Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Veli είπε:

Πωωω η μόνη δουλειά σπιτιού που δεν αντέχω...έχω και εγώ τα μυοσκελετικά μου.. ως να τελειώσω το σιδερο .. οι αστράγαλοι μου γίνονται 2πλασιοι από την ορθοστασία..

Τώρα δεν κάνω καθόλου... Βάζω το στεγνωτηριο και τα απλώνω όλα σαν τραχανά ως να ισιωσουν.. και μετά ντουλάπα.. μόνο τις δουλειάς του άντρα μου θα σιδερωσω.. 

Να ναι καλά ο άνθρωπος που εφηύρε το στεγνωτηριο 😁  και εγώ η χαζή.. μετά από τόσα χρόνια.. τώρα αγόρασα 😂 .... Μαζωχισμος .. 😅😅

 

Αυτό που είπες για τις κούνιες και τα καροτσια τώρα.. ότι θέλουν και 2 μήνες... Με έβαλε σε σκέψεις... δεν είμαι και πολύ τις αγορας... Με κουράζει.. οπότε το απέφευγα.. έλεγα να το αφησω.. να ασχοληθώ.. μετά την γεννα... από την άποψη ότι έχω ένα πορτμπεμπε της αδελφής μου και ένα λίκνο..εε και μετά που θα κλείσει και τουλάχιστον μήνα το μωρο θα χρειαζομουν καρότσι και τέτοια...

Αλλά με αυτό που ειπες.. τότε μάλλον θα ξεκινήσω κάπου στον 8ο να κοιτάω..

Εγω παλι βρε κοριτσια θελω να τα εχω ολα ετοιμα. Δεν ξερω...! Μονο εγω βιαζομαι μαλλον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Εμένα προσωπικά τα ρούχα με ενοχλούν από την 13η εβδομάδα και είναι 16η. Βρήκα πολύ ωραία και οικονομικά απο τα sinsay, τα περιμενω να έρθουν!! Έχω πάρει πάλι 2 νυχτικα και  ήταν πολύ ποιοτικα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vou.95 είπε:

Προσωπικα ψωνισα απο shein ... κολαν (που ολοιδια βρηκα σε h&m με 15 και 20 ευρω). τα πηρα 5 ευρω. εχω καταβολευτειιι . κ μπλουζες και σουτιεν εγκυμοσυνης-θηλασμου,  ολα . και απο οτι βλεπω θα παρω και για το μπεμπινι απο shein!!! 

Οσον αφορα για το μωρο, καποια καροτσια κουνιες κτλ κανουνε 1-2 μηνες να ερθουν . οποτε οπου ρωτησαμε μας ειπαν μεχρι να μπουμε στο μηνα μας καλο ειναι να εχει γινει ηηηδη η παραγγελια για να προλαβουμε να ερθουν και να στηθουν να μη τρεχουμε τελευταια στιγμη, συν οτι θα με πιασει η μεση μου κ δεν θα μπορω να κανω τιποτα ....στο μεταξυ η μεση μου ηδη ποναει με 1-2 ωρες σιδερωμα χαχαχα

Κορίτσι μου από το shein έχω παραγγείλει κι εγώ και τα περιμένω. Σουτιέν,Κολάν και ένα παλτό γτ δεν μου κλείνουν αυτά που έχω 😭🤣. Φύλο σε ποια εβδομάδα έμαθες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

 

Έχω πάρει πολλές φορές ρούχα για τις μικρές από το sinsay και βγήκαν μια χαρά βαμβακερά και ανθεκτικά.... Με το καλοοοοο❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου πολύ χαίρομαι που διαβάζω τα νέα σας και που πάνε όλα καλά!!! Μωράκια ρουχακια, έρχονται τα μωράκια μας καλοκαιρινά καλοκαιρινά!!! Να περνάτε τελεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Προσωπικα ψωνισα απο shein ... κολαν (που ολοιδια βρηκα σε h&m με 15 και 20 ευρω). τα πηρα 5 ευρω. εχω καταβολευτειιι . κ μπλουζες και σουτιεν εγκυμοσυνης-θηλασμου,  ολα . και απο οτι βλεπω θα παρω και για το μπεμπινι απο shein!!! 

Οσον αφορα για το μωρο, καποια καροτσια κουνιες κτλ κανουνε 1-2 μηνες να ερθουν . οποτε οπου ρωτησαμε μας ειπαν μεχρι να μπουμε στο μηνα μας καλο ειναι να εχει γινει ηηηδη η παραγγελια για να προλαβουμε να ερθουν και να στηθουν να μη τρεχουμε τελευταια στιγμη, συν οτι θα με πιασει η μεση μου κ δεν θα μπορω να κανω τιποτα ....στο μεταξυ η μεση μου ηδη ποναει με 1-2 ωρες σιδερωμα χαχαχα

Βρε κορίτσια καλό το shein αλλά δεν ξερω, αλλα όσο σκέφτομαι ότι βάζουν μικρά παιδιά να δουλέψουν για ψίχουλα, δεν θελω να τους δωσω ουτε 1 ευρω. Προτιμώ να ψωνίσω από μια ελληνική εταιρεια κι ας πάρω ένα, παρά να γίνω κι εγώ μέρος μιας αλυσίδας παιδικής εκμετάλλευσης.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

κορίτσια καλημέρα!

έχετε ψωνίσει κάτι για το μωρό σας;

Πότε λέτε να ξεκινήσετε  ;

Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ σήμερα νομίζω ξεκίνησα επισήμως! Ως τώρα είχα πάρει μόνο ένα κολάν εγκυμοσύνης γιατί εδώ και καιρό με στένευαν τα παντελόνια μου, και σήμερα πήγα lidl που χα δει τις προσφορές που ανέφερε και η @Veli και πήρα ένα τζίν και μία φόρμα για μένα... ε και 4 φορμάκια για το μπεμπέκι ..κρίμα ήταν, 8 ευρώ τα 2! Βέβαια δεν είχε για νεογέννητα, το πιο μικρό ήταν 62/68 (από 2-6 μηνών) , αλλά ντάξει χαμένα δε θα πάνε 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Το μάθαμε απο την αυχενική που ημουν 12+3 , και μετα στις 14εβ. το επιβεβαιωσαμε και με τον γυναικολογο μου , φαινοταν ξεκαθαρα το μικρακιι !!!Παιζει ρολο και το μηχανημα του γιατρου...
Ποτε εχεις ΠΗΤ?

Ειδα που ανεφερες πως εχεις ψωνισει και απο sinsay και επειδη εχω δει και εκει φορμακιαα.. εχουν μεταφορικα? και ποσο καιρο κανουν να ερθουν ? τυπου shein 10 μερες? 

Τα sinsay κάνουν από 3 έως 8 μέρες να έρθουν, τώρα μεταφορικά δεν ξέρω γτ όταν παρήγγειλα είχαν δωρεάν. Νομιζω πάντως είναι γύρω στα 3 η 5 ευρω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω γενικα σκοπευω να παρω πχ 10 με 15 τεμαχια για 0 μεχρι 3 κ μετα ολα θα τα παρω απο 3 και πανω. Γιατι μεγαλωνουν κατευθείαν κ θα τα βαλει πχ μονο 40 μερες με 60 μερες. Αρα θεωρω οτι καλυτερα να παρουμε τα λιγο μεγαλυτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με τόσα χαριτωμένα ρουχαλάκια που κυκλοφορούν είναι εύκολο να παρασυρθεις και να αγοράσεις περισσότερα. Το πρόβλημα είναι πως το μωράκια μας δεν θα φορανε για καιρό το ίδιο νούμερο, επομένως δεν θα προλάβουν να φορέσουν όλα όσα τους έχουμε παρει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Με τόσα χαριτωμένα ρουχαλάκια που κυκλοφορούν είναι εύκολο να παρασυρθεις και να αγοράσεις περισσότερα. Το πρόβλημα είναι πως το μωράκια μας δεν θα φορανε για καιρό το ίδιο νούμερο, επομένως δεν θα προλάβουν να φορέσουν όλα όσα τους έχουμε παρει! 

Ναι!! Ακριβως! Δεν με πειραζει!! Θελω πολυ να ψωνισω! Αλλα συγκρατιεμαι

 Βεβαια σιγα σιγα θα παρω πχ κανενα σετ πετσετουλες. τέτοια.  Κ οταν βεβαιωθουμε για το φυλο κ κανουμε β επιπεδου εκει θα γινει χαμουλης!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Βρε κορίτσια καλό το shein αλλά δεν ξερω, αλλα όσο σκέφτομαι ότι βάζουν μικρά παιδιά να δουλέψουν για ψίχουλα, δεν θελω να τους δωσω ουτε 1 ευρω. Προτιμώ να ψωνίσω από μια ελληνική εταιρεια κι ας πάρω ένα, παρά να γίνω κι εγώ μέρος μιας αλυσίδας παιδικής εκμετάλλευσης.  

Ξέρω τι λες. Είναι ο ορισμός του fast fashion. Και εκτός αυτού, είναι σημαντική και η ποιότητα υλικών που βάζουμε πάνω μας. Προσωπικά θέλω να είναι 100% βαμβάκι ο,τι παίρνω, άντε με λίγο elastan. Όχι συνθετικά, πολυεστερικά, γιατί φτιάχνονται με ένα κάρο τοξικά χημικά συστατικά που και απορροφώνται από την επιδερμίδα και τα μυρίζουμε.. Είναι αρκετά ανθυγιεινό. Ιδίως για τα βρεφάκια να προτιμάτε κορίτσια οργανικό βαμβάκι, που φτιάχνεται χωρίς βλαβερές ύλες. 

Από την άλλη, οι τιμές σε καταστήματα τύπου Λητώ είναι απαγορευτικές. Ένα μαξιλάρι εγκυμοσύνης 89 ευρώ. Τα δε ρούχα τους επίσης ακριβά, χωρίς την έκπτωση. Οπότε ψάχνω για βαμβακερά ρούχα εγκυμοσύνης, αλλά σε χαμηλές τιμές, και ακόμα είμαι στην αναζήτηση. 

Αν έχετε κάποια ιδέα, πείτε μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Ξέρω τι λες. Είναι ο ορισμός του fast fashion. Και εκτός αυτού, είναι σημαντική και η ποιότητα υλικών που βάζουμε πάνω μας. Προσωπικά θέλω να είναι 100% βαμβάκι ο,τι παίρνω, άντε με λίγο elastan. Όχι συνθετικά, πολυεστερικά, γιατί φτιάχνονται με ένα κάρο τοξικά χημικά συστατικά που και απορροφώνται από την επιδερμίδα και τα μυρίζουμε.. Είναι αρκετά ανθυγιεινό. Ιδίως για τα βρεφάκια να προτιμάτε κορίτσια οργανικό βαμβάκι, που φτιάχνεται χωρίς βλαβερές ύλες. 

Από την άλλη, οι τιμές σε καταστήματα τύπου Λητώ είναι απαγορευτικές. Ένα μαξιλάρι εγκυμοσύνης 89 ευρώ. Τα δε ρούχα τους επίσης ακριβά, χωρίς την έκπτωση. Οπότε ψάχνω για βαμβακερά ρούχα εγκυμοσύνης, αλλά σε χαμηλές τιμές, και ακόμα είμαι στην αναζήτηση. 

Αν έχετε κάποια ιδέα, πείτε μου.

Νομιζω πως με μια αναζητηση θα βρουμε ρουχα. Εγω ακομα χωραω στα ρουχα μου, δηλαδη κι εχθες φορεσα φορεμα που φορουσα πριν μαθω οτι ειμαι εγκυος. Θεωρω πως αν συνεχισω ετσι, θα παω καλα εως την ανοιξη. Παντελονια δεν τα αντεχω ουτε για πλακα πλεον, με κουμπωνουν μεν αλλα δεν τα θελω με καμια δυναμη, νομιζω οτι θα εκραγω. 
Ομως πιστευω πως με μια αναζητηση στο ιντερνετ θα βρουμε και ρουχα και μαξιλαρια κι απο ολα. Το skroutz εχει πραγματα κι απο μικρες ελληνικες επιχειρησεις που δεν εχουν τα ιδια eshop. Εχω αγορασει ας πουμε παπουτσια απο μαγαζι της Πατρας που δεν εχει ηλεκτρονικο καταστημα αλλα εχει μπει στο skroutz. 

Επισης, ας μην υποτιμαμαι τα μαγαζια της γειτονιάς μας. Μπορουμε να παμε σε μαγαζι με λευκά ειδη στην αρχη των καλοκαιριων εκπτωσεων και να παρουμε και σεντονακια και πετσετουλες κι απο ολα σε τιμες που λιγο πολυ ερχονται όσο των αλυσιδων. 

Προσωπικα, σκοπευω οταν χρειαστω να κανω ερευνα και στα μαγαζια που ηδη ψωνιζω. Τα καλοκαιρινα που θα χρειαστουμε εμεις, βγαινουν σε ριχτες και αερινες γραμμες οποτε αν κινηθουμε σε νορμαλ κιλα πιστευω καπου θα χωρεσουμε! Εναλλακτικά, θα κυκλοφορουμε με παρεο κοριτσια!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

@Veli μου γιατί? Τι συνεβη? Κ εγω ξαπλα 21 μερες! Λογω αποκολλησης αλλα ολα καλα.

Το θυμάμαι... Τραβας ζόρι ❤️ ελπίζω να σταματήσει και το αίμα εντελώς σύντομα 💕 Μπράβο σου για την ψυχραιμία σου.. και που είσαι δυνατή❤️

Είμαι ξάπλα γιατί με έβαλε ο γιατρός από την Τετάρτη που είχα κάτι περίεργους πόνους.. στην αρχή λέγαμε ουρολοίμωξη αλλά βγήκε αρνητική .. μετά καταλήξαμε ότι  είναι λευκορροια εξ ου και τα περίεργα ουρα.. και οι πόνοι είναι γιατι μεγαλώνει η μήτρα και ζορίζει η κατάσταση λόγο στενότητας χώρου...

Μου είπε να ξαπλωνω όταν νιώθω πόνο έντονο... Εγώ πλέον οταν σηκώνομαι .. ακόμα και για μπανάκι να κάνω.. κατευθείαν πονάω... Περιμένω να με δει σήμερα και θα την λύσουμε την απορία..

άντε και αν μου  πει..  Σήκω... Πρώτα πρώτα σε lidl θα πάω να προλάβω τίποτα😅 αλλιώς θα στείλω τον άντρα μου 🙄🙄 και θα μου φέρει τα πάντα λάθος 🤣

 

@Elenii... Πώς είναι το τζιν... Το δοκίμασες?? Και εγώ αυτό έβαλα στο μάτι 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Veliωραιότατο! Πιστεύω θα βολέψει, έχει ωραία εφαρμογή και το ελαστικό κομμάτι στην κοιλιά έχει χώρο για μέχρι το τέλος , αν το πάρεις θα πρότεινα να δεις μήπως αγο΄ρασεις ένα νούμερο μεγαλύτερο απ' ότι ψώνιζες πριν, εγώ που πήρα ένα μεγαλύτερο όντως ήταν καλή ιδεά, γιατί μου είναι αρκετά εφαρμοστό 🙃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Aria1985 είπε:

Καλημέρα σε όλες. Είναι στο τέλος της 14ης εβδομάδας με ΠΗΤ 23 Αυγούστου. Είχα κάνει nipt πριν την αυχενική και τα αποτελέσματα βγήκαν πολύ καλά σύμφωνα με το γιατρό. Στην αυχενική το ποσοστό για down βγήκε 1 στα 328  και nt 2,00 mm κάτι που ο γιατρός χαρακτήρισε γκρίζα ζώνη και πρότεινε να κάνω nipt γιατί προς στιγμήν ξέχασε ότι έχουμε ήδη κάνει. Μετά μου είπε ότι είμαστε πολύ καλά βάση nipt. Εγώ σκέφτομαι να κάνω και αμνιο παρακέντηση γιατί δεν πείθομαι. Πόσο πιο ακριβή είναι τα αποτελέσματα nipt σε σχέση με την αυχενική? Υποτίθεται κάνεις αμνιο αν το ποσοστό βγει κάτω από 1 στα 300 και εφόσον κάνεις nipt αλλά το 328 ειναι πολύ κοντά στο 300 και έχω προβληματιστει αρκετά. 

Καλησπέρα, απ' όσο ξέρω το NIPT έχει ακρίβεια 99%, σε αντίθεση με την αυχενική διαφάνεια που είναι γύρω στο 90%. Και τα δύο σου δίνουν πιθανότητες, όχι διάγνωση, ενώ η αμνιοπαρακέντηση σου δίνει σαφή απάντηση εάν το μωρό έχει ή όχι κάποιο πρόβλημα. Έχει όμως κίνδυνο για αποβολή μία στις 100. Δυστυχώς δεν μπορεί να βοηθήσει κανείς στην απόφαση για άμνιο, εσύ σαν γονιός βάζεις τα ποσοστά και τις πιθανότητες κάτω, τι σου έχει πει ο γιατρός,  και αποφασίζεις τι είσαι διατεθειμένη να ρισκάρεις περισσότερο.. εύχομαι ό,τι καλύτερο ό,τι και να αποφασίσεις !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Aria1985 είπε:

Καλημέρα σε όλες. Είναι στο τέλος της 14ης εβδομάδας με ΠΗΤ 23 Αυγούστου. Είχα κάνει nipt πριν την αυχενική και τα αποτελέσματα βγήκαν πολύ καλά σύμφωνα με το γιατρό. Στην αυχενική το ποσοστό για down βγήκε 1 στα 328  και nt 2,00 mm κάτι που ο γιατρός χαρακτήρισε γκρίζα ζώνη και πρότεινε να κάνω nipt γιατί προς στιγμήν ξέχασε ότι έχουμε ήδη κάνει. Μετά μου είπε ότι είμαστε πολύ καλά βάση nipt. Εγώ σκέφτομαι να κάνω και αμνιο παρακέντηση γιατί δεν πείθομαι. Πόσο πιο ακριβή είναι τα αποτελέσματα nipt σε σχέση με την αυχενική? Υποτίθεται κάνεις αμνιο αν το ποσοστό βγει κάτω από 1 στα 300 και εφόσον κάνεις nipt αλλά το 328 ειναι πολύ κοντά στο 300 και έχω προβληματιστει αρκετά. 

Καλησπέρα! Στο φόρουμ αυτό είχα διαβάσει την περίπτωση εγκύου που είχε πιθανότητες για down 1 στα 3 (!) και τελικά το μωρό της γεννήθηκε χωρίς το σύνδρομο και είναι απόλυτα υγιές. Στην αυχενική μας δίνουν πιθανότητες και όχι διάγνωση. Στη δική μου Α αυχενική βγήκα υψηλού κινδύνου για προεκλαμψία (1/94) και μετά το σοκ, συζήτησα με τη γιατρό πως να το χειριστώ και έκτοτε βρίσκομαι σε προληπτική αγωγή με ασπιρίνη. Μου είπε λοιπόν η γιατρός ότι στη Β αυχενική μας, τα ποσοστά αλλάζουν! 

Ρώτησε λοιπόν το γιατρό σου αν είναι ίσως περισσότερο ασφαλής η αμνιο σε μεγαλύτερη εβδομάδα κύησης (πχ από 20η έως 22η εβδομάδα, που συνήθως γίνεται η Β αυχενική) ώστε να δείτε πάλι τα ποσοστά και το υγρό του αυχένα.

NIPT δεν έχω κάνει, θυμάμαι όμως τον εμβρυολόγο που είχε πει ότι υπερτερεί σε ακρίβεια από την συνηθισμένη αυχενική διαφάνεια. ❤️ 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Veli είπε:

Το θυμάμαι... Τραβας ζόρι ❤️ ελπίζω να σταματήσει και το αίμα εντελώς σύντομα 💕 Μπράβο σου για την ψυχραιμία σου.. και που είσαι δυνατή❤️

Είμαι ξάπλα γιατί με έβαλε ο γιατρός από την Τετάρτη που είχα κάτι περίεργους πόνους.. στην αρχή λέγαμε ουρολοίμωξη αλλά βγήκε αρνητική .. μετά καταλήξαμε ότι  είναι λευκορροια εξ ου και τα περίεργα ουρα.. και οι πόνοι είναι γιατι μεγαλώνει η μήτρα και ζορίζει η κατάσταση λόγο στενότητας χώρου...

Μου είπε να ξαπλωνω όταν νιώθω πόνο έντονο... Εγώ πλέον οταν σηκώνομαι .. ακόμα και για μπανάκι να κάνω.. κατευθείαν πονάω... Περιμένω να με δει σήμερα και θα την λύσουμε την απορία..

άντε και αν μου  πει..  Σήκω... Πρώτα πρώτα σε lidl θα πάω να προλάβω τίποτα😅 αλλιώς θα στείλω τον άντρα μου 🙄🙄 και θα μου φέρει τα πάντα λάθος 🤣

 

@Elenii... Πώς είναι το τζιν... Το δοκίμασες?? Και εγώ αυτό έβαλα στο μάτι 😅

Ολα καλα θα πανε. Να ξεκουραζεσαι. Θελει θυσιες για αυτα τα πολυτιμα πλασματακια!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Ολα καλα θα πανε. Να ξεκουραζεσαι. Θελει θυσιες για αυτα τα πολυτιμα πλασματακια!! 

Πήγα σε γιατρό..  Δόξα τω Θεώ όλα καλά.. κάναμε και τον υπέρηχο μας ❤️μου είπε και να περπατάω αν θέλω.. όλα φυσιολογικά. 💕

Μόνο μου αύξησε σίδερο, επειδή έχω και το στίγμα ..  γιατί είχε πέσει αιματοκρίτης σε 10.. και επίσης θα πάω σε λοιμωξιολογο για τον κυτταρομεγαλοιο.. για να ελέγξει λιγο την όλη φάση με το ιστορικό μου

 

Απλά μου εξήγησε ότι κάποια συμπτώματα μου .. . έχει συνηθίσει να τα βλέπει σε πιο προχωρημένες εγκυμοσύνες και όχι από τον 4ο μήνα 😅...

Όπως να μην με πειράζουν τα στερεά... Αλλά τα υγρά και αν πιο μισό ποτήρι νερό ή κάποιο άλλο υγρο ... Σε ούτε 5 λεπτά το κάνω εμετό 😁..

και αυτά όλα είναι λόγω στενότητας χώρου που συνήθως ξεκινά κάπου σε 7ο - 8ο για αυτό και οι πόνοι που είχα .. ήταν λόγω πίεσης των οργάνων...

 

Εν ολίγοις .. ωραία θα περάσω 😅😅 έχουμε όλες ακόμα διάφορες φάσεις με συμπτώματα κάθε φορά ..  😁 που δεν είχα ιδέα . Νόμιζα μόνο το πρώτο 3μηνο είναι 😅😅 η άγνοια είναι ευτυχία λένε 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Veli είπε:

Πήγα σε γιατρό..  Δόξα τω Θεώ όλα καλά.. κάναμε και τον υπέρηχο μας ❤️μου είπε και να περπατάω αν θέλω.. όλα φυσιολογικά. 💕

Μόνο μου αύξησε σίδερο, επειδή έχω και το στίγμα ..  γιατί είχε πέσει αιματοκρίτης σε 10.. και επίσης θα πάω σε λοιμωξιολογο για τον κυτταρομεγαλοιο.. για να ελέγξει λιγο την όλη φάση με το ιστορικό μου

 

Απλά μου εξήγησε ότι κάποια συμπτώματα μου .. . έχει συνηθίσει να τα βλέπει σε πιο προχωρημένες εγκυμοσύνες και όχι από τον 4ο μήνα 😅...

Όπως να μην με πειράζουν τα στερεά... Αλλά τα υγρά και αν πιο μισό ποτήρι νερό ή κάποιο άλλο υγρο ... Σε ούτε 5 λεπτά το κάνω εμετό 😁..

και αυτά όλα είναι λόγω στενότητας χώρου που συνήθως ξεκινά κάπου σε 7ο - 8ο για αυτό και οι πόνοι που είχα .. ήταν λόγω πίεσης των οργάνων...

 

Εν ολίγοις .. ωραία θα περάσω 😅😅 έχουμε όλες ακόμα διάφορες φάσεις με συμπτώματα κάθε φορά ..  😁 που δεν είχα ιδέα . Νόμιζα μόνο το πρώτο 3μηνο είναι 😅😅 η άγνοια είναι ευτυχία λένε 🤣🤣

Αφου ειναι ολα καλα μια χαρα!! Μην ανησυχεις! Ολα θα περασουν !  Οντως η άγνοια είναι ευτυχια!!! Ειπες πολυ σωστη φραση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Καλησπέρα! Στο φόρουμ αυτό είχα διαβάσει την περίπτωση εγκύου που είχε πιθανότητες για down 1 στα 3 (!) και τελικά το μωρό της γεννήθηκε χωρίς το σύνδρομο και είναι απόλυτα υγιές. Στην αυχενική μας δίνουν πιθανότητες και όχι διάγνωση. Στη δική μου Α αυχενική βγήκα υψηλού κινδύνου για προεκλαμψία (1/94) και μετά το σοκ, συζήτησα με τη γιατρό πως να το χειριστώ και έκτοτε βρίσκομαι σε προληπτική αγωγή με ασπιρίνη. Μου είπε λοιπόν η γιατρός ότι στη Β αυχενική μας, τα ποσοστά αλλάζουν! 

Ρώτησε λοιπόν το γιατρό σου αν είναι ίσως περισσότερο ασφαλής η αμνιο σε μεγαλύτερη εβδομάδα κύησης (πχ από 20η έως 22η εβδομάδα, που συνήθως γίνεται η Β αυχενική) ώστε να δείτε πάλι τα ποσοστά και το υγρό του αυχένα.

NIPT δεν έχω κάνει, θυμάμαι όμως τον εμβρυολόγο που είχε πει ότι υπερτερεί σε ακρίβεια από την συνηθισμένη αυχενική διαφάνεια. ❤️ 

 

Nαι, βέβαια υπερτερεί, απλώς μου κάνει εντύπωση η τόσο μεγάλη διαφορά στα ποσοστά. Δηλαδή στην αυχενική 1 στα 328 και στο nipt μικρότερο του 1 στα 10,000.

Για την άμνιο θα ρωτήσω πότε είναι καλύτερα ναι. Ευτυχώς που είχα επιλέξει να κάνω εξαρχής πρώτα nipt , γιατί αν δεν είχα κάνει, θα έπρεπε ούτως η άλλως να κάνω τώρα και θα είχα την αγωνία 3 εβδομάδες ώσπου να βγει αποτέλεσμα.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Ξέρω τι λες. Είναι ο ορισμός του fast fashion. Και εκτός αυτού, είναι σημαντική και η ποιότητα υλικών που βάζουμε πάνω μας. Προσωπικά θέλω να είναι 100% βαμβάκι ο,τι παίρνω, άντε με λίγο elastan. Όχι συνθετικά, πολυεστερικά, γιατί φτιάχνονται με ένα κάρο τοξικά χημικά συστατικά που και απορροφώνται από την επιδερμίδα και τα μυρίζουμε.. Είναι αρκετά ανθυγιεινό. Ιδίως για τα βρεφάκια να προτιμάτε κορίτσια οργανικό βαμβάκι, που φτιάχνεται χωρίς βλαβερές ύλες. 

Από την άλλη, οι τιμές σε καταστήματα τύπου Λητώ είναι απαγορευτικές. Ένα μαξιλάρι εγκυμοσύνης 89 ευρώ. Τα δε ρούχα τους επίσης ακριβά, χωρίς την έκπτωση. Οπότε ψάχνω για βαμβακερά ρούχα εγκυμοσύνης, αλλά σε χαμηλές τιμές, και ακόμα είμαι στην αναζήτηση. 

Αν έχετε κάποια ιδέα, πείτε μου.

Στο about you έχει ακόμα εκπτώσεις, οπότε σίγουρα θα υπάρχουν βαμβακερά από μάρκες πχ mamalicious

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα!!! Μπράβο, όλα παίρνουν τον δρόμο τους 🙂πόσο αιματοκρίτη έχεις?? Και γω στίγμα έχω

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

 

@Marika31

Τα ερυθρά μου έπεσαν σε 3.9 

Αιμοσφαιρίνη σε 10.5

Αιματοκρίτης σε 31.8

Μου αύξησε το σίδηρο σε 30ml.. 15 κάθε μέρα και 30μερα παρά μέρα...

Καλά είναι απλά θέλει να διατηρώ το 11 σε αιμοσφαιρίνη για να μην χρειαστεί μετάγγιση και τέτοια..

Η μισή Ελλάδα στίγμα έχει 😅 

Στην αδελφή μου πηγε 8  αιμοσφαιρίνη και δεν της αύξησε το σίδηρο ο γιατρός της 🤷🏽‍♀️.. βέβαια χρειάστηκε στην γέννα 2 φιάλες, γιατί μέχρι να γεννήσει έπεσε και άλλο...  οπότε είναι και ανάλογα με τον γιατρό να σου πω την αλήθεια..😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Veli είπε:

Τα ερυθρά έπεσαν σε 3.9 

Αιμοσφαιρίνη σε 10.5

Αιματοκρίτης σε 31.8

 

Καλά είναι απλά θέλει να διατηρώ το 11 σε αιμοσφαιρίνη για να μην χρειαστεί μετάγγιση και τέτοια..

Η μισή Ελλάδα στίγμα έχει 😅 

Στην αδελφή μου πηγε 8  αιμοσφαιρίνη και δεν της αύξησε το σίδηρο ο γιατρός της 🤷🏽‍♀️.. οπότε είναι και ανάλογα με τον γιατρό να σου πω την αλήθεια..😊

Ναι είναι πολλοι με στίγμα!! Εγώ έπεσα αιμοσφαιρινη 9 και 29 αιματοκρίτη και έκανα μια μετάγγιση την Πέμπτη μετά την περιδεση τραχηλου που έκανα! Στην αρχή φοβήθηκα πόλυ αλλά με καθυσηχασε και η αιματολογος μου ότι είναι αναπόφευκτο σε άτομα με στίγμα, δεν βοηθάει ο σιδηρος και πολύ! Εγώ με 3 φορές τη μέρα σίδηρο και έπεφτα επικίνδυνα... Οπότε κάναμε για να προλάβουμε τα χειρότερα, να σου πω ένιωσα αμέσως καλύτερα σαν να έκανα γενικό service.😄 Πήγα κατευθείαν 33

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...