Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΠΑΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ! ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ! ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ...


baby sm

Recommended Posts

Κοριτσια παρακαλω βοηθειτσε γιατι δεν μπορω να καταληξω τι να κανω σε σχεση με το τι να αγορασω για να μεταφερω το παιδι μετα τη γεννα απο το μαιευτηριο στο αυτοκινητο. Εχουμε καταληξει με τον αντρα μου να παρουμε ένα πολυ καλο καθισματακι αυτοκινητου απο 0 έως 18 κιλα, που βρηκαμε. Θεωρείτε ότι για να τη μεταφερω απο το δωματιο στο αυτοκινητο πρεπει να έχω και πορτ μπεμπε; εγω προσωπικα δεν βρισκω τη χρησιμοτητα των πορτ μπεμπε και σκεφτομουν οτι δεν θα ταν προβλημα να μεταφερω το μωρακι μεσα στην κουβερτουλα του απο το δωματιο στο αυτοκινητο οπου θα το βαλουμε στο καταλληλο καθισματακι. Μετα σκεφτομαι ότι ενδεχομενως να παρω και έναν υφασματινο μαρσιπο οπως τα ring slim που ειναι βαμβακερα και μαλακα και ότι πρεπει να για συντομες αποστασεις ή βολτες και αφου τη βγαλουμε με αυτο μετα να την τοποθετησουμε στο παιδικο καθισματακι...τι λετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγκαλια και παλι αγκαλια!:)

Και εγω που ειχα παρει πορτ-μπεμπε δεν ηθελα τελικα να το αφησω απο την αγκαλια μου.

Αφου εχεις καθισματακι για να του παρεχει ασφαλεια στο αυτοκινητο, αλοιμονο αν χρειαζεται δεκα πραγματα για να παει το παιδι απο το μαιευτηριο στο σπιτι!:silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το καθισματάκι δε νομίζω πως κάνει για νεογέννητο. Μια καλαθούνα πάρε για να κοιμάται και τον πρώτο καιρό και να το μεταφέρεις κιόλας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΑΘΙΣΜΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΓΚΑΛΙΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΦΕΥΓΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ. ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΔΩΡΟ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΤΣΙ ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΜΩΡΟΥΛΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ... ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΧΡΗΣΤΟ...ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΚΟΙΜΟΤΑΝ 1,5 ΜΗΝΑ ΕΚΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ Κ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΧΩΡΑΓΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΗΤΑΝ Κ ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΟ. ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΓΩ... Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διαβάζοντας το μήνυμα σου και πριν δω την επιλογή του μάρσιπου ... ήταν αυτό που θα σου πρότεινα !!!

Νομίζω ότι είναι και η πιο οικονομική λύση αν αναλογιστείς πόσα χρήματα θα δώσετε για το καθισματάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το καθισματακι αυτοκινητου σιγουρα θα σου χρειαστει για αργοτερα,το μωρακι σου αγκαλιτσα θα το παρετε η σε ring slim εσυ η ο αντρας σου και θα πατε σπιτακι σας με το καλο:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τεινω να καταληξω σε μαρσιπο, ναι. γιατι βρίσκω τη χρησιμοτητα του και μετα, και τα χρημματα βεβαια δεν ειναι τόσο πολλα. την καλαθουνα θεωρω οτι δεν τη χρειαζομαι γιατι ετσι και αλλιως θα της εχουμε κρεββατακι απο την αρχη. οποτε τι να την κανω την καλαθουνα. ασε που δεν εχω και χωρο να τα βαλω όλα αυτα!!!

παντως δεν περιμενα οτι υπαρχουν 7 χιλιαδες μακακιες!!! για αυτες τις περιπτωσεις. τα χω δει ολα κωλυομενα!!!

εχει και την πλακα του βεβαια...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΡΤ ΜΠΕΜΠΕ Η ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΥΠΝΑΚΟΥΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΝ ΠΑΤΕ ΚΑΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΚΛΠ..ΤΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΚΑΤΣΕΙ ΣΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΙΑΣΤΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΑΛΑΚΟΥΛΙ ΚΑΙ ΕΥΘΡΑΥΣΤΟ...ΑΣΤΟ ΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΙΑΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ..

ΑΥΤΗ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΠΟΨΗ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ...

Η ΤΕΛΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ..!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: :laugh: :laugh: ειδες ποσα υπαρχουν?ο καταλογος ειναι ατελειωτος χαχαχαχαχ:laugh:και που εισαι ακομα χαχαχαχ:laugh: παντως η καλαθουνα οντως δε βολευει;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και θα σου πω και κατι αλλο αγαπητη Υβοννη. Μηπως τελικα υπερβαλλουμε και λιγο γενικως...; ή καποιοι - οιες και πολυ ;;;

γενικα μιλαω...

εγω δεν θυμαμαι να χω δει καμια φωτογραφια μου μεσα σε πορτ μπεμπε ή καλαθουνα όταν ήμουν μωρο. όλο σε κατι καναπεδες με ξαπλωναν και στο κρεβατι των γονιων μου;;; και φανταζομαι ότι δεν είμαι η μόνη:) :) ε; τι λες και εσυ;;; :) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

baby sm έγραψε:

και θα σου πω και κατι αλλο αγαπητη Υβοννη. Μηπως τελικα υπερβαλλουμε και λιγο γενικως...; ή καποιοι - οιες και πολυ ;;;

γενικα μιλαω...

εγω δεν θυμαμαι να χω δει καμια φωτογραφια μου μεσα σε πορτ μπεμπε ή καλαθουνα όταν ήμουν μωρο. όλο σε κατι καναπεδες με ξαπλωναν και στο κρεβατι των γονιων μου;;; και φανταζομαι ότι δεν είμαι η μόνη:) :) ε; τι λες και εσυ;;; :) :) :)

:laugh: :laugh: χαχαχαχαχαχ ναι ναι :laugh: συμφωνω:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο μενα! Η καθεμια λεει την εμπειρια της . :)

Οταν γεννησα την Μαριετουλα μας μας εκανε δωρο ο αδερφος μου καθισμα αυτοκινητου απο 0 εως 18 κιλα. Το νεογεννητο δεν μπορει να μπει εκει μεσα! Κολυμπαει το καημενο! Παλι καλα μας δανεισαν ενα καθισμα που ειναι απο 0 ως 13 κιλα. Με αυτο την βγαλαμε απο το μαιευτηριο. Την ειχαμε εκει μεχρι 4 μηνων. Μετα την βαλαμε στο μεγαλο καθισμα. Πιστευω πως καλυτερα θα ηταν να μην παρετε απο τωρα μεγαλο καθισμα γιατι το μικρο βολευει καλυτερα γιατι σκεψου οτι οταν ηταν να βγουμε βολτα την βαζαμε μεσα στο καθισμα πριν βγουμε απο το σπιτι και την σκεπαζαμε και μετα κατευθειαν στο αυτοκινητο.

Αν θες σου στελνω φωτογραφια πως ηταν η μικρη 2 μηνων μεσα στο μεγαλο καθισμα. Ακομα και τοτε χανοταν . και ηταν και στρουμπουλουλα!

Συγνωμη αν σε κουρασα. Φιλια. Ευχομαι να κανεις την καλυτερη επιλογη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ BABY SM.ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ ΑΠΟ 0-18 ΚΙΛΑ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΡΧΗ.ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΕΩΡΩ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΕΝΑ ΠΟΡΤ ΜΠΕΜΠΕ ΣΤΟ ΟΠΟΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΖΩΝΗ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΟΛΤΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙΑ ΤΩΝ ΚΑΡΟΤΣΙΩΝ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΖΕΤΕ ΕΞΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ;;ΑΝ ΔΕ ΘΕΣ ΠΟΡΤ ΜΠΡΜΠΡ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ.ΑΥΤΕΣ ΟΜΩΣ ΔΕ ΔΕΝΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΕ ΖΩΝΗ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΑΣ ΛΕΝΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙΑ ΑΠΟ 0 ΩΣ 18 ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΞΑΠΛΑ.ΚΑΙ Η ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ.ΑΥΤΑ..!ΚΑΛΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ;;ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ (ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΕΜΑΝΑ) ΤΙΣ ΘΕΩΡΕΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ, ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΡΩΤΑΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ;;ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ' ΧΕΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ.ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΠΟΤΕ ΕΞΩ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙΣ ΠΩΥ ΘΑ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ;;ΑΓΚΑΛΙΑ;;Η' ΣΤΟ ΜΑΡΣΙΠΟ ΣΥΝΕΧΕΙΑ;;ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Ο ΜΑΡΣΙΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΗ ΩΡΑ ΓΙΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΜΟΝΟ.ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑ;;ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΒΑΖΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙ ΤΟΥ.ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΟΡΤ ΜΠΕΜΠΕ ΚΡΙΝΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΗΜΟΥ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΣΕ ΠΟΡΤ ΜΠΕΜΠΕ ΗΜΟΥΝ.ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΑ ΣΤΟ ΣΚΕΛΕΤΟ ΤΟΥ ΚΑΡΟΤΣΙΟΥ.ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΑΝ.

ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΩΝ ΜΩΡΩΝ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ..!!ΦΙΛΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ena pragma pou den mporw einai nadinonte simboules gia to poso pio epikindina mporei na einai to paidi sto autokinito.

ta kathismata autokinitou giauto bghkan kai einai meletimena gia tous mhnes pou anagrafoun.einai thema asfalias tou paidiou mas kai oxi ti nomizoume emeis.otan lene apo 0 mhnes einai gia NEOGENNITA akoma kai an den mas fenete emas tous kseroles.den tha minei saythn thn stash gia wres alla gia kapoia lepta,kai wra na shmpliroseis stis odigies leei na kanei dilima to paidi ana takta distimata.exw barethei na blepw thn ellinikh nootropia sto megalio ths sto dromo me paidia sfentones mesa sta aytokiita,giati an simbei kati san sfentona tha figei apo to parathiro.

stis europaikes xores den safinoun na figeis an den exeis kathismataki h an to taxi den exei.as ginoume epitelous europh kai sta miala giati mono sta logia hmaste.to xrimatiko den paizei mprosta sthn zwh tou paidiou mas .

o dikos mou thn katabriskei sto kathisma ,kai akoma kai h paidiatros mou mou eipai oti den prepei na einai entelos ksaplota alla me mia klish logo anagogon.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθη μου σορυ αλλα συζητηση κανουμε. ρωτησα κατι για να ακουσω και αλλες γνωμες και να κανουμε συζητηση. Διαλογο. Οποια θελει απανταει. Οποια δε θελει δεν απανταει. Δεν υποχρεωσα καμια. Δεν μπορω να καταλαβω την επιθεση. Δεν ειπα οτι πηρα την αποφαση ειπα οτι τεινω να καταληξω. Αλλο το ενα και αλλο το αλλο. Ευχαριστω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις κοριτσια τα αγορασαμε ολα... και καθισμα αυτοκινητου και πορτ-μπεμπε και το πορτ-μπεμπε του καροτσιου το οποιο εδενε στο αυτοκινητο και αυτο χρησιμοποιουσαμε τον πρωτο καιρο, και μαρσιππο και οτι αλλο μας ηταν χρησιμο... ολα τα χρειαστηκαμε τελικα γιατι το καθε πραγμα ηταν καταλληλο για την καθε περιπτωση που μας τυχαινε...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H sweetmammy εγραψε: Εμεις κοριτσια τα αγορασαμε ολα... και καθισμα αυτοκινητου και πορτ-μπεμπε και το πορτ-μπεμπε του καροτσιου το οποιο εδενε στο αυτοκινητο και αυτο χρησιμοποιουσαμε τον πρωτο καιρο, και μαρσιππο και οτι αλλο μας ηταν χρησιμο... ολα τα χρειαστηκαμε τελικα γιατι το καθε πραγμα ηταν καταλληλο για την καθε περιπτωση που μας τυχαινε...

θα συμφωνησω απολυτα μαζι της. κι εγω ολα τα ειχα, αλλα αγορασα και αλλα μου τα εφεραν δωρο. και τα χρησιμοποιησα αναλογως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw tha simfwnisw me tin afriditi entelws gia entelws......ti kai an grafoun apo 0 ews...emeis ekei den kanei leme!!!!xixixi kai egw fisika pira kathisma gia to aytokinito pou eixe ena eidiko maksilaraki pou elege apo 0 ews 5.500 kila meta bgazeis ayto to maksilaraki kai einai mexri 18 kila!!!etsi ki alliws den ksekinisame na pame stin germania...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα διαφωνήσω απόλυτα με τις δύο φίλες που λένε ότι το κάθισμα αυτοκινήτου δεν είναι για νεογέννητα και θα συμφωνήσω με την Αφροδίτη.

Εμείς αγοράσαμε κάθισμα αυτοκινήτου από 0-13kg βάλαμε και το παιδί στο κάθισμα το δέσαμε με την ζώνη του και βγήκαμε από το δωμάτιο του νοσοκομείου προς το αυτοκίνητο, όπου δέσαμε το κάθισμα με την ζώνη του αυτοκινήτου. Δεν υπάρχει ασφαλέστερος τρόπος μεταφοράς από το κάθισμα του αυτοκινήτου. Με τα χέρια απαγορεύεται, τί γίνετε αν σκοντάψεις κατά την έξοδό σου και σου φύγει το παιδί από τα χέρια?? Τα καθίσματα αυτά είναι ειδικά σχεδιασμένα για νεογέννητα.

Λυπάμαι πολύ που η πωλήτρια εξέφρασε λάθος άποψη -ίσως γιατί ήθελε να πουλήσει το άλλο προιόν, δεν ξέρω- και για τους παιδιάτρους που λένε ότι το κάθισμα είναι για μετά τους 3 μήνες!!:angry: Έλεος!

Εδώ στην Γερμανία αν η τροχαία σε σταματήσει και το παιδί δεν είναι δεμένο με ειδικό κάθισμα όχι μόνο σου δίνει πρόστιμο αλλά σου απαγορεύει να συνεχίσεις την οδήγηση μέχρι να βρεις ασφαλή τρόπο μεταφοράς του παιδιού. Προσωπικά δεν θεωρώ την καλαθούνα ασφαλή μέσο μεταφοράς ακόμη και αν δένει με την ζώνη. Το παιδί μέσα είναι δεμένο??

Θέλει πολύ προσοχή και σκέψη, μιλάμε για το ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ, που κυοφορούσαμε τόσον καιρό η κάθε μια με τις δυσκολίες της, που το γεννήσαμε πάλι η κάθε μια με τις δυσκολίες της και για τις μεταφορές του με το αυτοκίνητο θα το αφήσουμε στην καλαθούνα?? Προς Θεού!!!

Και στα 2 μας παιδιά είχαμε κάθισμα, πηγαίναμε στο σούπερ μάρκετ, βάζαμε το κάθισμα στο καρότσι του σούπερ μάρκετ και κάναμε τις αγορές μας!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apoti kserw to port mpempe denete sto autokinhto to mwro oxxi den denete mesa sto port mpempe.na fantasteite oti sto kathismataki pou exei xilia duo maksilarakia kai otan pername apo lakoubes kai atsalous ellhnikous dromous pianw to kefalaki tou gia na mhn trantazete ....fantazome mesa sthn kalathouna h sto port mpempe tha fernei sbours to paidi kai ti asfalia exei na to kratas kai me ta duo xeria???

baby sm egw ta exw ola kai tora perimeno kai to ring .to port mpempe to exw tora panw sto skeleto tou karotsiou kai kimizw dipla mou ton mpemph .to kathisma autokinitou einai sto spiti mesa kai otan bgenoume ton topothetoume ekei kai ton denoume meta sto autokinito .eksw apo to autokinhto den bgikame akoma (einai polu moro gia na paei opoudipote me kosmo) alla molis xriastei na bgoume tha exw kai ton skeleto tou karotsiou kai tha topothetisw pano tou to kathisma autokinhtou .to ring to thelw gia mesa sto spiti giati thelei sinexia thilasma kai aggalia kai tha mou lisei ta xeria .marsipo exoume alla den mpenei kala akoma ekei (den anigei ta podarakia me tipota) alla den ton xriastikame akoma afou den kanoume boltes ektos spitiou kai autokinhtou .

pantos sto autokinhto demenos thn katabriskei ...rixnei kati upnous xortastikous .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα πρέπει να είναι σύμφωνο με τις προδιαγραφές ασφαλείας της ΕΕ ECE R44-04, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και στο αεροπλάνο, όπως έκανα εγώ άλλωστε για την μεταφορά του γιου μου, όταν ήταν 1,5 μηνών :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδίτη, εγώ το μπουμπουκάκι μου, τώρα είναι 6 μηνών, όταν ήταν ίσο με το δικό σου το μετέφερα και έξω από το αυτοκίνητο με το κάθισμα, αφού πήγαινα τον γιο μου στον παιδικό σταθμό. Εγώ έβγαζα το κάθισμα και το κουβαλούσα στο σχολείο μετά ξανά αυτοκίνητο και σπίτι.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...