Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σεπτέμβριος, Φθινόπωρο, όπως πέφτουν τα φύλλα έτσι να πέσουν οι δύσκολες στιγμές και να έρθουν νέα σποράκια στις κοιλίτσες και στις αγκαλίτσες🤰🤰🤱🤱🤱👶👶👶🍼🍼🍂🍂🍂


Nandia-

Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Βγήκαν τα αποτελέσματα μου της νηστείας είναι 82, μετά από μια ώρα 104 και μετά από 2 ώρες 93 

μια χαρά μου φαίνονται!! Επίσης όλα τα αλλά χαμηλά αιματοκρίτης, αιμοσφαιρινη ευτυχως που αρχισα από νωρις σίδηρο και έξτρα φυλλικό για να το προλάβουμε αλλά πάλι είναι χαμηλά…

Θα σου πει εννοειται ο γιατρος σου αλλα τελεια η καμπυλη σου!!!!=Μπραβο σου!!!

Ο αιματοκριτης σου ποσο ειναι? Τωρα θα πεφτει συνεχεια και νομιζω καποια στιγμη θα σταθεροποιηθει εκει προς το τελος! Παιρνε το σιδηρο σου και προσπαθησε να τως κρεας η εναλλακτικες εαν εισαι vegan,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 588
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 9/9/2022 at 2:58 ΜΜ, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κοριτσια γύρισα από γιατρό..δυστυχώς σταμάτησε η καρδιά…παλινδρόμησε..στις 9 εβδομάδες..αύριο πάω για απόξεση…θα το στείλουν για έλεγχο κ μετά θα ελεγχθώ για θρομβοφιλια κ ο άντρας μ σπερμοδιαγραμμα είπε ο γιατρός…σε εννέα μήνες προσπαθειών μετράω μια βιοχημική και μια παλινδρομη…Έτσι ήθελε η Παναγία…Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα…❣️

Αχ βρε κοριτσι μου, λυπαμαια ειλικρινα παρα πολυ αληθεια δεν υπαρχουν λογια... Οταν αισθανθεις καλυτερα να κανετε αναλυτικες εξετασεις...Και να δειτε αν συμβαινει κατι... Καλη δυναμη❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσι μου πολυ χαιρομαι που κλεισατε ημερομηνια, σε 12 μερες θα εισαι μανουλα!!!! ,Με το καλο!!! Σε ευχαριστω για ολη τη βοηθεια ολο αυτο το διαστημα και για τις τελευταιες συμβουλες πουθ μας εγραψες! Ολα να πανε καλα! Καποια στιγμη ποθ κι εμενα το μωρακι ηταν με τα ποδια κατω ειχα παει στο γιατρο εντρομη γιατι νομιζα θα βγει εξω ,  τωρα ξαναγυρισε, να δουμε..Με το καλο ❤️❤️❤️

 

Ο

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και εγώ. Ανυπομονώ να περάσουν οι μέρες. Ότι μπορώ να βοηθήσω να με ρωτάτε 🥰 άντε και εσύ πλησιάζεις για την ντομπλερ τώρα έτσι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και εγώ. Ανυπομονώ να περάσουν οι μέρες. Ότι μπορώ να βοηθήσω να με ρωτάτε 🥰 άντε και εσύ πλησιάζεις για την ντομπλερ τώρα έτσι;

Α δεν μου ειπτε τιποτα ο γιατρος! Ευτυχως που ειπες να τον πρηξω την Τριτη στο ραντεβου,

Κατα τα αλλα πηγα εκτακτως στο γιατρο μαι μου  γιατι παλιμ δεν ακουγα μωρο και μου ειπεε οτι ο τραχηλος μου εχει μειωθει ειναι γυρω στα 3 εκατοστα ακι πρεπει να σταματησω τα παρα πολλα περπατηματα κλπ. Να πηγαινω αλλα με διαλειμματα κλπ Ελπιζβ να μεινει οπως ειναι και να μν εχω κανενα κρεβατωμα στο τελος❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Α δεν μου ειπτε τιποτα ο γιατρος! Ευτυχως που ειπες να τον πρηξω την Τριτη στο ραντεβου,

Κατα τα αλλα πηγα εκτακτως στο γιατρο μαι μου  γιατι παλιμ δεν ακουγα μωρο και μου ειπεε οτι ο τραχηλος μου εχει μειωθει ειναι γυρω στα 3 εκατοστα ακι πρεπει να σταματησω τα παρα πολλα περπατηματα κλπ. Να πηγαινω αλλα με διαλειμματα κλπ Ελπιζβ να μεινει οπως ειναι και να μν εχω κανενα κρεβατωμα στο τελος❤️

Τα 3εκ δεν θεωρείται ένα καλό μήκος?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Καλημέρα κ απο εμένα!
Έχω εδώ και μερικές μέρες δυσπεψια και πονο στην πλάτη, στην σπονδυλική στήλη, σαν να κάνει σπασμο όλος ο μυς, και μολις ρευομαι περναει λιγο ο πονος κ μετα παλί τα ιδια. Περναει με ντεπον, ηπια χθες το βραδυ maximum αλλα τωρα που ειμαι ορθια παλι  ποναω. Και εχω και ευαισθησια στην θηλή και στη θυλαια αλω. 
Και καθομαι και διαβαζω, και αυτα ολα τα λεει σαν συμπτωματα εγκυμοσυνης. 
Α τωρα πάιζει και το ματι μου! (αυτό δεν είναι συμπτωμα, αυτό είναι αγχος καραμπινατο) !! 
 

Μακάρι να έγινε το θαύμα.. μακάρι νσ σου έφερα γούρι..  θα κάνω πάρτι με βεγγαλικά 🥳🥳🥳🎆🎆🎇🎇

 

στις πριν 5 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Από την Τρίτη και μετα... 
Πηρα θερμοκρασία και είναι 36,4 .
άρα... 'ερχεται... 

Και μένα χαμηλή ήταν η θερμοκρασία μου.. ακόμα και τώρα 36.4 είναι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλά είμαστε εμείς εδω ολη μερα μαμ κακα νάνι είμαστε έχουμε και λίγο ξενύχτι αλλά δεν πειράζει 😋

Εγω πονάω λίγο ακόμα από την καισαρική πιο πολύ όταν την θηλάζω αν την κρατάω πολύ ώρα μετα αρχίζει και με πονάει η κοιλιά μου παίρνω κανένα παυσίπονο 

καλη είναι η καμπύλη ζαχαρου έτσι μου φαίνονται εμένα θα σε πει και ο γιατρός σου 😊

δε πειράζει για λίγο είναι άλλωστε!! Πωπω ταλαιπωριέσαι; Καλά κανεις κ παίρνεις παυσίπονο! Πονάς κ όταν κάθεσαι; Ή μονο όταν κρατάς το μωράκι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Θα σου πει εννοειται ο γιατρος σου αλλα τελεια η καμπυλη σου!!!!=Μπραβο σου!!!

Ο αιματοκριτης σου ποσο ειναι? Τωρα θα πεφτει συνεχεια και νομιζω καποια στιγμη θα σταθεροποιηθει εκει προς το τελος! Παιρνε το σιδηρο σου και προσπαθησε να τως κρεας η εναλλακτικες εαν εισαι vegan,

Δεν είμαι βιγκαν απλά το κρέας δεν μπορώ να το φάω με τίποτα ακόμα λίγο σε κιμα αλλά κ αυτό που και που! Βέβαια τρώω οσπρια κτλ αλλά πρέπει να γίνεται κ σωστός συνδυασμός π πολλες φορες δεν κάνω! Είναι 30 και η αιμοσφαιρινη Μου 9

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hopemumtobe είπε:

Α δεν μου ειπτε τιποτα ο γιατρος! Ευτυχως που ειπες να τον πρηξω την Τριτη στο ραντεβου,

Κατα τα αλλα πηγα εκτακτως στο γιατρο μαι μου  γιατι παλιμ δεν ακουγα μωρο και μου ειπεε οτι ο τραχηλος μου εχει μειωθει ειναι γυρω στα 3 εκατοστα ακι πρεπει να σταματησω τα παρα πολλα περπατηματα κλπ. Να πηγαινω αλλα με διαλειμματα κλπ Ελπιζβ να μεινει οπως ειναι και να μν εχω κανενα κρεβατωμα στο τελος❤️

Εμένα μου είπε θελουμε το λιγότερο 2.5 σε αυτή την ηλικία (20 εβδομαδες τότε)! Νομίζω καλό είναι το 3…αλλ οι γιατροί ξέρουν καλύτερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Δεν είμαι βιγκαν απλά το κρέας δεν μπορώ να το φάω με τίποτα ακόμα λίγο σε κιμα αλλά κ αυτό που και που! Βέβαια τρώω οσπρια κτλ αλλά πρέπει να γίνεται κ σωστός συνδυασμός π πολλες φορες δεν κάνω! Είναι 30 και η αιμοσφαιρινη Μου 9

Εμένα μου είπε θελουμε το λιγότερο 2.5 σε αυτή την ηλικία (20 εβδομαδες τότε)! Νομίζω καλό είναι το 3…αλλ οι γιατροί ξέρουν καλύτερα 

Βρε κορίτσια κι εγώ είχα 3 όταν έκανα την αυχενική και έχω αγχωθεί τώρα.. δεν μου είπαν κάτι οι γιατροί ότι ίσως υπάρξει θέμα, να μην κουράζομαι κτλ. Αντιθέτως θυμάμαι ο εμβρυολογος σχολιασε "ωραιος μακρυς τράχηλος".. Αγχώθηκα τώρα! @Hopemumtobe εσένα πόσο ήταν πριν πέσει στο 3 που είναι τώρα και σου πει για ξεκούραση?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

Βρε κορίτσια κι εγώ είχα 3 όταν έκανα την αυχενική και έχω αγχωθεί τώρα.. δεν μου είπαν κάτι οι γιατροί ότι ίσως υπάρξει θέμα, να μην κουράζομαι κτλ. Αντιθέτως θυμάμαι ο εμβρυολογος σχολιασε "ωραιος μακρυς τράχηλος".. Αγχώθηκα τώρα! @Hopemumtobe εσένα πόσο ήταν πριν πέσει στο 3 που είναι τώρα και σου πει για ξεκούραση?? 

Κοριτσι μου αρχικα να σου πω οτι μπορει να κανω καιλαθος για το 3 γιατι με ειδε μονο για 5 λεπτα αναμεσα σε ραντεβιυ να δουμε οτι μωρο ειναι καλα γιατι δεν το ακουγα και ημουν πολυαγχωμενη,

 

Δεν μουειπε οτι εχω τρελο θεμα και για ξεκουραση αλλα μου ειπε να σταματησω  υπερβολες πχ πηγαινα 1 ωρα περπατημα nonstop, γιατι μειωθηκε αρκετα απο τελευταιο ραντεβου που ηταν πριν 2 εβδομαδες αποτι καταλαβα και αν μειωθει κι αλλο μετα προς το τελος πρεπει να κατσεις ξεκουραση κλπ. Εενα στην β επιπεδου πρεπει να ηταν 4,5! Αρα στην αυχενικη θα ηταν ακομα παρπαανω. Αλλα μην αγχωνεσαι ρωτα ι εσυ γιατρος σου και ργω θα ξαναρωτησω την Τριτη που εχω το κανονικο μου ραντεβου και θα σου πω. Δενμου ειπε παντως να μην κινουμαι απλα να κανω διαλειμματα κλπ και να περπαταωω τεταρτακια και οχι 1 ωρα νον στοπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Δεν είμαι βιγκαν απλά το κρέας δεν μπορώ να το φάω με τίποτα ακόμα λίγο σε κιμα αλλά κ αυτό που και που! Βέβαια τρώω οσπρια κτλ αλλά πρέπει να γίνεται κ σωστός συνδυασμός π πολλες φορες δεν κάνω! Είναι 30 και η αιμοσφαιρινη Μου 9

Εμένα μου είπε θελουμε το λιγότερο 2.5 σε αυτή την ηλικία (20 εβδομαδες τότε)! Νομίζω καλό είναι το 3…αλλ οι γιατροί ξέρουν καλύτερα 

Α σου εχειπεσει αρκετα. Βεβαισ σε πολλες κοπελες πεφτει τοσο. Ουτε εγω ειμαι καθολου το κρεατος, μονο οταν ειναι σε κιμα μαρεσει η σε καποια πιτα κλπ

Αν τρως οσπρια θα ξερεις κι εσυ καλυτερα απο μενα, ι να αποφευγςις γαλακτομικα κοντα σαυτα και ισως να το συνδυαζεις με λιγο ρυζι εχω ακουσει Επισης ενα αλλο μυστικο ειναι να πινεις χαπι σιδηρο με ενα χυμο πορτοκαλι βοηθα πολυ στην απορροφηση και οχι χαπια ασβεστιου κοντα σε αυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

Βρε κορίτσια κι εγώ είχα 3 όταν έκανα την αυχενική και έχω αγχωθεί τώρα.. δεν μου είπαν κάτι οι γιατροί ότι ίσως υπάρξει θέμα, να μην κουράζομαι κτλ. Αντιθέτως θυμάμαι ο εμβρυολογος σχολιασε "ωραιος μακρυς τράχηλος".. Αγχώθηκα τώρα! @Hopemumtobe εσένα πόσο ήταν πριν πέσει στο 3 που είναι τώρα και σου πει για ξεκούραση?? 

Μην αγχώνεσαι κορίτσι! Ίσως την @Hopemumtobeτης είπε ο γιατρός να προσέχει γιατί μειώθηκε αρκετά ο τράχηλος από 4,5 σε 3. Ενδεχομένως να παίζει ρόλο κ το πόσο εύκολα μπορεί να μειωθεί ή όχι. Το 3 πάντως είναι μια χαρά! Κ εγώ με 3 από την αυχενική κ δε μου είπαν τπτ. Ακόμη κ όταν είχα πρόωρες συσπάσεις στον 6ο μήνα, ούτε τότε είχε μειωθεί ο τράχηλος. Κ πήγα κανονικά μέχρι τέλους. Οπότε μην αγχώνεσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Bestrong είπε:

Μην αγχώνεσαι κορίτσι! Ίσως την @Hopemumtobeτης είπε ο γιατρός να προσέχει γιατί μειώθηκε αρκετά ο τράχηλος από 4,5 σε 3. Ενδεχομένως να παίζει ρόλο κ το πόσο εύκολα μπορεί να μειωθεί ή όχι. Το 3 πάντως είναι μια χαρά! Κ εγώ με 3 από την αυχενική κ δε μου είπαν τπτ. Ακόμη κ όταν είχα πρόωρες συσπάσεις στον 6ο μήνα, ούτε τότε είχε μειωθεί ο τράχηλος. Κ πήγα κανονικά μέχρι τέλους. Οπότε μην αγχώνεσαι.

Με καθησυχάσες λιγο τώρα γιατί μέχρι την Δευτέρα που θα μιλήσω με το γιατρό θα με έτρωγε το άγχος.! 2 εβδομαδες μετά την αυχενική με είδε και ο γιατρός μου και ούτε αυτός μου είπε κάτι σχετικό.. κι επειδή κι εγώ δεν είχα ψάξει τα περί μήκους τραχήλου πόσο πρέπει να είναι, δεν ρώτησα πόσο τον μέτρησε. Ελπίζω να ανησυχώ τζάμπα! Και την Δευτέρα ήθελα να πάω μεγάλη βόλτα για περπάτημα αλλά λέω καλύτερα να μιλήσω με τον γιατρό πρώτα 🤔 

Οι πρόωρες συσπάσεις είχαν ξεκινήσει και πριν τον 6ο? Εγώ έχω νιώσει κάνα 2-3 φορές οταν ξαπλωνω ανάσκελα σαν ελαφρύ σφίξιμο στη μήτρα, βέβαια έχει τύχει σε στιγμές που με κλώτσησε και λίγο το μωρό και νόμιζα με πιέζει το μωρο επειδη αλλαζει θέση, αλλά τώρα διάβασα πως λέγονται Braxton hicks μάλλον και δεν είναι το μωρό. Είμαι στην 17η εβδομάδα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσι μου αρχικα να σου πω οτι μπορει να κανω καιλαθος για το 3 γιατι με ειδε μονο για 5 λεπτα αναμεσα σε ραντεβιυ να δουμε οτι μωρο ειναι καλα γιατι δεν το ακουγα και ημουν πολυαγχωμενη,

 

Δεν μουειπε οτι εχω τρελο θεμα και για ξεκουραση αλλα μου ειπε να σταματησω  υπερβολες πχ πηγαινα 1 ωρα περπατημα nonstop, γιατι μειωθηκε αρκετα απο τελευταιο ραντεβου που ηταν πριν 2 εβδομαδες αποτι καταλαβα και αν μειωθει κι αλλο μετα προς το τελος πρεπει να κατσεις ξεκουραση κλπ. Εενα στην β επιπεδου πρεπει να ηταν 4,5! Αρα στην αυχενικη θα ηταν ακομα παρπαανω. Αλλα μην αγχωνεσαι ρωτα ι εσυ γιατρος σου και ργω θα ξαναρωτησω την Τριτη που εχω το κανονικο μου ραντεβου και θα σου πω. Δενμου ειπε παντως να μην κινουμαι απλα να κανω διαλειμματα κλπ και να περπαταωω τεταρτακια και οχι 1 ωρα νον στοπ

Εντάξει κορίτσι μου μάλλον αγχώθηκα άδικα (συνηθισμένο).. αν ήταν κάτι θα μου το έλεγε ο γιατρος μου.. αλλά είδα το 3 και λέω τόσο είχα κι εγώ τι γίνεται 😅 ίσως εσένα να μειωθηκε απότομα όπως είπε και η @Bestrong και γι αυτό να σου έβαλε λίγο φρένο! Πάντως αν τον ρωτήσεις πες μου έτσι πληροφοριακά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

δε πειράζει για λίγο είναι άλλωστε!! Πωπω ταλαιπωριέσαι; Καλά κανεις κ παίρνεις παυσίπονο! Πονάς κ όταν κάθεσαι; Ή μονο όταν κρατάς το μωράκι; 

Πονάω όταν έχω το μωρο πάνω μου και το ταΐζω βλέπεις είναι πολλές ωρες στο στήθος δεν το περίμενα να είμαι όλη μέρα με το στήθος έξω 😅

και έχω λίγο πόνο όταν πάω πχ να σηκωθώ ή να κάτσω 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Α δεν μου ειπτε τιποτα ο γιατρος! Ευτυχως που ειπες να τον πρηξω την Τριτη στο ραντεβου,

Κατα τα αλλα πηγα εκτακτως στο γιατρο μαι μου  γιατι παλιμ δεν ακουγα μωρο και μου ειπεε οτι ο τραχηλος μου εχει μειωθει ειναι γυρω στα 3 εκατοστα ακι πρεπει να σταματησω τα παρα πολλα περπατηματα κλπ. Να πηγαινω αλλα με διαλειμματα κλπ Ελπιζβ να μεινει οπως ειναι και να μν εχω κανενα κρεβατωμα στο τελος❤️

Εγω πάντως είχα 3 εκατοστά τράχηλο και μου είπε ότι είναι μακρύς και ότι δεν θα μπορεσω να γεννήσω φυσιολογικά αν δεν μειωθεί αλλά εμένα μου το είπε αυτό όταν είχα μπει στο μήνα μου πιο πριν δεν ξέρω τι τράχηλο είχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Με καθησυχάσες λιγο τώρα γιατί μέχρι την Δευτέρα που θα μιλήσω με το γιατρό θα με έτρωγε το άγχος.! 2 εβδομαδες μετά την αυχενική με είδε και ο γιατρός μου και ούτε αυτός μου είπε κάτι σχετικό.. κι επειδή κι εγώ δεν είχα ψάξει τα περί μήκους τραχήλου πόσο πρέπει να είναι, δεν ρώτησα πόσο τον μέτρησε. Ελπίζω να ανησυχώ τζάμπα! Και την Δευτέρα ήθελα να πάω μεγάλη βόλτα για περπάτημα αλλά λέω καλύτερα να μιλήσω με τον γιατρό πρώτα 🤔 

Οι πρόωρες συσπάσεις είχαν ξεκινήσει και πριν τον 6ο? Εγώ έχω νιώσει κάνα 2-3 φορές οταν ξαπλωνω ανάσκελα σαν ελαφρύ σφίξιμο στη μήτρα, βέβαια έχει τύχει σε στιγμές που με κλώτσησε και λίγο το μωρό και νόμιζα με πιέζει το μωρο επειδη αλλαζει θέση, αλλά τώρα διάβασα πως λέγονται Braxton hicks μάλλον και δεν είναι το μωρό. Είμαι στην 17η εβδομάδα! 

Εγώ προσωπικά είχα συσπάσεις πολύ πριν τον 6ο μήνα. Απλά τις αντιληφθήκαμε τότε κατά τη διάρκεια μιας εξέτασης. Κ επειδή έγιναν έντονες κ πολλές, η γιατρός μου μ έθεσε σε περιορισμό. Βέβαια τέλος καλό όλα καλά. 

Ενημερωνεις τον γιατρό σου εννοείται, τόσο για τις συσπάσεις όσο κ για τον τράχηλο κ θα σε καθησυχάσει. Κ όλα θα πάνε κατ ευχήν! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Εγω πάντως είχα 3 εκατοστά τράχηλο και μου είπε ότι είναι μακρύς και ότι δεν θα μπορεσω να γεννήσω φυσιολογικά αν δεν μειωθεί αλλά εμένα μου το είπε αυτό όταν είχα μπει στο μήνα μου πιο πριν δεν ξέρω τι τράχηλο είχα 

Ναι εγω ειμαι 30εβδομαδες, οποτε σιγουρα σε 6 εβδομαδες θα ναι λιγοτερο.Δεν ξερω θα τον ρωτησω την Τριτη γιατι ημουν με τετοιο αγχος που δεν ρωτησα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Βρε κορίτσια κι εγώ είχα 3 όταν έκανα την αυχενική και έχω αγχωθεί τώρα.. δεν μου είπαν κάτι οι γιατροί ότι ίσως υπάρξει θέμα, να μην κουράζομαι κτλ. Αντιθέτως θυμάμαι ο εμβρυολογος σχολιασε "ωραιος μακρυς τράχηλος".. Αγχώθηκα τώρα! @Hopemumtobe εσένα πόσο ήταν πριν πέσει στο 3 που είναι τώρα και σου πει για ξεκούραση?? 

Εμένα στην β επιπέδου ήταν 3.8 κ το μέτρησε δυο φορες κολπικά κ την δεύτερη ήταν 3.5 κάπου εκεί κ μου είπε ότι την δεύτερη φορά θα ήταν πιο κάτω! Μ είπε κλειστός μια χαρά κ όταν ρώτησα ποσό πρέπει να είναι μου είπε το θελουμε τουλάχιστον 2.5-2.7 όχι πιο κάτω! Άρα το 3 είναι μια χαρά! Για τις συσπάσεις π είδα οτι έγραψες να τον ενημερώσεις θα σου δώσει μαγνησιο λογικά 

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Α σου εχειπεσει αρκετα. Βεβαισ σε πολλες κοπελες πεφτει τοσο. Ουτε εγω ειμαι καθολου το κρεατος, μονο οταν ειναι σε κιμα μαρεσει η σε καποια πιτα κλπ

Αν τρως οσπρια θα ξερεις κι εσυ καλυτερα απο μενα, ι να αποφευγςις γαλακτομικα κοντα σαυτα και ισως να το συνδυαζεις με λιγο ρυζι εχω ακουσει Επισης ενα αλλο μυστικο ειναι να πινεις χαπι σιδηρο με ενα χυμο πορτοκαλι βοηθα πολυ στην απορροφηση και οχι χαπια ασβεστιου κοντα σε αυτο

Ναι ναι τα ξέρω αυτά, αλλά επειδή δε μαρεσουν οι χυμοί πήρα σίδηρο που έχει μέσα κ βιταμίνη C. Μακάρι να μην είναι τίποτα! Άσε θα το παιρνω κ με άδειο στομάχι τον σίδηρο να μη τρώω κ να το παιρνω γιατί έτσι κάνω συνήθως γιατί μετά πάω για δουλεια 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Πονάω όταν έχω το μωρο πάνω μου και το ταΐζω βλέπεις είναι πολλές ωρες στο στήθος δεν το περίμενα να είμαι όλη μέρα με το στήθος έξω 😅

και έχω λίγο πόνο όταν πάω πχ να σηκωθώ ή να κάτσω 

 

Θέλει συνέχεια γάλα στήθος;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Με καθησυχάσες λιγο τώρα γιατί μέχρι την Δευτέρα που θα μιλήσω με το γιατρό θα με έτρωγε το άγχος.! 2 εβδομαδες μετά την αυχενική με είδε και ο γιατρός μου και ούτε αυτός μου είπε κάτι σχετικό.. κι επειδή κι εγώ δεν είχα ψάξει τα περί μήκους τραχήλου πόσο πρέπει να είναι, δεν ρώτησα πόσο τον μέτρησε. Ελπίζω να ανησυχώ τζάμπα! Και την Δευτέρα ήθελα να πάω μεγάλη βόλτα για περπάτημα αλλά λέω καλύτερα να μιλήσω με τον γιατρό πρώτα 🤔 

Οι πρόωρες συσπάσεις είχαν ξεκινήσει και πριν τον 6ο? Εγώ έχω νιώσει κάνα 2-3 φορές οταν ξαπλωνω ανάσκελα σαν ελαφρύ σφίξιμο στη μήτρα, βέβαια έχει τύχει σε στιγμές που με κλώτσησε και λίγο το μωρό και νόμιζα με πιέζει το μωρο επειδη αλλαζει θέση, αλλά τώρα διάβασα πως λέγονται Braxton hicks μάλλον και δεν είναι το μωρό. Είμαι στην 17η εβδομάδα! 

17 η εβδομάδα είναι πολύ νωρίς να έχεις συσπασεις. Εγω τις ένιωσα πρώτη φορά 28 η και πάλι ήταν πολύ νωρίς. Καλύτερα να μιλήσεις με τον γιατρό να δεις τι ήταν. Μήπως ήταν κάτι με το έντερο ίσως. 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hopemumtobe είπε:

Ναι εγω ειμαι 30εβδομαδες, οποτε σιγουρα σε 6 εβδομαδες θα ναι λιγοτερο.Δεν ξερω θα τον ρωτησω την Τριτη γιατι ημουν με τετοιο αγχος που δεν ρωτησα!

Εγώ ξέρω πάντως ότι κάτω από 2.5 είναι πιθανό να γεννήσεις. Άρα μάλλον για αυτό στο 3 σου είπε να ηρεμήσεις τα πολλά πολλά. Εγώ θυμάμαι είχα κοντά 4  στην 30 η και μου έλεγε ο γιατρός με τέτοιο τράχηλο δεν διχνεις να πηγαίνεις με φυσιολογικό τοκετό. 😝. Πρεπει λέει να μικρύνει και άλλο.....μετά δεν το ξανά μετρήσαμε έτσι και αλλιώς ήταν με το κεφάλι πάνω οπότε πάει έτσι και αλλιώς με καισαρική 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Εμένα στην β επιπέδου ήταν 3.8 κ το μέτρησε δυο φορες κολπικά κ την δεύτερη ήταν 3.5 κάπου εκεί κ μου είπε ότι την δεύτερη φορά θα ήταν πιο κάτω! Μ είπε κλειστός μια χαρά κ όταν ρώτησα ποσό πρέπει να είναι μου είπε το θελουμε τουλάχιστον 2.5-2.7 όχι πιο κάτω! Άρα το 3 είναι μια χαρά! Για τις συσπάσεις π είδα οτι έγραψες να τον ενημερώσεις θα σου δώσει μαγνησιο λογικά 

 

Ναι ναι τα ξέρω αυτά, αλλά επειδή δε μαρεσουν οι χυμοί πήρα σίδηρο που έχει μέσα κ βιταμίνη C. Μακάρι να μην είναι τίποτα! Άσε θα το παιρνω κ με άδειο στομάχι τον σίδηρο να μη τρώω κ να το παιρνω γιατί έτσι κάνω συνήθως γιατί μετά πάω για δουλεια 

Θέλει συνέχεια γάλα στήθος;; 

Ναι πίνω ήδη μαγνήσιο.. θα του το πω τη Δευτέρα και θα δω αν μου πει να αυξήσω τη δόση.. 2 ή 3 φορές το έχω νιώσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η babyblue94 είπε:

17 η εβδομάδα είναι πολύ νωρίς να έχεις συσπασεις. Εγω τις ένιωσα πρώτη φορά 28 η και πάλι ήταν πολύ νωρίς. Καλύτερα να μιλήσεις με τον γιατρό να δεις τι ήταν. Μήπως ήταν κάτι με το έντερο ίσως. 

Εγώ ξέρω πάντως ότι κάτω από 2.5 είναι πιθανό να γεννήσεις. Άρα μάλλον για αυτό στο 3 σου είπε να ηρεμήσεις τα πολλά πολλά. Εγώ θυμάμαι είχα κοντά 4  στην 30 η και μου έλεγε ο γιατρός με τέτοιο τράχηλο δεν διχνεις να πηγαίνεις με φυσιολογικό τοκετό. 😝. Πρεπει λέει να μικρύνει και άλλο.....μετά δεν το ξανά μετρήσαμε έτσι και αλλιώς ήταν με το κεφάλι πάνω οπότε πάει έτσι και αλλιώς με καισαρική 

Διάβασα ότι οι Braxton hicks ξεκινούν από αρκετά νωρίς απλώς δεν τις καταλαβαίνουμε.. από την 8η εβδομάδα και μπορεί να τις καταλάβουμε στην 20η, αλλα γίνονται αντιληπτές ως επι το πλειστον πολυ αργότερα..  απλώς επειδή και το μωρό το ένιωσα νωρίς, δεν νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικό.. Σίγουρα όμως θα του το πω τη Δευτέρα να δω τι θα μου πει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Ναι πίνω ήδη μαγνήσιο.. θα του το πω τη Δευτέρα και θα δω αν μου πει να αυξήσω τη δόση.. 2 ή 3 φορές το έχω νιώσει. 

Καλημέρα ποσό παίρνεις;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Εμένα στην β επιπέδου ήταν 3.8 κ το μέτρησε δυο φορες κολπικά κ την δεύτερη ήταν 3.5 κάπου εκεί κ μου είπε ότι την δεύτερη φορά θα ήταν πιο κάτω! Μ είπε κλειστός μια χαρά κ όταν ρώτησα ποσό πρέπει να είναι μου είπε το θελουμε τουλάχιστον 2.5-2.7 όχι πιο κάτω! Άρα το 3 είναι μια χαρά! Για τις συσπάσεις π είδα οτι έγραψες να τον ενημερώσεις θα σου δώσει μαγνησιο λογικά 

 

Ναι ναι τα ξέρω αυτά, αλλά επειδή δε μαρεσουν οι χυμοί πήρα σίδηρο που έχει μέσα κ βιταμίνη C. Μακάρι να μην είναι τίποτα! Άσε θα το παιρνω κ με άδειο στομάχι τον σίδηρο να μη τρώω κ να το παιρνω γιατί έτσι κάνω συνήθως γιατί μετά πάω για δουλεια 

Θέλει συνέχεια γάλα στήθος;; 

Ναι θέλει συνέχεια στηθος δεν περίμενα να είναι έτσι 😂

το καλό είναι ότι με είπε η παιδίατρος έχω πολύ γαλα και καλό γαλα όποτε χαλάλι της 

ναι θέλει συνέχεια και μπορεί να κάθεται στο στήθος και μια ωρα να τρώει σταματαει για λίγο χωρίς να αφηνει το στήθος ξεκουράζεται και άντε πάλι συνεχίζει 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Ναι εγω ειμαι 30εβδομαδες, οποτε σιγουρα σε 6 εβδομαδες θα ναι λιγοτερο.Δεν ξερω θα τον ρωτησω την Τριτη γιατι ημουν με τετοιο αγχος που δεν ρωτησα!

Εγω πάντως όταν μπήκα στο μήνα μου με είπε περπατημα ασκήσεις με μπάλα έφτασα 40 εβδομάδων και 2 μερες και ο τράχηλος δεν μειώθηκε άντε να πήγε 2,5 ; Και έκανα καισαρική τελικά 

Να ρωτήσεις τον γιατρό σου μην αγχώνεσαι τζάμπα 😊 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...