Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσια ερώτηση..

εσείς έχετε βρει πολύ μαλακά (τύπου βελουτέ βαμβάκι) βρεφικά σεντόνια και πετσέτες?

Αν ναι, ποιες εταιριες και σε ποια σαιτ τις βρισκουμε?

Πηρα απο ζαρα home και τελικα δεν ηταν αρκετα απαλά (ειδικα το σετ σεντονια κουνιας), ούτε και απο prenatal.

Εγω ψώνισα απο Nima Home κι απο https://aboshop.gr/ και μοιαζουν πολυ ωραια ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσια ερώτηση..

εσείς έχετε βρει πολύ μαλακά (τύπου βελουτέ βαμβάκι) βρεφικά σεντόνια και πετσέτες?

Αν ναι, ποιες εταιριες και σε ποια σαιτ τις βρισκουμε?

Πηρα απο ζαρα home και τελικα δεν ηταν αρκετα απαλά (ειδικα το σετ σεντονια κουνιας), ούτε και απο prenatal.

Εγώ πήρα κάποια από τα νεφ νεφ και μου φάνηκαν πολύ μαλακά. Και το βαρύ πυροβολικό, η μαμά μου δλδ, είπε ότι είναι πολύ μαλακά 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσια μου τελικά την ξεκίνησα την ινσουλίνη.

Δεν είχα τιμές σακχάρου πολύ υψηλότερες από το φυσιολογικό, ωστόσο έκρινε ο ενδοκρινολόγος (αλλά επέμεινε και η μαιευτήρας μου) πως θα πρέπει να την πάρω.

Για παράδειγμα, στην καμπύλη σακχάρου είχα 92 σάκχαρο νηστείας και στις μετρήσεις στο σπίτι στο δάχτυλο είχα από 90 έως 98, μα τις περισσότερες ημέρες είχα 93 με 94.

Ξεκίνησα μια πολύ μικρή ποσότητα ινσουλίνης και μόλις μέσα σε 1 μέρα έκανε δουλίτσα. Ξύπνησα το πρωί και είχα 90 σάκχαρο νηστείας.

Δεν πονάει ΚΑΘΟΛΟΥ η βελονίτσα της πένας της ινσουλίνης. Θα συνεχίσω το δόση μέχρι να γεννήσω, δηλαδή ακόμα 1 με 1.5 μήνα και τέλος.

Οπως μου είπε ο γιατρός, με αυτό τον τρόπο διαφυλάσσουμε την υγεία του μωρού, όχι τόσο από άποψη βάρους ή ποσότητας αμνιακών υγρών (που ήταν φυσιολογικά στις μετρήσεις στην εξέταση doppler), αλλά για να μη κάνει το μωρό υπογλυκαιμίες μόλις γεννηθεί ή ίκτερο ή κάτι άλλο που μου είπε κ δε το θυμάμαι. Αυτά!

Εγώ πραγματικά με το ζάχαρο δεν ξέρω τι συμβαίνει. Στην καμπύλη που την έκανα νωρίτερα από το συνηθισμένο είχα 92 νηστείας. Τα άλλα πολύ χαμηλά. Στις δικές μου μετά από το ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο κ προσοχή είχα από 84-92 . Μετά από 2 μήνες κάνω σε μικροβιολογικό κ ενώ το δικό μου μηχάνημα την ίδια μέρα είχε 92 στο εργαστήριο ήταν 80. Που προφανώς είναι πιο έγκυρο. 

Άρα μάλλον το δικό μου τα δείχνει λίγο πιο ανεβασμένα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Amp92 είπε:

Εγώ πραγματικά με το ζάχαρο δεν ξέρω τι συμβαίνει. Στην καμπύλη που την έκανα νωρίτερα από το συνηθισμένο είχα 92 νηστείας. Τα άλλα πολύ χαμηλά. Στις δικές μου μετά από το ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο κ προσοχή είχα από 84-92 . Μετά από 2 μήνες κάνω σε μικροβιολογικό κ ενώ το δικό μου μηχάνημα την ίδια μέρα είχε 92 στο εργαστήριο ήταν 80. Που προφανώς είναι πιο έγκυρο. 

Άρα μάλλον το δικό μου τα δείχνει λίγο πιο ανεβασμένα. 

Ναι το πιο πιθανό, το εργαστήριο να κοιτάς! Και γω το ίδιο έχω πάθει με τον μετρητή που έχω, 81 στο  εργαστήριο 102 το μηχάνημα 😂 και εννοείται αυτό συνεχίζεται στις καθημερινές μετρήσεις αλλά το συνήθισα και δεν δίνω σημασία απλά τσεκάρω συχνά το σάκχαρο στο μικροβιολογικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

Εγώ πήρα κάποια από τα νεφ νεφ και μου φάνηκαν πολύ μαλακά. Και το βαρύ πυροβολικό, η μαμά μου δλδ, είπε ότι είναι πολύ μαλακά 😋

Αααα για να ενεκρινε η μαμα, τοτε ειναι εγγυηση φανταζομαι :)

Ποιες ομως απο ολες τις πετσετες της nef nef?

Τα σετ των δυο, δηλαδη μια σωματος 70*140 και μια των χεριών?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Ersi85 είπε:

Αααα για να ενεκρινε η μαμα, τοτε ειναι εγγυηση φανταζομαι :)

Ποιες ομως απο ολες τις πετσετες της nef nef?

Τα σετ των δυο, δηλαδη μια σωματος 70*140 και μια των χεριών?

Σεντόνια πήρα και αυτά τα μπουρνουζοπετσετακια που είναι στην ουσία αυτό που λέει καπα, νομίζω βολεύει αρκετά για τόσο μικρά. Και σε ένα κατάστημα με παιδικά που δούλευα κάποτε τα έπαιρναν πολύ ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Καλημέρα κοριτσι μου.... 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες να είσαι καλά!!! Να σε ρωτήσω, για μια μαμά δηλαδή με μικρά παιδάκια είναι εύκολο να πάει για δουλειά; Έχει να τα πας σε βρεφικους;υπάρχουν θέσεις; Γιατί εμένα αυτό με καίει. Δεν μπορώ να μην δουλεύω, χάνω ένσημα θέλω να πάρω σύνταξη κάποια στιγμή, δεν μου αρέσει να ζητάω λεφτά από τον άντρα μου, ήμουν πάντα ανεξάρτητη και τώρα νοιωθω εγκλωβισμένη πραγματικά. Δεν βρίσκω πουθενά να πάω την μικρή σε βρεφικό, μόνο την μεγάλη σε νήπιο που είναι υποχρεωτικο αλλά και πάλι. Οι κοπέλες για να στα κρατήσουν ζητάνε περισσότερα από όσα θα βγάζω και σκέφτομαι ότι αν περιμένω μέχρι να μεγαλώσει και το τρίτο το έχασα το τρένο δεν θα βρίσκω μετά και θα έχω χάσει δέκα χρόνια δουλειάς. Είναι ο μεγαλύτερος λόγος που θέλω να φύγουμε εκτός. Εγώ είμαι σεφ δουλεύω πολλά χρόνια, ξέρω ότι εκεί ζητάνε φουλ αλλά δεν ήξερα ότι και οδηγούς ζητάνε. 

Τώρα το μόνο που μένει είναι να ξεσηκωσω τον σύζυγό και μας βλέπω να σου ερχόμαστε 🤣🤣🤣

 Γεια σου Ειρήνη μου! Να μας έρθετε καλη μου! 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα πώς αισθάνεσαι με τη δουλειά, έχεις απόλυτο δίκιο... 

Α σεφ τι ωραία, προέρχομαι απο οικογένεια με μάγειρες, ταβέρνες κτλ... 

Λοιπόν το θεμα βρεφικός είναι κι εδώ λίγο δράμα. Υπάρχει πρόβλημα λόγω έλλειψης θέσεων , υπάρχουν λίστες αναμονής κτλ αλλα αμα θες βρίσκεις. Μπορεί να μη βρεις στην πρώτη σου επιλογή, ή να μη βρεις αμέσως για όλες τις μερες που θες αλλα αμα το ψάξεις βρίσκεις. Γενικά ο παιδικός σταθμός είναι πολύ ακριβός αλλα παίρνεις πίσω χρήματα από την εφορια αναλόγως το εισόδημα σου. Μετά υπάρχει και η λύση του gastouder που λενε εδω όπου είναι μια γυναίκα με δίπλωμα που σου κρατάει τα παιδιά. Τα παιδάκια εδώ ξεκινάνε σχολείο από τα 4, αλλα οι δύο πρώτες τάξεις είναι κάτι σαν αντίστοιχο προνηπιο και νήπιο στην Ελλάδα. 

Να ρωτήσω κάτι? Γιατί δεν μπορείς να βρεις παιδικό? Δεν υπάρχουν θέσεις κι εκεί? Επίσης, όταν δουλεύεις σα σεφ, τι ωράριο θες να δουλεύεις, πρωινό? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Σεντόνια πήρα και αυτά τα μπουρνουζοπετσετακια που είναι στην ουσία αυτό που λέει καπα, νομίζω βολεύει αρκετά για τόσο μικρά. Και σε ένα κατάστημα με παιδικά που δούλευα κάποτε τα έπαιρναν πολύ ! 

Α κατάλαβα! Πετσέτα-κάπα του πήρα και εγώ, μια απο πρεναταλ και μια απο ζαρα χοουμ. 

Δεν ηξερα οτι ειχε μαλακουλια η νεφ-νεφ! Θα δω μηπως μπορεσω να του παρω στην πορεία. Σε ευχαριστω για την ιδεα!

Και σεντονια κουνιας εχω μονο 1 σετ απο ζαρα χοουμ, αλλα δεν ειναι τοσο απαλα :( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Sonia12 είπε:

 Γεια σου Ειρήνη μου! Να μας έρθετε καλη μου! 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα πώς αισθάνεσαι με τη δουλειά, έχεις απόλυτο δίκιο... 

Α σεφ τι ωραία, προέρχομαι απο οικογένεια με μάγειρες, ταβέρνες κτλ... 

Λοιπόν το θεμα βρεφικός είναι κι εδώ λίγο δράμα. Υπάρχει πρόβλημα λόγω έλλειψης θέσεων , υπάρχουν λίστες αναμονής κτλ αλλα αμα θες βρίσκεις. Μπορεί να μη βρεις στην πρώτη σου επιλογή, ή να μη βρεις αμέσως για όλες τις μερες που θες αλλα αμα το ψάξεις βρίσκεις. Γενικά ο παιδικός σταθμός είναι πολύ ακριβός αλλα παίρνεις πίσω χρήματα από την εφορια αναλόγως το εισόδημα σου. Μετά υπάρχει και η λύση του gastouder που λενε εδω όπου είναι μια γυναίκα με δίπλωμα που σου κρατάει τα παιδιά. Τα παιδάκια εδώ ξεκινάνε σχολείο από τα 4, αλλα οι δύο πρώτες τάξεις είναι κάτι σαν αντίστοιχο προνηπιο και νήπιο στην Ελλάδα. 

Να ρωτήσω κάτι? Γιατί δεν μπορείς να βρεις παιδικό? Δεν υπάρχουν θέσεις κι εκεί? Επίσης, όταν δουλεύεις σα σεφ, τι ωράριο θες να δουλεύεις, πρωινό? 

Σονια μου τι ωραια που εξηγεις απλα και κατανοητα τοσα πραγματα για την Ολλανδια!

Αναρωτιεμαι εαν εχεις πολλα χρονια που ζεις εκει.

Ο αντρας μου και εγω ειμαστε και οι δυο πε μηχανικοι και ειναι η 1η μας επιλογη για δουλεια η χωρα αυτη. Βεβαια εκ του ασφαλους το λεω διοτι εκεινος προλαβε και εργαστηκε 2 χρονια εκει και εμεινε ευχαριστημενος.

Αυτο που εχω διαβασει και ακουσει για τους παιδικους σταθμους στην Ολλανδια ειναι πως ειναι ιδιαιτερα ακριβοι, οπως ειπες και εσυ!

Και διερωτομαι εαν ερχομενη εκει, βρισκοντας μια part time δουλεια (σχετική ή άσχετη με το αντικειμενο σπουδων μου), θα μπορω να αποπληρωνω τον παιδικο σταθμο και να μου περισσευει και τιποτα ή αν θα δουλευω ουσιαστικο μονο για να τον πληρωνω. Ποια ειναι η γνωμη σου?

Και τέλος, εαν ισχυει αυτο που διαβασα, απο 1-1-25 θα υπαρχει 95% επιστροφη στα διδακτρα σε ολους τους εργαζομενους γονεις: https://www.truecolorschildcare.com/magazine/free-childcare/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Σονια μου τι ωραια που εξηγεις απλα και κατανοητα τοσα πραγματα για την Ολλανδια!

Αναρωτιεμαι εαν εχεις πολλα χρονια που ζεις εκει.

Ο αντρας μου και εγω ειμαστε και οι δυο πε μηχανικοι και ειναι η 1η μας επιλογη για δουλεια η χωρα αυτη. Βεβαια εκ του ασφαλους το λεω διοτι εκεινος προλαβε και εργαστηκε 2 χρονια εκει και εμεινε ευχαριστημενος.

Αυτο που εχω διαβασει και ακουσει για τους παιδικους σταθμους στην Ολλανδια ειναι πως ειναι ιδιαιτερα ακριβοι, οπως ειπες και εσυ!

Και διερωτομαι εαν ερχομενη εκει, βρισκοντας μια part time δουλεια (σχετική ή άσχετη με το αντικειμενο σπουδων μου), θα μπορω να αποπληρωνω τον παιδικο σταθμο και να μου περισσευει και τιποτα ή αν θα δουλευω ουσιαστικο μονο για να τον πληρωνω. Ποια ειναι η γνωμη σου?

Και τέλος, εαν ισχυει αυτο που διαβασα, απο 1-1-25 θα υπαρχει 95% επιστροφη στα διδακτρα σε ολους τους εργαζομενους γονεις: https://www.truecolorschildcare.com/magazine/free-childcare/

Καλημέρα κορίτσι μου! Τον Αύγουστο κλείνω 13 χρόνια εδώ που ζω! 

ΜΑΚΑΡΙ να το εφαρμόσουν αυτό το μέτρο για τους παιδικούς σταθμούς απο το 2025, θα ανακουφιστουν πολλά σπίτια οικονομικά. Ελπίζω να το κάνουν κοπέλα μου τι να σου πω, αλλά δε ξέρω σίγουρα αν θα γίνει αλλα μακάρι. Δεν το έχω ψάξει κι εγώ πολύ, το έχω ακούσει αλλα δεν το έχω ψάξει. 

Νομίζω θα σου περισσεύει γιατί αναλόγως το εισόδημα θα παίρνεις καο χρήματα πίσω απο την εφορία. Ο λογαριασμός του παιδικού θα παραμένουν ο ίδιος, αλλα τα χρήματα που θα παίρνεις πίσω θα είναι περισσότερα αν έχεις χαμηλότερο εισόδημα. Κι εγω 4 ημέρες δουλεύω (32 ώρες την εβδομάδα), οι περισσότερες γυναίκες εδώ με μικρά παιδιά δουλεύουν το πολύ 4 ημέρες. Και οι άντρες πολύ συχνά δουλεύουν 32 ή 36 ώρες. Ο φίλος μου δουλεύει 36 ώρες. 

Οι γονεικες άδειες και για τους μπαμπάδες έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια. 

Να σε ρωτήσω κάτι, τι είναι πε μηχανικός? Πολυτεχνείου? Υπολογιστών? Και ο άντρας σου γιατί γύρισε αν επιτρέπεται? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Sonia12 είπε:

 Γεια σου Ειρήνη μου! Να μας έρθετε καλη μου! 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα πώς αισθάνεσαι με τη δουλειά, έχεις απόλυτο δίκιο... 

Α σεφ τι ωραία, προέρχομαι απο οικογένεια με μάγειρες, ταβέρνες κτλ... 

Λοιπόν το θεμα βρεφικός είναι κι εδώ λίγο δράμα. Υπάρχει πρόβλημα λόγω έλλειψης θέσεων , υπάρχουν λίστες αναμονής κτλ αλλα αμα θες βρίσκεις. Μπορεί να μη βρεις στην πρώτη σου επιλογή, ή να μη βρεις αμέσως για όλες τις μερες που θες αλλα αμα το ψάξεις βρίσκεις. Γενικά ο παιδικός σταθμός είναι πολύ ακριβός αλλα παίρνεις πίσω χρήματα από την εφορια αναλόγως το εισόδημα σου. Μετά υπάρχει και η λύση του gastouder που λενε εδω όπου είναι μια γυναίκα με δίπλωμα που σου κρατάει τα παιδιά. Τα παιδάκια εδώ ξεκινάνε σχολείο από τα 4, αλλα οι δύο πρώτες τάξεις είναι κάτι σαν αντίστοιχο προνηπιο και νήπιο στην Ελλάδα. 

Να ρωτήσω κάτι? Γιατί δεν μπορείς να βρεις παιδικό? Δεν υπάρχουν θέσεις κι εκεί? Επίσης, όταν δουλεύεις σα σεφ, τι ωράριο θες να δουλεύεις, πρωινό? 

Καλημέρα κορίτσι μου σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και πάλι. Ααααα δικιά μας είσαι κι εσύ. Να σου πω δεν με νοιάζει να αναλάβω μαγαζί ας είμαι και βοηθός και μάγειρας, λόγω των παιδιών δεν θα μπορώ να ανταπεξέλθω και σαν σεφ. Δεν ξέρω δεν έχω σκεφτεί ωράριο να σου πω, μου φαίνεται μακρινό όνειρο να γυρίσω κάποια στιγμή στη δουλειά...

Ψάχνω με ΕΣΠΑ σε ιδιωτικους και όλοι μου λένε έχουν κλείσει οι θέσεις, να σκεφτείς ξεκίνησα να ψάχνω από τον Ιανουάριο!! Τωρα πρόσφατα έμαθα ότι το κράτος τους έχει απλήρωτους (δεν τους έχει καταβάλει τα λεφτά του ΕΣΠΑ και υποψιάζομαι ότι γι'αυτό "δεν είχαν θέσεις". Σε δημόσιους έκανα τα χαρτιά μου και η κυρία στον δήμο μου είπε δύσκολα γτ παίρνουν πολύ λίγα παιδιά και πάει με μόρια. Έχουμε πολλές κοπέλες που δεν έχουν παντρευτεί με τον πατέρα του παιδιού για να δηλώνουν μονογονεϊκές και να παίρνουν τα αντίστοιχα επιδόματα. Ε αυτές καταλαμβάνουν το μεγαλύτερο ποσοστό των θέσεων. Δεν τις κατακρίνω καλά κάνουν αφού ζούμε στο κράτος που ζούμε. Να δίνω τώρα 400 και 500 ευρώ το μήνα για να πάω χωρίς ΕΣΠΑ ιδιωτικα δεν παίζει με έναν μισθό. Και με κάτι κοπέλες που μίλησα για φύλαξη μου ζητάνε δέκα ευρώ την ώρα!!!!!! Εξωφρενικό ούτε όταν είχα αναλάβει ένα μαγαζί σαν σεφ δεν έπαιρνα τοσα....Οποτε καταλαβαίνεις λοιπόν ότι μέχρι να πάνε τα μικρά 2.5-3 και να μπορείς να τα γράψεις παιδικό που έχει πιο πολλές θέσεις είσαι εγκλωβισμένη.

Εσύ εκεί εργάζεσαι;θέλεις; Η βγαίνετε με τον μισθό του συζύγου; Γιατί αν κι εμείς είμασταν άνετοι με ένα μισθό μπορεί να μην το είχα πάρει τόσο κατάκαρδα αλλά ρε παιδί μου δεν μένει ευρώ στην άκρη. Για τα παιδιά,αν μας τύχει κάτι; Δεν θα έχουμε τίποτα. Αυτό με αγχωνει. Και σκέψου παίρνουμε και ένα ενοίκιο από ένα σπίτι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα!!! Σήμερα μπηκα στην 30 εβδομάδα και μετράμε αντίστροφα άλλες δεκαααα!!!!❤️❤️ Ποιες είναι μαζί μου;

Σε λίγο καιρό θα αρχίσουμε να διαβάζουμε τα ευχάριστα για τα γεννητουρια μας❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και πάλι. Ααααα δικιά μας είσαι κι εσύ. Να σου πω δεν με νοιάζει να αναλάβω μαγαζί ας είμαι και βοηθός και μάγειρας, λόγω των παιδιών δεν θα μπορώ να ανταπεξέλθω και σαν σεφ. Δεν ξέρω δεν έχω σκεφτεί ωράριο να σου πω, μου φαίνεται μακρινό όνειρο να γυρίσω κάποια στιγμή στη δουλειά...

Ψάχνω με ΕΣΠΑ σε ιδιωτικους και όλοι μου λένε έχουν κλείσει οι θέσεις, να σκεφτείς ξεκίνησα να ψάχνω από τον Ιανουάριο!! Τωρα πρόσφατα έμαθα ότι το κράτος τους έχει απλήρωτους (δεν τους έχει καταβάλει τα λεφτά του ΕΣΠΑ και υποψιάζομαι ότι γι'αυτό "δεν είχαν θέσεις". Σε δημόσιους έκανα τα χαρτιά μου και η κυρία στον δήμο μου είπε δύσκολα γτ παίρνουν πολύ λίγα παιδιά και πάει με μόρια. Έχουμε πολλές κοπέλες που δεν έχουν παντρευτεί με τον πατέρα του παιδιού για να δηλώνουν μονογονεϊκές και να παίρνουν τα αντίστοιχα επιδόματα. Ε αυτές καταλαμβάνουν το μεγαλύτερο ποσοστό των θέσεων. Δεν τις κατακρίνω καλά κάνουν αφού ζούμε στο κράτος που ζούμε. Να δίνω τώρα 400 και 500 ευρώ το μήνα για να πάω χωρίς ΕΣΠΑ ιδιωτικα δεν παίζει με έναν μισθό. Και με κάτι κοπέλες που μίλησα για φύλαξη μου ζητάνε δέκα ευρώ την ώρα!!!!!! Εξωφρενικό ούτε όταν είχα αναλάβει ένα μαγαζί σαν σεφ δεν έπαιρνα τοσα....Οποτε καταλαβαίνεις λοιπόν ότι μέχρι να πάνε τα μικρά 2.5-3 και να μπορείς να τα γράψεις παιδικό που έχει πιο πολλές θέσεις είσαι εγκλωβισμένη.

Εσύ εκεί εργάζεσαι;θέλεις; Η βγαίνετε με τον μισθό του συζύγου; Γιατί αν κι εμείς είμασταν άνετοι με ένα μισθό μπορεί να μην το είχα πάρει τόσο κατάκαρδα αλλά ρε παιδί μου δεν μένει ευρώ στην άκρη. Για τα παιδιά,αν μας τύχει κάτι; Δεν θα έχουμε τίποτα. Αυτό με αγχωνει. Και σκέψου παίρνουμε και ένα ενοίκιο από ένα σπίτι. 

Καλημέρα Ειρήνη μου! Καλά ναι, εμένα οι δικοί μου ήταν μάγειρες, αλλο να είσαι σεφ, μπορείς να δουλέψεις σε καλά εστιατορια, έχεις καλύτερη εκπαίδευση. Αλλα έχω και τον ξάδερφο μου που είναι σεφ αλλα είναι κι αυτός ξενιτεμένος. 

Πωπω αυτό το πράμα με τους παιδικούς. Απ ότι καταλαβαίνω άλλο βρεφονηπιακός δηλαδή στην Ελλάδα κι αλλο παιδικός? Και στο βρεφονηπιακό είναι πολύ δύσκολο να βρεις? 

Δουλεύω κορίτσι μου ναι, θέλω να δουλέυω για τους λόγους που έγραψες κι εσύ παραπάνω. Δεν ξέρω κιόλας αν θα τα βγάζαμε πέρα μ ενα μισθό, και να τα βγάζαμε θα είμασταν πολύ τσίμα τσίμα νομίζω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!! Σήμερα μπηκα στην 30 εβδομάδα και μετράμε αντίστροφα άλλες δεκαααα!!!!❤️❤️ Ποιες είναι μαζί μου;

Σε λίγο καιρό θα αρχίσουμε να διαβάζουμε τα ευχάριστα για τα γεννητουρια μας❤️❤️ 

Εγώ εχθές μπήκα 27+1! Άρα νομίζω μπήκα στο 3ο τρίμηνο??? Πώς πέρασε έτσι ο καιρός! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Sonia12 είπε:

Καλημέρα Ειρήνη μου! Καλά ναι, εμένα οι δικοί μου ήταν μάγειρες, αλλο να είσαι σεφ, μπορείς να δουλέψεις σε καλά εστιατορια, έχεις καλύτερη εκπαίδευση. Αλλα έχω και τον ξάδερφο μου που είναι σεφ αλλα είναι κι αυτός ξενιτεμένος. 

Πωπω αυτό το πράμα με τους παιδικούς. Απ ότι καταλαβαίνω άλλο βρεφονηπιακός δηλαδή στην Ελλάδα κι αλλο παιδικός? Και στο βρεφονηπιακό είναι πολύ δύσκολο να βρεις? 

Δουλεύω κορίτσι μου ναι, θέλω να δουλέυω για τους λόγους που έγραψες κι εσύ παραπάνω. Δεν ξέρω κιόλας αν θα τα βγάζαμε πέρα μ ενα μισθό, και να τα βγάζαμε θα είμασταν πολύ τσίμα τσίμα νομίζω. 

Δεν με νοιάζει να σου πω την αλήθεια να συνεχίσω σαν σεφ, πολύ περισσότερες ευθύνες και τα χρήματα που βγάζεις δεν αξίζουν τα 12 ώρα που δουλεύεις. Οπότε προτιμώ πλέον να πάω κάπου σαν βοηθός η να φτιάχνω πρωινά τύπου brunch και ας βγάζω λιγότερα. Εκεί στην Ολλανδία είναι πιο λίγες οι ώρες που δουλεύεις την εβδομάδα ε; Και λιγότερες μέρες; Πώς πάει δεν ξέρω...;;

Βρεφικό πάει ένα παιδάκι από 0-2.5 ετών, από τα 2.5 και μετά πάει παιδικό και στα 4 πάει προνηπιο το οποίο είναι και υποχρεωτικό ευτυχώς!! Που σημαίνει δεν πληρώνεις κάτι και σε βάζουν αναγκαστικά, δεν υπάρχει η καραμέλα δεν έχει θέσεις.

Πώς είναι εκεί οι δουλειές;οι εργοδότες;είναι καλύτερα τα πράγματα από εδώ;

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Sonia12 είπε:

Εγώ εχθές μπήκα 27+1! Άρα νομίζω μπήκα στο 3ο τρίμηνο??? Πώς πέρασε έτσι ο καιρός! 

Ωωωω άντε κι εσύ πλησιάζεις!!! Σαν τώρα μου φαίνεται που λέγαμε ότι θα πάμε για την αυχενική είναι απίστευτο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Δεν με νοιάζει να σου πω την αλήθεια να συνεχίσω σαν σεφ, πολύ περισσότερες ευθύνες και τα χρήματα που βγάζεις δεν αξίζουν τα 12 ώρα που δουλεύεις. Οπότε προτιμώ πλέον να πάω κάπου σαν βοηθός η να φτιάχνω πρωινά τύπου brunch και ας βγάζω λιγότερα. Εκεί στην Ολλανδία είναι πιο λίγες οι ώρες που δουλεύεις την εβδομάδα ε; Και λιγότερες μέρες; Πώς πάει δεν ξέρω...;;

Βρεφικό πάει ένα παιδάκι από 0-2.5 ετών, από τα 2.5 και μετά πάει παιδικό και στα 4 πάει προνηπιο το οποίο είναι και υποχρεωτικό ευτυχώς!! Που σημαίνει δεν πληρώνεις κάτι και σε βάζουν αναγκαστικά, δεν υπάρχει η καραμέλα δεν έχει θέσεις.

Πώς είναι εκεί οι δουλειές;οι εργοδότες;είναι καλύτερα τα πράγματα από εδώ;

Ωωωω άντε κι εσύ πλησιάζεις!!! Σαν τώρα μου φαίνεται που λέγαμε ότι θα πάμε για την αυχενική είναι απίστευτο!! 

Ναι είναι πολύ σκληρή δουλειά του μάγειρα, ορθοστασία, ξενυχτια, 12 ώρα, κιρσοι στα πόδια. 

Νομίζω για μια μανούλα καλύτερα το πρωινό ωράριο αν μπορείς να βρεις. Να φτιάχνεις brunch όντως ή μήπως σε τίποτα τύπου IKEA δεν ξέρω αν θα σε ενδιέφερε. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε site uitzendbureau (γραφείο ευρέσεως εργασίας στα ολλανδικά), να δεις τι παίζει. 

Οι εργοδότες είναι σε γενικές γραμμές νομίζω οκέι, εξαρτάται βέβαια από τον άνθρωπο, πού θα πέσεις κτλ. Σε γενικές γραμμές είσαι πιο προστατεύμενος απ ότι στην Ελλάδα νομίζω, αλλα πρέπει και να προσέχεις κι εδώ. Δηλαδή με τα συμβόλαια κτλ. Είναι σύνηθες οι μαμαδες εδώ να δουλεύουν 3 ή 4 μέρες, εγώ δουλεύω 4. Ο φίλος μου τη μία βδομάδα 5 μέρες την αλλη 4 μέρες. 

Κατάλαβα για το προνηπιο, ευτυχώς που είναι υποχρεωτικό από τα 4. Όταν είμασταν εμείς πιτσιρικια ήταν προαιρετικο. Και για ποσες ώρες παει το παιδάκι στο προνηπιο? Γιατί εδώ ξεκινάνε σχολείο στα 4,που είναι σαν το προνηπιο αλλα είναι απο τις 8:30 μέχρι τις 14:15, και στις μικρότερες τάξεις, έχει και 1 ή 2 φορές την εβδομάδα να σχολανε στις 12:30.

Ναιιιι πώς πέρασε ο καιρός με την εγκυμοσύνη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Sonia12 είπε:

Ναι είναι πολύ σκληρή δουλειά του μάγειρα, ορθοστασία, ξενυχτια, 12 ώρα, κιρσοι στα πόδια. 

Νομίζω για μια μανούλα καλύτερα το πρωινό ωράριο αν μπορείς να βρεις. Να φτιάχνεις brunch όντως ή μήπως σε τίποτα τύπου IKEA δεν ξέρω αν θα σε ενδιέφερε. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε site uitzendbureau (γραφείο ευρέσεως εργασίας στα ολλανδικά), να δεις τι παίζει. 

Οι εργοδότες είναι σε γενικές γραμμές νομίζω οκέι, εξαρτάται βέβαια από τον άνθρωπο, πού θα πέσεις κτλ. Σε γενικές γραμμές είσαι πιο προστατεύμενος απ ότι στην Ελλάδα νομίζω, αλλα πρέπει και να προσέχεις κι εδώ. Δηλαδή με τα συμβόλαια κτλ. Είναι σύνηθες οι μαμαδες εδώ να δουλεύουν 3 ή 4 μέρες, εγώ δουλεύω 4. Ο φίλος μου τη μία βδομάδα 5 μέρες την αλλη 4 μέρες. 

Κατάλαβα για το προνηπιο, ευτυχώς που είναι υποχρεωτικό από τα 4. Όταν είμασταν εμείς πιτσιρικια ήταν προαιρετικο. Και για ποσες ώρες παει το παιδάκι στο προνηπιο? Γιατί εδώ ξεκινάνε σχολείο στα 4,που είναι σαν το προνηπιο αλλα είναι απο τις 8:30 μέχρι τις 14:15, και στις μικρότερες τάξεις, έχει και 1 ή 2 φορές την εβδομάδα να σχολανε στις 12:30.

Ναιιιι πώς πέρασε ο καιρός με την εγκυμοσύνη! 

Α τέλειο είναι αυτό, έχεις χρόνο και για τα μικρακια σου. Α εκεί πάνε λίγες ώρες ε; Εδώ κανονικά είναι Δευτέρα με Παρασκευή 8 με 1.15 αλλά έχεις την επιλογή να τα γράψεις ολοήμερο που πάει μέχρι τις 4. Δηλαδή αν θες να πας για πρωινή δουλειά μπορείς και το πολύ πολύ βρίσκεις μια γυναίκα και στα κρατάει μέχρι να γυρίσεις. Αλλά αυτό όταν πάνε 4 πιο πριν δύσκολο. Ώρες ώρες σκέφτομαι πόσο πιο δύσκολα είναι όλα για εμάς που δεν έχουμε γιαγιά να μας τα κρατάνε, από όλες τις απόψεις. Ποτέ χρόνος μόνοι με τον σύζυγό, ποτέ να πας ένα σούπερ μάρκετ ένα γιατρό χωρίς τα μικρά, ποτέ να πας ένα κομμωτήριο βρε αδερφέ!!! Όχι ότι με νοιάζει ιδιαίτερα δέκα φορές ακόμα να ζούσα τα μωρά μου θα διάλεγα από όλα αυτά που είπα. Αλλά όσο ναναι είναι πολύ πιο δύσκολο αν δεν έχεις κανέναν...

Σε έχω πρήξει αλλά μια τελευταία ερώτηση και σε αφήνω στην ησυχία σου. Από μισθό πως είναι τα πράγματα;από ενοίκια;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Α τέλειο είναι αυτό, έχεις χρόνο και για τα μικρακια σου. Α εκεί πάνε λίγες ώρες ε; Εδώ κανονικά είναι Δευτέρα με Παρασκευή 8 με 1.15 αλλά έχεις την επιλογή να τα γράψεις ολοήμερο που πάει μέχρι τις 4. Δηλαδή αν θες να πας για πρωινή δουλειά μπορείς και το πολύ πολύ βρίσκεις μια γυναίκα και στα κρατάει μέχρι να γυρίσεις. Αλλά αυτό όταν πάνε 4 πιο πριν δύσκολο. Ώρες ώρες σκέφτομαι πόσο πιο δύσκολα είναι όλα για εμάς που δεν έχουμε γιαγιά να μας τα κρατάνε, από όλες τις απόψεις. Ποτέ χρόνος μόνοι με τον σύζυγό, ποτέ να πας ένα σούπερ μάρκετ ένα γιατρό χωρίς τα μικρά, ποτέ να πας ένα κομμωτήριο βρε αδερφέ!!! Όχι ότι με νοιάζει ιδιαίτερα δέκα φορές ακόμα να ζούσα τα μωρά μου θα διάλεγα από όλα αυτά που είπα. Αλλά όσο ναναι είναι πολύ πιο δύσκολο αν δεν έχεις κανέναν...

Σε έχω πρήξει αλλά μια τελευταία ερώτηση και σε αφήνω στην ησυχία σου. Από μισθό πως είναι τα πράγματα;από ενοίκια;;;

Σε καταλαβαίνω απόλυτα κορίτσι μου! Κι εμείς τα ίδια, δεν έχουμε την επίλογη, ευκολία, πολυτέλεια της γιαγιάς όπως θες πες το. Μόνο οταν έρχονται να μας δουν μπορούμε να κάνουμε κάποιες φορές κάτι οι δύο μας. Αλλα αυτό θα είναι για πολύ λίγο όσο καιρό είναι εδώ απο 1 εως 3 εβδομάδες και φυσικά όχι καθε μέρα. Απο την άλλη έχει και τα καλά του αυτό, μαθαίνεις να είσαι ανεξάρτητος και αποκτάς αυτοπεποίθηση, όχι ότι και με τη βοήθεια της γιαγιάς δεν γίνεται κι αυτό αλλα τέλος πάντων, να λέμε και κανα θετικό.

Μετά το σχολείο και ίσως και πριν από αυτό θα πρέπει να τα στέλνω σε εξωσχολικη φύλαξη γιατί απο τη δουλειά μου φεύγω γύρω στις 17:00 κι έχω και μισή ώρα διαδρομή! 

Όσον αφορά τους μισθούς εξαρτάται πάρα πολύ από το επάγγελμα, την εταιρία που δουλεύεις, τις διαπραγματεύσεις που θα κάνεις αν μπορείς κτλ. Σε γενικές γραμμές κυμαίνονται απο 2.000 μέχρι 4. 000 με 5.000 το μήνα μικτά για τα φυσιολογικά επαγγέλματα. Ενοίκια ή δάνειο για σπίτι θα έλεγα για οικογένεια γύρω στο χιλιάρικο. Πολυ πολύ χοντρικά στα λέω αυτά. 

Δε με πρήζεις καθόλου, χαρα μου να μιλάω γι αυτά. Όπως είπα και πιο πάνω στην Ερση μα θες περισσότερες πληροφορίες κανένα πρόβλημα να μιλήσουμε και σε αλλο μέσο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!! Σήμερα μπηκα στην 30 εβδομάδα και μετράμε αντίστροφα άλλες δεκαααα!!!!❤️❤️ Ποιες είναι μαζί μου;

Σε λίγο καιρό θα αρχίσουμε να διαβάζουμε τα ευχάριστα για τα γεννητουρια μας❤️❤️ 

Γειά σου Ειρηνακι!! 30+2 εδώ 💓💓😍, πέρασε πολύ γρηγορα ο καιρος! Δεν το πιστεύω ότι έφτασα ως εδω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Γειά σου Ειρηνακι!! 30+2 εδώ 💓💓😍, πέρασε πολύ γρηγορα ο καιρος! Δεν το πιστεύω ότι έφτασα ως εδω! 

Καλά μας γεννητούρια Μαρικακι! Θέλω να βάλω καρδούλα αλλα μου βγαίνουν μόνο φατσουλες κι ενα κύπελλο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Sonia12 είπε:

Καλά μας γεννητούρια Μαρικακι! Θέλω να βάλω καρδούλα αλλα μου βγαίνουν μόνο φατσουλες κι ενα κύπελλο! 

Επίσης κορίτσι μου!! Όλα να μας έρθουν με το καλο😀!! Αν κάνεις δεξιά την οθόνη ίσως σου βγάλει και τα υπολοιπα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό γλυκό Ιούνιο κορίτσια μου! 🐬

33+1 σήμερα κ εγώ, απίστευτο μου φαίνεται, έως εξωπραγματικό. Είναι κ το 1ο μου κ έχω τρελαθεί 🥰🐳

@Sonia12 13 χρόνια στην Ολλανδία είναι 1 ζωή ❤️ Είναι όμορφο που ενσωματώθηκες και στη φιλοσοφία της χώρας. Αφού πάλεψες τοκετό στο σπίτι, είναι για μένα κορυφαίο!! Όσο για το ΠΕ, ναι, εννοώ πανεπιστήμια Μηχανικών. Εχω κανει μεταπτυχιακό στην πληροφορική, οπότε θα αναζητήσω κάτι στον τομέα (που δόξα τω Θεό δεν έχει κορεστεί ακόμα). Αλλά με ενδιαφέρει πολύ να έβρισκα εκεί (αν έρθω) κάποιο part time job, για να μπορώ να χαρώ το μεγάλωμα του μωρού μου. Οι 32 ώρες/εβδ θεωρούνται ημιαπασχόληση ή απλά μειωμένου ωραρίου? Αν μια γυναίκα θέλει να εργαστεί 20 ώρες/εβδ δλδ 4 ωρες/μερα, μπορεί? ή δε συνηθίζεται? Κ αυτό με τις γονεικες αδειες κ για τους μπαμπαδες ακουγεται πολυ καλο! Δουλευουν μειωμενες ωρες την εβδομαδα, αλλα αμοιβονται σα να βρισκονταν σε καθεστως πληρους ωραριου?

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Καλό γλυκό Ιούνιο κορίτσια μου! 🐬

33+1 σήμερα κ εγώ, απίστευτο μου φαίνεται, έως εξωπραγματικό. Είναι κ το 1ο μου κ έχω τρελαθεί 🥰🐳

@Sonia12 13 χρόνια στην Ολλανδία είναι 1 ζωή ❤️ Είναι όμορφο που ενσωματώθηκες και στη φιλοσοφία της χώρας. Αφού πάλεψες τοκετό στο σπίτι, είναι για μένα κορυφαίο!! Όσο για το ΠΕ, ναι, εννοώ πανεπιστήμια Μηχανικών. Εχω κανει μεταπτυχιακό στην πληροφορική, οπότε θα αναζητήσω κάτι στον τομέα (που δόξα τω Θεό δεν έχει κορεστεί ακόμα). Αλλά με ενδιαφέρει πολύ να έβρισκα εκεί (αν έρθω) κάποιο part time job, για να μπορώ να χαρώ το μεγάλωμα του μωρού μου. Οι 32 ώρες/εβδ θεωρούνται ημιαπασχόληση ή απλά μειωμένου ωραρίου? Αν μια γυναίκα θέλει να εργαστεί 20 ώρες/εβδ δλδ 4 ωρες/μερα, μπορεί? ή δε συνηθίζεται? Κ αυτό με τις γονεικες αδειες κ για τους μπαμπαδες ακουγεται πολυ καλο! Δουλευουν μειωμενες ωρες την εβδομαδα, αλλα αμοιβονται σα να βρισκονταν σε καθεστως πληρους ωραριου?

 

 

 

Γεια σου Έρση μου. 20 ώρες συνηθίζεται ναι, απλα πιο πολύ στη μορφή 2,5 μέρες τη βδομάδα παρά 5 4ωρα την εβδομάδα.

Η γονεικη άδεια του μπαμπά έχει ως εξής πάνω κάτω: με το που γεννιέται το μωράκι παίρνει μια εβδομάδα άδεια με το 100% του μισθού. Μετά έχει 5 βδομάδες άδεια με το 70% του μισθού που πρέπει να την πάρει το πρώτο 6μηνο μετά τη γέννα και μετά έχει αλλες 9 εβδομάδες με το 70% του μισθού που πρεπει να την πάρει τον πρώτο χρόνο μετά τη γεννα. Αυτές μπορεί να τις πάρει εβδομάδες ολόκληρες μαζεμένες ή ας πούμε να δουλέυει 4 μέρες τη βδομάδα και την πεμπτη να έχει άδεια και να την πληρωνεται με το 70% του μισθού. Αυτή την τελευταία άδεια την έχει κι η μαμα. Η άδεια εγκυμοσύνης και λοχείας της μαμάς είναι συνολικά 16 εβδομάδες και παίρνει το 100% του μισθού.

Επίσης υπάρχει κι η απλήρωτη γονεικη αδεια η οποία είναι τα πρώτα 9 χρόνια του παιδιού αν θυμάμαι καλα. Και είναι πάρα πολλές ώρες. Εγω την ημέρα που έχω άδεια δεν την πληρώνομαι αλλα την έχω βάλει σαν απλήρωτη γονεικη άδεια γιατί συμφέρει στη σύνταξη. Κατά τ αλλα δεν κάνει διάφορα στο μισθό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και πάλι κορίτσια. Να σας πω εσάς σας γράφουν κανονικά τα χάπια σιδήρου και filicin?? Γιατί πήρα χθες τη γραμματέα του γιατρού να μου τα γράψει και μου είπε ότι δεν μπορεί πλέον αλλά δεν έχει καταλάβει τι έχει συμβεί. Μπορεί να γράψει μόνο το πόσιμο σίδηρο και ένα γεννοσιμο του filicin. Νομίζω κάπου διάβασα ότι πλέον δεν έχουν δικαίωμα να τα γράφουν γυναικολόγοι αυτά(τραγικό) αλλά δεν είμαι και σίγουρη. 

Αν δεν στα γράψει τι τιμές έχουν πάνω κάτω; γνωρίζετε; Γτ δεν τα έχω ξαναπάρει χωρίς συνταγή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Καλημέρα και πάλι κορίτσια. Να σας πω εσάς σας γράφουν κανονικά τα χάπια σιδήρου και filicin?? Γιατί πήρα χθες τη γραμματέα του γιατρού να μου τα γράψει και μου είπε ότι δεν μπορεί πλέον αλλά δεν έχει καταλάβει τι έχει συμβεί. Μπορεί να γράψει μόνο το πόσιμο σίδηρο και ένα γεννοσιμο του filicin. Νομίζω κάπου διάβασα ότι πλέον δεν έχουν δικαίωμα να τα γράφουν γυναικολόγοι αυτά(τραγικό) αλλά δεν είμαι και σίγουρη. 

Αν δεν στα γράψει τι τιμές έχουν πάνω κάτω; γνωρίζετε; Γτ δεν τα έχω ξαναπάρει χωρίς συνταγή 

Καλημέρα Ειρήνη!! Εγώ δεν παίρνω ούτε σίδηρο ούτε φολλικο πλέον, στην αρχή της κύησης που τα έπαιρνα μου τα έγραφε κανονικά ναι!! Αλήθεια τώρα? δεν ξέρω τι γίνεται τώρα το μαθαίνω από σένα!! Επειδή όμως παίρνω από μικρό παιδί το filicine και το σίδηρο Tardyferon κάνουν 5 ευρώ και 3 ευρώ αντίστοιχα! Τώρα αν παίρνεις σίδηρο  σε ποσιμο είναι πιο ακριβά πχ. Το viofer που έπαιρνα και γω πρόπερσι  έχει γύρω στα 7 ευρώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...