Μετάβαση σε περιεχόμενο

Νοέμβριος... μήνας για σπορά! Να φυτευτούν τα σποράκια, να γίνουν όμορφα μωράκια!!!


Froufro

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η cat12 είπε:

Καλώς σας βρήκα ☺️ Για πρώτη φορά επειδή δεν ξέρω από αυτά τα τεστ πήρα clearblue. Γενικά μου έχει χαλάσει ο κύκλος κ πραγματικά πλέον δεν μπορώ να καταλάβω πότε είναι η ωορρηξία... Τους πρώτους μήνες το ένιωθα λόγω υγρών. Τώρα ίσως είναι κ η ψυχολογία μου δεν ξέρω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω... Ο κύκλος μου είναι από 26 με 31 μέρες πλέον οπότε κάθε μήνα δεν ξέρω πότε θα έρθει η περίοδος είναι surprise 😅. Την επόμενη θα δοκιμάσω τις ταινίες που λες που είναι κ πιο οικονομικές...  Κάνουμε προσπάθειες μέρα παρά μέρα έχω δοκιμάσει κ καθημερινά αλλά δεν μας έχει έρθει μωράκι ακόμα... Ο γιατρός τα βλέπει όλα φυσιολογικά κ ότι θα έρθει σύντομα.. αλλά είναι ένας χρόνος πλέον οπότε όσο περνάει ο καιρός απογοητεύομαι...  Κ έτσι σκέφτηκα μήπως με αυτά τα τεστ βγάλω μια άκρη...

Καλησπέρα! Θεωρώ πως τα clearblue είναι αρκετά καλή επιλογή γιατί δεν πρέπει να καταλάβεις απ τις γραμμουλες. Αν ξεκινάς τα τεστ την 10-11 μέρα κ το κανεις για 2-3 κύκλους θα έχεις βγάλει έναν μέσο όρο και μετά τα σταματας! Έτσι κ αλλιώς επαφές θα υπάρχουν.  😊 Εμένα με βοήθησε αρκετά και η εφαρμογή περιόδου του κινητού, που σου δίνει δυνατότητα για σημειώσεις ανά μέρα του κύκλου και έτσι κάθε μήνα πάω στον προηγούμενο κ βλέπω ανάλογα το σύμπτωμα κ το θετικό τεστ ωορρηξίας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ elli μου! Έχω πάρει τα clearblue κ ο κύκλος μου δυστυχώς έχει αλλάξει πάρα πολύ από τότε που ξεκινήσαμε προσπάθειες.. είναι μεταξύ 26 με 31 κ το έχω χάσει τελείως πλέον. Τώρα η πρώτη μέρα της περιόδου ηταν στις 24 του μήνα με το που τελειώσει ξεκινάω πάλι προσπάθεια.. Όταν ξεκίνησα προσπάθειες είχα πάει στον πρώτο γιατρό για τεστ Παπ γιατί είχα γενικά αίμα όλον το μήνα κ με ταλαιπωρούσε κ με αγχωνε τι ήταν. Δεν μου βρήκε τίποτα όλα καλά λέει ξεκινήστε. Οταν ξαναπήγα είδε έναν πολύποδα κ μου είπε δεν στο είχα πει την προηγούμενη φορά? Εμποδίζει στην σύλληψη κ πρέπει να βγεί. Ωραία λέω έχασα τόσον καιρό επειδή δεν ήξερε ότι το αίμα ήταν από αυτό κ δεν το ειδε κ έκανα υστεροσκοπηση τον Ιούλιο... Άλλαξα γιατρό έκανα εξετάσεις όλα φυσιολογικά τα βρίσκουν κ εμένα κ του συζύγου. Ξέχασα να πω εγώ είμαι 36 κ ο σύζυγος 44. Μόνο την βιταμίνη d είχα χαμηλή.. πριν ένα μήνα έκανα κ σαλπιγγογραφια επίσης όλα καλά.. έχω απογοητευτεί γενικά γιατί όταν σου λένε είναι όλα καλά κ έχει περάσει ο χρόνος τρελαίνεσαι...  Δεν ξέρω τι άλλες εξετάσεις θα έπρεπε να κανω.. Συγνώμη αν σε κούρασα απλά είμαι λίγο απογοητευμένη κ δεν μιλάω σε κανέναν για να μην τους μεταφέρω τις σκέψεις μου κ τους στεναχωρώ.. με βοηθάει βέβαια η δουλειά που έχω επικοινωνία με κόσμο κ ξεχνιέμαι 😁  σε ευχαριστώ κ πάλι για το ενδιαφέρον σου με βοήθησε πολύ το μήνυμα σου.🙏🙏🙏  

Αχχ πόσα κοριτσια εδω έχουν ακριβως το ιδιο θέμα.. Αψογες εξετάσεις και μωράκι που δεν ερχεται! Δεν ξερω αν υπάρχει το λεγομενο "ανεξηγητη υπογονιμοτητα" ή το βαφτίζουν ετσι επειδη δεν καταφερνουν να βρουν τι πραγματικα φταιει!! Γενικά απο εξετάσεις δεν γνωρίζω καθόλου, δεν χρειάστηκε να κάνω δόξα τω Θεώ, αλλά τα κορίτσια εδω μπορούν να σε κατευθύνουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Καλώς σας βρήκα ☺️ Για πρώτη φορά επειδή δεν ξέρω από αυτά τα τεστ πήρα clearblue. Γενικά μου έχει χαλάσει ο κύκλος κ πραγματικά πλέον δεν μπορώ να καταλάβω πότε είναι η ωορρηξία... Τους πρώτους μήνες το ένιωθα λόγω υγρών. Τώρα ίσως είναι κ η ψυχολογία μου δεν ξέρω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω... Ο κύκλος μου είναι από 26 με 31 μέρες πλέον οπότε κάθε μήνα δεν ξέρω πότε θα έρθει η περίοδος είναι surprise 😅. Την επόμενη θα δοκιμάσω τις ταινίες που λες που είναι κ πιο οικονομικές...  Κάνουμε προσπάθειες μέρα παρά μέρα έχω δοκιμάσει κ καθημερινά αλλά δεν μας έχει έρθει μωράκι ακόμα... Ο γιατρός τα βλέπει όλα φυσιολογικά κ ότι θα έρθει σύντομα.. αλλά είναι ένας χρόνος πλέον οπότε όσο περνάει ο καιρός απογοητεύομαι...  Κ έτσι σκέφτηκα μήπως με αυτά τα τεστ βγάλω μια άκρη...

Και εγω 1,5 χρόνο προσπαθούσα για να μείνω εγκυος εγω είχα ορμονικό πρόβλημα ανεβασμένη προλακτινη 34 

Έχεις πάει σε κάποιον ενδοκρινολόγο να τα δεις αυτά ;  Οι γυναικολόγοι δεν είναι τοσο καλή στο κομματι αυτό 

Αν καταλάβεις πως δουλεύουν οι ταινιες συμφέρουν πιο πολύ και θεωρώ και πιο καλές 

Με αυτά τα τεστ το χαμόγελο το έχεις βρει ; Θα μπορούσες να τα ξεκινήσεις από την 10 μέρα του κύκλου σου και να κανείς ένα κάθε μέρα μέχρι να το δεις.. μόλις το βρεις σημαίνει ότι θα κάνεις ωορρηξία στις επόμενες 24-48 ώρες περίπου όποτε καλό είναι να έχεις επαφή εκείνη την μέρα που θα δεις το χαμόγελο, την επόμενη και την μεθεπόμενη.. 

Όταν ξεκινάμε ελεύθερες επαφές δυστηχως το σπερμα κάποιες μας αλλάζει τον κύκλο την ροη τα υγρά

εμένα μου άλλαξε τον κύκλο έχω και Πολυκυστηκες και μου τα δυσκόλεψε όπως καταλαβαίνεις ακόμα πιο πολύ τα πράγματα 

τώρα δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου αν θες κάτι να ρωτήσεις πες μου και μακάρι να ξέρω να σου απαντήσω 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@misofeggaro κορίτσι μου εγώ θέλω τουλάχιστον να μας ενημερώνεις για το πως πάει η διαδικασία της εξωσωματικης....😘 Και εγώ από ότι έχεις καταλάβει πλέον δεν πολύ μπαίνω αλλά θέλω να διαβάζω νέα σας 😘😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Οι διαφορές στην πραγματικότητα είναι και χιλιοστά οπότε ανάλογα το μηχάνημα και το χειριστή του (δηλ το γιατρό) έχουν αποκλίσεις. Και το βάρος το υπολογίζουν βάσει των άλλων μετρήσεων οπότε είναι λογικό αν οι μετρήσεις έχουν αποκλίσεις να έχει και το βάρος. Ηρέμησε και μην προβληματίζεσαι! Εμένα μου έβγαζε ο γιατρός συνέχεια μεγάλο το κεφάλι, μικρό το μηριαίο (χωρίς βέβαια ποτέ ο άνθρωπος αν έχει πει ότι υποψιάζεται κάποιο πρόβλημα). Κάποια στιγμή είχα τρελαθεί και έψαχνα αν είναι κάποια πάθηση που σχετίζεται με τέτοια. Στη Β επιπέδου και το ντοπλερ ο άλλος γιατρός τις έβγαζε κοντά στους μέσους όρους για την ηλικία κύησης κι αυτές και μου είχε πει ο δικός μου να εμπιστευτούμε τα καλύτερα μηχανήματα των πιο εξειδικευμένων εξετάσεων. Γέννησα πεπεισμένη ότι το μωράκι μου θα είναι πολύ κοντό ή θα έχει πολύ κοντά ποδαράκια ενώ με διαβεβαιώναν ότι δεν είναι ακριβή αυτά.  Το μωράκι είναι μια χαρά και ακολουθεί σε όλα εκτός του πάχους (που είναι αδύνατη από την αρχή σταθερά) τους μέσους όρους της ηλικίας τώρα που κοντεύει 5 μηνών.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, η αλήθεια είναι ότι όλες μας μπαίνουμε στη διαδικασία και τα υπεραναλυουμε μόνες μας χωρίς να έχει παρατηρήσει κάτι ανησυχητικό ο γιατρός, από τη λαχτάρα μας να πάνε όλα καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

Στο βγάζει δηλαδή λίγο μεγαλύτερο το μωρο από την βδομαδα που είσαι αν κατάλαβα καλά 

εμενα πάλι ήταν ακριβώς το αντίθετο μου έλεγαν είναι μικρότερο το μωρο από την βδομαδα που είμαι και είναι λιποβαρες το παιδί και έβγαζε μικρή την κοιλιά κοντό το πόδι

και έλεγα να δεις 2,5 Κιλά μωρο θα βγάλω και είχα η αγχωθεί έλεγα άντε μακάρι να πάει έστω 2,8 να είμαστε καλύτερα.. 

μια βδομάδα πριν γεννήσω με είπε  περίπου 3 κιλα θα είναι αλλά υπολόγισε και μερικά γραμμάρια κατω ή πάνω δεν μπορει να με πει ακριβως οποτε λέει 3 να είναι στην μέση 

Και γέννησα στην 40 εβδομάδα + 2 μερες ένα κοριτσάκι 3280γρ

Λογικά είχα καθυστερημένη σύλληψη δεν μου έσπασαν τα νερά ποτε.. κανονικά εγω αν με ρωτάς ήθελε και άλλες μερες το μωρο έστω να κλεισω 41 εβδομάδες και εμένα η μαμα που στης 41 εβδομάδες γεννησε και τους δυο μας 

αν περιμέναμε αλλη μια βδομαδα πιστεύω  αλλά 100-150γρ θα τα έπαιρνε δεν είμαι γιατρός εννοείται απλά έτσι πιστεύω 

όλη η διαδικασία είναι στην μέτρηση έχει να κάνει με χιλιοστά όποτε λίγο να φύγει αλλάζουν όλες οι μετρήσεις 

μια χαρά θα είναι όλα ☺️

Έχεις απόλυτο δίκιο, πραγματικά παίζουμε με τα χιλιοστά είναι απόλυτα φυσιολογικό. Χαίρομαι που το κοριτσάκι σου ήταν υγιέστατο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Αχχ πόσα κοριτσια εδω έχουν ακριβως το ιδιο θέμα.. Αψογες εξετάσεις και μωράκι που δεν ερχεται! Δεν ξερω αν υπάρχει το λεγομενο "ανεξηγητη υπογονιμοτητα" ή το βαφτίζουν ετσι επειδη δεν καταφερνουν να βρουν τι πραγματικα φταιει!! Γενικά απο εξετάσεις δεν γνωρίζω καθόλου, δεν χρειάστηκε να κάνω δόξα τω Θεώ, αλλά τα κορίτσια εδω μπορούν να σε κατευθύνουν!

Ναι το έχω δει που το λένε ανεξήγητη υπογονιμότητα... Κ εγώ τώρα που μπήκα στην διαδικασία εξετάσεων αρχίζω κ τα μαθαίνω τι είναι κ γιατί το το καθένα.. με βοηθάς ήδη μόνο που μπορώ να μιλήσω σε κάποιον ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elk είπε:

Και εγω 1,5 χρόνο προσπαθούσα για να μείνω εγκυος εγω είχα ορμονικό πρόβλημα ανεβασμένη προλακτινη 34 

Έχεις πάει σε κάποιον ενδοκρινολόγο να τα δεις αυτά ;  Οι γυναικολόγοι δεν είναι τοσο καλή στο κομματι αυτό 

Αν καταλάβεις πως δουλεύουν οι ταινιες συμφέρουν πιο πολύ και θεωρώ και πιο καλές 

Με αυτά τα τεστ το χαμόγελο το έχεις βρει ; Θα μπορούσες να τα ξεκινήσεις από την 10 μέρα του κύκλου σου και να κανείς ένα κάθε μέρα μέχρι να το δεις.. μόλις το βρεις σημαίνει ότι θα κάνεις ωορρηξία στις επόμενες 24-48 ώρες περίπου όποτε καλό είναι να έχεις επαφή εκείνη την μέρα που θα δεις το χαμόγελο, την επόμενη και την μεθεπόμενη.. 

Όταν ξεκινάμε ελεύθερες επαφές δυστηχως το σπερμα κάποιες μας αλλάζει τον κύκλο την ροη τα υγρά

εμένα μου άλλαξε τον κύκλο έχω και Πολυκυστηκες και μου τα δυσκόλεψε όπως καταλαβαίνεις ακόμα πιο πολύ τα πράγματα 

τώρα δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου αν θες κάτι να ρωτήσεις πες μου και μακάρι να ξέρω να σου απαντήσω 😊

Σίγουρα με βοήθησες πολύ γιατί είχα ανάγκη να μιλήσω με κάποιον κ εδώ βλέπω όλες σας βοηθάτε η μία την άλλη κ αυτό είναι πολύ όμορφο. Δηλαδή έφτιαξες την προλακτίνη κ τα κατάφερες? Ναι οι πολυκυστηκες είναι δύσκολο.. μου είχαν δώσει αρκετές εξετάσεις κ η προλακτίνη ήταν φυσιολογική κ η αμη ικανοποιητική για την ηλικία μου.. κ η τελευταία ήταν η σαλπιγγογραφια που έκανα πρόσφατα.. ο γιατρός μου μου λέει να προσπαθήσουμε για λίγους μήνες ακόμα γιατί τα βλέπει όλα καλά κ εάν δεν γίνει να ξαναπάω κ βλέπουμε τότε τι θα κάνουμ κ ότι δεν υπάρχει λέει λόγος για σπερματενχιση εφόσον δεν βλέπει πρόβλημα. Απλά να μην έχω άγχος κ θα έρθει φυσιολογικά. Εγώ έχω γενικά άγχος από μικρή το έχω μέσα μου😅 κάθε μέρα βρίσκω κάτι να αγχωθω! Δεν το έχω τώρα που προσπαθούμε.. αλλά σκέφτομαι όσο μπορώ θετικά 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Σίγουρα με βοήθησες πολύ γιατί είχα ανάγκη να μιλήσω με κάποιον κ εδώ βλέπω όλες σας βοηθάτε η μία την άλλη κ αυτό είναι πολύ όμορφο. Δηλαδή έφτιαξες την προλακτίνη κ τα κατάφερες? Ναι οι πολυκυστηκες είναι δύσκολο.. μου είχαν δώσει αρκετές εξετάσεις κ η προλακτίνη ήταν φυσιολογική κ η αμη ικανοποιητική για την ηλικία μου.. κ η τελευταία ήταν η σαλπιγγογραφια που έκανα πρόσφατα.. ο γιατρός μου μου λέει να προσπαθήσουμε για λίγους μήνες ακόμα γιατί τα βλέπει όλα καλά κ εάν δεν γίνει να ξαναπάω κ βλέπουμε τότε τι θα κάνουμ κ ότι δεν υπάρχει λέει λόγος για σπερματενχιση εφόσον δεν βλέπει πρόβλημα. Απλά να μην έχω άγχος κ θα έρθει φυσιολογικά. Εγώ έχω γενικά άγχος από μικρή το έχω μέσα μου😅 κάθε μέρα βρίσκω κάτι να αγχωθω! Δεν το έχω τώρα που προσπαθούμε.. αλλά σκέφτομαι όσο μπορώ θετικά 🙂

Καλημέρα κορίτσια

κοπέλα μου όποτε θέλεις να στέλνεις βοηθάει να τα λες κάπου έστω και έτσι

εγω όταν ξεκίνησα να γράφω εδώ ήμουν στις προσπάθειες για μωρο.. σήμερα έχω ένα κοριτσάκι 3 μηνών 

Ναι προσπαθούσα 1 χρόνο μόνη μου και άλλο ένα εξάμηνο όταν άρχισα να το ψαχνω με εξετάσεις εγω ορμονικές ο αντρας μου σπερμα ήταν οκ ένα μικρόβιο βρήκαμε πηραμε 20 μερες αντιβίωση και οι δυο παράλληλα πήρα χάπι για την προλακτινη και βιταμίνες για καλύτερη ωορρηξία και μετά από 1,5μηνα ( που άρχισα την αγωγή ) τα κατάφερα συνολικά 1,5 χρόνο προσπάθειες με τεστ ωορρηξιας και συστηματικά επαφες είχα και μια βιοχιμικη πριν κάνω εξετάσεις 

καμία βιταμίνη παίρνεις ; Εντάξει δεν κάνουν θαύματα αλλά ένα μικρό σπρώξιμο δίνουν και αυτές 😊 

Άγχος και εγώ είχα.. με αυτό το άγχος έμεινα έγκυος μην νομίζεις αυτό που λένε οτι χαλάρωσα και ήρθε..δεν έγινε έτσι στην δίκη μου περίπτωση.. 

Αλλά εννοείται ότι το άγχος συνεχίστηκε και μετά με τις εξετάσεις του μωρού.. 

εύχομαι τώρα που άρχισες να γράφεις εδώ να σου στείλουμε μπεμπεδοσκονη και να έρθει γρήγορα το μωρακι σας💕🌸

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/11/2022 at 5:50 ΜΜ, ο/η Elenakk είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

Εχω χάσει πολλά ελπίζω να είστε όλες καλά, στις εγκυουλες εύχομαι να πηγαίνουν όλα καλά και στις κοπέλες που περιμένουν γρήγορα ένα θετικό τεστ. Εγώ είμαι στην 18η εβδομάδα και γενικά είχα ένα δύσκολο 4μηνο με πολλούς εμετούς και εξάντληση. Η αυχενικη ήταν άψογη ευτυχώς και τώρα σε 3 εβδομαδες θα κάνω και τη Β επιπεδου. Ήθελα να ρωτήσω τις κοπέλες που είναι πιο έμπειρες με τους υπερηχους. Στην τελευταία εξεταση οι διαφορές μετρήσεις που έκανε ο γιατρός μου στο μωρό έβγαζαν διαφορετικη εβδομάδα κατά μέσο όρο, κάποιες 19 και 3 κάποιες άλλες 17 και 4 και ο μέσος όρος που μου υπολόγισε ήταν 18 και 2. Συνέβαινε και σε εσάς αυτό, ή πρέπει να με ανησυχεί? Επίσης ενώ δεν έχω πάρει πολλα κιλα, 1.8 μέχρι τώρα το μωράκι μου ήταν 284 γραμμαρια ενώ προβλεπόταν για 18η εβδομάδα γύρω στα 220, ο γιατρός μου είπε δεν μας ανησυχεί, αλλά ήθελα να μου πείτε κι εσείς τις εμπειρίες σας.

Μην αγχώνεσαι αυτά είναι κατά προσέγγιση! Έχει κοπελες που κάνουν μικρά παιδιά…δεν γίνεται να είναι όλα τα μωράκια 3κγ+!! Όσο ο γιατρος σου δεν ανησυχεί να μην αγχώνεσαι! Εμένα είναι πάντα στις καμπύλες αλλά στο κατώτατο! Όσο βάζει βάρος είμαστε καλά!! Τώρα που είμαι στο μήνα μου θα το παρακολουθούμε πιο στενά..! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Rena92 είπε:

Καλησπέρα! Θεωρώ πως τα clearblue είναι αρκετά καλή επιλογή γιατί δεν πρέπει να καταλάβεις απ τις γραμμουλες. Αν ξεκινάς τα τεστ την 10-11 μέρα κ το κανεις για 2-3 κύκλους θα έχεις βγάλει έναν μέσο όρο και μετά τα σταματας! Έτσι κ αλλιώς επαφές θα υπάρχουν.  😊 Εμένα με βοήθησε αρκετά και η εφαρμογή περιόδου του κινητού, που σου δίνει δυνατότητα για σημειώσεις ανά μέρα του κύκλου και έτσι κάθε μήνα πάω στον προηγούμενο κ βλέπω ανάλογα το σύμπτωμα κ το θετικό τεστ ωορρηξίας! 

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου..☺️ έχω χρόνια αυτήν την εφαρμογή κ σημειώνω πάντα τις περιόδους κ βλέπω τις μέρες που είναι γόνιμες... Αλλά επειδή δεν έχω σταθερή πλέον περίοδο φοβάμαι ότι χάνω την ωορρηξία... Θα δω τώρα πως θα βγει κ με το clearblue για δω που περίπου βρίσκομαι για να πετυχαίνω σίγουρα την ωορρηξία.. λέω να το κάνω το πρωί που ξυπνάω.. είναι καλά λες? Η μεσημέρι? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια

κοπέλα μου όποτε θέλεις να στέλνεις βοηθάει να τα λες κάπου έστω και έτσι

εγω όταν ξεκίνησα να γράφω εδώ ήμουν στις προσπάθειες για μωρο.. σήμερα έχω ένα κοριτσάκι 3 μηνών 

Ναι προσπαθούσα 1 χρόνο μόνη μου και άλλο ένα εξάμηνο όταν άρχισα να το ψαχνω με εξετάσεις εγω ορμονικές ο αντρας μου σπερμα ήταν οκ ένα μικρόβιο βρήκαμε πηραμε 20 μερες αντιβίωση και οι δυο παράλληλα πήρα χάπι για την προλακτινη και βιταμίνες για καλύτερη ωορρηξία και μετά από 1,5μηνα ( που άρχισα την αγωγή ) τα κατάφερα συνολικά 1,5 χρόνο προσπάθειες με τεστ ωορρηξιας και συστηματικά επαφες είχα και μια βιοχιμικη πριν κάνω εξετάσεις 

καμία βιταμίνη παίρνεις ; Εντάξει δεν κάνουν θαύματα αλλά ένα μικρό σπρώξιμο δίνουν και αυτές 😊 

Άγχος και εγώ είχα.. με αυτό το άγχος έμεινα έγκυος μην νομίζεις αυτό που λένε οτι χαλάρωσα και ήρθε..δεν έγινε έτσι στην δίκη μου περίπτωση.. 

Αλλά εννοείται ότι το άγχος συνεχίστηκε και μετά με τις εξετάσεις του μωρού.. 

εύχομαι τώρα που άρχισες να γράφεις εδώ να σου στείλουμε μπεμπεδοσκονη και να έρθει γρήγορα το μωρακι σας💕🌸

Μακάρι elk μου να έρθει κ σε εμάς αυτή η μπεμπεδοσκονη🥰 να σου ζήσει η μικρούλα σου!!! Ναι βιταμίνες παίρνω τις τελευταίες εβδομαδες που έχει από όλα μέσα.. δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσα να κάνω από εξετάσεις η από βιταμίνες. Είχα κάνει ορμονολογικες κ ο σύζυγος σπερματοδιαγραμμα...  Εκτός αν υπάρχει κάτι άλλο... Κ εγώ ότι μου έδωσε ο γιατρός έκανα αλλα δεν ξέρω αν χρειάζεται επιπλέον κάτι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Μην αγχώνεσαι αυτά είναι κατά προσέγγιση! Έχει κοπελες που κάνουν μικρά παιδιά…δεν γίνεται να είναι όλα τα μωράκια 3κγ+!! Όσο ο γιατρος σου δεν ανησυχεί να μην αγχώνεσαι! Εμένα είναι πάντα στις καμπύλες αλλά στο κατώτατο! Όσο βάζει βάρος είμαστε καλά!! Τώρα που είμαι στο μήνα μου θα το παρακολουθούμε πιο στενά..! 

Καλημέρα και εγω στο κατώτατο φυσιολογικό όριο ήμουν στην καμπύλη 

τώρα σκέψου έχουμε φύγει πάνω  😂

Σημασία έχει να παίρνει βάρος και πιστεύω τώρα θα πάρει το πιο πολύ που μπήκες στο μήνα σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/11/2022 at 10:52 ΠΜ, ο/η cat12 είπε:

Μακάρι elk μου να έρθει κ σε εμάς αυτή η μπεμπεδοσκονη🥰 να σου ζήσει η μικρούλα σου!!! Ναι βιταμίνες παίρνω τις τελευταίες εβδομαδες που έχει από όλα μέσα.. δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσα να κάνω από εξετάσεις η από βιταμίνες. Είχα κάνει ορμονολογικες κ ο σύζυγος σπερματοδιαγραμμα...  Εκτός αν υπάρχει κάτι άλλο... Κ εγώ ότι μου έδωσε ο γιατρός έκανα αλλα δεν ξέρω αν χρειάζεται επιπλέον κάτι. 

Σε ευχαριστώ🥰 δεν ξέρω και εγω από εξετάσεις αυτά είχα κάνει ορμονολογικές τεστ παπ και υπέρηχο θυρεοειδή εγω και σπερμοδιαγραμμα καλλιέργεια και dfi ο σύζυγος και βιταμίνες που περνάμε και οι δυο 

Έχεις σκεφτεί να πηγαίνεις για έλεγχο ωορρηξίας στον γιατρό σου ; Εγω δεν το έχω κάνει δεν θα μπορούσα κιολας βέβαια γιατί ήταν μακριά ο γιατρός μου αλλά υπάρχουν κορίτσια που πήγαιναν και έβρισκαν την ωορρηξία με τον υπέρηχο του γιατρού και μόλις ερχόταν η κατάλληλη μέρα τους έλεγε να ξεκινήσουν επαφές δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό απλά το έχω διαβιβάσει ότι το κάνουν.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Σε ευχαριστώ🥰 δεν ξέρω και εγω από εξετάσεις αυτά είχα κάνει ορμονολογικές τεστ παπ και υπέρηχο θυρεοειδή εγω και σπερμοδιαγραμμα καλλιέργεια και dfi ο σύζυγος και βιταμίνες που περνάμε και οι δυο 

Έχεις σκεφτεί να πηγαίνεις για έλεγχο ωορρηξίας στον γιατρό σου ; Εγω δεν το έχω κάνει δεν θα μπορούσα κιολας βέβαια γιατί ήταν μακριά ο γιατρός μου αλλά υπάρχουν κορίτσια που πήγαιναν και έβρισκαν την ωορρηξία με τον υπέρηχο του γιατρού και μόλις ερχόταν η κατάλληλη μέρα τους έλεγε να ξεκινήσουν επαφές δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό απλά το έχω διαβιβάσει ότι το κάνουν.. 

Απ ότι βλέπω εάν δεν τα καταφέρουμε πάλι, Ιανουάριο θα το προσπαθήσουμε έτσι όπως λες..Αν κ εμένα είναι μακριά ο γιατρός αλλά πρέπει να δοκιμάσουμε κ με αυτόν τον τρόπο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!! Τι υπέροχος καιρός είναι αυτός. Στόλισαμε και όλας το Σάββατο με τα πιτσιρίκια και δεν θέλω να φεύγω από το σπίτι! (Άσχετα αν τώρα είμαι στο γραφείο χαχαχα ) τα νέα μου λοιπόν ξεκίνησα τεστακια το Σάββατο και μέχρι Δευτέρα ήταν αρνητικά τώρα όμως τελείωσαν και σήμερα θα μου ερθουν αλλα! Χτες είχα πονακια χαμηλά στην κοιλιά οπότε μάλλον ξεκινάει η ωορρηξία μου,είχαμε και μια επαφή χτες το βράδυ που κορίτσια συγνώμη για τις λεπτομερείες αλλά πέθανα στον πόνο. Σας έχει τύχει ποτέ; Πόνος χαμηλά δεξιά στην ωοθήκη (συνήθως από εκεί κάνω πιο πολλές ωορρηξίες) αχ μακάρι αυτός ο μήνας να μας είναι τυχερός δεν αντέχω κι άλλη απογοήτευση. Πάω να σας διαβάσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/11/2022 at 8:28 ΜΜ, ο/η Raf123 είπε:

Δεν είναι απαραίτητο κορίτσι μου… εννοείται έχει κοπελες που την ακούνε 8 εβδομαδες!! 

καλε εγώ άμα σου πω τι γυμναστική μου έκανε ο γυμναστής κ μετά από 2 μερες έμαθα ότι είμαι εγκυος θα πέσεις κάτω…εγώ είπα μετά από αυτά τα βάρη που σήκωνα + το τενις που πήγαινα, ενώ ήμουν έγκυος (πριν την καθυστέρηση) αυτό το μωρό ήρθε για να μείνει!! Εννοείται μολις έμαθα για την εγκυμοσύνη σταμάτησα γιατί φοβήθηκα κ όταν ρώτησα τη γιατρο μου είπε ίδια γυμναστική πιο ήπια ομως πράγματα εκτός τενις! Εγω να πω την αλήθεια σταμάτησα εντελώς γιατί ήμουν τόσο κουρασμένη από τη δουλεια που δεν είχα όρεξη! Εκεί που λεω άντε έγινε κ η αυχενική να ξεκινήσω είχα αιμορραγία κ το καθυστέρησα! Όποτε αρχισα ξανά γύρω στους 4 + μηνες! Κ συνεχίζω ως τώρα, το Σάββατο μπαίνω στο μήνα μου!!! Όλοι στο γυμναστήριο μου λένε χαράς το κουράγιο σου…🤣🤣🤣 μη σταματήσεις κανε τουλάχιστον κάτι πιο ήπιο βοηθάει παρά πολύ κ στη ψυχολογία αλλά κ στην εγκυμοσύνη να πάρει το μωρό θέση, λένε γεννάς πιο εύκολα…θα δείξει βέβαια θα σου πω σύντομα!! Αλλά πραγματικά βοηθάει δεν έχω πριστει καθόλου, ακόμα φοράω το μονόπετρο μου αλλες το έβγαλαν από τους πρώτους μηνες…δεν πονάω τα ισχια μου ούτε κ τη μέση μου! Θεωρώ ότι βοηθάει παρά πολυ!! Κ κάνω τις ίδιες ασκήσεις με τους άλλους με λιγότερα κιλά μάξιμουμ 10κιλα!! Αλλα ο γυμναστής σου να ξέρει να σε καθοδηγήσει!! Α πάω κ πιλάτες 1 φορά την εβδομάδα! Βασικά γυμνάζομαι 4 φορες την εβδομάδα!!! Κ τώρα θα κάνω κ στο σπίτι με τη μπάλα!! 

Ραφ μου μπράβο!

Κάνεις πολύ καλά και εγώ που δεν έχω κάνει ποτέ γυμναστική σε θαυμάζω!! Και που γυμνάζεσαι, και για τις αντοχές σου σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη!

Και πόσα κιλά έχεις πάρει αν επιτρέπεται;

Γιατί εγώ είχα πάρει 9 στην πρώτη και 10 στη δεύτερη, αλλά τώρα στην τρίτη θέλω να πάρω κάτω από 10 αν γίνεται, γιατί μου έχουν μείνει ακόμα κάποια κιλά από τις προηγούμενες εγκυμοσύνες😆 και έλεγα μήπως κάνω κάποια γυμναστική ή πιλάτες, αλλά δε ξέρω αν επιτρέπεται επειδή δεν έκανα τπτ πριν..🙈

(αυτό με το πρήξιμο ίσως είναι κ στον οργανισμό, ούτε εμένα πρήζονταν τα άκρα στις εγκυμοσύνες ευτυχώς..ούτε με πονούσε μέση ισχία κλπ παρολο που δε γυμνάζομαι, έχω ακούσει όμως κοπέλες που πονάνε όντως κ η αδερφη μου την επιανε η μέση της όταν ήταν έγκυος στο τέλος)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 10 months later...
στις On 12/11/2022 at 11:26 ΠΜ, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσι μου καλημερα! Εγω απο οταν αφαιρεσε κιρσοκηλη ανδρας μου περυσι ξεκινησα αρχες Νορμβρη πρσπαυθειες σε 2 μηνες τπ Γεναρη και σε 4 μηνες το Μαρτιο εμεινα εγκυος, οποτε δεν χρειαζεται μετα την επεμβαση να περιμενεις ποσο! ❤️ Εμεις ειχαμε παει στον Ασβεστη και Μακαρουνη αλλα επιλεξαμε Μακαρουνη για επεμβαση 

Καλησπέρα, πόσους μηνες μετά την επέμβαση ξεκινήσατε τις προσπάθειες;Επίσης, τι ηλικία είχε ο σύζυγος όταν έκανε την επέμβαση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...