Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποκόλληση


Recommended Posts

Βρε κορίτσια τι γίνεται με τις αποκολλήσεις?? Πώς γίνονται και τι μπορούμε να κάνουμε να τις αποφύγουμε??

Βάρη δεν σηκώνω.

Παίρνω utrogestan 3 φορές την ημέρα και vasclor μια φορά κάθε βράδυ.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/12/2022 at 6:22 ΜΜ, ο/η Βούλα1991 είπε:

Βρε κορίτσια τι γίνεται με τις αποκολλήσεις?? Πώς γίνονται και τι μπορούμε να κάνουμε να τις αποφύγουμε??

Βάρη δεν σηκώνω.

Παίρνω utrogestan 3 φορές την ημέρα και vasclor μια φορά κάθε βράδυ.

 

Ούτε εγώ ξέρω... Σε ποια εβδομάδα είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Ούτε εγώ ξέρω... Σε ποια εβδομάδα είσαι;

Καλησπέρα είμαι 7 προς 8.... απλά μου είπε η γιατρός μου ότι είδε μια μικρή αποκολλησούλα όπως μου την χαρακτήρισε και εγώ φοβάμαι ότι έγινε άλλη μια μικρή γιατί είδα ελάχιστο ροζ υγρό.... έκατσα κρεβάτι δυο μέρες... δεν παρατήρησα κάτι άλλο ...

έχω ραντεβού την άλλη εβδομάδα την Δευτέρα και ελπίζω να είναι όλα καλά...απλά φοβήθηκα και αναρωτιέμαι...αφού βάρη δεν σηκώνω και όσο μπορώ προσέχω... έχω σταματήσει και τις δουλειές στο σπίτι... που και που ένα μαγείρεμα και πολύ λίγο πλύσιμο πιάτων... γιατί να γίνει πάλι ?

και παίρνω και τα utrogestan και την vasclor  κάθε βράδυ... όπου σήμερα την τελειώνω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Βούλα1991 είπε:

Καλησπέρα είμαι 7 προς 8.... απλά μου είπε η γιατρός μου ότι είδε μια μικρή αποκολλησούλα όπως μου την χαρακτήρισε και εγώ φοβάμαι ότι έγινε άλλη μια μικρή γιατί είδα ελάχιστο ροζ υγρό.... έκατσα κρεβάτι δυο μέρες... δεν παρατήρησα κάτι άλλο ...

έχω ραντεβού την άλλη εβδομάδα την Δευτέρα και ελπίζω να είναι όλα καλά...απλά φοβήθηκα και αναρωτιέμαι...αφού βάρη δεν σηκώνω και όσο μπορώ προσέχω... έχω σταματήσει και τις δουλειές στο σπίτι... που και που ένα μαγείρεμα και πολύ λίγο πλύσιμο πιάτων... γιατί να γίνει πάλι ?

και παίρνω και τα utrogestan και την vasclor  κάθε βράδυ... όπου σήμερα την τελειώνω

Μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε! Κι εγώ το ίδιο έπαθα, έτσι 7η με 8η. Είδα πολύ λίγο ροζ και μετά καφέ. Η μία γυναικολόγος μου είπε απλά ξεκούραση και αφού βλέπω καφέ να μην αγχώνομαι. Επειδή πήγα και σε άλλη μετά, μου είπε να μην κουνιέμαι καθόλου και αν θέλω να πάρω utrogestan για μια εβδομάδα (είχε σταματήσει το καφέ όταν πήγα). Πιστεύω κάποιοι γιατροί είναι πιο χαλαροί και άλλοι αγχώνονται και σου δίνουν αμέσως φάρμακα 😅 Όπως και να έχει μάλλον συνηθισμένο είναι. Εσύ ξεκουράσου όσο μπορείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε! Κι εγώ το ίδιο έπαθα, έτσι 7η με 8η. Είδα πολύ λίγο ροζ και μετά καφέ. Η μία γυναικολόγος μου είπε απλά ξεκούραση και αφού βλέπω καφέ να μην αγχώνομαι. Επειδή πήγα και σε άλλη μετά, μου είπε να μην κουνιέμαι καθόλου και αν θέλω να πάρω utrogestan για μια εβδομάδα (είχε σταματήσει το καφέ όταν πήγα). Πιστεύω κάποιοι γιατροί είναι πιο χαλαροί και άλλοι αγχώνονται και σου δίνουν αμέσως φάρμακα 😅 Όπως και να έχει μάλλον συνηθισμένο είναι. Εσύ ξεκουράσου όσο μπορείς!

Σε ευχαριστώ πολύ γενικά αυτό προσπαθώ να κάνω... όσο μπορώ να ξεκουράζομαι... 

Ερώτηση λίγο άσχετη με το θέμα αλλά...αν μπορείς να με βοηθήσεις... 🙂🙂 Επειδή διαβάζω αρκετά εδώ σχετικά με το αμνιακό υγρό... Στην τελευταία επίσκεψη στην γιατρό μου όλα ήταν καλά .. τώρα έχω ραντεβού την Δευτέρα που θα έρθει... Υπάρχει πιθανότητα να χάνεται αμνιακό υγρό και να μην το έχω καταλάβει? Έχει κάποια μυρωδιά? Πώς το καταλαβαίνουμε.. επειδή βάζω και vasclor τα πρωινά έχω ήδη κάποια υγρά λόγω της κρέμας...

πολύ άγχος όπως καταλαβαίνεις 😇😇

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Είχα παθει και εγω κοριτσι μου , στην 7η εβδομαδα ειδα ροζ, μου ειπε ξεκουραση γιατι βλεπει μια μικρη αποκολληση που δεν ειναι ανησυχητικη αλλα πρεπει να κατσω..Συνεχιζα και πηγαινα στην δουλεια (καθιστη ειμαι δεν κουραζομαι) δεν ειχα δει τιποτα και μετα καπου στην 9η εβδομαδα ειδα κατακοκκινο αιμα με μαυρη βλεννα. μου ειχε πει αφου δεν ποναει δνε φοβομαστε. πηρα αναρρωτικη 2 εβδομαδες και οταν ξανα πηγα δεν φαινοταν τιποτα. μου εκοψε και τα utrogestan και δεν εχω ξανα δει τιποτα...! τυχαινει να το παθεις αλλες σηκωνουν βαρη κτλ κ δεν συμβαινει τιποτα, και αλλες που δεν κανουν τιποτα απολυτως τα παθαινουν . εγω τις 2 εβδομαδες που εκατσα δεν εκανα ομως απολυτως τιποτα και εξαφανιστηκε.

Κατάλαβα και εγώ στην δική μου δουλειά καθιστή είμαι... είναι όμως και νωρίς και δεν θέλω να πω στην δουλειά κάτι... απλά προσέχω πολύ τις κινήσεις μου... Γενικά και εγώ μπορεί να έχω αυτά τα καφέ κυρίως αλλά δεν πονάω... Ελάχιστα μικρά τσιμπηματάκια νιώθω που και που τα οποία όμως τα ένιωθα και όταν υποψιάστηκα οτι είμαι έγκυος... Τώρα μέχρι την Δευτέρα που έχω πάλι ραντεβού στην γιατρό με έχει φάει η αγωνία για να είναι όλα καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/12/2022 at 10:46 ΠΜ, ο/η Βούλα1991 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ γενικά αυτό προσπαθώ να κάνω... όσο μπορώ να ξεκουράζομαι... 

Ερώτηση λίγο άσχετη με το θέμα αλλά...αν μπορείς να με βοηθήσεις... 🙂🙂 Επειδή διαβάζω αρκετά εδώ σχετικά με το αμνιακό υγρό... Στην τελευταία επίσκεψη στην γιατρό μου όλα ήταν καλά .. τώρα έχω ραντεβού την Δευτέρα που θα έρθει... Υπάρχει πιθανότητα να χάνεται αμνιακό υγρό και να μην το έχω καταλάβει? Έχει κάποια μυρωδιά? Πώς το καταλαβαίνουμε.. επειδή βάζω και vasclor τα πρωινά έχω ήδη κάποια υγρά λόγω της κρέμας...

πολύ άγχος όπως καταλαβαίνεις 😇😇

 

Δεν ξέρω, αλλά πιστεύω είναι ήδη πολύ λίγο το αμνιακό υγρό. Αν χάνεται που λες πάει 😅 Κι εγώ γενικά έχω αρκετά υγρά και δεν βάζω κάτι τώρα. Όπως και να 'χει ρώτα σίγουρα τον γιατρό σου για να μην αγχώνεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

 

Δεν ξέρω, αλλά πιστεύω είναι ήδη πολύ λίγο το αμνιακό υγρό. Αν χάνεται που λες πάει 😅 Κι εγώ γενικά έχω αρκετά υγρά και δεν βάζω κάτι τώρα. Όπως και να 'χει ρώτα σίγουρα τον γιατρό σου για να μην αγχώνεσαι!

και εγώ έχω αρκετά υγρά και μόλις σταμάτησα την vasclor προχθές... χθες πάλι τα ίδια... ροζ υγρά λίγα μεν αλλά ροζ... μίλησα με την γιατρό και πάλι ξεκίνησα vasclor...μέχρι την Δευτέρα θα με φάει η αγωνία....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Τα πονακια ειναι φυσιολογικο και εγω τα ειχα μεχρι 10η περιπου εβδομαδα αν θυμαμαι καλα , μεγαλωνει η μητρα ! Αν σου πει ο γιατρος σου για ξεκουραση καλο ειναι να παρεις την αναρρωτικη , γιατι και εγω δεν ηθελα να μαθευτει αλλα προεχει η υγεια μας και κυριως του σπορου που κουβαλαμε ❤️ Γνωμη μου αν αγχωνεσαι και βγαζεις ακομη να πας να σε δει αμεσα ο γιατρος σου για να ανακουφιστεις και να ηρεμησεις ❤️ 

Δευτέρα με το καλό έχω ραντεβού.... προσπαθώ να μην αγχώνομαι αλλά προχθές σταμάτησα την vasclor ... χθές πάλι ροζ υγρά ...... και χθες ξαναξεκίνησα πάλι vasclor... το σκ θα την βγάλω ξάπλα και μόνο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Βούλα1991 είπε:

και εγώ έχω αρκετά υγρά και μόλις σταμάτησα την vasclor προχθές... χθες πάλι τα ίδια... ροζ υγρά λίγα μεν αλλά ροζ... μίλησα με την γιατρό και πάλι ξεκίνησα vasclor...μέχρι την Δευτέρα θα με φάει η αγωνία....

Ξεκουράσου και πάρε και αναρρωτική αν δουλεύεις. Εύχομαι να πάνε όλα καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Eliza Kats είπε:

Ξεκουράσου και πάρε και αναρρωτική αν δουλεύεις. Εύχομαι να πάνε όλα καλά! 

αυτο θα κανω..το σκ ειδικα ξαπλα και μονο ξαπλα.... και ευχομαι ολα να πανε καλα για ολες τις εγκυους...τι αγχος και αυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vou.95 είπε:

Αυτο να κανεις μη κανεις τιποτα απολυτως ! τουαλετα καναπε κρεβατι . ειναι το καλυτερο και θα δεις θα φυγει 

αχ και εγω αυτο ευχομαι... να σταματησει..... να σε ρωτήσω είσαι και εσύ έγκυος τώρα?  μόλις περάσει το πρώτο  τρίμηνο τυχαίνουν ακόμα αυτά; ξέρεις ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Ναι ναι ειμαι 13w 4d ! Εχω ακουσει οτι συμβαινουν .σε αλλες μπορει να συμβει και πιο μετα αποκολληση και μαλιστα μεγαλη. Το θετικο μας εμας ειναι οτι ειναι μικρη ! Στον υπερηχο τι σου ειχε πει ο γιατρος βλεπει αιμα μεσα? Εγω προσωπικα ειχα απογοητευτει πολυ και εκανα αυτο με τα σκ οτι δεν θα κανω δουλειες κτλ . Ευτυχως και ο αντρας μου ειναι σεφ και μαγειρευε (γιατι ηταν το μεγαλυτερο μου αγχος το φαγητο χαχαχα) και γενικα με βοηθουσε πολυ .Ομως ημουν και χαζη γιατι μολις ενιωθα καλα πηγαινα να πλυνω μπαλκονι με χλωρινες εσκυβα και μετα ηρθε το κοκκινο αιμα με την μαυρη βλεννα ! Ετρεξα στον γιατρο γιατι οταν φοβαμαι δεν μπορω να περιμενω το επομενο ραντεβου , και μου ειπε αυτη την φορα δε το συζυτω δε θα σε αφησω, μπορει να καθεσαι μου λεει στην δουλεια αλλα εισαι τοσες ωρες καθιστη, πιεζεσαι (συν οτι εχω και αλλεργικα και ενα μοοονιμο φτερνισμα που παλι πιεζα την κοιλια) και μπορει να μεγαλωσει μου λεει και να παιζουμε οτι ηρεμει το αιμα κ μετα ξανα ερχεται . θα κατσεις μ λεει να φυγει εντελως και μετα επιστρεφεις στην δουλεια . Ετσι και εγινε. πηγα μες το αγχος ετρεμα . κ μ λεει τι κανεις ετσι  ? ουτε αιμα υπαρχει μεσα ουτε τιποτα. κοψε τα ουτροτζεσταν και παμε για αυχενικη !Απλα χωρις να θελω να σε επηρεασω επειδη σκεφτομουν σαν εσενα με την δουλεια και σιγα μωρε δεν κανω τιποτα , ποια κουραση , και γιατι να το μαθουν απο τωρα , κουβεντες κτλ . πηγαινα κανονικα και συνεχιζε το αιμα με την παραμικρη κουραση , θα σου ελεγα λοιπον να ακουσεις κ τον γιατρο σου την Δευτερα μηπως καλυτερα να παρεις την αναρρωτικη και να μεινεις ξαπλα ❤️

κατάλαβα... έγω σπίτι δεν κάνω τίποτα... θα ρωτήσω την γιατρό μου την Δευτέρα και θα δω τι θα μου πει... στις 5 του μήνα που είχα πάει μου είχε πει για λίγο αίματάκι από μια μικρή αποκολλησούλα... έτσι ακριβώς μου το είπε... και το είδα και ε΄γω πολύ λίγο φαινόταν στον ηπέρηχο... όπως μου το έδειξε.. απλά μας πιάνει και φόβος... θα κάτσω κάτω δυο μέρες και θα μείνω ξάπλα μέχρι την Δευτέρα... όσο για την δουλειά θα δω τι θα μου πεί... όντως αναρωτιέμαι και εγώ μήπως πιέζομαι στην καρέκλα .... έχω και βήχα που με αγχώνει και αυτό... αλλά τι να το κάνω...χαμομήλι και μέλι μπας και μαλακώσει ο λαιμός... ευελπιστώ για το καλύτερο πάντως σε όλες μας!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Ολα λιγο πολυ παιζουν το ρολο τους!!! Αχ, και εγω βηχω(λογω ασθματος) αλλα φτανω σε σημειο να κανω εμετο απο τοσο βηχα μεχρι να παρω το φαρμακο και να με πιασει (ενα δραμα απο μονη μου χαχαχα) Ευτυχως ομως συμπτωματα αλλα εγκυμοσυνης περα συχνοουριας δεν εχω !!!
Τωρα αν θυμαμαι καλα εισαι καπου στην 8η-9η εβδομαδα? Τι συμπτωματα εχεις εσυ ;

ναι εκει 8-9 εβδομάδα... και εγώ συχνοουρία κυρίως... ούτε πρησμένο στήθος έχω... σχεδόν τίποτα μέχρι τώρα, χθες μόνο ξεκίνησα ελάχιστα να έχω τάση για εμετό .. 2-3 φορές την ημέρα ..αλλά δεν έκανα...

 

τι να πω..απλά περιμένω με αγωνία την Δευτέρα και ελπίζω να είναι όλα καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Οταν σε πιανει να τρως κατι στεγνο , κανα κουλουρακι , κρακερακια κτλ και θα σταματαει . Στηθος και εμεναα μπορει να με πιασει για μια 1-2 μερες πονος και ευαισθητο , μετα περναει ! Μακαρι να συνεχισουμε ετσιιι μεχρι τελους και το καλοκαιρακι να ειναι στην αγκαλια μας ! 
Ολα καλα θα ειναι σκεψου θετικααα(στα λεω εγω που πηγαινα καθε εβδομαδα απο το αγχος χαχαχα)

χαχα και εγω αν μπορούσα θα πήγαινα συνέχεια...αλλά δεν γίνεται ... και αυτές οι δύο εβδομάδες μοιάζουν αιώνας....

γενικά στεγνά προσπαθώ να τρώω και φρούτα και πολύ νερό....

από βιταμίνες τι παίρνεις? εγώ φολικό οξύ και σίδηρο... συν τα utrogestan και την vasclor... προς το παρόν δεν μου έχει δώσει κάτι άλλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η vou.95 είπε:

Οπως μου λενε και αλλες , καθε φορα θα προκυπτει και αγχος για αλλο θεμα !!!
Επαιρνα τα utrogestan μεχρι την 11η εβδομαδα και φυλλικο οξυ που επαιρνα απο το καλοκαιρι απο την ενδοκρινολογο , λογω του οτι ειχα πολυ χαμηλο.. Αφου καναμε την αυχενικη την προηγουμενη εβδομαδα  , μου εγραψε σιδηρο προληπτικα , ασβεστιο και μαγνησιο ! σιδηρο επαιρνα το gyno tardyferon που εχει και φυλλικο μαζι (και εκοψα το προηγουμενο που επαιρνα χωριστα)  για μολις 3 μερες τα πηρα , ειχα απιστευτο πονο στη κοιλια και μια κοιλια λες και ειχα παθει τυμπανισμο. Τελικα μου το προκαλουσαν τα χαπια! Και εχθες μου τα αλλαξε μου εδωσε κατι αλλα και ξεκινησα και χωριστα το φυλλικο που επαιρνα αλλα μου ειπα αν παλι νιωθω το στοχαχι μου χαλια να παιρνω ανα 2 μερες τ φυλλικο ! Δεν τα χρειαζεσαι προφανως και κατι αλλο , ισως ναμη σου γραψει ακομα και να τα παρεις αργοτερα προληπτικα 

γενικά επειδή έχω και στίγμα το σίδηρο το τιμώ όσο γίνεται.... για σίδηρο μου έγραψε το Omalin...

 φυλλικό παίρνω  το felicine...

παρόλα αυτά επειδή αγχώνομαι θα την ρωτήσω μήπως πρέπει να πάρω και τίποτα α΄΄λλο... να είμαι σίγουρη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα το εμβολιο της γριπης μου ειχε πει να το κανω αμεσα... μολις εφυγα πηγα σε φαρμακειο και το εκανα αμεσως... δυσκοιλιοτητα ναι εχω... και χωρις καφε το πρωι λιγο περισσότερο..... αλλά όχι πάνω από 3 μέρες χωρίς τουαλέτα... όσο μπορώ το βοηθάω... βράσε λίγο λιναρόσπορο και πιες το ζουμί... βοηθάει ...

γενικά άλλο θέμα με την κοιλιά δεν έχω παρατηρήσει ακόμα όμως...ευτυχώς...αγχώνομαι για τα ροζ καφέ υγρά...δεν θέλω και άλλα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

@Βούλα1991 καλημερα κοριτσι μου τι κανεις ? πηγες στον γιατρο σουυυ; ειδατε το μπεμπινιιι σας ;

καλησπέρα, δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του.... είμαι πολύ στεναχωρημένη...δεν μπορώ να σταματήσω να κλαίω.... δεν ξέρω ειλικρινά τι έφταιξε.... αν και ξέρω ότι είναι όλα πιθανά στο πρώτο τρίμηνο.... είχα το προαίσθημα μάλλον ότι κάτι δεν πάει καλά....για αυτό και τα τόσα καφέ υγρά παρ-όλη την προγεστερόνη... είμαι κομμάτια.... μακάρι να μην συνέβαινε σε καμία κοπέλα αυτό... είναι τόσο ψυχοφθόρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Βούλα1991 είπε:

καλησπέρα, δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του.... είμαι πολύ στεναχωρημένη...δεν μπορώ να σταματήσω να κλαίω.... δεν ξέρω ειλικρινά τι έφταιξε.... αν και ξέρω ότι είναι όλα πιθανά στο πρώτο τρίμηνο.... είχα το προαίσθημα μάλλον ότι κάτι δεν πάει καλά....για αυτό και τα τόσα καφέ υγρά παρ-όλη την προγεστερόνη... είμαι κομμάτια.... μακάρι να μην συνέβαινε σε καμία κοπέλα αυτό... είναι τόσο ψυχοφθόρο...

Όπως το είπες...μακάρι να μην συνεβαινε σε καμια κοπελα. Την Παρασκευη εκανα και εγω αποξεση. Δεν υπάρχουν λόγια να απαλυνουν το πονο μας, είμαστε δυστυχως τόσες πολλες.. Ο Θεος να μας δινει δυναμη και κουραγιο να σταθουμε ξανα στα ποδια μας, και να απαλυνει λιγο ο πονος που μας τρυπαει τα σωθικα.. Ό,τι χρειαστεις, ακόμα και καπου να μιλησεις μπορεις να μου στειλεις μηνυμα. Το περναμε μαζι αυτο, δεν εισαι μονη σου.. 😿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Όπως το είπες...μακάρι να μην συνεβαινε σε καμια κοπελα. Την Παρασκευη εκανα και εγω αποξεση. Δεν υπάρχουν λόγια να απαλυνουν το πονο μας, είμαστε δυστυχως τόσες πολλες.. Ο Θεος να μας δινει δυναμη και κουραγιο να σταθουμε ξανα στα ποδια μας, και να απαλυνει λιγο ο πονος που μας τρυπαει τα σωθικα.. Ό,τι χρειαστεις, ακόμα και καπου να μιλησεις μπορεις να μου στειλεις μηνυμα. Το περναμε μαζι αυτο, δεν εισαι μονη σου.. 😿

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΝΑΜΕ?? ΓΙΑΤΙ ? ΓΙΑΤΙ ? ΓΙΑΤΙ ??  το κεφάλι μου πάει να σπάσει .... δεν αντέχεται αυτός ο ΄πόνος και όσο και να κλάψω δεν ηρεμεί η ψυχή μου.....να έχεις ακούσει την καρδούλα του και μετά τέλος... να σου λένε οτι εχει σταματήσει...οτι τυχαίνει...είναι χρωμοσωμική ανωμαλία...και ένα σωρό άλλα ακόμα για να σε ηρεμήσουν.... γιατί να είναι έτσι η κατάσταση ....

και ένα σωρό ερωτηματικά... μήπως φταίω που δεν σταμάτησα την δουλειά? έπρεπε να προσέξω παραπάνω ?  έπρεπε να φάω κάτι άλλο για να το βοηθήσω....

δεν ξέρω είμαι κομμάτια αλήθεια... είμαι σίγουρη ότι με καταλαβαίνεις...

(είμαι και καινούρια...δεν ξέρω πως στέλνουμε μήνυμα.. στείλε μου αν μπορείς)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Βούλα1991 είπε:

καλησπέρα, δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του.... είμαι πολύ στεναχωρημένη...δεν μπορώ να σταματήσω να κλαίω.... δεν ξέρω ειλικρινά τι έφταιξε.... αν και ξέρω ότι είναι όλα πιθανά στο πρώτο τρίμηνο.... είχα το προαίσθημα μάλλον ότι κάτι δεν πάει καλά....για αυτό και τα τόσα καφέ υγρά παρ-όλη την προγεστερόνη... είμαι κομμάτια.... μακάρι να μην συνέβαινε σε καμία κοπέλα αυτό... είναι τόσο ψυχοφθόρο...

Ποπο πολύ κρίμα... Πόσων εβδομάδων ήσουν; Ένιωσες κάτι διαφορετικό;

Βρε κορίτσια έχω κι εγώ υπέρηχο την Παρασκευή και έχω αγχωθει... Έντονα συμπτώματα δεν είχα, αλλά τις τελευταίες 2 μέρες νιώθω αρκετά καλύτερα και ανησυχώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eliza Kats είπε:

Ποπο πολύ κρίμα... Πόσων εβδομάδων ήσουν; Ένιωσες κάτι διαφορετικό;

Βρε κορίτσια έχω κι εγώ υπέρηχο την Παρασκευή και έχω αγχωθει... Έντονα συμπτώματα δεν είχα, αλλά τις τελευταίες 2 μέρες νιώθω αρκετά καλύτερα και ανησυχώ...

Κοριτσι μου να μην ανησυχεις καθολου. Τα συμτωματα πανε και ερχονται. Μην επηρρεαζεσαι απο εμας, καθε περιπτωση ειναι πολυ διαφορετικη!! Θα δεις που ολα θα ειναι τελεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα συμβαίνουν κορίτσια μου.
Και παλίνδρομες, και αποβολές, και ενδομήτριοι θάνατοι, και θάνατοι πάνω στη γέννα, και αιφνίδιοι θάνατοι νεογνων και και και....
Και πάντα η ζωή συνεχίζεται . Και εμείς που μένουμε πίσω δεν ξεχνάμε ποτέ, ξεχνιόμαστε μόνο. Και δεν είμαστε ποτέ πια οι ίδιοι.

Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις "φταίει" η γυναίκα που κυοφορεί. Απλά ψάχτε τι έφταιξε, ώστε ίσως να προλάβετε να μην γίνει ξανά.
Οπότε θρηνήστε, διώξτε από το μυαλό σας τις τύψεις και θα έρθει η στιγμή που θα σηκωθείτε, διαφορετικές αλλά πιο δυνατές. Τα μωρά μας έζησαν την πιο τέλεια ζωή, γνώρισαν μόνο εμάς και πόσο τα αγαπάμε. ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Ποπο πολύ κρίμα... Πόσων εβδομάδων ήσουν; Ένιωσες κάτι διαφορετικό;

Βρε κορίτσια έχω κι εγώ υπέρηχο την Παρασκευή και έχω αγχωθει... Έντονα συμπτώματα δεν είχα, αλλά τις τελευταίες 2 μέρες νιώθω αρκετά καλύτερα και ανησυχώ...

καλησπέρα,  έκανα την αποξεση σήμερα... δεν ένοιωσα τίποτα..μόνο τα καφέ υγρά..παρόλα την προγεστερονη....

9 εβδομάδων ήμουν...τι να πω δεν ξέρω... στεναχωρηθηκα πολύ  και στεναχωριέσαι ακόμα... μακάρι να μην περνούσαμε τίποτα τέτοιο...καμιά μας...

 

πολλές γυναίκες με παλινδρομη ...στεναχωρο πολύ...πάνω από 100 την ημέρα.. Αυτό άκουσα..δεν θέλω να στεναχωρήσω καμία...αλήθεια  .. να πάνε όλα καλά με σένα κοπέλα μου ειλικρινά και από την καρδιά μου στο εύχομαι... δεν αντέχετε  ο πόνος..ψυχικος..καθόλου σωματικος για μένα 

μια συμβουλή θέλω να δώσω σε όλες..αν μπορείτε μα ζητάτε να σας βλέπει η γιατρός σας κάθε βδομάδα....να ξέρετε τι γίνεται...Η αγωνία των 2 εβδομάδων δεν αντέχετε...και ειδικά που έμαθα ότι σταμάτησε  η καρδιά του μία εβδομάδα πριν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου δεν ξερω τι να πω, στεναχωρηθηκα και ας μη σε ξερω .!! ειχες καποιο συμπτωμα περα απο τα καφε που μας ειχες πει  ? προσπαθησε να μη το βαλεις κατω , να ψαξεις τι μπορει να συνεβη και εγινε ολο αυτο .Θα καταφερεις να το ξεπερασεις και θα δεις που η κοιλιτσα σου θα γεμισει ❤️ καλη δυναμη σου ευχομαι πραγματικα, ειμαστε εδω για να μιλησεις και να νιωσεις καλυτερα ❤️  Να μη σκεφτεσαι οτι φταις καπου , δεν εκανες κανενα λαθος εσυ , ο θεος το προστατεψε ισως απο καποια χρωμοσωμικη ανωμαλια και οποιαδηποτε δυσκολια μπορει να προεκυπτε στο μελλον . 

τίποτα άλλο από συμπτώματα... μόνο τα πολλά καφέ υγρά... ούτε πονο... κάποια στιγμη μου έδωσε  αντιβίωση  γιατί πήγα 38 πυρετό... φοβάμαι μήπως έπαιξε ρόλο..δεν ρώτησα..δεν είχα το κουράγιο... δες και το σχόλιο μου στην Eliza... Μία συμβουλή για όλες σας αν μπορείτε να την κάνετε...

εύχομαι τα μωράκια σας να είναι καλά.. Ο ψυχικος πόνος ειναι δυσκολος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...