Μετάβαση σε περιεχόμενο

αρθρο για βλαστοκυτταρα


SIFOS

Recommended Posts

κοριτσια,

καλημερα.Σημερα διαβασα αυτο.Σας το παραθετω προς προβληματισμο.Εμεις παντως αποφασισαμε να δωρισουμε τα βλαστοκυτταρα στη Δημοσια Τραπεζα και μολις πριν λιγο ελαβα το kit συλλογης και μεταφορας και επικοινωνησα με ταχυμεταφορες βιολογικου υλικου να ειναι στο Ιασω οταν γενναω να παραλαβουν τον ασκο και να τον παραδωσουν εκεινοι στην Τραπεζα.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEn ... gDtrID=252

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aυτο μιλαει για μια σπανια ασθενεια που κατα πασα πιθανοτητα δεν γιατρευεται απο τα βλαστοκυτταρα...

Αυτο δεν σημαινει πως τα βλαστοκυτταρα κανουν κακο... μαλλον πως δεν ηξεραν οι γιατροι στο Τελ Αβιβ πως να αντιμετωπισουν την ασθενεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SIFOS έγραψε:

κοριτσια,

καλημερα.Σημερα διαβασα αυτο.Σας το παραθετω προς προβληματισμο.Εμεις παντως αποφασισαμε να δωρισουμε τα βλαστοκυτταρα στη Δημοσια Τραπεζα και μολις πριν λιγο ελαβα το kit συλλογης και μεταφορας και επικοινωνησα με ταχυμεταφορες βιολογικου υλικου να ειναι στο Ιασω οταν γενναω να παραλαβουν τον ασκο και να τον παραδωσουν εκεινοι στην Τραπεζα.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEn ... gDtrID=252

Καλημέρα SIFOS,

Και εγώ έχω αποφασίσει να κάνω δωρεά στην Δημόσια Τράπεζα και χθές παρέλαβα το kit.

Είμαι όμως λίγο εξοργισμένη, γιατί μου έστειλαν τι kit μέσα σε ένα απλό φάκελό με αποτέλεσμα το ένα σωληνάριο που είναι για αποθήκευση αίματος να είναι σπασμένο.

Επιπλέον μου είπαν ότι η ευθύνη για την σωστή μεταφορά του βιολογικού υλικού είναι δική μου όπως επίσης και το κόστος.

Εγώ μένω Θεσσαλονίκη και ο μόνος τρόπος μεταφοράς είναι με courier.

Σήμερα το πρωί έψαξα στο internet και βρήκα 1 εταιρεία μεταφοράς βιολογικού υλικού την biotrans.

Γνωρίζεις μήπως και κάποια άλλη; έχεις ρωτήσει το κόστος μεταφοράς;

Μια γνωστή μου που έστειλε από Σέρρες και τις κόστισε 200 ευρώ και μου φαίνεται μεγάλο το κόστος.

Μου φαίνεται απαράδεκτο το γεγονός ότι πρέπει να πληρώσω, ενώ κάνω δωρεά. Αυτό νομίζω μόνο στην Ελλαδα θα μπορούσε να συμβεί!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νατασσα μου,

καλημερα.Και σε μενα τα εξαρτηματα ολα ηρθαν σε απλο φακελο, αλλα ευτυχως δεν εσπασε τιποτα. Θα πρεπει να τους ξαναπαρεις τηλ να σου στειλουν καινουργια, γιατι αν δε στειλεις ολα τα δειγματα αιματος κλπ δεν κανουν δεκτο το πακετο σου. Εγω μιλησα με τη biotrans γιατι ειναι η μονη στην Αθηνα, αλλα στη Θεσσαλονικη υπαρχει και η Διακτωρ (www.diaktor.gr) που ισως σε εξυπηρετει εσενα καλυτερα, αλλα δεν ξερω καθολου κοστος.Στειλε τους ενα μαιλ η παρε τηλ κ θα σου πουνε.

Οσο για το τι συμβανει στην Ελλαδα ακου τα παρακατω. Εγω παροτι μενω Αθηνα, δε μπορουσα να παω στη Δημοσια Τραπεζα να παρακολουθησω την ενημερωση που κανουν και να παραλαβω το κιτ, λογω δουλειας. Τους στελνω λοιπον μαιλ και τους λεω τι συμβαινει και να μου στειλουν εκεινοι με κουριερ το κιτ (που ουτως η αλλως εγω θα το πληρωνα το κουριερ).Περνανε 3 βδομαδες και καμια απαντηση. Τα παιρνω λοιπον στο κρανιο και τους στελνω ενα μαιλ που ουσιαστικα τους ξεχ..ζα για την αδιαφορια τους και οπου τους ελεγα αντι να επιβραβευετε τις προσπαθειες ολων μας να ενισχυσουμε το ιδρυμα σας και να βοηθησουμε κ αλλους γονεις, εσεις απαντατε με σιωπη στα μαιλ κ στα αιτηματα μας.Κατευθειαν λοιπον, ολως τυχαιως, μου απανταει μια τυπισσα απο εκει οτι αυριο θα σας στειλουμε με κουριερ το κιτ.Κ το ελαβα σημερα.Σημερα επισης ελαβα κ δευτερο μαιλ απο εκει απο μια αλλη τυπισσα η οποια πηγε να μου την πει κιολας, οτι ναι μεν θα σας στειλουμε τα απαραιτητα, αλλα αλλη φορα να βαζετε τηλεφωνο στο μαιλ σας.Μου ηρθε να της απαντησω τιποτα χοντρο, αλλα λεω ασε...δημοσιοι υπαλληλοι, τι περιμενεις;

Υπομονη θελει με αυτους και βρισιδι για να βγαλεις ακρη.Παντως παρτους και πες τους να στα ξαναστειλουν αφου σπασανε κ να τα βαλουν σε φακελο με ενισχυση.Και μην τους μιλας με το σεις κ με το σας.Αλλο τροπο θελεουν αυτοι.

Παντως καμια συμπεριφορα δε θα με σταματουσε απο το να κανω αυτο που θεωρω σωστο, που στην παρουσα περιπτωση ειναι να βοηθησω και αλλους γονεις, αν μπορω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ sifos,

Όντως η κατάσταση είναι απαράδεκτη.

Θα του πάρω τηλ. για να μου στείλουν ξανά αυτό που έσπασε.

Με το καλό να δεχτείς τ ην μπέμπα σου. Από ότι είδα θα γεννήσουμε κοντινές ημερομηνίες. Κι εγώ κοριτσάκι περιμένω και έχω ΠΗΤ 08/04/2009.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω λογω καισαρικης θα γεννησω πιο νωρις απο την ΠΗΤ μου, οποτε υπολογιζω την κορουλα στο τελος μαρτη,χιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλο sifos όποτε κι αν έρθει.

Ελπίζω και εγώ λόγω 2ης εγκυμοσύνης και επειδή ακόμα δουλεύω και θα συνεχίσω μέχρι το τέλος να μην κλείσω το μήνα και να γεννήσω νωρίτερα.

Μόλις πήρτα τηλ. στην biotrans και μου είπαν 150 ευρώ περίπου εξαρτάται από το τί θα μπορέσει να συλλέξει ο γυναικολόγος. Αν είναι όλα τα δείγματα 150 ευρώ.

Βρήκα και το τηλ. της Διάκτωρ θα πάρω να ρωτήσω και εκεί μήπως είναι πιο οικονομικά γιατί μου φαίνεται ακριβή η τιμή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...