Μετάβαση σε περιεχόμενο

Eρωτηση για πιθανη εγκυμοσυνη


Tasoula1984

Recommended Posts

Καλησπερα σας!!

Λοιπον,τελευταια φορα που ηρθα σε επαφη ηταν στις 6 Ιανουριου..με την περιοδο εχω προβλημα και δν εχω αδιαθετησει απο τον Ιανουαριο...

Λογω του οτι ειχα αγχωθει για εγκυμοσυνη ειχα παει στον γυναικολογο μ αλλα μολις 2 βδομαδες μετα τις 7/01...Εχει κανει 2-3 μερες π ειχα πονους χαμηλα..αλλα και δεν αισθανομουν καλα..ζαλαδες..αδυναμια κτλ..

Χθες ξαναεπισκεφθηκα τον γιατρο γιατι αγχωθηκα με τα συμπτωματα..βεβαια του ειπα οτι πηγα γτ πονουσα αλλα δεν αδιαθετουσα..(μην με περασει κ για καμια τρελη π νομιζει συνεχεια οτι ειναι εγκυος)

Αν υποθετικα ημουν εγκυος,1.5 μηνων συμφωνα με τις ημερομηνιες..ειναι ορατη απο τον γυναικολογο μια εγκυμοσυνη εστω και αν δεν του ανεφερα οτι φοβαμαι μηπως ειμαι εγκυος?

Συγνωμη αν ρωταω χαζομαρες,το ξερω , απλα δεν λεει να φυγει το αγχος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΑΣΟΥΛΑ ΜΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΜΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΑΣΗ....ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΕ την περιοδο εδω και χρονια προβλημα..ποτε στρωνει ποτε κανει κανα 6μηνο να ερθει..ειχα παρει κιλα αποτομα και εχω ορμονικο προβλημα!!

Απλα δν ξερω πως μ κολλησε αυτη τη φορα οτι μπορει να ειμαι εγκυος..ειχα παθει κριση αγχους...

Και εχει 3-4 μερες εχω πονους στην κοιλια κ στην μεση..νοιωθω μια αδυναμια..και παλι πηγε η ψυχη μου στην κουλουρη:S

Αλλα αφου μου λες οτι θα φαινοταν ετσι και αλλιως..ηρεμησα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιγουρα αν ησουν εγκυος θα το ειχε καταλαβει ο γιατρος απο την απλη γυναικολογικη εξεταση... ασε που στο υπερηχογραφημα βγαζει ματι μετα απο εναμιση μηνα... θα εβλεπες το μωρο και θα ακουγες την καρδουλα του...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι σιγουρα θα το ειχε καταλαβει....αλλα Βρε Τασουλα μου τοσο καιρο χωρις περιοδο?φοβερο...Τι σου λεει κανεις καποια θεραπεια γι αυτο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αριστινα μου οταν πρωτοεμφανιστηκε το προβλημα..ειχα κλεισει σχεδον χρονο χωρις περιοδο..Επαιρνα αντισσυλιπτικα για να στρωσει ο κυκλος αλλα τα σταματησα γτ δν ηθελα να χαπακωνομαι συνεχεια..

Αρχισα διατες και γυμναστικη (γτ λογω αυξησης βαρους μ ειχε σταματησει) και εστρωσε!!Το τελευταιο ξαμηνο που ξαναπηρα κιλα..παλι μπλοκαρε!!

Παιρνω απλα κτ χαπακια για 4 μερες και στην συνεχεια μ ρχετε περιοδος..

Απλα τωρα θελει παλι διατροφη και γυμναστηριο για να λυθει το προβλημα..γτ τωρα μπορει να μην θελω να μην ργκυος ουτε για πλακα..αλλα αυριο μεθαυριο θα χτυπαω το κεφαλι μου:unsure:

Ευχαριστω βρε κοριτσια με ηρεμησατε..γτ παρολο π πηγαγυναικολογο..με τους πονους την μεση και ολα τα αλλα..ακομα στο μυαλο μυ ειναι..

Να σας ζησουν τα μωρακια σας:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tasoula1984 ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΣΟΥ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΧΑΠΑΚΙΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ,ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...

ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΚΙ ΕΣΥ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΤΡΕΧΕΙΣ:dry:

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ.

ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΚΥΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΦΑΙΝΟΤΑΝ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τασούλα, συμφωνώ με τη Φωτεινή. Δεν είναι λύση τα χαπάκια (φαντάζομαι τα πριμολούτ θα'ναι) για να σου'ρχεται η περίοδος, αυτά μόνο περιστασιακά, από το γιατρό και για συγκεκριμένους λόγους..

Από την στιγμή που ο κύκλος σου είναι τόσο μπερδεμένος, θα πρέπει να κάνεις κάτι για να τον ρυθμίσεις. Ο γιατρός σου δε σου λέει κάτι γι'αυτό;;;

Από την άλλη, εφόσον ο κύκλος σου είναι έτσι, δε μπορείς να υπολογίσεις τίποτα, ούτε ωορρηξία, ούτε γόνιμες μέρες, τίποτα... Γι'αυτό θα πρέπει να προσέχεις πάρα πολύ αν δε θες να μείνεις έγκυος!

Έχω και μια επιφύλαξη για το αν θα φαινόταν ή όχι μια εγκυμοσύνη - στο κάτω κάτω, δε μας λέει κανείς ότι η καθυστέρησή σου από το Νοέμβριο αντιστοιχεί και σε χρόνο εγκυμοσύνης. Αν υποθέσουμε πως έμεινες έγκυος με την τελευταία σου επαφή, είναι 6 εβδομάδες και κάτι...μήπως δεν είναι και τόσο ξεκάθαρο ακόμα στον υπέρηχο;; Οι πιο έμπειρες κοπέλες θα μας πουν πάνω σ'αυτό. Πάντως ο πιο σίγουρος τρόπος είναι η εξέταση χοριακής, για να σου φύγει κάθε αμφιβολία.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οπως ειπα και παρακατω για την περιοδο απλα πρεπει να χασω βαρος..το οποιο θα το κανω..

Δεν ειπα οτι παιζει να εμεινα εγκυος τον Νοεμβρη,...αλλα στις 6 Ιανουαριου..πωπω μην μου λετε τετοια τωρα :( παιζει να μην φαινεται δλδ ενα εμβρυο 1.5 μηνα σχεδον με κολπικο υπερηχο? :(

οχι τπτ αλλο νομιζω πως εχω και ολα τα συμπτωματα..:blink:

αχ θα πεθανω με αυτο το αγχος !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίταξε να δεις, εγώ που είχα εγκυμοσύνη 6ης εβδομάδας, μια σταλιά πραγματάκι ήταν, ίσα που το έβλεπες στον υπέρηχο. Αν δεν είπες στο γιατρό σου το ενδεχόμενο, έδωσε τη δέουσα σημασία στον υπέρηχο (υποθέτω πως σου έκανε υπέρηχο, έτσι;;;; ) ώστε να εντοπίσει εμβρυακό σάκο;;;

Δεν έχεις κανένα τεστ εγκυμοσύνης να κάνεις;; Αν και σου είπα, η μόνη σίγουρη εξέταση είναι η εξέταση χοριακής.

Πάντως μην αγχώνεσαι τόσο, με όλη αυτήν την ανωμαλία που έχει ο κύκλος σου, μάλλον δύσκολο είναι να είσαι έγκυος. Απλώς σου είπα όσα σου είπα γιατί πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΡΕ ΤΑΣΟΥΛΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

ΑΧ ΠΛΑΚΑ ΕΧΕΙΣ:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

ΛΟΙΠΟΝ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΑΝ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΕΙΝΑΙ 1,5 ΜΗΝΩΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΝ ΟΜΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Η ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΣ ΦΙΛΗ crazy ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΗ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΛΑ ΚΑΝΕ ΔΙΑΙΤΑ ΝΑ ΤΑ ΧΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΟΣ ΚΑΛΟΥ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΧΑΠΙΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ:(

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΘΕΛΕΙΣ:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να πω?

Για γενικη εξεταση πηγα..κολπικο υπερηχο εκανα..κανονικα θα πρεπε να ελεγξει...ειχα κανει 2 τεστ στα μεσα του Γεναρη αρνητικα..και ενα ακομα προχθες παλι αρνητικο..αλλα δν τα πολυεμπιστευομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι βρε Φωτεινη μου δν ειναι σε φαση που θα μπορουσα να μεινω εγκυος...

Πφφ..να κανω και χωριακη..ολο μου το μηνιατικο σε γιατρους και τεστ το χω φαειιι..χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΑΣΟΥΛΑ ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΧΟΡΙΑΚΗ:blink:

ΕΓΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ 17 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΕΣΤ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕ ΓΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ....

ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΠΟΛΥ 15 ΕΥΡΩ ΠΛΗΡΩΣΑ ΕΓΩ.

ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΙΣΤΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΔΥΟ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ.

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΒΡΕ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στα μέσα του Ιανουαρίου ήταν πολύ νωρίς για να δείξουν κάτι!

Αυτό που έκανες προχτές λογικά θα'πρεπε να δείξει θετικό σε περίπτωση εγκυμοσύνης και ειδικά αν οι εβδομάδες είναι 6. Τι στο καλό, θα έδειχνε θετικό! Αλλά ούτε κι εγώ τα πολυεμπιστεύομαι... γι'αυτό και τα'χω καταργήσει! Πάω για χοριακή κατευθείαν, άλλωστε κοστίζει περίπου όσο ένα κουτί με δύο τεστ εγκυμοσύνης...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κοριτσια δν ανησυχω λογω καθυστερησης...ειναι φυσιολογικη λογω του προβληματος μ ...λογω καποιων συπτωματων ανησυχω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να κανω?Θα παω και για χωριακη να ηρεμισω...

Στην εξεταση αυτην..απο ποια τιμη καιπανω δειχνει οτι εισαι εγκυος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τασουλα μου ναι κοπελα μου προσπαθησε το με την διαιτα και την γυμναστικη γιατι οπως λες κι εσυ τα χαπια δεν ειναι οτι καλυτερο....

Συμφωνω με την crazy για να ησυχασεις κανε μια χοριακη συντομα αφου φοβασαι οτι μπορει...και αφου δεν θες τωρα πρεπει να προσεχεις με τις ελευθερες επαφες γιατι με τοσο αστατη περιοδο ποτε δεν ξερεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε! Μην ανησυχείς και για την τιμή!!!

Θα σου πουν από το εργαστήριο 2 πράγματα: είναι θετική ή είναι αρνητική.

Άντε, καλή επιτυχία! Εύχομαι να είναι αρνητικό γιατί αυτό θέλεις.

Απλώς πρόσεχε και φρόντισε τον εαυτό σου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Κοριτσια καλημερα!!Επανερχομαι γτ θα σκασω..κατα φαντασιαν ασθενης εχω καταντησει..

Λοιπον πηγα και εκανα την χωριακη...τελη φεβρουαριου...δλδ πανω απο ενα μηνα μετα την πιθανη συλληψη...η χωριακη μου βγηκε αρνητικη..0 κιολας..

Εχει ομως ποσες μερες,εχω περιεργες ενοχλησεις στην κοιλια..δεξια και αριστερα..πιεση χαμηλα στα γυναικολογικα μ ..και σημερα ειχα φοβερο πονοκεφαλο και ναυτια..Περιοδος μ ηρθε την προηγουμενη βδομαδα αλλα οχι κανονικα..ειχα μονο καφε-μπεζ πιχτα υγρα..τα οποια που και που εμφανιζονται ακομα..

Υπαρχει περιπτωση να εγινε καποιο λαθος στην χωριακη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tasoula mou den nomizw........alla etsi ki alliws tha diapistwthei se liges meres.bre koritsia min agxwnestai toso poli...afiste ta pragmata na erthoun me tin seira.min ta biazetai......egw oute nauties eixa oute pieseis oute tipota...ola ta siptwmata arxisan afou empena kai ston 2....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τασουλα μου.. δεν νομιζω να εγινε καποιο λαθος

με την χωριακη σου..

Τα συμπτωματα που εχεις μπορει να ειναι και περιοδου..

Δεν διαφερουν καθολου με αυτα της εγκυμοσυνης..

Ευχομαι καλη επιτυχια παντως και ολα να πανε καλα..

Καλημερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...