Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Δόξα το Θεό είμαι καλά. Έχω ακόμα μια μικρή ενόχληση στα πλαϊνά, αλλά αφού είναι οι στρογγυλοί σύνδεσμοι, χαλάλι. Ευτυχώς δεν με ενοχλεί συνέχεια αλλά κατά περιόδους.  Μάλιστα, 2 συνάδελφοι που είχαν να με δουν 2 εβδομάδες μου είπαν ότι μεγάλωσε πολύ η κοιλιά. Οπότε λογικά μεγαλώνουμε :)

Για μπανάκι έχω δει αυτό https://www.mysunshine.gr/brands/shnuggle/mpanio/mpanaki-baby-bath/shnuggle-to-polybrabeymeno-mpanaki-leyko-gkri-me-tapa.html?utm_source=IGShopping&utm_medium=Social που έχει και βάση έξτρα. Αλλά όταν πάω στα μαγαζιά θα δω και εκεί τι παίζει. 

Αυτό για το πρώτο διάστημα και εμένα με έχει αγχωσει γιατί δεν έχω βρύση να χωράει το μωρό. Των μπάνιων χωράνε μόνο τα χέρια από κάτω. Στην κουζίνα αλλιώς αλλα δεν μου αρέσει σαν ιδέα. 

Έχω και εγώ το πλυντήριο ρούχων στο ένα μπάνιο δίπλα στην ντουζιέρα οπότε θα δω μήπως βολεψει αυτό. Δεν ξέρω. Προβληματίζομαι :P

Κοριτσια , όσες έχετε συσπάσεις τις μετράτε ? Ξεκίνησα από την προηγούμενη εβδομάδα να τις μετράω. Περιπου 10 την ημέρα. Αν είναι όλες βέβαια οκ, γιατί ο γιατρός προχθές όταν του είπε ότι η κοιλιά πέτρωσε μου είπε ότι είναι το μωρό και μια χαρά είναι η μήτρα. Το πέτρωμα λέει είναι αλλιώς. Αλλά επειδή σίγουρα το έχω νιώσει, προσπαθώ να τα διαχωρίσω. Δύσκολο είναι. 

Κι εγώ στην κουζίνα τα έκανα όσο τα έκανα στο χέρι 🤣🤣🤣, δεν χωράνε στου μπάνιου.... Όπου σε βολεψει μωρέ σιγά και τι έγινε!!! Άλλο νερό έχει στην κουζίνα;;;

 

Κορίτσι μου εγώ ηρέμησα δεν έχω συσπάσεις νομίζω τώρα αλλά ξεκουράστηκα αρκετά, τώρα έχω πόνους σαν περίοδο οοοολη μέρα όμως όχι παροδικους. Και πονάνε και εκεί στα πλάγια ειδικά όταν σηκώνομαι αποτομα, φτερνιζομαι και επίσης πονάω από κάτω στα κόκκαλα της ευαίσθητης περιοχής πολυυυυυυ σα να με έχουν κλωτσισει 😱

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα κορίτσια ❤️!!! Εγώ μια χαρά είμαι, σηκώθηκα πρωί σήμερα είχα τις τυπικές εξετάσεις μου συν κάτι χολικά αλάτα και τρανσαμινασες που μου έγραψε ο γιαυρος γιατί του είχα παραπονεθεί την προηγούμενη φορά για φαγούρα στην κοιλιά και στα ποδια και ήθελε να το ψάξουμε!! Θα βγουν αύριο και την Τρίτη έχω το ραντεβού μου!! Αα ωραία Ειρήνη εσύ έχεις βρει λύση για το μπάνιο, μια χαρά πάντως και μένα με αγχώνει η σκέψη να το κρατάς και να το πλένεις στον νιπτήρα αλλά πιστεύω ότι όταν έρθει εκείνη ώρα όλα θα γίνουν από μόνα τους με πολύ φυσικό τρόπο και θα τα καταφερουμε! Θεωρώ ότι τα μπανάκια βολεύουν και γενικά είναι ωραία και τα χαίρονται και τα ίδια μετά τους πρωτους 1-2 μήνες για να τα αφήνεις κιόλας λίγο να πλατσουριζουν μέσα στο νερό, να ξεκουράζονται! 

Ωωωω θα δείτε για χολοσταση ε; Τώρα συνεχίζουν οι φαγουρες;;;πως νοιώθεις; Κι εγώ έχω ραντεβού την Δευτέρα σήμερα μπήκα στην 31 εβδομάδα... Εσύ είσαι λίγο πιο μπροστά❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ερώτηση! Δεν ξέρω αν την έχω ξανακάνει. Στις πρώτες εξετάσεις της κύησης που μου είχαν πάρει και κολπικό επιχρησμα , είχε βγει ότι είχα  Gardnerella(βακτηριακή κολπιτιδα). Μου έδωσε μια θεραπεία αντιβίωσης εσωτερικά με κρέμα και αυτό. Μετά δεν με άφησε να ξανακάνω εξέταση. Εγώ έχω αγχωθει ότι μπορεί να μην μου έχει περάσει και σε κάθε ραντεβού του ζητάω να ξανακάνω την εξέταση αλλά αυτός επιμένει ότι δεν χρειάζεται και ο,τι θεραπεύτηκε με την κρέμα σίγουρα. Τώρα εκτός από τα κλασσικά υγρά νομίζω ότι μυρίζουν κιόλας περίεργα και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό γιατί είναι πολλά τα υγρά που βγάζεις στην εγκυμοσύνη και ίσως εμπεριέχουν και ούρα. Είχε καμία κάτι παρόμοιο;;;στις αρχές της κύησης;;;;τι κάνατε; Σκέφτομαι να πάω να την κάνω μόνη μου την εξέταση πάλι χωρίς να μου την γράψει αλλά μήπως δεν με αφήνει να την κάνω ίσως γτ δεν επιτρέπεται να μου πειράξουν τον κόλπο;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Όχι καλέ. Μην αγχώνεσαι. Το ότι δεν τις νιώθεις δεν σημαίνει ότι δεν κάνεις.  Αυτό βέβαια μόνο ο κσρδιοτοκογραφος θα μας έδινε μια απάντηση για όλες μας. Να δούμε που κυμαινομαστε. 

Μπορεί και αυτό που νιώθεις να είναι!

Όλα καλά, μην αγχώνεσαι. 

Μου θυμίζεις πόσο τράχηλο έχεις? Σόρρυ που ρωτάω αλλά επειδή είμαστε και στην ίδια εβδομάδα!

Δεν μου ειχε πει. Τον ειχε μετρησει την τελευταια φορα αλλά δεν μου είπε, μου ειπε μονο ενα "τράχηλος μια χαρα". 

Στην Β επιπεδου έγραφε 3.4.

Την αλλη Τετάρτη θα παω. Ομως δεν μου εχει αναφέρει ιδιαιτερα κατι. Ηταν στο γενικό "μια χαρά!"

Θυμαμαι κάποια στιγμή πριν καιρό ηταν 4 εκατοστά. Μετα εγινε η Β επιπεδου κι επειτα μου ειπε το μια χαρά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Ωωωω θα δείτε για χολοσταση ε; Τώρα συνεχίζουν οι φαγουρες;;;πως νοιώθεις; Κι εγώ έχω ραντεβού την Δευτέρα σήμερα μπήκα στην 31 εβδομάδα... Εσύ είσαι λίγο πιο μπροστά❤️❤️

Ναι αυτές για την χολη!! Η αλήθεια είναι μια χαρά είμαι με πιάνει μια φορά την εβδομάδα και αν. Πιο πολύ πιστεύω ότι απλά είναι το δέρμα που τεντώνει αλλά ποτέ δεν ξέρεις καλύτερα να το σιγουρέψουμε!! Εγώ Ειρήνη έχω από την αρχή της κύησης μύκητες, ταλαιπωρούμε 8 μήνες πριν την εγκυμοσυνη να φανταστείς,έιχα όλα τα μικρόβια μύκητες,στρεπτοκοκο ότι δεν είναι σεξουαλικως μεταδιδομενο τελοσπαντων. Ο γιατρός με είχε προετοιμάσει γιαυτό ότι σίγουρα θα συνεχιστει στην εγκυμοσύνη αλλά δεν μου τα είπε τραγικά, μου είπε οι περισσότερες γυναίκες έχουν και γεννάνε με μύκητες, δεν επηρεάζει πουθενά απλά ταλαιπωρείται η γυναικα! Οπότε πήρα για μερικούς μήνες  μόνο προβιοτικα τίποτα άλλο δεν μου επέτρεπε. Από τότε ούτε ξανασχοληθηκαμε ούτε καλλιέργεια μου κάνει, μάλλον δεν επιτρέπεται και δεν χρειάζεται μου λέει, ότι θέλει να δει το βλέπει από τα ουρά!! Έχω πολύ καιρό πλέον να δω περίεργα υγρά όπως στην αρχή η δυσοσμία οπότε το έχω ψιλο ξεχάσει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Ναι αυτές για την χολη!! Η αλήθεια είναι μια χαρά είμαι με πιάνει μια φορά την εβδομάδα και αν. Πιο πολύ πιστεύω ότι απλά είναι το δέρμα που τεντώνει αλλά ποτέ δεν ξέρεις καλύτερα να το σιγουρέψουμε!! Εγώ Ειρήνη έχω από την αρχή της κύησης μύκητες, ταλαιπωρούμε 8 μήνες πριν την εγκυμοσυνη να φανταστείς,έιχα όλα τα μικρόβια μύκητες,στρεπτοκοκο ότι δεν είναι σεξουαλικως μεταδιδομενο τελοσπαντων. Ο γιατρός με είχε προετοιμάσει γιαυτό ότι σίγουρα θα συνεχιστει στην εγκυμοσύνη αλλά δεν μου τα είπε τραγικά, μου είπε οι περισσότερες γυναίκες έχουν και γεννάνε με μύκητες, δεν επηρεάζει πουθενά απλά ταλαιπωρείται η γυναικα! Οπότε πήρα για μερικούς μήνες  μόνο προβιοτικα τίποτα άλλο δεν μου επέτρεπε. Από τότε ούτε ξανασχοληθηκαμε ούτε καλλιέργεια μου κάνει, μάλλον δεν επιτρέπεται και δεν χρειάζεται μου λέει, ότι θέλει να δει το βλέπει από τα ουρά!! Έχω πολύ καιρό πλέον να δω περίεργα υγρά όπως στην αρχή η δυσοσμία οπότε το έχω ψιλο ξεχάσει 

Εύχομαι να μην είναι τίποτα και να πάνε όλα καλά.να μας πεις αύριο!!!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ φοβάμαι γτ το δικό μου δεν είναι μύκητες, και έγραφε στο ίντερνετ ένα σωρό τρομακτικά, ότι μπορεί να περάσει στο μωρό, να έχεις πρόωρο τοκετό και τέτοια. Νομίζω οι μύκητες είναι οκ δεν προκαλεί πρόβλημα. Επίσης για το στρεπτόκοκκο;δεν σου έδωσε αντιβιωση; Στο τέλος αν πας για φυσιολογικό δεν χρειάζεται να πάρεις;τι σου έχει πει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Εύχομαι να μην είναι τίποτα και να πάνε όλα καλά.να μας πεις αύριο!!!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ φοβάμαι γτ το δικό μου δεν είναι μύκητες, και έγραφε στο ίντερνετ ένα σωρό τρομακτικά, ότι μπορεί να περάσει στο μωρό, να έχεις πρόωρο τοκετό και τέτοια. Νομίζω οι μύκητες είναι οκ δεν προκαλεί πρόβλημα. Επίσης για το στρεπτόκοκκο;δεν σου έδωσε αντιβιωση; Στο τέλος αν πας για φυσιολογικό δεν χρειάζεται να πάρεις;τι σου έχει πει;

Μακάρι να μην είναι τίποτα, σε ευχαριστώ ναι θα σας πω!!! Στρεπτοκοκκο είχα πριν μείνω έγκυος και επαιρνα συνέχεια αντιβίωση και συνδυασμό αντιβιωσεων και κολπιτιδες έκανα και μυκητίαση απολα είχε ο μπαξες και κάθε φορά έκανα την σωστή θεραπεία και είχαν σταματήσει όλα αυτα! Μετά από 2 μήνες καθαρή   έμεινα έγκυος όμως δεν μου ξαναέκανε πότε καλλιέργεια για να βλέπουμε τι μικρόβιο υπάρχει κάθε φορά που έβγαζα κάτι περίεργα υγρα, απλά με κοιτούσε από κάτω μέχρι τον 3ο μηνα  και έπαιρνα για μια εβδομάδα μόνο προβιοτικα!! μου ελεγε να μην ανυσηχω να μην το σκέφτομαι κι ότι αν είναι κάτι θα είναι απλή μυκητίαση δεν ξέρω από που το καταλαβαίνε, γενικά  με καθυσηχαζει, τι να πω από κάπου αλλού θα βλέπει ότι δεν είναι κάτι σοβαρό, ίσως από τα υγρά!!! Δεν είμαι σίγουρη ρε Ειρηνακι ότι επιτρέπεται η καλλιέργεια σε αυτό το στάδιο της κύησης ίσως γιαυτό δεν σου την κάνει ο γιατρός, πάντως πιστεύω ότι δεν είναι κάτι ανυσηχητικο αφού επιμένει, εξάλλου ελέγχουν κι από τις εξετάσεις οι γιατροί αν συμβαίνει κατι, έτσι έχω καταλάβει γιατί και μένα πολύ σίγουρος είναι ως προς αυτό το θέμα! Δεν του κάνεις άλλη μια κουβέντα να του πεις ότι το σκέφτεσαι και αγχώνεσαι και πως μπορείς να είσαι σίγουρη ότι δεν υπάρχει κανένα μικρόβιο που μπορεί να περάσει στο μωρό?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Και γω ακόμα τις έχω αυτες τις ενόχλήσεις αριστερά κατω αλλά πάνε κι έρχονται, επίσης χθες απέκτησα κάτι καινούργιο ένα μικρό πονακι για λίγη ώρα δεξιά του αφαλου, κάτι με ενοχλούσε, τεσπα διαφορά δε νομίζω ότι είναι κάτι!! Η βρύση μην σε αγχώνει καθόλου δεν χρειάζεται, εξάλλου το μωρό δεν θα μπει από κάτω το χέρι σου θα βάζεις και θα του ρίχνεις απαλά!! Συσπασεις και γω βρε παιδί μου δεν ξέρω αν έχω, μου θύμησες εμένα με αυτό που λες και τον γιατρό τα ίδια μου λέει, εγώ του λέω ότι πετρωνει αυτός λέει ότι είναι βαμβάκι κι ότι τόση ώρα που κάνουμε υπέρηχο κάθε φορά τουλάχιστον μισή ώρα αν είχα συσπασεις θα είχαν φανεί!! Είναι πάρα πολύ δύσκολο να το καταλαβεις, δεν ξέρω. Ουτε τις μετράω ακόμη αλλά ίσως αρχίσω από εβδομάδα που θα τον ρωτήσω! 

Πραγματικά. Πολύ δύσκολο. Ιδίως από μια εβδομάδα και μετά που τα μωράκια μεγαλώνουν αρκετά. Λες τώρα είναι σύσπαση 'η το μωρό? Εγώ το μόνο που έχω βρει σαν διάφορα είναι ότι στην σύσπαση η μήτρα είναι από κάτω χαμηλά σκληρή. Αν σκληραίνει ένα τμήμα της κοιλιάς τότε είναι το μωρό . Αλλά και πάλι δεν είναι εύκολο. 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eir_ma είπε:

Κι εγώ στην κουζίνα τα έκανα όσο τα έκανα στο χέρι 🤣🤣🤣, δεν χωράνε στου μπάνιου.... Όπου σε βολεψει μωρέ σιγά και τι έγινε!!! Άλλο νερό έχει στην κουζίνα;;;

 

Κορίτσι μου εγώ ηρέμησα δεν έχω συσπάσεις νομίζω τώρα αλλά ξεκουράστηκα αρκετά, τώρα έχω πόνους σαν περίοδο οοοολη μέρα όμως όχι παροδικους. Και πονάνε και εκεί στα πλάγια ειδικά όταν σηκώνομαι αποτομα, φτερνιζομαι και επίσης πονάω από κάτω στα κόκκαλα της ευαίσθητης περιοχής πολυυυυυυ σα να με έχουν κλωτσισει 😱

Σκεφτόμουν ότι στην κουζίνα πρέπει να είναι πάντα όλα πεντακάθαρα, χωρίς άπλητα πιάτα. Γι αυτό έχω ενδιασμο αλλά θα δούμε. :)

α. Έχεις και εσύ διάφορα. Ο γιατρός λογικά τα ξέρει όλα αυτά έτσι? Σου είπε είναι φυσιολογικό?

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Δεν μου ειχε πει. Τον ειχε μετρησει την τελευταια φορα αλλά δεν μου είπε, μου ειπε μονο ενα "τράχηλος μια χαρα". 

Στην Β επιπεδου έγραφε 3.4.

Την αλλη Τετάρτη θα παω. Ομως δεν μου εχει αναφέρει ιδιαιτερα κατι. Ηταν στο γενικό "μια χαρά!"

Θυμαμαι κάποια στιγμή πριν καιρό ηταν 4 εκατοστά. Μετα εγινε η Β επιπεδου κι επειτα μου ειπε το μια χαρά. 

Τέλεια μια χαρά. Στα ίδια είμαστε πάνω κάτω. :)

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eir_ma είπε:

Ερώτηση! Δεν ξέρω αν την έχω ξανακάνει. Στις πρώτες εξετάσεις της κύησης που μου είχαν πάρει και κολπικό επιχρησμα , είχε βγει ότι είχα  Gardnerella(βακτηριακή κολπιτιδα). Μου έδωσε μια θεραπεία αντιβίωσης εσωτερικά με κρέμα και αυτό. Μετά δεν με άφησε να ξανακάνω εξέταση. Εγώ έχω αγχωθει ότι μπορεί να μην μου έχει περάσει και σε κάθε ραντεβού του ζητάω να ξανακάνω την εξέταση αλλά αυτός επιμένει ότι δεν χρειάζεται και ο,τι θεραπεύτηκε με την κρέμα σίγουρα. Τώρα εκτός από τα κλασσικά υγρά νομίζω ότι μυρίζουν κιόλας περίεργα και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό γιατί είναι πολλά τα υγρά που βγάζεις στην εγκυμοσύνη και ίσως εμπεριέχουν και ούρα. Είχε καμία κάτι παρόμοιο;;;στις αρχές της κύησης;;;;τι κάνατε; Σκέφτομαι να πάω να την κάνω μόνη μου την εξέταση πάλι χωρίς να μου την γράψει αλλά μήπως δεν με αφήνει να την κάνω ίσως γτ δεν επιτρέπεται να μου πειράξουν τον κόλπο;;;;

Εγώ κολπική εξέταση για μικρόβια ειχα κάνει στο πρώτο τρίμηνο και μου είπε ότι θα ξανακάνουμε στο τρίτο τρίμηνο αλλά απ'οτι κατάλαβα προς τα τέλη της γέννας. Δεν ξέρω. Θα ρωτήσω. Η οσμή εμένα στις αρχές ηταν περίεργη στο εσώρουχο που διέκρινα . Δηλαδή  μια μυρωδιά σαν αμμωνία. Κάπου διάβασα ότι μπορεί να είναι και από αφυδάτωση αλλά αυτό προέρχεται από τα ούρα η οσμή.  Το πρώτο τρίμηνο δεν μπορούσα να πιω πολλά υγρά γτ είχα εμετούς.   Το είχα αναφέρει στον γιατρό μου είπε ότι δεν είναι κάτι. Και όντως όλα είναι αρνητικά από μικρόβια δόξα το θεό. Λογικά αλλάζει λίγο η μυρωδιά τους γιατί με τόσες ορμόνες είναι λογικό. 

Δεν νομίζω να μην μπορείς να κάνεις καλλιέργεια κολπικού υγρού στο τέλος. Εδώ και τετσ Παπ μπορείς να κάνεις σε όλα τα στάδια εγκυμοσύνης. Συν ότι και εμένα θα με εξετάσει για μικρόβια ξανά σε λίγες εβδομάδες. Θεωρώ ότι αν δεν έπρεπε δεν θα το έκανε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν θυμάμαι καλά ο γιατρός μου είχε πει όταν η μεγαλύτερη επιφάνεια της κοιλιάς πετρωνει αυτό είναι συσπαση όταν είναι σε κάποιο σημείο συγκριμενο πολύ πιθανό είναι το μωρό που κουνιέται και τεντώνει η κοιλια!!! Εγώ πιστεύω τα έχω αισθανθεί και τα δύο αλλά ο γιατρός επιμένει ότι δεν έχω κάνει καμία συσπαση από την αρχή, αυτοί λοιπόν ξέρουν καλύτερα το βλέπουν και από τον υπέρηχο σίγουρα!!οπότε αφού ο γιατρός σου λέει όχι έτσι θα είναι!! Συμπέρασμα εγώ δεν πρόκειται ποτέ να καταλάβω τι γίνεται με τις συσπασεις 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου αναφορικά με τις συσπάσεις, είναι πολύ δύσκολο να τις ξεχωρίσεις.

Επειδή ταλαιπωρούμαι από αυτές από τον 3ο μόλις μήνα, τα συνήθη συμπτώματα που πλέον έχω (στην 34η εβδ), είναι τα εξής:

Ξαφνικά αρχίζει να σφίγγει η κοιλιά σα να τη σφίγγει μια ζώνη και να ανορθώνεται κάπως, σκληραίνει στην αφή σχεδόν σε όλη της την έκταση και όχι μόνο σε ένα σημείο, σχηματίζονται 2 λοφάκια δεξιά-αριστερά από τον αφαλό ή ένα ενιαίο μεγάλο, διαρκεί αρκετά δευτερόλεπτα έως 1 λεπτό και μου δημιουργεί μια δυσφορία (χωρίς όμως πόνο) κ λίγο αλλάζει την ανάσα μου. Και αμέσως μετά, νιώθω την κοιλιά να μακαλώνει, να ξεσφίγγει, να κατεβαίνει και εκεί καταλαβαίνω ότι πε΄ρασε.

Όταν όμως το μωρό κινείται ή αλλάζει στάση σώματος, δε νιώθω ούτε σφίξιμο, ούτε σκλήρυνση σε όλη την κοιλιά, ούτε δυσφορία, πάρα μόνο τοπικά και κρατάει πολύ λίγα δευτερόλεπτα.

Πλέον παρακολουθούμαι σε καρδιοτοκογράφο δυο φορες/εβδομάδα όσο πλησιάζω στην ΠΗΤ μου.

Προχθές κατέγραψε μια τέτοια σύσπαση που σας περιγράφω παραπάνω, αλλά η μαία ήταν πολύ ψύχραιμη και μου είπε πως εφόσον δεν έχω ρυθμικές ή περιοδικές συσπάσεις, δε μας ενοχλεί.

Η γιατρός μου είχε πει όταν ήμουν στην 30η-31η εβδομάδα να τις μετράω τις συσπάσεις κ πως δε θέλαμε περισσότερες από 10 την ημέρα. 

Αυτά κ ελπίζω να βοήθησα κάποια κοπέλα ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσια μου αναφορικά με τις συσπάσεις, είναι πολύ δύσκολο να τις ξεχωρίσεις.

Επειδή ταλαιπωρούμαι από αυτές από τον 3ο μόλις μήνα, τα συνήθη συμπτώματα που πλέον έχω (στην 34η εβδ), είναι τα εξής:

Ξαφνικά αρχίζει να σφίγγει η κοιλιά σα να τη σφίγγει μια ζώνη και να ανορθώνεται κάπως, σκληραίνει στην αφή σχεδόν σε όλη της την έκταση και όχι μόνο σε ένα σημείο, σχηματίζονται 2 λοφάκια δεξιά-αριστερά από τον αφαλό ή ένα ενιαίο μεγάλο, διαρκεί αρκετά δευτερόλεπτα έως 1 λεπτό και μου δημιουργεί μια δυσφορία (χωρίς όμως πόνο) κ λίγο αλλάζει την ανάσα μου. Και αμέσως μετά, νιώθω την κοιλιά να μακαλώνει, να ξεσφίγγει, να κατεβαίνει και εκεί καταλαβαίνω ότι πε΄ρασε.

Όταν όμως το μωρό κινείται ή αλλάζει στάση σώματος, δε νιώθω ούτε σφίξιμο, ούτε σκλήρυνση σε όλη την κοιλιά, ούτε δυσφορία, πάρα μόνο τοπικά και κρατάει πολύ λίγα δευτερόλεπτα.

Πλέον παρακολουθούμαι σε καρδιοτοκογράφο δυο φορες/εβδομάδα όσο πλησιάζω στην ΠΗΤ μου.

Προχθές κατέγραψε μια τέτοια σύσπαση που σας περιγράφω παραπάνω, αλλά η μαία ήταν πολύ ψύχραιμη και μου είπε πως εφόσον δεν έχω ρυθμικές ή περιοδικές συσπάσεις, δε μας ενοχλεί.

Η γιατρός μου είχε πει όταν ήμουν στην 30η-31η εβδομάδα να τις μετράω τις συσπάσεις κ πως δε θέλαμε περισσότερες από 10 την ημέρα. 

Αυτά κ ελπίζω να βοήθησα κάποια κοπέλα ❤️ 

Εγώ αυτό που νιώθω είναι ένα αίσθημα ότι σφίγγει κάτω χαμηλά και σαν να εξαπλώνεται σε όλη την κοιλιά. Κρατάει μερικά δευτερόλεπτα (τύπου 10-15) και επανέρχεται. Δεν με επηρεάζει στην αναπνοή. Ούτε νιώθω εξόγκωμα σε κάποιο σημείο. Όλη ομοιόμορφα σκληραίνει. 

Όταν είναι το μωρό σε κάποιο σημείο όπως και την ημέρα που είχα πάει στον γιατρό, σκληραίνει ένα μέρος της κοιλιάς (τότε ήταν το πάνω μέρος) και όλη η υπόλοιπη ήταν μαλακή. Για μερικά δευτερόλεπτα και αυτό ίσως έως και 1 λεπτό. Εκεί νιώθω στην αρχή σαν ένα ελαφρύ μούδιασμα πολύ ευχάριστο. Ίσως επειδή κουνιέται το μωρό. 

Αυτά έχω διαπιστώσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω κορίτσια στην καρακοσμάρα μου, πάλι της ψώνισα. Δυο φορμάκια και ενα ζευγαρι μπαλαρίνες αγκαλιάς. Τουλάχιστον αυτη τη φορά της πήρα 9-12 τα φορμάκια, δεν εχει πόδια μέσα, το πολύ πολύ της το μαζεύω λίγο. Θελω να πιστεύω πως θα τα ευχαριστηθει καλύτερα απο το αν επαιρνα το 6-9 γτ αν μου βγει ψηλή (αν κρινω απο εμένα και τον αντρα μου δλδ) θα τα φορεσει αρκετο καιρο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Εγω κορίτσια στην καρακοσμάρα μου, πάλι της ψώνισα. Δυο φορμάκια και ενα ζευγαρι μπαλαρίνες αγκαλιάς. Τουλάχιστον αυτη τη φορά της πήρα 9-12 τα φορμάκια, δεν εχει πόδια μέσα, το πολύ πολύ της το μαζεύω λίγο. Θελω να πιστεύω πως θα τα ευχαριστηθει καλύτερα απο το αν επαιρνα το 6-9 γτ αν μου βγει ψηλή (αν κρινω απο εμένα και τον αντρα μου δλδ) θα τα φορεσει αρκετο καιρο! 

Καλέ άσε να σου φέρουν και κάνα δώρο μόλις γεννήσεις. Αχαχαχαχ. Η μπέμπα σου πρέπει να έχει μεγαλύτερη γκαρνταρόμπα από εμάς. Αχαχαχαχα. 

Αν κάνεις baby shower θα πάρεις και εκεί πολλά  εγώ ακόμα το σκέφτομαι  δεν ξέρω  ανάλογα τα κέφια.

Μεγεια σας!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Βγήκαν οι αιματολογικες μου εξετάσεις, σχεδόν καλες! Τα ουρα  μια χαρά, ο αιματοκρίτης εντάξει το κατά δύναμιν 31,5 για μένα θεωρείται καλός!! Τα χολικά οξέα και άλατα και όλα αυτά φαίνονται νορμάλ εντός ορίων όλα, τώρα δεν ξέρω!! Το σάκχαρο μου μου τα χαλάει εκτοξεύτηκε στο 110 🤔 δεν είναι καλό αυτό μαλλον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Καλέ άσε να σου φέρουν και κάνα δώρο μόλις γεννήσεις. Αχαχαχαχ. Η μπέμπα σου πρέπει να έχει μεγαλύτερη γκαρνταρόμπα από εμάς. Αχαχαχαχα. 

Αν κάνεις baby shower θα πάρεις και εκεί πολλά  εγώ ακόμα το σκέφτομαι  δεν ξέρω  ανάλογα τα κέφια.

Μεγεια σας!!! ❤️

Ευχαριστουμε! ❤️ 

Να σου πω την αλήθεια δεν σκέφτομαι για baby shower. Θα πρεπει να γινει στις μεγαλες ζέστες και δεν νομίζω ότι θα εχω διάθεση να καθαρίζω βεράντες και κήπους για να υποδεχτώ κόσμο. Έχω και το σκύλο που πάντα κάτι θα κάνει και θα πρέπει να πάω από πίσω να καθαρίσω...

Αν ήταν χειμώνας θα ήταν αλλιώς, αλλά τώρα δεν το σκέφτομαι. Άσε που δεν θέλω να επιβαρύνω κανέναν να φέρει δώρα. Εχουν παιδιά, υποχρεώσεις, κοντινοι μας φίλοι παντρευονται... Και δεν θα ήθελα να τους βαλω σε έξοδα. Αν κάποιος θέλει να κάνει ένα δώρο, οκ, καλοδεχούμενο αλλά καταλαβαινεις το σκεπτικό μου. 

Εσύ το σκέφτεσαι? Ποιους θα καλέσεις? Συγγενείς? Μήπως αλλάξω γνώμη :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Βγήκαν οι αιματολογικες μου εξετάσεις, σχεδόν καλες! Τα ουρα  μια χαρά, ο αιματοκρίτης εντάξει το κατά δύναμιν 31,5 για μένα θεωρείται καλός!! Τα χολικά οξέα και άλατα και όλα αυτά φαίνονται νορμάλ εντός ορίων όλα, τώρα δεν ξέρω!! Το σάκχαρο μου μου τα χαλάει εκτοξεύτηκε στο 110 🤔 δεν είναι καλό αυτό μαλλον

Καλημερα! 

Ααααχ αυτός ο αιματοκρίτης.... Στα τάρταρα. Να το προσεχεις μην σου κανει ζαλάδες. Εμενα με επηρρεάζει από ότι εχω καταλάβει. 

Για το σακχαρο, ναι μωρε κοριτσάκι, το 110 ειναι πολύ. Δεν θα του αρέσει του γιατρού καθόλου... Και ειναι η περιοδος ρε γαμωτο, με τόσα φρούτα, πως να αντισταθεις!! Πεπόνι, βερύκοκα, καρπούζια, ανανάδες. Εγω πήρα καρπουζι και κοντευω να το τελειωσω το μισο μεσα σε 2 μέρες. Πειναω? Καρπουζι. Διψάω? Καρπουζι! Ειναι η αδυναμια μου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα! 

Ααααχ αυτός ο αιματοκρίτης.... Στα τάρταρα. Να το προσεχεις μην σου κανει ζαλάδες. Εμενα με επηρρεάζει από ότι εχω καταλάβει. 

Για το σακχαρο, ναι μωρε κοριτσάκι, το 110 ειναι πολύ. Δεν θα του αρέσει του γιατρού καθόλου... Και ειναι η περιοδος ρε γαμωτο, με τόσα φρούτα, πως να αντισταθεις!! Πεπόνι, βερύκοκα, καρπούζια, ανανάδες. Εγω πήρα καρπουζι και κοντευω να το τελειωσω το μισο μεσα σε 2 μέρες. Πειναω? Καρπουζι. Διψάω? Καρπουζι! Ειναι η αδυναμια μου... 

Ευτυχώς πάω καλά ακόμα από ζαλαδες!!! Η αλήθεια είναι πως έφαγα μωρέ αυτό τον καιρό, έφαγα πολλά κεράσια χτύπησα και μερικά παγωτά πήγα το βραδινό λίγο πιο αργά στις 8:30 γιατί δεν πεινάω πια στις 7 με τίποτα, δεν πρόσεξα όπως έπρεπε!! Εύχομαι να γλιτώσω τον ενδοκρινολόγο πάλι κι ας αρχίσω αυστηρά από την αρχή τι να κάνω 🙄πως να αντισταθείς που λες και συ!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Ευτυχώς πάω καλά ακόμα από ζαλαδες!!! Η αλήθεια είναι πως έφαγα μωρέ αυτό τον καιρό, έφαγα πολλά κεράσια χτύπησα και μερικά παγωτά πήγα το βραδινό λίγο πιο αργά στις 8:30 γιατί δεν πεινάω πια στις 7 με τίποτα, δεν πρόσεξα όπως έπρεπε!! Εύχομαι να γλιτώσω τον ενδοκρινολόγο πάλι κι ας αρχίσω αυστηρά από την αρχή τι να κάνω 🙄πως να αντισταθείς που λες και συ!!! 

Ναι δεν ειναι ευκολο, σε καταλαβαινω. Δεν γινεται. Μακάρι να μην σε στείλει ενδοκρινολόγο, αλλά οτι θα σε κατσαδιάσει, θα σε κατσαδιάσει φιλη μου :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Ευχαριστουμε! ❤️ 

Να σου πω την αλήθεια δεν σκέφτομαι για baby shower. Θα πρεπει να γινει στις μεγαλες ζέστες και δεν νομίζω ότι θα εχω διάθεση να καθαρίζω βεράντες και κήπους για να υποδεχτώ κόσμο. Έχω και το σκύλο που πάντα κάτι θα κάνει και θα πρέπει να πάω από πίσω να καθαρίσω...

Αν ήταν χειμώνας θα ήταν αλλιώς, αλλά τώρα δεν το σκέφτομαι. Άσε που δεν θέλω να επιβαρύνω κανέναν να φέρει δώρα. Εχουν παιδιά, υποχρεώσεις, κοντινοι μας φίλοι παντρευονται... Και δεν θα ήθελα να τους βαλω σε έξοδα. Αν κάποιος θέλει να κάνει ένα δώρο, οκ, καλοδεχούμενο αλλά καταλαβαινεις το σκεπτικό μου. 

Εσύ το σκέφτεσαι? Ποιους θα καλέσεις? Συγγενείς? Μήπως αλλάξω γνώμη :P

Να σου πω την αλήθεια δεν το έχω σκεφτεί και πολύ. Λογικά ούτε εγώ θα κάνω. Μου έχει περάσει από το μυαλό αλλά μέχρι εκεί :P

Ααααν κάνω θα έχω τις πολύ κοντινές μου φίλες και 3-4 ξαδέρφια. Θα δω όμως. Όπως λες με τις ζέστες δεν ξέρω τι κέφια θα έχω και τι έξοδα :P

Αφήστε που από σήμερα ξεκίνησα το κλιματιστικό. Πολύ ζέστη βρε κορίτσια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Να σου πω την αλήθεια δεν το έχω σκεφτεί και πολύ. Λογικά ούτε εγώ θα κάνω. Μου έχει περάσει από το μυαλό αλλά μέχρι εκεί :P

Ααααν κάνω θα έχω τις πολύ κοντινές μου φίλες και 3-4 ξαδέρφια. Θα δω όμως. Όπως λες με τις ζέστες δεν ξέρω τι κέφια θα έχω και τι έξοδα :P

Αφήστε που από σήμερα ξεκίνησα το κλιματιστικό. Πολύ ζέστη βρε κορίτσια. 

Ναι ρε γαμωτό, που να καθεσαι μέσα στη ζέστη να ετοιμάζεις κεράσματα και πιατικά και ποτήρια κτλ κτλ για να υποδεχτείς κόσμο? Είμαστε για τέτοια? :P

Αχ εγω ολη μερα ειμαι καλά, έχω ανοιχτά βορινές νοτινές πόρτες και ειναι οκ, αλλά το βράδυ δεν μπορώ... Χθες το βράδυ έλιωσα. Και δεν εχουμε ανεμιστήρα ουτε air condition, πρεπει να ανοιξει η κεντρική μονάδα για όλο το σπιτι και μέσα στη νύχτα ποιος το γυριζε στη ψύξη...? 

Τωρα πρέπει να πάρουμε έναν μεχρι να κάνει καλή καλή ζέστη να ανοίξουμε την ψύξη να βολευτώ την νύχτα γιατι νομίζω πως μόνο εμείς ζεσταινόμαστε τόσο πολύ, οι υπόλοιποι πρέπει να την παλευουν ακόμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Ναι δεν ειναι ευκολο, σε καταλαβαινω. Δεν γινεται. Μακάρι να μην σε στείλει ενδοκρινολόγο, αλλά οτι θα σε κατσαδιάσει, θα σε κατσαδιάσει φιλη μου :D

I know!!πολυ ζέστη οντως ειδικά από τις 11 το πρωί  και μετά  μέχρι το απόγευμα!! Κι γω ξεκίνησα κλιματιστικό κορίτσια από προχθές δεν το έχω όλη μέρα αλλά τις δύσκολες ώρες σίγουρα και όλη μέρα είμαι με την βεντάλια μου!! Πάντως και γω νομίζω ότι λόγω ορμονών ζεσταινομαστε περισσότερο γιατί η μάμα μου και ο άντρας μου με κοροϊδεύουν!! Τους έχω ξυλιασει με το aircool😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ κορίτσια ενώ τα περασμένα καλοκαίρια δεν είχα θέμα, δεν με έλεγες και καμία που ζεσταίνεται, πάντα με την πικέ μου κουβερτουλα  τις πυτζάμες μου όλα ! Τώρα άρχισα από την περασμένη εβδομάδα να νιώθω μια..... Ανημπορια 😂 έχω αποφύγει τον κλιματισμό προς το παρόν αλλά για τα δεδομένα μου ζεσταίνομαι σίγουρα περισσότερο από όσο πριν και σίγουρα περισσότερο από τους υπόλοιπους 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

Κι εγώ κορίτσια ενώ τα περασμένα καλοκαίρια δεν είχα θέμα, δεν με έλεγες και καμία που ζεσταίνεται, πάντα με την πικέ μου κουβερτουλα  τις πυτζάμες μου όλα ! Τώρα άρχισα από την περασμένη εβδομάδα να νιώθω μια..... Ανημπορια 😂 έχω αποφύγει τον κλιματισμό προς το παρόν αλλά για τα δεδομένα μου ζεσταίνομαι σίγουρα περισσότερο από όσο πριν και σίγουρα περισσότερο από τους υπόλοιπους 😂

Ταυτίζομαι!!

Εγω πυτζαμα καλοκαιρινή μεν αλλά πυτζαμα κ ελαφρύ πάπλωμα 😂

Φετος κοιμάμαι ήδη κανα μήνα με φανελάκι μόνο κ τα βραδύς εδώ κ καμία εβδομάδα τελείως ξεσκέπαστη 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μία από τα ίδια και εγώ! Δουλεύω σε άλλες θερμοκρασίες από τους γύρω μου! 🤷‍♀️

Στο αμάξι πρωί-μεσημέρι αποζητάω τον κλιματισμό. Μάλιστα, ακόμα και οι ακτίνες του ήλιου που εισέρχονται από το παρμπριζ και προσπίπτουν στο δέρμα μου (ποδια και χερια) με καίνε.. δε τις αντέχω καθόλου και ρίχνω πάνω στα πόδια μου ένα μακό άσπρο μπλουζάκι που έχω. Ο άντρας μου κρυώνει κ εγώ ζεσταίνομαι. Δε το βλέπω να αντέχω να πάω παραλία μέχρι να γεννήσω. Μόνο ίσως αργά το απόγευμα, μετά τις 20.00.

Επίσης εδώ κ 1 εβδομάδα πρήζονται τα πόδια μου, συγκεκριμένα όλο το πόδι (κουντεπιέ-πατούσα) από τον αστράγαλο και κάτω. Τα αγγίζω και είναι και πολύ ζεστά. Η μόνη ανακούφιση που βρίσκω είναι να τα βρέχω με κρύο νερό για να φύγει το αίμα και μετά τα βάζω πάνω σε 2 μαξιλάρια στο κρεβάτι, για κανά μισάωρο. 

Εσείς πως το αντιμετωπίζετε αυτό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι ναι και εγώ πάντα φόραγα σκεφτείτε παντελόνι πυτζαμας, μπλούζα κλπ. Εδώ και 1 μήνα είμαι με μια μπλούζα ραντακι 'η με νυχτικό μόνο και ξεσκέπαστη. 

Στην δουλειά σήμερα ζήτησα συγγνώμη από τις συναδέλφους και έβαλα κλιματιστικό. Θα πέθαινα. Σπίτι όχι ακόμα. Έχουμε και εμείς αντλία αλλά είναι νωρίς για να πληρώνουμε πάλι πολλά. Οπότε, κλιματιστικό στο δωμάτιο όταν χρειαστεί :p

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...