Μετάβαση σε περιεχόμενο

Νοέμβριος... μήνας για σπορά! Να φυτευτούν τα σποράκια, να γίνουν όμορφα μωράκια!!!


Froufro

Recommended Posts

στις πριν 10 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλώς ήρθες στην παρέα 😊

Καλώς σας βρήκα κορίτσια. Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια να κάνουν πραγματικότητα το όνειρο τους και να κρατήσουν στην αγκαλιά τους το μωρό που λαχταρανε. Η μαγεία σε όλο αυτό το πολύπαθο ταξίδι έρχεται μόλις το αντικρίσεις. Μέχρι τότε άγχος...άγχος...άγχος..  όχι ότι τελειώνει μετά αλλά ξεχνάς πολλά και μόνο που το κοιτάς. Είμαι δοκιμαστικό μέλος επομένως καταλαβαίνετε πως θα λειτουργώ με χρόνο καθυστέρηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Ναι ήταν ευχαριστημένη και η γιατρός με την εξέταση. Αλλά την είδα να "κρατάει μικρό καλάθι" μέχρι να ακούσουμε καρδιά. Μου είπε ότι αν δεν είναι καλό το έμβρυο θα το αποβάλει ο οργανισμός μόνος του και αυτό είναι καλό 😅 Γενικά με προετοίμασε για παν ενδεχόμενο από ότι κατάλαβα 😛

Σε ιδιώτη πήγα, οπότε μπήκε και ο σύζυγός μέσα. Μια χαρά! Χάρηκε κι αυτός 😊

Το μόνο που μου "απαγόρευσε" είναι το σεξ μέχρι να ακούσουμε καρδιά κι αυτό για να μην αγχωθω λέει αν δεν πάει κάτι καλά. ( Να μην νομίζω δλδ ότι φταίω εγώ αν δεν συνεχίσει η κύηση)

Και εμένα έτσι ήταν ο γιατρός μου συγκρατημένος στην πρώτη επίσκεψη μου είπε για όλα τα ενδεχόμενα που μπορεί να προκύψουν και ακριβώς το ίδιο με είπε για το σεξ.. απλά εμενα με είπε σε 3 βδομαδες να πάω να ακούσω καρδιά 

ααα ωραία που τον αφηνει μέσα και εγω τον είχα σε όλες μου τις εξετάσεις βοηθαει πολύ να είναι μαζι εγω είχα πολύ άγχος κάθε φορά που πήγαινα για εξέταση και ευτυχώς είχα τον αντρα μου μαζί να με ήρεμη  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Ναι ήταν ευχαριστημένη και η γιατρός με την εξέταση. Αλλά την είδα να "κρατάει μικρό καλάθι" μέχρι να ακούσουμε καρδιά. Μου είπε ότι αν δεν είναι καλό το έμβρυο θα το αποβάλει ο οργανισμός μόνος του και αυτό είναι καλό 😅 Γενικά με προετοίμασε για παν ενδεχόμενο από ότι κατάλαβα 😛

Σε ιδιώτη πήγα, οπότε μπήκε και ο σύζυγός μέσα. Μια χαρά! Χάρηκε κι αυτός 😊

Το μόνο που μου "απαγόρευσε" είναι το σεξ μέχρι να ακούσουμε καρδιά κι αυτό για να μην αγχωθω λέει αν δεν πάει κάτι καλά. ( Να μην νομίζω δλδ ότι φταίω εγώ αν δεν συνεχίσει η κύηση)

Έτσι είναι πάντα οι γιατροί στα πρώτα ραντεβού. Αυτό που σου είπε για το σεξ μου το είχε πει κι εμένα για ένα ταξίδι που ετοιμάζαμε και πρότεινε να το αναβάλουμε και να το πάμε 2ο τρίμηνο για να μη γίνει κάτι στο εξωτερικό και αγχωθουμε ή μη θεωρώ μετά ότι έφταιγε κάτι που κάναμε αλλά ότι σχεδόν πάντα το αν θα προχωρήσει η κύηση εξαρταται από το έμβρυο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Nanny είπε:

Καλώς σας βρήκα κορίτσια. Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια να κάνουν πραγματικότητα το όνειρο τους και να κρατήσουν στην αγκαλιά τους το μωρό που λαχταρανε. Η μαγεία σε όλο αυτό το πολύπαθο ταξίδι έρχεται μόλις το αντικρίσεις. Μέχρι τότε άγχος...άγχος...άγχος..  όχι ότι τελειώνει μετά αλλά ξεχνάς πολλά και μόνο που το κοιτάς. Είμαι δοκιμαστικό μέλος επομένως καταλαβαίνετε πως θα λειτουργώ με χρόνο καθυστέρηση.

Καλώς ήρθες κορίτσι ❤️❤️ Πες μας λίγο προσπαθείτε για μωράκι;; Ποσό καιρό;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόνο εμένα ήταν θετική η δικιά μου η γιατρος;;;; Την πήρα τηλ της λεω έχω θετικό τεστ τι να κάνω; Κ μου λέει καταρχήν συγχαρητήρια κ θα κνεις χοριακη κάνω τη χοριακη μου λέει ποτέ να πάω κ της λεω θα είμαι εξωτερικό πειράζει να το αναβάλω;; Όχι μου λέει να πας κ να περάσεις και ωραία!!! Πάω στο ραντεβού ήταν τόσο θετική που πιστεύω αν δεν ήταν τόσο θετικός ανθρωπος τόσο αισιόδοξος θα με είχε καταβαλει το άγχος μου!!! Πάντα είναι ζεν ποτέ δε με άγχωσε! Άκομα κ στην αιμορραγία που είχα ηταν τόσο καθησυχαστική ότι δεν είναι το μωρό το πρώτο πραγμα που μου είπε κ αμέσως έφυγε ένα βάρος από πάνω μου!! Δε μου είπε ποτέ το φόβο της ότι μπορεί να άνοιξε ο τράχηλος από το τηλ για να μη με πανικοβάλει μου το είπε αφού είδαμε το μωράκι στον υπέρηχο κ πως όλα ηταν οκ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες, είμαι καινούριο μέλος αλλά σας διαβάζω καιρό κ παρόλο που δεν συμμετέχω σε συζητήσεις σας με έχει βοηθήσει πολύ να βλέπω γνώμες σας. Εγώ προσπαθώ από τον Σεπτέμβριο του 21 κ δεν έχω καταφέρει μέχρι σήμερα τίποτα... Έχω πάρει τεστ ωορρηξίας μήπως κάνω κάτι λάθος εγώ αλλά δεν γνωρίζω πότε πρέπει να τα ξεκινήσω.. έχει χρησιμοποιήσει κάποια να με βοηθήσει?? Συγχαρητήρια για τις εγκυμοσύνες σας κορίτσια εύχομαι ότι καλύτερο κ στις υπόλοιπες με το καλό να με ένα μωράκι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Μόνο εμένα ήταν θετική η δικιά μου η γιατρος;;;; Την πήρα τηλ της λεω έχω θετικό τεστ τι να κάνω; Κ μου λέει καταρχήν συγχαρητήρια κ θα κνεις χοριακη κάνω τη χοριακη μου λέει ποτέ να πάω κ της λεω θα είμαι εξωτερικό πειράζει να το αναβάλω;; Όχι μου λέει να πας κ να περάσεις και ωραία!!! Πάω στο ραντεβού ήταν τόσο θετική που πιστεύω αν δεν ήταν τόσο θετικός ανθρωπος τόσο αισιόδοξος θα με είχε καταβαλει το άγχος μου!!! Πάντα είναι ζεν ποτέ δε με άγχωσε! Άκομα κ στην αιμορραγία που είχα ηταν τόσο καθησυχαστική ότι δεν είναι το μωρό το πρώτο πραγμα που μου είπε κ αμέσως έφυγε ένα βάρος από πάνω μου!! Δε μου είπε ποτέ το φόβο της ότι μπορεί να άνοιξε ο τράχηλος από το τηλ για να μη με πανικοβάλει μου το είπε αφού είδαμε το μωράκι στον υπέρηχο κ πως όλα ηταν οκ!! 

Κι εμένα ήταν θετική γενικά, αλλά φαντάζομαι δεν ήθελε να χαρώ πολύ και μετά να γίνει κάτι και να απογοητευτω 😅 Επειδή είναι και νωρίς. Είπε όταν ακούσουμε καρδούλα όλα θα είναι πιο "σίγουρο" 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Nanny είπε:

Καλώς σας βρήκα κορίτσια. Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια να κάνουν πραγματικότητα το όνειρο τους και να κρατήσουν στην αγκαλιά τους το μωρό που λαχταρανε. Η μαγεία σε όλο αυτό το πολύπαθο ταξίδι έρχεται μόλις το αντικρίσεις. Μέχρι τότε άγχος...άγχος...άγχος..  όχι ότι τελειώνει μετά αλλά ξεχνάς πολλά και μόνο που το κοιτάς. Είμαι δοκιμαστικό μέλος επομένως καταλαβαίνετε πως θα λειτουργώ με χρόνο καθυστέρηση.

Δεν πειράζει αργούν λίγο στην αρχή τα μηνύματα θα στείλεις μερικά μνμ ακόμα και μετά θα εμφανίζονται αμέσως… τι ωραία που μεγαλώνει η παρεα 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Πόσων εβδομάδων εισαι κοριτσι μου ; Με το καλοοο , ποσο χαιρομαι που ειμαστε ετσι πολλες και αναμενουμε, με τα αγχη μας μαζι 😁

5 εβδομάδες και 5 μέρες είμαι τώρα. Είναι νωρίς ακόμα 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σήμερα είμαι 36 ακριβώς!!! Έχω μπει στο μήνα μου πωπω!!! 
 

αλλα σήμερα το μωρό δε το νιώθω δε ξέρω γιατί… κ Αγχώνομαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια σήμερα είμαι 36 ακριβώς!!! Έχω μπει στο μήνα μου πωπω!!! 
 

αλλα σήμερα το μωρό δε το νιώθω δε ξέρω γιατί… κ Αγχώνομαι 

Καλημέρα!
Μπήκες στην τελική ευθεία!!
Για φάε κάτι γλυκό ή πιες κρύο νερό. Ξάπλωσε και θα το νιώσεις ❤️ 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια σήμερα είμαι 36 ακριβώς!!! Έχω μπει στο μήνα μου πωπω!!! 
 

αλλα σήμερα το μωρό δε το νιώθω δε ξέρω γιατί… κ Αγχώνομαι 

Άντε με το καλό λιγες βδομαδες έχουν μείνει για να πάρεις το μωρακι σου αγκαλιά 

Ξάπλωσε λίγο φάε και κάτι γλυκό όπως είπε η misofeggaro και θα τον νιώσεις να κουνιέται.. μην αγχώνεσαι μπορεί να κοιμάται 😊 τώρα ποτε πας στην γιατρό σου ξανά ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Καλημέρα!
Μπήκες στην τελική ευθεία!!
Για φάε κάτι γλυκό ή πιες κρύο νερό. Ξάπλωσε και θα το νιώσεις ❤️ 

 

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

Άντε με το καλό λιγες βδομαδες έχουν μείνει για να πάρεις το μωρακι σου αγκαλιά 

Ξάπλωσε λίγο φάε και κάτι γλυκό όπως είπε η misofeggaro και θα τον νιώσεις να κουνιέται.. μην αγχώνεσαι μπορεί να κοιμάται 😊 τώρα ποτε πας στην γιατρό σου ξανά ; 

Σας ευχαριστώ κορίτσια :) κινείται νωχελικά σήμερα…δεν ξέρω νομίζω καταλαβαίνει το ΣΚ κ ξεκουράζεται, από χθες άρχισε να ειναη πιο ήπιες οι κινήσεις σε σχέση με την Πέμπτη που ήταν αρκετά ενοχλητικές 

Θα πάω την Τετάρτη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

 

Σας ευχαριστώ κορίτσια :) κινείται νωχελικά σήμερα…δεν ξέρω νομίζω καταλαβαίνει το ΣΚ κ ξεκουράζεται, από χθες άρχισε να ειναη πιο ήπιες οι κινήσεις σε σχέση με την Πέμπτη που ήταν αρκετά ενοχλητικές 

Θα πάω την Τετάρτη 

Αφού το νιώθεις έστω και λίγο είναι οκ. Είναι λογικό να κουνιέται πιο λίγο γιατί περιορίζεται ο χώρος. Αλλά αν δεις κάτι πολύ διαφορετικό εννοείται μιλάς με γιατρό. 

❤️💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια,

Εχω χάσει πολλά ελπίζω να είστε όλες καλά, στις εγκυουλες εύχομαι να πηγαίνουν όλα καλά και στις κοπέλες που περιμένουν γρήγορα ένα θετικό τεστ. Εγώ είμαι στην 18η εβδομάδα και γενικά είχα ένα δύσκολο 4μηνο με πολλούς εμετούς και εξάντληση. Η αυχενικη ήταν άψογη ευτυχώς και τώρα σε 3 εβδομαδες θα κάνω και τη Β επιπεδου. Ήθελα να ρωτήσω τις κοπέλες που είναι πιο έμπειρες με τους υπερηχους. Στην τελευταία εξεταση οι διαφορές μετρήσεις που έκανε ο γιατρός μου στο μωρό έβγαζαν διαφορετικη εβδομάδα κατά μέσο όρο, κάποιες 19 και 3 κάποιες άλλες 17 και 4 και ο μέσος όρος που μου υπολόγισε ήταν 18 και 2. Συνέβαινε και σε εσάς αυτό, ή πρέπει να με ανησυχεί? Επίσης ενώ δεν έχω πάρει πολλα κιλα, 1.8 μέχρι τώρα το μωράκι μου ήταν 284 γραμμαρια ενώ προβλεπόταν για 18η εβδομάδα γύρω στα 220, ο γιατρός μου είπε δεν μας ανησυχεί, αλλά ήθελα να μου πείτε κι εσείς τις εμπειρίες σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/11/2022 at 9:33 ΠΜ, ο/η cat12 είπε:

Καλημέρα σε όλες, είμαι καινούριο μέλος αλλά σας διαβάζω καιρό κ παρόλο που δεν συμμετέχω σε συζητήσεις σας με έχει βοηθήσει πολύ να βλέπω γνώμες σας. Εγώ προσπαθώ από τον Σεπτέμβριο του 21 κ δεν έχω καταφέρει μέχρι σήμερα τίποτα... Έχω πάρει τεστ ωορρηξίας μήπως κάνω κάτι λάθος εγώ αλλά δεν γνωρίζω πότε πρέπει να τα ξεκινήσω.. έχει χρησιμοποιήσει κάποια να με βοηθήσει?? Συγχαρητήρια για τις εγκυμοσύνες σας κορίτσια εύχομαι ότι καλύτερο κ στις υπόλοιπες με το καλό να με ένα μωράκι..

Καλησπέρα κορίτσι μου και καλή επιτυχια στις προσπάθειε΄ς σου!!

Ποιά τεστ εχεις παρει; Αναλογα με τον κυκλο σου ξεκινας και τα τεστ ωορρηξιας. Πόσες μέρες ειναι ο δικός σου κυκλος; Εάν δεν είναι σταθερός θα υπολογίσεις τον μιρκότερο. Εγώ για παράδειγμα σαν μικρότερο κύκλο είχα 21 ημερών-14 =7. Οπότε από την 5η-6η μέρα ξεκίνησα. Ακούγεται νωρίς αλλά στη βιοχημική του Σεπτέμβρη, 20η μέρα του κύκλου είχα θετική χοριακή, άρα έκανα πολύ νωρίς ωορρηξία στον συγκεκριμενο κυκλο. Εάν έχεις τα τεστ με ταινίες , δεν κανεις με τα πρωτα πρωινα ούρα, και καλό ειναι να κανεις ενα το μεσημερι και ενα το απογευμα για ναπετυχεις με σιγουρια την κορυφωση της ορμονης. Για οπαδηποτε αλλη πληροφορια μην διστάσεις να ρωτησεις!

Επειδή αναφέρεις ότι προσπαθείτε απο Σεπτεμβριο του 21, έχετε κάνει καμια εξεταση αν δειτε αν ειναι ολα εντάξει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Elenakk είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

Εχω χάσει πολλά ελπίζω να είστε όλες καλά, στις εγκυουλες εύχομαι να πηγαίνουν όλα καλά και στις κοπέλες που περιμένουν γρήγορα ένα θετικό τεστ. Εγώ είμαι στην 18η εβδομάδα και γενικά είχα ένα δύσκολο 4μηνο με πολλούς εμετούς και εξάντληση. Η αυχενικη ήταν άψογη ευτυχώς και τώρα σε 3 εβδομαδες θα κάνω και τη Β επιπεδου. Ήθελα να ρωτήσω τις κοπέλες που είναι πιο έμπειρες με τους υπερηχους. Στην τελευταία εξεταση οι διαφορές μετρήσεις που έκανε ο γιατρός μου στο μωρό έβγαζαν διαφορετικη εβδομάδα κατά μέσο όρο, κάποιες 19 και 3 κάποιες άλλες 17 και 4 και ο μέσος όρος που μου υπολόγισε ήταν 18 και 2. Συνέβαινε και σε εσάς αυτό, ή πρέπει να με ανησυχεί? Επίσης ενώ δεν έχω πάρει πολλα κιλα, 1.8 μέχρι τώρα το μωράκι μου ήταν 284 γραμμαρια ενώ προβλεπόταν για 18η εβδομάδα γύρω στα 220, ο γιατρός μου είπε δεν μας ανησυχεί, αλλά ήθελα να μου πείτε κι εσείς τις εμπειρίες σας.

Οι διαφορές στην πραγματικότητα είναι και χιλιοστά οπότε ανάλογα το μηχάνημα και το χειριστή του (δηλ το γιατρό) έχουν αποκλίσεις. Και το βάρος το υπολογίζουν βάσει των άλλων μετρήσεων οπότε είναι λογικό αν οι μετρήσεις έχουν αποκλίσεις να έχει και το βάρος. Ηρέμησε και μην προβληματίζεσαι! Εμένα μου έβγαζε ο γιατρός συνέχεια μεγάλο το κεφάλι, μικρό το μηριαίο (χωρίς βέβαια ποτέ ο άνθρωπος αν έχει πει ότι υποψιάζεται κάποιο πρόβλημα). Κάποια στιγμή είχα τρελαθεί και έψαχνα αν είναι κάποια πάθηση που σχετίζεται με τέτοια. Στη Β επιπέδου και το ντοπλερ ο άλλος γιατρός τις έβγαζε κοντά στους μέσους όρους για την ηλικία κύησης κι αυτές και μου είχε πει ο δικός μου να εμπιστευτούμε τα καλύτερα μηχανήματα των πιο εξειδικευμένων εξετάσεων. Γέννησα πεπεισμένη ότι το μωράκι μου θα είναι πολύ κοντό ή θα έχει πολύ κοντά ποδαράκια ενώ με διαβεβαιώναν ότι δεν είναι ακριβή αυτά.  Το μωράκι είναι μια χαρά και ακολουθεί σε όλα εκτός του πάχους (που είναι αδύνατη από την αρχή σταθερά) τους μέσους όρους της ηλικίας τώρα που κοντεύει 5 μηνών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου και καλή επιτυχια στις προσπάθειε΄ς σου!!

Ποιά τεστ εχεις παρει; Αναλογα με τον κυκλο σου ξεκινας και τα τεστ ωορρηξιας. Πόσες μέρες ειναι ο δικός σου κυκλος; Εάν δεν είναι σταθερός θα υπολογίσεις τον μιρκότερο. Εγώ για παράδειγμα σαν μικρότερο κύκλο είχα 21 ημερών-14 =7. Οπότε από την 5η-6η μέρα ξεκίνησα. Ακούγεται νωρίς αλλά στη βιοχημική του Σεπτέμβρη, 20η μέρα του κύκλου είχα θετική χοριακή, άρα έκανα πολύ νωρίς ωορρηξία στον συγκεκριμενο κυκλο. Εάν έχεις τα τεστ με ταινίες , δεν κανεις με τα πρωτα πρωινα ούρα, και καλό ειναι να κανεις ενα το μεσημερι και ενα το απογευμα για ναπετυχεις με σιγουρια την κορυφωση της ορμονης. Για οπαδηποτε αλλη πληροφορια μην διστάσεις να ρωτησεις!

Επειδή αναφέρεις ότι προσπαθείτε απο Σεπτεμβριο του 21, έχετε κάνει καμια εξεταση αν δειτε αν ειναι ολα εντάξει; 

Σε ευχαριστώ πολύ elli μου! Έχω πάρει τα clearblue κ ο κύκλος μου δυστυχώς έχει αλλάξει πάρα πολύ από τότε που ξεκινήσαμε προσπάθειες.. είναι μεταξύ 26 με 31 κ το έχω χάσει τελείως πλέον. Τώρα η πρώτη μέρα της περιόδου ηταν στις 24 του μήνα με το που τελειώσει ξεκινάω πάλι προσπάθεια.. Όταν ξεκίνησα προσπάθειες είχα πάει στον πρώτο γιατρό για τεστ Παπ γιατί είχα γενικά αίμα όλον το μήνα κ με ταλαιπωρούσε κ με αγχωνε τι ήταν. Δεν μου βρήκε τίποτα όλα καλά λέει ξεκινήστε. Οταν ξαναπήγα είδε έναν πολύποδα κ μου είπε δεν στο είχα πει την προηγούμενη φορά? Εμποδίζει στην σύλληψη κ πρέπει να βγεί. Ωραία λέω έχασα τόσον καιρό επειδή δεν ήξερε ότι το αίμα ήταν από αυτό κ δεν το ειδε κ έκανα υστεροσκοπηση τον Ιούλιο... Άλλαξα γιατρό έκανα εξετάσεις όλα φυσιολογικά τα βρίσκουν κ εμένα κ του συζύγου. Ξέχασα να πω εγώ είμαι 36 κ ο σύζυγος 44. Μόνο την βιταμίνη d είχα χαμηλή.. πριν ένα μήνα έκανα κ σαλπιγγογραφια επίσης όλα καλά.. έχω απογοητευτεί γενικά γιατί όταν σου λένε είναι όλα καλά κ έχει περάσει ο χρόνος τρελαίνεσαι...  Δεν ξέρω τι άλλες εξετάσεις θα έπρεπε να κανω.. Συγνώμη αν σε κούρασα απλά είμαι λίγο απογοητευμένη κ δεν μιλάω σε κανέναν για να μην τους μεταφέρω τις σκέψεις μου κ τους στεναχωρώ.. με βοηθάει βέβαια η δουλειά που έχω επικοινωνία με κόσμο κ ξεχνιέμαι 😁  σε ευχαριστώ κ πάλι για το ενδιαφέρον σου με βοήθησε πολύ το μήνυμα σου.🙏🙏🙏  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/11/2022 at 4:40 ΜΜ, ο/η misofeggaro είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!
Μακάρι να μην υπήρχαν οι  απώλειες, και να τρέχαμε στα λιβάδια με ξεπλεκες πλεξουδες! 
Αλλά... 
γενικά τελευταία δεν είμαι καλά, είμαι αγχωμενη να δω ποτε θα ξεκινησω την εξωσωματικη, αν θα με πηραξουν τα φαρμακα, αν θα κανω καλη ανταποκριση, αν θα γονιμοποιηθουν, αν θα προλαβω πριν το νεο ετος και γενικα ζω με ενα ΑΝ ακομα για το αν θα ζω το επομενο λεπτο. Ενω χαίρομαι ειλικρινα πολυ που βλέπω τις εγκυμοσυνες σας, τα θετικά νεα, τις κοιλιτσες και τις αποριες σας, σημερα το πρωί ένιωσα ότι δεν μου κάνει καλό και θα ήθελα να απέχω. Νομίζω πως πρέπει να μιλήσω την ψυχιατρο μου... Για να βρω τη δύναμη μου και να μπορώ να συνεχίσω μέχρι τη στιγμή που θα σα πω τα δικά μου ευχάριστα :)

Σε καταλαβαίνω απόλυτα κι εγώ αν έχεις προσέξει το τελευταίο διάστημα μπαίνω πολύ αραιά χαίρομαι πάρα πολύ που οι εγκυμοσύνες των κοριτσιών προχωρούν τόσο καλά και θα χαρώ ακόμα περισσότερο για τις καινούργιες εγκυμοσύνες που θα διαβάσω κάποια στιγμή αλλά επειδή αποφάσισα να χαλαρώσω και να το αφήσω στο φλου μέχρι την εξωσωματική νιώθω ότι αυτές οι συζητήσεις δεν με βοηθάνε καθόλου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Elenakk είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

Εχω χάσει πολλά ελπίζω να είστε όλες καλά, στις εγκυουλες εύχομαι να πηγαίνουν όλα καλά και στις κοπέλες που περιμένουν γρήγορα ένα θετικό τεστ. Εγώ είμαι στην 18η εβδομάδα και γενικά είχα ένα δύσκολο 4μηνο με πολλούς εμετούς και εξάντληση. Η αυχενικη ήταν άψογη ευτυχώς και τώρα σε 3 εβδομαδες θα κάνω και τη Β επιπεδου. Ήθελα να ρωτήσω τις κοπέλες που είναι πιο έμπειρες με τους υπερηχους. Στην τελευταία εξεταση οι διαφορές μετρήσεις που έκανε ο γιατρός μου στο μωρό έβγαζαν διαφορετικη εβδομάδα κατά μέσο όρο, κάποιες 19 και 3 κάποιες άλλες 17 και 4 και ο μέσος όρος που μου υπολόγισε ήταν 18 και 2. Συνέβαινε και σε εσάς αυτό, ή πρέπει να με ανησυχεί? Επίσης ενώ δεν έχω πάρει πολλα κιλα, 1.8 μέχρι τώρα το μωράκι μου ήταν 284 γραμμαρια ενώ προβλεπόταν για 18η εβδομάδα γύρω στα 220, ο γιατρός μου είπε δεν μας ανησυχεί, αλλά ήθελα να μου πείτε κι εσείς τις εμπειρίες σας.

Καλημέρα κορίτσια 

Στο βγάζει δηλαδή λίγο μεγαλύτερο το μωρο από την βδομαδα που είσαι αν κατάλαβα καλά 

εμενα πάλι ήταν ακριβώς το αντίθετο μου έλεγαν είναι μικρότερο το μωρο από την βδομαδα που είμαι και είναι λιποβαρες το παιδί και έβγαζε μικρή την κοιλιά κοντό το πόδι

και έλεγα να δεις 2,5 Κιλά μωρο θα βγάλω και είχα η αγχωθεί έλεγα άντε μακάρι να πάει έστω 2,8 να είμαστε καλύτερα.. 

μια βδομάδα πριν γεννήσω με είπε  περίπου 3 κιλα θα είναι αλλά υπολόγισε και μερικά γραμμάρια κατω ή πάνω δεν μπορει να με πει ακριβως οποτε λέει 3 να είναι στην μέση 

Και γέννησα στην 40 εβδομάδα + 2 μερες ένα κοριτσάκι 3280γρ

Λογικά είχα καθυστερημένη σύλληψη δεν μου έσπασαν τα νερά ποτε.. κανονικά εγω αν με ρωτάς ήθελε και άλλες μερες το μωρο έστω να κλεισω 41 εβδομάδες και εμένα η μαμα που στης 41 εβδομάδες γεννησε και τους δυο μας 

αν περιμέναμε αλλη μια βδομαδα πιστεύω  αλλά 100-150γρ θα τα έπαιρνε δεν είμαι γιατρός εννοείται απλά έτσι πιστεύω 

όλη η διαδικασία είναι στην μέτρηση έχει να κάνει με χιλιοστά όποτε λίγο να φύγει αλλάζουν όλες οι μετρήσεις 

μια χαρά θα είναι όλα ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/11/2022 at 9:33 ΠΜ, ο/η cat12 είπε:

Καλημέρα σε όλες, είμαι καινούριο μέλος αλλά σας διαβάζω καιρό κ παρόλο που δεν συμμετέχω σε συζητήσεις σας με έχει βοηθήσει πολύ να βλέπω γνώμες σας. Εγώ προσπαθώ από τον Σεπτέμβριο του 21 κ δεν έχω καταφέρει μέχρι σήμερα τίποτα... Έχω πάρει τεστ ωορρηξίας μήπως κάνω κάτι λάθος εγώ αλλά δεν γνωρίζω πότε πρέπει να τα ξεκινήσω.. έχει χρησιμοποιήσει κάποια να με βοηθήσει?? Συγχαρητήρια για τις εγκυμοσύνες σας κορίτσια εύχομαι ότι καλύτερο κ στις υπόλοιπες με το καλό να με ένα μωράκι..

Καλημέρα κορίτσι μου καλώς ήρθες και εσυ στην παρέα μας😀

Πες μας λίγα λόγια πχ πια τεστ έχεις πάρει τι κύκλο έχεις ; 
εγω δεν είχα σταθερό κύκλο έκανα αργά ωορρηξία όποτε ξεκινούσα από 11 μέρα του κύκλου και έκανα τεστ εγω είχα τις ταινιες είναι πιο οικονομικές 

επισης βοηθούν και τα υγρά αν έχεις να καταλάβεις περίπου ποτε είναι 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

 

Σας ευχαριστώ κορίτσια :) κινείται νωχελικά σήμερα…δεν ξέρω νομίζω καταλαβαίνει το ΣΚ κ ξεκουράζεται, από χθες άρχισε να ειναη πιο ήπιες οι κινήσεις σε σχέση με την Πέμπτη που ήταν αρκετά ενοχλητικές 

Θα πάω την Τετάρτη 

Καλημέρα κορίτσι μου πως είσαι ;

Εγω πάντως είχα μερες που το ένιωθα πιο πολύ το μωρο να κουνιέται και άλλες μερες πιο λίγο έχει περιοριστεί μέσα εκεί όσο περνάει  ο καιρός μικραίνει και ο χώρος ☺️

θα πας την Τετάρτη να δεις το μωρακι σου λιγες μερες έμειναν εγω Τρίτη εχω παιδιατρο

τώρα φαντάζομαι θα πηγαίνεις καθε εβδομάδα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου καλώς ήρθες και εσυ στην παρέα μας😀

Πες μας λίγα λόγια πχ πια τεστ έχεις πάρει τι κύκλο έχεις ; 
εγω δεν είχα σταθερό κύκλο έκανα αργά ωορρηξία όποτε ξεκινούσα από 11 μέρα του κύκλου και έκανα τεστ εγω είχα τις ταινιες είναι πιο οικονομικές 

επισης βοηθούν και τα υγρά αν έχεις να καταλάβεις περίπου ποτε είναι 

 

 

 

Καλώς σας βρήκα ☺️ Για πρώτη φορά επειδή δεν ξέρω από αυτά τα τεστ πήρα clearblue. Γενικά μου έχει χαλάσει ο κύκλος κ πραγματικά πλέον δεν μπορώ να καταλάβω πότε είναι η ωορρηξία... Τους πρώτους μήνες το ένιωθα λόγω υγρών. Τώρα ίσως είναι κ η ψυχολογία μου δεν ξέρω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω... Ο κύκλος μου είναι από 26 με 31 μέρες πλέον οπότε κάθε μήνα δεν ξέρω πότε θα έρθει η περίοδος είναι surprise 😅. Την επόμενη θα δοκιμάσω τις ταινίες που λες που είναι κ πιο οικονομικές...  Κάνουμε προσπάθειες μέρα παρά μέρα έχω δοκιμάσει κ καθημερινά αλλά δεν μας έχει έρθει μωράκι ακόμα... Ο γιατρός τα βλέπει όλα φυσιολογικά κ ότι θα έρθει σύντομα.. αλλά είναι ένας χρόνος πλέον οπότε όσο περνάει ο καιρός απογοητεύομαι...  Κ έτσι σκέφτηκα μήπως με αυτά τα τεστ βγάλω μια άκρη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...