Μετάβαση σε περιεχόμενο

φαρμακα κατα τη διαρκεια εγκυημοσυνης


nefelise

Recommended Posts

γεια σας κοριτσια...εχω γραψει χιλιαδες ερωτησεις στο φορουμ απο τοτε που εμαθα οτι ειμαι εγκυος πραγματικα θεωρω οτι σας εχω πρηξει...αλλα ολο κατι συμβαινει...κατ αρχας θελω να τονισω οτι ειμαι 19 χρονων..οποτε δεν ειχα καμια γνωστη μου εγκυο να εχω ακουσει παρομοιες καταστασεις και δεν ηξερα τιποτα...πριν μαθω οτι ειμαι εγκυος ειχα αρρωστησει...ειχα πυρετο και πηρα αντιβιωση..μπορει να μην ημουν τοτε αλλα μπορει και να ημουν..

αφου το εμαθα δε πηρα τιποτα μεχρι π μηγα στη γυναικολογο...η οποια μου εδωσε αντιεμετικα και αναλγητικα για τα πονακια χαμηλα..οταν το ειπα στη μητερα μου επαθε σοκ..τι γυναικολογος ειναι αυτη μου λεει πως ειναι δυνατον...ουτε εξετασεις μου ειπε να κανω..τωρα μεσ στη βδομαδα θα παω για εξετασεις ειμαι τωρα ενος μηνος και 1 εβδομαδας πανω κατω..η μανα μου μου λεει να κανω εκτρωση γιατι το παιδι θα βγει με διανοητικη καθυστερηση...θελω να ρωτησω μηπως,,,που δ το ευχομαι καθολου ειχε καποια σας παρομοια εμπειρια με φαρμακα η εχει ακουσει κατι αντιστοιχο σα την περιπτωση μου..αν υπαρχει σιγουρα προβλημα με το εμβρυο..

πραγματικα νιωθω οτι θα πεθανω..δε ξερετε ποσο το θελω αυτο το μωρο και τι ονειρα εχω κανει ...και πως βλεπω ενα ενα τα ονειρα μου να γκρεμιζονται...:( :( :( :( :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε τι'ναι αυτα που λες; :blink: Τη μαμα σου θ'ακουσεις ή τη γιατρο που ξερει και 5 πραγματα; Αν το παιδακι εχει κατι(χτυπα ξυλο) θα φανει στον προγεννητικο ελεγχο, μην ανυσηχεις... ολες πηραμε απο καποιο φαρμακο οταν ειμασταν εγκυες... εγω επερνα primperan για τις αναγουλες... τιποτα δεν θα παθει το μωρο σου... με το καλο να το δεχθεις...:lol:

:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

O THEOS NA FILAKSEI!!!!

TI EINAI AYTA PU LES KUKLA MU???:ohmy: OXI DEN ETSI TA PRAGMATA..KAI EGO EIXA ARROSTISEI PRIN MATHO OTI EIMAI EGGIOS..KAI PIRA KAI FARAMAKA ALLA TO NINAKI MU MEXRI TORA EINAI KALA!!DOKSA TO THEO!!

STAYROSE TIN KILITSA SU KAI NA DEIS OTI OLA THA PANE KALA!!

NOMIZO OTI O THEOS EPILEGEI AN TO NINI THA EXEI NOITIKI I OXI..AN KAI SEVOMAI TIN GNOMI TIS MANULAS SU...EGO DEN THA TIN AKUGA!!!!

SE FILO!!KALI APOFASI!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νεφέλη μου καταρχάς συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!!Εγω έκανα εξετασεις γυρω στην 7η εβδομάδα.Εννοείται οτι η γυναικολογος σου θα σου γράψει για προγεννητικό έλεγχο!!Ειναι νωρις ακόμα!!Εγω στην αρχη της εγκυμοσυνηε ειχα ουρολοιμωξη και ο γυναικολογος μου μου εγραψε αντιβίωση amoxil500mg για 2 εβδομάδες..Ασε που πριν μαθω για την εγκυμοσύνη τις καταχρησεις που έκανα..αλκοολ..τσιγάρο πολύ κ.τ.λ.!!!Σε 6 ημερες μπαινω στον μηνα μου και το μωρακι μου ειναι μια χαρα με βαση τις εξετασεις(αυχενική διαφανεια,τεστ papp-a,β επιπέδου,doppler)...Επισης επειδη έχω καουρες και δυσκοιλιοτητα ο γιατρος μου ειχε γραψει maalox και υποθετα γλυκερινης-ασχετως αν δεν τα πήρα-.Ολα καλα θα πανε μην ανυσηχεις..οσο για την αντιδραση της μητερας σου την βρισκω υπερβολική!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sas euxaristwwwwwwww

poly me anakoufisate kapwws....exw parei polla farmaka prin ma8w oti eimai egyos ...i mana m opws einai logiko ta xei parei p eimai egyos se tetoia ilikia..paizei rolo k auto...

pragmatika xarika kapws p akousa oti den eimai i moni pou xw parei farmaka...

sas euxaristw koritsia pragmatika

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nefelieg το χειροτερο πραγμα ειναι να νομιζεις οτι ξερεις

Δυστυχως η μαμα σου νομιζει πως γνωριζει και σου προσφερει τσαμπα φρικες

Θα ακουσεις πολλα και απο αλλους μη ειδικους

Η γιατρος σου ειναι αυτη που θα ρωτας και θα εμπιστευεσαι Αν για καποιο λογο δεν την εμπιστευεσαι να αλλαξεις γιατρο

Κι εμεις ειμαστε εδω να μοιραζομαστε τις φρικες σου:laugh:

:kiss:

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pantws egw anusixw giati..eixa emetous sunexeia tin proigoumeni vdomada k kratisan mono miamisi duo evdomades..k eksafanistikan..to allo einai oti mia exw ponakia xamila mia oxi..gia meres san na min uparxoun,,kai to sti8os mou exei arxisei k d ponaei toso oso palia.simera exw periergous ponous deksia ekei p einai i salpiga..sa na xw salpigitida..de 3ero ti einai fovamai polu...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νεφέλη μου αυτο που θα σε σιγουρέψει οτι όλα πάνε καλά ειναι ένα τηλ στην γυναικολογό σου!!!Μην ντρεπεσαι να την παιρνεις τηλ οτι απορια κι αν έχεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να ριξεις ενα μωρο γιατι στην αρχη πηρες αντιβιωση; προς θεου.....δηλαδη ο θανατος ειναι καλυτερος απο το κρυολογημα; οχι κοριτσι μου.δεν εχει τιποτα το μωρο σου.πραγματι οπως διαβασες ολες μας στην εγκυμοσυνη πηραμε αντιβιωση για καποιο λογο. εισαι ακομα 19 ετων.βαση στατιστικης εισαι απο τις καλυτερες ηλικιες για να βγαλεις ενα υγιεστατο μωρο.θα το δεις απο τις απειρες εξετασεις που θα κανεις πολυ συντομα και στην πορεια.εδω αλλες κοπελες μεχρι να παρουν χαμπαρι οτι ηταν εγκυες καπνιζαν υπερβολικα πιναν και παιρναν διαφορα.μετα τον εναμισυ με δυο μηνες ειναι λιγο πιο επικυνδυνα. μην ανυσυχεις.να σκεφτεσε θετικα να σαι ηρεμη και να ευγνωμονεις το θεο που σου εδωσε αυτο το δωρο. να ξερες ποσες κοπελες θα θελαν να ναι στην θεση σου.καλη συνεχεια σου ευχομε και να πανε ολα καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έμαθα νεα απο το γιατρο...του εδειξα τα χαπια που ειχα παρει πριν μαθω ότι ειμαι εγκυος..για την αντιβιωση μου ειπε οκ..ομως ειχα παρει στρεπτομυκινη. η στρεπτομυκινη ειναι απαγορευμενη για ολη τη διαρκεια της εγκυημοσυνης εγω τοτε βεβαια δεν ηξερα καθολου οτι ημουν ουτε καν ειχα υποψιες..

μου ειπε ο γιατρος οτι σε τετοια περιπτωση κανουν αποξυση.εχω τρομαξει νιωθω τοσο ασχημα να χασω το μωρο μου απο ενα φαρμακο και μαλιστα οταν δ ηξερα καν οτι ειμαι εγκυος...

εσεις τι λετε πειτε μου την αποψη σας ειμαι σε φοβερο διλημμα απο τη μια ο γιατρος μου λεει οτι εχω τεραστιεσ πιθανοτητες για γενετικες ανωμαλιες εγω ομως εχω παντα μια ελπιδα...πειτε μου την αποψη σας κλαιω ολη μερα... :( :( :( :( :( :( :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νεφέλη μου,μου φαινεται περίεργο που ένας γιατρός υποστηρίζει την έκτρωση εξαιτίας ενος φαρμάκου...που έτυχε να πάρεις κάποια φορά...εδώ ακούγονται κοπέλες που παίρνουν ναρκωτικά κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης και τα μωρα βγαινουν μια χαρα τις πιο πολλες φορές..τι να πω..δεν ξέρω..γιατρος δεν ειμαι βέβαια αλλα λυπάμαι που ακούω τετοια λογια απο ένα μαιευτηρα!!!!Ισως ηθελε να σου πει για το συγκεκριμενο φαρμακο οτι ειναι επικυνδυνο και μπορει να προκαλεσει γενετικες ανωμαλίες..οχι οτι ειναι σιγουρο...Πάρε και την γνωμη ενος άλλου γυναικολόγου!!!Μην προχωρησεις σε πραγματα που αργοτερα θα μετανιώσεις!!

Μήμπως τον ιδιο γυναικολόγο έχει και η μάνα σου;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliana mou ton idio exei i 8eia mou aderfi tis manas mou...gia auto 8elw na paw kai se enan diko mou p pigaina ta teluetaia duo xronia gia test pap kai tetoia na rwtisw ta idia pragmata..en tw mea3u epsa3a kai sto internet kai pantou leei oti i streptomycini einai apagoreumeni kata ti diarkeia tis egyimosunis.egw tin pira ti miamisi proti evdomada k dn eixa parei xabari tipota.einai polu asximo na mou sustinoun kati tetoio egw toso kairo ekana tosa oneira...gia auto rotaw k esas ektos tou allou gynaikologou p 8a paw ti pebti na akousw tin apopsi sas oso na nai atoma me ebeiria isws na kseroun kati parapanw...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νςφέλη μου καλά θα κάνεις που θα πάρεις και μια δεύτερη γνώμη!Το συγκεκριμενο φαρμακο δεν το ξέρω..αλλα δεν εισαι και 9 μηνων έγκυος και τα έπαιρνες κατα την διάρκεια ολων αυτων των μηνων..και παλι σου ειπα δεν ξέρω..ο γιατρος σου θα σε κατατοπισει καλήτερα!!!Περιμενω νεα σου την Πέμπτη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsia k pali...piga sto gynaikologo..ekana uperixo akousa k ti kardoula tou..eimai stin 9 evdomada...i giatros m pe oti otan pira ta farmaka p d eprepe eixe idi egatasta8ei to emvruo sti mitra k as m iksera oti eimai egyos..

m pe oti einai risko oxi oti sigoura to paidi 8a xei provlima alla uparxoun pi8anotites..

d 3ero ti na kanw..akousa ti kardoula tou dboro na kanw ektrosi..

ti mou proteinete????

einai xalia i katastasi m..plirono kati p d iksera..otan pira ta farmaka imoun arrosti k d iksera kan oti imoun egyos..nio8o apaisia..eimai sinexeia pesmeni...signomi an sas prizw alla eimai se polu asximi katastasi/..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νεφέλη μου καλησπέρα!!Πηγες στον ίδιο γυναικόλογο;;Πηρες και την γνώμη κάποιου άλλου;;Ξέρεις υπάρχουν και πολλές πιθανότητες το μωράκι σου να ειναι μια χαρά και να προχωρησεις σε ένα έγκλημα!!!Αν κατι δεν πάει καλα θα φανει στους υπερυχους που θα κάνεις(αυχενική διαφάνεια,τεστ papp-a,β επιπεδου)..Και για σίγουρα αποτελέσματα υπάρχει και η αμνιοπαρακέντηση που γίνεται μου φαινεται γυρω στην 15η εβδομαδα για να αποκλειστει παν ενδεχόμενο!!Καθως και η λήψη τροφοβλάστησης!!Συζητησε με το γιατρο τι εξετασεις πρεπει να κάνεις για να φερεις στον κοσμο ένα υγιες μωρο!!

Να ρωτησω κατι;;Ο γιατρος σου τι λύσεις σου προτεινε;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera k se sena juliana.piga sti diki m gynaikologo auti ti fora.oloi me vlepoun me kako mati epeidi eimai 20 k m mlane gia tin ektrwsi les k einai kati aplo!!

enw eimai sigouri oti ama imoun megaluteri i prospa8ousa xronia kaneis d 8a m lege tipota.auto einai polu asximo.

i giatros m dose mia seira apo eksetaseis omada aimtaos hiv stigma toxoplasma k xilia alla duo p d 8umamai k m pe 11 me 15 vdomada kanoun elegxo gia sindromo down.egw lew na proxoriso fusilogika tn egyimosyni an k exw parei epeikindina farmaka..alla itan arxi k d to ksera..

d 3ero gt alla skeftomai oti o 8eos katalavainei oti d to ksera k pira farmaka k 8a uparxei katanoisi..kati prepei na skefto k gw gia na ante3w..i amnioparakentisi diavasa oti exei 2% pi8anotites gia apovoli..isxuei auto>???euxaristo gia to xrono sou juliana m

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νεφέλη μου αυτο καταλαβα και γω οτι όλοι σε παροτρύνουν για έκτρωση..Αντι να σε συγχαιρουν που παρα το νεαρο της ηλικίας σου θέλεις το μωρακι και δεν σκεφτεσαι να το αφήσεις στην άκρη για να χαρεις τα νιάτα...Οι εξετασεις που σου έδωσε ο γιατρος ειναι ο προγεννητικός έλεγχος και ειναι απαραιτητος σε καθε εγκυμοσύνη..Μετα στην 11η εβδομαδα περιπου κανεις την αυχενική διαφανεια με τεστ papp-a για το σύνδρομο down.Για 100%αποτελεσματα ομως δειχνει η αμνιοπαρακεντηση την οποια θα συζητησεις με την γυναικολογο σου αν και ποτε πρεπει να την κανεις(συνηθως την κανουν μετα τα 35 ή αμα δουν οτι τα αποτελεσματα της αυχενικης δεν ειναι ικανοποιητικά-έχω ακουσει οτι υπαρχει ένα ποσοστο 1%για αποβολή-)..

Αλήθεια ο συντροφος σου τι λέει;;Ποια η θέση του;

Δυστηχως πολλες γυναικες έχουν κανει πολλες καταχρησεις πριν μαθουν οτι ειναι έγκυος..αλκοολ..κάπνισμα..ουσίες..φαρμακα..αλλα τις περισσοτερες φορες ολα πάνε καλα!!!

Μην στεναχωριεσαι..κρατα το μωρακι σου και ολα θα πανε καλα..Η επιστημη εχει τοσο προχωρησει που με καποια εξεταση θα εντοπιστει τυχον προβλημα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

k o suntrofos mou m proteinei na kanoume tis aparaitites e3etaseis prota de vriskei logo na kanw ektrosi tora..egww omws anusixo se periptosi pu i e3etaseis autes auxeniki diafaneia p les k auta p logo tis ilikias m torA Ta prwtoakouw an ola auta dei3oun kati kako pou makari 8ee mou ola na einai kala meta kaneis ektrwsi?to afairoune me kaisariki?ti ginetai se mia asximi periptosi??:huh: :huh: :huh: :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νεφέλη μου απ την στιγμη που και οι δύο το θέλετε ουτε εγω βρισκω λόγο για έκτρωση!!!!Αλλα κατα την αποψη μου ουτε λογο βρισκω τα φάρμακα!!!!Ερευνες έχουν δειξει οτι άμα γινει η σύλληψη σε κατασταση μέθυς υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα για ανωμαλια στο έμβρυο...φαντασου..ποσα ζευγαρια έχουν συλλαβει έτσι..και μια χαρα γεννηθηκαν τα παιδακια τους..τελοσπάντων..ειδικος δεν ειμαι..απλα καταθέτω την αποψη μου!!!Το μωρακι να το κρατησεις για μενα!!!!Αμα διαγνωστει ανωμαλια στο πρωτο τριμηνο κάνεις κανονικα έκτρωση..αν διαγνωστει στο δευτερο τριμηνο με καισαρική μου φαινεται..

Αυτο που επισης έχω να σου πω ειναι να βγάλεις τις αρνητικές σκέψεις απ το μυαλό σου και να σκέφετεσαι οτι ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!Εφοδιάσου με θετική ενέργεια και να εισαι αισιόδοξη!!!

Συγχαρητηρια επισης για την εγκυμοσύνη σου και για το θαυμα της ζωης που έχεις μεσα σου!!

Ευχομαι μεσα απ την καρδια μου να πανε ολα καλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

s euxaristw para polu gia ta logia sou...pragmatika pira liges elpides kai xara..kanw ta panta gia na skeftomai 8etika..s euxaristw kai pali polu gia tis simvoules sou ksereis opoio giatro k na rotiseis de sigrinetai me to na milas me atoma p zoun kati paromoio me esena..pros 8eou d ennow kindunous ennow mia eguimosuni..makari kamia na min ekane auto p kana egw otan d gnoriza kan oti eimai egyos..

:kiss: :kiss: :kiss: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φάρμακα τα οποία προσβάλλουν το έμβρυο

ΦΑΡΜΑΚΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΗ ΒΛΑΒΗ

ΑΝΤΙΒΙΟΤΙΚΑ

ΤετρακυκλίνεςΑνωμαλίες οστών, δοντιών

ΑΝΤΙΕΠΙΛΗΠΤΙΚΑ

ΥδαντοΐνηΔυσμορφία, λυκόστομα

ΤριμεθοδιόνηΛαγώχειλο, καρδιοπάθεια

ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΑ

ΚουμαρνικάΑιμορραγική διάθεση

ΒαρφαρίνηΣυγγενείς ανωμαλίες

ΑΝΤΙΠΥΡΕΤΙΚΑ

Παρακεταμόλη (Σε πολύ μεγάλες δόσεις) Βλάβες στα νεφρά και το συκώτι

ΑΝΤΙΙΣΤΑΜΙΝΙΚΑΠιθανές δυσπλασίες

ΔΙΕΓΕΡΤΙΚΑ

ΑμφεταμίνεςΑνωμαλίες στην καρδιά και το αίμα, χαμηλό βάρος

ΈκστασηΑφυδάτωση, ενδεχόμενη αιμορραγία του πλακούντα

ΔιουρητικάΠιθανές ανωμαλίες στο αίμα

ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΑ

ΘαλιδομίδηΔυσπλασίες

ΛίθιοΚαρδιοπάθεια

ΚυτταροστατικάΑποβολή, συγγενείς ανωμαλίες

ΜΕΤΑΛΛΑ

ΥδράργυροςΒλάβες του κεντρικού νευρικού συστήματος

ΜόλυβδοςΠιθανή αποβολή

ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ

Μορφίνη, Ηρωίνη, Μεθαδόνη, Πεθιδίνη, ΚωδεΐνηΣύνδρομο στέρησης, Ενδομήτριος θάνατος

ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΙΟΓΟΝΑ

Κάνναβη, LSD κ.λπ.Χρωμοσωμικές βλάβες

Φάρμακα που έχουν ενοχοποιηθεί για βλάβη στο έμβρυο

ΦΑΡΜΑΚΟΚΥΡΙΟΤΕΡΗ ΒΛΑΒΗ

ΑΝΤΙΒΙΟΤΙΚΑ

ΧλωραμφαινικόληΦαιό σύνδρομο

ΡιφαμπικίνηBλάβες κεντρικού νευρικού συστήματος (πειραματόζωα)

Σουφλοναμίδες, Κο-ΤριμοξαζόληΥπερχολερυθριναιμία

ΑμινογλυκοσίδεςΚώφωση

ΑνθελονοσιακάΑιμόλυση

ΑναισθητικάΑποβολή, συγγενείς ανωμαλίες

ΣτρεπτομυκίνηΚώφωση, βλάβες στον εγκέφαλο

ΑΝΤΙΕΜΕΤΙΚΑ, ΑΝΤΙΕΠΙΛΗΠΤΙΚΑ

ΦαινοβαρβιτάληΛαγώχειλο, αιμορραγική διάθεση

ΑντιθυροειδικάΥποθυροειδισμός, βρογχοκήλη στο έμβρυο

ΑΝΤΙΙΣΤΑΜΙΝΙΚΑ

ΠρομεθαλίνηΑιμορραγική διάθεση

ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΗ

Ασπιρίνη, ΙνδομεθαλίνηΑιμορραγική διάθεση

ΑΝΤΙΥΠΕΡΤΑΣΙΚΑ

ΜεθυλντόπαΜικροκεφαλία

ΠροπρανόληΒραδυκαρδία, υπογλυκαιμία

ΡεζερπίνηΑναπνευστική δυσχέρεια

ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΑ - ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ

ΔιαζεπάμηΛαγώχειλο, λυκόστομα

Αμιτριπτιλίνη, ΙμιπραμίνηΣύνδρομο στέρησης

ΧλωροπρομαλίνηΕξωπυραμιδική συνδρομή

ΞΑΝΘΙΝΕΣ

ΚαφεΐνηΧαμηλό βάρος, λυκόστομα, αποβολή

ΑμινοφυλλίνηΕυερεθιστότητα

ΣΥΜΠΑΘΟΜΙΜΗΤΙΚΑ

Σαλμπουταμόλη, ΤερμπουταλίνηΥπογλυκαμία

Βρηκα αυτο στο ιντερνετ!!!Η δευτερη κατηγορια ειναι φαρμακα που ενοχοποιούνται για ανωμαλίες..(μεσα ειναι και στρεπτομυκινη..οπως και η καφεινη και η ασπιρίνη..:ohmy: :ohmy: )Η πρωτη κατηγορια ειναι αυτη με τα φαρμακα που προσβάλει το έμβρυο..να σημειωσω οτι στην αρχη της εγκυμοσυνης πηρα αντιβιωση λογω ουρολοιμωξης...Επίσης ξερω κοπέλα που κατα την διαρκεια ολης της εγκυμοσύνης της έπαιρνε ναρκωτικα!!:unsure: :unsure: Το κοριτσακι της ειναι σημερα 5 χρονων υγιέστατο...

Οπως επισης υπάρχουν και περιπτώσεις γυναικών που ειχαν καθαροτατο οργανισμό..δεν πήραν ούτε ντεπόν..και ομως το μωρο ειχε καποια ανωμαλία...

Ευχομαι να πάρετε την καλυτερη αποφαση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aax...makari na min exw kapoio provlima..seuxaristw kopela mou gia tis plirofories..

makari na min exei epierastei to emvruo ap ola auta p pira..eixa parei arketa k streptomukini k antupiretiko ksereis arrosti imoun me pureto auta o pa8ologos m ta dose.p na ksere k o antrwpos oti imoun egyos..ti na pw..exw pelagwsei!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nefelieg ΜΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ. ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΣΑΙ ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΟΛΟΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΚΥΝΔΥΝΕΥΣΕΙ? ΕΧΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΕΙ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΤΙ ΘΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΕΙΡΕΑΖΕΣΕ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΝΑΝ ΥΓΙΗ ΠΑΙΔΙΑ. ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΟΥ, ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΑΝ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΛΕΨΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ. ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ. ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ Σ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ 1002 ΒΛΑΚΕΙΕΣ. ΧΑΛΑΡΩΣΕ...:kiss::)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΠΕΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!

ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΤΗΣ!

ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΥ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΠΙΟ ΛΙΓΟ!

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ!ΘΑ ΨΑΞΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΑΓΧΩΝΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ!

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΦΟΒΙΖΟΥΝ!

ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΙ ΑΥΤΕΣ ΘΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΟΥΝ ΑΝ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ!

Ο θΕΟΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΙΣ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ!ΠΑΛΕΨΕ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ!!!!ΦΙΛΙΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...