Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 13 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

@Ersi85με το καρδιοτοκογραφημα τι έχεις εν τέλη συμπαιρανει? Οι συσπάσεις σου είναι braxton hicks ? Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι μας νοιάζει να μην μεταβάλουν τον τράχηλο. Εσένα στον μεταβάλουν? Επίσης πόσο χρεώνεται ο καρδιοτογραφος?

Το ευτύχημα είναι ότι διαθέτει μηχάνημα καρδιοτοκογράφου το ίδιο το ιατρείο της μαιευτήρος μου. Δεν με χρεώνει κάτι.

Ωστόσο ουδέποτε μου έχει πει εάν κάνω braxton hicks αν και την έχω ρωτήσει.. Ούτε μου έχει πει αν παραμορφώνουν οι συσπάσεις την μήτρα μου..

Αυτό όμως που τονίζει κάθε φορά είναι το εξής: Δε θέλει να βλέπει περιοδικότητα στις συσπάσεις (μια φορά που ήμουν κουρασμένη σωματικά και αγχωμένη, το μηχάνημα κατέγραφε σύσπαση ανά 2.5 λεπτά και η γιατρός μου με πλάκωσε στο μαγνήσιο και την προγεστερόνη μετά για μερικές ημέρες...). Στις επόμενες συναντήσεις μας, οι συσπάσεις είχαν πια ηρεμήσει. Έκανα 1-2 συνολικά στα 20 λεπτά καρδιοτοκογραφήματος και ήταν άτακτες, χωρίς περιοδικότητα μεταξύ τους, κάτι που όπως είπε είναι φυσιολογικό για την εβδομάδα μου.

Επίσης αυτό που δε θέλουν να δουν είναι να κάνουμε 50αρες και 100αρες συσπάσεις (σε μέγεθος) που θεωρούνται μεγάλες και επικίνδυνες, χωρίς να ξέρω πως μοιάζουν, γιατί ποτέ δεν έχουν καταγραφεί τέτοιες συσπάσεις σε εμένα στις φορές που έχω κάνει μηχάνημα. Γνωρίζω όμως κοπέλα που από την 22η εβδομάδα έκανε 100αρες συσπάσεις (τις βρήκαν στο μηχάνημα) και χρειάστηκε να μείνει 3μερο στο μαιευτήριο με ορό μαγνησίου και λοιπά φάρμακα, για να ηρεμήσουν και να ξεφύγει από τον κίνδυνο πρόωρου τοκετού.

Μέχρι εδώ σταματούν οι γνώσεις μου!

Κατά τα άλλα, δεν αθλούμαι, κάνω μόνο ελαφρύ περπάτημα και όχι συνεχόμενο, δεν έχω ακόμα σεξ. επαφές, αποφεύγω ακόμα και τον οργασμό (ευτυχώς πλέον δε μου λείπει κιόλας) και γενικά δε φτάνω το σώμα μου στα άκρα γιατί ξέρω την ευαισθησία του στις συσπάσεις. Ακόμα και το άγχος μου πυροδοτεί νέα σύσπαση ή αν δω κάτι τρομακτικό στην τηλεόραση 😕 Εάν αυτές οι συσπάσεις είναι αθώες braxton hicks, ειλικρινά δε το γνωρίζω, αλλά δε μου το επιβεβαιώνει και κανείς (και ας έχω ρωτήσει)!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ τις νιώθω από την 15η εβδομάδα. Αλλά επειδή με τον τράχηλο πάμε πολύ καλά δόξα το θεό, είμαι μόνο με μαγνήσιο. Και από μόνη μου απλά έχω κόψει τα πολλά πολλά δηλαδή δουλειές, ξεκουράζομαι πολύ κλπ. 

Όχι ευτυχώς δεν πονάνε!!!! Απλά νιώθεις μια ενόχληση εκείνη την στιγμή. Αλλά δεν μπορείς να συμβιβαστείς με τίποτα . Έχω ψάξει όλη την αγγλική βιβλιογραφία και όλα τα ξένα επιστημονικά άρθρα για να ηρεμήσω λιιιιγο. 

Εσύ από ποια εβδομάδα τις νιώθεις?

Κορίτσι μου έχω και εγώ απορία. 

Με ποιο τρόπο σου μετράνε τον τράχηλο?

Επειδή εμένα δεν μου τον μέτρησαν ούτε στο doppler, μα ούτε και η μαιευτήρας μου στα τυπικά μας ραντεβού τον έχει μετρήσει.

Έχουν να μου τον μετρήσουν από την Β αυχενική (εδώ και μήνες..) και αγχώθηκα λίγο τώρα.

Πλέον και εγώ μόνο μαγνήσιο παίρνω (3 Trophocard την ημέρα) και την προγεστερόνη μου τη σταμάτησε την περασμένη Πέμπτη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ersi85 είπε:

Το ευτύχημα είναι ότι διαθέτει μηχάνημα καρδιοτοκογράφου το ίδιο το ιατρείο της μαιευτήρος μου. Δεν με χρεώνει κάτι.

Ωστόσο ουδέποτε μου έχει πει εάν κάνω braxton hicks αν και την έχω ρωτήσει.. Ούτε μου έχει πει αν παραμορφώνουν οι συσπάσεις την μήτρα μου..

Αυτό όμως που τονίζει κάθε φορά είναι το εξής: Δε θέλει να βλέπει περιοδικότητα στις συσπάσεις (μια φορά που ήμουν κουρασμένη σωματικά και αγχωμένη, το μηχάνημα κατέγραφε σύσπαση ανά 2.5 λεπτά και η γιατρός μου με πλάκωσε στο μαγνήσιο και την προγεστερόνη μετά για μερικές ημέρες...). Στις επόμενες συναντήσεις μας, οι συσπάσεις είχαν πια ηρεμήσει. Έκανα 1-2 συνολικά στα 20 λεπτά καρδιοτοκογραφήματος και ήταν άτακτες, χωρίς περιοδικότητα μεταξύ τους, κάτι που όπως είπε είναι φυσιολογικό για την εβδομάδα μου.

Επίσης αυτό που δε θέλουν να δουν είναι να κάνουμε 50αρες και 100αρες συσπάσεις (σε μέγεθος) που θεωρούνται μεγάλες και επικίνδυνες, χωρίς να ξέρω πως μοιάζουν, γιατί ποτέ δεν έχουν καταγραφεί τέτοιες συσπάσεις σε εμένα στις φορές που έχω κάνει μηχάνημα. Γνωρίζω όμως κοπέλα που από την 22η εβδομάδα έκανε 100αρες συσπάσεις (τις βρήκαν στο μηχάνημα) και χρειάστηκε να μείνει 3μερο στο μαιευτήριο με ορό μαγνησίου και λοιπά φάρμακα, για να ηρεμήσουν και να ξεφύγει από τον κίνδυνο πρόωρου τοκετού.

Μέχρι εδώ σταματούν οι γνώσεις μου!

Κατά τα άλλα, δεν αθλούμαι, κάνω μόνο ελαφρύ περπάτημα και όχι συνεχόμενο, δεν έχω ακόμα σεξ. επαφές, αποφεύγω ακόμα και τον οργασμό (ευτυχώς πλέον δε μου λείπει κιόλας) και γενικά δε φτάνω το σώμα μου στα άκρα γιατί ξέρω την ευαισθησία του στις συσπάσεις. Ακόμα και το άγχος μου πυροδοτεί νέα σύσπαση ή αν δω κάτι τρομακτικό στην τηλεόραση 😕 Εάν αυτές οι συσπάσεις είναι αθώες braxton hicks, ειλικρινά δε το γνωρίζω, αλλά δε μου το επιβεβαιώνει και κανείς (και ας έχω ρωτήσει)!

 

Μια χαρά είναι οι γνώσεις σου. Οι άτακτες συσπάσεις όπως σου λέει είναι φυσιολογικές. Αχ μακάρι να είχε και ο δικός μου. θα με γλίτωνε από πολύ άγχος και κόπο. Σήμερα ξεκίνησα να τις καταγράφω. Να δω και πόσες κάνω. 

Άλλες μέρες είναι λίγες 3-4 . Άλλες μπορεί και 7-8.  Εσενα πότε ξεκίνησαν και πόσο είσαι τώρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσι μου έχω και εγώ απορία. 

Με ποιο τρόπο σου μετράνε τον τράχηλο?

Επειδή εμένα δεν μου τον μέτρησαν ούτε στο doppler, μα ούτε και η μαιευτήρας μου στα τυπικά μας ραντεβού τον έχει μετρήσει.

Έχουν να μου τον μετρήσουν από την Β αυχενική (εδώ και μήνες..) και αγχώθηκα λίγο τώρα.

Πλέον και εγώ μόνο μαγνήσιο παίρνω (3 Trophocard την ημέρα) και την προγεστερόνη μου τη σταμάτησε την περασμένη Πέμπτη.

Ο γυναικολόγος μου μετράει τον τράχηλο σε κάθε ραντεβού εκτός από χθες που πήγα και απλά τον είδε και μου είπε είναι μια χαρά μακρύς. (Βλακεία που δεν του είπε να τον μετρήσουμε). Κάποια περίοδο από δική μου ανασφάλεια πήγαινα κάθε βδομάδα. Οπότε τον μετραγαμε κάθε εβδομάδα. Συνήθως από την κοιλιά τον μετράμε αλλά έχει τύχει και κολπικά. (Έχει τύχει και τα δύο μαζί σε ένα ραντεβού -υπηρχε πολύ μικρή απόκλιση= αμελητέα). 

Τελευταία μέτρηση για εμένα ήταν πριν 2 εβδομάδες και σε 2 εβδομάδες από τώρα που έχω ραντεβού θα τον ξανά μετρήσουμε. Σίγουρα θα τον βλεπουν με τον υπέρηχο. Έχουν εμπειρία οι γιατροί. Οπότε αν κάτι δεν τους άρεσε θα στον είχε μετρήσει. Προφανώς θα τον βλέπει μακρύ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Κοριτσαρες καλημέρα σε όλες κι από μένα!!!!! Σήμερα είμαι 30η εβδομάδα!!! Χθες είχα την doppler και πήγαμε Αθήνα, μπήκα μετά από 45 λεπτά αναμονής! Πήγαν όλα καλά, όλα τέλεια είπε ο γιατρός!!! Η μπέμπα είναι 1,290 ειναι μικρούλα γενικά (μοντελάκι χάχαχα) αλλά μου είπε ότι και ο δικός μου γιατρός πως αυτό είναι καλύτερο από το να είχαμε ένα μεγάλο μωρο!! Ο πλακουντας είναι πολύ καλός, ο ομφάλιος λωρός,ο εγκέφαλος, γενικά κοίταξε τα πάντα όλα!! Ουσιαστικά είναι σχεδόν ίδια με την β επιπέδου, βλέπει όλα τα όργανα του μωρου και εκτιμά την κατάσταση του πλακούντα!! Τον τράχηλο τον μέτρησαμε κοιλιακά μόνο και μόνο επειδή το ζήτησα εγώ, τον εκτίμησε 3,4 ενώ στην Β επιπέδου ήταν 3,8 μου είπε ότι μπορεί και να μην ισχύει γιατί δεν μετράμε κολπικά για ακριβή αποτέλεσμα και οι γυναίκες με περιδεση δεν χάνουν μήκος(δεν το ήξερα)  δεν μας ενδιαφέρει λέει γενικά ο τράχηλος δεν πρόκειται να μικρύνει ούτε να ανοίξει! Ακόμη και 3,4  να είναι εφόσον η κύηση είναι προχωρημενη, δεν ασχολούμαστε λέει!! Θα την επαναλάβω την 35η εβδομαδα!!!! Πήγαμε και μια βόλτα ικεα να πάρω μια συρταριερα που βρήκα αρκετά οικονομική και εμφανισιμη, μικρούλα βέβαια αλλά την δουλειά μου θα την κάνω και από σήμερα θα πάει η παραγγελία συννεφοοοοο, ξεκινάω να παίρνω όλα τα απαραίτητα για τον πρώτο καιρό της μπέμπας και να στήνω το δωμάτιο της (σιγά σιγά βέβαια αυτο) πιο πολύ με ενδιαφέρει για αρχή να τακτοποιηθουν ολα τα πράγματακια της στις ντουλάπες και την συρταριερα του δωματίου της γιατί σκοπεύω να την αλλάζω εκεί γιαυτό πήρα και την συρταριερα και αλλαξιερα!! Επίσης σκέφτομαι σε καμία δεκαριά μέρες να ετοιμάζω την βαλίτσα μαιευτηριου(δεν κρατιέμαι) είμαι και ανυπομονή και αγχώδης οπότε θέλω να τα έχω έτοιμα νωρίτερα τα περισσότερα, όταν μπω 9ο δεν θέλω να κάνω τίποτααα.... θέλω απλά να απολαμβάνω ότι έκανα και να περιμενω😀😀

Μπράβο γλυκειά μου!!!!

Πάρα πολύ όμορφα τα νέα σου!!!

Να χαρείς τώρα τις αγορές σου και την προετοιμασία του δωματίου της μπεμπούλας σου!!

Είναι η πιο όμορφη διαδικασία.

Εγώ ξεκίνησα αρχές 7ου να κάνω έρευνα αγοράς για διάφορα βρεφικά από το μηδέν (χωρίς πρώτερες γνώσεις) και ευτυχώς που ξεκίνησα τότε και έκανα τις βασικές μου αγορές, διότι τώρα που μπήκα στον 8ο και βαραίνω σιγά σιγά, και κουράζομαι πιο εύκολα και ξεκίνησαν και οι ζέστες δειλά-δειλά, είναι πιο δύσκολο να πετάγομαι στα μαγαζιά.

Κούνια πήρα την παλιά της ανιψιάς μου και τώρα παραγγείλαμε καινούργιο στρώμα με βιολάτεξ και αφρό μνήμης για να κοιμάται το μωρό ξεκούραστα, καρότσι παραγγείλαμε το Cybex Melio 2 in 1 το ελαφρύ, σήμερα θα παραγγείλω τα αξεσουάρ ταίσματος (πιπίλες, αποστειρωτή, θερμαντήρα γάλακτος, για την περίπτωση μικτού ταίσματος με θηλασμό) και όλα τα λευκά είδη του μωρού τα τελείωσα μόλις χθες (τα είχα ξεκινήσει από τον 7ο).

Βαλίτσα μαιευτηρίου θα χρησιμοποιήσω την παλιά βαλίτσα του άντρα μου και απλά την αποστείρωσα με μαντηλάκια ντετόλ και την άφησα να στεγνώσει στον ήλιο.

Και τώρα πλένω σιγά σιγά τα λευκά είδη του μωρού, καθώς και φορμάκια/κορμάκια και τα αποστειρώνω στο στεγνωτήριο.

Ιδέα: Θα τα βάλω μέσα σε σακουλάκια τροφίμων που αγόρασα απο το ΙΚΕΑ σε χωριστές κατηγορίες (αλλού τα φορμάκια, αλλού τα κορμάκια, αλλού οι πετσέτες κλπ) με αυτοκόλλητα ταμπελάκια για να ξεχωρίζω ποιο είναι τι και με τα σακουλάκια θα τα τοποθετήσω μέσα στη βαλίτσα, ώστε να μη μαζέψουν σκόνη μέχρι να έρθει η ΜΕΓΑΛΗ ημέρα!

Τα δικά μου του μαιευτηρίου, τα έχω πλύνει και αποθηκεύσει σε μια μεριά και απλά παρήγγειλα ιντερνετικά κάποια καλλυντικά μου σε συσκευασία ταξιδίου, για να μη κουβαλάω ογκώδη μπουκάλια και πιάνω επιπλέον χώρο.

υ.γ. Στο ντοπλερ δε μου μετρησε καν τον τραχηλο! Τεσπα 😕 Μια χαρα ειναι ο δικος σου παντως! Και ισως ισχυει αυτο που σου ειπαν οτι πλεον δεν εχει κ τοσο σημασια το μηκος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Μια χαρά είναι οι γνώσεις σου. Οι άτακτες συσπάσεις όπως σου λέει είναι φυσιολογικές. Αχ μακάρι να είχε και ο δικός μου. θα με γλίτωνε από πολύ άγχος και κόπο. Σήμερα ξεκίνησα να τις καταγράφω. Να δω και πόσες κάνω. 

Άλλες μέρες είναι λίγες 3-4 . Άλλες μπορεί και 7-8.  Εσενα πότε ξεκίνησαν και πόσο είσαι τώρα?

Μέχρι 10 συσπάσεις την ημέρα είναι μια χαρά! Μου το ξεκαθάρισε αυτό η γυναικολόγος μου!

Οπότε μέτρα τες και αν δεις ότι ξεπερνάς τις 10, ενημέρωσέ τον.

Εμένα ξεκίνησαν 15η εβδομάδα (τυχαία τις είχαμε βρει στο μηχάνημα, επειδή τότε παραπονιόμουν ότι ένιωθα πονάκια χαμηλά στην κοιλιά μου) και συνεχίζονται έως σήμερα 32+6, αλλα τις ελεγχουμε δυο φορες την εβδομαδα κ για την ωρα ειναι under control.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Ο γυναικολόγος μου μετράει τον τράχηλο σε κάθε ραντεβού εκτός από χθες που πήγα και απλά τον είδε και μου είπε είναι μια χαρά μακρύς. (Βλακεία που δεν του είπε να τον μετρήσουμε). Κάποια περίοδο από δική μου ανασφάλεια πήγαινα κάθε βδομάδα. Οπότε τον μετραγαμε κάθε εβδομάδα. Συνήθως από την κοιλιά τον μετράμε αλλά έχει τύχει και κολπικά. (Έχει τύχει και τα δύο μαζί σε ένα ραντεβού -υπηρχε πολύ μικρή απόκλιση= αμελητέα). 

Τελευταία μέτρηση για εμένα ήταν πριν 2 εβδομάδες και σε 2 εβδομάδες από τώρα που έχω ραντεβού θα τον ξανά μετρήσουμε. Σίγουρα θα τον βλεπουν με τον υπέρηχο. Έχουν εμπειρία οι γιατροί. Οπότε αν κάτι δεν τους άρεσε θα στον είχε μετρήσει. Προφανώς θα τον βλέπει μακρύ ;)

Μακάρι να τον έχει δει και να μην εχει σχολιάσει κάτι, παρα να τον εχει αμελησει και να κινουμαι στα τυφλα, ενω εχω και συσπασεις..

Στο επομενο ραντεβου θα επιμεινω να τον δει με υπερηχο απο την κοιλια και ας αρνηθει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Μπράβο γλυκειά μου!!!!

Πάρα πολύ όμορφα τα νέα σου!!!

Να χαρείς τώρα τις αγορές σου και την προετοιμασία του δωματίου της μπεμπούλας σου!!

Είναι η πιο όμορφη διαδικασία.

Εγώ ξεκίνησα αρχές 7ου να κάνω έρευνα αγοράς για διάφορα βρεφικά από το μηδέν (χωρίς πρώτερες γνώσεις) και ευτυχώς που ξεκίνησα τότε και έκανα τις βασικές μου αγορές, διότι τώρα που μπήκα στον 8ο και βαραίνω σιγά σιγά, και κουράζομαι πιο εύκολα και ξεκίνησαν και οι ζέστες δειλά-δειλά, είναι πιο δύσκολο να πετάγομαι στα μαγαζιά.

Κούνια πήρα την παλιά της ανιψιάς μου και τώρα παραγγείλαμε καινούργιο στρώμα με βιολάτεξ και αφρό μνήμης για να κοιμάται το μωρό ξεκούραστα, καρότσι παραγγείλαμε το Cybex Melio 2 in 1 το ελαφρύ, σήμερα θα παραγγείλω τα αξεσουάρ ταίσματος (πιπίλες, αποστειρωτή, θερμαντήρα γάλακτος, για την περίπτωση μικτού ταίσματος με θηλασμό) και όλα τα λευκά είδη του μωρού τα τελείωσα μόλις χθες (τα είχα ξεκινήσει από τον 7ο).

Βαλίτσα μαιευτηρίου θα χρησιμοποιήσω την παλιά βαλίτσα του άντρα μου και απλά την αποστείρωσα με μαντηλάκια ντετόλ και την άφησα να στεγνώσει στον ήλιο.

Και τώρα πλένω σιγά σιγά τα λευκά είδη του μωρού, καθώς και φορμάκια/κορμάκια και τα αποστειρώνω στο στεγνωτήριο.

Ιδέα: Θα τα βάλω μέσα σε σακουλάκια τροφίμων που αγόρασα απο το ΙΚΕΑ σε χωριστές κατηγορίες (αλλού τα φορμάκια, αλλού τα κορμάκια, αλλού οι πετσέτες κλπ) με αυτοκόλλητα ταμπελάκια για να ξεχωρίζω ποιο είναι τι και με τα σακουλάκια θα τα τοποθετήσω μέσα στη βαλίτσα, ώστε να μη μαζέψουν σκόνη μέχρι να έρθει η ΜΕΓΑΛΗ ημέρα!

Τα δικά μου του μαιευτηρίου, τα έχω πλύνει και αποθηκεύσει σε μια μεριά και απλά παρήγγειλα ιντερνετικά κάποια καλλυντικά μου σε συσκευασία ταξιδίου, για να μη κουβαλάω ογκώδη μπουκάλια και πιάνω επιπλέον χώρο.

υ.γ. Στο ντοπλερ δε μου μετρησε καν τον τραχηλο! Τεσπα 😕 Μια χαρα ειναι ο δικος σου παντως! Και ισως ισχυει αυτο που σου ειπαν οτι πλεον δεν εχει κ τοσο σημασια το μηκος.

Μια σημειωση στα ρουχα του μωρου. Νομιζω οτι το στεγνωτηριο δεν αρκει. Η γιατρός μου ειχε πει εμενα σε ασχετη στιγμη θελουν καλο "ψήσιμο" με το σίδερο. 

Τι ομορφη διαδικασια ομως ε??? ❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Μέχρι 10 συσπάσεις την ημέρα είναι μια χαρά! Μου το ξεκαθάρισε αυτό η γυναικολόγος μου!

Οπότε μέτρα τες και αν δεις ότι ξεπερνάς τις 10, ενημέρωσέ τον.

Εμένα ξεκίνησαν 15η εβδομάδα (τυχαία τις είχαμε βρει στο μηχάνημα, επειδή τότε παραπονιόμουν ότι ένιωθα πονάκια χαμηλά στην κοιλιά μου) και συνεχίζονται έως σήμερα 32+6, αλλα τις ελεγχουμε δυο φορες την εβδομαδα κ για την ωρα ειναι under control.

Μια χαρά πάς!!! Μην αγχώνεσαι!!! Είσαι στην τελική ευθεία!!!! 

Μακάρι να μην τις ξεπεράσω. Προς το παρόν είμαι στις 3. Ουφ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Μια σημειωση στα ρουχα του μωρου. Νομιζω οτι το στεγνωτηριο δεν αρκει. Η γιατρός μου ειχε πει εμενα σε ασχετη στιγμη θελουν καλο "ψήσιμο" με το σίδερο. 

Τι ομορφη διαδικασια ομως ε??? ❤️❤️ 

Επειδή πήρα στεγνωτήριο τώρα πρόσφατα για αυτόν τον λόγο, να μη σιδερωνω τα ρούχα του μωρού μιας και δεν προλαβαίνω. Να ξέρεις αρκεί μια χαρά για αποστείρωση. Αφού ανοίγω το πορτακι και βγάζω τα ρούχα καυτά από μέσα, βράζει όλο το σπίτι όσο δουλεύει. Αλλά είναι σκέτο στεγνωτήριο δεν είναι με πλυντήριο μαζί. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια 💕 τι ωραία να διαβάζω νέα σας🌼🌼

Έτσι ακριβώς ! Και εγώ με αυτήν την λογική είμαι. Να τα ετοιμάσω τώρα και να περιμένω να φτάσει η ωρα.. και βαλίτσα και δωμάτιο...

Γιατί αλλιώς θα τα έχω συνεχώς στο μυαλό μου και δεν θα μπορώ να χαλαρώσω και να χαρώ το καλοκαίρι 🌼

Συρταριερα και εγώ από ΙΚΕΑ πήρα! Μια χαρά βολεψε! Και θα ξεκινήσω να πλένω μερικά από ανήψια μου ρούχα... Το καλό όταν κάνεις παιδί τελευταία από όλες.. 😁 σου τα δίνουν όλα έτοιμα 😄

Εγώ δεν θα βάλω σιδερο ομως.. μόνο στεγνωτηριο έχει πρόγραμμα βρεφικά για αυτό τον λόγο.

στρωμα δεν ξέρω τι να πάρω.. θα ήθελα κάτι πλενομενο.. έχετε κάτι να προτείνετε? 🤷🏽‍♀️

 

κάτι που έχει μείνει να κάνω άμεσα... είναι να βρω κανέναν παιδίατρο.. γιατί αν μεινω 15αυγουστο δεν θα βρίσκω κανέναν.. 🙄🙄 το μόνο που θέλω είναι να είναι κάποιος που θα μου απαντά οπότε τον ψάχνω .. είμαι Θεσσαλονίκη.. έχετε κάποιον να προτείνετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Veli είπε:

Γεια σας κορίτσια 💕 τι ωραία να διαβάζω νέα σας🌼🌼

Έτσι ακριβώς ! Και εγώ με αυτήν την λογική είμαι. Να τα ετοιμάσω τώρα και να περιμένω να φτάσει η ωρα.. και βαλίτσα και δωμάτιο...

Γιατί αλλιώς θα τα έχω συνεχώς στο μυαλό μου και δεν θα μπορώ να χαλαρώσω και να χαρώ το καλοκαίρι 🌼

Συρταριερα και εγώ από ΙΚΕΑ πήρα! Μια χαρά βολεψε! Και θα ξεκινήσω να πλένω μερικά από ανήψια μου ρούχα... Το καλό όταν κάνεις παιδί τελευταία από όλες.. 😁 σου τα δίνουν όλα έτοιμα 😄

Εγώ δεν θα βάλω σιδερο ομως.. μόνο στεγνωτηριο έχει πρόγραμμα βρεφικά για αυτό τον λόγο.

στρωμα δεν ξέρω τι να πάρω.. θα ήθελα κάτι πλενομενο.. έχετε κάτι να προτείνετε? 🤷🏽‍♀️

 

κάτι που έχει μείνει να κάνω άμεσα... είναι να βρω κανέναν παιδίατρο.. γιατί αν μεινω 15αυγουστο δεν θα βρίσκω κανέναν.. 🙄🙄 το μόνο που θέλω είναι να είναι κάποιος που θα μου απαντά οπότε τον ψάχνω .. είμαι Θεσσαλονίκη.. έχετε κάποιον να προτείνετε?

Καλησπέρα Veli μου, άντε με το καλό, θύμισε μου τι περιμένεις;

Να σε ρωτήσω ποίο είναι το πρόγραμμα για τα βρεφικά;;; Το λέει κάπως;η έχει κάποιο εικονίδιο;;;να δω μήπως το έχει και το δικό μου..

Στρώμα γιατί το θες για κούνια;;;η λίκνο;αν το θες για κούνια είναι πιο χοντρά και έχουν μέσα κοκοφοίνικα και κάτι αλλά νομίζω δεν πλένονται αλλά δεν είμαι και σίγουρη(μπορείς όμως να πάρεις αδιάβροχο κατωσεντονο και να βάλεις και ένα έξτρα σεντονακι για προστασία και από πάνω το κανονικό σεντόνι. Για λίκνο είναι πιο λεπτά τύπου μαξιλάρι και ίσως κάποια να πλένονται. 

Να σου πω επειδή ρώτησα την δικιά μου παιδίατρο μου είπε μην αγχωνομαι και να τύχει να λείπει την εβδομάδα που θα γεννήσω θα είναι την επόμενη δεν τρέχει κάτι. Δηλαδή και αμέσως να μην έρθει να δει το μωρό αλλά σε 5-6 μέρες είναι εντάξει. Άλλωστε τα ξεσκονιζουν στο μαιευτήριο και ο,τι είναι θα σου δώσουν οδηγίες (για ίκτερο πχ αν θέλει επανέλεγχο αιματολογικό κτλ κτλ)

Δεν είμαι Θεσσαλονίκη δυστυχώς να σου προτείνω κάποιον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Τι ωραια νέα κοριτσάκι μου!!

Μπράβο κοριτσάρα, μονο τέτοια χαρμόσυνα να ακουμε!!

Με το καλο να ερθουν ολα τα πραγματακια της κουκλιτσας, να της φτιαξεις ενα ονειρικό δωμάτιο για την μικρουλα ❤️ 

Οπως το λες για τον 9ο... κι εγω θελω μονο να πηγαινω για καφε στην παραλια! :D μονο ενα φαγητο και μετα εξωωωω!! 

Σε ευχαριστώ πολύ φιλη😁  

Χάχαχα έτσι ακριβώς να χαρούμε και λίγο το καλοκαιράκι όχι μόνο δουλειές και άγχη!! Με την άδεια σου τι έκανες, θυμησε μου πότε βγαίνεις? Εμενα τωρα μέσα Ιουνίου είναι η τελευταία αναρρωτική μου και μέτα ξεκινάει το επίδομα κυοφοριας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Επειδή πήρα στεγνωτήριο τώρα πρόσφατα για αυτόν τον λόγο, να μη σιδερωνω τα ρούχα του μωρού μιας και δεν προλαβαίνω. Να ξέρεις αρκεί μια χαρά για αποστείρωση. Αφού ανοίγω το πορτακι και βγάζω τα ρούχα καυτά από μέσα, βράζει όλο το σπίτι όσο δουλεύει. Αλλά είναι σκέτο στεγνωτήριο δεν είναι με πλυντήριο μαζί. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο 

ααα δεν το γνωριζα. Δεν εχω στεγνωτηριο. Γενικα ειμαι αρνητική με τη χρήση του γιατι καταναλωνει πολυ ρεύμα και γενικά προσπαθω να μην καταναλωνω πολύ ρεύμα όχι απο θεμα οικονομίας αλλα γενικότερα. Θα περιμενω ας πουμε να γεμισει το πλυντηριο πιατων, των ρουχων κτλ. 

Ασε που ζω στην εξοχή και εχω βεραντα σε καθε πλευρα που εκμεταλλευομαι την ενεργεια του αερα :P

Χωρις υπερβολές, αλλά δεν εχει τύχει να μην μπορω να στεγνώσω ρούχα. Τωρα αν με το παιδι αλλαξουν τα δεδομένα δεν το ξερω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

Μπράβο γλυκειά μου!!!!

Πάρα πολύ όμορφα τα νέα σου!!!

Να χαρείς τώρα τις αγορές σου και την προετοιμασία του δωματίου της μπεμπούλας σου!!

Είναι η πιο όμορφη διαδικασία.

Εγώ ξεκίνησα αρχές 7ου να κάνω έρευνα αγοράς για διάφορα βρεφικά από το μηδέν (χωρίς πρώτερες γνώσεις) και ευτυχώς που ξεκίνησα τότε και έκανα τις βασικές μου αγορές, διότι τώρα που μπήκα στον 8ο και βαραίνω σιγά σιγά, και κουράζομαι πιο εύκολα και ξεκίνησαν και οι ζέστες δειλά-δειλά, είναι πιο δύσκολο να πετάγομαι στα μαγαζιά.

Κούνια πήρα την παλιά της ανιψιάς μου και τώρα παραγγείλαμε καινούργιο στρώμα με βιολάτεξ και αφρό μνήμης για να κοιμάται το μωρό ξεκούραστα, καρότσι παραγγείλαμε το Cybex Melio 2 in 1 το ελαφρύ, σήμερα θα παραγγείλω τα αξεσουάρ ταίσματος (πιπίλες, αποστειρωτή, θερμαντήρα γάλακτος, για την περίπτωση μικτού ταίσματος με θηλασμό) και όλα τα λευκά είδη του μωρού τα τελείωσα μόλις χθες (τα είχα ξεκινήσει από τον 7ο).

Βαλίτσα μαιευτηρίου θα χρησιμοποιήσω την παλιά βαλίτσα του άντρα μου και απλά την αποστείρωσα με μαντηλάκια ντετόλ και την άφησα να στεγνώσει στον ήλιο.

Και τώρα πλένω σιγά σιγά τα λευκά είδη του μωρού, καθώς και φορμάκια/κορμάκια και τα αποστειρώνω στο στεγνωτήριο.

Ιδέα: Θα τα βάλω μέσα σε σακουλάκια τροφίμων που αγόρασα απο το ΙΚΕΑ σε χωριστές κατηγορίες (αλλού τα φορμάκια, αλλού τα κορμάκια, αλλού οι πετσέτες κλπ) με αυτοκόλλητα ταμπελάκια για να ξεχωρίζω ποιο είναι τι και με τα σακουλάκια θα τα τοποθετήσω μέσα στη βαλίτσα, ώστε να μη μαζέψουν σκόνη μέχρι να έρθει η ΜΕΓΑΛΗ ημέρα!

Τα δικά μου του μαιευτηρίου, τα έχω πλύνει και αποθηκεύσει σε μια μεριά και απλά παρήγγειλα ιντερνετικά κάποια καλλυντικά μου σε συσκευασία ταξιδίου, για να μη κουβαλάω ογκώδη μπουκάλια και πιάνω επιπλέον χώρο.

υ.γ. Στο ντοπλερ δε μου μετρησε καν τον τραχηλο! Τεσπα 😕 Μια χαρα ειναι ο δικος σου παντως! Και ισως ισχυει αυτο που σου ειπαν οτι πλεον δεν εχει κ τοσο σημασια το μηκος.

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! Τέλεια και συ οργανωτική ε?? Καλά κάνεις, πολύ ωραία όλα, μου έδωσες και ιδέες!!! Αυτό με το στεγνωτηριο το ξέρω και γω αλλά μετά δεν θέλουν καθόλου λίγο πάτημα με σίδερο γτ εμένα μου τα βγάζει τσαλακωμενα. Βέβαια είναι πλυντήριο - στεγνωτηριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

ααα δεν το γνωριζα. Δεν εχω στεγνωτηριο. Γενικα ειμαι αρνητική με τη χρήση του γιατι καταναλωνει πολυ ρεύμα και γενικά προσπαθω να μην καταναλωνω πολύ ρεύμα όχι απο θεμα οικονομίας αλλα γενικότερα. Θα περιμενω ας πουμε να γεμισει το πλυντηριο πιατων, των ρουχων κτλ. 

Ασε που ζω στην εξοχή και εχω βεραντα σε καθε πλευρα που εκμεταλλευομαι την ενεργεια του αερα :P

Χωρις υπερβολές, αλλά δεν εχει τύχει να μην μπορω να στεγνώσω ρούχα. Τωρα αν με το παιδι αλλαξουν τα δεδομένα δεν το ξερω...

Ακόμα δεν έχω πάρει τον λογαριασμό του ρεύματος να σου πω...🤣🤣 Ελπίζω να μην κλαίω... Εγώ να σου πω τόσα χρόνια το ίδιο έκανα τα άπλωνα αλλά τώρα με τρία παιδιά και το ένα μωρό που θέλει πολύ σιδέρωμα δεν θα προλαβαίνω με τίποτα όμως. Έπρεπε να βρω μια λύση γιαυτο και το πήρα. Έστω για του μωρού να αποστειρωνονται γτ πραγματικά ζεσταίνει όλο το σπίτι, δηλαδή το καλοκαίρι θα βράζουμε οπότε το χρησιμοποιώ...

Φέτος το χειμώνα καλά μας πήγε δεν έβρεχε και στέγνωναν αμέσως...αλλά είναι κάτι χειμώνες...δεν παλεύονται με τπτ από υγρασια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Sonia12 είπε:

Γειά σου κορίτσι μου. Έχετε ζήσει εδώ τα προηγούμενα χρόνια? Γιατί είπες να επιστρέψετε. 

Υπέρηχους εδώ σου κάνουν στις 8 εβδομάδες για να δούμε καρδούλα, στις 12 εβδομάδες για να υπολογίσουμε την ΠΗΤ, στις 13 εβδομάδες για να δουν τυχόν ανωμαλίες (μια λιγότερο λεπτομερής β-επιπέδου) κι εκεί μετράνε και το υγρό στον αυχένα και το ρινικό οστό (σαν μια αυχενική). Επίσης το NIPT ειναι απο τον περασμένο Απρίλη εντελώς δωρεάν. Πιο πριν πλήρωνες μια συμμετοχή 170 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Ύστερα στις 20 εβδομάδες σου κάνουν τη Β-επιπέδου. Μέχρι στιγμής όλα μια χαρά υπέρηχους δηλαδή. Κι εδώ έρχεται η διαφορά ανάμεσα στην πόλη που ζούσα και στο χωριό που είμαι τωρα. Στην πόλη έκανες κι εναν υπέρηχο στις 30 εβδομάδες για να δεις την ανάπτυξη του μωρού και μετά εναν στις 36 εβδομάδες για να δεις τη στάση του εμβρύου. Στο χωριό που μετακόμισαμε πρόσφατα, δεν κάνουν άλλον υπέρηχο Κι οταν ρώτησα πώς θα δούνε τη στάση του μωρού μου είπαν θα το νιώσουν κι αν έχουν αμφιβολίες θα κάνουν έναν υπέρηχο. ΣΟΚ η Σονια. 

Αιματολογικες έκανα γύρω στις 12 εβδομάδες αν θυμάμαι καλά μαζι με το NIPT για ζάχαρο, σίδηρο νομίζω, σεξουαλικως μεταδιδομενα (AIDS, σύφιλη κτλ) και rhesus. Μετα έκανα στις 16 βδομάδες καμπύλη ζαχαρου για διαβήτη γιατί έχω ιστορικό από την πρώτη εγκυμοσύνη και τώρα θα κάνω την ερχόμενη Παρασκευή καμπύλη, στις 27 εβδομάδες. Τότε νομίζω μου έχει γράψει πάλι σίδηρο, της ζήτησα και μια βιταμίνη D, και θα κοιτάξουν και το rhesus του μωρού γιατί είμαι rhesus αρνητική. Γενικά τοξοπλασμα ας πούμε δεν κάνουν. Ούτε θυρεοειδή ουτε κάτι ιούς που κάνουν στην Ελλάδα νομίζω. Όταν βέβαια τα παιδιά μου κόλλησαν ανεμοβλογιά και πήρα τηλέφωνο τη μαία γιατί δεν ήμουν σίγουρη αν την είχα περάσει κι ανησύχησα, μου κανόνισε αμέσως με το αιμα που έχουν στο εργαστήριο να μου κοιτάξουν αν έχω αντισώματα. Και τότε της ζήτησα να μου κοιτάξουν αν εχω αντισώματα για ερυθρά γιατί η μαμά μου κάτι δε θυμόταν καλά και με μπερδέψε για το αν είχα κάνει τα εμβόλια μικρή. 

Όσον αφορά το διαβήτη κύησης δεν τη κάνουν πάντα την καμπύλη στην εγκυμοσύνη. Εγώ στην πρώτη ζήτησα να μου την κάνουν λόγω βεβαρυμενου ιστορικού απο τη μερια του μπαμπά. Και όντως ειχα. Αν εχεις σε μια εγκυμοσύνη διαβήτη τότε κάνεις και στις επόμενες πάντα καμπύλη, στις 16 και στις 27 εβδομάδες. 

Εδώ αρχικά, με το που έχεις θετικό τεστ, διαλέγεις μια πρακτική με μαιες κοντά στην περιοχή σου και σου κλείνουν το πρώτο ραντεβού στις 8 εβδομάδες να δουν καρδούλα. Ούτε χωριακες ούτε τίποτα. Σε όλη την εγκυμοσύνη σε παρακολουθεί η μαία, και στη γέννα η μαία. Σε γυναικολόγο και νοσοκομείο πας μόνο αν έχεις εγκυμοσύνη υψηλού ρίσκου. Μια τέτοια περίπτωση είναι η περίπτωση που θα χρειαστείς ινσουλίνη λόγω του διαβήτη, τότε μετσφερεσαι απο μαία σε γυναικολόγο και το πρωτόκολλο λέει ότι στο παίρνουν με πρόκληση γύρω στις 38 εβδομάδες. Αν ελέγξεις το διαβήτη με διατροφή, παραμένεις στη μαια. 

Επίσης έχεις την επιλογή να γέννησες στο σπίτι ή σε νοσοκομείο ή σε πολυκλινικη. Στην πρώτη εγκυμοσύνη, επειδή φοβήθηκα τον κωρονοιο (γέννησα Μάρτιο του 2020 και τότε δεν ήταν σίγουρο αν ο κορωνοιος είχε επιπτώσεις στο νεογέννητο ή στην έγκυο) αποφάσισα να γεννήσω σπίτι. Πολύ καλή εμπειρία, με βοήθησε πολύ κι η γιόγκα εγκυμοσύνης που θα ξεκινήσω πάλι σε αυτήν την εγκυμοσύνη. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη ξεκίνησα να γεννήσω σπίτι αλλα ο μικρούλης κοίταζε την πλάτη μου αντί για την κοιλιά, κι είχα για ώρες διαστολή 9, δεν ήθελε να πάει 10 να σπρώξω με τίποτα, και κουράστηκα, σταμάτησαν οι συσπάσεις οπότε η μαία πήρε τηλέφωνο το νοσοκομείο και ήρθε ασθενοφόρο με πήρανε, και μου δώσανε εκει οξυτοκινη και γέννησα εκει μια χαρα. 3 η ώρα τη νύχτα γέννησα, 8 το πρωί είχα φύγει αν θυμάμαι καλά. 

Ενα παρα πολύ καλο που έχουνε είναι ότι απο την πρώτη μέρα που γεννας έρχεται μαια στο σπίτι, για 8 ημέρες, στις αρχές κάθεται ενα 8ωρο και μετα μειώνεται σταδιακά το ωράριο, και στα δείχνει ολα για το μωρό, πώς να το αλλάζεις, να το κάνεις μπάνιο, σε βοηθάει στις δουλειές του σπιτιού, καθαρίζει, μαγειρεύει, προσέχει τα μεγαλύτερα. Παιδιάτρου δικό σου δεν έχεις, την πρώτη εβδομάδα έρχονται απο το consultatie bureau και κοιτάνε το μωράκι. Εκει παρακολουθούν το παιδί απο τη γέννηση μέχρι τα 18 του. Εκεί κάνουν και τα εμβόλια κι ο, τι απορίες έχεις σε σχέση με διατροφή παίρνεις εκει. Για ασθενείες πας το παιδί στον οικογενειακό σου γιατρό. 

Γενικά πολύ διαφορετικό σύστημα, αλλα εγώ μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένη και με τις μαιες είμαι πολύ ευχαριστημένη. Θα ήθελα κάποιες παραπάνω εξετάσεις κάποιες φορες αλλα όχι παντα. 

Αμα θες περισσότερες πληροφορίες να μιλήσουμε κι απο άλλου να στα πω χαρτί και καλαμάρι. 

Αρχικά Σόνια σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική περιγραφή του συστήματος εκεί!

Ο άντρας μου ζούσε 5 χρόνια Ολλανδία, γύρισε Ελλάδα πρόπερσι, αλλά θέλει να επιστρέψουμε όλοι μαζί αφού γεννήσω με το καλό, για επαγγελματικούς λόγους.

Εγώ στην Αμερική έχω ζήσει 2 χρόνια σα παιδί, όχι όμως Ολλανδία! Ο,τι γνωρίζω για την χώρα, είναι μέσω διαδικτύου ή μέσω συζητήσεων με τον άντρα μου. Ωστόσο αν δεν έχεις βιώσει από 1ο χέρι την κύηση και τον τοκετό εκεί, ο,τι και να γράφει στο διαδίκτυο, είναι απλά αόριστες γνώμες.

Είναι άξιο θαυμασμού που προσπάθησες να γεννήσεις στο σπίτι με μαία εκεί και που εναρμονίστηκες τόσο καλά στο σύστημα υγείας των Ολλανδών, το οποίο κακά τα ψέματα θυμίζει παλιά Ελλάδα, τότε που οι γιαγιάδες μας γεννούσαν στο σπίτι με μαμή. Για να είμαι ειλικρινής, δε θα το τολμούσα. Θέλω σύγχρονη τεχνολογία και γιατρό γύρω από τον τοκετό και από ψυχολογικής άποψης, δε διαθέτουμε όλες την ίδια ψυχραιμία σε τέτοιες στιγμές. Στο νοσοκομείο που σε μετέφεραν στον 1ο σου τοκετό, μου κάνει τρελή εντύπωση που μετά από 5 μόλις ώρες από τη γέννα, σε έδιωξαν!! Και ας σου έστειλαν τη μαία σπίτι την άλλη μέρα.

Βέβαια αντιλαμβάνομαι ότι οι Ολλανδέζες έχουν τους Vikings στο αίμα τους, είναι πιο σκληραγωγημένες! Οι Ελληνίδες όμως?

Η ζωή στην Ολλανδία είναι πραγματικά όμορφη και ΄ήρεμη, με τρομάζει όμως το πως δουλεύει το δικό τους σύστημα υγείας, το οποίο είναι ιδιωτικοποιημένο και στηρίζεται στις ασφαλιστικές.

Και εμένα το μωρό μου εδώ και 2 μήνες κοιτάζει πρός την πλάτη μου και μου είπε η γιατρός μου πως δε βρίσκεται σε καλή στάση για φυσιολογικό τοκετό, παρά το ότι είναι με το κεφάλι πρός τα κάτω. Επίσης μάλλον δεν θα αποφύγω την ινσουλίνη λόγω του διαβήτη κύησης που έχω, οπότε λογικά πάμε με καισαρική νωρίτερα από την ΠΗΤ.

Φυσικά έχω στο μυαλό μου να προσπαθήσω ξανά για μωρό μετά από 1-2 χρόνια, αλλά αν είμαι Ολλανδία, δύσκολο να παραμείνω εκεί μετά την 20η εβδομάδα. Στα πολύ θετικά του συστήματος εκεί όμως είναι το δωρεάν NIPT! Εδώ μας ζήτησαν 400+ ευρώ για το πιο απλό και βασικό "πακέτο" και τελικά δε το κάναμε, διότι δε φάνηκε κάτι ανησυχητικό απο α και β αυχενική και papp-a tests.

Και τέλος, για ασθένειες πας το παιδί πρώτα στον GP για να πάρεις έγκριση για παιδίατρο, και αν αρνηθεί ενώ πχ ψήνεται στον πυρετό? Πως αξιολογούν έγκαιρα οξείες αμυγδαλίτιδες, φαρυγγίτιδες κλπ? Κάτι τέτοια φοβάμαι.

Ακόμη (θα σε έχω πρήξει ως τώρα), γυναικολογικές εξετάσεις όπως τεστ Παπ και μαστογραφία ή υπέρηχο στήθους, κάνουν κάθε χρόνο ή όχι?

Θα σου στείλω κορίτσι μου εν καιρώ προσωπικό μήνυμα γιατί έχω διάφορες απορίες και όσο πλησιάζει ο καιρός να γίνω μανούλα, οι ερωτήσεις μου πληθαίνουν ❤️ 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Μια σημειωση στα ρουχα του μωρου. Νομιζω οτι το στεγνωτηριο δεν αρκει. Η γιατρός μου ειχε πει εμενα σε ασχετη στιγμη θελουν καλο "ψήσιμο" με το σίδερο. 

Τι ομορφη διαδικασια ομως ε??? ❤️❤️ 

Ωχ ναι?

Σίδερο φαντάσου δεν έχουμε καν! Θα πρέπει να δανειστώ γτ τωρα δε παίζουν χρήματα να κάνω και ΑΛΛΗ αγορά.

Στεγνωτήριο κ εμείς αγοράσαμε τώρα με αφορμή τον ερχομό του μωρού. Το πηραμε σαν ξεχωριστη ηλεκτρικη συσκευη απο το πλυντηριο ρουχων, με αποσταση 1 ετος.. Παντού διαβάζω πως τα αποστειρώνει σε υψηλές θερμοκρασίες, αλλά αν δεν είναι αρκετό, τι να πω~ 

Στη τελική θα περάσω ρούχα κ λευκά ειδη μαιευτηριου ενα σιδερο για να ειμαστε σιγουροι για αρχη και μετα θα το χαλαρωσουμε λιγο, αν μας το επιτρεψει ο παιδιατρος.

:) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eir_ma είπε:

Ακόμα δεν έχω πάρει τον λογαριασμό του ρεύματος να σου πω...🤣🤣 Ελπίζω να μην κλαίω... Εγώ να σου πω τόσα χρόνια το ίδιο έκανα τα άπλωνα αλλά τώρα με τρία παιδιά και το ένα μωρό που θέλει πολύ σιδέρωμα δεν θα προλαβαίνω με τίποτα όμως. Έπρεπε να βρω μια λύση γιαυτο και το πήρα. Έστω για του μωρού να αποστειρωνονται γτ πραγματικά ζεσταίνει όλο το σπίτι, δηλαδή το καλοκαίρι θα βράζουμε οπότε το χρησιμοποιώ...

Φέτος το χειμώνα καλά μας πήγε δεν έβρεχε και στέγνωναν αμέσως...αλλά είναι κάτι χειμώνες...δεν παλεύονται με τπτ από υγρασια

Για τους ΄ιδιους λόγους πανω-κατω το πηραμε κ εμεις. Πολλή υγρασία η πολη μου τον χειμωνα, ολο βροχες και εκαναν τα ρουχα να στεγνωσουν και 3 μερες. Για ενα μωρο που θελει συχνα αλλαγη ρουχου και πρεπει να του πλενουμε φορμακια, κορμακια, σεντονια, σελτεδακια κλπ καθε μερα ή ανα δυο μέρες, δε βολευει με τιποτα το απλωμα. Το καλοκαιρι στεγνωνουν πανευκολα, δε το συζητω, αλλά εμεις μενουμε σε ημιυπογειο!

Δεν εχουμε αμεσα που να τα απλωσουμε, πρεπει να παμε ταρατσα, να ανεβαινω σκαλες με το βαρος των πλυμενων ρουχων. Δε παιζει, δε το ηθελε κ ο αντρας μου ολο αυτο το πανηγυρι. Ωστοσο περιμενουμε κ εμεις την 1η λυπητερη να δουμε ποσο θα ερθει ο λογαριασμος του ρευματος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Καλησπέρα Veli μου, άντε με το καλό, θύμισε μου τι περιμένεις;

Να σε ρωτήσω ποίο είναι το πρόγραμμα για τα βρεφικά;;; Το λέει κάπως;η έχει κάποιο εικονίδιο;;;να δω μήπως το έχει και το δικό μου..

Στρώμα γιατί το θες για κούνια;;;η λίκνο;αν το θες για κούνια είναι πιο χοντρά και έχουν μέσα κοκοφοίνικα και κάτι αλλά νομίζω δεν πλένονται αλλά δεν είμαι και σίγουρη(μπορείς όμως να πάρεις αδιάβροχο κατωσεντονο και να βάλεις και ένα έξτρα σεντονακι για προστασία και από πάνω το κανονικό σεντόνι. Για λίκνο είναι πιο λεπτά τύπου μαξιλάρι και ίσως κάποια να πλένονται. 

Να σου πω επειδή ρώτησα την δικιά μου παιδίατρο μου είπε μην αγχωνομαι και να τύχει να λείπει την εβδομάδα που θα γεννήσω θα είναι την επόμενη δεν τρέχει κάτι. Δηλαδή και αμέσως να μην έρθει να δει το μωρό αλλά σε 5-6 μέρες είναι εντάξει. Άλλωστε τα ξεσκονιζουν στο μαιευτήριο και ο,τι είναι θα σου δώσουν οδηγίες (για ίκτερο πχ αν θέλει επανέλεγχο αιματολογικό κτλ κτλ)

Δεν είμαι Θεσσαλονίκη δυστυχώς να σου προτείνω κάποιον.

Εμας το sharp εχει προγραμμα για βρεφικα. 

Ωστοσο εαν ολα ειναι βαμβακερα, και προγραμμα βρεφικων να μην εχει, μπορεις να τα βαλεις σε προγραμμα για βαμβακερα (είτε να επιλεξεις το super dry αν τα θες φουλ στεγνα, είτε το cupboard dry, που είναι σχεδον ολοστεγνα, ετοιμα για αποθηκευση στην ντουλαπα).

Για το λογο αυτο προσπαθω ο,τι εχω παραγγειλει του μωρου να ειναι απο βαμβακι, για να μπαινουν στην ιδια κατηγορια πλυσης και στεγνωματος μετα. Τα συνθετικα θελουν αλλο προγραμμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Για τους ΄ιδιους λόγους πανω-κατω το πηραμε κ εμεις. Πολλή υγρασία η πολη μου τον χειμωνα, ολο βροχες και εκαναν τα ρουχα να στεγνωσουν και 3 μερες. Για ενα μωρο που θελει συχνα αλλαγη ρουχου και πρεπει να του πλενουμε φορμακια, κορμακια, σεντονια, σελτεδακια κλπ καθε μερα ή ανα δυο μέρες, δε βολευει με τιποτα το απλωμα. Το καλοκαιρι στεγνωνουν πανευκολα, δε το συζητω, αλλά εμεις μενουμε σε ημιυπογειο!

Δεν εχουμε αμεσα που να τα απλωσουμε, πρεπει να παμε ταρατσα, να ανεβαινω σκαλες με το βαρος των πλυμενων ρουχων. Δε παιζει, δε το ηθελε κ ο αντρας μου ολο αυτο το πανηγυρι. Ωστοσο περιμενουμε κ εμεις την 1η λυπητερη να δουμε ποσο θα ερθει ο λογαριασμος του ρευματος!

Ααααα ούτε κι εσείς το έχετε πάρει ακόμα το ρεύμα🤣🤣🤣🤣🤣. Εδώ θα είμαστε να τα λέμε με ένα φλιτζάνι σκέτο καφέ 🤣🤣

Καλά ναι εγώ είχα αγοράσει ένα σωρό φορμακια,σελτεδακια,μπουρνουζακια γι'αυτό το λόγο. Δεν με έφταναν κάθε μέρα έπρεπε να πλένω. Είχα φτάσει σε σημείο να ανάβω καλοριφέρ για να τα βάζω πάνω να στεγνώνουν. Καλά φέτος καμία σχέση χειμωνιάτικα έξω στέγνωναν αμέσως, αλλά τα πληρώνουμε τώρα που κάθε μέρα βρέχει.

Πάντως στις αξιολογήσεις για το στεγνωτήριο έλεγαν όλες ότι ήταν η καλύτερη αγορά της ζωής τους, τους έλυσε τα χέρια κτλ κτλ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια! Θέμα αλλαξιερα. Θέλω άμεσα να αγοράσω μια καινούργια γιατί η παλιά μου έχει φθαρεί φουλ και ακόμα την μικρή μου εκεί την αλλάζω πάνες, τώρα θα θέλω και για τον μπέμπη. 

Είχα πάρει μια από τα ΛΗΤΩ την ευχαριστήθηκα φουλ αλλά την ξεσκισαμε. Τώρα δεν υπάρχει δυνατότητα μετακίνησης οπότε όλα τα αγοράζω ιντερνετικά. Αγορασε καμία ήδη από το διαδίκτυο και να είναι καλή; Έχετε καμία να προτείνετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Ακόμα δεν έχω πάρει τον λογαριασμό του ρεύματος να σου πω...🤣🤣 Ελπίζω να μην κλαίω... Εγώ να σου πω τόσα χρόνια το ίδιο έκανα τα άπλωνα αλλά τώρα με τρία παιδιά και το ένα μωρό που θέλει πολύ σιδέρωμα δεν θα προλαβαίνω με τίποτα όμως. Έπρεπε να βρω μια λύση γιαυτο και το πήρα. Έστω για του μωρού να αποστειρωνονται γτ πραγματικά ζεσταίνει όλο το σπίτι, δηλαδή το καλοκαίρι θα βράζουμε οπότε το χρησιμοποιώ...

Φέτος το χειμώνα καλά μας πήγε δεν έβρεχε και στέγνωναν αμέσως...αλλά είναι κάτι χειμώνες...δεν παλεύονται με τπτ από υγρασια

Ετσι ξερω, πως καταναλωνει αρκετο ρευμα... Δεν εχουμε, ουτε η μαμα μου εχει, ο,τι ακουω απο τρίτους. 

Φετος ναι ηταν καλα... Τωρα τι να σου πω? Μπορει σε 1-2 χρονια να το χρειαστω και εγω και να αναθεωρήσω. Απλά γενικά προσέχω πολύ, ανακυκλωση, ενεργεια, ειμαι λιγο συντηρητικη στην καταναλωση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Ωχ ναι?

Σίδερο φαντάσου δεν έχουμε καν! Θα πρέπει να δανειστώ γτ τωρα δε παίζουν χρήματα να κάνω και ΑΛΛΗ αγορά.

Στεγνωτήριο κ εμείς αγοράσαμε τώρα με αφορμή τον ερχομό του μωρού. Το πηραμε σαν ξεχωριστη ηλεκτρικη συσκευη απο το πλυντηριο ρουχων, με αποσταση 1 ετος.. Παντού διαβάζω πως τα αποστειρώνει σε υψηλές θερμοκρασίες, αλλά αν δεν είναι αρκετό, τι να πω~ 

Στη τελική θα περάσω ρούχα κ λευκά ειδη μαιευτηριου ενα σιδερο για να ειμαστε σιγουροι για αρχη και μετα θα το χαλαρωσουμε λιγο, αν μας το επιτρεψει ο παιδιατρος.

:) 

Δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου κοριτσακι μου. Ρωτα καποιον παιδιατρο ή τον γυναικολογο σου για σιγουρια να σου πουν, μην μπαινεις σε εξοδα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια! Θέμα αλλαξιερα. Θέλω άμεσα να αγοράσω μια καινούργια γιατί η παλιά μου έχει φθαρεί φουλ και ακόμα την μικρή μου εκεί την αλλάζω πάνες, τώρα θα θέλω και για τον μπέμπη. 

Είχα πάρει μια από τα ΛΗΤΩ την ευχαριστήθηκα φουλ αλλά την ξεσκισαμε. Τώρα δεν υπάρχει δυνατότητα μετακίνησης οπότε όλα τα αγοράζω ιντερνετικά. Αγορασε καμία ήδη από το διαδίκτυο και να είναι καλή; Έχετε καμία να προτείνετε;

Κοριτσι μου εγω αλλαξιερα δεν πηρα.

Δεν την χρειαζομαι σαν επιπλο - συρτατιερα γιατι εχω ντουλαπες τεραστιες και στις 2 παιδικές. 

Για αλλαξιερα λοιπον θα βαλω μια μικρη που πηρα απο moromou - δεν ειναι διαθεσιμη αλλα για να δεις https://www.moromou.gr/shop/aksesouar/allaksieres-morou/αλλαξιέρα-μωρού-ιπποπόταμος/

και θα τη βαλω πανω σε μια ραφιερα απο ΙΚΕΑ που εχω https://www.ikea.gr/proioda/epipla-organosis-apothikeusis/vivliothikes-rafieres/sustima-kallax/rafieres-kallax/kallax-rafiera/60324520?snrai_campaign=Tqsh8jXp17Wr&snrai_id=bc246da5-68d6-4a0d-98a8-0bab5187b3a6

Θα τις βαλω μονο 4 ποδαρακια για να ανεβει λιγο (εχει στο ΙΚΕΑ). Οποτε θα βαλω καλαθια με τα πραγματα της απο κατω κι επειτα θα την αφησω στο δωματιο της ως ραφιερα για να βαζουμε παιχνιδια και παραμυθια.  

Στο ισογειο που θα ειμαστε ολη μερα, επειδη δεν σκοπευω να ανεβαινω καθε φορα που θα κανει κακακια στον οροφο - θα μεινω απο γονατα - θα παρω παρκοκρεβατο με ενσωματωμένη αλλαξιερα. Τυχαια βρηκα τωρα στο ιντερνετ https://www.spitishop.gr/παρκοκρέβατο-2-θέσεων-με-αλλαξιέρα-6-μηνών-έως-15kg-moni-sleepy-beige-239594.html?gclid=CjwKCAjwvdajBhBEEiwAeMh1U0WdMr_lpM4R0_MIJHwfk0CfMqArD4kRk44sPs0olhfk3_zuuf1gnRoCjyEQAvD_BwE κατι τετοιο σκεφτομαι για κατω, ωστε να κοιμαται και να την αλλαζω εκει κατα τη διαρκεια της μερας. Δεν εχω παραγγειλει ακομα παρκοκρεβατο, πιστευω οτι καποιο ωραιο θα βρω να αγορασω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...