Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μπέρδεμα


Mydream

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Είμαι διαζευγμένη με ένα μικρό παιδί.

Με τον πρώην σύζυγό μου χωρίσαμε εξαιτίας της άσχημης συμπεριφοράς του και της πολύ κακής επιρροής της μάνας του.

Σκέφτομαι πολύ τον πρώην σύντροφό μου με τον οποίο είχα σχέση πριν γνωρίσω τον μετέπειτα άνδρα μου. Με εκείνον, σκεφτόμασταν να παντρευτούμε κυρίως λόγω της δικής μου πρωτοβουλίας καθώς ήμασταν δύο χρόνια μαζί. Εκείνος ζούσε με τη μητέρα του και φοβόταν να της πει ότι θα έφευγε από το σπίτι για να παντρευτούμε. Για εκείνη ήταν η παρέα της καθώς η ίδια ήταν χήρα κ ο άλλος της γιος είχε παντρευτεί κ είχε φύγει από πολύ μικρός. Εν τέλει χωρίσαμε με δική μου πρωτοβουλία καθώς ήθελα να παντρευτώ κ να κάνω οικογένεια κ εκείνος σκεφτόταν τη μητέρα του.

Στην περίοδο που ακολούθησε κ ενώ εγώ πλέον είχα παντρευτεί, επικοινώνησε μαζί μου, μου ανέφερε ότι η μητέρα του δεν ήταν πια στη ζωή κ ότι θα έδινε τα πάντα για να είμαστε κ πάλι μαζί. Του ανέφερα ότι ήμουν παντρεμένη κ εκείνος μου υποσχέθηκε ότι δεν θα με ενοχλήσει ποτέ ξανά.

Αργότερα, έμαθα ότι έκανε μια σχέση, αλλά από ο,τι ξέρω δεν είναι πλέον μαζί με την κοπέλα.

Τώρα που πλέον είμαι κ εγώ μόνη μου εδώ κ πάρα πολύ καιρό, τον σκέφτομαι. Βασικά, αν κ με είχε πληγώσει τότε με τις επιλογές του, δεν μπορώ να πω ότι τον μίσησα.

Δεν ξέρω εάν αξίζει να επικοινωνήσω μαζί του. Έχω την εντύπωση ότι δεν με έχει ξεπεράσει ούτε ξεχάσει. Μπορεί βέβαια να κάνω κ λάθος. Επίσης, το ότι είμαι μητέρα με κρατά κ αυτό πίσω. Αν κ δεν σας κρύβω θα ήθελα ένα παιδί ακόμη.

Είμαι μπερδεμένη πολύ.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Mydream είπε:

Καλησπέρα.

Είμαι διαζευγμένη με ένα μικρό παιδί.

Με τον πρώην σύζυγό μου χωρίσαμε εξαιτίας της άσχημης συμπεριφοράς του και της πολύ κακής επιρροής της μάνας του.

Σκέφτομαι πολύ τον πρώην σύντροφό μου με τον οποίο είχα σχέση πριν γνωρίσω τον μετέπειτα άνδρα μου. Με εκείνον, σκεφτόμασταν να παντρευτούμε κυρίως λόγω της δικής μου πρωτοβουλίας καθώς ήμασταν δύο χρόνια μαζί. Εκείνος ζούσε με τη μητέρα του και φοβόταν να της πει ότι θα έφευγε από το σπίτι για να παντρευτούμε. Για εκείνη ήταν η παρέα της καθώς η ίδια ήταν χήρα κ ο άλλος της γιος είχε παντρευτεί κ είχε φύγει από πολύ μικρός. Εν τέλει χωρίσαμε με δική μου πρωτοβουλία καθώς ήθελα να παντρευτώ κ να κάνω οικογένεια κ εκείνος σκεφτόταν τη μητέρα του.

Στην περίοδο που ακολούθησε κ ενώ εγώ πλέον είχα παντρευτεί, επικοινώνησε μαζί μου, μου ανέφερε ότι η μητέρα του δεν ήταν πια στη ζωή κ ότι θα έδινε τα πάντα για να είμαστε κ πάλι μαζί. Του ανέφερα ότι ήμουν παντρεμένη κ εκείνος μου υποσχέθηκε ότι δεν θα με ενοχλήσει ποτέ ξανά.

Αργότερα, έμαθα ότι έκανε μια σχέση, αλλά από ο,τι ξέρω δεν είναι πλέον μαζί με την κοπέλα.

Τώρα που πλέον είμαι κ εγώ μόνη μου εδώ κ πάρα πολύ καιρό, τον σκέφτομαι. Βασικά, αν κ με είχε πληγώσει τότε με τις επιλογές του, δεν μπορώ να πω ότι τον μίσησα.

Δεν ξέρω εάν αξίζει να επικοινωνήσω μαζί του. Έχω την εντύπωση ότι δεν με έχει ξεπεράσει ούτε ξεχάσει. Μπορεί βέβαια να κάνω κ λάθος. Επίσης, το ότι είμαι μητέρα με κρατά κ αυτό πίσω. Αν κ δεν σας κρύβω θα ήθελα ένα παιδί ακόμη.

Είμαι μπερδεμένη πολύ.

 

 

Κορίτσι μου αυτη τη στιγμή είσαι μια πολύ ευάλωτη κατάσταση γιατί έχεις πληγωθεί και έχεις βρεθεί μόνη με ένα παιδί. Οπότε μου φαίνεται λογικό το μυαλό σου να παίζει παιχνίδια και ανασύρει την τελευταία χαρούμενη κατάσταση που θυμάσαι. ΑΛΛΑ είμαι σίγουρη οτι αυτή τη στιγμή θυμάσαι τα καλά γιατί έχεις ανάγκη από συντροφιά και ξεχνάς όσα σε έκαναν να φύγεις. Οι λόγοι αυτοί θα είναι ακόμα εκεί και θα τους ξαναβρείς μπροστά σου! Πέθανε η μητέρα του όμως η αναβλητικότητα, η έλλειψη αποφασιστικότητας και ωριμότητας είναι μια χαρά εκεί! Εκεί θες να μπλέξεις; αυτό το είχες και στο γάμο σου. Δεν θα είναι η μητέρα του, θα βρεθεί κάτι άλλο. Ποιος ώριμος άνθρωπος δεν προχωράει για να μείνει με τη μαμά του; αν ζούσε ακόμα; το πρόβλημα ήταν ο χαρακτήρας του όχι η μαμα...

επίσης αυτή τη στιγμή η αλήθεια είναι ότι κάνεις ένα λογικό άλμα, είσαι σίγουρη ότι θα είναι ελεύθερος, θα σε θέλει και κυρίως θα θέλει να δεσμευτεί σε οικογένεια με ένα ήδη υπάρχον παιδί και να κάνει και άλλο. Μην πλέκεις ένα σενάριο που μπορεί να μην υπάρχει καν στην πραγματικότητα.

Παρατηρώ ότι 2 στους 2 είχαν και έχουν προβληματική σχέση με τη μητέρα τους, πρόσεχε όσο μπορείς να μην μπλέξεις ξανά στην ίδια λούπα. Κατα τη γνώμη μου, πάρε χρόνο να ηρεμίσεις, να δεις τι θέλεις και να γνωρίσεις έναν άνθρωπο που θα είναι αυτό που θες!

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις.

Δύο στους δύο κολλημένοι με τη μάνα τους όντως.

Εκείνος ήταν και ο πρώτος μου μεγάλος έρωτας, ίσως για αυτό να τον αναπολώ τόσο. Η αλήθεια είναι ότι τον αγάπησα πολύ.

Αναβλητικότητα, έχεις δίκιο. Ανέβαλε ό,τι έπρεπε να κάνουμε για το νέο σπίτι και για τον γάμο γιατί δεν μπορούσε ή τελικά δεν ήθελε να μιλήσει στη μάνα του.

Για να γνωρίσω νέο άνθρωπο, να ήξερες πόσο φοβάμαι μην πέσω πάλι στα ίδια. Εκεί σκέφτομαι πάρα πολύ το παιδί μου καθώς είναι η απόλυτη προτεραιότητά μου που δεν μου επιτρέπει να έχω τον χρόνο να γνωρίσω και να ζήσω έναν άνθρωπο που δεν ξέρω.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Mydream είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις.

Δύο στους δύο κολλημένοι με τη μάνα τους όντως.

Εκείνος ήταν και ο πρώτος μου μεγάλος έρωτας, ίσως για αυτό να τον αναπολώ τόσο. Η αλήθεια είναι ότι τον αγάπησα πολύ.

Αναβλητικότητα, έχεις δίκιο. Ανέβαλε ό,τι έπρεπε να κάνουμε για το νέο σπίτι και για τον γάμο γιατί δεν μπορούσε ή τελικά δεν ήθελε να μιλήσει στη μάνα του.

Για να γνωρίσω νέο άνθρωπο, να ήξερες πόσο φοβάμαι μην πέσω πάλι στα ίδια. Εκεί σκέφτομαι πάρα πολύ το παιδί μου καθώς είναι η απόλυτη προτεραιότητά μου που δεν μου επιτρέπει να έχω τον χρόνο να γνωρίσω και να ζήσω έναν άνθρωπο που δεν ξέρω.

 

to καταλαβαίνω αυτό, οι γνωριμίες είναι δύσκολες γενικά πόσο μάλλον σε φάση με μικρό παιδί. Παρόλα αυτά δε συμφωνω με το "απο ολότελα καλή κ η παναγιώταινα". Να βρεις κάποιον να σε καλύπτει και να σταθεί πατέρας και για το παιδί σου. Θέλει διπλή προσοχή η επιλογή σου τώρα... το παρελθόν είναι παρελθόν για κάποιο λόγο, αλλιώς θα ήσασταν ακόμα μαζί. Πάρε το χρόνο σου και θα έρθουν όλα σιγα σιγά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...