Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τοξοπλασαμα


Vasil

Recommended Posts

Καλησπέρα. 

Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα των εξετάσεων. 

Στις εξετάσεις έχει τοξοπλασαμα 1 και 2. Το δεύτερο μου βγήκε θετικό... Με πολύ μικρό αριθμό βέβαια. Ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ και θα κάνω επαναληπτικες την βδομάδα που μας έρχεται. 

Είχα ξανακάνει πριν κάποιους μήνες πάλι τις ίδιες εξετάσεις και τότε όλα ήταν καλά. 

Απλά ήθελα να μοιραστώ το άγχος μου, γι αυτό γράφω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εννοείς σου βγήκε θετικό IgM και αρνητικό IgG; αυτό θέλει όντως επαναληπτική εξέταση και διερεύνηση, γιατί δε σημαίνει απαραίτητα θετικη διάγνωση μέχρι να βγουν και τα 2 θετικά. Αν είσαι όντως τελικά θετική στο τοξοπλασμα, έχει κάποιες εξετάσεις για το μωρό και αγωγή. Σε λοίμωξη της μητέρας σε προχωρημένη κύηση είναι πιο πιθανό να κολλήσει το βρέφος μεν, αλλά και αρκετά πιο πιθανό να μη φέρει βαριά νόσο. Να είσαι αισιόδοξη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Vasil είπε:

Καλησπέρα. 

Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα των εξετάσεων. 

Στις εξετάσεις έχει τοξοπλασαμα 1 και 2. Το δεύτερο μου βγήκε θετικό... Με πολύ μικρό αριθμό βέβαια. Ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ και θα κάνω επαναληπτικες την βδομάδα που μας έρχεται. 

Είχα ξανακάνει πριν κάποιους μήνες πάλι τις ίδιες εξετάσεις και τότε όλα ήταν καλά. 

Απλά ήθελα να μοιραστώ το άγχος μου, γι αυτό γράφω. 

Φίλη μου είχε πάθει το ίδιο κ πήρε αγωγή. Το μωρό γεννήθηκε μια χαρά κ πλέον είναι 5 ετών οπότε στο λέω σίγουρα ότι όλα πήγαν καλά. 

Όμως είναι πολύ σημαντικό να δράσεις γρήγορα. Το τοξόπλασμα έχει θεραπεία αλλά πρέπει να ληφθεί άμεσα. Μην αφήσεις το γιατρό να σου πει άσε κ βλέπουμε...

Απλά για να καταλάβω ποιο από τα δύο είναι θετικό; (Το ένα δείχνει νέα λοίμωξη κ είναι το επικίνδυνο ενώ το άλλο παλιά κ γενικά δεν έχει σημασια αρκεί να έγινε παλιότερα από την εγκυμοσύνη)

Να είσαι αισιόδοξη κ να το ψάξεις πολύ καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Εννοείς σου βγήκε θετικό IgM και αρνητικό IgG; αυτό θέλει όντως επαναληπτική εξέταση και διερεύνηση, γιατί δε σημαίνει απαραίτητα θετικη διάγνωση μέχρι να βγουν και τα 2 θετικά. Αν είσαι όντως τελικά θετική στο τοξοπλασμα, έχει κάποιες εξετάσεις για το μωρό και αγωγή. Σε λοίμωξη της μητέρας σε προχωρημένη κύηση είναι πιο πιθανό να κολλήσει το βρέφος μεν, αλλά και αρκετά πιο πιθανό να μη φέρει βαριά νόσο. Να είσαι αισιόδοξη!

Ναι το igm βγήκε θετικό. Το όριο ειναι 6 και εγώ έδειξα 6,07. Πριν από κάνα δίμηνο ήταν φυσιολογικό που είχα ξανακάνει εξετάσεις. Ο γιατρός μου είπε πως είναι μικρή η τιμή και μπορεί να μην είναι αληθής. 

Όπως και να έχει θα ξανακάνω αυτή την εβδομάδα επαναληπτικες για να δούμε πως θα κινηθούμε. 

 

στις πριν 20 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Φίλη μου είχε πάθει το ίδιο κ πήρε αγωγή. Το μωρό γεννήθηκε μια χαρά κ πλέον είναι 5 ετών οπότε στο λέω σίγουρα ότι όλα πήγαν καλά. 

Όμως είναι πολύ σημαντικό να δράσεις γρήγορα. Το τοξόπλασμα έχει θεραπεία αλλά πρέπει να ληφθεί άμεσα. Μην αφήσεις το γιατρό να σου πει άσε κ βλέπουμε...

Απλά για να καταλάβω ποιο από τα δύο είναι θετικό; (Το ένα δείχνει νέα λοίμωξη κ είναι το επικίνδυνο ενώ το άλλο παλιά κ γενικά δεν έχει σημασια αρκεί να έγινε παλιότερα από την εγκυμοσύνη)

Να είσαι αισιόδοξη κ να το ψάξεις πολύ καλα!

 

Όχι δεν μου είπε άσε. Ποιο είναι η παλιά λοίμωξη και ποιο η νέα; 

Πριν κάτι μήνες είχα ξανακάνει εξετάσεις και ήταν και τα δύο αρνητικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Vasil είπε:

Ναι το igm βγήκε θετικό. Το όριο ειναι 6 και εγώ έδειξα 6,07. Πριν από κάνα δίμηνο ήταν φυσιολογικό που είχα ξανακάνει εξετάσεις. Ο γιατρός μου είπε πως είναι μικρή η τιμή και μπορεί να μην είναι αληθής. 

Όπως και να έχει θα ξανακάνω αυτή την εβδομάδα επαναληπτικες για να δούμε πως θα κινηθούμε. 

 

 

Όχι δεν μου είπε άσε. Ποιο είναι η παλιά λοίμωξη και ποιο η νέα; 

Πριν κάτι μήνες είχα ξανακάνει εξετάσεις και ήταν και τα δύο αρνητικά 

Αυτό είναι της προσφατης λοίμωξης. Ή είναι πολύ πολύ πρόσφατη (θετικό που τη βρήκες αμέσως να πάρεις αγωγή) ή είναι ψευδές. Είναι διαφορα που μπορούν να βγάλουν ψευδώς θετικό για τοξοπλασμα και είναι και πιθανό το εργαστηριακό λάθος. Όντως αυτή είναι η διαδικασία που σου είπε. Θα το ξανατσεκαρετε να δείτε αν θα βγει θετικό και το IgG. Αν βγει θα κάνετε κάτι άλλες εξετάσεις και θα πάρεις αγωγή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...