Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συμβουλες για ψωνια για μωρακι


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσα μου!❤️

Μετα απο πολλα χρονια αναμονης (μεγαλη ιστορια και στο μυαλο μου ειναι πραγματικαμια αιωνιοτητα) ειμαι εγκυος και επιτελους στην 30η εβδομαδα. Μεχρι τωρα δεν ειχα αγορασει τιποτα απο φοβοαλλα ηρθε η ωρα και τελικα οι επιλογες ειναι τοσο πολλες (κι εγω τοσο ανιδεη) που εχω μπερδευτει. Θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε τι γνωμησας πχ καμια προταση για μαρκα κλπ 

- κυριως το καροτσι, πραγματι ειναι να τρελαθεις με τοσες επιλογες. Να παρω ελαφρυ η βαρυ?! Δυσκολευομαι πολυ με τα βαρη γενικα και τεινω προς το ελαφρυΝα παρω 3 σε 1 η ξεχωριστα τα κομματια?Καλα για τις τιμες δεν θελω καν να σχολιασω!

-λικνο, εχω δει online ενα kikkaboo bonne nuit και καποιες φιλες μου ειχαν το chicco next to me (πιοακριβο..)εχετε αποψη?

-πιπιλες, παιρνουμε με καουτσουκ η σιλικονη?!

-μπιμπερο (για τη νπεριπτωση που χρειαστει) παιρνουμε γυαλινο η πλαστικο?

-μαρσιπο, τι μαρκα πηρατε? μια φιλη μου πηρε babybjorn αλλη εχει ergobababy (πανακριβο οποτε αποκλειεταιτο τεελυταιο)

Σας ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων και σας ευχομαι τα καλυτερα σε οποια φαση καιαν βρισκεστε τωρα❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Hopemumtobe changed the title to Συμβουλες για ψωνια για μωρακι

Με το καλό!

Αρχικά αν έχεις σκοπό να θηλάσεις μην πάρεις πιπιλες και μπιμπερο. Αφενός θα σου φανούν άχρηστα  αφετέρου θα κινδυνευσετε με σύγχυση θηλων. Αν δε θες να θηλάσεις πάρε  μικρη σημασία εχει αν η θηλή θα είναι σιλικόνη ή καουτσούκ καθώς συνήθως τα ίδια τα μωρά "επιλεγουν". Μπιμπερο γυάλινο γιατί το πλαστικό είναι καλύτερο για το μητρικο ενώ το γυάλινο για το ξενο (έτσι μου είχε πει η συμβουλος θηλασμου).

Καρότσι εννοείται ελαφρύ! Εμείς έχουμε 7 χρόνια τώρα της peg perego και είναι σαν καινούριο! Πάρα πολύ ελαφρύ με ένα πάρα πολυ καλό αυγο για τις μετακινήσεις του μωρού, νομίζω έχει περάσει τα τεστ ασφαλείας. Εννοείται 3 σε 1 για να μην μπλέκεις με πολλά εξαρτήματα εταιριών και να είναι όλα συμβατά με τον σκελετό.

Λικνο είχα καταλήξει στο ίδιο, στο kikka boo, αλλά δεν το αγόρασα καθώς κάνουμε συγκοιμηση. Αλλά αυτό θα έπαιρνα!

Μαρσιπο οχι baby Bjorn, δεν είναι εργονομικος σε αντίθεση με της ergobaby (γι αυτό και πιο ακριβος). Γενικά πρέπει να ψάξεις εργονομικο μαρσιπο για να μην δημιουργηθεί πρόβλημα στα ισχια και στην μέση του μωρού. Θα σου ποντάρω μια εικόνα με τα στοιχεία ενός εργονομικου μαρσιπου και αν θες σου γράφω καταστήματα με αποκλειστικά κατάλληλους μαρσιπους. Εγώ έχω fidela fusion

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλημερα κοριτσα μου!❤️

Μετα απο πολλα χρονια αναμονης (μεγαλη ιστορια και στο μυαλο μου ειναι πραγματικαμια αιωνιοτητα) ειμαι εγκυος και επιτελους στην 30η εβδομαδα. Μεχρι τωρα δεν ειχα αγορασει τιποτα απο φοβοαλλα ηρθε η ωρα και τελικα οι επιλογες ειναι τοσο πολλες (κι εγω τοσο ανιδεη) που εχω μπερδευτει. Θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε τι γνωμησας πχ καμια προταση για μαρκα κλπ 

- κυριως το καροτσι, πραγματι ειναι να τρελαθεις με τοσες επιλογες. Να παρω ελαφρυ η βαρυ?! Δυσκολευομαι πολυ με τα βαρη γενικα και τεινω προς το ελαφρυΝα παρω 3 σε 1 η ξεχωριστα τα κομματια?Καλα για τις τιμες δεν θελω καν να σχολιασω!

-λικνο, εχω δει online ενα kikkaboo bonne nuit και καποιες φιλες μου ειχαν το chicco next to me (πιοακριβο..)εχετε αποψη?

-πιπιλες, παιρνουμε με καουτσουκ η σιλικονη?!

-μπιμπερο (για τη νπεριπτωση που χρειαστει) παιρνουμε γυαλινο η πλαστικο?

-μαρσιπο, τι μαρκα πηρατε? μια φιλη μου πηρε babybjorn αλλη εχει ergobababy (πανακριβο οποτε αποκλειεταιτο τεελυταιο)

Σας ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων και σας ευχομαι τα καλυτερα σε οποια φαση καιαν βρισκεστε τωρα❤️

Αγαπητή @Hopemumtobe πλησιάζει η ώρα να υποδεχτείς το μωράκι σου! Με το καλό απόλαυσε τους 2 τελευταίους μήνες να ξέρεις όσο και αν δεν το πιστεύεις τώρα μετά θα σου λείπει η εγκυμοσύνη και η κοιλίτσα σου!

λοιπόν βάση της εμπειρίας μου θα σου πρότεινα τα εξής: 

1) μπιμπερο και πιπίλες μην πάρεις βολεψου στην αρχή με τα δείγματα. Κάνε εγγραφή εδω https://www.babyspace.gr/el/free_gifts/gifts/gia-ti-melloysa-mama και θα σου στείλουν μια σακούλα που θα έχει μέσα 2 μπιμπερο και 2 πιπίλες και επίσης θα σου δώσουν και στο μαιευτήριο. Εγώ είχα στο σύνολο απ' τα δείγματα 3 μπιμπερο ( 2 πλαστικά κ 1 γυάλινο και 3 πιπίλες) δεν χρειάστηκαν όμως πιπίλα δεν πήρε ποτέ κ θηλασαμε. Οπότε δες μην ξοδέψεις λεφτά χωρίς να χρειάζεται.

2) καρότσι να πάρεις όσο πιο ελαφρύ μπορείς αλλά γνώμη μου επένδυσε σε ένα καλό γιατί θα το χρειαστείς τουλάχιστον 2-3 χρόνια. Εγώ τον έχω αρκετές ώρες καρότσι γιατί θέλει όλο βόλτες. Προσωπικά βολευτηκα με το inglesina trilogy το πήρα σε προσφορά στα 650 ευρώ είναι πολύ ελαφρύ ανοίγει κ κλείνει με μια κίνηση και επίσης έχει κάθισμα για αυτοκίνητο και καλαθουνα με βάση που κουμπώνει. Εγώ μέχρι 5 μηνών εκεί τον κοιμιζα δίπλα στο κρεβάτι ( δεν χωράει πια γιατί είναι ψηλός , αν είναι πιο μικρό μωράκι χωράει χαλαρά κ παραπάνω). 

Κάτι που μπορείς να κάνεις κ με έσωσε είναι να ανοίξεις λογαριασμό στο κατάστημα που θα πάρεις το καρότσι κ αλλά βρεφικά και να λες σε όποιον σε ρωτάει τι δώρο θέλεις να βάζει ότι πόσο θέλει εκεί. Εμείς με αυτόν τον τρόπο ξεχρεωσαμε το καρότσι μας.

3) για μάρσιπο επειδή το είχα ψάξει πάρα πολύ να είναι έργονομικος και σε καλή τιμή βρήκα σε αυτό το σάιτ https://www.ecoslings.gr/product-category/full-buckle/ πήρα με κλιπς ένα στα 85€. Επίσης υπάρχει και το σάιτ https://www.babywearing.gr/odigies-gia-marsipo-ring-sling/me-ring-sling-stin-plati/?gclid=Cj0KCQjw39uYBhCLARIsAD_SzMRqhRUYN_bl3kaqXtACoaID7m9Maa3HbFSUutBP20PIMfhOwyP0I38aAtJfEALw_wcB

Έχει μεγάλη ποικιλία έχω πάρει για δώρο από εκεί και επίσης μείνανε ευχαριστημένοι.

Οτι άλλο θέλεις να ρώτησε στην διάθεσή σου😘

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλημερα κοριτσα μου!❤️

Μετα απο πολλα χρονια αναμονης (μεγαλη ιστορια και στο μυαλο μου ειναι πραγματικαμια αιωνιοτητα) ειμαι εγκυος και επιτελους στην 30η εβδομαδα. Μεχρι τωρα δεν ειχα αγορασει τιποτα απο φοβοαλλα ηρθε η ωρα και τελικα οι επιλογες ειναι τοσο πολλες (κι εγω τοσο ανιδεη) που εχω μπερδευτει. Θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε τι γνωμησας πχ καμια προταση για μαρκα κλπ 

- κυριως το καροτσι, πραγματι ειναι να τρελαθεις με τοσες επιλογες. Να παρω ελαφρυ η βαρυ?! Δυσκολευομαι πολυ με τα βαρη γενικα και τεινω προς το ελαφρυΝα παρω 3 σε 1 η ξεχωριστα τα κομματια?Καλα για τις τιμες δεν θελω καν να σχολιασω!

-λικνο, εχω δει online ενα kikkaboo bonne nuit και καποιες φιλες μου ειχαν το chicco next to me (πιοακριβο..)εχετε αποψη?

-πιπιλες, παιρνουμε με καουτσουκ η σιλικονη?!

-μπιμπερο (για τη νπεριπτωση που χρειαστει) παιρνουμε γυαλινο η πλαστικο?

-μαρσιπο, τι μαρκα πηρατε? μια φιλη μου πηρε babybjorn αλλη εχει ergobababy (πανακριβο οποτε αποκλειεταιτο τεελυταιο)

Σας ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων και σας ευχομαι τα καλυτερα σε οποια φαση καιαν βρισκεστε τωρα❤️

Καλησπέρα, να μεταφέρω κι εγώ την εμπειρία για το τι μου έχει χρειαστεί 2 μήνες.

Καρότσι έχω κι εγώ της peg perego 3 σε 1 και το αγαπώ. Κλείνει πολύ εύκολα και αρκετά μεταφέρεται εύκολα. Επίσης χωράει στο παρά πολύ μικρό πορτ μπαγκαζ μας. Προς το παρόν χρησιμοποιουμε το αυγο για τη βόλτα. Το πορτ μπεμπέ το χρησιμοποιουμε να κοιμάται την ημέρα το μωρό στο σαλόνι και μέχρι πριν 2 εβδομάδες και στη βολτα για να κοιμάται άνετα.

Μπιμπερό είχα πάρει ένα dr brown και τελικά στο μαιευτήριο και ο γυναικολόγος μου έδωσαν για να δοκιμάσω πάρα πολλα που δεν τα έχω ανοίξει καν όλα. Εγώ θηλάζω αποκλειστικά και μπιμπερό χρησιμοποιούμε όταν βγάζω γάλα με θήλαστρο και ταΐζει ο άντρας μου ή οι γονείς μας. Μας αρέσουν τα γυάλινα πιο πολύ σαν αίσθηση και γιατί ζεσταίνεται το γάλα πιο γρήγορα. Σε όσα έχουμε εμείς γράφει ότι είναι κατάλληλα για θηλασμό (για αποφυγή σύγχυσης των θηλων) και για αποφυγή κολικων (εμάς δεν είχε το μωρό οπότε οκ). Αυτό με το πλαστικό για το μητρικό, γυάλινο για το ξένο δεν το ήξερα καθόλου. Επισης, εμείς δώσαμε πιπίλα αν και οι οδηγίες λένε όχι στις 40 πρώτες ημέρες. Δε μας προκάλεσε κάποιο θέμα με το θηλασμό. Με το που αρχίσει λίγο να πεινάει την πετάει την πιπίλα ή στα άλματα δεν την ξεγελάει καθόλου. Μόνο μας κερδίζει λίγο χρόνο στο να ετοιμάσει γάλα κάποιος άλλος αν λείπω, στο να μην κλαίει στο ταξίδι που δε γίνεται να την εχώ πάνω μου ή αν είναι σε γκρίνια κούρασης ενώ είναι χορτάτη και κυρίως έξω που μπορεί να μη θέλω να μου κάνει πιπίλα το στήθος. Είχαμε διάφορες από δείγματα και είχα πάρει κι εγώ δύο bibs καουτσούκ. Τώρα θέλει μόνο τις bibs. Τις άλλες τις εκτοξεύει ακαριαία. Αλλά το μωρό θα διαλέξει ποια του αρέσει. 

Μάρσιπο έχω έναν wrap της babylonia. Είναι πάρα πολύ ωραίος και μας έχει βολέψει σε διάφορες φάσεις. Βολεύει και σε αυτό που ελεγα για πιπίλα το στήθος. Τη βάζω μέσα στο σωστό σημείο ενώ κάθομαι σε καρέκλα και τρώει ή πιπιλαει (πχ στις διακοπές στο χωριό που θυμόταν να γκρινιάζει όταν καθόμασταν όλοι μαζί στο τραπέζι κάθε μέρα). Στη βολτα προς το παρόν παίρνουμε καρότσι γιατί βγαίνουμε για αρκετές ώρες και προσπαθούμε να είμαστε όλοι πιο άνετα. Είχε και πολλή ζέστη μέχρι τώρα και σκαγαμε. Είναι κάπως πολύπλοκο στην αρχή το δέσιμο του wrap αλλά με λίγες φορές εξάσκηση νομίζω το βρίσκεις.Ίσως αν έπαιρνα μάρσιπο τώρα να έπαιρνα με κλιπς για να τον φοράω πιο γρήγορα. Η @Maya90είναι σίγουρα πιο ειδική και υπάρχουν ομάδες στο fb που μπορείς να δεις τα είδη εργονομικων. 

Επειδή γενικά δε βολεύουν όλους τα ίδια θα έλεγα ότι με δοκιμές θα διαμορφώσεις κι εσύ τη δική σου γνώμη αφού έρθει το μωράκι. Δε μπορεί να αποφευχθεί το να πεις δε χρειαζόταν αυτό ή θα προτιμούσα κάτι άλλο όσο καλή έρευνα και να κάνεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλημερα κοριτσα μου!❤️

Μετα απο πολλα χρονια αναμονης (μεγαλη ιστορια και στο μυαλο μου ειναι πραγματικαμια αιωνιοτητα) ειμαι εγκυος και επιτελους στην 30η εβδομαδα. Μεχρι τωρα δεν ειχα αγορασει τιποτα απο φοβοαλλα ηρθε η ωρα και τελικα οι επιλογες ειναι τοσο πολλες (κι εγω τοσο ανιδεη) που εχω μπερδευτει. Θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε τι γνωμησας πχ καμια προταση για μαρκα κλπ 

- κυριως το καροτσι, πραγματι ειναι να τρελαθεις με τοσες επιλογες. Να παρω ελαφρυ η βαρυ?! Δυσκολευομαι πολυ με τα βαρη γενικα και τεινω προς το ελαφρυΝα παρω 3 σε 1 η ξεχωριστα τα κομματια?Καλα για τις τιμες δεν θελω καν να σχολιασω!

-λικνο, εχω δει online ενα kikkaboo bonne nuit και καποιες φιλες μου ειχαν το chicco next to me (πιοακριβο..)εχετε αποψη?

-πιπιλες, παιρνουμε με καουτσουκ η σιλικονη?!

-μπιμπερο (για τη νπεριπτωση που χρειαστει) παιρνουμε γυαλινο η πλαστικο?

-μαρσιπο, τι μαρκα πηρατε? μια φιλη μου πηρε babybjorn αλλη εχει ergobababy (πανακριβο οποτε αποκλειεταιτο τεελυταιο)

Σας ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων και σας ευχομαι τα καλυτερα σε οποια φαση καιαν βρισκεστε τωρα❤️

Τελειο θέμα άνοιξες!!! ❤️❤️❤️❤️ 
 

εγω μόνο καρότσι αγόρασα 3 σε 1 Το Cam Talio Dinamico Up! Πολύ άνετο πορτ μπεμπέ και ελαφρύ! Ανοίγει εύκολα κλείνει εύκολα!! Το πήρα προσφορά 750 + η βάση του αυγού για το αυτοκίνητο!! 
 

οσο για λίκνο δεν θα πάρω! Δεν χρειάζεται νομίζω είναι πεταμένα λεφτά! Εγώ θα το κοιμίζω αρχικά στο πορτ μπεμπέ κ μετά θα το βάλω σε κρεβατακι το οποίο θα το πάρω να γίνεται παιδικό μετά δλδ να βγαίνουν τα κάγκελα του! 
 

μαρσιπο θα πάρω από το Ίντερνετ από το αστεράκι sling είναι εργονομικοί! Έκανα μια έρευνα αγοράς και από αλλά σχόλια μαμάδων και κατέληξα ότι είναι από τα καλά! Θα πάρω ένα που μπαίνει μέσα ως 2 χρόνων νομίζω! 
 

συρταριερα θα πάρω από ΙΚΕΑ νομίζω οι παιδικές δεν αξίζουν και είναι πιο ακριβές! Του ΙΚΕΑ είναι μεγαλύτερες και οικονομικές! Και έχει και χώρο για αλαξιερα! 
 

θα πάρω επίσης ενα καρεκλάκι που κουνιέται έχει και μουσική σαν ριλαξ και ενα κάθισμα φαγητού που έχει ανάκληση αν αποκοιμηθεί να το κανεις να ξαπλώσει! Το όπιο επίσης έχει στάσεις πάνω κάτω και μπορείς να το χαμηλώσεις κιολας! 

και τελος θα πάρουμε ακόμα ενα κάθισμα αυτοκινήτου που είναι 360 μοίρες, για το αυτοκίνητο του άντρα μου! Εγώ προσωρινά θα έχω το κάθισμα του καροτσιου στο αυτοκίνητο μου!  
 

αποστειρωση θα μου δώσει η νύφη μου! Ένα μπανάκι θα πάρω από τζάμπο! 
 

πιπίλες κ μπιμπερό η νύφη μου είπε οτι δίνουν στις κλινικές ολες τις εταιρίες και ότι κάτσει στο παιδί αγοράζω! Ο ανιψιός μου πχ ήθελε μόνο τα nam mam πως λέγονται 

ωραιο θέμα να έχουμε μια ιδέα κ από μανούλες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

NoΚαλησπέρα και από εμένα, με το καλό στην ώρα του το μωράκι σας!

Μητέρα δις, οπότε στο δεύτερο διορθώσαμε τα λάθη μας.

Καρότσι με κλειστά μάτια από motherbaby. Αν δεν την ξέρεις, ψάξε και θα δεις. Βιοτεχνία, με πολύ καλές τιμές και αν δε θες απόδειξη, ακόμα καλύτερες. Τα καρότσια που είναι δικής τους κατασκευής, δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα απολύτως, από αυτά των οποίων η τιμή για πολλούς είναι απλησίαστη. 

3 σε 1 250€. Ψηλό καρότσι, στιβαρό και με τρομερές αναρτήσεις. Χρήση σε δύο παιδιά, το πρώτο για δύο χρόνια και το δεύτερο ήδη 10 μήνες. 

Το μόνο που θα άλλαζα είναι το χρώμα του σκελετού. Σίγουρα θα έπαιρνα σκούρο να μη λερώνει. Γιατί το θέλω και καθαρό, είναι το όχημά μας.

Βέβαια το πορτμπεμπε δεν το χρησιμοποιήσα καθόλου. Είχα λίκνο. Το αυγό όμως σωτήριο, γιατί όταν κοιμόταν στο αμάξι, δε χρειαζόταν να το ξυπνήσω για να το βάλω στο καρότσι. Κουμπώνεις κατευθείαν. 

Η συγκεκριμένη βιοτεχνία, αν πας, ακόμα και βόλτα, για έρευνα αγοράς πχ, δίνει δώρο μαξιλάρι θηλασμού. Πάρεις δεν πάρεις κάτι. Χωρίς μαξιλαροθήκη βέβαια. Αξιόλογης ποιότητας. Βολικοτατο.

Τα ιδιωτικά τουλάχιστον μαιευτήρια, δίνουν δώρο φεύγοντας, πακέτο με πάνες, πιπίλες, μπιμπερο, κρεμουλες κτλ. Οπότε, αν γεννήσεις σε ιδιωτικό, για αρχή, αν χρειαστείς κάτι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις από αυτά. Είναι διαφόρων εταιρειών. Και έτσι θα δεις τι θα προτιμήσει και το μωρό.

Εγώ πάντως που δε θήλασα, μπιμπερο πλαστικό της mam , τα anti colic βολεύτηκα. Ξεκουμπωνουν όλα τα κομμάτια του και πλένεται εξαιρετικά καλά. Πιπίλες πάλι, της nuk. 

Μάρσιπο όπως προειπαν, μόνο από αστεράκι sling. Και μάλιστα mei tai. Εύκολος, γρήγορος και εργονομικός. Η εικόνα που έβαλε η κοπέλα πιο πάνω, τα λέει όλα. Μπορείς να βρεις και μεταχειρισμένο αν ψάξεις. Γιατί δεν είναι και φθηνοί.

Και από λίκνο, ένα next to me. Οικονομικό. Και πάρε ένα καλό στρωματακι. Δε θα το παντρευτείς κιόλας. Για 8-10 μήνες Μαξ θα το χρησιμοποιήσει. Αλλά εγώ δε θα μπορούσα χωρίς να είναι next to me. Δε σηκώθηκα βράδυ. Έβαζα χέρι και τακτοποιούσα την κατάσταση. Αν θηλάσεις κιόλας, ακόμα καλύτερα. Υπέροχη συγκοιμηση, δεν την αλλάζω με τίποτα!

Όλα να πάνε καλά μέχρι τέλους και να έχετε μια υπέροχη νέα αρχή όταν με το καλό έρθει το μωράκι στο κόσμο, εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια κ απο μενα!!!

Θα σου πω τι εχω αγορασει εγω: 

καροτσι: https://www.mysunshine.gr/brands/cosatto/woosh-xl/cosatto-woosh-xl-nordik.html

Δεν ηθελα 3 σε 1, πολλα συμπραγκαλα κ τα βαριεμαι πραγματικα. Αυτο ειναι απο 0 ηλικια οποτε κομπλε.(αντιστοιχα πηρα και καθισματακι αυτοκινητου απο 0-36, δεν εχει λογικη να αλλαζω καθε λιγο κ λιγακι)

Λικνο: 

https://anatello.gr/casababy-polymorfiko-likno-genius?gclid=Cj0KCQjw39uYBhCLARIsAD_SzMTaJnhkJ9f4lgtYDvRfBZgzRlPUvX69ZwlWriVz6oY-nAkEqZ6k-eAaAkGIEALw_wcB

πηρα το συγκεκριμενο γιατι γινεται μετα γραφειο κ γιατι μου αρεσει το ξυλο γενικα. Εχει και ροδακια κ την εχω κολλητα στο κρεβατι. Το μονο «κακο» ειναι οτι τωρα που μεγαλωνει και χτυπιεται κ γυριζει αν χτυπησει στο ξυλο θα πονεσει! Δεν το μετανιωσα ομως σε καμια περιπτωση, ειναι ποιοτικο και ομορφο. Στρωμα οπωσδηποτε καλο και σκληρο. (Αα κ κατω απο το σεντονι βαζε κ ενα σελτεδακι αδιαβροχο)

πιπιλες-μπιμπερο:

σαφεστατα κ θα αγορασεις πιπιλες κ μπιμπερο να εχεις διαθεσιμα στο σπιτι σε περιπτωση που κατι συμβει ή που δεν αντεχεις να θηλασεις. Ολο ακουω για συγχυση θηλων(λυσσανε οι μαιες-συμβουλοι θηλασμου, που με 1 σεμιναριο γινανε εξπερ), εμενα προσωπικα δε μου συνεβη κατι τετοιο. Ισως σταθηκα κ τυχερη γιατι η μικρη επιασε αμεσως θηλη και δεν ειχε θεμα ειτε ηταν η δικη μου η θηλη ειτε του μπιμπερο! Εκανα μικτο θηλασμο μεχρι και 3 μηνων οπου το γαλα κοπηκε λογω ενος προσωπικου γεγονοτος πολυ στεναχωρου δικου μου). Τα καλυτερα μπιμπερο ειναι γενικα τα γυαλινα (λιγοτερα χημικα και πιο ευκολα στον καθαρισμο τους) αλλα εγω χρησιμοποιω μονο της mam τα πλαστικα anticolicΕιναι πραγματικα τα καλυτερα. 
οσον αφορα στις πιπιλες, εμεις φορεσαμε μετα τον 2 μηνα κυριως γιατι δεν τις ηθελε η μικρη… ουτε κ τωρα τις πολυθελει βασικα. Αυτες με το καοτσουκ ειναι πιο φυσικες, αλλα καποια παιδακια εχουν αλλεργια στο καοτσουκ οποτε εγω δεν ηθελα να ρισκαρω και πηρα παλι της mam που ειναι πολυ καλες, επισης καλες ειναι κ της nuk. 
Για μαρσιπο, εχω εναν που μου δωσε η αδερφη μου αλλα δε θα λεγα οτι μου αρεσει ιδιαιτερα η εννοια του μαρσιπου… πολυ διαδικασια να τον βαλεις, να τον βγαλεις κλπ οποτε προτιμω την αγκαλιτσα την κλασικη.

Επισης, εχω παρει κ μια φωλιτσα κ την εχω στον καναπε. Εκει τη βγαζει η μικρη την ημερα. Γενικα, να μην το κοιμιζεις σε κυρτες επιφανειες, μονο σε τελειως ευθειες, κυριως μεχρι να αρχισει να στηριζει κεφαλακι. Μακρια κουκλακια, μαξιλαρακια σκατουλακια κλπ κλπ. Αν δεν σου κατσει ο θηλασμος, παρε κ εναν αποστειρωτη, εναν βραστηρα και εναν θερμαντηρα νερου, σφουγγαράκι για τα μπιμπερο και παιδικο απορρυπαντικο για τα πιατα. Πανες μην παρεις απο πριν, παρε αφου γεννησεις γιατι μπορει το βαρος του μωρου να ειναι διαφορετικο απο αυτο στον υπερηχο κ να δωσεις τσαμπα λεφτα. Αα κ τωρα που το σκεφτομαι, μην παρεις μπιμπερο ακομη. Παραγγειλε τα εξης γαλατακια να τα εχεις στο σπιτι:

https://www.ofarmakopoiosmou.gr/mitera-paidi/diatrofi-vrefoys/galata/nestle-nan-optipro-1-gala-1is-vrefikis-ilikias-6x70ml?gclid=Cj0KCQjw39uYBhCLARIsAD_SzMTA5teJxRwwa-KZv3w18sB0IHtoqhlPhYHfbIxK4H2dCkYvQRQv_0MaAvDpEALw_wcB

το καλυτερο γαλα που κυκλοφορει στην αγορα. Εμενα αυτα με ειχαν σωσει σε μακρινα ταξιδια, ειναι ετοιμα για χρηση(λιγο ακριβα βεβαια αλλα αξιζαν τον κοπο).

Επισης να παρεις ενα σετ περιποιησης-ψαλιδακι χτενακι κλπ

πολλα πολλα παρα πολλα φορμακια να εχεις να αλλαζεις. 
πετσετες-μπουρνουζια που καλυπτουν κ το κεφαλακι 

υπνοσακο οπωσδηποτε-στα νεογεννητα δεν βαζουμε σεντονια και κουβερτακια

 

αν θυμηθω τιποτα αλλο θα σου γραψω! Ολα θα πανε τελεια και θα εχεις το μωρακι αγκαλια…κ γω τιποτα δεν ειχα ετοιμασει στη δευτερη εγκυμοσυνη(η πρωτη ειχε κακο τελος) και δεν ηθελα κιολας να ετοιμασω, σκεψου η αδερφη μου μου εστειλε τα ρουχα εξοδου του μωρου απ το μαιευτηριο μαζι με τη φωλιτσα. Μιλαμε πραγματικα απολυτως τιποτα! Το μονο που με ενδιεφερε ηταν να το εχω αγκαλια, και πιστεψε με, αυτο θελει κ το δικο σου μωρουδελι! Την αγκαλια σου! Ολα τα αλλα θα ερθουν! Μην αγχωνεσαι ❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πληροφοριακά, ο γιος μου έπαθε καραμπινάτη σύγχυση θηλών τον 2ο μήνα, ενώ έκανα μεικτή διατροφή χωρίς πρόβλημα (όπως νομιζα). Μέχρι που μια μέρα δε δεχόταν το στήθος, τόσο απλά. Προσπάθησα με κάθε δυνατό μέσο αλλά δεν ξαναθηλασε. Έκανα αποκλειστικες αντλήσεις για 4 μήνες. Σε αντίθεση, η μικρή μου τώρα που θηλάζει αποκλειστικά, ούτε να δει μπιμπερό ή πιπιλα. Είναι ξεκάθαρα στο παιδί, απλά οι σύμβουλοι σου λένε τις πιθανότητες σαφώς η κάθε μαμά θα αποφασίσει αν θα πάρει το ρίσκο ή όχι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Γεια κ απο μενα!!!

Θα σου πω τι εχω αγορασει εγω: 

καροτσι: https://www.mysunshine.gr/brands/cosatto/woosh-xl/cosatto-woosh-xl-nordik.html

Δεν ηθελα 3 σε 1, πολλα συμπραγκαλα κ τα βαριεμαι πραγματικα. Αυτο ειναι απο 0 ηλικια οποτε κομπλε.(αντιστοιχα πηρα και καθισματακι αυτοκινητου απο 0-36, δεν εχει λογικη να αλλαζω καθε λιγο κ λιγακι)

Λικνο: 

https://anatello.gr/casababy-polymorfiko-likno-genius?gclid=Cj0KCQjw39uYBhCLARIsAD_SzMTaJnhkJ9f4lgtYDvRfBZgzRlPUvX69ZwlWriVz6oY-nAkEqZ6k-eAaAkGIEALw_wcB

πηρα το συγκεκριμενο γιατι γινεται μετα γραφειο κ γιατι μου αρεσει το ξυλο γενικα. Εχει και ροδακια κ την εχω κολλητα στο κρεβατι. Το μονο «κακο» ειναι οτι τωρα που μεγαλωνει και χτυπιεται κ γυριζει αν χτυπησει στο ξυλο θα πονεσει! Δεν το μετανιωσα ομως σε καμια περιπτωση, ειναι ποιοτικο και ομορφο. Στρωμα οπωσδηποτε καλο και σκληρο. (Αα κ κατω απο το σεντονι βαζε κ ενα σελτεδακι αδιαβροχο)

πιπιλες-μπιμπερο:

σαφεστατα κ θα αγορασεις πιπιλες κ μπιμπερο να εχεις διαθεσιμα στο σπιτι σε περιπτωση που κατι συμβει ή που δεν αντεχεις να θηλασεις. Ολο ακουω για συγχυση θηλων(λυσσανε οι μαιες-συμβουλοι θηλασμου, που με 1 σεμιναριο γινανε εξπερ), εμενα προσωπικα δε μου συνεβη κατι τετοιο. Ισως σταθηκα κ τυχερη γιατι η μικρη επιασε αμεσως θηλη και δεν ειχε θεμα ειτε ηταν η δικη μου η θηλη ειτε του μπιμπερο! Εκανα μικτο θηλασμο μεχρι και 3 μηνων οπου το γαλα κοπηκε λογω ενος προσωπικου γεγονοτος πολυ στεναχωρου δικου μου). Τα καλυτερα μπιμπερο ειναι γενικα τα γυαλινα (λιγοτερα χημικα και πιο ευκολα στον καθαρισμο τους) αλλα εγω χρησιμοποιω μονο της mam τα πλαστικα anticolicΕιναι πραγματικα τα καλυτερα. 
οσον αφορα στις πιπιλες, εμεις φορεσαμε μετα τον 2 μηνα κυριως γιατι δεν τις ηθελε η μικρη… ουτε κ τωρα τις πολυθελει βασικα. Αυτες με το καοτσουκ ειναι πιο φυσικες, αλλα καποια παιδακια εχουν αλλεργια στο καοτσουκ οποτε εγω δεν ηθελα να ρισκαρω και πηρα παλι της mam που ειναι πολυ καλες, επισης καλες ειναι κ της nuk. 
Για μαρσιπο, εχω εναν που μου δωσε η αδερφη μου αλλα δε θα λεγα οτι μου αρεσει ιδιαιτερα η εννοια του μαρσιπου… πολυ διαδικασια να τον βαλεις, να τον βγαλεις κλπ οποτε προτιμω την αγκαλιτσα την κλασικη.

Επισης, εχω παρει κ μια φωλιτσα κ την εχω στον καναπε. Εκει τη βγαζει η μικρη την ημερα. Γενικα, να μην το κοιμιζεις σε κυρτες επιφανειες, μονο σε τελειως ευθειες, κυριως μεχρι να αρχισει να στηριζει κεφαλακι. Μακρια κουκλακια, μαξιλαρακια σκατουλακια κλπ κλπ. Αν δεν σου κατσει ο θηλασμος, παρε κ εναν αποστειρωτη, εναν βραστηρα και εναν θερμαντηρα νερου, σφουγγαράκι για τα μπιμπερο και παιδικο απορρυπαντικο για τα πιατα. Πανες μην παρεις απο πριν, παρε αφου γεννησεις γιατι μπορει το βαρος του μωρου να ειναι διαφορετικο απο αυτο στον υπερηχο κ να δωσεις τσαμπα λεφτα. Αα κ τωρα που το σκεφτομαι, μην παρεις μπιμπερο ακομη. Παραγγειλε τα εξης γαλατακια να τα εχεις στο σπιτι:

https://www.ofarmakopoiosmou.gr/mitera-paidi/diatrofi-vrefoys/galata/nestle-nan-optipro-1-gala-1is-vrefikis-ilikias-6x70ml?gclid=Cj0KCQjw39uYBhCLARIsAD_SzMTA5teJxRwwa-KZv3w18sB0IHtoqhlPhYHfbIxK4H2dCkYvQRQv_0MaAvDpEALw_wcB

το καλυτερο γαλα που κυκλοφορει στην αγορα. Εμενα αυτα με ειχαν σωσει σε μακρινα ταξιδια, ειναι ετοιμα για χρηση(λιγο ακριβα βεβαια αλλα αξιζαν τον κοπο).

Επισης να παρεις ενα σετ περιποιησης-ψαλιδακι χτενακι κλπ

πολλα πολλα παρα πολλα φορμακια να εχεις να αλλαζεις. 
πετσετες-μπουρνουζια που καλυπτουν κ το κεφαλακι 

υπνοσακο οπωσδηποτε-στα νεογεννητα δεν βαζουμε σεντονια και κουβερτακια

 

αν θυμηθω τιποτα αλλο θα σου γραψω! Ολα θα πανε τελεια και θα εχεις το μωρακι αγκαλια…κ γω τιποτα δεν ειχα ετοιμασει στη δευτερη εγκυμοσυνη(η πρωτη ειχε κακο τελος) και δεν ηθελα κιολας να ετοιμασω, σκεψου η αδερφη μου μου εστειλε τα ρουχα εξοδου του μωρου απ το μαιευτηριο μαζι με τη φωλιτσα. Μιλαμε πραγματικα απολυτως τιποτα! Το μονο που με ενδιεφερε ηταν να το εχω αγκαλια, και πιστεψε με, αυτο θελει κ το δικο σου μωρουδελι! Την αγκαλια σου! Ολα τα αλλα θα ερθουν! Μην αγχωνεσαι ❤️

 

Να σε ρωτήσω μεικτή διατροφή που έκανες εννοείς με δικό σου γάλα στο μπιμπερό ή με φόρμουλα; Το εκανεσ Από την αρχή;; Γιατί κ εγώ όταν γεννήσω θέλω να το μάθω κ με το μπιμπερό κ με το στήθος! Εμένα η μαία μου είπε ότι δεν συγχιζονται και καλό να του μάθω κ το μπιμπερό γιατί μπορεί να χρειαστεί να το ταΐσει καποιος αλλος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

Αρχικά αν γεννήσεις σε ιδιωτικό, όπως σου είπαν και τα άλλα κορίτσια, θα σου δώσουν πιπίλες και μπιμπερό και μπορείς να δοκιμάσεις ποια αρέσουν στο μωρό σου!

- καρότσι εμείς πήραμε το Inglesina aptica 3 in1 το οποίο είναι πολύ ωραίο καρότσι και με πολύ καλό πορτ μπεμπέ, όπου εκεί τον κοιμίζαμε για όσο χωρούσε! Αν έπαιρνα τώρα καρότσι, μπορεί να έπαιρνα και το electa, αλλά τότε δεν είχε βγει ακόμη

- πιπίλα (ένα μήνα μόνο πήρε εμάς) της μικρές της Mam, το υλικό δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, είναι τι αρέσει στο μωρό

-μπιμπερό στο αντλημένο γάλα βάζεις πλαστικό και στη σκόνη γυάλινο, αλλά φυσικά όπως είπε και παραπάνω κάποια μαμά, να έχεις στο μυαλό σου τη σύγχυση θηλών, καλό είναι μετά τον μήνα να δώσεις

-επίσης να ψάξεις καλά και τις κρεμούλες και αφροντουζ που θα βάλεις στο μωρό, να είναι ήπια και φαρμακευτικά

-καλο είναι να έχεις και αρκετές πετσετούλες, στα Mothercare εχει κάποια σετ με 3 πετσέτες λεπτές, αλλά κάνουν την δουλεία τους τον πρώτο καιρό που λερώνονται ταχύτατα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Γεια κ απο μενα!!!

Θα σου πω τι εχω αγορασει εγω: 

καροτσι: https://www.mysunshine.gr/brands/cosatto/woosh-xl/cosatto-woosh-xl-nordik.html

Δεν ηθελα 3 σε 1, πολλα συμπραγκαλα κ τα βαριεμαι πραγματικα. Αυτο ειναι απο 0 ηλικια οποτε κομπλε.(αντιστοιχα πηρα και καθισματακι αυτοκινητου απο 0-36, δεν εχει λογικη να αλλαζω καθε λιγο κ λιγακι)

Λικνο: 

https://anatello.gr/casababy-polymorfiko-likno-genius?gclid=Cj0KCQjw39uYBhCLARIsAD_SzMTaJnhkJ9f4lgtYDvRfBZgzRlPUvX69ZwlWriVz6oY-nAkEqZ6k-eAaAkGIEALw_wcB

πηρα το συγκεκριμενο γιατι γινεται μετα γραφειο κ γιατι μου αρεσει το ξυλο γενικα. Εχει και ροδακια κ την εχω κολλητα στο κρεβατι. Το μονο «κακο» ειναι οτι τωρα που μεγαλωνει και χτυπιεται κ γυριζει αν χτυπησει στο ξυλο θα πονεσει! Δεν το μετανιωσα ομως σε καμια περιπτωση, ειναι ποιοτικο και ομορφο. Στρωμα οπωσδηποτε καλο και σκληρο. (Αα κ κατω απο το σεντονι βαζε κ ενα σελτεδακι αδιαβροχο)

πιπιλες-μπιμπερο:

σαφεστατα κ θα αγορασεις πιπιλες κ μπιμπερο να εχεις διαθεσιμα στο σπιτι σε περιπτωση που κατι συμβει ή που δεν αντεχεις να θηλασεις. Ολο ακουω για συγχυση θηλων(λυσσανε οι μαιες-συμβουλοι θηλασμου, που με 1 σεμιναριο γινανε εξπερ), εμενα προσωπικα δε μου συνεβη κατι τετοιο. Ισως σταθηκα κ τυχερη γιατι η μικρη επιασε αμεσως θηλη και δεν ειχε θεμα ειτε ηταν η δικη μου η θηλη ειτε του μπιμπερο! Εκανα μικτο θηλασμο μεχρι και 3 μηνων οπου το γαλα κοπηκε λογω ενος προσωπικου γεγονοτος πολυ στεναχωρου δικου μου). Τα καλυτερα μπιμπερο ειναι γενικα τα γυαλινα (λιγοτερα χημικα και πιο ευκολα στον καθαρισμο τους) αλλα εγω χρησιμοποιω μονο της mam τα πλαστικα anticolicΕιναι πραγματικα τα καλυτερα. 
οσον αφορα στις πιπιλες, εμεις φορεσαμε μετα τον 2 μηνα κυριως γιατι δεν τις ηθελε η μικρη… ουτε κ τωρα τις πολυθελει βασικα. Αυτες με το καοτσουκ ειναι πιο φυσικες, αλλα καποια παιδακια εχουν αλλεργια στο καοτσουκ οποτε εγω δεν ηθελα να ρισκαρω και πηρα παλι της mam που ειναι πολυ καλες, επισης καλες ειναι κ της nuk. 
Για μαρσιπο, εχω εναν που μου δωσε η αδερφη μου αλλα δε θα λεγα οτι μου αρεσει ιδιαιτερα η εννοια του μαρσιπου… πολυ διαδικασια να τον βαλεις, να τον βγαλεις κλπ οποτε προτιμω την αγκαλιτσα την κλασικη.

Επισης, εχω παρει κ μια φωλιτσα κ την εχω στον καναπε. Εκει τη βγαζει η μικρη την ημερα. Γενικα, να μην το κοιμιζεις σε κυρτες επιφανειες, μονο σε τελειως ευθειες, κυριως μεχρι να αρχισει να στηριζει κεφαλακι. Μακρια κουκλακια, μαξιλαρακια σκατουλακια κλπ κλπ. Αν δεν σου κατσει ο θηλασμος, παρε κ εναν αποστειρωτη, εναν βραστηρα και εναν θερμαντηρα νερου, σφουγγαράκι για τα μπιμπερο και παιδικο απορρυπαντικο για τα πιατα. Πανες μην παρεις απο πριν, παρε αφου γεννησεις γιατι μπορει το βαρος του μωρου να ειναι διαφορετικο απο αυτο στον υπερηχο κ να δωσεις τσαμπα λεφτα. Αα κ τωρα που το σκεφτομαι, μην παρεις μπιμπερο ακομη. Παραγγειλε τα εξης γαλατακια να τα εχεις στο σπιτι:

https://www.ofarmakopoiosmou.gr/mitera-paidi/diatrofi-vrefoys/galata/nestle-nan-optipro-1-gala-1is-vrefikis-ilikias-6x70ml?gclid=Cj0KCQjw39uYBhCLARIsAD_SzMTA5teJxRwwa-KZv3w18sB0IHtoqhlPhYHfbIxK4H2dCkYvQRQv_0MaAvDpEALw_wcB

το καλυτερο γαλα που κυκλοφορει στην αγορα. Εμενα αυτα με ειχαν σωσει σε μακρινα ταξιδια, ειναι ετοιμα για χρηση(λιγο ακριβα βεβαια αλλα αξιζαν τον κοπο).

Επισης να παρεις ενα σετ περιποιησης-ψαλιδακι χτενακι κλπ

πολλα πολλα παρα πολλα φορμακια να εχεις να αλλαζεις. 
πετσετες-μπουρνουζια που καλυπτουν κ το κεφαλακι 

υπνοσακο οπωσδηποτε-στα νεογεννητα δεν βαζουμε σεντονια και κουβερτακια

 

αν θυμηθω τιποτα αλλο θα σου γραψω! Ολα θα πανε τελεια και θα εχεις το μωρακι αγκαλια…κ γω τιποτα δεν ειχα ετοιμασει στη δευτερη εγκυμοσυνη(η πρωτη ειχε κακο τελος) και δεν ηθελα κιολας να ετοιμασω, σκεψου η αδερφη μου μου εστειλε τα ρουχα εξοδου του μωρου απ το μαιευτηριο μαζι με τη φωλιτσα. Μιλαμε πραγματικα απολυτως τιποτα! Το μονο που με ενδιεφερε ηταν να το εχω αγκαλια, και πιστεψε με, αυτο θελει κ το δικο σου μωρουδελι! Την αγκαλια σου! Ολα τα αλλα θα ερθουν! Μην αγχωνεσαι ❤️

 

με όλη την καλή διάθεση, το ότι δεν έπαθε το δικό σου μωράκι σύγχιση θηλών, δεν σημαίνει ότι δεν παθαίνει κανένα , καλό είναι να μην απορρίπτουμε τους ειδικούς επειδή δεν συνέβει σε εμάς... Ούτε το δικό μου έπαθε, φίλης μου όμως έπαθε και τον έχασαν τον θηλασμό. 

Η συμβουλή μου προς τη νέα μαμά είναι όμως, πως είναι πολύ σημαντικό, να ακούμε το μωρό μας και το ένστικτό μας και να μην ακολουθούμε οδηγίες σαν να έχουν τα μωρά manual. Αν μας πουν οι γιατροί ότι το μωρό χρειάζεται συμπλήρωμα ακολουθούμε τις οδηγίες τους και δεν βάζουμε σε κίνδυνο το μωρό γιατί εμείς θέλαμε να θηλάσουμε αποκλειστικά. Να φιλτράρει τις συμβουλές και υποδείξεις και να βάζει στοπ και όρια. Να κοιτάει μόνο το καλό του μωρού της και τη δική της ηρεμία και ψυχολογία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Να σε ρωτήσω μεικτή διατροφή που έκανες εννοείς με δικό σου γάλα στο μπιμπερό ή με φόρμουλα; Το εκανεσ Από την αρχή;; Γιατί κ εγώ όταν γεννήσω θέλω να το μάθω κ με το μπιμπερό κ με το στήθος! Εμένα η μαία μου είπε ότι δεν συγχιζονται και καλό να του μάθω κ το μπιμπερό γιατί μπορεί να χρειαστεί να το ταΐσει καποιος αλλος 

Οχι,.. με φορμουλα. Ναι απο την αρχη ετσι ειχα ξεκινησει. Βεβαια η μικρη επιασε θηλη με την πρωτη οποτε δε με δυσκολεψε καθολου. Καποια στιγμη σκεφτηκα μπας κ το γυρνουσα σε αποκλειστικο θηλασμο, αλλα συνεβη κατι σοβαρο οικογενειακο κ δεν το εκανα. Ηταν επισης κ το γεγονος οτι δεν ειχαμε καθολου βοηθεια στο σπιτι, ημασταν οι 2 μας με τον αντρα μου οποτε μου ηταν πολυ δυσκολο πρακτικα να θηλαζω ολη μερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Bou30 είπε:

με όλη την καλή διάθεση, το ότι δεν έπαθε το δικό σου μωράκι σύγχιση θηλών, δεν σημαίνει ότι δεν παθαίνει κανένα , καλό είναι να μην απορρίπτουμε τους ειδικούς επειδή δεν συνέβει σε εμάς... Ούτε το δικό μου έπαθε, φίλης μου όμως έπαθε και τον έχασαν τον θηλασμό. 

Η συμβουλή μου προς τη νέα μαμά είναι όμως, πως είναι πολύ σημαντικό, να ακούμε το μωρό μας και το ένστικτό μας και να μην ακολουθούμε οδηγίες σαν να έχουν τα μωρά manual. Αν μας πουν οι γιατροί ότι το μωρό χρειάζεται συμπλήρωμα ακολουθούμε τις οδηγίες τους και δεν βάζουμε σε κίνδυνο το μωρό γιατί εμείς θέλαμε να θηλάσουμε αποκλειστικά. Να φιλτράρει τις συμβουλές και υποδείξεις και να βάζει στοπ και όρια. Να κοιτάει μόνο το καλό του μωρού της και τη δική της ηρεμία και ψυχολογία. 

Χμ.. επειδη ομως επι το πλειστον οι συμβουλοι θηλασμού ειναι φανατισμενοι, και κανουν τη λεχωνα να νιωθει ασχημα, αποφασισα συνειδητα να ακολουθησω κ γω το ενστικτο μου και να παω με βαση τη λογικη και τις αναγκες του δικου μου του παιδιου. 
στο μαιευτηριο, ηταν 2 κοπελες ακομη μαζι μου στο δωματιο,η μια ετρεχε το γαλα ποταμι και δεν ειχε θεμα κ η αλλη εκλαιγε ολημερις γιατι δεν μπορουσε να θηλασει εξαιτιας της τρελης ειδικου που τη συμβουλευε. Η αδερφη μου, ακολουθουσε πιστα την μαια της ωσπου ο μικρος εν τελει υποσιτιζοταν, ειχε γινει νωθρος και νοσηλευτηκε. Και δεν ειναι μονο οι ειδικοι…. Ειναι κ φανατισμενες μαμαδες που σε σταυρωνουν αν τυχον δεν θηλαζεις. Εγω ξερω χαρουμενη και ηρεμη μαμα ισουται με χαρουμενο κ ηρεμο μωρο. Δεν ειναι ολοι οι χαρακτηρες ιδιοι, κ πολλες νεες μαμαδες φερουν μεγαλο βαρος στην ψυχη τους που δε θηλασαν. Οποτε για μενα οι συμβουλοι θηλασμου κυριως, πρεπει να κανουν κ σεμιναρια ψυχολογιας της λεχωνας…

σημειωτεον, δεν εχω ουτε μαια, ουτε συμβουλο θηλασμου. Τα θεωρω περιττα. Κ μια μαστιτιδα που επαθα ο γιατρος μου εδωσε οδηγιες και δεν ειχα κανενα προβλημα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Maya90 είπε:

Πληροφοριακά, ο γιος μου έπαθε καραμπινάτη σύγχυση θηλών τον 2ο μήνα, ενώ έκανα μεικτή διατροφή χωρίς πρόβλημα (όπως νομιζα). Μέχρι που μια μέρα δε δεχόταν το στήθος, τόσο απλά. Προσπάθησα με κάθε δυνατό μέσο αλλά δεν ξαναθηλασε. Έκανα αποκλειστικες αντλήσεις για 4 μήνες. Σε αντίθεση, η μικρή μου τώρα που θηλάζει αποκλειστικά, ούτε να δει μπιμπερό ή πιπιλα. Είναι ξεκάθαρα στο παιδί, απλά οι σύμβουλοι σου λένε τις πιθανότητες σαφώς η κάθε μαμά θα αποφασίσει αν θα πάρει το ρίσκο ή όχι. 

Ειπες την πιο σωστη κουβεντα… το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο. Το προβλημα δεν εγκειται ομως εκει. Εγκειται στη φανατιλα των ειδικων που μια μαμα που ισως ειναι λιγο πιο αδυναμη ψυχολογικα τη στηνουν στα 6 μετρα στο αποσπασμα επειδη δε θηλασε. Πολλες νεες μανουλες παθαινουν πλυση εγκεφαλου και δεν ειναι σε θεση να σκεφτουν λογικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρχικά γράφουμε σε ένα θέμα που έχει τίτλο συμβουλές για ψώνια. Η κοπέλα δεν μας ζήτησε να της πούμε αν θα θηλάσει, αν θα δώσει γάλα ξένο. Μας ρώτησε τι προτείνουμε σαν νέες μαμάδες και βόλεψε εμάς. 

Αν τελικά θηλάσει η δεν θηλάσει είναι ένα προσωπικό της ζήτημα που δεν αφορά καμία από εμάς. 

Επίσης αν χρειαστεί να δώσει συμπλήρωμα δεν θα της προτείνουμε εμείς πιο γάλα να δωσει, μόνο ο παιδίατρος μπορεί να δώσει τέτοια συμβουλή αφουγκραζομενος τις ανάγκες του συγκεκριμένου μωρού.

Όλοι οι γιατροι, οι μαίες , οι σύμβουλοι θηλασμού κτλ δεν είναι ίδιοι και δεν μπορούν να μπαίνουν σε ένα τσουβαλι. Οι σύμβουλοι θηλασμού είναι πολυ χρήσιμοι και βοηθητικοι στο να κατευθύνουν μια μαμά να δεθεί με το μωρό της, αν είναι σωστοί επαγγελματίες.

Συγγνώμη κιόλας αλλά αν μια μαμά δεν μπορεί να καταλάβει ότι το μωρό υποσιτίζεται, φταίνε πολλοί παράγοντες και όχι μόνο ένας σύμβουλος... Ο παιδίατρος που ήταν δεν το ζύγιζε; τα λέω όλα αυτά γιατί απευθυνόμαστε σε μια νεα μελλοντική μανούλα και δεν χρειάζεται να την φορτώνουμε με άγχη για το αν αυτά που τις λένε είναι σωστά η όχι. Η ίδια θα επιλέξει επαγγελματίες υγείας που θα την βοηθήσουν στο όμορφο ταξίδι της μητρότητας.

Αγαπητή @Hopemumtobe σου γράψανε πολλές κοπέλες όμορφες ιδέες για τα πράγματα που θέλεις να αγοράσεις. Διάλεξε με βάση το γούστο σου και να είσαι σίγουρη ότι ότι και να αγοράσεις θα είναι το καλύτερο για το μωρό σου γιατί θα το κάνεις με πολύ αγάπη. 

Με το καλό οι αγορές σου♥️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nantinaki είπε:

Αρχικά γράφουμε σε ένα θέμα που έχει τίτλο συμβουλές για ψώνια. Η κοπέλα δεν μας ζήτησε να της πούμε αν θα θηλάσει, αν θα δώσει γάλα ξένο. Μας ρώτησε τι προτείνουμε σαν νέες μαμάδες και βόλεψε εμάς. 

Αν τελικά θηλάσει η δεν θηλάσει είναι ένα προσωπικό της ζήτημα που δεν αφορά καμία από εμάς. 

Επίσης αν χρειαστεί να δώσει συμπλήρωμα δεν θα της προτείνουμε εμείς πιο γάλα να δωσει, μόνο ο παιδίατρος μπορεί να δώσει τέτοια συμβουλή αφουγκραζομενος τις ανάγκες του συγκεκριμένου μωρού.

Όλοι οι γιατροι, οι μαίες , οι σύμβουλοι θηλασμού κτλ δεν είναι ίδιοι και δεν μπορούν να μπαίνουν σε ένα τσουβαλι. Οι σύμβουλοι θηλασμού είναι πολυ χρήσιμοι και βοηθητικοι στο να κατευθύνουν μια μαμά να δεθεί με το μωρό της, αν είναι σωστοί επαγγελματίες.

Συγγνώμη κιόλας αλλά αν μια μαμά δεν μπορεί να καταλάβει ότι το μωρό υποσιτίζεται, φταίνε πολλοί παράγοντες και όχι μόνο ένας σύμβουλος... Ο παιδίατρος που ήταν δεν το ζύγιζε; τα λέω όλα αυτά γιατί απευθυνόμαστε σε μια νεα μελλοντική μανούλα και δεν χρειάζεται να την φορτώνουμε με άγχη για το αν αυτά που τις λένε είναι σωστά η όχι. Η ίδια θα επιλέξει επαγγελματίες υγείας που θα την βοηθήσουν στο όμορφο ταξίδι της μητρότητας.

Αγαπητή @Hopemumtobe σου γράψανε πολλές κοπέλες όμορφες ιδέες για τα πράγματα που θέλεις να αγοράσεις. Διάλεξε με βάση το γούστο σου και να είσαι σίγουρη ότι ότι και να αγοράσεις θα είναι το καλύτερο για το μωρό σου γιατί θα το κάνεις με πολύ αγάπη. 

Με το καλό οι αγορές σου♥️

 

Με ολο το σεβασμο, επι της ουσιας το μηνυμα σου δεν απαντα στο ερωτημα της κοπελας. Απλως εγραψες για να μας μαλωσεις εμας τις υπολοιπες που «προσηλυτισαμε» την κοπελα!

*κ οσον αφορα τον παιδιατρο αν το ζυγιζε, ναι, το ζυγιζε κ της ελεγε αυτα που επρεπε να της πει, αλλα η ειδικος μαια-συμβουλος θηλασμου- ο,τι αλλο θες (ειχε εναν τιτλο 3 μετρα) της ειχε θολωσει την κριση κ το μυαλο σε απιστευτο σημειο. 
 

Ζητω συγγνωμη που παρεκκλινα τοσο πολυ κ της προτεινα-ακουσον ακουσον- ενα γαλα κ σε ταραξα τοσο πολυ ωστε να με επαναφερεις στην ταξη. 
 

καλο απογευμα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/9/2022 at 9:44 ΠΜ, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλημερα κοριτσα μου!❤️

Μετα απο πολλα χρονια αναμονης (μεγαλη ιστορια και στο μυαλο μου ειναι πραγματικαμια αιωνιοτητα) ειμαι εγκυος και επιτελους στην 30η εβδομαδα. Μεχρι τωρα δεν ειχα αγορασει τιποτα απο φοβοαλλα ηρθε η ωρα και τελικα οι επιλογες ειναι τοσο πολλες (κι εγω τοσο ανιδεη) που εχω μπερδευτει. Θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε τι γνωμησας πχ καμια προταση για μαρκα κλπ 

- κυριως το καροτσι, πραγματι ειναι να τρελαθεις με τοσες επιλογες. Να παρω ελαφρυ η βαρυ?! Δυσκολευομαι πολυ με τα βαρη γενικα και τεινω προς το ελαφρυΝα παρω 3 σε 1 η ξεχωριστα τα κομματια?Καλα για τις τιμες δεν θελω καν να σχολιασω!

-λικνο, εχω δει online ενα kikkaboo bonne nuit και καποιες φιλες μου ειχαν το chicco next to me (πιοακριβο..)εχετε αποψη?

-πιπιλες, παιρνουμε με καουτσουκ η σιλικονη?!

-μπιμπερο (για τη νπεριπτωση που χρειαστει) παιρνουμε γυαλινο η πλαστικο?

-μαρσιπο, τι μαρκα πηρατε? μια φιλη μου πηρε babybjorn αλλη εχει ergobababy (πανακριβο οποτε αποκλειεταιτο τεελυταιο)

Σας ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων και σας ευχομαι τα καλυτερα σε οποια φαση καιαν βρισκεστε τωρα❤️

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Με το καλό το μωράκι σου!! Σύντομα θα το έχεις στην αγκαλιτσα σου και δεν θα θυμάσαι ούτε δυσκολίες ούτε τίποτα από πριν!! Λοιπόν θα σου πω την εμπειρία μου από αυτά που αγόρασα εγώ..

- Το καρότσι που πήρα είναι το inglesina aptica, εγώ πήρα όλο το σύστημα μεταφοράς και πραγματικά με βόλεψε πάρα πολύ ειδικά το αυγο γιατί όταν είμαι με το αμάξι κουβαλάω μόνο το σκελετό (ο οποίος ανοιγοκλείνει πανευκολα με το ένα χέρι) και το κούμπωνω πάνω για να συνεχίσουμε τη βόλτα μας.. απλά έχουμε μεγάλο αυτοκίνητο και βολεύει γιατί είναι μεγάλο καρότσι η αλήθεια είναι.. τώρα ελαφρύ δεν το λες αλλά να σου πω την αλήθεια εμένα μου είναι μια χαρά δεν με έχει δυσκολέψει καθόλου, αντίθετα η κουνιαδα μου όταν πάει βόλτα τον μικρό την κουράζει αρκετά..

- λίκνο δεν αγόρασα καθόλου γιατί το συγκεκριμένο καρότσι έχει πολύ μεγάλο Πορτ μπεμπέ, τόσο μεγάλο που δεν το χρησιμοποίησα ποτέ για έξω.. το είχα μόνιμα μέσα στο σπίτι και τον κοιμιζα εκεί, έχει πολύ καλό στρωματακι και βάση οπότε είναι κομπλέ..

- μάρσιπο έχω έναν με κλιπ amazonas αρκετά βολικος θα ελεγα αν και το μωρό μου έχει περάσει φάσεις που του αρέσει στον μάρσιπο και φάσεις που δεν κάθεται με τίποτα!!

- τώρα για μπιμπερο και πιπίλες όντως δίνουν στο μαιευτήριο αλλά πραγματικά είναι στο παιδί κατά τη γνώμη μου τι θα του αρέσει..εγώ είχα αγοράσει μόνο ένα σετ με δύο μπιμπερο από Tommee tippee και μόνο αυτά δέχτηκε όταν χρειάστηκε, θηλάζει και τελικά δεν αγόρασα άλλα.. αυτά που είχα από την κλινική δεν τα ήθελε καθόλου..όσο για πιπίλες τώρα άρχισε λίγο να τις κρατάει που ζοριζεται με τα δοντακια μέχρι τώρα τις έφτυνε όλες τώρα κάπως βολεψαν οι bibs καουτσούκ.. οπότε από αυτά μπορείς να πάρεις λίγα πράγματα και βλέπεις στην πορεία ανάλογα το παιδί σου εξάλλου είναι πράγματα που εύκολα αγοράζεις και μετά τη γέννα..

Με το καλό και πάλι να υποδεχτείς το ζουζούνι σου!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Χμ.. επειδη ομως επι το πλειστον οι συμβουλοι θηλασμού ειναι φανατισμενοι, και κανουν τη λεχωνα να νιωθει ασχημα, αποφασισα συνειδητα να ακολουθησω κ γω το ενστικτο μου και να παω με βαση τη λογικη και τις αναγκες του δικου μου του παιδιου. 
στο μαιευτηριο, ηταν 2 κοπελες ακομη μαζι μου στο δωματιο,η μια ετρεχε το γαλα ποταμι και δεν ειχε θεμα κ η αλλη εκλαιγε ολημερις γιατι δεν μπορουσε να θηλασει εξαιτιας της τρελης ειδικου που τη συμβουλευε. Η αδερφη μου, ακολουθουσε πιστα την μαια της ωσπου ο μικρος εν τελει υποσιτιζοταν, ειχε γινει νωθρος και νοσηλευτηκε. Και δεν ειναι μονο οι ειδικοι…. Ειναι κ φανατισμενες μαμαδες που σε σταυρωνουν αν τυχον δεν θηλαζεις. Εγω ξερω χαρουμενη και ηρεμη μαμα ισουται με χαρουμενο κ ηρεμο μωρο. Δεν ειναι ολοι οι χαρακτηρες ιδιοι, κ πολλες νεες μαμαδες φερουν μεγαλο βαρος στην ψυχη τους που δε θηλασαν. Οποτε για μενα οι συμβουλοι θηλασμου κυριως, πρεπει να κανουν κ σεμιναρια ψυχολογιας της λεχωνας…

σημειωτεον, δεν εχω ουτε μαια, ουτε συμβουλο θηλασμου. Τα θεωρω περιττα. Κ μια μαστιτιδα που επαθα ο γιατρος μου εδωσε οδηγιες και δεν ειχα κανενα προβλημα. 

Εμένα πάντως σύμβουλος μου είπε να δώσω συμπλήρωμα στις αρχές στη μικρή καθώς δεν έβαζε βάρος. Απλά της το έδωσα με sns για να μη χάσω τον θηλασμό από τις πρώτες μέρες.

Δεν είναι όλοι οι σύμβουλοι φανατισμενοι. Έχω ακούσει από σύμβουλο να μην πιστεύει στη σύγχυση (αν είναι δυνατόν!), ούτε και στα άλματα ανάπτυξης (ενώ οι περισσοτεροι παιδίατροι τα αναγνωρίζουν κανονικά). 

Αυτά γιατί δεν σημαίνει ότι όλοι οι σύμβουλοι είναι τόσο φανατισμενοι όσο πιστεύουμε -κι εγώ το πίστευα μέχρι πριν μερικά χρόνια.

Το μωρό μπορεί να πάθει σύγχυση από μπιμπερο και πιπίλα και δυστυχώς είναι γεγονός. Και μπορεί να συμβεί σε όποια ηλικία κι αν είναι. Η ανιψιά μου έπαθε 4 μηνών πχ από πιπίλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ούτε η μαία μου είπε κάτι για το να μη δώσω μπιμπερό, μόνο τις 40 πρώτες μέρες να είμαστε προσεκτικοί, ούτε οι παιδίατροι κι έχουμε δει 2 διαφορετικούς. Κανένας δεν ήταν φανατικός του θηλασμού, μόνο ενθαρρυντικοι. Μάλιστα ο ένας παιδίατρος είχε και την άποψη ότι αν είναι γκρινιάρα και ζητάει πιο σύντομα από ανά 2 ώρες στήθος συνέχεια, μπορώ να βγάζω και να έχω να της δίνουμε με μπιμπερό αρκετό γάλα μαζί, ώστε να της δημιουργείται αίσθηση κορεσμού και να ξεκουραζομαι. Αυτό προφανώς είναι ενάντια σε όλες τις σύγχρονες οδηγίες θηλασμού που λένε ελεύθερα στο στήθος όποτε θέλει το μωρό, αλλά αυτός επέμενε ότι είναι πιο σημαντικό να μην εξαντληθεί η μητέρα σωματικά και ψυχικά. Εγώ δεν το εφαρμόζω ακριβώς, κάνω ελεύθερο θηλασμό εκτός του πρωινού που για να κοιμηθώ ώρες συνεχόμενες κάποιες φορές ταΐζει ο άντρας μου με μπιμπερό γάλα που έχω βγάλει προληπτικά από το βράδυ. Δεν έχω δει όντως κάποια διαφορά αλλά είναι η προσωπική μου εμπειρία, δε θεωρώ ότι είναι ο κανόνας. Ήμασταν τυχεροί με το θηλασμό από την αρχή γιατί έπιασε αμέσως, έχω αρκετό γάλα προς το παρόν, ο οργανισμός μου ανταποκρίνεται στα ερεθίσματα εύκολα και η μικρή μας είναι πολύ βολική σε όλα (πχ δίνουμε πολλά διαφορετικά μπουκάλια και τα δέχεται το ίδιο, δεν έχει επιλέξει κάποιο). Μάλιστα πιπίλα δώσαμε πολύ πριν τις 40 μέρες, ενώ ξέραμε ότι ενέχει ρίσκο, γιατί δεν ηρεμουσε με τίποτα μια μέρα που είχα βγει για μια ώρα να πάρω κάποια πράγματα και ακόμα δεν αντλούσα ώστε να της δώσει γάλα ο άντρας μου. Η κάθε μία μας θα πει μια δική της ιστορία ή θα ξέρει ιστορίες που πήγαν έτσι ή αλλιώς είτε ακολουθήθηκαν ακριβώς οι οδηγίες είτε όχι και ο κάθε γιατρός θα πει τα δικά του. Υπάρχουν όντως φανατικοι/ες σύμβουλοι θηλασμού και φανατικές μαμάδες. Κι εγώ που θηλάζω αποκλειστικά αισθάνομαι διαρκώς τον κίνδυνο να επηρεαστω από άμεσα ή έμμεσα επικριτικά σχολια για τις επιλογές μου που πολύ συχνά βασίζονται στον αυτοσχεδιασμό, αλλά προσπαθώ να κάνω αυτό με το οποίο είμαι εγώ καλύτερα. Ο θηλασμός είναι σημαντικός,αλλά περισσότερο σημαντική είναι η σωματική και ψυχική υγεία της μητέρας. Η κάθε μία μας πρέπει να βλέπει τα όρια της και πώς αυτή θα παραμένει χαρούμενη. Αν για κάποιο λόγο μας διακοπεί ο θηλασμός θα λυπηθώ γιατί μου αρέσει αυτός ο χρόνος με το μωρό και το μητρικό γάλα είναι καλύτερο γι αυτό και για μένα και έχει λιγότερα θέματα να ασχοληθείς (αν δεν έχει το μωρό αλλεργίες γιατί μετά θεωρώ είναι ένα βασανιστήριο για τη μητέρα, ειδικά στην αλλεργία στην πρωτεΐνη γάλακτος). Όμως δε γίνεται να μη μπορώ να πάω πουθενά, καθώς σπουδάζω και δουλεύω (αυτά κυρίως από το σπίτι αλλά όλο κάτι θα προκύψει), θέλω να κάνω τη γυμναστική μου,  έχω φίλους και κοινωνικές ανάγκες και τα χρειάζομαι κι αυτά για να είμαι η χαρούμενη μαμά της τις συντριπτικά περισσότερες ώρες που περνάμε αγκαλιά.

Η συζήτηση αυτή ταιριάζει και δεν ταιριάζει με το θέμα που άνοιξε η φίλη @Hopemumtobeγιατί ναι μεν δεν αναφέρεται άμεσα σε αντικείμενα, αλλά δείχνει το πόσο διαφορετικές είναι οι ανάγκες του κάθε γονιού και πόσο διαφορετικά τα πράγματα που βολεύουν τον καθένα. Εγώ πχ νιώθω ότι το θήλαστρο με έσωσε αλλά αυτό έχεις χρόνο να δεις αν θα το χρειαστείς ανάλογα πώς θα πάει ο θηλασμός αν θηλάσεις. Μπιμπερό πάντως πρέπει να έχεις σπίτι και εμάς μας είχαν πει να έχουμε και φόρμουλα προληπτικά, όπως έχουμε βρεφικό ντεπον. Μακάρι να μη χρειαστεί, αλλά αν χρειαστεί να υπάρχει. 

Εκεί που αγχωνομουν ο γιατρός και η μαία μου είχαν πει "τα απαραίτητα που χρειάζεσαι όταν βγεις από το μαιευτήριο είναι κάπως να μεταφερθεί το μωρό, κάπου να κοιμηθεί, κάτι να φοράει". Πάνες, κρέμα αλλαγής πάνας, σαμπουάν βρεφικό, κανένα μπιμπερό που πρέπει να έχεις στα δίνουν και σε δείγματα στα ιδιωτικά μαιευτήρια οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτά και να παραγγείλεις ο, τι σε βολέψει και αφού βγεις. Όλα τα άλλα τα παίρνεις και μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/9/2022 at 6:59 ΠΜ, ο/η Raf123 είπε:

Να σε ρωτήσω μεικτή διατροφή που έκανες εννοείς με δικό σου γάλα στο μπιμπερό ή με φόρμουλα; Το εκανεσ Από την αρχή;; Γιατί κ εγώ όταν γεννήσω θέλω να το μάθω κ με το μπιμπερό κ με το στήθος! Εμένα η μαία μου είπε ότι δεν συγχιζονται και καλό να του μάθω κ το μπιμπερό γιατί μπορεί να χρειαστεί να το ταΐσει καποιος αλλος 

Καλημέρα @Raf123

Όσες επιλέγουμε να κάνουμε μεικτή διατροφή ( Έκανα 5.5 μήνες) πρακτικά φαίνεται οκ εφόσον παίρνει και μητρικό από την μαμά αλλά και συμπλήρωμα για να χορτάσει ωστόσο είναι η δυσκολότερη επιλογή.

Γιατί, έχεις και τον καθαρισμό, τις αποστείρωσεις των μπιμπερο, να ζεστάνεις το γάλα αλλά και να τρέχεις να θηλάσεις. (Σε αυτό σε μας βοήθησε πολύ ο σύζυγός μου που ετοίμαζε το συμπλήρωμα. )

Προσωπικά όμως αν μου δινόταν η ευκαιρία να το ζήσω από την αρχή θα έκανα χρήση του συστήματος sns και δεν θα έδινα μπουκάλι.

Λες και χρειάστηκε να το ταισει κανένας άλλος, δεν έλειψα ποτέ στα γεύματα του. Και να έφευγα στο γεύμα ήμουν πίσω.

Επίσης για την φίλη @Hopemumtobe με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου.

Καταλαβαινω το άγχος σου για όλα τα πράγματα του μωρού και όλες θα προτείνουν αυτά που πήραν. Για να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο ως προς το καρότσι που με βοήθησε στην επιλογή του είναι τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

- Να έχει εύκολο δίπλωμα 

-Να έχει καλές αναρτήσεις (Ώστε και σε ανώμαλο έδαφος να είσαι να μην τραντάζει το μωρό)

-Να χωράει στο αμάξι

Εμείς είχαμε διαλέξει στιβαρό καρότσι για τις μετακινήσεις μας οκ είναι λίγο πιο βαρύ αλλά δεν το μετανιώνω. Θέλεις σαν μαμά να αφήσεις και μια τσάντα πάνω, μην σου πέφτουν τα πράγματα. 

3 σε 1 καλύτερα για να κουμπώνει και το αυγό πάνω. Εμάς μας βοήθησε αρκετά για γρήγορες βόλτες πχ σούπερ μάρκετ κούμπωμα το καθισματακι χωρίς να κουβαλάω πολλά πολλά.

Και επίσης το αυγό είναι τέλειο ριλάξ σε επισκέψεις πχ στους γονείς μου που πηγαίναμε καθόταν εκεί και κουνιωταν.

 

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η cherryb90 είπε:

Καλημέρα @Raf123

Όσες επιλέγουμε να κάνουμε μεικτή διατροφή ( Έκανα 5.5 μήνες) πρακτικά φαίνεται οκ εφόσον παίρνει και μητρικό από την μαμά αλλά και συμπλήρωμα για να χορτάσει ωστόσο είναι η δυσκολότερη επιλογή.

Γιατί, έχεις και τον καθαρισμό, τις αποστείρωσεις των μπιμπερο, να ζεστάνεις το γάλα αλλά και να τρέχεις να θηλάσεις. (Σε αυτό σε μας βοήθησε πολύ ο σύζυγός μου που ετοίμαζε το συμπλήρωμα. )

Προσωπικά όμως αν μου δινόταν η ευκαιρία να το ζήσω από την αρχή θα έκανα χρήση του συστήματος sns και δεν θα έδινα μπουκάλι.

Λες και χρειάστηκε να το ταισει κανένας άλλος, δεν έλειψα ποτέ στα γεύματα του. Και να έφευγα στο γεύμα ήμουν πίσω.

Επίσης για την φίλη @Hopemumtobe με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου.

Καταλαβαινω το άγχος σου για όλα τα πράγματα του μωρού και όλες θα προτείνουν αυτά που πήραν. Για να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο ως προς το καρότσι που με βοήθησε στην επιλογή του είναι τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

- Να έχει εύκολο δίπλωμα 

-Να έχει καλές αναρτήσεις (Ώστε και σε ανώμαλο έδαφος να είσαι να μην τραντάζει το μωρό)

-Να χωράει στο αμάξι

Εμείς είχαμε διαλέξει στιβαρό καρότσι για τις μετακινήσεις μας οκ είναι λίγο πιο βαρύ αλλά δεν το μετανιώνω. Θέλεις σαν μαμά να αφήσεις και μια τσάντα πάνω, μην σου πέφτουν τα πράγματα. 

3 σε 1 καλύτερα για να κουμπώνει και το αυγό πάνω. Εμάς μας βοήθησε αρκετά για γρήγορες βόλτες πχ σούπερ μάρκετ κούμπωμα το καθισματακι χωρίς να κουβαλάω πολλά πολλά.

Και επίσης το αυγό είναι τέλειο ριλάξ σε επισκέψεις πχ στους γονείς μου που πηγαίναμε καθόταν εκεί και κουνιωταν.

 

 

 

 

 

 

 

Καλημέρα εγώ θα ήθελα να αντλώ κ να έχω σε μπιμπερό για να μπορεί κ ο άντρας μου να το ταΐζει! Επίσης η άδεια μου θα τελειώσει στους 4 μηνες όποτε το μωρό θα πρέπει να μάθει κ με το μπιμπερό γιατί αναγκάστηκα θα το πάρω σε βρεφικό, γιατί οι γονεις μας δουλεύουν! Για αυτό ρωτάω…μακάρι να εμένα με το μωρό μου κ ας το θήλαζα συνέχεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/9/2022 at 1:15 ΜΜ, ο/η Sofia33 είπε:

Οχι,.. με φορμουλα. Ναι απο την αρχη ετσι ειχα ξεκινησει. Βεβαια η μικρη επιασε θηλη με την πρωτη οποτε δε με δυσκολεψε καθολου. Καποια στιγμη σκεφτηκα μπας κ το γυρνουσα σε αποκλειστικο θηλασμο, αλλα συνεβη κατι σοβαρο οικογενειακο κ δεν το εκανα. Ηταν επισης κ το γεγονος οτι δεν ειχαμε καθολου βοηθεια στο σπιτι, ημασταν οι 2 μας με τον αντρα μου οποτε μου ηταν πολυ δυσκολο πρακτικα να θηλαζω ολη μερα. 

Σε ευχαριστώ πολύ! Εγώ σκέφτηκα να αντλώ και να το φυλάω και να το δίνει πχ ο άντρας μου με το μπιμπερό ή καποιος αλλος για να μάθει κ μαζί τους! Ότι δεν τρώει μόνο από εμένα! Κ επίσης αγχώνομαι για αυτό μη μάθει μόνο με το στήθος γιατί η άδεια μου τελειώνει στους 4 μηνες όποτε αναγκάστηκα θα πρέπει να μάθει και με το μπιμπερό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Καλημέρα εγώ θα ήθελα να αντλώ κ να έχω σε μπιμπερό για να μπορεί κ ο άντρας μου να το ταΐζει! Επίσης η άδεια μου θα τελειώσει στους 4 μηνες όποτε το μωρό θα πρέπει να μάθει κ με το μπιμπερό γιατί αναγκάστηκα θα το πάρω σε βρεφικό, γιατί οι γονεις μας δουλεύουν! Για αυτό ρωτάω…μακάρι να εμένα με το μωρό μου κ ας το θήλαζα συνέχεια 

Καταλαβαίνω, φυσικά! Θα κοιτάξεις το καλύτερο για σένα και το μωρό σου. 

Δεν το συζητώ.🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η cherryb90 είπε:

Καταλαβαίνω, φυσικά! Θα κοιτάξεις το καλύτερο για σένα και το μωρό σου. 

Δεν το συζητώ.🥰

Ας γεννηθεί με το καλό και θα δω πως θα το κάνω πως θα μας βολέψει! Αγχώθηκα για αυτό κ είπα ας γεννηθεί κ θα έρθουν μόνα τους 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια! Χριστός Ανέστη!  Κι εγώ χθες έφαγα πολύ! Ευτυχώς δεν έχουμε άλλα τραπεζωματα αυτές τις μέρες!! Εγώ έκανα καμπύλη ζαχάρου νωρίς στην εγκυμοσύνη οπότε ευτυχώς δεν έχω τέτοιες μέρες να κάνω εξετάσεις!  Το σίγουρο είναι ότι αυτή τη βδομάδα θα τρώω παραπάνω. Ειδικά γλυκά!  Καλή επιτυχία με την καμπύλη όσες κάνετε αυτές τις μέρες! Εγώ είχα και νεράκι μαζί μου για να πίνω και να αποφύγω την αναγουλα από τη γλυκόζη.Κι ένα βιβλίο για το δίωρο που περίμενα να περάσει κάπως η ώρα!
    • Καλημέρα κι απο μένα κορίτσια μου! Μόνο εχθές έφαγα πολύ φαγητό μπορώ να πω. Ευτυχώς εκτός απο το πρωινό μου, που γενικά τρώω μπισκότα, κουλουράκια και τσουρέκι γενικά... δεν έχω φάει άλλα γλυκά θα έλεγα. Αν σκεφτείς ότι ουσιαστικά πάντα κάνω 2 καλά γεύματα και πριν την εγκυμοσύνη και κατά τη διάρκεια... μια χαρά νομίζω είμαι. Απλά το μεσημεριανό μου είναι περισσότερο απ' ότι προ εγκυμοσύνης. Αν δεν είχα θυρεοει΄δή, πιστεύω θα ήταν και λιγότερα τα κιλά... αλλά και πάλι καλά είμαι νομίζω.
    • Χαχα νομίζω οι περισσότεροι το παρακάναμε λίγο αυτές τις μέρες! Κι εγώ που έχω θέμα με το σάκχαρο τρώω κάθε μέρα γλυκό! ( Ευτυχώς εμένα με πειράζουν περισσότερο τα φρούτα απ' τα γλυκά.) Απλά την προηγούμενη της καμπύλης και ιδίως το βράδυ να φας κανονικά κι όχι πολύ αργά! Όπως κάνεις δλδ στην δίαιτά σου! Καλά να περάσετε στη βάφτιση! 🤗 Εμείς σε Γιώργηδες θα πάμε σμρ, άλλο φαΐ πάλι 😀
    • Καλημέρα!  Άστα να πάνε πολύ φαγητό αυτές τις μέρες κ έχουμε κι άλλες 2 σιγουρα🤣🤣 Κ εγώ που υποτίθεται απάνω διατροφή αυτές τις μέρες άστα, να δω πως θα ζυγιστω την Τετάρτη που θα πάω στην διατροφολογο😭 Ποτε έχεις καμπύλη? Εγώ λογικά αφού την Πέμπτη έχω γιατρό μάλλον θα μου πει για την επόμενη εβδομάδα!
    • Κορίτσια καλημέρα πως είστε ; μμμ κορίτσι μου ακόμα με μπερδεύει λίγο το τεστ σου δεν μπορω να καταλάβω  🤔 όντως φαίνεται κάτι αλλά το βλέπω σαν γκρι χρώμα.. μπορεί ακόμα να είναι νωρίς 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...