Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Κοριτσι μου εγω αλλαξιερα δεν πηρα.

Δεν την χρειαζομαι σαν επιπλο - συρτατιερα γιατι εχω ντουλαπες τεραστιες και στις 2 παιδικές. 

Για αλλαξιερα λοιπον θα βαλω μια μικρη που πηρα απο moromou - δεν ειναι διαθεσιμη αλλα για να δεις https://www.moromou.gr/shop/aksesouar/allaksieres-morou/αλλαξιέρα-μωρού-ιπποπόταμος/

και θα τη βαλω πανω σε μια ραφιερα απο ΙΚΕΑ που εχω https://www.ikea.gr/proioda/epipla-organosis-apothikeusis/vivliothikes-rafieres/sustima-kallax/rafieres-kallax/kallax-rafiera/60324520?snrai_campaign=Tqsh8jXp17Wr&snrai_id=bc246da5-68d6-4a0d-98a8-0bab5187b3a6

Θα τις βαλω μονο 4 ποδαρακια για να ανεβει λιγο (εχει στο ΙΚΕΑ). Οποτε θα βαλω καλαθια με τα πραγματα της απο κατω κι επειτα θα την αφησω στο δωματιο της ως ραφιερα για να βαζουμε παιχνιδια και παραμυθια.  

Στο ισογειο που θα ειμαστε ολη μερα, επειδη δεν σκοπευω να ανεβαινω καθε φορα που θα κανει κακακια στον οροφο - θα μεινω απο γονατα - θα παρω παρκοκρεβατο με ενσωματωμένη αλλαξιερα. Τυχαια βρηκα τωρα στο ιντερνετ https://www.spitishop.gr/παρκοκρέβατο-2-θέσεων-με-αλλαξιέρα-6-μηνών-έως-15kg-moni-sleepy-beige-239594.html?gclid=CjwKCAjwvdajBhBEEiwAeMh1U0WdMr_lpM4R0_MIJHwfk0CfMqArD4kRk44sPs0olhfk3_zuuf1gnRoCjyEQAvD_BwE κατι τετοιο σκεφτομαι για κατω, ωστε να κοιμαται και να την αλλαζω εκει κατα τη διαρκεια της μερας. Δεν εχω παραγγειλει ακομα παρκοκρεβατο, πιστευω οτι καποιο ωραιο θα βρω να αγορασω. 

Ναι ναι κι εγώ αυτό το μαξιλαράκι θέλω, το βάζω πάνω στη συρταριερα και τα αλλάζω κι εγωωω. Αλλά με τη χρήση σκίστηκε ρε γαμωτο. Φαίνεται καλό και γερό πάντως. Θα το τσεκαρω έχει το ίδιο σε άλλα σχέδια είδα Ευχαριστώ πολυυυυ. 

Εμένα το παρκοκρεβατο με έχει βολεψει πολύ πάντως για τις διακοπές. Γτ δεν έχουν πάντα στα ξενοδοχεία κούνια η παρκοκρεβατα. Έχω πάρει και ένα στρώμα καλό χοντρό που διπλώνει κάπως και το παίρνω πάντα μαζί. Οπότε ναι είναι μια χρήσιμη και καλή αγορά. Ειδικά για εσένα που θα θες και για το κάτω σπίτι να βάζεις κάπου το μωρό μέσα στη μερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 3 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! Τέλεια και συ οργανωτική ε?? Καλά κάνεις, πολύ ωραία όλα, μου έδωσες και ιδέες!!! Αυτό με το στεγνωτηριο το ξέρω και γω αλλά μετά δεν θέλουν καθόλου λίγο πάτημα με σίδερο γτ εμένα μου τα βγάζει τσαλακωμενα. Βέβαια είναι πλυντήριο - στεγνωτηριο

Και εγώ έχω πλυντήριο στεγνωτηριο και στην αρχή που το είχα χρησιμοποιήσει μου τα έβγαζε τσαλακωμενα σαν αλουμινόχαρτο. Χαχα. 

Όμως δεν το είχα λειτουργήσει σωστά. 

Φέτος λοιπόν που χρειάστηκε να το βάλω μέσα στον χειμώνα για 1-2 φορές (γιατί είμαι και εγώ φαν του απλώματος, βέβαια πρώτα ο Θεός φέτος τον χειμώνα πιστεύω θα το χρησιμοποιήσω αρκετά) διαπίστωσα στις οδηγίες ότι ενώ για παράδειγμα μπορεί να βάλεις ρούχα για πλύσιμο 10 κιλών, στο στεγνωτηριο χωράει Μαξ μέχρι 7-8 κιλά και όχι 10 που έβαζα εγώ (ένα γεμάτο πλυντήριο). 

Οπότε τα ρούχα που έβαλα τον χειμώνα επειδή ήταν λίγα κιλά, μου τα έβγαλε σαν σοδερωμενα και τα στέγνωσε σε 1:30 ωρα!!!! 

Δες μήπως και εσύ το κάνεις λάθος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Ναι ναι κι εγώ αυτό το μαξιλαράκι θέλω, το βάζω πάνω στη συρταριερα και τα αλλάζω κι εγωωω. Αλλά με τη χρήση σκίστηκε ρε γαμωτο. Φαίνεται καλό και γερό πάντως. Θα το τσεκαρω έχει το ίδιο σε άλλα σχέδια είδα Ευχαριστώ πολυυυυ. 

Εμένα το παρκοκρεβατο με έχει βολεψει πολύ πάντως για τις διακοπές. Γτ δεν έχουν πάντα στα ξενοδοχεία κούνια η παρκοκρεβατα. Έχω πάρει και ένα στρώμα καλό χοντρό που διπλώνει κάπως και το παίρνω πάντα μαζί. Οπότε ναι είναι μια χρήσιμη και καλή αγορά. Ειδικά για εσένα που θα θες και για το κάτω σπίτι να βάζεις κάπου το μωρό μέσα στη μερα

Ειναι αρκετα φτηνο κι οσο αντεξει. Αλλωστε, κατα τη γνωμη μου, δεν ειναι για πολυ καιρο η αλλαξιερα. Εγω σκεφτομαι πως μολις αρχισει να καταλαβαινει και θα γυρναει θα ειναι επικινδυνο. Καλύτερα να την αλλαζω στο κρεβατι... Δεν ξερω! σενάρια κάνω! 

Το παρκοκρέβατο το εχω στο νου μου ως λυση για τον ύπνο για να μην ανεβαινω στον όροφο. Ακομα και καμερα να της βαλω πόσες φορες να ανεβω και ποσες να κατέβω? Αμαρτία... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Ειναι αρκετα φτηνο κι οσο αντεξει. Αλλωστε, κατα τη γνωμη μου, δεν ειναι για πολυ καιρο η αλλαξιερα. Εγω σκεφτομαι πως μολις αρχισει να καταλαβαινει και θα γυρναει θα ειναι επικινδυνο. Καλύτερα να την αλλαζω στο κρεβατι... Δεν ξερω! σενάρια κάνω! 

Το παρκοκρέβατο το εχω στο νου μου ως λυση για τον ύπνο για να μην ανεβαινω στον όροφο. Ακομα και καμερα να της βαλω πόσες φορες να ανεβω και ποσες να κατέβω? Αμαρτία... 

Μην το λες εμένα με έχει βολεψει πολύ να ξέρεις, την μπέμπα μου 1.5 χρόνων εκεί την αλλάζω γιατί είναι σε ύψος να μην σκύβω και φυσικά δεν το αφήνεις μόνο του εκεί πάνω, ούτε δευτερόλεπτο. Στο κρεβάτι δεν ξέρω αν θα σε βολεψει λόγω μέσης θα πρέπει η να σκύβεις η να κάθεσαι στα γόνατα. Και επειδή θα χρειαστεί να το κάνεις πάνω από 100000000 φορές τον πρώτο χρόνο θα θες τη βολή σου🤣🤣

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

Καλά κατάλαβες @Eir_ma 😅 για τις διάφορες απώλειες έλεγα να είναι πλενομενο το στρώμα... είναι για λικνο... μιας και είμαι πρωτάρα .. νομίζω θα έχω αρκετές απώλειες 🤣Αλλά αν δεν βρω πλενομενο... Θα βάλω όπως είπες το αδιάβροχο κατωσέντονο καλή ιδέα...

Αγοράκι περιμένω 💙💙.. και ακόμη δεν το έχω συνηθίσει.. ως κορίτσι που είμαι ... Κοιτάω όλο κοριτσίστικα 😅😅

 

Το στεγνωτηριο έχει πρόγραμμα βρεφικά βαμβακερά.. Το πήρα τον χειμώνα.. διστακτικά.. αλλά τελικά  με έχει σωσει... και δεν είχα μεγάλες διαφορές σε ρεύμα..βασικά σχεδόν καθόλου διάφορα σε ρεύμα..  είναι Α++ .. μπορείτε να κοιτάξετε και για Α+++ για ακόμη λιγότερη κατανάλωση 

Η αλήθεια ειναι πως το θέμα παιδίατρος με αγχωνει... Θα κάνω όλες τις εξετάσεις μέσα σε κλινική πριν φύγουμε.. να μην το έχω άγχος.. με ενημέρωσαν για κόστος και εξετάσεις σε κλινική.. αρκετά τσουχτερές.. 🙄🙄αλλα .. έτσι και αλλιώς.. φέτος ούτε διακοπές ούτε καν διήμερη εκδρομή την παλεύω να κάνω...ζαλίζομαι μέσα στο αμάξι 😄.. εκτός αν οδηγάω εγώ 😆 Οπότε μια χαρά..  😁😁

 

Εγώ αλλαξιερα αποφάσισα να βάλω σε μπάνιο... Επάνω σε πλυντήριο... Από αυτές τις κλασσικές μαλακές που ειναι μιας και γενικά πιστεύω πως θα τον πλενω και για αλλαγή πανας.. τώρα τι θα καταλήξω όντως να κάνω.. είναι άλλο θέμα 😄😄 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Καλημέρα, αχ πόσο ωραία ακούγονται όλα αυτά!! Συγγνώμη που επεμβαίνω κιόλας αλλά να ρωτήσω κι εγώ κάτι;όλα αυτά ειναι και δωρεάν;οι μαίες δηλαδή και οι εξετάσεις; Επίσης ο σύζυγος είναι οδηγός επαγγελματίας. Έχει ζήτηση εκεί αυτό το επάγγελμα;αν δεν ξέρεις τη γλώσσα; Θα με ενδιέφερε να δω μήπως και κάποια στιγμή φύγουμε από εδώ γιατί θέλω να εργαστώ και εγώ και εδώ στην Ελλάδα δεν βρίσκω καν βρεφικους να πάω τα μικρά.

Καλησπέρα κορίτσι μου. Σε γενικές γραμμές τα περισσότερα τα καλύπτει η ασφάλεια, κάθε φορά που πας στη μαία δεν πληρώνεις. Ούτε για τις εξετάσεις και τους υπερήχους πληρώνεις. Οι μαιες που σου έρχονται στο σπίτι σου καλύπτει ένα μεγάλο ποσό η ασφάλεια κι σ εσένα σου μένει να πληρώσεις ένα ποσό που παραμένει δικό σου στην ασφάλεια κάθε χρόνο. Δηλαδή εγώ ας πούμε πληρώνω κάποιο ποσό κάθε μήνα στην ασφάλεια αλλά τα πρώτα 360 ευρώ σε έξοδα τα πληρώνω απ τη τσεπη μου. Οταν ξεπέρασεις αυτο το ποσό δεν πληρώνεις αλλά για τον υπόλοιπο χρόνο. Τον επόμενο χρόνο ξεκινάει ο χρόνος με καινούριο ποσό. Δεν τα θυμάμαι πάρα πολύ καλά πόσο πλήρωσα για τις εγκυμοσύνες στην ασφάλεια άμα σ ενδιαφέρει να τα κοιτάξω. 

Νοσοκομείο πληρώνεις μόνο αν θες να πας εσυ μόνη σου, μαξ 500 ευρώ. Αλλά όπως έγραψα, σε διώχνουν σε λίγες ώρες αν δεν υπάρχουν επιπλοκές. Αν πας όπως πήγα εγώ γιατί ήταν ιατρική ανάγκη κι όχι επιλογή μου, είναι δωρεάν. 

Το επάγγελμα του συζύγου νομίζω είναι περιζήτητο εδώ, ολο μεταφορικές είναι απο τα λιμάνια χαμός. Νομίζω μόνο με αγγλικά μια χαρά τα καταφέρνει και βρίσκει αμα θέλει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια αλλάξιερα όντως βολεύει, στο κρεβάτι φεύγει η μέση απο το σκύψιμο. Απλά όντως όπως λέει κι η Ειρηνη απο πάνω, δεν το αφήνεις δευτερόλεπτα απο τα μάτια σου στην αλλάξιερα. Έχω δύο συνάδελφος μου στη δουλειά που έχουν πέσει απο εκεί. Ευτυχώς όλα καλα. Επίσης στο σπίτι με σκάλες καλό είναι απο άποψη ασφάλειας να έχεις πορτάκι. Εμείς έχουμε κι οσα σπίτια έχω δει με μικρά παιδιά, έχουνε. 

Οσον αφορα το αιδερο εγω έχω τσακωθεί εδώ και πολλα χρόνια με το σιδερο. Δε σιδερώνω. Στο πρώτο μου μόνο του σιδέρωσα στην αρχή όλα τα ρούχα μια φορα και μετά δεν το ξανακανα. Έχουμε και στεγνωτήριο, εκει όμως δε βάζω ρούχα για να μη χαλανε. Ούτε φορμάκια. Το χρησιμοποιώ φουλ για σεντόνια, πετσέτες, μαντηλάκια και τετοια πράγματα. Όντως πολύ χρήσιμο αν έχεις μικρά παιδιά με τοσα ρούχα που μαζεύονται. Συμφωνώ ότι είναι ενεργοβόρο κιολας όμως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Veli είπε:

 

Καλά κατάλαβες @Eir_ma 😅 για τις διάφορες απώλειες έλεγα να είναι πλενομενο το στρώμα... είναι για λικνο... μιας και είμαι πρωτάρα .. νομίζω θα έχω αρκετές απώλειες 🤣Αλλά αν δεν βρω πλενομενο... Θα βάλω όπως είπες το αδιάβροχο κατωσέντονο καλή ιδέα...

Αγοράκι περιμένω 💙💙.. και ακόμη δεν το έχω συνηθίσει.. ως κορίτσι που είμαι ... Κοιτάω όλο κοριτσίστικα 😅😅

 

Το στεγνωτηριο έχει πρόγραμμα βρεφικά βαμβακερά.. Το πήρα τον χειμώνα.. διστακτικά.. αλλά τελικά  με έχει σωσει... και δεν είχα μεγάλες διαφορές σε ρεύμα..βασικά σχεδόν καθόλου διάφορα σε ρεύμα..  είναι Α++ .. μπορείτε να κοιτάξετε και για Α+++ για ακόμη λιγότερη κατανάλωση 

Η αλήθεια ειναι πως το θέμα παιδίατρος με αγχωνει... Θα κάνω όλες τις εξετάσεις μέσα σε κλινική πριν φύγουμε.. να μην το έχω άγχος.. με ενημέρωσαν για κόστος και εξετάσεις σε κλινική.. αρκετά τσουχτερές.. 🙄🙄αλλα .. έτσι και αλλιώς.. φέτος ούτε διακοπές ούτε καν διήμερη εκδρομή την παλεύω να κάνω...ζαλίζομαι μέσα στο αμάξι 😄.. εκτός αν οδηγάω εγώ 😆 Οπότε μια χαρά..  😁😁

 

Εγώ αλλαξιερα αποφάσισα να βάλω σε μπάνιο... Επάνω σε πλυντήριο... Από αυτές τις κλασσικές μαλακές που ειναι μιας και γενικά πιστεύω πως θα τον πλενω και για αλλαγή πανας.. τώρα τι θα καταλήξω όντως να κάνω.. είναι άλλο θέμα 😄😄 

Γεια σου κορίτσι μου. Α λες να μην καταναλώνει τόσο πολύ? Εγώ είχα την εντύπωση ότι καταναλώνει γιατί το πρόγραμμα για βαμβακερά διαρκεί γύρω στις 2,30 ώρες και γίνεται φουλ ζεστό το δωμάτιο οπότε λέω θα χρησιμοποιεί πολύ ενέργεια. Αλλα μπορεί να κάνω και λάθος δε ξέρω. Πιο πολυ καταναλώνει το πλυντήριο λες? Γιατί εμείς ξοδεύουμε αρκετό ρεύμα και λέω θα ειναι λογω του πλυντήριου που βάζουμε πάρα πολλά αλλά και του στεγνωτηριου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια! Θέμα αλλαξιερα. Θέλω άμεσα να αγοράσω μια καινούργια γιατί η παλιά μου έχει φθαρεί φουλ και ακόμα την μικρή μου εκεί την αλλάζω πάνες, τώρα θα θέλω και για τον μπέμπη. 

Είχα πάρει μια από τα ΛΗΤΩ την ευχαριστήθηκα φουλ αλλά την ξεσκισαμε. Τώρα δεν υπάρχει δυνατότητα μετακίνησης οπότε όλα τα αγοράζω ιντερνετικά. Αγορασε καμία ήδη από το διαδίκτυο και να είναι καλή; Έχετε καμία να προτείνετε;

Και γω όλα ιντερνετικά Ειρήνη μου, σήμερα είχα όλη μέρα να παραγγέλνω 😄 και να πω ότι πήρα και πολλά, μικροπραγματα!! Σαλιερες πετσέτακια, σελτεδακια, πιπιλες και τετοια!! Λοιπόν εγώ από αλλαξιερα πήρα αυτή εδώ     https://www.boutiquebebe.gr/malaki-allaksiera-kikka-boo-memory-foam-changing-pad-airknit-white από  boutique bebe  είναι πολύ μαλακή και εχει κάλυμμα με φερμουάρ που βγαίνει και πλένετε διαφορετικά αν θες κάτι πιο απλό και οικονομικό έχει επιλογές και με 11 ευρώ, επίσης έχει και μια το τζάμπο στα 15 ευρω υπάρχουν απλως είναι σαν στρώματακι χωρίς καλυμμα  και δεν έχει υπερυψωμένα πλαϊνά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Και εγώ έχω πλυντήριο στεγνωτηριο και στην αρχή που το είχα χρησιμοποιήσει μου τα έβγαζε τσαλακωμενα σαν αλουμινόχαρτο. Χαχα. 

Όμως δεν το είχα λειτουργήσει σωστά. 

Φέτος λοιπόν που χρειάστηκε να το βάλω μέσα στον χειμώνα για 1-2 φορές (γιατί είμαι και εγώ φαν του απλώματος, βέβαια πρώτα ο Θεός φέτος τον χειμώνα πιστεύω θα το χρησιμοποιήσω αρκετά) διαπίστωσα στις οδηγίες ότι ενώ για παράδειγμα μπορεί να βάλεις ρούχα για πλύσιμο 10 κιλών, στο στεγνωτηριο χωράει Μαξ μέχρι 7-8 κιλά και όχι 10 που έβαζα εγώ (ένα γεμάτο πλυντήριο). 

Οπότε τα ρούχα που έβαλα τον χειμώνα επειδή ήταν λίγα κιλά, μου τα έβγαλε σαν σοδερωμενα και τα στέγνωσε σε 1:30 ωρα!!!! 

Δες μήπως και εσύ το κάνεις λάθος. 

Ναι ναι έχεις δίκιο!! Το παραγεμιζαμε και μεις ενώ ήθελε λιγότερα κιλά αλλά δεν το σκέφτηκα πότε ότι ήταν αυτός ο λογος!! Και έκανε 3-4 ώρες να τα βγάλει στεγνα. Θα το θυμάμαι για την επόμενη φορά, σε ευχαριστώ 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Veli είπε:

 

Καλά κατάλαβες @Eir_ma 😅 για τις διάφορες απώλειες έλεγα να είναι πλενομενο το στρώμα... είναι για λικνο... μιας και είμαι πρωτάρα .. νομίζω θα έχω αρκετές απώλειες 🤣Αλλά αν δεν βρω πλενομενο... Θα βάλω όπως είπες το αδιάβροχο κατωσέντονο καλή ιδέα...

Αγοράκι περιμένω 💙💙.. και ακόμη δεν το έχω συνηθίσει.. ως κορίτσι που είμαι ... Κοιτάω όλο κοριτσίστικα 😅😅

 

Το στεγνωτηριο έχει πρόγραμμα βρεφικά βαμβακερά.. Το πήρα τον χειμώνα.. διστακτικά.. αλλά τελικά  με έχει σωσει... και δεν είχα μεγάλες διαφορές σε ρεύμα..βασικά σχεδόν καθόλου διάφορα σε ρεύμα..  είναι Α++ .. μπορείτε να κοιτάξετε και για Α+++ για ακόμη λιγότερη κατανάλωση 

Η αλήθεια ειναι πως το θέμα παιδίατρος με αγχωνει... Θα κάνω όλες τις εξετάσεις μέσα σε κλινική πριν φύγουμε.. να μην το έχω άγχος.. με ενημέρωσαν για κόστος και εξετάσεις σε κλινική.. αρκετά τσουχτερές.. 🙄🙄αλλα .. έτσι και αλλιώς.. φέτος ούτε διακοπές ούτε καν διήμερη εκδρομή την παλεύω να κάνω...ζαλίζομαι μέσα στο αμάξι 😄.. εκτός αν οδηγάω εγώ 😆 Οπότε μια χαρά..  😁😁

 

Εγώ αλλαξιερα αποφάσισα να βάλω σε μπάνιο... Επάνω σε πλυντήριο... Από αυτές τις κλασσικές μαλακές που ειναι μιας και γενικά πιστεύω πως θα τον πλενω και για αλλαγή πανας.. τώρα τι θα καταλήξω όντως να κάνω.. είναι άλλο θέμα 😄😄 

Καλημέρα κοριτσι μου. Με το καλόοοο κι εγώ αγοράκι περιμένω τώρα μετά από δύο κοριτσάκια..κι εγώ μια από τα ίδια, λέω έχω συνηθίσει ελπίζω να μην τα κάνω θάλασσα με το αγόρι....

Για την αλλαξιερα δίπλα σε βρύση οπωσδήποτε πρέπει να την έχεις, δεν θα ξεχάσω τις πρώτες φορές που δεν ήξερα και τα είχα στήσει μακριά από βρύση. Μέχρι να πάω το μωρό στη βρύση φρρρρρρρ πεταγοντουσαν σαν συντριβάνι τα κακακια σε όλο το σπίτι 🤣🤣🤣🤣...

Αλλά να σου πω μωρέ είναι τόσα πολλά που μαθαίνεις στην πορεία και θα βρεις τι σε βολεύει εσένα και την κάθε μαμά.

Εγώ για το νοσοκομείο και τις εξετάσεις που χρεώνουν έξτρα δεν τις έκανα ποτέ στα μικρά,τους έκανα μόνο αίματος για θυροειδή επειδή έχω κι εγώ και έπαιρνα το χάπι στην εγκυμοσύνη, υπέρηχο ισχίων που πρέπει να γίνει μέχρι να γίνουν τριών μηνών και αυτό. Τώρα εχει βγει νέα μόδα να τους κάνουν και ακουογραμμα αλλά δεν θα το κάνω να σου πω την αλήθεια. Όχι για τα λεφτά αλλά για το τρέξιμο μετά πρέπει να τρέχεις με ένα νεογέννητο στα νοσοκομεία και στις κλινικές που τα κάνουν αυτά και συνήθως είναι κέντρο. Ούτε να παρκάρεις βρίσκεις εκατό ώρες κίνηση να πας. Ταλαιπωρία. Αν τα κάνουν αυτά μέσα στο νοσοκομείο πριν βγείτε να τα κάνεις. Στο δικό μου έκαναν όλα τα άλλα εκτός από αυτά. Οποτε το τρέξιμο μετά δεν το γλιτώνεις... Σε ποιο θα γεννήσεις ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Sonia12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Σε γενικές γραμμές τα περισσότερα τα καλύπτει η ασφάλεια, κάθε φορά που πας στη μαία δεν πληρώνεις. Ούτε για τις εξετάσεις και τους υπερήχους πληρώνεις. Οι μαιες που σου έρχονται στο σπίτι σου καλύπτει ένα μεγάλο ποσό η ασφάλεια κι σ εσένα σου μένει να πληρώσεις ένα ποσό που παραμένει δικό σου στην ασφάλεια κάθε χρόνο. Δηλαδή εγώ ας πούμε πληρώνω κάποιο ποσό κάθε μήνα στην ασφάλεια αλλά τα πρώτα 360 ευρώ σε έξοδα τα πληρώνω απ τη τσεπη μου. Οταν ξεπέρασεις αυτο το ποσό δεν πληρώνεις αλλά για τον υπόλοιπο χρόνο. Τον επόμενο χρόνο ξεκινάει ο χρόνος με καινούριο ποσό. Δεν τα θυμάμαι πάρα πολύ καλά πόσο πλήρωσα για τις εγκυμοσύνες στην ασφάλεια άμα σ ενδιαφέρει να τα κοιτάξω. 

Νοσοκομείο πληρώνεις μόνο αν θες να πας εσυ μόνη σου, μαξ 500 ευρώ. Αλλά όπως έγραψα, σε διώχνουν σε λίγες ώρες αν δεν υπάρχουν επιπλοκές. Αν πας όπως πήγα εγώ γιατί ήταν ιατρική ανάγκη κι όχι επιλογή μου, είναι δωρεάν. 

Το επάγγελμα του συζύγου νομίζω είναι περιζήτητο εδώ, ολο μεταφορικές είναι απο τα λιμάνια χαμός. Νομίζω μόνο με αγγλικά μια χαρά τα καταφέρνει και βρίσκει αμα θέλει. 

Καλημέρα κοριτσι μου.... 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες να είσαι καλά!!! Να σε ρωτήσω, για μια μαμά δηλαδή με μικρά παιδάκια είναι εύκολο να πάει για δουλειά; Έχει να τα πας σε βρεφικους;υπάρχουν θέσεις; Γιατί εμένα αυτό με καίει. Δεν μπορώ να μην δουλεύω, χάνω ένσημα θέλω να πάρω σύνταξη κάποια στιγμή, δεν μου αρέσει να ζητάω λεφτά από τον άντρα μου, ήμουν πάντα ανεξάρτητη και τώρα νοιωθω εγκλωβισμένη πραγματικά. Δεν βρίσκω πουθενά να πάω την μικρή σε βρεφικό, μόνο την μεγάλη σε νήπιο που είναι υποχρεωτικο αλλά και πάλι. Οι κοπέλες για να στα κρατήσουν ζητάνε περισσότερα από όσα θα βγάζω και σκέφτομαι ότι αν περιμένω μέχρι να μεγαλώσει και το τρίτο το έχασα το τρένο δεν θα βρίσκω μετά και θα έχω χάσει δέκα χρόνια δουλειάς. Είναι ο μεγαλύτερος λόγος που θέλω να φύγουμε εκτός. Εγώ είμαι σεφ δουλεύω πολλά χρόνια, ξέρω ότι εκεί ζητάνε φουλ αλλά δεν ήξερα ότι και οδηγούς ζητάνε. 

Τώρα το μόνο που μένει είναι να ξεσηκωσω τον σύζυγό και μας βλέπω να σου ερχόμαστε 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Και γω όλα ιντερνετικά Ειρήνη μου, σήμερα είχα όλη μέρα να παραγγέλνω 😄 και να πω ότι πήρα και πολλά, μικροπραγματα!! Σαλιερες πετσέτακια, σελτεδακια, πιπιλες και τετοια!! Λοιπόν εγώ από αλλαξιερα πήρα αυτή εδώ     https://www.boutiquebebe.gr/malaki-allaksiera-kikka-boo-memory-foam-changing-pad-airknit-white από  boutique bebe  είναι πολύ μαλακή και εχει κάλυμμα με φερμουάρ που βγαίνει και πλένετε διαφορετικά αν θες κάτι πιο απλό και οικονομικό έχει επιλογές και με 11 ευρώ, επίσης έχει και μια το τζάμπο στα 15 ευρω υπάρχουν απλως είναι σαν στρώματακι χωρίς καλυμμα  και δεν έχει υπερυψωμένα πλαϊνά!! 

Καλημέρα Μαρίκα μου!!! Ααα σε ευχαριστώ φαίνεται καλή περίπτωση και αυτή. Στα τζάμπο έστειλα τον άντρα μου να πάρει αλλά μου είπε αυτό ότι δεν έχει τα πλαϊνά αλλά δεν θέλω. Δεν βολεύει χωρίς πλαϊνά. 

Κοίτα οι σκέτες χωρίς κάλυμμα έχουν γύρω στα 22 ευρώ και αν θες να πάρεις και κάλυμμα έξτρα έχει γύρω στα 8 οπότε αν αυτή που μου έστειλες έχει ήδη καλλυμα νομίζω είναι καλή η τιμή της. Θα το κοιτάξω και αυτό και θα δω. Το καλό με το καλλυμα είναι ότι δεν θα φθαρεί το μαξιλαράκι της αλλαξιερας, εγώ που είχα σκέτο χωρίς καλλυμα έβαζα πάνω σελτεδακι αδιάβροχο αλλά μου έγινε χάλια στα πλαϊνά ξεσκιστηκε τελείως. Αλλά τα έβγαλε τα λεφτά της πραγματικά. Αλλάζω πάνες εκεί 3.5 χρόνια νον στοπ. Δηλαδή δύο παιδιά με έβγαλε άνετα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Μην το λες εμένα με έχει βολεψει πολύ να ξέρεις, την μπέμπα μου 1.5 χρόνων εκεί την αλλάζω γιατί είναι σε ύψος να μην σκύβω και φυσικά δεν το αφήνεις μόνο του εκεί πάνω, ούτε δευτερόλεπτο. Στο κρεβάτι δεν ξέρω αν θα σε βολεψει λόγω μέσης θα πρέπει η να σκύβεις η να κάθεσαι στα γόνατα. Και επειδή θα χρειαστεί να το κάνεις πάνω από 100000000 φορές τον πρώτο χρόνο θα θες τη βολή σου🤣🤣

 

Χαχα! Ευτυχως εχω ψηλό κρεβάτι :P  Δεν ξερω, φοβαμαι οταν θα αρχισει να καταλαβαινει τις δυναμεις της, μην μου κάνει κανα σάλτο και την εχω με καρούμπαλο! Η μπεμπούλα δεν κάνει κινήσεις να φυγει? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Χαχα! Ευτυχως εχω ψηλό κρεβάτι :P  Δεν ξερω, φοβαμαι οταν θα αρχισει να καταλαβαινει τις δυναμεις της, μην μου κάνει κανα σάλτο και την εχω με καρούμπαλο! Η μπεμπούλα δεν κάνει κινήσεις να φυγει? 

Καλημερααα κορίτσι μου!!!! Καλά μωρέ θα δεις εσύ πως θα σε βολευει,με το πρακτις και θα τα τακτοποιήσεις, τώρα η καθεμία τη βολεύει αλλιώς. Λέμε γνώμες μεν αλλά δεν πάει να πει κάτι που βόλεψε εμένα θα βολεψει κι εσένα. 

Η μπέμπα κάνει εκατό σβούρες αλλά είμαι εκεί μπροστά κάνω μπλοκ με το σώμα δηλαδή και δεν μπορεί να πέσει, εμένα η συρταριερα είναι στο ύψος κάτω από το στήθος μου (δεν με λες και πρώτο μπόι 🤣). 

Μπορει να αλλάξεις εκατό θέσεις μέχρι να βρεις την κατάλληλη για σένα. Η αδερφή μου πχ την έχει πάνω στο πλυντήριο την αλλαξιερα, εκεί τη βόλεψε.🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Καλημερααα κορίτσι μου!!!! Καλά μωρέ θα δεις εσύ πως θα σε βολευει,με το πρακτις και θα τα τακτοποιήσεις, τώρα η καθεμία τη βολεύει αλλιώς. Λέμε γνώμες μεν αλλά δεν πάει να πει κάτι που βόλεψε εμένα θα βολεψει κι εσένα. 

Η μπέμπα κάνει εκατό σβούρες αλλά είμαι εκεί μπροστά κάνω μπλοκ με το σώμα δηλαδή και δεν μπορεί να πέσει, εμένα η συρταριερα είναι στο ύψος κάτω από το στήθος μου (δεν με λες και πρώτο μπόι 🤣). 

Μπορει να αλλάξεις εκατό θέσεις μέχρι να βρεις την κατάλληλη για σένα. Η αδερφή μου πχ την έχει πάνω στο πλυντήριο την αλλαξιερα, εκεί τη βόλεψε.🤣🤣

Καλημερα καλημερα!!

Χαχαχα!! το παιδι πανω στο πλυντηριο!!! Βρε τι κανουμε για τα καμαρια μας!! 

Σιγουρα ο,τι βολευει τη μια δεν σημαινει οτι θα βολεψει και την αλλη, εξαρταται απολυτα κι απο το παιδι. Αλλα παιδακια ειναι πιο βολικα, αλλα πιο ζωηρα, πως να το κανουμε? :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια αυτό με το πλυντήριο και την αλλαξιερα το σκέφτηκα και γω αλλά είναι έτσι το μπάνιο μας που είναι πίσω από την πόρτα οπότε θα πρέπει κάθε φορά να κλείνω την πόρτα για να την αλλάζω, επίσης αν τύχει να έχω βάλει πλυντήριο και ταυτόχρονα θέλω να την αλλάξω εκεί και να την πλύνω θα τρανταζεται το καμάρακι και τελευταίο έχω κάποια πράγματα πάνω στο πλυντήριο, ένα μεγάλο καλάθι και ένα πορτατιφ γιατί δεν μου αρέσουν τα φώτα και ανάβω μόνο πορτατιφ σε όλο το σπίτι γιατί θέλω και την διακόσμηση μου δε μπορώ 😂😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα καλημερα!!

Χαχαχα!! το παιδι πανω στο πλυντηριο!!! Βρε τι κανουμε για τα καμαρια μας!! 

Σιγουρα ο,τι βολευει τη μια δεν σημαινει οτι θα βολεψει και την αλλη, εξαρταται απολυτα κι απο το παιδι. Αλλα παιδακια ειναι πιο βολικα, αλλα πιο ζωηρα, πως να το κανουμε? :D

 

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια αυτό με το πλυντήριο και την αλλαξιερα το σκέφτηκα και γω αλλά είναι έτσι το μπάνιο μας που είναι πίσω από την πόρτα οπότε θα πρέπει κάθε φορά να κλείνω την πόρτα για να την αλλάζω, επίσης αν τύχει να έχω βάλει πλυντήριο και ταυτόχρονα θέλω να την αλλάξω εκεί και να την πλύνω θα τρανταζεται το καμάρακι και τελευταίο έχω κάποια πράγματα πάνω στο πλυντήριο, ένα μεγάλο καλάθι και ένα πορτατιφ γιατί δεν μου αρέσουν τα φώτα και ανάβω μόνο πορτατιφ σε όλο το σπίτι γιατί θέλω και την διακόσμηση μου δε μπορώ 😂😜

Μωρέ ξέρεις τι βολικό είναι στο πλυντήριο;;;εκεί δίπλα στο νιπτήρα. Πλένεις τον πωπο και τσουπ δίπλα πάλι στην αλλαξιερα. Και άμα έχεις βάλει πλυντήριο να δουλεύει μπορεί να το νανουρισει κιόλας σκέψου το σαν μπόνους 🤣

Κι εγώ έχω πράγματα πάνω στο πλυντήριο πάντως και δεν έχω πουθενά να τα βάλω γι'αυτό και δεν το προτίμησα. Έβαλα την συρταριερα ακριβώς έξω από το μπάνιο και την αλλαξιερα για να κάνω λίγα βήματα. (Μετά το poop spray στο πάτωμα μέχρι να το μετακινήσω το μωρό έπαθα και έμαθα 🤣🤣)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

 

Μωρέ ξέρεις τι βολικό είναι στο πλυντήριο;;;εκεί δίπλα στο νιπτήρα. Πλένεις τον πωπο και τσουπ δίπλα πάλι στην αλλαξιερα. Και άμα έχεις βάλει πλυντήριο να δουλεύει μπορεί να το νανουρισει κιόλας σκέψου το σαν μπόνους 🤣

Κι εγώ έχω πράγματα πάνω στο πλυντήριο πάντως και δεν έχω πουθενά να τα βάλω γι'αυτό και δεν το προτίμησα. Έβαλα την συρταριερα ακριβώς έξω από το μπάνιο και την αλλαξιερα για να κάνω λίγα βήματα. (Μετά το poop spray στο πάτωμα μέχρι να το μετακινήσω το μωρό έπαθα και έμαθα 🤣🤣)

Εγω πανω στο πλυντηριο σκοπευω να βαλω το μπανακι όσο ειναι πολύ μικρό. Επειτα, θα τη βαζω μεσα στη ντουζιερα. Εχω κι εγω πραγματα ειναι η αληθεια εκει πανω, αλλα ενταξει θα βολευτουμε μεχρι να μεγαλωσει λιγακι ωστε να μπορω να τη βολεψω πιο ευκολα. Υποτιθεται οτι θα μπορει να καθεται στο μπανακι που της πηρα μεγαλωνοντας.

Ευτυχως εμενα μπανιο δωμάτιο ειναι οι πορτες ακριβώς απεναντι. Θα βγαινουμε απο το μπανιο, μπαινουμε στο δωματιο, διπλα στην πορτα θα ειναι η αλλαξιερα μας. Τωρα αν τα κανουμε στο ενδιάμεσο, τα κάναμε! Μακάρι αυτές να ειναι οι έννοιες μας βρε κορίτσια, να μαζεψουμε τα κακά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eir_ma είπε:

 

Μωρέ ξέρεις τι βολικό είναι στο πλυντήριο;;;εκεί δίπλα στο νιπτήρα. Πλένεις τον πωπο και τσουπ δίπλα πάλι στην αλλαξιερα. Και άμα έχεις βάλει πλυντήριο να δουλεύει μπορεί να το νανουρισει κιόλας σκέψου το σαν μπόνους 🤣

Κι εγώ έχω πράγματα πάνω στο πλυντήριο πάντως και δεν έχω πουθενά να τα βάλω γι'αυτό και δεν το προτίμησα. Έβαλα την συρταριερα ακριβώς έξω από το μπάνιο και την αλλαξιερα για να κάνω λίγα βήματα. (Μετά το poop spray στο πάτωμα μέχρι να το μετακινήσω το μωρό έπαθα και έμαθα 🤣🤣)

Εμάς αλλού νταλού είναι τα πράγματα! Έχουμε πλυντηριο ρουχων και πιατων εντιχοισμενα στην κουζινα, στεγνωτηριο στην εισοδο του σπιτιου και την αλλαξιερα θα τη βαλουμε στο σαλονι, διπλα στην κουνια, διπλα στο διπλο μας κρεβατι, επειδη το υπνδωματιο ειναι σχετικα μικρο κ δε χωραει κ κουνια κ διπλο. 

Αρα να υποθεσουμε οτι θα εχουμε τσισακια στο μισο σπιτι καθε φορα που θα το σηκωνουμε απο την κουνια να παμε στο μπανιο να το πλυνουμε, ε? :) Ωραία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τελικά την ξεκίνησα την ινσουλίνη.

Δεν είχα τιμές σακχάρου πολύ υψηλότερες από το φυσιολογικό, ωστόσο έκρινε ο ενδοκρινολόγος (αλλά επέμεινε και η μαιευτήρας μου) πως θα πρέπει να την πάρω.

Για παράδειγμα, στην καμπύλη σακχάρου είχα 92 σάκχαρο νηστείας και στις μετρήσεις στο σπίτι στο δάχτυλο είχα από 90 έως 98, μα τις περισσότερες ημέρες είχα 93 με 94.

Ξεκίνησα μια πολύ μικρή ποσότητα ινσουλίνης και μόλις μέσα σε 1 μέρα έκανε δουλίτσα. Ξύπνησα το πρωί και είχα 90 σάκχαρο νηστείας.

Δεν πονάει ΚΑΘΟΛΟΥ η βελονίτσα της πένας της ινσουλίνης. Θα συνεχίσω το δόση μέχρι να γεννήσω, δηλαδή ακόμα 1 με 1.5 μήνα και τέλος.

Οπως μου είπε ο γιατρός, με αυτό τον τρόπο διαφυλάσσουμε την υγεία του μωρού, όχι τόσο από άποψη βάρους ή ποσότητας αμνιακών υγρών (που ήταν φυσιολογικά στις μετρήσεις στην εξέταση doppler), αλλά για να μη κάνει το μωρό υπογλυκαιμίες μόλις γεννηθεί ή ίκτερο ή κάτι άλλο που μου είπε κ δε το θυμάμαι. Αυτά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ερώτηση..

εσείς έχετε βρει πολύ μαλακά (τύπου βελουτέ βαμβάκι) βρεφικά σεντόνια και πετσέτες?

Αν ναι, ποιες εταιριες και σε ποια σαιτ τις βρισκουμε?

Πηρα απο ζαρα home και τελικα δεν ηταν αρκετα απαλά (ειδικα το σετ σεντονια κουνιας), ούτε και απο prenatal.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Εγω πανω στο πλυντηριο σκοπευω να βαλω το μπανακι όσο ειναι πολύ μικρό. Επειτα, θα τη βαζω μεσα στη ντουζιερα. Εχω κι εγω πραγματα ειναι η αληθεια εκει πανω, αλλα ενταξει θα βολευτουμε μεχρι να μεγαλωσει λιγακι ωστε να μπορω να τη βολεψω πιο ευκολα. Υποτιθεται οτι θα μπορει να καθεται στο μπανακι που της πηρα μεγαλωνοντας.

Ευτυχως εμενα μπανιο δωμάτιο ειναι οι πορτες ακριβώς απεναντι. Θα βγαινουμε απο το μπανιο, μπαινουμε στο δωματιο, διπλα στην πορτα θα ειναι η αλλαξιερα μας. Τωρα αν τα κανουμε στο ενδιάμεσο, τα κάναμε! Μακάρι αυτές να ειναι οι έννοιες μας βρε κορίτσια, να μαζεψουμε τα κακά! 

Όπως τα είπες!!! Να έχουν υγεία και αυτα και εμείς για να τα μεγαλώσουμε και ας μας χεσουν τα πάντα 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Εμάς αλλού νταλού είναι τα πράγματα! Έχουμε πλυντηριο ρουχων και πιατων εντιχοισμενα στην κουζινα, στεγνωτηριο στην εισοδο του σπιτιου και την αλλαξιερα θα τη βαλουμε στο σαλονι, διπλα στην κουνια, διπλα στο διπλο μας κρεβατι, επειδη το υπνδωματιο ειναι σχετικα μικρο κ δε χωραει κ κουνια κ διπλο. 

Αρα να υποθεσουμε οτι θα εχουμε τσισακια στο μισο σπιτι καθε φορα που θα το σηκωνουμε απο την κουνια να παμε στο μπανιο να το πλυνουμε, ε? :) Ωραία!

Θα το βρείτε πιστεύω χαχαχχαχα μια μέση λύση είναι όπως μετακινεις το μωρό να βάζεις ένα μπουρνουζακι για προστατευτικο στα οπίσθια 🤣🤣, τουλάχιστον θα λερώνεται μόνο το μπουρνουζι, έχεις και το στεγνωτήριο μια χαρά αμέσως θα τα στεγνώνεις. 

Δεν είναι για πολύ μωρέ ένα μήνα κάνουν πολύ συχνά, μετά ηρεμούν τα πράγματα. Οπότε μια μικρή υπομονή και μετά όλα καλύτερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσια ερώτηση..

εσείς έχετε βρει πολύ μαλακά (τύπου βελουτέ βαμβάκι) βρεφικά σεντόνια και πετσέτες?

Αν ναι, ποιες εταιριες και σε ποια σαιτ τις βρισκουμε?

Πηρα απο ζαρα home και τελικα δεν ηταν αρκετα απαλά (ειδικα το σετ σεντονια κουνιας), ούτε και απο prenatal.

Εμένα να σου πω μου τα είχαν φέρει όλα δώρο, ειδικά στην πρώτη που επιτρεπόταν επισκέπτες στο μαιευτήριο είχαν έρθει όλοι και μου έφερναν τέτοια δωράκια. Πετσετουλες, σεντονακια, δόξα το θεώ δεν χρειάστηκε να αγοράσω. Λογικά θα σου φέρουν κι εσένα πολλοί να ξέρεις...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...