!!!!!!!! Με μετρο μου λεει μονο για τα κιλα σου γιατι οσο πιο πολλα τοσο πιο δυσκολος τοκετος ...Οτι σαβουριαζω πατατακια σακουλακια ναι τ κανω(οχι συνεχεια ομως)  , ηθελε ο μπεμπης μ λεω αλατι , μετα θελω σοκολατα και μετα ελιες καλαμων ....Ναι τα τρωω ετσι ση σειραα!!! χαχαχα ναι καλο ειναι να αποφευγεις σιζαρσ κτλ . καλυτερα χωριατικηη....αλλα οτι ζηλευουμε να το τρωμε εστω και λιγο ❤️ το ζηταει το παιδι μας χαχαχ...Επισης μετραω και 2 φορες την εβδομαδα την πιεση οπως μου εχει πει ο γιατρος για να δουμε και για προεκλαμψια αν ανεβαινει ! αλλα με μετραει και αυτος καθε που παω !!! 

Συμφωνω με την προσεγγιση οτι ειμαστε εγκυες κι οχι αρρωστες. Νομιζω πως οπου υπαρχει μέτρο, ειναι όλα καλά. ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/2/2023 at 8:21 ΜΜ, ο/η Balak455 είπε:

Ολα καλα θα πανε. Να ξεκουραζεσαι. Θελει θυσιες για αυτα τα πολυτιμα πλασματακια!! 

Καλήσπερα κόπελες! Βρίσκομαι τώρα στη 15 εβδομάδα της εγκυμοσύνης και δεν την παλευω με τα συμπτώματα! Οι εμετοι ακόμα συνεχίζουν! Δεν ξέρω τι να κάνω για να μπορώ να ηρεμήσω λιγακι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα κοριτσια! 

Εμεις αυριο παμε για αυχενικη και ανυπομονω οσο δεν φανταζεστε!!

Να σας ρωτησω, πριν ενοχλησω για αλλη μια φορα τη γιατρο :P τι τρωμε απο θαλασσινα την καθαρα Δευτερα? 

Δεν μιλαω για μυδια, στρειδια, δεν μου αρεσουν. Αλλά καλαμαρι, χταποδι και γαριδες που τις λατρευω, τις τρωμε?? Εντελως τυχαια πηρα και γαριδες χθες στο σουπερ μαρκετ να κανω γαριδομακαροναδα αυριο γιατι την λιμπίστηκα :D

Κορίτσι μου άντε με το καλό καλά αποτελέσματα!! Νομίζω ότι δεν πειράζει να φάμε καλαμαράκια και γαρίδες, ειδικά αν είναι για μία μόνο φορά δεν πειράζει.. Περιμένουμε νέα σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσι μου άντε με το καλό καλά αποτελέσματα!! Νομίζω ότι δεν πειράζει να φάμε καλαμαράκια και γαρίδες, ειδικά αν είναι για μία μόνο φορά δεν πειράζει.. Περιμένουμε νέα σου ❤️

Ευχαριστω πολυ!! 

Όχι οχι δεν πειραζει, δεν κρατηθηκα πηρα τη γιατρο τηλεφωνο! χαχα! μου ειπε οχι μονο στα οστρακοειδη, όλα τα άλλα τα θέλουμε ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Ευχαριστω πολυ!! 

Όχι οχι δεν πειραζει, δεν κρατηθηκα πηρα τη γιατρο τηλεφωνο! χαχα! μου ειπε οχι μονο στα οστρακοειδη, όλα τα άλλα τα θέλουμε ;) 

Επιτρέπεται ο ταραμάς? Του έχω μεγάλη αδυναμία! Επίσης σκέπτομαι να φάω χαλβά με κακάο (σε νορμάλ ποσοτητούλες) και ντολμαδάκια (από κονσέρβα). Είναι εντάξει λέτε όλα τα παραπάνω? Να προτιμήσω καλύτερα ταραμά κλειστό από σουπερ μαρκετ? Και η κονσέρβα επιτρέπεται? Όποια κοπέλα γνωρίζει με σχετική σιγουριά, ας μου πει ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Επιτρέπεται ο ταραμάς? Του έχω μεγάλη αδυναμία! Επίσης σκέπτομαι να φάω χαλβά με κακάο (σε νορμάλ ποσοτητούλες) και ντολμαδάκια (από κονσέρβα). Είναι εντάξει λέτε όλα τα παραπάνω? Να προτιμήσω καλύτερα ταραμά κλειστό από σουπερ μαρκετ? Και η κονσέρβα επιτρέπεται? Όποια κοπέλα γνωρίζει με σχετική σιγουριά, ας μου πει ❤️ 

@Ersi85 κι εγώ τρελαίνομαι για ταραμά, αλλά προσωπικά θα απέχω φέτος, ουσιαστικά είναι αυγά ψαριών, σαν το χαβιάρι τα οποία μαζί με τα οστρακοειδή απαγορεύονται γιατί ειναι επικύνδυνα για λιστέρια και άλλα τέτοια ωραία... τώρα χαλβάς και ντολμαδάκια μου ακούγονται αρκετά ασφαλή ....και αρκετά νόστιμα 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Elenii είπε:

@Ersi85 κι εγώ τρελαίνομαι για ταραμά, αλλά προσωπικά θα απέχω φέτος, ουσιαστικά είναι αυγά ψαριών, σαν το χαβιάρι τα οποία μαζί με τα οστρακοειδή απαγορεύονται γιατί ειναι επικύνδυνα για λιστέρια και άλλα τέτοια ωραία... τώρα χαλβάς και ντολμαδάκια μου ακούγονται αρκετά ασφαλή ....και αρκετά νόστιμα 😆

Ωραία!! Δε πειράζει, θα φάμε ταραμά του χρόνου! ❤️ Φέτος χαλβά, ντολμαδάκια και λαγάνα ❤️ Ωστόσο, προϊόντα σε κονσέρβα επιτρέπονται? Ξέρουμε? Τα ντολμαδάκια που θα φάω εγώ από κονσέρβα θα είναι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vou.95 είπε:

Θα ρωτησω και τον γιατρο μου αυριο που θα παωω για ταραμα..

Απο πηγη στο ιντερνετ βρηκα αυτο

Ο ταραμάς είναι ουσιαστικά τα αβγά του μπακαλιάρου ή του κυπρίνου(αβγοτάραχο), τα οποία αφαιρούνται από το ψάρι, αλατίζονται και τοποθετούνται για ωρίμανση για κάποιες μέρες, ενώ στη συνέχεια ανακατεύονται μετά από κάποιες απαραίτητες διαδικασίες, δημιουργώντας τον γνωστό σε όλους μας ταραμά, πρώτη ύλη της ταραμοσαλάτας. Το αβγοτάραχο αποτελεί μια σημαντική πηγή βιταμινών Α και D, μαγνησίου, ψευδαργύρου, φωσφόρου και καλίου. Η βιταμίνη Α βοηθάει στην υγεία των ματιών και κάνει καλό στο δέρμα, η βιταμίνη D συμβάλλει στην υγεία των οστών, όπως επίσης ο φώσφορος και το μαγνήσιο, ενώ ο ψευδάργυρος συντελεί στην καταπολέμηση λοιμώξεων ενισχύοντας το ανοσοποιητικό και το κάλιο βοηθά στη ρύθμιση της αρτηριακής πίεσης. Ακόμη, το ελαιόλαδο που προσθέτουμε στην ταραμοσαλάτα της χαρίζει μονοακόρεστα λιπαρά, τα οποία ωφελούν την καρδιά, ενώ το λεμόνι της προσδίδει βιταμίνη C, η οποία είναι αντιοξειδωτική και σημαντική για το ανοσοποιητικό. Στην αντίπερα όχθη βρίσκουμε τη μεγάλη περιεκτικότητα του αβγοτάραχου σε νάτριο, που σημαίνει ότι η κατανάλωση της ταραμοσαλάτας θέλει μέτρο γιατί μπορεί να δημιουργήσει κατακράτηση, κάτι πολύ ενοχλητικό κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Επίσης, έχει υψηλή θερμιδική αξία, αφού τα 100 γραμμάρια ταραμά αποδίδουν περίπου 400 θερμίδες, ενώ μια κουταλιά ταραμοσαλάτας «κρύβει» περισσότερες από 100 θερμίδες. Αν, μάλιστα, υπολογίσετε ότι θα την καταναλώσετε με την αγαπημένη λαγάνα, η θερμιδική αξία του γεύματός σας θα… εκτοξευτεί. Απολαύστε τη, λοιπόν, αλλά με έλεγχο.



Ρωτησε ομως και τον γιατρο σου , καθε γιατρος ειναι διαφορετικος οπως και το σωμα καθε γυναικας . Σιγουρα με μετρο ολα ειναι αποδεκτα ❤️ 
 

Και κονσερβες καλο θα ηταν να τις αποφευγειιις.. δεν ξερω κατι συγκεκριμενο , αλλα και αυοτ το κοιταξα στο ιντερνετ τωρα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστα γιατι ακουω τον γιατρο κυριως...βρηκα αυτο: 

Όλα τα συσκευασμένα τρόφιμα πρέπει να αποφεύγονται κατά την εγκυμοσύνη. Τα κονσερβοποιημένα τρόφιμα που συσκευάζονται και αποθηκεύονται για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα δεν συνιστάται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης καθώς είναι επιβλαβή για δύο λόγους - πρώτον, η επένδυση στα δοχεία συχνά περιέχει Δισφαινόλη Α (BPA), η οποία επηρεάζει την εμβρυϊκή ενδοκρινική δραστηριότητα και δεύτερον, τα κονσερβοποιημένα τρόφιμα μπορεί να είναι πολύ παλιά και να έχουν βακτηρίδια λόγω της μεγάλης διάρκειας ζωής τους.

στις πριν 1 ώρα, ο/η vou.95 είπε:

Θα ρωτησω και τον γιατρο μου αυριο που θα παωω για ταραμα..

Απο πηγη στο ιντερνετ βρηκα αυτο

Ο ταραμάς είναι ουσιαστικά τα αβγά του μπακαλιάρου ή του κυπρίνου(αβγοτάραχο), τα οποία αφαιρούνται από το ψάρι, αλατίζονται και τοποθετούνται για ωρίμανση για κάποιες μέρες, ενώ στη συνέχεια ανακατεύονται μετά από κάποιες απαραίτητες διαδικασίες, δημιουργώντας τον γνωστό σε όλους μας ταραμά, πρώτη ύλη της ταραμοσαλάτας. Το αβγοτάραχο αποτελεί μια σημαντική πηγή βιταμινών Α και D, μαγνησίου, ψευδαργύρου, φωσφόρου και καλίου. Η βιταμίνη Α βοηθάει στην υγεία των ματιών και κάνει καλό στο δέρμα, η βιταμίνη D συμβάλλει στην υγεία των οστών, όπως επίσης ο φώσφορος και το μαγνήσιο, ενώ ο ψευδάργυρος συντελεί στην καταπολέμηση λοιμώξεων ενισχύοντας το ανοσοποιητικό και το κάλιο βοηθά στη ρύθμιση της αρτηριακής πίεσης. Ακόμη, το ελαιόλαδο που προσθέτουμε στην ταραμοσαλάτα της χαρίζει μονοακόρεστα λιπαρά, τα οποία ωφελούν την καρδιά, ενώ το λεμόνι της προσδίδει βιταμίνη C, η οποία είναι αντιοξειδωτική και σημαντική για το ανοσοποιητικό. Στην αντίπερα όχθη βρίσκουμε τη μεγάλη περιεκτικότητα του αβγοτάραχου σε νάτριο, που σημαίνει ότι η κατανάλωση της ταραμοσαλάτας θέλει μέτρο γιατί μπορεί να δημιουργήσει κατακράτηση, κάτι πολύ ενοχλητικό κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Επίσης, έχει υψηλή θερμιδική αξία, αφού τα 100 γραμμάρια ταραμά αποδίδουν περίπου 400 θερμίδες, ενώ μια κουταλιά ταραμοσαλάτας «κρύβει» περισσότερες από 100 θερμίδες. Αν, μάλιστα, υπολογίσετε ότι θα την καταναλώσετε με την αγαπημένη λαγάνα, η θερμιδική αξία του γεύματός σας θα… εκτοξευτεί. Απολαύστε τη, λοιπόν, αλλά με έλεγχο.



Ρωτησε ομως και τον γιατρο σου , καθε γιατρος ειναι διαφορετικος οπως και το σωμα καθε γυναικας . Σιγουρα με μετρο ολα ειναι αποδεκτα ❤️ 
 

Και κονσερβες καλο θα ηταν να τις αποφευγειιις.. δεν ξερω κατι συγκεκριμενο , αλλα και αυοτ το κοιταξα στο ιντερνετ τωρα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστα γιατι ακουω τον γιατρο κυριως...βρηκα αυτο: 

Όλα τα συσκευασμένα τρόφιμα πρέπει να αποφεύγονται κατά την εγκυμοσύνη. Τα κονσερβοποιημένα τρόφιμα που συσκευάζονται και αποθηκεύονται για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα δεν συνιστάται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης καθώς είναι επιβλαβή για δύο λόγους - πρώτον, η επένδυση στα δοχεία συχνά περιέχει Δισφαινόλη Α (BPA), η οποία επηρεάζει την εμβρυϊκή ενδοκρινική δραστηριότητα και δεύτερον, τα κονσερβοποιημένα τρόφιμα μπορεί να είναι πολύ παλιά και να έχουν βακτηρίδια λόγω της μεγάλης διάρκειας ζωής τους.

Κορίτσια διαβάζω αυτά που γράφετε και εγώ είπα να απέχω από όλα αυτά και να φάω μόνο λαγάνα και λευκό χαλβά. Από την άλλη βεβαια είπα στην μητέρα μου να φτιαξει σουπιες με σπανακι ή κρασάτες αλλά  μαγειρεμένες όσο πιο ελαφριά γίνεται ώστε να μην αγχωθώ λόγω ημέρας και να απολαύσω και εγώ ένα φαγητό, και ντολμαδάκια φυσικά.Θα σας έλεγα να αποφύγετε εντελώς ταραμα και οποιαδήποτε κονσέρβα.(καλό είναι να προσέχουμε τα μπεμπάκια μας όσο μπορούμε).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γεια σας και από μένα..εγώ έχω ΠΗΤ Σεπτέμβρη αλλά λόγω ατυχιών, δεν τολμώ να ανοίξω θέμα «Μανούλες Σεπτεμβρίου»…γι’ αυτό αν με δέχεστε, θα μείνω στην ομάδα σας..κλαίω από τα γέλια με τα Σαρακοστιανά αλλά αύριο που έχω κι εγώ γιατρό, θα ρωτήσω…γιατί κ εμένα μου αρέσουν πολύ…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια γεια σας και από μένα..εγώ έχω ΠΗΤ Σεπτέμβρη αλλά λόγω ατυχιών, δεν τολμώ να ανοίξω θέμα «Μανούλες Σεπτεμβρίου»…γι’ αυτό αν με δέχεστε, θα μείνω στην ομάδα σας..κλαίω από τα γέλια με τα Σαρακοστιανά αλλά αύριο που έχω κι εγώ γιατρό, θα ρωτήσω…γιατί κ εμένα μου αρέσουν πολύ…

Καλώς ήρθες κορίτσι μου με το καλό ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια γεια σας και από μένα..εγώ έχω ΠΗΤ Σεπτέμβρη αλλά λόγω ατυχιών, δεν τολμώ να ανοίξω θέμα «Μανούλες Σεπτεμβρίου»…γι’ αυτό αν με δέχεστε, θα μείνω στην ομάδα σας..κλαίω από τα γέλια με τα Σαρακοστιανά αλλά αύριο που έχω κι εγώ γιατρό, θα ρωτήσω…γιατί κ εμένα μου αρέσουν πολύ…

Καλώς μας ήρθες κοριτσι!! Φυσικά και σε δεχόμαστε!! Όλα να πάνε κατ ευχην!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια γεια σας και από μένα..εγώ έχω ΠΗΤ Σεπτέμβρη αλλά λόγω ατυχιών, δεν τολμώ να ανοίξω θέμα «Μανούλες Σεπτεμβρίου»…γι’ αυτό αν με δέχεστε, θα μείνω στην ομάδα σας..κλαίω από τα γέλια με τα Σαρακοστιανά αλλά αύριο που έχω κι εγώ γιατρό, θα ρωτήσω…γιατί κ εμένα μου αρέσουν πολύ…

Σε ποια εβδομάδα είσαι ακριβώς?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Σε ποια εβδομάδα είσαι ακριβώς?? 

Διανυω τη δέκατη…9 και 4 για την ακρίβεια…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...