Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η θάλασσα ζεστενεται, μυρίζει καλοκαίρι, διακοπουλες χαλαρες να έχουμε και ας φέρει ο Αύγουστος πολλά Αυγουστιάτικα μωράκια!!! ☀️☀️👙🍼👶👶


Raf123

Recommended Posts

στις πριν 22 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Κορίτσια εχθές ήρθαμε σε επαφή.. Και σήμερα μυρίζουν τα ουρα... 

Πήρα d mannose 2 κάψουλες, @Raf123,  να πιω και σόδα λέτε;;; ή φτάνει αυτό; 

 

Εγώ με σόδα και πολύ νερό το αντιμετώπισα και τώρα που το είπες ξέχασα να πάρω από την Ελλάδα τα d mannose θα ψάξω να τα παραγγείλω … 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Pepe le pew είπε:

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Μετά από έναν αποτυχημένο γάμο ο οποίος όμως μου χάρισε τα βλαστάρια μου. Εδώ και 4 χρόνια σχεδόν είμαι με έναν άνθρωπο ο οποίος είναι το άλλο μου μισό.!! Πριν λίγες μέρες παντρεύτηκαμε και στο ταξίδι του μέλιτος μας επιχειρήσαμε να σκαρωσουμε ένα μπεμπακι. 😁❤️ Το θέμα μου είναι ότι εντελώς τυχαία πέρυσι είχα λίγο τσιμπιμενη την προλακτίνη μου . Και με χαπακι την έχω ρυθμίσει. (Πριν 2 μήνες περίπου ήταν 3.8) είχα τελευταία περίοδο στις 3/8 με κύκλο 28-30 ημερών και επαφές ελεύθερα 15-16-17-18/8 και σήμερα το πρωί έκανα τεστ και βγήκε αρνητικό (το ξέρω βιάστηκα πάρα πολύ αλλά είμαι ανυπόμονη) λέτε τελικά να μην τα κατάφεραμε; :(

εύχομαι σε όλες μας αυτός ο Αύγουστος να μας φέρει τα μωράκια μας ❤️

Καλή επιτυχία ❤️ Περίμενε ακόμα λόγο ως την καθυστέρηση κ τότε να κανεις ένα τεστ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια εμεις είμαστε ακόμα διακοπες σε ξενοδοχείο, από εβδομάδα δουλεια να δω πως θα πάω με 3 εβδομαδες άδεια 🤣🤣🤣

ειχα πάει κ σε μια φίλη μου μαία μου έκανε κάποια μαθήματα χθες αλλά θα τα ξανά πούμε κ πιο μετά! Κ ήδη αγχώθηκα με τον θηλασμό 😆😆😆 μου είπε χρειάζεται προετοιμασία απο τώρα (βασικά μολις γίνω 30  εβδομαδες) με μασαζ κ πριν από κάθε τάισμα . Της έδειξα τη θηλή μου κ μου είπε θα πρέπει να τη βοηθήσω καπως να βγει έξω κ σίγουρα θα χρειααστω ψευδό θηλή. Κ ρώτησα αν πονάει μου λέει έχει πονο για αυτό άρχισε από τώρα για να συνηθίσεις…η μαμα μου κ η πεθερά μου λέει όλα αυτά θα γίνουν από ένστικτο…ξερω κ εγώ; Εσείς τι εμπειρία έχετε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/8/2022 at 6:19 ΜΜ, ο/η Elenakk είπε:

Πήγα σήμερα πρώτη φορά στον γυναικολογο, ήταν ικανοποίημενος με την χοριακη που πάρα 10 μονάδες τετραπλασιαστηκε σε 4 μερες. Επειδή είναι νωρίς μου έκανε κολπικό υπέρηχο είδε το ενδομητριο πολύ παχυ που είναι καλό σημάδι και μου είπε να κάνω άλλη μια χοριακη την Τετάρτη και να πάω ξανά για υπέρηχο την επόμενη Τετάρτη!! 

Αχχ ελπίζω να πάνε όλα καλά με αγχώνει αυτή η χοριακη που βλέπω κάτι τρελές τιμές σε άλλες κοπέλες. Βέβαια το θέμα είναι η αύξηση το καταλαβαίνω 

Κορίτσια μου τι κάνετε?

Έκανα επιτέλους την 3 χοριακη άρα τα αποτελέσματα είναι:

1η 18/08: 56.9

2η 4 μερες μετά 22/08: 209.7

3η 2 μερες μετά 24/08: 487.1

Υπερδιπλασιαστηκε καλό δεν είναι αυτό?

Ο γιατρός μου είπε να κάνω άλλη μια την επόμενη Δευτέρα και Τετάρτη να πάω για υπέρηχο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Elenakk είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε?

Έκανα επιτέλους την 3 χοριακη άρα τα αποτελέσματα είναι:

1η 18/08: 56.9

2η 4 μερες μετά 22/08: 209.7

3η 2 μερες μετά 24/08: 487.1

Υπερδιπλασιαστηκε καλό δεν είναι αυτό?

Ο γιατρός μου είπε να κάνω άλλη μια την επόμενη Δευτέρα και Τετάρτη να πάω για υπέρηχο 

Μια χαρά είναι συγχαρητήρια και πάλι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Elenakk είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε?

Έκανα επιτέλους την 3 χοριακη άρα τα αποτελέσματα είναι:

1η 18/08: 56.9

2η 4 μερες μετά 22/08: 209.7

3η 2 μερες μετά 24/08: 487.1

Υπερδιπλασιαστηκε καλό δεν είναι αυτό?

Ο γιατρός μου είπε να κάνω άλλη μια την επόμενη Δευτέρα και Τετάρτη να πάω για υπέρηχο 

Όλα πολύ καλά είναι. Την Δευτέρα θα εισαι κοντά στο 2.000 οπότε την Τετάρτη θα καταφέρετε να δείτε Σακο με το καλοοοο❤️❤️❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sunyyyyyy είπε:

Εγώ με σόδα και πολύ νερό το αντιμετώπισα και τώρα που το είπες ξέχασα να πάρω από την Ελλάδα τα d mannose θα ψάξω να τα παραγγείλω … 

Αν είσαι Αγγλία αν θυμάμαι καλά έχει της power health έχει κ καλή τιμή 😉😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Καλημέρα κορίτσια εμεις είμαστε ακόμα διακοπες σε ξενοδοχείο, από εβδομάδα δουλεια να δω πως θα πάω με 3 εβδομαδες άδεια 🤣🤣🤣

ειχα πάει κ σε μια φίλη μου μαία μου έκανε κάποια μαθήματα χθες αλλά θα τα ξανά πούμε κ πιο μετά! Κ ήδη αγχώθηκα με τον θηλασμό 😆😆😆 μου είπε χρειάζεται προετοιμασία απο τώρα (βασικά μολις γίνω 30  εβδομαδες) με μασαζ κ πριν από κάθε τάισμα . Της έδειξα τη θηλή μου κ μου είπε θα πρέπει να τη βοηθήσω καπως να βγει έξω κ σίγουρα θα χρειααστω ψευδό θηλή. Κ ρώτησα αν πονάει μου λέει έχει πονο για αυτό άρχισε από τώρα για να συνηθίσεις…η μαμα μου κ η πεθερά μου λέει όλα αυτά θα γίνουν από ένστικτο…ξερω κ εγώ; Εσείς τι εμπειρία έχετε; 

Εμένα ο θηλασμός ξεκίνησε πολύ εύκολα. Δεν είχα κάνει κάποια προετοιμασία, μόνο έβαζα τη nipple care της frezyderm από λίγο πριν γεννήσω και μετά την άλλαξα με λανολινη που είναι πολύ λιπαρή αλλά τρώγεται από το μωρό. Τις πρώτες μέρες με πονούσαν λίγο οι θηλες αλλά εγώ θα τον χαρακτήριζα ασήμαντο τον πόνο. Έβαζα μετά από κάθε θηλασμό λανολινη και έφτιαξαν αμέσως. Πρέπει να προσέξεις να μην πληγωθουν από την αρχή γιατί μετά φαντάζομαι θα είναι ταλαιπωρία. Κατά τα άλλα είναι ενοχλητικό την 3η μέρα που κάνει το στήθος ένα μπαμ που κατεβαίνει το γάλα και πρηζεται και θέλει ζεστά ντουζ και μασάζ. Τότε και όταν το μωρό έχει άλμα ανάπτυξης ή αν ξεφύγουν οι ώρες μεταξύ των θηλασμων κάποια μέρα θέλει προσοχή να μην πετρωσει αλλά κατά αλλά θεωρώ ότι με καλή διάθεση και υπομονή ο θηλασμός είναι ωραίες στιγμές με το μωράκι μας. Κι εγώ ήμουν πολύ φοβικη στην αρχή ότι θα πονάει, ότι θα πιεστω πάρα πολύ αλλά ούτε καν. Έχει κάποιες δυσκολίες που θέλουν προσοχή από την αρχή αλλά εμένα προσωπικά μου πήγε καλά. Ανεξάρτητα θεωρώ ότι η κάθε γυναίκα πρέπει να μην πιεστεί και να θηλαζει αν και όσο αντέχει. Σημασία έχει να νιώθει καλά και η μαμά, για να είναι καλά και το μωράκι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elenakk είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε?

Έκανα επιτέλους την 3 χοριακη άρα τα αποτελέσματα είναι:

1η 18/08: 56.9

2η 4 μερες μετά 22/08: 209.7

3η 2 μερες μετά 24/08: 487.1

Υπερδιπλασιαστηκε καλό δεν είναι αυτό?

Ο γιατρός μου είπε να κάνω άλλη μια την επόμενη Δευτέρα και Τετάρτη να πάω για υπέρηχο 

Μια χαρά μου φαίνεται και εμένα άντε με το καλό 😊 θα περιμένουμε νέα σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Καλημέρα κορίτσια εμεις είμαστε ακόμα διακοπες σε ξενοδοχείο, από εβδομάδα δουλεια να δω πως θα πάω με 3 εβδομαδες άδεια 🤣🤣🤣

ειχα πάει κ σε μια φίλη μου μαία μου έκανε κάποια μαθήματα χθες αλλά θα τα ξανά πούμε κ πιο μετά! Κ ήδη αγχώθηκα με τον θηλασμό 😆😆😆 μου είπε χρειάζεται προετοιμασία απο τώρα (βασικά μολις γίνω 30  εβδομαδες) με μασαζ κ πριν από κάθε τάισμα . Της έδειξα τη θηλή μου κ μου είπε θα πρέπει να τη βοηθήσω καπως να βγει έξω κ σίγουρα θα χρειααστω ψευδό θηλή. Κ ρώτησα αν πονάει μου λέει έχει πονο για αυτό άρχισε από τώρα για να συνηθίσεις…η μαμα μου κ η πεθερά μου λέει όλα αυτά θα γίνουν από ένστικτο…ξερω κ εγώ; Εσείς τι εμπειρία έχετε; 

Καλά να περνάτε στις διακοπές σας να ξεκουραστείτε η πρώτη μέρα στην δουλειά μετα τις διακοπές είναι ζόρικη αλλά θα μπεις στους ρυθμούς σου πάλι σιγά σιγά 😊
Και εγώ δεν έχω κάνει καποια προετοιμασία να πω την αλήθεια για τον θηλασμό μόνο με την μαία έχω μιλήσει είπαμε λίγα πράγματα αλλά θα τα δούμε και στην πράξη την μέρα της γεννάς θα είναι μαζί μου να με βοηθήσει 

το Σάββατο θα πάω να γεννήσω και με έχει πιάσει άγχος  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Αν είσαι Αγγλία αν θυμάμαι καλά έχει της power health έχει κ καλή τιμή 😉😉

Ναι Αγγλία ! Με σώζεις γιατί το τελευταίο διάστημα παθαίνω συχνά όποτε θα πάω να το πάρω …. Σε ευχαριστω ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elenakk είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε?

Έκανα επιτέλους την 3 χοριακη άρα τα αποτελέσματα είναι:

1η 18/08: 56.9

2η 4 μερες μετά 22/08: 209.7

3η 2 μερες μετά 24/08: 487.1

Υπερδιπλασιαστηκε καλό δεν είναι αυτό?

Ο γιατρός μου είπε να κάνω άλλη μια την επόμενη Δευτέρα και Τετάρτη να πάω για υπέρηχο 

Συγχαρητήρια ! Η πρώτη χοριακη ποια μέρα του κύκλου έγινε ; Έχεις καθόλου συμπτώματα ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλά να περνάτε στις διακοπές σας να ξεκουραστείτε η πρώτη μέρα στην δουλειά μετα τις διακοπές είναι ζόρικη αλλά θα μπεις στους ρυθμούς σου πάλι σιγά σιγά 😊
Και εγώ δεν έχω κάνει καποια προετοιμασία να πω την αλήθεια για τον θηλασμό μόνο με την μαία έχω μιλήσει είπαμε λίγα πράγματα αλλά θα τα δούμε και στην πράξη την μέρα της γεννάς θα είναι μαζί μου να με βοηθήσει 

το Σάββατο θα πάω να γεννήσω και με έχει πιάσει άγχος  

Ααα Σάββατο εχεις προγραμματίσει; Είναι η τελευταία μέρα που σου δίνει;;; Όλα καλά θα πάνε κοριτσάκι μου!! 27-8; Του Αγίου Φανουρίου 🥰🥰

 

εγω δεν αγχώθηκα για τον τοκετό αλλά για τον θηλασμό γιατί σκέφτομαι κ ότι θα πάω δουλεια στους 4 μηνες κ πρέπει να μάθει κ το μπιμπερό κ με αγχώνει πως θα το συνδιαζω…γιατι άμα πάω δουλεια νομίζω μετά το γάλα θα μειωθεί αρκετά κ πρέπει κάθε 3 ώρες να το αντλώ αλλά πως δεν ξέρω πως θα το συνδιασω γιατι δεν είμαι σε γραφείο! Εμένα η μαία μου είπε μασαζ κ να πάρω κ κάτι να βοηθήσω τη θηλή μου να βγει προς τα έξω! Και αυτό που μου είπε η @MyNa με το ζεστό μπάνιο κ μασαζ κ αν αν δεν μπορώ να κάνω μπάνιο κομπρέσες ζεστές κ μασαζ πριν να το ταΐσω! 
 

στις πριν 1 ώρα, ο/η MyNa είπε:

Εμένα ο θηλασμός ξεκίνησε πολύ εύκολα. Δεν είχα κάνει κάποια προετοιμασία, μόνο έβαζα τη nipple care της frezyderm από λίγο πριν γεννήσω και μετά την άλλαξα με λανολινη που είναι πολύ λιπαρή αλλά τρώγεται από το μωρό. Τις πρώτες μέρες με πονούσαν λίγο οι θηλες αλλά εγώ θα τον χαρακτήριζα ασήμαντο τον πόνο. Έβαζα μετά από κάθε θηλασμό λανολινη και έφτιαξαν αμέσως. Πρέπει να προσέξεις να μην πληγωθουν από την αρχή γιατί μετά φαντάζομαι θα είναι ταλαιπωρία. Κατά τα άλλα είναι ενοχλητικό την 3η μέρα που κάνει το στήθος ένα μπαμ που κατεβαίνει το γάλα και πρηζεται και θέλει ζεστά ντουζ και μασάζ. Τότε και όταν το μωρό έχει άλμα ανάπτυξης ή αν ξεφύγουν οι ώρες μεταξύ των θηλασμων κάποια μέρα θέλει προσοχή να μην πετρωσει αλλά κατά αλλά θεωρώ ότι με καλή διάθεση και υπομονή ο θηλασμός είναι ωραίες στιγμές με το μωράκι μας. Κι εγώ ήμουν πολύ φοβικη στην αρχή ότι θα πονάει, ότι θα πιεστω πάρα πολύ αλλά ούτε καν. Έχει κάποιες δυσκολίες που θέλουν προσοχή από την αρχή αλλά εμένα προσωπικά μου πήγε καλά. Ανεξάρτητα θεωρώ ότι η κάθε γυναίκα πρέπει να μην πιεστεί και να θηλαζει αν και όσο αντέχει. Σημασία έχει να νιώθει καλά και η μαμά, για να είναι καλά και το μωράκι. 

 

εχεις απόλυτο δίκιο σημασία έχει να είμαστε όλοι καλά! Απλά με πελαγώνει η ιδέα κ μόνο αλλά δε πρέπει να το σκέφτομαι ακόμα γιατί προηγούνται τόσα αλλά πριν από αυτό! Άρα εσυ πήρες της frezyderm κ απλά έκανες μασαζ έβαζες στην θηλή πριν γεννήσεις από ποτέ άρχισες; κ μετά πήρες το άλλο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Sunyyyyyy είπε:

Εγώ με σόδα και πολύ νερό το αντιμετώπισα και τώρα που το είπες ξέχασα να πάρω από την Ελλάδα τα d mannose θα ψάξω να τα παραγγείλω … 

Για πες.. Πόσο σόδα;;; ανά πόσες ώρες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elenakk είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε?

Έκανα επιτέλους την 3 χοριακη άρα τα αποτελέσματα είναι:

1η 18/08: 56.9

2η 4 μερες μετά 22/08: 209.7

3η 2 μερες μετά 24/08: 487.1

Υπερδιπλασιαστηκε καλό δεν είναι αυτό?

Ο γιατρός μου είπε να κάνω άλλη μια την επόμενη Δευτέρα και Τετάρτη να πάω για υπέρηχο 

Γιατί τόσες χοριακες;;; άφησε το και πάνε σε μια εβδομάδα.. Μην αγχώνεσαι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Ααα Σάββατο εχεις προγραμματίσει; Είναι η τελευταία μέρα που σου δίνει;;; Όλα καλά θα πάνε κοριτσάκι μου!! 27-8; Του Αγίου Φανουρίου 🥰🥰

 

εγω δεν αγχώθηκα για τον τοκετό αλλά για τον θηλασμό γιατί σκέφτομαι κ ότι θα πάω δουλεια στους 4 μηνες κ πρέπει να μάθει κ το μπιμπερό κ με αγχώνει πως θα το συνδιαζω…γιατι άμα πάω δουλεια νομίζω μετά το γάλα θα μειωθεί αρκετά κ πρέπει κάθε 3 ώρες να το αντλώ αλλά πως δεν ξέρω πως θα το συνδιασω γιατι δεν είμαι σε γραφείο! Εμένα η μαία μου είπε μασαζ κ να πάρω κ κάτι να βοηθήσω τη θηλή μου να βγει προς τα έξω! Και αυτό που μου είπε η @MyNa με το ζεστό μπάνιο κ μασαζ κ αν αν δεν μπορώ να κάνω μπάνιο κομπρέσες ζεστές κ μασαζ πριν να το ταΐσω! 
 

εχεις απόλυτο δίκιο σημασία έχει να είμαστε όλοι καλά! Απλά με πελαγώνει η ιδέα κ μόνο αλλά δε πρέπει να το σκέφτομαι ακόμα γιατί προηγούνται τόσα αλλά πριν από αυτό! Άρα εσυ πήρες της frezyderm κ απλά έκανες μασαζ έβαζες στην θηλή πριν γεννήσεις από ποτέ άρχισες; κ μετά πήρες το άλλο; 

Ο γυναικολόγος με είχε δωση ΠΗΤ 25/8 ο εμβρυολογος στην β επιπέδου με είχε δώσει 28/8 που 28/8 έχω και επέτειο γάμου 😊 

Σήμερα με πήρε τηλ ο γιατρός να μαθει πως είμαι του ειπα καλά αλλα με πιάνει ταχυπαλμία μερικές φορές μέσα στην μέρα.. μου είπε δεν μπορούμε να περιμένουμε άλλο καλό είναι το Σάββατο να μπούμε στο μαιευτήριο.. όποτε 27/8 θα μπω δεν ήξερα οτι είναι και του Αγίου Φανουρίου εκείνη την μέρα 

ναι αν πρέπει να γυρίσεις στην δουλειά θα πρέπει να βγάλεις γαλα εκεί θα είναι λίγο περίεργο είναι η αλήθεια η διαδικασία να την κανείς στο γραφείο αλλά πιστεύω θα τα καταφέρεις 😊

ψεύτο θηλή σου είπε να πάρεις ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Ααα Σάββατο εχεις προγραμματίσει; Είναι η τελευταία μέρα που σου δίνει;;; Όλα καλά θα πάνε κοριτσάκι μου!! 27-8; Του Αγίου Φανουρίου 🥰🥰

 

εγω δεν αγχώθηκα για τον τοκετό αλλά για τον θηλασμό γιατί σκέφτομαι κ ότι θα πάω δουλεια στους 4 μηνες κ πρέπει να μάθει κ το μπιμπερό κ με αγχώνει πως θα το συνδιαζω…γιατι άμα πάω δουλεια νομίζω μετά το γάλα θα μειωθεί αρκετά κ πρέπει κάθε 3 ώρες να το αντλώ αλλά πως δεν ξέρω πως θα το συνδιασω γιατι δεν είμαι σε γραφείο! Εμένα η μαία μου είπε μασαζ κ να πάρω κ κάτι να βοηθήσω τη θηλή μου να βγει προς τα έξω! Και αυτό που μου είπε η @MyNa με το ζεστό μπάνιο κ μασαζ κ αν αν δεν μπορώ να κάνω μπάνιο κομπρέσες ζεστές κ μασαζ πριν να το ταΐσω! 
 

εχεις απόλυτο δίκιο σημασία έχει να είμαστε όλοι καλά! Απλά με πελαγώνει η ιδέα κ μόνο αλλά δε πρέπει να το σκέφτομαι ακόμα γιατί προηγούνται τόσα αλλά πριν από αυτό! Άρα εσυ πήρες της frezyderm κ απλά έκανες μασαζ έβαζες στην θηλή πριν γεννήσεις από ποτέ άρχισες; κ μετά πήρες το άλλο; 

Μη σε πελαγώνει βρε. Κάτσε να γεννήσεις, να δεις πώς θα πάει και βλέπεις πώς θα πορευτεις. Θα ξεκινήσεις εσύ όσο καλύτερα μπορείς και με την καλύτερη πρόθεση και βλέπεις. Το να πιει με μπιμπερό ενώ πίνει από το στήθος είναι πολύ εύκολο. Το πρόβλημα με το μπιμπερό είναι ότι μπορεί να του φαίνεται πολύ εύκολο και μετά να βαριέται να προσπαθήσει στο στήθος και να κοιμάται. Πάντως εγώ γενικά δεν ακολουθώ όλους τους κανόνες που λένε οι μαιες για το θηλασμό,οσα με δυσκόλευαν τα έχω απορρίψει. Κάνω ο, τι με βολεύει και με κάνει να νιώθω καλύτερα. Από πριν τις 40 μέρες έδινε και η μαμά μου με μπιμπερό αντλημενο γιατί πηγαίναμε 2 ώρες για μπάνιο κάθε μέρα με τον άντρα μου και κάποιες φορές ξυπνούσε η μικρή αν και θήλαζα πριν φύγω. Δεν επηρέασε το θηλασμό. Και πιπίλα δώσαμε νωρίς, επίσης δεν επηρέασε το θηλασμό.  Αν δω κάτι να μου χαλάσει το πρόγραμμα θηλασμού θα το διορθώσω. Βλέποντας και κάνοντας για να μην πιεστουμε ή απογοητευτουμε. 

Ναι frezyderm γιατί είναι λιγότερο λιπαρή από τη λανολινη, είναι κανονική κρέμα και δεν την αγόρασα κιόλας. Μου έδωσαν δείγματα και μετά μου έδωσε αυτή που περίσσεψε η ξαδελφη μου. Κάνα 2-3 εβδομάδες πρέπει να έβαζα, χωρίς μεγάλη πειθαρχία. Πάντως την τέλεια δουλειά την έκανε η λανολινη μόλις γέννησα. Είναι πολύ δυνατή αυτή η κρέμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Όλα πολύ καλά είναι. Την Δευτέρα θα εισαι κοντά στο 2.000 οπότε την Τετάρτη θα καταφέρετε να δείτε Σακο με το καλοοοο❤️❤️❤️

 

Αχ μακάρι!!! Σε ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Γιατί τόσες χοριακες;;; άφησε το και πάνε σε μια εβδομάδα.. Μην αγχώνεσαι!!! 

Ήταν όλες με σύσταση του γιατρού, αλλά έχεις δίκιο αυτή η αναμονή είναι πολύ αγχωτικη και δεν έχει νόημα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Μια χαρά μου φαίνεται και εμένα άντε με το καλό 😊 θα περιμένουμε νέα σου 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Εννοείται θα σας ενημερώσω αφού είστε τα γούρια μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλά να περνάτε στις διακοπές σας να ξεκουραστείτε η πρώτη μέρα στην δουλειά μετα τις διακοπές είναι ζόρικη αλλά θα μπεις στους ρυθμούς σου πάλι σιγά σιγά 😊
Και εγώ δεν έχω κάνει καποια προετοιμασία να πω την αλήθεια για τον θηλασμό μόνο με την μαία έχω μιλήσει είπαμε λίγα πράγματα αλλά θα τα δούμε και στην πράξη την μέρα της γεννάς θα είναι μαζί μου να με βοηθήσει 

το Σάββατο θα πάω να γεννήσω και με έχει πιάσει άγχος  

Είμαι σίγουρη ότι θα πάνε όλα τέλεια!!! Με το καλό!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Καλημέρα κορίτσια εμεις είμαστε ακόμα διακοπες σε ξενοδοχείο, από εβδομάδα δουλεια να δω πως θα πάω με 3 εβδομαδες άδεια 🤣🤣🤣

ειχα πάει κ σε μια φίλη μου μαία μου έκανε κάποια μαθήματα χθες αλλά θα τα ξανά πούμε κ πιο μετά! Κ ήδη αγχώθηκα με τον θηλασμό 😆😆😆 μου είπε χρειάζεται προετοιμασία απο τώρα (βασικά μολις γίνω 30  εβδομαδες) με μασαζ κ πριν από κάθε τάισμα . Της έδειξα τη θηλή μου κ μου είπε θα πρέπει να τη βοηθήσω καπως να βγει έξω κ σίγουρα θα χρειααστω ψευδό θηλή. Κ ρώτησα αν πονάει μου λέει έχει πονο για αυτό άρχισε από τώρα για να συνηθίσεις…η μαμα μου κ η πεθερά μου λέει όλα αυτά θα γίνουν από ένστικτο…ξερω κ εγώ; Εσείς τι εμπειρία έχετε; 

Έβαζα εγω ψευδοθηλη στο ένα..  δεν πονάει καθόλου.. δεν με δυσκόλεψε καθολου

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Ααα Σάββατο εχεις προγραμματίσει; Είναι η τελευταία μέρα που σου δίνει;;; Όλα καλά θα πάνε κοριτσάκι μου!! 27-8; Του Αγίου Φανουρίου 🥰🥰

 

εγω δεν αγχώθηκα για τον τοκετό αλλά για τον θηλασμό γιατί σκέφτομαι κ ότι θα πάω δουλεια στους 4 μηνες κ πρέπει να μάθει κ το μπιμπερό κ με αγχώνει πως θα το συνδιαζω…γιατι άμα πάω δουλεια νομίζω μετά το γάλα θα μειωθεί αρκετά κ πρέπει κάθε 3 ώρες να το αντλώ αλλά πως δεν ξέρω πως θα το συνδιασω γιατι δεν είμαι σε γραφείο! Εμένα η μαία μου είπε μασαζ κ να πάρω κ κάτι να βοηθήσω τη θηλή μου να βγει προς τα έξω! Και αυτό που μου είπε η @MyNa με το ζεστό μπάνιο κ μασαζ κ αν αν δεν μπορώ να κάνω μπάνιο κομπρέσες ζεστές κ μασαζ πριν να το ταΐσω! 
 

εχεις απόλυτο δίκιο σημασία έχει να είμαστε όλοι καλά! Απλά με πελαγώνει η ιδέα κ μόνο αλλά δε πρέπει να το σκέφτομαι ακόμα γιατί προηγούνται τόσα αλλά πριν από αυτό! Άρα εσυ πήρες της frezyderm κ απλά έκανες μασαζ έβαζες στην θηλή πριν γεννήσεις από ποτέ άρχισες; κ μετά πήρες το άλλο; 

Να πηγαίνεις στο ιατρείο που θσ έχεις ραντεβού και να ζητάς να κάνεις αντλήσεις.. εξάλλου 2μηνες θα χρειαστεί.. πριν πας δουλειά θα ξεκινήσεις νσ κανεις τράπεζα γάλακτος και θα αρχίσεις σιγα σιγα να δίνεις το δικό σου με μπιμπερό.. το σημαντικό είναι να έχεις μαζί σου μικρη παγονιερα με πάγο να διατηρείς το γάλα δροσερό γιατί θα αρχίζει να ζεστάνει ο καιρός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...