Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια και καλή χρονιά! Ψάχνω εμπειρίες από κοπελες που θήλασαν αποκλειστικά! Δηλαδή, πως αντιστάθηκαν στο να δώσουν μπουκάλι τις πρώτες μέρες στο μαιευτήριο, αν αντιμετώπισαν προβλήματα μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμος, αν δυσκολεύτηκαν με τον ύπνο του μωρού, εάν τα μωρά τους έκαναν κολικούς κτλ.. Οποιαδήποτε πληροφορία από μαμά που το έχει ζήσει, είναι σημαντική! Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και καλή χρονιά! Ψάχνω εμπειρίες από κοπελες που θήλασαν αποκλειστικά! Δηλαδή, πως αντιστάθηκαν στο να δώσουν μπουκάλι τις πρώτες μέρες στο μαιευτήριο, αν αντιμετώπισαν προβλήματα μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμος, αν δυσκολεύτηκαν με τον ύπνο του μωρού, εάν τα μωρά τους έκαναν κολικούς κτλ.. Οποιαδήποτε πληροφορία από μαμά που το έχει ζήσει, είναι σημαντική! Ευχαριστώ!

καλησπερα ......με το καλο ευχομαι γτ μαλλον περιμενεις παιδαακι....!! δεν υπηρχε καν διλημμα για εμεμνα αλλα κ για τα περισσοτερα κοριτσια πιστευω -τουλαχιστουν τα γυρω μου-..το συνηθες ειναι να στεναχωριεσαι αν δε μπορεις να θηλασεις..σε προτρεπω να παρρακολουθουσεις εστω ενα σεμιναριο περι θηλασμου.θα πειστεις κι εσυ...ειναι οτι καλυτερο μπορεις να προσφερεις..αν δε μπορεσεις ομως δεν εγινε κατι.μπορει να συμβει να μην εχεις γαλα .

επισης το εχεις συνεχεια πανω σου ουτε κουβαλας..ουτε αποστειρωνεις....απλως πεινας συνεχεια...χιχι...θα σου ευχηθω καλους θηλασμους...

βεβαια εγω ξεκινησα κ με μπουκαλι λογω προωροτητας .σιγα σιγα το κοψαμε....ξανα επιχειρησα μετα απο συσταση γιατρου αλλα τα μωρακια προτιμουν στηθους ..ειναι φυσει χαρακτηριστικο η θηλαστικη κινηση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irini5 σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου! Εχω ηδη παρακολουθήσει αρκετά σεμινάρια, βέβαια η θεωρεία από την πράξη απέχει πολύ και αυτό με αγχώνει! Το τι θα αντιμετωπίσω δηλαδή. Μακάρι να τα καταφέρω, γιατί θα είναι καλό και για το μωρό και για μένα! 

Απλά συχνά διαβάζω ότι πολλές κοπέλες στο μαιευτήριο δίνουν μπουκάλι την πρώτη ημέρα γιατι το μωρό κλαίει, ενώ στα σεμινάρια μας είπαν πως δεν χρειάζεται και πως του φτάνει το δικό μας κι ας είναι σταγόνες. Σίγουρα δε θέλω να κουράσω το μωρό μου τις πρώτες μέρες, αλλά ούτε και να χάσω τον θηλασμό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

@irini5 σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου! Εχω ηδη παρακολουθήσει αρκετά σεμινάρια, βέβαια η θεωρεία από την πράξη απέχει πολύ και αυτό με αγχώνει! Το τι θα αντιμετωπίσω δηλαδή. Μακάρι να τα καταφέρω, γιατί θα είναι καλό και για το μωρό και για μένα! 

Απλά συχνά διαβάζω ότι πολλές κοπέλες στο μαιευτήριο δίνουν μπουκάλι την πρώτη ημέρα γιατι το μωρό κλαίει, ενώ στα σεμινάρια μας είπαν πως δεν χρειάζεται και πως του φτάνει το δικό μας κι ας είναι σταγόνες. Σίγουρα δε θέλω να κουράσω το μωρό μου τις πρώτες μέρες, αλλά ούτε και να χάσω τον θηλασμό..

Αχ κοπέλα μου καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου! Κ εγώ αυτά σκεφτόμουν πριν τον τοκετό κ ας είχα παρακολουθήσει σεμινάρια...για τον λόγο αυτό είχα κάνει ραντεβού πριν τον τοκετό με παιδίατρο - πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού ώστε να μπορώ να την καλέσω όσο είμαι στο μαιευτήριο κ μου πιπιλίζουν τα αυτιά για ξένο...βέβαια την πρώτη νύχτα, ήταν κ πολύ αργά για να καλέσω την παιδίατρο, επειδή η μικρή μου έκλαιγε κ δεν μπορούσα να την ηρεμήσω, αγχώθηκα κ μια ξύπνια μαία μου είπε πως πεινάει πως δεν έχω γάλα κ με παρέσυρε για ξένο. Ε κ έδωσα ένα μπουκάλι. Ευτυχώς όμως στροφαρα γρήγορα κ έμεινα εκεί στο 1 μόνο. Εγώ θα σε συμβούλευα, εάν δεν έχεις υπόψη σου κάποιον παιδίατρο πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού, να βρεις μία μαία πιστοποιημένη ώστε να έχεις το θάρρος να την πάρεις σε περίπτωση που προκύψει το οτιδήποτε. Αλλά μη στενοχωριέσαι. Ακόμη κ  ξένο να χρειαστεί να δώσεις τις πρώτες μέρες, μετά μπορείς να το γυρίσεις σε αποκλειστικό θηλασμό. Δύσκολη διαδικασία μεν αλλά με υπομονή κ επιμονή γίνεται. Υπάρχουν πολλές κοπέλες που το έχουν καταφερει!

Όσον αφορά την εδραίωση του θηλασμού συνήθως λένε ότι εδραιώνεται στις 7 εβδομάδες αλλά απ ότι βλέπω αυτό παίζει. Υπάρχουν γυναίκες που τους εδραιώθηκε στο 3μηνο, 4μηνο κοκ. Εμένα ας πούμε ενώ κατάλαβα ότι εδραιώθηκε στους 2,5 μήνες, μετά έτυχε σε ένα άλμα ανάπτυξης η μικρή να θηλάζει πολύ περισσοτερο με αποτέλεσμα τα στήθη μου να πρήζονται πάλι. Σήμερα που μιλάμε, στους 4 μήνες, στο ένα στήθος φαίνεται να έχει εδραιωθεί, στο άλλο όχι. Πώς γίνεται αυτό δεν ξέρω... Απλά τον πρώτο καιρό να έχεις το νου σου όταν πρήζονται τα στήθη σου πολύ είτε να βάζεις κατευθείαν το μωρό να θηλάσει είτε να αποσυμφορεις λίγο με το χέρι στον νιπτήρα ώστε να μη δημιουργηθούν γρομπαλακια από τη στάση του γάλακτος. Ακόμη να συμβεί όμως αυτό μην αγχώνεσαι...ζεστές κομπρέσες πριν τον θηλασμό, μαλάξεις κατά τη διάρκεια του θηλασμού και κρύες κομπρέσες μετά και συνέρχεσαι. 

Ο υπνος των νεογέννητων είναι δύσκολος τον πρώτο καιρό...ξυπνάνε συνέχεια! Βέβαια εσύ μπορεί να σταθείς τυχερή κ το δικό σου μωράκι να κοιμάται περισσότερο. Κ να μη κοιμάται όμως να έχεις στο νου σου ότι θα περάσει, δε θα είναι πάντα έτσι!

Κολικοί...αχ αυτοί οι κολικοί...να κλαίει το μικράκι σου κ να κλαις κ εσύ μαζί...είναι ζόρικη φάση και μπορεί να ξεκινήσει από πολύ αρχή μέχρι κ τον 3ο μήνα. Λένε ότι το ξένο γάλα τους επιδεινώνει γι αυτό κ συνήθως δοκιμάζουν διάφορα γάλατα. Το μητρικό είναι πιο εύπεπτο οπότε λένε ότι πονάνε λιγότερο τα μωράκια μέσα στη μέρα. Μασαζάκι στην κοιλιτσα, ζεστες κομπρεσουλες και λυγίζεις τα ποδαράκια τους στην κοιλιτσα για να φεύγουν τα αέρια. Επίσης καλό ρέψιμο γιατί αν μείνει αέρας στο στομαχάκι τους καταλήγει στο εντερακι όπου επίσης τους προκαλεί πόνο μέχρι να βγει... Εμένα η δική μου έκανε κολικούς αλλά μόνο για μισή με μία ώρα σύνολο μέσα στη μέρα.

Πάντως μην αγχώνεσαι από τώρα για όλα αυτά. Βήμα βήμα όλα θα γίνουν και θα δεις που θα σε «πηγαίνει» το μωράκι σου από το ένα στο άλλο...επίσης εδώ θα είμαστε κ εμείς κ ό,τι προκύπτει και μπορούμε θα βοηθάμε! 

Με το καλό να το κρατήσεις στην αγκαλιά σου!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Bestrong είπε:

Αχ κοπέλα μου καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου! Κ εγώ αυτά σκεφτόμουν πριν τον τοκετό κ ας είχα παρακολουθήσει σεμινάρια...για τον λόγο αυτό είχα κάνει ραντεβού πριν τον τοκετό με παιδίατρο - πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού ώστε να μπορώ να την καλέσω όσο είμαι στο μαιευτήριο κ μου πιπιλίζουν τα αυτιά για ξένο...βέβαια την πρώτη νύχτα, ήταν κ πολύ αργά για να καλέσω την παιδίατρο, επειδή η μικρή μου έκλαιγε κ δεν μπορούσα να την ηρεμήσω, αγχώθηκα κ μια ξύπνια μαία μου είπε πως πεινάει πως δεν έχω γάλα κ με παρέσυρε για ξένο. Ε κ έδωσα ένα μπουκάλι. Ευτυχώς όμως στροφαρα γρήγορα κ έμεινα εκεί στο 1 μόνο. Εγώ θα σε συμβούλευα, εάν δεν έχεις υπόψη σου κάποιον παιδίατρο πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού, να βρεις μία μαία πιστοποιημένη ώστε να έχεις το θάρρος να την πάρεις σε περίπτωση που προκύψει το οτιδήποτε. Αλλά μη στενοχωριέσαι. Ακόμη κ  ξένο να χρειαστεί να δώσεις τις πρώτες μέρες, μετά μπορείς να το γυρίσεις σε αποκλειστικό θηλασμό. Δύσκολη διαδικασία μεν αλλά με υπομονή κ επιμονή γίνεται. Υπάρχουν πολλές κοπέλες που το έχουν καταφερει!

Όσον αφορά την εδραίωση του θηλασμού συνήθως λένε ότι εδραιώνεται στις 7 εβδομάδες αλλά απ ότι βλέπω αυτό παίζει. Υπάρχουν γυναίκες που τους εδραιώθηκε στο 3μηνο, 4μηνο κοκ. Εμένα ας πούμε ενώ κατάλαβα ότι εδραιώθηκε στους 2,5 μήνες, μετά έτυχε σε ένα άλμα ανάπτυξης η μικρή να θηλάζει πολύ περισσοτερο με αποτέλεσμα τα στήθη μου να πρήζονται πάλι. Σήμερα που μιλάμε, στους 4 μήνες, στο ένα στήθος φαίνεται να έχει εδραιωθεί, στο άλλο όχι. Πώς γίνεται αυτό δεν ξέρω... Απλά τον πρώτο καιρό να έχεις το νου σου όταν πρήζονται τα στήθη σου πολύ είτε να βάζεις κατευθείαν το μωρό να θηλάσει είτε να αποσυμφορεις λίγο με το χέρι στον νιπτήρα ώστε να μη δημιουργηθούν γρομπαλακια από τη στάση του γάλακτος. Ακόμη να συμβεί όμως αυτό μην αγχώνεσαι...ζεστές κομπρέσες πριν τον θηλασμό, μαλάξεις κατά τη διάρκεια του θηλασμού και κρύες κομπρέσες μετά και συνέρχεσαι. 

Ο υπνος των νεογέννητων είναι δύσκολος τον πρώτο καιρό...ξυπνάνε συνέχεια! Βέβαια εσύ μπορεί να σταθείς τυχερή κ το δικό σου μωράκι να κοιμάται περισσότερο. Κ να μη κοιμάται όμως να έχεις στο νου σου ότι θα περάσει, δε θα είναι πάντα έτσι!

Κολικοί...αχ αυτοί οι κολικοί...να κλαίει το μικράκι σου κ να κλαις κ εσύ μαζί...είναι ζόρικη φάση και μπορεί να ξεκινήσει από πολύ αρχή μέχρι κ τον 3ο μήνα. Λένε ότι το ξένο γάλα τους επιδεινώνει γι αυτό κ συνήθως δοκιμάζουν διάφορα γάλατα. Το μητρικό είναι πιο εύπεπτο οπότε λένε ότι πονάνε λιγότερο τα μωράκια μέσα στη μέρα. Μασαζάκι στην κοιλιτσα, ζεστες κομπρεσουλες και λυγίζεις τα ποδαράκια τους στην κοιλιτσα για να φεύγουν τα αέρια. Επίσης καλό ρέψιμο γιατί αν μείνει αέρας στο στομαχάκι τους καταλήγει στο εντερακι όπου επίσης τους προκαλεί πόνο μέχρι να βγει... Εμένα η δική μου έκανε κολικούς αλλά μόνο για μισή με μία ώρα σύνολο μέσα στη μέρα.

Πάντως μην αγχώνεσαι από τώρα για όλα αυτά. Βήμα βήμα όλα θα γίνουν και θα δεις που θα σε «πηγαίνει» το μωράκι σου από το ένα στο άλλο...επίσης εδώ θα είμαστε κ εμείς κ ό,τι προκύπτει και μπορούμε θα βοηθάμε! 

Με το καλό να το κρατήσεις στην αγκαλιά σου!❤️

Επίσης να προσθέσω για τους κολικούς, όταν πονάει μπορείς να το κρατάς στο χέρι σου μπρούμυτα, η κοιλιτσα του να ακουμπάει στο χέρι σου. Εγώ όταν το έκανα αυτό έβλεπα μια κάποια ανακούφιση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και καλή χρονιά! Ψάχνω εμπειρίες από κοπελες που θήλασαν αποκλειστικά! Δηλαδή, πως αντιστάθηκαν στο να δώσουν μπουκάλι τις πρώτες μέρες στο μαιευτήριο, αν αντιμετώπισαν προβλήματα μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμος, αν δυσκολεύτηκαν με τον ύπνο του μωρού, εάν τα μωρά τους έκαναν κολικούς κτλ.. Οποιαδήποτε πληροφορία από μαμά που το έχει ζήσει, είναι σημαντική! Ευχαριστώ!

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Θήλαζω ακόμα το μωρό μου που αισίως είναι 10 μηνών.

Στο μαιευτήριο μου φερανε το μωράκι να το θηλάσω γύρω στις 2 ώρες απ' την στιγμή που γέννησα. Οι πρώτοι θηλασμό δεν ήτανε εύκολοι,χρειαζομουν βοήθεια από μαία για να κάνω τον μικρό να πιάσει θηλή. Ευτυχώς με βοήθησαν.Ωστοσο το βράδυ μου τον πήραν να ξεκουραστω (ήμουν από καισαρική) και του δώσανε μπουκάλι ( με την συγκατάθεση μου) . Απ' την επόμενη τον είχα όλη μέρα και νύχτα μαζί μου. Δεν του έδινα μπουκάλι αλλά εμφάνισε πορτοκάλι στάμπες στα ούρα ( ονομάζονται κρύσταλλοι) και παρότι ο παιδίατρος με καθησύχασε ότι δεν είναι κάτι, επειδή συνδέεται και με αφυδάτωση με αγχωσαν οι μαίες και του έδινα μετά το θηλασμό και μπουκάλι να πιει όσο ήθελε. 

Όμως απ' την τέταρτη μέρα το στήθος μου πρήστηκε απότομα ( κατέβηκε το γάλα που λένε) και τον έβαζα πάρα πολύ ώρα στο στήθος να θηλάζει. Πήγαμε σπίτι και συνέχισα να θηλάζω. Κάποιες φορές το μωρό μπορεί να ήταν στο στήθος 2 ώρες και μόλις τον έβγαζα αντί να κοιμηθεί έκλαιγε. Εκεί καταλάβαινα ότι ακόμα πεινούσε και του έφτιαχνα και συμπληρωμα 30ml ξένο γάλα και μετά από λίγο πάλι στο στήθος. Χρειάστηκε συμπλήρωμα μέχρι να γίνει 20 ημερών. Από εκεί και πέρα χορταινε από το στήθος. Πώς το καταλάβαινα; Κοιμόταν ευχαριστημένος μετά από κάθε θηλασμό και δεν έκλαιγε πια. 

Από τότε θηλασαμε αποκλειστικά και στον 6 μήνα κάναμε και εισαγωγή στερεών τροφών.

Τον πρώτο καιρό θα κοιμάσαι το πολύ τρίωρα. Εμένα γενικά ήταν ήσυχο μωρό αλλά περάσαμε μια φάση 1 μήνα που κοιμόταν μόνο πάνω μου, εκεί ήταν λιγο ζορικα. Μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός γύρω στις 40 μέρες απλά χρειάζεται να θηλάζεις πολλές ώρες. Εγώ είχα φτιάξει την γωνία μου στον καναπέ, είχα ένα πολύ βολικό μαξιλάρι θηλασμού, νετφλιξ και άγιος ο θεός 😂. Επιστράτευσε όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο για βοήθεια. Εσύ για να θηλάσει θα πρέπει να είσαι όσο το δυνατόν πιο χαλαρή και ήρεμη και να τρεφεσαι καλά (σουπιτσες και γενικά υγρά πολλά) Κολικούς ευτυχώς δεν είχαμε οπότε ήμασταν ήρεμοι σε αυτό το κομμάτι. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και καλή χρονιά! Ψάχνω εμπειρίες από κοπελες που θήλασαν αποκλειστικά! Δηλαδή, πως αντιστάθηκαν στο να δώσουν μπουκάλι τις πρώτες μέρες στο μαιευτήριο, αν αντιμετώπισαν προβλήματα μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμος, αν δυσκολεύτηκαν με τον ύπνο του μωρού, εάν τα μωρά τους έκαναν κολικούς κτλ.. Οποιαδήποτε πληροφορία από μαμά που το έχει ζήσει, είναι σημαντική! Ευχαριστώ!

Συμφωνώ με ότι είπαν παραπάνω απλά ήθελα να προσθέσω ότι κ να δώσεις ξένο στην αρχή μην το πάρεις κατάκαρδα. Εγώ έδωσα στο μαιευτήριο γιατί πραγματικά δεν ηρεμούσε! Συνέχισα κ σπίτι όλο τον πρώτο μήνα να δίνω ένα μεταμεσονύχτια (το έδινε ο μπαμπάς κ εγώ κοιμόμουν). Ε απλά κάποια στιγμή επιτέλους ήρθε η σωστή παραγωγή (θήλαζα όλη μέρα όμως κ έπινα κ τριγονελα) κ η μικρή από μόνη της έκοψε το μπουκάλι. Ούτε να το δει το ξένο... Αντλημενο δικό μου ναι, ξένο με τίποτα. Θήλασα αποκλειστικά ως να μπουν οι στέρεες κ συνέχισα φουλ όλο τον πρώτο χρόνο. μετά έκοβα σταδιακά κ πλέον θηλάζω μια φορά προ του ύπνου (κοντεύει 2 ετών) κ λέω να κόψω εντελώς πια. Κ όλα αυτά ενώ έδωσα ξένο... Οπότε με ηρεμία κ υπομονή θα έρθουν όλα. μην είσαι αυστηρή με εσένα, το λίγο ξένο κακά τα ψέματα είναι ξεκούραση εκείνες τις πρώτες μέρες . Με το καλό κ όλα θα πάνε σουπερ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου! Καταρχας μην εχεις καθολου αγχος. Ο θηλασμος ειναι μια φυσικη μ φυσιολογικη διαδικασια και το αγχος τον μπλοκαρει. 
θα σου πω τη δικη μου περιπτωση που εληξε λιγο αδοξα. Γενικα δεν ειχα κανενα κολλημα να θηλασω ή να δωσω ξενο. Ελεγα αν ειναι να κατσει, θα κατσει. Δεν το ειχα σκεφτει, δεν ειχα μαιες, δεν παρακολουθησα σεμιναρια θηλασμου. Τα θεωρουσα περιττα. Γεννησα ενα κοριτσακι. Τη θηλασα απο την πρωτη στιγμη. Ημουν τυχερη γιατι επιασε αμεσως θηλη. Τα βραδια ομως ηθελα να κοιμηθω γιατι ειχα μεγαλη ψυχικη κουραση. Οποτε εδινα ξενο στο μαιευτηριο. Συνεχισα το ιδιο μοτιβο και στο σπιτι διοτι δεν υπηρχε καμια βοηθεια, ημασταν μονοι με τον αντρα μου. Θηλαζα την ημερα και τα βραδια εδινα 2 φορες ξενο. Η μικρη μου ηταν ευκολο νεογεννητο, δεν ειχε κολικους, κοιμοταν πολυ ευκολα, ο θηλασμος εδραιωθηκε πολυ γρηγορα, δεν επαθε συγχυση θηλων. Επαθα και μια μαστιτιδα στο ενα στηθος αλλα ευτυχως ξεπεραστηκε γρηγορα. Ναι, καποιες στιγμες θα πεις «δεν αντεχω αλλο», οι ορμονες θα χτυπανε και συ θα χορευεις, αλλα ολα αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα. Θα συνεχιζα το θηλασμο οσο πηγαινε, αλλα δυστυχως εχασα τη μαμα μου οταν η μικρη ηταν 3μηνων και το γαλα κοπηκε αμεσως. Ουτε σταγονα! Που θελω να καταληξω. Η ψυχολογια μας επηρεαζει παρα πολυ τις ορμονες μας και αντιστροφα. Το αγχος ειναι ο χειροτερος συμβουλος. Γιατι το αγχος θα φερει στενοχωρια και τυψεις και ολα αυτα θα φερουν μη επιθυμητο αποτελεσμα. Ο θηλασμος ειναι ενα δωρο απο τη μαμα στο μωρακι της. Ναι, κρατα στο μυαλο σου την επιθυμια σου να θηλασεις, παλεψε το οσο μπορεις, χωρις ομως να πληχθει η ψυχικη σου ισορροπια.

επισης, μια μικρη συμβουλη, δεν ξερω ποτε γεννας, αλλα αν ειναι μεσα στο χειμωνα, θα σε συμβουλευα να μην εχεις κανεναν επισκεπτη στο σπιτι μεχρι το παιδι να παει 3 μηνων. Αυτος ο χειμωνας προβλεπεται δυσκολος απο αποψη ιωσεων, και μεις οι ενηλικες μπορει να ειμαστε φορεις χωρις συμπτωματα και να κολλησουμε τα μωρουδελια. 
 

καλους θηλασμους σου ευχομαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και καλή χρονιά! Ψάχνω εμπειρίες από κοπελες που θήλασαν αποκλειστικά! Δηλαδή, πως αντιστάθηκαν στο να δώσουν μπουκάλι τις πρώτες μέρες στο μαιευτήριο, αν αντιμετώπισαν προβλήματα μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμος, αν δυσκολεύτηκαν με τον ύπνο του μωρού, εάν τα μωρά τους έκαναν κολικούς κτλ.. Οποιαδήποτε πληροφορία από μαμά που το έχει ζήσει, είναι σημαντική! Ευχαριστώ!

Καλημέρα κορίτσι μου!! Με το καλό το μωράκι σου.. εγώ ήθελα πολύ να θηλάσω είχα ενημερωθεί και είχα πει αν τα καταφέρω οκ, αν όχι δεν χάθηκε και ο κόσμος αλλά όλα πήγαν καλά!! Ακόμα θηλάζω τον μπέμπη μου, είναι 9 μηνών.. στο μαιευτήριο μου τον έφεραν και τον έβαλε η μαία στο στήθος μου μόλις μισή ώρα από τον τοκετό και έπιασε πολύ εύκολα από εκεί και πέρα την πρώτη μέρα για να ξεκουραστώ λίγο το είχαν οι μαίες και μου τον έφερναν να τον ταιζω μετά τον είχα μαζί μου στο δωμάτιο μέχρι να βγω από την κλινική, δεν μου πρότειναν ποτέ να δώσω ξένο.. όταν επιστρέψαμε σπίτι ήρθε ο παιδίατρος να τον δει και μου είπε να του δώσω ένα γεύμα ξένο γιατί το μωράκι είχε ίκτερο, συνέχισε να χάνει βάρος, ήταν και λίγο πρόωρος, σωστό ή λάθος δεν ξέρω αλλά μετά από μιαμιση βδομάδα πήρε τα πάνω του και το κόψαμε, από τότε θηλάζει αποκλειστικά.. εγω πάντως με το πρώτο κιχ τον έβαζα στο στήθος ακόμα κι αν συνέχιζε να κλαίει μετά από θηλασμό πάλι στήθος.. εμένα ναι είχε κολικούς και τον ηρεμούσε απίστευτα, και γενικά όπως και για τα περισσότερα μωράκια έτσι και ο δικός μου το στήθος δεν το έχει μόνο για τροφή είναι και μια παρηγοριά.. ξεπεράσαμε πολλά έτσι, ιώσεις, τώρα δόντια.. κι εγώ το προτίμησα από το να περιφέρομαι και να κουνάω ένα μωρό που κλαίει.. σκέψου ότι έλεγα σιγά σιγά να ξεκινήσω σταδιακό αποθηλασμο αλλά το παράτησα σαν σκέψη δεν μας βλέπω έτοιμους ακομα.. εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και εύκολα και χωρίς άγχος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου ! 

Από την εμπειρία μου θα σου πω ότι όσο πιο πολύ ενημερωθείς για το θηλασμό τόσο μεγαλύτερο είναι το ποσοστό επιτυχίας του ! 

Έχω 2 παιδάκια, το πρώτο μου το θήλασα 2 χρόνια και 2 μήνες (το οποίο απογαλακτισε κατά απαίτηση του και δεν πήρε ποτέ μπουκάλι) και το δεύτερο σε λίγες μέρες οδεύει στο πρώτο του κεράκι (το οποίο επίσης δεν έχει πάρει ποτέ μπουκάλι και θα θηλάσει κι εκείνο για όσο επιθυμεί) 

Κατά τον τοκετό, όπως και να έρθει (κ.τ. είτε φυσιολογικά) το σώμα παίρνει το μνμ ότι πρέπει να θρέψει το μωράκι. Αυτό όμως δεν φτάνει μόνο του . Χρειάζεται και η θηλαστικη κίνηση στο στήθος για να παραχθεί το γάλα. Στην αρχή λοιπόν καμμία μαμά δεν έχει γάλα . Όλες όμως όσο περισσότερο βάζουν το μωρό στο στήθος τόσο παράγουν γιατί ο θηλασμός λειτουργεί με το παράγοντα "προσφοράς- ζήτησης". Όσο περισσότερο ζητάει τόσο περισσότερο παράγει λοιπόν. 

Την πρώτη μέρα το στομάχι του μωρού χωράει 5 ολόκληρα μλ!! Μόνο τόσα !! Επειδή όμως ο θηλασμός είναι κάτι που με την εξάσκηση εδραιώνεται και γίνεται όλο και πιο εύκολο, το μωράκι σου θα πρέπει να εξασκήσει αυτή την ικανότητα μέχρι να καταφέρει να βγάλει αυτά τα 5 μλ και να χορτάσει. Αυτό για να συμβεί μπορεί να χρειαστεί να είναι όλη μα όλη την ώρα στο στήθος. Μπορεί να το έχεις μια ώρα και να το αφήσεις για 10' και μετά να θέλει πάλι . Εκεί την πατάνε οι περισσότερες. Σου λέει δεν έχω και δεν πίνει άρα πεινάει , πρέπει να δώσω. Επηρεάζονται και από "επαγγελματίες" υγείας (έχω τσακωθεί στο μαιευτήριο στον δεύτερο με μια τέτοια που δεν ήξερε τι της γίνεται και βαριοταν να βοηθήσει) που λένε να δώσει για να μην γκρινιάζει και το χάνουν. 

Είναι εξαιρετικά σπάνιο να μην κάνει να θηλάσει μια μαμά (μιλάμε για ακραίες περιπτώσεις υγείας ) και άλλο τόσο σπάνιο να μην έχει γάλα αν κάνει σωστά τα βήματα . 

Η δεύτερη μέρα πάντα είναι η πιο δύσκολη! Κι αυτό γιατί το μωράκι από εκεί που έχει ένα στομαχακι σαν κερασάκι, αυτό μεγαλώνει και γίνεται σαν καρύδι! Εκεί λοιπόν ετοιμάσου από τώρα για μεγάλο ξενύχτι. Το πρώτο μου ήταν όλο το βράδυ στο στήθος με διακοπές 10' ώσπου ήρθαν και το πήραν για εξετάσεις ξημερώματα και κοιμήθηκα μια ώρα. Αν με ρωτάς καθόλου δε με πείραξε που δεν κοιμήθηκα γιατί ήμουν προετοιμασμένη και ήξερα ότι είναι κάτι που πρέπει να περάσει για να πάμε στο επόμενο σκαλί. 

Εκεί επίσης τις πιάνει η απελπισία τις περισσότερες που δεν γνωρίζουν πως πάει η φάση και εγκαταλείπουν την μάχη με ένα συναίσθημα ενοχής και απογοήτευσης. Μη τα παρατήσεις εκεί , θα με θυμηθείς εκείνο το βράδυ! 

Απο εκεί και πέρα αυτό είναι κάτι σαν ένα άλμα ανάπτυξης που συναντάμε αρκετές φορές μέχρι τα 2 έτη. Μη σε τρομάζει, κάποιες μέρες (και νυχτες) είναι πιο εύκολες και κάποιες πιο δύσκολες . 

Ο θηλασμός για να εδραιωθεί θέλει περίπου 40 μέρες. Τόσο κάνει η δυάδα μαμας- μωρού να "εκπαιδευτεί" (το μωρό για να θηλάζει πιο αποτελεσματικά και το σώμα της μαμάς να παράγει όσο χρειάζεται) 

Σε αυτό το διάστημα δεν δίνουμε ούτε πιπίλα ούτε Μπιμπερο γιατί τα μωρά παθαίνουν (κατά κανόνα) σύγχυση θηλέων. Με αυτό δεν αναγνωρίζουν το στήθος γιατί έχει άλλη υφή και άλλο τρόπο να "κατεβάζει" το γάλα (με περισσότερο κόπο σε σχέση με το μπουκάλι που έχει συνεχόμενη ροή και πίνουν πολύ περισσότερο σε λιγότερο χρόνο ) 

Και πιπίλα γιατί χάνουμε γεύματα με αυτή . 

Αν χρειάζεται να δώσεις ξένο γιατί:

Δεν παίρνεις βάρος 

Πέφτει το ζάχαρο (στο μαιευτήριο) 

Τότε υπάρχουν άλλοι τρόποι να ταισεις το μωράκι σου και όχι το μπουκάλι (βασικό)

Δεν υπάρχουν άλλοι λόγοι να δώσεις ξένο. Επίσης τα μωρά που θηλάζουν μπορει να παίρνουν λίγο λιγότερο βάρος από ότι τα μωρά με φόρμουλα, οπότε δε συγκρίνουμε..

Το μητρικό γάλα περιέχει ακριβώς ότι χρειάζεται το μωρό σου την δεδομένη στιγμή που θηλάζει και αλλάζει σύσταση κατά τον θηλασμό. Τόσο σε υδατάνθρακες και λίπος όσο και σε θρεπτικά συστατικά. Επικοινωνεί το σάλιο του μωρού με το μαστό σου (μαγικό ε; ) 

Επίσης είναι πιο εύπεπτο γι'αυτό τα μωρά που θηλάζουν, τρώνε πιο συχνά σε σχέση με αυτά που παίρνουν φόρμουλα ( η οποία θέλει περισσότερο χρόνο να χωνευτει) 

Στους κολικούς είναι επίσης βοηθητικό. 

Η διατροφή σου στο θηλασμό είναι πλήρης, τρως κανονικά και τα πάντα , αποφεύγοντας καφεινη γιατί μεταβάλλεται πολύ αργά από τα μωρά (μπορεί να πάρει και μέρες στις αρχές) αν και περνάει ένα μικρό ποσοστό στο γάλα . Αργότερα είναι εντάξει. Κοιτάς τι πειράζει εσένα στο έντερο και το αποφεύγεις στις αρχές (μετά τις 2 βδομάδες ξεκινούν οι κολικοί) και σιγά σιγά παρατηρείς συμπεριφορά βρέφους με τις τροφές ( βοηθάει να κρατάς ένα ημερολόγιο με το τι καταναλώνεις για να βλέπεις αντιδράσεις) 

Γενικά κατά το θηλασμό επιτρέπονται πολλά (σχεδόν όλα ) τα φάρμακα αλλά ρωτάς εννοείται (υπάρχει και βάση δεδομένων με δραστική ουσία και το βαθμό επικινδυνότητας για κάθε φάρμακο) 

Δε μου έχει τύχει ποτέ να πρέπει να πάρω κάτι και να μην επιτρέπεται

Και βάφεις μαλλιά κανονικά , ειδικά μετά τους 3 μήνες μπορείς να πιεις και κάνα ποτηράκι που και που . 

Γενικά δε σε περιορίζει κάπου ο θηλασμός.

Από εκεί και πέρα να πάρεις μία κρέμα purelan για τις πρώτες μέρες στο στήθος (ότι καλύτερο για ερεθισμένες θηλές) 

Συγνώμη για το σεντόνι αλλά παθιάζομαι 🤣 

Ότι άλλο χρειαστείς μπορείς να με ρωτήσεις! 

Να παρακολουθήσεις σεμινάρια, θα βοηθήσουν για την ενημέρωση! (Εγώ τα έμαθα στη πορεία) 

Με το καλό όλα και πάλι ! 

Πάω , φωνάζει το μωρό 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Bestrong @Nantinaki @Tokyo @Sofia33 @Sandyb @Christine_ καλημέρα κορίτσια! Σας ευχαριστώ πολύ όλες γαι τις απαντήσεις! Ελπίζω να μην ξέχασα καμια! 

Δεν είμαι δογματική, ούτε λέω πως αν δε θηλασω θα πεσω στα πατώματα! Θα στεναχωρηθω ναι, γιατί ξέρω πόσο σημαντικό είναι ειδικά για το μωρό! Επίσης, όλες αυτές οι σκόνες περιέχουν τόσα πρόσθετα μέσα, που πραγματικά θέλω να τις αποφύγω. 

Από άποψη μαραθωνιων θηλασμων, το μωρο που θα θέλει συνέχεια στήθος ακόμα και για πιπιλισμα κτλ, είμαι πολύ συνειδητοποιημενη και γνωρίζω πως θα έχω ένα αυτοκόλλητο πάνω μου μέρα νύχτα!!! Δεν τρέφω αυταπάτες ότι θα θηλάζει μισή ώρα και θα κοιμάται για 3 ώρες μετά, όπως μπορεί να γίνεται με το μπουκάλι, κι εγώ παράλληλα θα κάνω τις δουλειές μου! 

Επίσης, δε θέλω να δώσω και πιπίλα, ειδικά τον πρώτο καιρό.. Ας έχει το στήθος μου για πιπίλα. Μπουκάλι έχω πάρει μόνο ένα απλά για να υπάρχει, αν και σε ένα σεμινάριο μας είπαν πως αν χρειαστεί το μωρό να πιει ξενο γάλα να του δώσουμε με ποτηράκι ή σύριγγα, οπότε και αυτό θα επιλέξω κι εγώ! 

Χαίρομαι που διαβάζω από εσάς ότι τα έχετε καταφέρει, γιατί πραγματικά στον περίγυρο μου το μόνο που μου λένε είναι δε θα σου φτάνει το γαλα τις πρώτες μέρες, θα κλαίει, θα πρέπει να δίνεις ξένο οπωσδήποτε κι άλλα τέτοια απαισιόδοξα! Και είναι αυτό που αγχώνει πιο πολύ, δηλαδή να κλαίει το μωρό στο μαιευτήριο και να έχω και την κάθε μαία να μου λέει δώσε μπουκάλι δεν έχεις γάλα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MyElpida είπε:

@Bestrong @Nantinaki @Tokyo @Sofia33 @Sandyb @Christine_ καλημέρα κορίτσια! Σας ευχαριστώ πολύ όλες γαι τις απαντήσεις! Ελπίζω να μην ξέχασα καμια! 

Δεν είμαι δογματική, ούτε λέω πως αν δε θηλασω θα πεσω στα πατώματα! Θα στεναχωρηθω ναι, γιατί ξέρω πόσο σημαντικό είναι ειδικά για το μωρό! Επίσης, όλες αυτές οι σκόνες περιέχουν τόσα πρόσθετα μέσα, που πραγματικά θέλω να τις αποφύγω. 

Από άποψη μαραθωνιων θηλασμων, το μωρο που θα θέλει συνέχεια στήθος ακόμα και για πιπιλισμα κτλ, είμαι πολύ συνειδητοποιημενη και γνωρίζω πως θα έχω ένα αυτοκόλλητο πάνω μου μέρα νύχτα!!! Δεν τρέφω αυταπάτες ότι θα θηλάζει μισή ώρα και θα κοιμάται για 3 ώρες μετά, όπως μπορεί να γίνεται με το μπουκάλι, κι εγώ παράλληλα θα κάνω τις δουλειές μου! 

Επίσης, δε θέλω να δώσω και πιπίλα, ειδικά τον πρώτο καιρό.. Ας έχει το στήθος μου για πιπίλα. Μπουκάλι έχω πάρει μόνο ένα απλά για να υπάρχει, αν και σε ένα σεμινάριο μας είπαν πως αν χρειαστεί το μωρό να πιει ξενο γάλα να του δώσουμε με ποτηράκι ή σύριγγα, οπότε και αυτό θα επιλέξω κι εγώ! 

Χαίρομαι που διαβάζω από εσάς ότι τα έχετε καταφέρει, γιατί πραγματικά στον περίγυρο μου το μόνο που μου λένε είναι δε θα σου φτάνει το γαλα τις πρώτες μέρες, θα κλαίει, θα πρέπει να δίνεις ξένο οπωσδήποτε κι άλλα τέτοια απαισιόδοξα! Και είναι αυτό που αγχώνει πιο πολύ, δηλαδή να κλαίει το μωρό στο μαιευτήριο και να έχω και την κάθε μαία να μου λέει δώσε μπουκάλι δεν έχεις γάλα!!! 

Εμένα να ξέρεις ποτέ δεν μου είπαν στο κάθε να δώσω ξένο! Ίσα ίσα όταν το πρώτο βράδυ λόγω κούρασης το ζήτησα εγώ που έφεραν να υπογράψω ότι είμαι σίγουρη... Τώρα θα προσπαθούσα να μην το δώσω καν αλλά τότε κ γω πανικοβλήθηκα που έκλαιγε. Να ξέρεις πάντως ότι κ να δώσεις μπορείς μετά να το κόψεις.

Κάτι τελευταίο που εγώ δεν ήξερα. Στο μαιευτήριο μου εδιναν ένα χάπι το μιτροταν. Αυτό προκαλεί συσπάσεις για να γυρίσει η μήτρα στο φυσιολογικό μέγεθος. Όμως το ίδιο κάνει κ ο θηλασμός! Άρα είναι περιττό. Εγώ μην ξέροντας το έπαιρνα κ θα πεις οκ τι πειράζει... Έλα όμως που κόβει το γάλα κ εμποδίζει το θηλασμό! Για αυτό ρωτά το γιατρό σου αν είναι απόλυτα απαραίτητο να το πάρεις (γενικά δεν είναι εκτός αν έχεις πχ αιμορραγία).επίσης για φάρμακα, ουσίες τρόφιμα κλπ να κοιτάς το e-lactancia είναι σωτήριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Εμένα να ξέρεις ποτέ δεν μου είπαν στο κάθε να δώσω ξένο! Ίσα ίσα όταν το πρώτο βράδυ λόγω κούρασης το ζήτησα εγώ που έφεραν να υπογράψω ότι είμαι σίγουρη... Τώρα θα προσπαθούσα να μην το δώσω καν αλλά τότε κ γω πανικοβλήθηκα που έκλαιγε. Να ξέρεις πάντως ότι κ να δώσεις μπορείς μετά να το κόψεις.

Κάτι τελευταίο που εγώ δεν ήξερα. Στο μαιευτήριο μου εδιναν ένα χάπι το μιτροταν. Αυτό προκαλεί συσπάσεις για να γυρίσει η μήτρα στο φυσιολογικό μέγεθος. Όμως το ίδιο κάνει κ ο θηλασμός! Άρα είναι περιττό. Εγώ μην ξέροντας το έπαιρνα κ θα πεις οκ τι πειράζει... Έλα όμως που κόβει το γάλα κ εμποδίζει το θηλασμό! Για αυτό ρωτά το γιατρό σου αν είναι απόλυτα απαραίτητο να το πάρεις (γενικά δεν είναι εκτός αν έχεις πχ αιμορραγία).επίσης για φάρμακα, ουσίες τρόφιμα κλπ να κοιτάς το e-lactancia είναι σωτήριο!

Ναι αυτό για το μιτροταν το έχω διαβάσει! Αν μου δώσουν θα ρωτήσω πρώτα το γιατρό και τη μαία μου αν χρειάζεται.. Είναι τόσα πράγματα που αν δεν τα γνωρίζεις μπορεί να σε πάνε πίσω! 

Μια ερώτηση ακόμα, κοχύλια χρειάζονται στο μαιευτήριο? Σκεφτομαι πως μεχρι να κατεβει το γαλα, δεν χρειάζονται.. Επίσης δεν έχω πάρει καθόλου σουτιέν θηλασμού, γιατί δεν ξέρω τι μέγεθος να πάρω κι αν τελικά χρειαστεί,  αφού το στήθος θα είναι συνέχεια ελεύθερο και λένε πως πρέπει να παίρνουν αέρα οι θηλες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Ναι αυτό για το μιτροταν το έχω διαβάσει! Αν μου δώσουν θα ρωτήσω πρώτα το γιατρό και τη μαία μου αν χρειάζεται.. Είναι τόσα πράγματα που αν δεν τα γνωρίζεις μπορεί να σε πάνε πίσω! 

Μια ερώτηση ακόμα, κοχύλια χρειάζονται στο μαιευτήριο? Σκεφτομαι πως μεχρι να κατεβει το γαλα, δεν χρειάζονται.. Επίσης δεν έχω πάρει καθόλου σουτιέν θηλασμού, γιατί δεν ξέρω τι μέγεθος να πάρω κι αν τελικά χρειαστεί,  αφού το στήθος θα είναι συνέχεια ελεύθερο και λένε πως πρέπει να παίρνουν αέρα οι θηλες. 

Κοχύλια δεν εχω χρησιμοποιήσει να σου πω την αλήθεια, έλεγα στον πρώτο να πάρω κι όλο έλεγα 🤣 στο δεύτερο δεν έσταξε το στήθος μου 🤷‍♀️ παρά μόνο 4-5 φορές μέχρι τώρα. Ούτε επιθέματα είχα χρησιμοποιήσει, τα είχα να παίρνουν αέρα . Μόλις βγεις από το μαιευτήριο να πάρεις σουτιέν θηλασμού και να το δοκιμάσεις πρώτα ότι σου κάθεται καλά . Δε θέλουμε να μας σφίγγει ούτε να μην κρατάει το στήθος βέβαια. 

Εντομεταξυ στο μαιευτήριο δε προλαβαίνεις καν να φορέσεις σουτιέν 🤣

Το μιτροταν δεν χρειάστηκε να το πάρω ποτέ, από ότι είδα στο e lactancia μειώνει τη παραγωγή οπότε δεν θα το συνιστούσα εκτός αν είναι απαραίτητο. 

Αυτό που πραγματικά σου λέω να αγοράσεις και θα με θυμηθείς είναι η purelan . Πάρε από πριν το μαιευτήριο να την έχεις μαζί σε περίπτωση που χρειαστεί. Οι θηλές σίγουρα θα ερεθιστούν. 

Πάντως κορίτσι μου απ' ότι βλέπω γνωρίζεις σχετικά με το θηλασμό και έχεις και την πρόθεση να μπεις στον αγώνα του μαραθωνίου οπότε δεν υπάρχει κάτι να φοβάσαι στο αν θα τα καταφέρεις, είναι δεδομένο! 

Επίσης να ξέρεις, κι εγώ από τον κύκλο μου όταν ήμουν έγκυος άκουγα το "δε θα έχεις γάλα ,εγώ δεν είχα " και ήταν ο λόγος που έψαξα σχετικά με αυτό γιατί μου φαινόταν παράλογο να κάνει τέτοιο λάθος η φύση και να "μην έχουν γάλα " οι μαμάδες . Μετά αφού ψαχτηκα συνειδητοποίησα ότι είμαστε πολύ περισσότερες απ' όσο νόμιζα αυτές που τα καταφέραμε, και πόσο αλληλεγγύη έχει η μια μαμά με την άλλη όσων αφορά το κομμάτι του θηλασμού! 

Υπάρχουν πολλές εθελοντικές ομάδες που οργανώνουν εκτός από σεμινάρια και συναντήσεις! αν θέλεις κοίτα κι αυτό ! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Ναι αυτό για το μιτροταν το έχω διαβάσει! Αν μου δώσουν θα ρωτήσω πρώτα το γιατρό και τη μαία μου αν χρειάζεται.. Είναι τόσα πράγματα που αν δεν τα γνωρίζεις μπορεί να σε πάνε πίσω! 

Μια ερώτηση ακόμα, κοχύλια χρειάζονται στο μαιευτήριο? Σκεφτομαι πως μεχρι να κατεβει το γαλα, δεν χρειάζονται.. Επίσης δεν έχω πάρει καθόλου σουτιέν θηλασμού, γιατί δεν ξέρω τι μέγεθος να πάρω κι αν τελικά χρειαστεί,  αφού το στήθος θα είναι συνέχεια ελεύθερο και λένε πως πρέπει να παίρνουν αέρα οι θηλες. 

Κοχύλια δεν πήρα ποτέ γιατί ποτέ δεν έσταζε το στήθος μου... Μιλάμε για ελάχιστες φορές ξέρω γω ξημερώματα που έτρεχαν λίγες σταγόνες κ απλα θήλαζα το μωρό κ τέλος.

Σουτιέν εγώ πήρα ένα λίγο πριν γεννήσω ώστε να έχει κάπως διαμορφωθεί το στήθος κ ένα μέσα στο μαιευτήριο που μου βγήκε κ αυτό καλό. Τα βρήκα σωτηρια επειδή θήλαζα πολύ έξω κ με διευκολύναν πολύ! Εγώ βλέπεις γέννησα Φλεβάρη οπότε πέρασα το φουλ θηλασμό κ καλοκαίρι κ θήλαζα πραγματικά παντού!στο μαιευτήριο πάντως δεν έβαλα καν σουτιέν... Είχα μπιτζαμα με κουμπιά κ τα άνοιγα κ έβαζα το μωρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Ναι αυτό για το μιτροταν το έχω διαβάσει! Αν μου δώσουν θα ρωτήσω πρώτα το γιατρό και τη μαία μου αν χρειάζεται.. Είναι τόσα πράγματα που αν δεν τα γνωρίζεις μπορεί να σε πάνε πίσω! 

Μια ερώτηση ακόμα, κοχύλια χρειάζονται στο μαιευτήριο? Σκεφτομαι πως μεχρι να κατεβει το γαλα, δεν χρειάζονται.. Επίσης δεν έχω πάρει καθόλου σουτιέν θηλασμού, γιατί δεν ξέρω τι μέγεθος να πάρω κι αν τελικά χρειαστεί,  αφού το στήθος θα είναι συνέχεια ελεύθερο και λένε πως πρέπει να παίρνουν αέρα οι θηλες. 

Καλημέρα! Ούτε εγώ χρησιμοποίησα κοχύλια. Οκ έτρεξε το γάλα αρκετές φορές αλλά έβαζα το μωρό να θηλάζει. Κ αν τη στιγμή που θήλαζε έτρεχε από το άλλο στήθος τότε έβαζα είτε μια πετσετούλα είτε επιθέματα. Στις αρχές όταν έβγαινα έξω έβαζα και από ένα επίθεμα στο κάθε στήθος γιατί φοβόμουν μη τυχόν τρέξει γάλα και λερωθώ. 

Σουτιεν θηλασμού δε πήρα ποτέ. Από την εγκυμοσύνη ακόμη με είχαν βολέψει κάτι μαλακα μπουστακια από τα h&m που και το στήθος στήριζαν και χωρίς να το πιέζουν. Είχα «προβάρει» και πριν τον τοκετό κατά πόσο έυκολα κατεβαίνουν και βγαίνει το στήθος έξω και παρέμεινα με αυτά. Πάντως σίγουρα τον πρώτο μήνα δε φορούσα καθόλου σουτιεν μέσα στο σπίτι για να αερίζονται τα στήθη και φυσικά να είμαι πιο άνετη.

Όπως σου έγραψαν και παραπάνω να έχεις μαζί σου στο μαιευτήριο την purelan γιατί θα ερεθίζονται οι θηλές. Επίσης ένα έξτρα τιπ για τους ερεθισμούς είναι το ίδιο το γάλα μας. Μετά από κάθε θηλασμό απλώνεις στις θηλές σου 2-3 σταγόνες από το γάλα και μετά την πουρελαν, αφού στεγνώσουν. Προσωπικά πιστεύω ότι το γάλα μας είναι ακόμη καλύτερο για τους ερεθισμούς, απλά έβαζα και την πουρελαν για να είναι μαλακές.

Συμφωνω με τις προλαλείσασες για το e-lactancia και σημειώνω πως πολλοί γιατροί-φαρμακοποιοί δε γνωρίζουν τι είναι συμβατό με τον θηλασμό και τι όχι. Οπότε σε περίπτωση που χρειαστεί να πάρεις κάποια αγωγή, τσεκάρεις τη δραστική της εκεί. Εάν είναι υψηλού κινδύνου ζητάς από τον γιατρό σου κάποια άλλη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Purelan έχω βάλει ήδη μέσα στη βαλίτσα μου! Έλεγα να αρχίσω να την χρησιμοποιώ και νωρίτερα, αλλά κάπου διάβασα ότι μπορεί να προκληθεί τοκετός, οπότε το αφήνω για μετά τον τοκετό. Δεν είμαστε για τέτοια! Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Purelan έχω βάλει ήδη μέσα στη βαλίτσα μου! Έλεγα να αρχίσω να την χρησιμοποιώ και νωρίτερα, αλλά κάπου διάβασα ότι μπορεί να προκληθεί τοκετός, οπότε το αφήνω για μετά τον τοκετό. Δεν είμαστε για τέτοια! Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!

Βασικά όσο πειράζεις τις θηλές σου εκκρίνεται ωκυτοκίνη οπότε κάνεις συσπάσεις! Άρα σιγά σιγά βοηθάει μετά από κάποια εβδομάδα! Όπως και οι επαφές 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Καλησπερα κορίτσια! Επανερχομαι στο θέμα του θηλασμού.. Εχω γεννήσει και θηλάζω αποκλειστικά το μωράκι μου, χωρίς να δώσω ξένο καθόλου.

Εχει όμως αρκετά αέρια το γλυκουλι μου και μερικές φορές ζορίζεται πολύ. Γι αυτό ψάχνομαι με τα φαγητά να δω τι το ενοχλεί πολύ. Εσεις κορίτσια που θηλάζετε τι τροφές έχετε παρατηρήσει να ενοχλούν τα μικρά σας? Εχετε αποκλείσει τροφές κι αν ναι ποιες και για πόσο καιρό?

Επισης, ενώ υπάρχουν τροφές που ενοχλούν τα μωρά, δε θα έπρεπε να υπάρχουν και τροφές που τα χαλαρώνουν? Απλη απορία χωρίς απάντηση μάλλον...

Χαμομηλι που σκέφτηκα μήπως βοηθούσε μου είπε η παιδίατρος ότι δε βοηθά το θηλασμό και από το λίγο που το έψαξα ισχύει. Επισης, στα τσάγια θηλασμού δεν υπάρχει σε κανένα μέσα χαμομήλι, άρα μάλλον κάποια βάση θα έχει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Καλησπερα κορίτσια! Επανερχομαι στο θέμα του θηλασμού.. Εχω γεννήσει και θηλάζω αποκλειστικά το μωράκι μου, χωρίς να δώσω ξένο καθόλου.

Εχει όμως αρκετά αέρια το γλυκουλι μου και μερικές φορές ζορίζεται πολύ. Γι αυτό ψάχνομαι με τα φαγητά να δω τι το ενοχλεί πολύ. Εσεις κορίτσια που θηλάζετε τι τροφές έχετε παρατηρήσει να ενοχλούν τα μικρά σας? Εχετε αποκλείσει τροφές κι αν ναι ποιες και για πόσο καιρό?

Επισης, ενώ υπάρχουν τροφές που ενοχλούν τα μωρά, δε θα έπρεπε να υπάρχουν και τροφές που τα χαλαρώνουν? Απλη απορία χωρίς απάντηση μάλλον...

Χαμομηλι που σκέφτηκα μήπως βοηθούσε μου είπε η παιδίατρος ότι δε βοηθά το θηλασμό και από το λίγο που το έψαξα ισχύει. Επισης, στα τσάγια θηλασμού δεν υπάρχει σε κανένα μέσα χαμομήλι, άρα μάλλον κάποια βάση θα έχει.

Κορίτσι μου καλό, πόσες και πόσες φορές σε σκέφτηκα! Να το χαίρεστε το μπεμπακι σας! Γερό κ ευλογημένο να είναι!

Εγω να πω την αλήθεια τόσους μήνες δεν παρατήρησα να την ενοχλεί κάτι. Ούτε και τον πρώτο καιρό. Μάλιστα μου λέγανε μη τρως μπαχαρικά, μη τρως όσπρια κλπ για να μην κάνει η μικρή κολικούς. Κολικούς δεν έκανε με την έννοια να κλαίει σπαρακτικά κανά 3ωρο και βάλε καθημερινά, αλλά πόνο στο εντερακι της μαζί με αέρια είχε, από μισή έως και 1 ώρα σχεδόν κάθε μέρα. Μη φανταστείς συνεχόμενα, αλλά διακεκομένα. Μάλιστα όταν είχαν ξεκινήσει αυτά δεν έτρωγα όσπρια φοβούμενη μη την ενοχλήσουν. Αλλά τελικά μυθοσ, τουλάχιστον για εμάς. Κ απ ότι διάβασα κάπου δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο ότι συγκεκριμένα τρόφιμα και ροφήματα δημιουργούν κολικούς. Κατ εμέ αυτό διαφοροποιείται ανα οργανισμό. 

Μη στενοχωριέσαι όμως είναι πολύ φυσιολογικό να έχει πονάκια και αέρια καθώς τώρα διαμορφώνεται το πεπτικό του σύστημα. Μέχρι να γίνει 3 μηνών θα έχουν τελειώσει!

Αντιστοιχα για τρόφιμα που βοηθούν δεν έχει τύχει να ακούσω ή να διαβάσω κάτι. Αυτό όμως που την ηρεμούσε την δικιά μου όταν την έπιαναν οι πόνοι, ήταν να την βάζω μπρούμυτα στην κοιλιά μου και μερικές φορές την ηρεμούσε και το μπρούμυτα στο χέρι μου (να ακουμπάει η κοιλιτσα στο χέρι). Ίσως γενικά το μπρούμυτα να τα βοηθάει. Πάντα όμως με επίβλεψη, ποτέ μόνα τους.

Υπομονή και αγκαλίτσες κοπέλα μου. Όπως ήρθαν έτσι θα περάσουν! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Καλησπερα κορίτσια! Επανερχομαι στο θέμα του θηλασμού.. Εχω γεννήσει και θηλάζω αποκλειστικά το μωράκι μου, χωρίς να δώσω ξένο καθόλου.

Εχει όμως αρκετά αέρια το γλυκουλι μου και μερικές φορές ζορίζεται πολύ. Γι αυτό ψάχνομαι με τα φαγητά να δω τι το ενοχλεί πολύ. Εσεις κορίτσια που θηλάζετε τι τροφές έχετε παρατηρήσει να ενοχλούν τα μικρά σας? Εχετε αποκλείσει τροφές κι αν ναι ποιες και για πόσο καιρό?

Επισης, ενώ υπάρχουν τροφές που ενοχλούν τα μωρά, δε θα έπρεπε να υπάρχουν και τροφές που τα χαλαρώνουν? Απλη απορία χωρίς απάντηση μάλλον...

Χαμομηλι που σκέφτηκα μήπως βοηθούσε μου είπε η παιδίατρος ότι δε βοηθά το θηλασμό και από το λίγο που το έψαξα ισχύει. Επισης, στα τσάγια θηλασμού δεν υπάρχει σε κανένα μέσα χαμομήλι, άρα μάλλον κάποια βάση θα έχει.

Καλημέρα! 

Σε γενικές γραμμές όσων αφορά τις τροφές κοιτάς και εσύ τι πειράζει εσένα και το αποφεύγεις . Επίσης βλέποντας και κάνοντας με το τι πειράζει την μικρή ... Οι συνήθεις ύποπτοι είναι τα όσπρια, τα πράσινα (πχ μπρόκολο) , το κρεμμύδι, διάφορα καρυκεύματα και βαριά φαγητά. Από εκεί και πέρα δεν είναι απόλυτο ότι θα την πειράξει κάτι ή όχι . Βλέποντας και κάνοντας. 

Σίγουρα θα σε βοηθήσουν οι ασκησουλες που είπε και η κοπέλα από πάνω , υπάρχουν πολλά που μπορείς να βρεις και στο ίντερνετ. Υπάρχει και λαδακι που μπορείς να πάρεις και να κάνεις μασάζ τοπικά. 

Άλλο που βοηθάει είναι τα προβιοτικα σε σταγόνες μακροπρόθεσμα, όπως και κάποια σκευάσματα που είναι για άμεση ανακούφιση (σαν το infacolic). Τα οποία επειδή δεν είναι φάρμακα έχει να κάνει και με τον κάθε οργανισμό , αν θα έχει αποτέλεσμα ή όχι . Εμάς μας είχε βοηθήσει σε παρόμοια περίπτωση πχ σε άλλες κοπέλες όχι . 

Τα τσάι θηλασμού προορίζονται για να αυξηθεί η παραγωγή του γάλακτος, το χαμομήλι δεν έχει τέτοια ιδιότητα γι'αυτό δεν εμπεριέχεται σε αυτά . 

Υπάρχει το e-lactancia που μπορείς να μπαίνεις και να κοιτάς το βαθμό επικινδυνότητας σε κάθε φάρμακο, βότανο ή σκεύασμα που θέλεις όσων αφορά το θηλασμό. Το χαμομήλι είναι στο very low risk οπότε είναι ασφαλή. Αν και δεν νομίζω ότι θα ηρεμήσει την μικρή. Γενικά τα περισσότερα με μέτρο είναι ασφαλή. 

Γενικά τροφές που να ανακουφίζουν δεν γνωρίζω κι εγώ . Άσε που για να έπαιρνες κάτι εσύ για να ανακουφιστεί η μικρή θα έπρεπε να πάρεις πολύ μεγάλη ποσότητα πράγμα που δεν νομίζω ότι θα ήταν ασφαλές. Σκέψου ότι περνάει ένα πολύ μικρό ποσοστό στο γάλα σε σχέση με την ποσότητα που καταναλώνουμε. 

Μετά το πρώτο 3 μηνο τα μωράκια ωριμάζουν πολύ περισσότερο τόσο σε πεπτικό όσο και σε νεφρά κλπ κλπ. Οπότε οι πόνοι σταματάνε και όλα λειτουργούν περισσότερο σαν ενός ενήλικα παρά σαν νεογέννητου. Και για αυτό πολλοί ονομάζουν το πρώτο τρίμηνο ζωής σαν 4ο τρίμηνο εγκυμοσύνης.

Υπομονή κορίτσι μου , ρώτησε και τον γιατρό σου για τα παραπάνω που σου είπα αν θέλεις να σε κατευθύνει! 

Να σου ζήσει και πάλι !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 9/3/2023 at 9:53 ΜΜ, ο/η Bestrong είπε:

Κορίτσι μου καλό, πόσες και πόσες φορές σε σκέφτηκα! Να το χαίρεστε το μπεμπακι σας! Γερό κ ευλογημένο να είναι!

Εγω να πω την αλήθεια τόσους μήνες δεν παρατήρησα να την ενοχλεί κάτι. Ούτε και τον πρώτο καιρό. Μάλιστα μου λέγανε μη τρως μπαχαρικά, μη τρως όσπρια κλπ για να μην κάνει η μικρή κολικούς. Κολικούς δεν έκανε με την έννοια να κλαίει σπαρακτικά κανά 3ωρο και βάλε καθημερινά, αλλά πόνο στο εντερακι της μαζί με αέρια είχε, από μισή έως και 1 ώρα σχεδόν κάθε μέρα. Μη φανταστείς συνεχόμενα, αλλά διακεκομένα. Μάλιστα όταν είχαν ξεκινήσει αυτά δεν έτρωγα όσπρια φοβούμενη μη την ενοχλήσουν. Αλλά τελικά μυθοσ, τουλάχιστον για εμάς. Κ απ ότι διάβασα κάπου δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο ότι συγκεκριμένα τρόφιμα και ροφήματα δημιουργούν κολικούς. Κατ εμέ αυτό διαφοροποιείται ανα οργανισμό. 

Μη στενοχωριέσαι όμως είναι πολύ φυσιολογικό να έχει πονάκια και αέρια καθώς τώρα διαμορφώνεται το πεπτικό του σύστημα. Μέχρι να γίνει 3 μηνών θα έχουν τελειώσει!

Αντιστοιχα για τρόφιμα που βοηθούν δεν έχει τύχει να ακούσω ή να διαβάσω κάτι. Αυτό όμως που την ηρεμούσε την δικιά μου όταν την έπιαναν οι πόνοι, ήταν να την βάζω μπρούμυτα στην κοιλιά μου και μερικές φορές την ηρεμούσε και το μπρούμυτα στο χέρι μου (να ακουμπάει η κοιλιτσα στο χέρι). Ίσως γενικά το μπρούμυτα να τα βοηθάει. Πάντα όμως με επίβλεψη, ποτέ μόνα τους.

Υπομονή και αγκαλίτσες κοπέλα μου. Όπως ήρθαν έτσι θα περάσουν! ❤️

σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου και για τις ευχες και για την απάντηση!!! νόμιζα πως είχα απαντήσει γιατί είχα ξεκινήσει να γραφω την απαντηση αλλά καθώς φαίνεται δεν την ολοκλήρωσα ποτέ! το μωράκι με έχει 24/7 σε εγρήγορση! απολογούμαι! 

είχα μειώσει τα καθαρά γαλακτοκομικά και φάνηκε πως την βοήθησαν! τώρα που έκλεισε τους 2 μήνες, έχω ξεκινήσει να τρώω ξανά δειλά δειλά, λίγο γάλα, λίγο γιαούρτι, λίγο τυράκι (18 ευρώ το κατσικίσιο τυρί σε φέτες, δε συμφέρει!!!)... φαίνεται να μην την ενοχλεί κάτι! σταμάτησε πλέον να πονάει όταν εχει αέρια ή θέλει να κάνει κακά της. φαίνεται να πάει καλά! κολικούς ευτυχώς δε μου έκανε... ο μόνος λόγος για τον οποίο κάνει γκρίνιες είναι για να την πάρουμε στα χέρια! Χαχχαχ

Εσυ τι κανεις; πως είναι το κοριτσάκι σου;; λίγο που μπήκα στη συνομιλία σας προχθές διάβασα ότι σε ταλαιπωρεί στις βόλτες! στο έκανε κι από μικρή αυτό ή ξαφνικά άρχισε να μην θελει; ελπίζω να το ξεπεράσετε σύντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου και για τις ευχες και για την απάντηση!!! νόμιζα πως είχα απαντήσει γιατί είχα ξεκινήσει να γραφω την απαντηση αλλά καθώς φαίνεται δεν την ολοκλήρωσα ποτέ! το μωράκι με έχει 24/7 σε εγρήγορση! απολογούμαι! 

είχα μειώσει τα καθαρά γαλακτοκομικά και φάνηκε πως την βοήθησαν! τώρα που έκλεισε τους 2 μήνες, έχω ξεκινήσει να τρώω ξανά δειλά δειλά, λίγο γάλα, λίγο γιαούρτι, λίγο τυράκι (18 ευρώ το κατσικίσιο τυρί σε φέτες, δε συμφέρει!!!)... φαίνεται να μην την ενοχλεί κάτι! σταμάτησε πλέον να πονάει όταν εχει αέρια ή θέλει να κάνει κακά της. φαίνεται να πάει καλά! κολικούς ευτυχώς δε μου έκανε... ο μόνος λόγος για τον οποίο κάνει γκρίνιες είναι για να την πάρουμε στα χέρια! Χαχχαχ

Εσυ τι κανεις; πως είναι το κοριτσάκι σου;; λίγο που μπήκα στη συνομιλία σας προχθές διάβασα ότι σε ταλαιπωρεί στις βόλτες! στο έκανε κι από μικρή αυτό ή ξαφνικά άρχισε να μην θελει; ελπίζω να το ξεπεράσετε σύντομα!

Καλημέρα! Να μην απολογείσαι καθόλου, έτσι είναι με τα βρεφακια! Ξεκινάς κάτι και δε το ολοκληρώνεις...😂

Μια χαρά είναι η μικρή, ένα φεγγάρι με παίδεψε με τις βόλτες, αλλά τώρα όλα καλά! Η καλύτερή της είναι καθώς είναι μια μικρή κοτσομπολίδου! Γενικά περνάμε τις φάσεις μας πλέον με το φαγητό, κάποιες φορές με τον ύπνο, λίγο τα ούλα που ενοχλούν και φέρνουν γκρίνια, αλλά σε γενικές γραμμές όλα καλά!

Θα δεις κ εσύ ότι βδομάδα με τη βδομάδα θα είναι διαφορετικά τα πράγματα με το μωρό...Έχεις καθόλου βοήθεια; Από κούραση πώς είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου και για τις ευχες και για την απάντηση!!! νόμιζα πως είχα απαντήσει γιατί είχα ξεκινήσει να γραφω την απαντηση αλλά καθώς φαίνεται δεν την ολοκλήρωσα ποτέ! το μωράκι με έχει 24/7 σε εγρήγορση! απολογούμαι! 

είχα μειώσει τα καθαρά γαλακτοκομικά και φάνηκε πως την βοήθησαν! τώρα που έκλεισε τους 2 μήνες, έχω ξεκινήσει να τρώω ξανά δειλά δειλά, λίγο γάλα, λίγο γιαούρτι, λίγο τυράκι (18 ευρώ το κατσικίσιο τυρί σε φέτες, δε συμφέρει!!!)... φαίνεται να μην την ενοχλεί κάτι! σταμάτησε πλέον να πονάει όταν εχει αέρια ή θέλει να κάνει κακά της. φαίνεται να πάει καλά! κολικούς ευτυχώς δε μου έκανε... ο μόνος λόγος για τον οποίο κάνει γκρίνιες είναι για να την πάρουμε στα χέρια! Χαχχαχ

Εσυ τι κανεις; πως είναι το κοριτσάκι σου;; λίγο που μπήκα στη συνομιλία σας προχθές διάβασα ότι σε ταλαιπωρεί στις βόλτες! στο έκανε κι από μικρή αυτό ή ξαφνικά άρχισε να μην θελει; ελπίζω να το ξεπεράσετε σύντομα!

Να σου ζήσει κοπέλα μου πως είστε ; Χάρηκα που διαβάζω νέα σου ξανά 

εγω είχα και συνεχίζω να έχω πρόβλημα με τις βολτες ελπίζω να στρώσει με τον καιρό 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Elk είπε:

Να σου ζήσει κοπέλα μου πως είστε ; Χάρηκα που διαβάζω νέα σου ξανά 

εγω είχα και συνεχίζω να έχω πρόβλημα με τις βολτες ελπίζω να στρώσει με τον καιρό 😊

σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!! είμαστε καλά, έχουμε προσαρμοστεί αρκετά, αν και γενικά έχω ένα δύσκολο μωράκι! θέλει αρκετά χέρια! 

ωχ ναι μάλλον για σένα διάβασα! είδες, τα χω λίγο χαμένα... χαχχαχ γιατί δε θέλει τις βολτες; δεν της αρεσει να είναι με κοσμο; κι εμείς έχουμε θέμα με την βόλτα αλλά το πρόβλημα μας είναι αλλο.. θέλει συνέχεια χέρια! γκρινιαζει πολύ όταν την ετοιμάζω κι οταν την αφήνω να ετοιμαστώ εγώ.. κλαίει... κι επισης όταν επιστρέφουμε θέλει να την βγάλω αμέσως από το καροτσι και να την πάρω αγκαλιά για ώρα! δηλαδή δε με αφήνει 5 λεπτά να πλύνω χέρια, να αλλάξω ρούχα... κλαίει ασταμάτητα! Μετά της βγαίνει σε γκρίνια για αρκετή ώρα! οπότε πολλές φορές προτιμώ να μην την βγάλω βόλτα, παρά να τραβήξω όλη αυτή την ταλαιπωρία με το κλάμα της! 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...